Şimdi Ara

Arabam çok yakıyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.195
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Fiat Punto evo 2011 1.3 multijet aldım.Normal değerleri Yakıt Tüketimi (Şehir içi / Şehir dışı) 6,2 lt / 3,5 lt yazıyor.3 aydır ortalama 7.6 - 8lt arasında gidiyorum.Sizce ne yapmalıyım? 3 bin de vites atıyorum.Araba 4 vitese kadar 10lt üstü yakıyor.

• Dizel bir araç için yüksek devirde vites atıyorsunuz 2000 devirde vites atın gazı yedire yedire verin gaz pedalına ne kadar fazla basarsanız o kadar çok yakar o aracın normalde şehir içi trafiğinde en fazla 6 litre kadar yakması lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.6 dizel bravoyla,5,5 lt ortalama tuketimim var.sakin ve normal devrinde kullaniyorum.biraz sizin surus tarzinizla alakali sanki fazla yakmasi.

• Valla hocam bende bu yaz clio 4 1.5 dci aldım. Forumlarda okuduğum zaman 3-4 litre arası gezerim diyordum ama sert kullanmamama rağmen şehir içi 6,5-7-8 litre arası geziyor. Sabit 90 la gidersem 3,5-4 arası falan yakıyor. Aracımın bakımlarıda tam.

• İstanbulda 7 kmlik yolun 4-5 kmsini trafikte dur kalk yapip 6 litrenin altinda ortalamaya sahip bir arac yoktur olamaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benzinliden dizele geçtiniz sanırım 3 bin devir çok fazla zamanla alışırsınız dizelin torkuna ve kullanım devir aralığına
  • Çok yükleniyorsunuz aracınıza galiba,Biraz sakin kullanım ile 6ltre ye kadar düşer m

• 1 yıldır g punto 1.3 multijet kullanıyorum. soğuklar başladığından beri ortalama yakıt tüketimim arttı. bu mevsimde yüksek olması normaldir. benim de şuan şehir içinde kullanıyorum ortalamam 7,3 lt gösteriyor. motorinde 4.5 tl ye dayanınca benzinli araç almayı bile düşünüyorum artık.
    ancak arkadaşların da bahsettiği gibi diğer dizelleri bilmem ama 1.3 multijet için 3 bin devir fazla ben 2 binde değiştiriyorum vitesi. ani yüklenmeler yapmayın hem tüketimi artırır hem de dizel motoru yorabilir.
  • Ankara'da 2010 yılında sıfır km aldığım eski puntom kışın 6,2 lt yakınca kendime kızıyordum çok yakıyor diye.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: linksiz

Fiat Punto evo 2011 1.3 multijet aldım.Normal değerleri Yakıt Tüketimi (Şehir içi / Şehir dışı) 6,2 lt / 3,5 lt yazıyor.3 aydır ortalama 7.6 - 8lt arasında gidiyorum.Sizce ne yapmalıyım? 3 bin de vites atıyorum.Araba 4 vitese kadar 10lt üstü yakıyor.

Fabrika verisinde yakmasını beklemiyorsunuz değilmi hocam. Benim 1,6 mj de şehir içi 7 lt nin altına düşmüyor. Diceksiniz o zaman bu fabrika verisi ne işe yarıyor, açıkçası bende bilmiyorum ama forumlarda paylaşılan benzinli aracım şehir içi 6 lt yakıyor tsi 6 tdi 5 lt yakıyor falan itibar etmeyin hikaye bunlar zaten. Resim falan paylaşıyorlar bide sanki biz aynı araçları hiç kullanmamışız gibi.

Size gelince vites atma devriniz banada yüksek gibi geldi. Dizel araç için arkadaşın dediği gibi normal kullanımda 2000 ideal, tabi dipgaz durumlarında 3-4 binlerde olabilir bu ayrı.

• quote:

Orijinalden alıntı: _AsDeRf_

İstanbulda 7 kmlik yolun 4-5 kmsini trafikte dur kalk yapip 6 litrenin altinda ortalamaya sahip bir arac yoktur olamaz.

Kesinlikle katılıyorum. Bu insanların ş.içi anlayışları nedir acaba. Cliosundan 3.20 sine, lineasından passatına kadar onlarca farklı dizel araç kullandım işim gereği ama hiçbirisi ş.içinde normal kullanımda 6lt altına düşmedi. Şu an da benzinli 1.5 skyactiv mazda3 kullanıyorum sürekli ş.içinde 6.8 ortamam var ama benimkine ş.içi denmez çünkü çok sıkışık trafiğe girmeden ş.içinde ama akıcı yolda iş yerime ortalama 30kmh hız ile gidip geliyorum. Demekki bu 5lt yaktım diyenlerin de yol güzergahları benimki gibi ama buna ş.içi denmez arkadaşlar yanıltıcı olmayalım. Sonra böyle konular açılıyor "la hani 5lt yakıyordu" diye

• Arabaniz cok yakmiyor. Sadece mazot pahali. Mazotu 1.5 tl den alsaydiniz hic boyle bir konu acma geregi duymayacaktiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: ibrahimeltem

quote:

Orijinalden alıntı: _AsDeRf_

İstanbulda 7 kmlik yolun 4-5 kmsini trafikte dur kalk yapip 6 litrenin altinda ortalamaya sahip bir arac yoktur olamaz.

Kesinlikle katılıyorum. Bu insanların ş.içi anlayışları nedir acaba. Cliosundan 3.20 sine, lineasından passatına kadar onlarca farklı dizel araç kullandım işim gereği ama hiçbirisi ş.içinde normal kullanımda 6lt altına düşmedi. Şu an da benzinli 1.5 skyactiv mazda3 kullanıyorum sürekli ş.içinde 6.8 ortamam var ama benimkine ş.içi denmez çünkü çok sıkışık trafiğe girmeden ş.içinde ama akıcı yolda iş yerime ortalama 30kmh hız ile gidip geliyorum. Demekki bu 5lt yaktım diyenlerin de yol güzergahları benimki gibi ama buna ş.içi denmez arkadaşlar yanıltıcı olmayalım. Sonra böyle konular açılıyor "la hani 5lt yakıyordu" diye

ya aslında firmaların tüketim değerlerinde ki şehir içi sizin dediğiniz şehiriçi. Trafik dediğiniz akıl içindeki araç topluluğudur. İstanbuldaki trafik tanımına uymuyor aslında

Bence şehir içi tanımı; kırmızı ışıklarda durmalı sağa sola yavaşlayıp dönmeli vsvs kullanım şekline göre ölçülür zaten. Ama Türkiyedeki büyük şehirlerin kaos içinde olduğu için bu tanımdan çok uzak. Mesela Tekirdağ şehir içi trafiğinde çoğu araç katalog değerini tutturabilir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Devriniz yuksek ve kis aylarinda da olunca yakiyordur ayrica aracin bakimlari tam mi burasi onemli

yi e kisa mesafe gidiyorsaniz motor tam isinmiyor o vakitte fazla yakar.

fabrika verisini yakalamaniz zor zaten.siz tsi ile alcaktan ucanlara falan takilmayin ayni guzergah ayni hizlar degil.

• Gerçekten ya ben araba kullanmayı bilmiyorum yada iyi biiliyorum anlamadım.Ben kendi aracımda (2012 Transporter) Arabada 3000-3500 devirden önce vites atmıyorum.Anlık yakıt değerlerinde 2000 devirde attımmı araba titriyor ve zorlandığı için yakıt tüketimi artıyor.He foruma gelecek olursak burda aynı benim aracın 2015 model caravella'si olan bir arkadaş var.Şehir içi 7-7,5 lt mazot yakıyormuş.Ben arabayı aldığımdan beri 9 litre altına düşmedim oda sabit 90 ile uzunyolda gördüm.
  • Senyour kullanıcısına yanıt
    Egr sine baktırın

• EgeKrdnz kullanıcısına yanıt
    Hocam benim arabam sorunlu.Size şöyle anlatıyım.Ben araba ile talihsiz olay üzerine kaza yaptık.Karter çatladı ve servistekiler arabayı çalıştırdı motor yatak sardı.Motoru rektefe ettiler bide ağır hasar kaydı yazdılar.Km sıfırlamışlar.Araba motor canavar ama yağ eksiltiyor.Akıtma yok bakalım haftaya servise gidecek.
  • Geçmiş olsun muhtemelen aynı sorundan kaynaklanıyor fazla yakıt tüketimide

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.