Şimdi Ara

Crossover tamiri yardim ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Iyi gunler yuzn zamandir crossoverinda sorun olan hi fi hoparlorumun tamir edilmesini istoyorum sorun olarak ses geliyor fakat hic tiz ses alamiyorum tiz hoparlor degisimi yaptim ayni mrka ile degisen hicbisey olmadi buyuk ihtimalle cross unda dorun var fakat uzun kule yipi hoparlor olmasi ve kucik sehirde yasamam nedeniyle hep kaldi istanbula gondermeyi dusunuyorum bu tip tamorleri istanbulda nereler yapar ?neresi uzmandir ? Kargoyla hoparloru gotursem tamiri kargosu sozce ne kadar tutar ? Crossuda sokmeyede korkuyorum napsam bilemedkm yardimci olursaniz sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Crossover tamiri o kadar zor bir iş değildir.
    Crossover'a erişebildiğiniz takdirde onu söküp bulunduğunuz ilde bir elektronik tamircisine götürebilirsiniz.

Taktığınız yeni tweeter'ın sağlam olduğundan emin misiniz? Bu tweeter'ı bir kez kontrol etseniz iyi olur. Zira crossover'larda sorun çıkaracak fazla parça yoktur.
    Bazı crossover'larda tweeter hattında sigorta görevi gören bir eleman bulunur. O yanmış olabilir.
    Bunun dışında tweeter'ın seviyesini azaltıcı bir direnç yanmış olabilir. Veya devrede bir soğuk lehim olabilir.
    Bu sorunlar kafası çalışan, yeterince bilgili bir elektronikçi tarafından tamir edilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 3 Aralık 2016; 10:56:26 >
  • Kursun_ kullanıcısına yanıt
    Hocam sinema sistemimin merkez hoparlörünün tweeterı ile değiştirdim sonuç gene aynı , yani tweeterın çalıştığından yüzde yüz eminim artık geriye tek seçenek crossover kalıyor

yaşadığımyerdeki elektrikçilere sordum gram anlamıyorlar ses sistemi deyince başka gözle baktıkları için bende başka birine götürmek istiyorum doğal olarak
  • Darkdexterness kullanıcısına yanıt
    Elektrikçiler elektronikten anlamaz. Aslında sokaktaki elektrikçilerin çoğunun elektrikten de anladığı şüphelidir. :)

Ben elektronikçi demiştim... :)

Crossover'da tweeter'a giden hatta sadece bir kondansatör olur. Bu şekilde 6 db/oktavlık filtre sağlanır.
    Bir kondansatör örneği:http://www.futurlec.com/Pictures/C4U7NONPOLAR.jpg

Biraz daha gelişkin ise bir de bir bobin olur (kondansatör seri, bobin paralel bağlıdır.). Bu şekilde 12 db/oktavlık filtre sağlanır.
    Bir bobin örneği:http://thumbs.ebaystatic.com/images/g/KZoAAOSwt7ZXpNkF/s-l225.jpg

Eğer 18 db/oktavlık filtre ise seri olarak bir kondansatör daha eklenir.

Neticede bir crossover'da, tweeter hattında genelde en fazla 3 tane eleman bulunur.
    Bunların da arıza yapma olasılığı çok azdır. 50 yıldan fazla dayanır.

Bazı crossover'larda tweeter hattında özel bir sigorta bulunur. Çok aşırı güçlerde içindeki tel ısınır. Isınan tel daha yüksek direnç gösterdiğinden tweeter'a giden sinyali düşürür. Güç daha da artınca yanarak devreyi açar ve tweeter'ı korur.
    Böyle bir sigorta örneği şu linkteki kartın sağ-üst kısmındaki ampule benzeyen eleman:http://www.parts-express.com/Data/Default/Images/Catalog/Original/260-230_HR_0.jpg

Neticede daha önce dediğim gibi böyle bir sigorta varsa o yanmış olabilir. Başka bir olasılık kötü lehimlenmiş bir bağlantının temassızlık yapmasıdır.

Elektrikçiye değil ama kompetan bir elektronikçiye götürebilirseniz sorunu muhtemelen halledebilecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Elektrikçiler elektronikten anlamaz. Aslında sokaktaki elektrikçilerin çoğunun elektrikten de anladığı şüphelidir. :)

Ben elektronikçi demiştim... :)

Crossover'da tweeter'a giden hatta sadece bir kondansatör olur. Bu şekilde 6 db/oktavlık filtre sağlanır.
    Bir kondansatör örneği:http://www.futurlec.com/Pictures/C4U7NONPOLAR.jpg

Biraz daha gelişkin ise bir de bir bobin olur (kondansatör seri, bobin paralel bağlıdır.). Bu şekilde 12 db/oktavlık filtre sağlanır.
    Bir bobin örneği:http://thumbs.ebaystatic.com/images/g/KZoAAOSwt7ZXpNkF/s-l225.jpg

Eğer 18 db/oktavlık filtre ise seri olarak bir kondansatör daha eklenir.

Neticede bir crossover'da, tweeter hattında genelde en fazla 3 tane eleman bulunur.
    Bunların da arıza yapma olasılığı çok azdır. 50 yıldan fazla dayanır.

Bazı crossover'larda tweeter hattında özel bir sigorta bulunur. Çok aşırı güçlerde içindeki tel ısınır. Isınan tel daha yüksek direnç gösterdiğinden tweeter'a giden sinyali düşürür. Güç daha da artınca yanarak devreyi açar ve tweeter'ı korur.
    Böyle bir sigorta örneği şu linkteki kartın sağ-üst kısmındaki ampule benzeyen eleman:http://www.parts-express.com/Data/Default/Images/Catalog/Original/260-230_HR_0.jpg

Neticede daha önce dediğim gibi böyle bir sigorta varsa o yanmış olabilir. Başka bir olasılık kötü lehimlenmiş bir bağlantının temassızlık yapmasıdır.

Elektrikçiye değil ama kompetan bir elektronikçiye götürebilirseniz sorunu muhtemelen halledebilecektir.

Hocam sagolsun hepsini okudum detayli anlatmissiniz iyi guzel hosta yasadigim yer cok kucuk burasi aradigin birseyin bulunmadigi bir yer ve bisyden anlamayan esnafim diye gecinen insanlarla dolu ve dediginiz yerlerde burda pek fazla yokelektrikci dedigimde anlamaniz amacli genel bir kelime kullandim , istanbul gibi bir yerde yasadaydim elbette isimi hallederdim buraya degilde ya eskisehirde yada istanbulda bir yere gotirecem kagoyla veya arabayla nasil olursa

Crossoverin bozulmasi zor gozuksede tweeterin saglam olduguna eminim ama demekki o dediginiz sigortasinda bir zorun olabilir

Hoparloru tumden mi gotursen yoksa ceossoverimi bilemedim crossoveri ise sokmeye korkuyorum acikcasi

Edit :Cross un fotosunu atsam anlarmisin hocam ? Bi kondansotor sismesi falan olurda anlarsin sanirsam ? Istersen eve gidince atayim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkdexterness -- 3 Aralık 2016; 20:51:56 >

• Darkdexterness kullanıcısına yanıt
    Bir fotoğraf yararlı olabilir.
    Bu arada, hoparlör kabininde mid ve tizlerin seviyesini ayarlamak için düğmeler var mı? Varsa sorun onlardan da kaynaklanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 3 Aralık 2016; 21:57:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Bir fotoğraf yararlı olabilir.
    Bu arada, hoparlör kabininde mid ve tizlerin seviyesini ayarlamak için düğmeler var mı? Varsa sorun onlardan da kaynaklanabilir.

Hayir yok hocam ilgilendigin icin sagolasin fotoyu en kisa zamanda pm atarim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.