Şimdi Ara

ZTE Axon 7 Detaylı İnceleme Yazısı ve Güncellemeler Hakkında Bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
5
Favori
7.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

(İspanya Nougat B05 sürümü hakkındaki yorum 2. mesajdadır - 08.07.2017)

21.11.2016 tarihinde Media Markt mağazasından 1998 Tl gibi bir fiyata satın aldığım ZTE marka Axon 7 modelininin inceleme konusuna hoşgeldiniz

NOT: İnceleme yazısı içerisindeki koyu renkli yazılar, sonradan eklediğim yazılar veya düzeltmeleri tüm yazıyı tekrar okumak zorunda kalmamanız içindir.

Telefonu; Genel Özellikleri - Kutu içeriği - Tasarım - Ekran - Donanım Performansı ve Yazılım - Müzik - Kamera - Pil - Yazılımda Tespiti Zor Özellikler - Artılar ve Eksiler - Sonuç olmak üzere 11 ana konu altında detaylı incelemesini sunacağım. Axon 7 den önce kullandığım telefon LG G4 ve Lenovo P70 olduğu için bazı yönlerde bu iki telefonla kıyaslamalarda bulunarak incelemeye devam edeceğim. Ayrıca telefonla çektiğim bazı video ve fotoğraf örneklerini de paylaşacağım.

TELEFONUN GENEL ÖZELLİKLERİ

EKRAN: Boyut 5.5 inç - Çözünürlük 1440x2560 (QHD-2K) - Piksel yoğunluğu 534 ppi - Ekran teknolojisi AMOLED ekran - Corning Gorilla Glass 4 çizilmeye dayanıklı 2.5D eğimli ekran - %73.3 ekran/gövde oranı - Multi Touch çoklu ekran dokunma teknolojisi

TEMEL DONANIM: Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 ve ARMv8-A (64-bit) mimariye sahip çok güçlü işlemci (4 çekirdekli işlemcinin 2 çekirdeği 2.15 GHz hızında diğer 2 çekirdeği ise 1.6 GHz hızındadır) - 736 MHz hızında çalışan Adreno 530 grafik işlemcisi - 1866 MHz hızında çalışan çift kanallı 4 GB LPDDR4 Ram - 64 GB dahili depolama - 128 GB a kadar destek veren SD kart

TASARIM: 151.7 mm boy - 75 mm en - 7.9 mm kalınlık - 175 gram ağırlık - Yekpare alüminyum metal kasa - Altın ve gümüş olmak üzere 2 renk seçeneği

İŞLETİM SİSTEMİ: Android 6.0.1 Marshmallow (Anroid 7.0 Nougat a ocak 2017 de geçilmesi planlanıyor)

KABLOLU ve KABLOSUZ BAĞLANTILAR: Wi-Fi tarafında 2,4 GHz ve 5 GHz desteği - 4.1 Bluetooth teknolojisi - NFC- GPS - 3.0 USB Type C - OTG desteği - 2 adet nano sim kart yuvası (Hafıza kartı kullanılırsa 1 adet nano sim kullanma hakkı)

BATARYA: Min 3150 mAh Max 3250 mAh kapasite - Qualcom 3.0 hızlı şarj özelliği

KAMERA: 20 MP arka ve 8 MP ön kamera - Coğrafi konum etiketleme - Dijital görüntü sabitleyici - Elle Odaklama - HDR - 0.1 saniyede Hızlı Odaklama - ISOCELL Görüntü Sensörü - Live Photos - Optik Görüntü Sabitleyici - Otomatik odaklama - Panorama- Perde Hızı (Shutter Speed) Kontrolü - Yavaş çekim video kayıt - Phase Detect Auto-Focus (PDAF) - Safir Kristal Objektif Kapağı - Sesli komut - Tam Manuel Kontrol – Time Lapse Fotoğraf (Düşük Perde Hızı) - Zamanlayıcı - Çift LED Flaş - F1.8 arka kamera diyafram aralığı - Ultra HD (4K) 30 fps video kayıt - 1080p (60 ve 30 fps), 720p ve 480p video kayıt - F2.2 ön kamera diyafram aralığı - 1080p 30 fps ön kamera video kayıt - Genel ön kamera özellikleri (Geniş Açılı - Gesture Shot - Gülümseme Algılama - Sabit Odaklama - 88 Derece Açılı)

AĞ BAĞLANTILARI: 2G - 3G - 4G - 4.5G -LTE (cat6)

SENSÖRLER: Hall Sensörü – İvme ölçer - Jiroskop - Ortam Işığı Sensörü - Pusula - Yakınlık Sensörü

DİĞER ÖZELLİKLERİ: Parmak izi okuyucu (Algılama hızı 0.25 saniye) - LED bildirim ışığı - AK4490 Ses Çipi - AK4961 Ses Çipi - Android Beam - DAC (Digital to Analog Converter) - Değiştirilebilir Temalar - Dolby Atmos - Dolby Digital Plus - Dolby Digital Plus (7+1 Surround Sound) - Ekrana Çift Dokunarak Kilit Açma (KnockON) - Gürültü Önleyici İkinci Mikrofon - Sesle Ekran Kilidi Açma - Yüksek Kalite (Hi-Fi) Ses 384 kHz/32 bit - Yüksek Kalitede (Hi-Res) Ses Kaydı - Yüksek Kaliteli (Hi-Fi) Ses

NOT: Telefon özellikleri için kullandığım kaynak epey.com sitesidir.

KUTU İÇERİĞİ

Oldukça büyük ama bir o kadar da hoş bir siyah kutuya sahip olan Axon 7 nin kutu içeriği şu şekildedir:

- Axon 7 hızlı başlangıç ve garanti belgesi - Sim kart yuvasını açmak için metal iğne - Çok hoş bir kutu içerisinde gelen kulak içi kulaklık - Telefonun ekranı hariç her yerini saran şeffaf kılıf - Type C girişini micro usb 2.0 a dönüştüren aparat - Oldukça kaliteli malzemeden yapılmış ama boyu biraz kısa olan usb kablo - Telefonu çok hızlı bir şekilde şarj etmemizi sağlayan boyut olarak çok büyük olmayan şarj adaptörü (Çıkış gücü 5.0 volt 3.0 amper, 9.0 volt 2.0 amper ve 12.0 volt 1.5 amper) -

TASARIM ve TASARIMIN GETİRDİĞİ BAZI KOLAYLIKLAR

Axon 7 nin ön tarafında yukarıda ve aşağıda konumlandırılmış 2 adet hoparlör telefonu HTC nin modellerine benzetse de kapasitif tuşları ve ekranın üst tarafında yer alan bildirim ledinin ve sensörlerin yer aldığı siyah kısımın telefonu HTC den farklı kılan önemli detaylardan birisi. Telefonun ses açma, kısma ve power tuşları sağ tarafa konumlandırılmış. Telefonun sol tarafında herhangi bir tuş bulunmuyor. Sadece sim kart yuvası sol üst tarafa konumlandırılmış. Ses açma, kapama ve power tuşlarının basma hissiyatı oldukça başarılı. Çok sağlam tuş hissiyatı veriyor. Ekran görüntüsünü almak için ses kısma ve power tuşuna basmanız yeterli. Diğer marka telefonlardaki gibi birkaç saniye tuşlara aynı anda basılı tutmanıza gerek yok. İki tuşa aynı anda bastığınızda ekran görüntüsü hemen alınıyor ve karşımıza aldığımız ekran görüntüsünü düzenleme menüsü çıkıyor. Burada aldığımız görüntüyü kaydetmeyebilir, direk kaydedebilir, görüntünün boyutunu değiştirebilir ve bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Tuşların bu konuda çok başarılı iş çıkarttığını söyleyebilirim. Örneğin LG G4 de ekran görüntüsü almak resmen işkenceydi. İki tuşa aynı anda basmak istediğimizde ya ekran kilitleniyor ya da ses kısılıyordu. ZTE bu konuda başarılı bir iş çıkartmış. Telefonun üs kısmında mikrofon ve 3.5 mm kulaklık girişi yer alıyor. Bana göre kulaklık girişinin üs tarafa konumlandırılması kullanımda kolaylık sağlayan önemli detaylardan birisi. Kulaklık girişi aşağıda olduğu zaman ekranın önüne kulaklığın kablosu gelebiliyor bu durum kullanımı zorlaştırıyor. Telefonun alt kısmında ise mikrofon ve type c girişi mevcut. Giriş olarak Type C kullanılması kullanımı kolaylaştıran, veri aktarım hızını ve şarj hızını önemli ölçüde artıran önemli detaylardan birisi olmuş. Şarj kablosunu takarken yön konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Telefonun arka tarafında ise kamera, çift led flaş ve parmak izi okuyucusu yer alıyor. Kameranın dışarıya doğru çıkıntısının biraz fazla olduğunu söyleyebilirim. Özellikle telefonu masaya koyduğunuzda acaba kamerası çizilir mi diye düşünebilirsiniz. Bu konuda ZTE firmasının kamera camının kolay çizilmesini önlemek için safir kristal cam kullandığını belirtmek isterim. Telefonun yanında gelen şeffaf kılıfı taksanız bile kamera lensinin masaya temas ettiğini belirtmek isterim. Bu sorundan kurtulmak için sert plastikten yapılmış kılıf kullanabilirsiniz. Bu tarz kılıflar telefonu kalınlaştırsa da iyi koruyorlar. Kameranın hemen altındaki çift led flaşın işinde başarı olduğunu belirtmek isterim. Led flaşın altına konumlandırılmış olan parmak izi okuyucusu hız konusunda mükemmel düzeyde. Parmağınızı deydirdiğiniz anda ekran kilidi açılıyor. Toplamda 5 farklı parmağınızı tanıtabiliyorsunuz. Parmak izi okuyucusu parmağınızı 360 derece açı ile tanıyabiliyor. Yani parmağınızı tanıttıktan sonra dilediğiniz şekilde okuyucuya dokunarak kilidi açabilirsiniz. Parmak izi okuyucusunun telefonun arka tarafında konumlandırılması bazı kullanıcıları rahatsız edebilir. Telefonu elde tutarken arka tarafta olması işaret parmağınızla rahatça kilidi açabilmenizi sağlasa da bazen yanlışlıkla parmağınız okuyucuya dokunabiliyor. Hız konusunda çok başarılı olduğu için dokunduğunuz an ekran kilidi açılıyor. Eğer telefon ekranına o an bakmıyorsanız kilidin açıldığından haberiniz olmayabiliyor. Bazen de cebinize koyarken ekran kilidi yanlışlıkla açılabiliyor. Bu sorun dışında tüm telefonlardaki parmak izi okuyucusu sorunları bunda da mevcut. Mesela parmağınız ıslak ise okumuyor. Parmak izi okuyucusu kamera da fotoğraf çekmek için de kullanılabiliyor. Burada tüm parmaklarınızı sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. illa tanıttığınız parmakları kullanmaya gerek yok. Telefonun ön tarafında bulunan kapasitif tuşlara gelecek olursak bu tuşların aydınlatması yok. Bu durum gece soruna sebep olabiliyor. Parmağınızı kapasitif tuşlardaki işaretli kısımlara deydirmediğiniz taktirde tuşlar görevini yerine getiremiyor. Bunun için alışma sürecine ihtiyacınız var. Mesela ben 10 gündür kullanıyorum ama hala alışamadım. Beyaz noktanın üstüne dokunmadığım zamanlarda telefon tepkisiz kalıyor. Can sıkıcı duruma dönüşebiliyor. Fakat tuşlara tam dokunursanız görevini eksiksiz yerine getiriyor. Kapasitif tuşlardaki sağ ve sol tuşların görevlerini ayarlardan değiştirebiliyorsunuz. Bunu yapmaları çok iyi olmuş. Ben sağ tarafı geri sol tarafı da görev yöneticisi olarak kullanmayı seviyorum.

EKRAN PERFORMANSI

Telefonun en beğendiğim noktalardan bir tanesi de şüphesiz ekran kalitesi oldu. Amoled ekran kullanılması çok iyi olmuş. IPS ekrana göre daha az güç tüketmesi ve telefonun incelmesinde rol oynaması önemli bir detay. Ekran parlaklığı özellikle açık havada ekrana güneş ışığı vuruyorken ekranın görünmesinde yeterli olmuş. Fakat biraz daha iyi olabilirdi. Açık havada telefonu kullanırken fazla sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ekranın 2K olması ve piksel yoğunluğunun fazla olması ekranın sunduğu kaliteye olumlu yönde yansımış. Ekran 2K olduğu için performansa olumsuz bir etki yapacak diye düşünmeyin. Üzerinde barındırdığı işlemci ve grafik kartının kalitesi ve hızı 2K ekran da sıkıntı yaratmıyor. Gayet başarılı bir deneyim sunuyor. Ekran ayarlarında ekran efektinin olması çok iyi olmuş. Buradan renk sıcaklığını sıcak, soğuk ve normal olarak değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca renkleri doğal, renkli ve muhteşem olarak değiştirme imkanı var. Ben soğuk ve muhteşem de kullanıyorum. Gözüme daha bir hoş geliyor. Seçenklerde Yayınlama Ekranı nın olması sayesinde telefon ekranını, destekleyen televizyonlara sorunsuzca kablosuz olarak aktarabiliyorsunuz. Ekran seçenekleri arasında Net Ekran diye bir seçenek var. Onun ne işe yaradığını anlayamadım. Açsam da kapatsam da bir şey değişmiyor. Bilen varsa yazarsa sevinirim :) Kış aylarında eldiven giyme konusunda bu telefonda bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Eldiven modunu açtığınız zaman dokunmatik ekran eldivenle sorunsuz çalışıyor. Ana ekranda iken parmağınızla yukarıdan aşağıya sürükleme yaparsanız yukarıdaki bildirim panelinin açılması süper olmuş. Telefon büyük bir ekrana sahip olduğu için tek elde kullanımda bildirim panelini açmak zor oluyordu ama bu işlemle kolay ve sorunsuz oluyor. Ekran performansı konusunda oldukça başarılı ve sorunsuz temiz bir ekran deneyimini rahatlıkla alabiliyorsunuz.

DONANIM PERFORMANSI ve YAZILIM

Telefon üzerinde barındırdığı işlemci, grafik kartı ve ram boyutu sayesinde çok yüksek bir performansı bizlere sunuyor. Elbetteki performansın bu denli başarılı olmasında işletim sistemindeki ZTE'nin sunduğu arayüz de oldukça önemli. Donanımın yanı sıra işletim sisteminin stabil ve sorunsuz çalışması performansı olumlu yönde etkiliyor. Arayüzü oldukça sade ve kullanışlı. IOS işletim sisteminde olduğu gibi bu arayüzde de uygulama penceresi yok. Yüklediğiniz uygulamalar direk ana ekrana geliyor. Boş yer yoksa yeni yeri otomatik olarak açıyor. Ara yüzde 10 günlük kullanımımda herhangi bir kasma yavaşlama vb bir sorun ile karşılaşmadım. Gayet akışı hızlı bir arayüz mevcut. Yüklü uygulamaları çalıştırma konusuna gelecek olursa uygulama simgesine tıklar tıklamaz uygulama sorunsuz ve hızlı bir şekilde açılıyor. Özellikle rehber açılışı harika. Galeri uygulamasında fotoğrafların yüklenme hızları konusunda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. İstediğiniz klasöre girdiğiniz anda tüm fotoğraflar hemen açılıyor. Galeri de bir fotoğrafı seçip bir başka klasöre taşıma ve kopyalama işlemini yapabiliyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam B04 sürümünde bu özellik yoktu ya da ben görememiştim. Şuan B05 sürümü yüklü ve bu özellik mevcut. Fakat galeride malesef klasörü taşıma yani yer değiştirme imkanınız yok. Sürekli kullanacağınız klasör aşağılarda ise bunu yukarı taşıyamıyorsunuz. İlerleyen sürümlerde bu eksikliği gidermelerini umut ediyorum. Benim için galeri uygulaması yetersiz olduğu için QuickPic galeri uygulamasını kullanıyorum. Tavsiye ederim ücretsiz yani reklam içermeyen çok başarılı bir uygulama. Yazılımsal olarak şuana kadar anormal bir durum ile karşılaşmadım. LG G4 de bazen telefonu yeniden başlatmak zorunda kalıyordum ama bunda bu tarz bir sorun yok. Yazılım konusunda çok başarılı telefon olmuş. Hız ve stabilite anlamında harika. Yazılımda nano sim kart olayına gelirsek eğer telefona 2 adet nano sim kart takabiliyorsunuz. En beğendiğim özelliği sim kart için herhangi bir veri hızı sınırlaması konulmaması oldu. Lenovo P70 de de 2 adet sim yeri var ama bir tanesi sadece 2G hizmet sunarken diğeri 2G, 3G ve 4G hizmeti sunuyor. 2 farklı operatörden sim kart alıp Axon 7 de kullandığınız da her iki hattında 3G ve 4G performansından faydalanmak harika olmuş. Yazılımda internet tarayıcısıyla gezinme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Gayet başarılı. 4 GB Ram olması telefon performansında birden fazla uygulama açılmasında sıkıntı çıkmasının önüne geçilmiş. Telefonu yeniden başlattığınızda size yaklaşık 2.5 GB boş alan sunuyor. Tabi bu durum uygulamaları çalıştırdıkça değişiyor. Fakat boş alanın 1 GB ın altına düştüğünü görmedim. Ram i sizi yarı yolda kesinlikle bırakmıyor. Telefon üzerinde gelen WeShare uygulaması sayesinde telefona yüklediğiniz uygulamaların yedeğini alabiliyorsunuz. Bu olay benim için çok öenmli. Diyelim ki bir program yüklediniz ve sorunsuz kullanıyorsunuz. Sonra bir güncelleme geldi ve güncellediniz. Bazen güncelleme sonrası kötü bir süpriz ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu durumda tekrar eski sürüme dönemiyorsunuz. WeShare programı sayesinde daha önce yedeğini aldığınız uygulamayı tekrar kurarak sorunlu güncellemeden kurtulabiliyorsunuz. Bu özellik LG G4 de de vardı ve çok başarılıydı. Axon 7 de de olması çok güzel olmuş. Telefonda yazılım güncelleme işlemi için SD kart kullanmak zorundayız. Yeni sürüm sunulmuş olmasına rağmen güncelleme menüsünde sürüme ulaşamıyorsunuz. Bilgisayardanhttp://www.zte.com.tr adresine girip Destek bölümünden telefona uygun olan güncelleme dosyasını bilgisayara indirip inen dosyayı rardan çıkartıp update.zip dosyasını SD kartın ana dizinine aktarmanız gerekiyor. (Siteden yazılımı indirme işleminde sorun yaşamamak için internet download manager yani IDM i kullanınız) Bu adımları doğru bir şekilde yaptığınızda telefon ayarları kısmındaki güncelleme menüsünde yazılım güncellemesi gözüküyor ve güncelleme işlemini bu şekilde başlatabiliyorsunuz. Telefonun hafızası yeterli diye düşünüp hafıza kartı almama gerek yok diye düşünüyorsanız şu duruma göre güncellemeleri yükleyemeyeceğinizi belirtmek isterim. Umarım ZTE ekibi telefon üzerinden wifi ile güncelleme imkanını da en kısa sürede kullanıma açar. Fakat güncellemenin SD kart kullanılarak yapılmasının verdiği büyük bir avantaj da var. Diyelim B05 sürümünden B06 sürümüne geçtiniz. Yeni sürümü beğenmediğiniz zaman SD karta B05 sürümünü tekrar aktardığınızda B05 sürümüne geri dönebiliyorsunuz. B06 sürümünden B05 sürümüne geçiş yaparak bizzat denedim. Yazılım güncelleme konusunda en büyük sıkıntı eski sürüme dönüş imkanının mümkün olamaması idi. SD karttan yükleme sayesinde tekrar eski sürüme dönmek çok güzel olmuş. Eski sürüme dönebilmek için eski sürümün update dosyasını saklamanız gerektiğini de unutmayınız. Unutmadan söyleyeyim telefonun duvar kağıdı seçiminde sıkıntı var. Duvar kağıdında kırpma özelliği yetersiz kalmış. Kendi galerisinden fotoğrafın tamamını duvar kağıdı yapamazken QuickPic galeri uygulamasını kullandığımızda fotoğrafı tam olarak ana ekrana uygulayabiliyorsunuz. Çok enteresan bir eksiklik bence. Sonuç olarak eğer çok hızlı ve stabil çalışan bir telefon arıyorsanız Axon 7 sizi yarı yolda bırakmayacak kadar başarılı bir telefon olmuş diyebilirim. Ayrıca LG G4 de dert yandığım ve telefonun bozulmasına sebep olan aşırı ısınma sorunu Axon 7 de yok. Telefon gayet serin çalışıyor.

MÜZİK PERFORMANSI

Gelelim bu telefonun asıl özelliği olan müzik performansına. Müzik kısmını 2 aşamada incelemek gerekiyor. Birinci aşama hoparlörler ikinci aşamada kulaklık olacak. Önce yazılımından bahsederek daha sonra aşamalara geçeceğim. Telefonla gelen müzik çalar uygulamasını hem arayüz bakımından hem de sunduğu özellikler bakımından bu cihaz için yeterli buluyorum. En azından karmaşık bir yapısı yok. Uygulamayı ilk açtığınızda Tüm şarkılar, Favoriler, Son Çalınanlar, Klasör ve Şarkı listem şeklinde bir pencere sizi karşılıyor. En altta ise en son çalınan şarkıyı görebiliyorsunuz. Orada play ve ileri-geri tuşları mevcut. Şarkı adına tıkladığınızda müzik çaların o anki şarkının çalındığı asıl pencere karşınıza çıkıyor. Burada Dolby Atmos simgesine tıklayarak Dolby Atmos menüsüne giriş yapabiliyorsunuz. Fakat uygulamaya tam olarak adapte edilmemiş Dolby Atmos ayarlar menüsü biraz can sıkıyor. Simgeye tıkladığınızda yaklaşık 5 saniye sizi bekletiyor. Bu derecede donanımsal olarak güçlü bir cihaza bu geç açılma hiç yakışmıyor. Dolby Atmos ayarları sadece hoparlör için yapılabiliyor. Kulaklığı taktığınız zaman Dolby Atmos ayarlarında değişiklik yapılamıyor. Dolby Atmos menüsünde Film, Müzik, Oyun, Diyalog ve 2 adet Kişisel bölüm bulunuyor. Ön tanımlı ayarlarda değişiklik yapabiliyorsunuz. Ayarları dilediğiniz biçimde değiştirebilirsiniz. Fakat burada hızlı ayar yapmak için yapmanız gereken bir şey var. Diyelim Dolby Atmos içindesiniz ve bir ayar yaptınız ama bu ayarı başka şarkıda da denemek istiyorsanız görev yöneticisi penceresini açıp orada açık olan müzik uygulamasına girin. Şarkıyı değiştirdikten sonra müzik uygulamasındaki Dolby Atmos simgesine tıklamayın. Eğer tıklarsanız yine 5 saniye sonra uygulama açılıyor. Simgeye basmak yerine Dolby Atmos menüsüne geçmek için görev yöneticisi penceresini açıp oradan Dolby Atmos a geçin. Böylece hemen geçebiliyorsunuz. Dolby Atmos ayarlarını şu şekilde yapın diyemiyorum. Herkes kendi kulak zevkine göre ayarlama yapabilir. Şimdi gelelim aşamalara. Hoparlör kalitesi olarak diyecek söz bulamıyorum. Mükemmel bir performansı var. Özellikle çağrı zil sesini kendi melodilerinden seçerseniz çağrı geldiğinde yanınızdaki insanlar dönüp önce size sonra telefonunuza mutlaka bakıyorlar. Şuana kadar bakmayan görmedim Dolby Atmos kapatılırsa hoparlörün ses yüksekliği biraz artıyor ama Dolby deki lezzet gidiyor diyebilirim. Normalde çağrı zil sesini diğer telefonlarda mutlaka mp3 kullanırdım ama bu telefonda kendi zil seslerini kullanıyorum. Sesi o kadar güzel ki çağrı gelse de dinlesem diye bekliyor insan. Özellikle çağrı geldiğinde insanın hemen cevaplayası gelmiyor. O derece başarılı diyebilirim. Kulaklık performansı konusuna gelirsek eğer kutu içeriğinden çıkan kulaklığın telefona tam olarak yakışmadığını söylemem gerekiyor. Kötü demiyorum ama telefonun orijinal ses kalitesini tam olarak yansıtmadığını düşünüyorum. Ayrıca kulaklık benim kulaklarıma uymadı. İçine tam oturmuyor ve kulağımdan çıkıyor. Belki de bu yüzden bana performansı biraz düşük gelmiş olabilir bunu da belirtmek isterim. Philips marka kulak içi kulaklığımı ilk taktığımda o kadar şaşırmıştım ki. LG G4 de aşırı derecede sesleri tiz veren kulaklık bu telefonda harika performans sergiledi diyebilirim. Kulaklığı ilk alıp kullandığım telefon G4 idi ve kulaklığı aldığıma pişman olmuştum ama anladığım kadarıyla sorun kulaklıkta değilmiş. Kulaklığın kutusunu attığım için model numarasını veremeyeceğim. Axon 7 de son ses şarkıyı açtığımda hayatımda ilk defa müzik dinliyormuşum gibi hissettim. Şarkıdaki her şey en ince ayrıntısına kadar duyuluyordu. Boğuk kalan bir şey yok yani arka planda. Bu konuda başarısı harika. Fakat Nokia N91 i bilen bilir. Ondaki basları göremedim. Fakat kulaklıkdan kaynaklı da olabilir. Bozulmasaydı Creative in EP630 muydu öyle bir modeli vardı N91 de baslardan dolayı kulaklığın içinde bir şeylerin gidip geldiğini hissedebiliyordunuz. O kulaklığım harikaydı bulabilsem yine satın alacağım. Axon 7 de baslar var elbet ama bir N91 değil. Fakat kulaklık kaliteli olursa keyifli bir müzik dinleme imkanına kavuşmuş oluyorsunuz. Fakat kulaklıkla olsun hoparlörden olsun pil harcama konusunda maalesef Axon 7 den yana olamayacağım. Biraz fazla güç tüketiyor. Kıyaslamayı LG G4 e göre yapıyorum. Mesela evden çıkıyorum şarjım %100 çalıştığım okula gittiğimde şarjım %90 lara kadar inebiliyor ki 3G kapalı iken. G4 de %95 lerde falan oluyordu. Müzik konusunda cihazın beklentileri fazlasıyla karşıladığını sizi memnun edeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Kulaklık takılıyken Dolby Atmos menüsüne girdiğinizde Dolby Atmos kapalı olabilir. Bu durumda Dolb Atmos yazısının sol tarafında power simgesi var. Ona tıklamanız yeterli. Kulaklıkta Dolby Atmos ayarlarını doğru yaptığınız zaman ses kalitesinin hissedilir derecede değiştiğini belirtmek isterim. Fakat ayarları doğru yapmadığınızda ses Dolby kapalı konuma göre daha kısık oluyor. Telefonun yazılım sürümü B05 olduğundan böyle bir sorun olabilir. İlerleyen yazılımlarda bakalım bu durum nasıl değişecek.

KAMERA PERFORMANSI

Kamera incelemesine başlamadan önce şu açıklamayı yapmam gerekiyor. Telefonlarda kullandığım özellikler arasında en az olanı kamera oluyor. LG G4 ün kamera konusunda ne kadar başarılı olduğunu herkes bilir ama G4 kullandığım zamanlarda bile en az kullandığım kısmı kamerası idi. Kamerayı gerektiğinde sadece otomatik modda kullanan birisiyim. Çok ince ayrıntılarına girmem. Axon 7 de de sadece otomatik modda çekimler yaptım. Axon 7 kamera konusunda zaten iddialı bir model değil. Çok üstün bir performans beklememek gerekiyor. G4 e göre baktığımda oldukça geride kalsa da yine de söylendiği kadar da kötü değil. LG G4 de kamera önünde güneş varsa yani güneşi arkamıza alamadığımız zamanlarda görüntü aniden siyaha çalıyordu. Çektiğimiz fotoğraflar karanlık çıkıyordu. Bunu sadece G4 de değil bir çok telefonda görmüştüm. Fakat Axon 7 de nasıl oluyorsa hiçbir kararma yok. Güneşe bakarken çekim yaptığım bayrak fotoğrafına aşağıdan bakabilirsiniz. Sadece fotoğraf çekerken değil aynı zamanda video çekiminde de hiçbir kararma olmuyor. Şaşırdığımı açıkça belirtmek isterim. Ağır çekim modunda güneşi hem önüme alrak hem de arkama alarak bayrak videosu çektim. Sanki güneşin konumu önemsiz gibiydi. Videoları youtube hesabıma yükleyip aşağıda paylaşıyorum. Normal bir video çekmemişim Onu da en kısa sürede çekip ekleyeceğim. Dedim ya kamera benim için kullanım olarak son sırada olunca böyle oluyor Fotoğraf olayında 20 MP ile çekim yapılmaması taraftarıyım. İdeali 12 MP. 20 de fotoğraf büyüdükçe sorun oluyor ama bu sorun 12 de oldukça az. Işık yeterli düzeyde olduğunda gayet başarılı performans sergiliyor. Işık oranı düştükçe performansı da düşüyor. Bazı arkadaşlar otomatik moddan kaynaklı olduğunu söylüyorlar. Yazılımla ilerde düzelebilir deniliyor. Benim paylaştığım fotoğrafların hepsi otomatik modda olacak. Macro çekimleri mükemmel hem gündüz hem de gece çekimlerinde harika işlere imza atıyor. Örnekleri aşağıda mevcut. Video çekimlerini de gayet yeterli buluyorum. Fakat bir Samsung Note 5 ya da bir G4 kadar başarılı kesinlikle değil. Bence G4 e göre tek artısı güneş önde iken fotoğrafta veya videoda kararma olmaması. Ön kamera performansı ise başarılı diyebilirim. Yüz güzelleştirme modunun olması güzel bir detay olmuş. Kamera için söyleyeceklerim maalesef bu kadar. Fotoğraflara bakarak kararı sizlere bırakıyorum. Unutmadan fotoğrafların üzerine tıkladığınızda orijinal boyut için sol üst köşede orijinal indirme bölümü var onu kullanarak orijinaline ulaşabilirsiniz.

PİL PERFORMANSI

LG G4 den sonra bana ilaç gibi gelen bir pil performansı ile karşılaştığımı belirtmek isterim. LG G4 de sadece wifi açık iken %100 den %10 a en fazla 4 saat ekran görüntüsü alıyorken Axon 7 de bu değer aynı kullanım şartlarında 6 saati buluyor. LG G4 de sadece 3G açık iken %100 den %10 a en fazla 2.5 saat ekran görüntüsü alıyorken Axon 7 de bu değer aynı kullanım şartlarında 4,5 saati rahat buluyor. Günü çok rahat bir şekilde çıkarttığımı belirtmek isterim. LG G4 de günü çıkartamıyordum. Yedek batarya ile dolaşıyordum. Axon 7 de pil kullanımı bölümünden kaç saat ekran görüntüsü aldığınızı göremiyorsunuz. Özellik var ama ZTE tarafından gizlenmiş. Bunun sebebini anlayamadım. GSam Battery Monitor uygulaması ile ekran süresini takip edebilirsiniz. Ayrıca bu program sayesinde ZTE nin gizlediği ekran süresi bölümüne de ulaşmanız mümkün. Bunun için programaçıkken sağ alt köşedeki 3 noktaya tıklıyorsunuz ardından Daha fazla diyorsunuz orada Pil İstatistiği (İşletim sistemi) kısmından Ekran a tıkladığınızda süre gözüküyor. Bu özelliğin ZTE tarafından gizlenmesi düşündürücü. Ayrıca Axon 7 için şarj etme performansını şu şekilde gözlemledim. Sizlerle paylaşmak istiyorum.
    Bu testi şu şekilde gerçekleştirdim. Telefonda sim kart yokken internet kapalıyken ve kullanım yokken. Sadece kontrol amaçlı % kaç diye bakmak için ekranı uyandırdım. Şarj başladığında ekranda Hızlı Şarj diye uyarı geldi.
    Saat 20.15 ---> %6
    Saat 20.21 ---> %14
    Saat 20.25 ---> %20
    Saat 20.30 ---> %28
    Saat 20.40 ---> %44
    Saat 20.50 ---> %62
    Saat 21.00 ---> %78
    Saat 21.10 ---> %90
    Saat 21.15 ---> %93
    Saat 21.20 ---> %95
    Saat 21.25 ---> %97
    Saat 21.30 ---> %98
    Saat 21.35 ---> %100
    Son dakikalarda yavaş şarja geçtiği görülüyor. %6 dan %100 e kadar %94 lük kısmı 1 saat 20 dakikada tam şarj etti.

YAZILIMDA TESPİT ETTİĞİM ÖNEMLİ YA DA TESPİTİ ZOR OLAN ÖZELLİKLER

1) Telefon yazılımında, widget bölümünde rehberden kişi ekleme kısmı yani hızlı arama yapma kısmı yok. Bu özelliği rehberin kendi içinde adeta gizlemişler. Rehberde herhangi bir kişi üzerine gelip parmağınızı basılı tutun. Açılan pencerede "Ana ekrana yerleştir" e tıklayın. Seçtiğiniz kişi hızlı arama ya da hızlı sms için masaüstüne eklenmiş oldu. Dilerseniz masaüstüne eklediğiniz hızlı kişi widgetlerini bir klasör içinde de toplayabilirsiniz. Bunun için 1 adet kişi widgeti birbaşka widget üzerine bırakmak. Böylece tüm widgetler tek klasörde toplanmış olur.

ARTILAR VE EKSİLER

ARTILAR: Hoparlör kalitesi - Çift sim kart kullanımında veri kısıtlamanın olmaması - Güneş altında ekran performası - Kamera da güneşe doğru çekim yaparken fotoğraf ve videonun kararmaması - Pil performası - Metal tasarım - Kutu içeriğinden şeffaf kılıf çıkması - Dolby Atmos teknolojisi - 5 GHz hızında wifi kullanımı - Kameranın çok hızlı kullanıma gelmesi - Video çekiminde optik imaj sabitleyicinin iyi çalışması - Parmak izi okuyucusunun çok kaliteli ve hızlı çalışması - Güncelleme desteği konusunda sürekli güncellemelerin gelmesi - Telefonun aşırı ısınma sorununun olmaması - SD karttan güncelleme yapılabilmesi sayesinde eski sürüm yazılıma geri dönebilme -

EKSİLER: SD Kart takmak istenildiğinde 2. sim kartın takılamaması - Dolby Atmos ayarlar menüsünün geç açılması - Işığın yetersiz olduğu zamanlarda otomatik modda düşük fotoğraf performansı - Yazılım güncelemesinin şuan sadece zorunlu olarak SD kart üzerinden yapılması - Kapasitif tuşlarda aydınlatmanın olmaması ve basma alanlarının dar tutulması-

SONUÇ

Telefondan hız ve stabilite bekleyenlerin, kamera ve video konusunda ciddi performans beklentisi olmayanların, pil performansı konusunda 1 günü çıkartsın isteyenlerin, telefonda gerçek müzik keyfi yaşamak isteyenlerin ve bu kadar hızlı ve güçlü donanıma sahip bir telefona 2000 tl nin üstünde para vermek istemeyenlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir telefon diyebilirim.

FOTOĞRAFLAR ve VİDEOLAR

Aşağıdaki fotoğraf zoom yapılarak çekildi.

Güneş bayrağın arkasında ağır çekim videosu (Hız ayarları 1/4 olanı) 720p izlemeniz tavsiye edilir

https://youtu.be/dwLXkIwMHVA

Güneş arkada ağır çekim videosu (Hız ayarları 1/12 olanı) 720p izlemeniz tavsiye edilir

https://youtu.be/3ky6rgl9924

B06 Sürümü:https://yadi.sk/d/-cQuxMxhznuH5

B08 Sürümü:http://www.ztedevice.com/support/detail?id=98CEB24F9FFD433EA99EC424163149A6

Uyarı! B06 ve B08 sürümünü İnternet Download Manager ile indirmeniz gerekiyor. Aksi halde sorun çıkabiliyor. B06 sürümü için alperen_26 arkadaşımıza teşekkürler.

B08 Sürümü Hakkındaki Düşüncelerim:

B06 sürümüne göre telefonda ciddi hızlanma var. Kilit ekranı değiştirilmiş ve çok hoş olmuş. Eski sürümde kilit ekranında bildirimleri görmek için çan simgesine tıklamak zorunda kalıyorken yeni sürümde bildirimler direk kilit ekranında gözüküyor. Seste düzelme ve yükselme var. Batarya performansında artış var gibi. Normalde %100 den %99 a 20 dk ekran alınca düşerken bu sefer 30 dk ekran aldıktan sonra düştü. B08 e gönül rahatlığıyla geçebilirsiniz. Kısaca değişikliklerden bahsedersek:

*Şarjı biraz daha iyi gitmeye başladı.
    *Kilit ekranı daha güzel ve kullanışlı hale geldi.
    *Telefonda ciddi anlamda hızlanma gözlemleniyor.
    *Hoparlör ses kalitesinde ciddi anlamda iyileşme var. (Mesela bazı kendi melodilerinde çok kötü bir cızırtı gelirken ses yüksekliğinde azalma olmadan bu cızırtı sesinde ciddi azalma var)
    *Telefonun ekranı kapalı iken şarj yeme olayında azalma hissettim. (Yani telefon yazılımına entegre edilen uygulamaları derin uykuya alma özelliğinde sanırım iyileştirmeye gidilmiş. Bu derin uykuya alma konusunda ZTE ekibine teşekkür etmek lazım. Çok güzel iş başarmışlar)
    *Dolby Atmos da iyileşme yapılmış.
    *Kulaklık ses kalitesinde hissedilir bir değişiklik sezemedim.
    *Eski sürümde gelen bildirimleri kilit ekranında görmek için çan simgesine tıklamak gerekiyordu. B08 de ise bildirimler artık direk gözüküyor.

NOT: Fotoğrafların bazılarını yükleyemedim. Foto sitesi boyut büyük diye hata verdi. Yükleme yapabileceğim bir site bilen var mı?

UYARI! YAZI İÇERİSİNDE KOYU RENK İLE YAZILANLAR SONRADAN EKLENENLERDİR. YAZIYI DAHA ÖNCE OKUYANLARIN YENİ YAZDIKLARIMDAN DAHA RAHAT HABERLERİ OLABİLSİN DİYE BU ŞEKİLDE YAPIYORUM.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximilanos -- 8 Temmuz 2017; 20:1:26 >

• İspanya Nougat B05 hakkında detaylı inceleme.

B03 ve diğer Nougat sürümlerine göre en iyisinin B05 olduğunu düşünüyorum. ZTE yavaş yavaş telefonu toparlamaya başladı diyebilirim. Ama hala eksikler var.

* * * Pil Performansı * * *

Şuana kadar yaptığım testlerde pil için stabil değerler alamadım. Sanırım telefonun yeni sürüme adaptasyonu için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi. Daha önce B03 de de böyle olmuştu ve zamanla pil stabilitesine kavuşmuştu. Pil performansı bakımından şuana kadar ki Nougat sürümleri arasında en iyisi olduğunu düşünüyorum ama 6.0.1 B11 e hala yaklaşamadı. B03 de çok başarılı pil konusunda ama sanki B05 daha iyi gibi ya da çok yakınlar. İlerde pil konusunda yeniden yorum yapmak adına açık uç bırakarak pil performansı konusunu burada sonlandırmak istiyorum.
    Telefon bekleme modunda eskiye nazaran çok daha fazla güç tüketmiyor. B05 de bu konuda ciddi ilerleme yapılmış sanırım.

* * * Isınma Sorunu * * *

B03 de ısınma konusunda ilerleme kaydedilmişti. B05 de aynı B03 deki gibi. Genelde çok yoğun kullansam bile 38-40 bandında oynuyor. Şuana kadar B05 de ciddi bir ısınma sorunu yaşamadım.

* * * Hız * * *

Telefonda her zaman ki gibi Nova Launcher kullanıyorum. Telefon geliştirici seçenklerinden animasyonları 0,5x yaptım. Her zaman bu ayarda kullanıyorum. Telefon yine her zamanki gibi hız konusunda 10 numara 5 yıldız. Fakat ilave yapmam gereken bir durum söz konusu. Flashlight + Clock firmasının Dosya Yöneticisini kullanıyorum. Fotoğrafları her zaman bu uygulama ile hafıza kartına taşıyorum. Program herhangi bir şekilde sürüm güncellemesi yapmadı. Yani B05 öncesinde kullandığım sürümle aynı sürümde şuan. Fotoğrafları hafıza kartına aktarırken (hafıza kartımda aynı kart onda da bir değişiklik yok) aktarım hızında ciddi bir azalma söz konusu. Önceki sürümlerde aynı mb boyutundaki fotoğrafları dahili hafızadan hafıza kartına aktarırken taşınıyor kısmı jet hızıyla geçerken B05 de o kadar yavaş ki yavaşladığını açıkça hissedebiliyorum. Uygulamayı kaldırıp tekrar kurdum ama durum değişmedi. B05 sürümünde hafıza kartına fotoğraf transfer hızında galiba yazma hızı oluyordu ciddi hissedilir azalma var. Şuana kadar B05 de diğer sürümlere göre karşılaştığım olumsuz durum bu. Sürekli bu uygulama ile fotoğraf taşıdığım için yavaşlamayı ilk seferde anladım diyebilirim.

* * * Hoparlör Ses Yüksekliği * * *

Hoparlör ses yüksekliği bu telefonu satın alma sebeplerimin en başında yer alıyor diyebilirim. Çağrı geldiğinde mp3 sesini duyamamak o kısık sesli hoparlörlere sahip telefonlar özellikle samsung her zaman beni kendinden soğutmuştur. 6.0.1 ile yükseklik Dolby kapalı iken beni tatmin etsede Dolby açıkken telefondan soğumaya başlamıştım. Nougat ile her şey değişti. Ses çok yükseldi. Fakat kalite anlamında kötü diyebilirim fakat en azından hoparlör sesi yüksek. Telefon bangır bangır bağırıyor. Tam istediğim gibi. B03 e göre hafif iyileştirilme yapılmış. Ses biraz daha yüksek ve tizlikten tokluğa adım atmış. Her zaman kullandığım mp3 sesi B05 de bana daha hoş geldi.

* * * Kulaklık Ses Yüksekliği * * *

Kulaklık konusunda sadece kendi kulaklığı ile ilgili yorum yapabilirim. Kulaklıklar profesyonelleştikte müzik kulağı olanlar diğer insanlara göre çok daha farklı yorumlarlar. Yani burada zevkler renkler tartışılmaz kısmı devreye girer. Bu yüzden sadece kendi kulaklığı hakkında yorum yapacağım. Kendi kulaklıklarında bas artışı fark ettim. Yükseklik son seste kulak tırmalayan gereksiz yükseklikten bir tık düşüş yapmış fakat yinede çok yüksek. Son seste dinlemek ilerleyen zamanlarda duyma sorunlarına yol açacak kadar fazla hala. Şahsen kendi kulaklığında yeteri kadar haz alıyor insan profesyonel kulaklıklar ile işin rengi mutlaka değişecektir. B03 e göre basta artış yükseklikte hafif düşüş var. Bence ayarını yavaş yavaş oturtacaklar gibi geliyor.

* * * Ayarlar Menüsü ve Yenilikler * * *

Ayarlardaki o meşhur yabancı dil senfonisi sona ermiş. Artık Türkçe tadında ayarlar ile karşılaşıyoruz. Yenilik olarak sadece gece ışığı özelliği getirilmiş. Benim şahsen çok hoşuma gitti. Gece ışığını hep açık kullanıyorum. Şuana kadar hep evde kullandığım için gece ışığı açık olduğunda güneş altında görme sorunu yaşatır mı bilmiyorum ama evde hiçbir sıkıntı yok. Ekran efektini de Doğal - Soğuk yapınca gece ışığının aşırı kırmızımsı tonu hafif kaybolarak beyaza daha yakın tona dönüşüyor ve bence çok iyi. Gözüm kaç gündür cırtlak beyaz renklerden kurtuldu ve dinlendi diyebilirim. Unutmadan ekran görüntüsü aldığınızda gece ışığında gördüğünüz gibi değil orijinal halindeki gibi ss almış oluyorsunuz. Yani gece ışığı kırmızımsı rengiyle ss almıyorsunuz. Bu çok güzel olmuş. Yalnız bir uygulama ile ekran görüntüsünü videoya almak isterseniz o zaman bu işlemi yapmadan önce gece ışığını kapatmanızda fayda var. Gece ışığını herkesin seveceğini de pek zanttemiyorum ama ben beğendim ve hep gece ışığı açıkta kullanıyorum artık.
    Ekran kapasitif tuşlarına B03 de 1 kez dokunduğumuzda 2 kez dokunmuşuz gibi ses çıkartıyordu. B05 de buna son verip tek dokunuşa tek ses yapmışlar. Bence daha güzel olmuş.

* * * Uygulama Kararlılığı * * *

B05 in B03 den çok daha iyi olduğunu uygulama kararlılığı açıkça ortaya koyuyor. 31 Mayıs 2017 tarihinde güncelleme alan BTK Hız Testi uygulaması B03 de hiçbir şekilde açılmıyorken aynı uygulama (sürümler aynı) B05 de sorunsuz açılıyor. Uygulamaların çökmesine sebep olan hatalar B05 ile giderilmiş durumda.
    Quicpic galeri uygulaması da tüm Nougat sürümlerinde çöküyordu. B05 de çöküyor mu deneyemedim. Çünkü B05 e geçmeden önce uygulama güncelleme aldı. B03 de bile bu güncelleme ile uygulama çökme sorunu ortadan kalkmıştı ki B05 de de çökme sorunu yok.

* * * Farkettiğim Hatalar * * *

B03 ile yaşamaya başladığım ve B05 de de devam eden bir hatadan bahsetmek istiyorum.

Ekran ışığı aydınlatmasını evde bulunduğum zamanlarda otomatik moddan çıkartıyorum. Otomatik mod biraz daha fazla aydınlatıyor istediğimden fazla yani.

Ekran aydınlatma ışığını otomatikten manuele aldığım zaman bazen ekran ışığında çok net belli olan titremeler yani hafif yanıp sönmeler meydana geliyor. Bu B03 de de vardı. B05 de daha sık yaşamaya başladım. Bu titremeyi yaşadığımda ekran ışığını otomatik moda alıp ardından tekrar manuel moda aldığım zaman titreme gidiyor ekran ışığı normal haline dönüyor. Sanki manuel modda ekran sensörünü devre dışı bırakıyorum ya sensör tam olarak devre dışı kalmayıp ekran ışığına müdahale etmek ve ayarlamak istiyor ama bunu yapamadığı için iki arada bir derede kalmış gibi ekran ışığını titretiyor gibi.

Sensör devrede olduğu zamanlarda ekran ışığında herhangi bir titreme olmuyor. Evde sensörle telefonu kullanmak hoşuma gitmiyor bana lazım olandan daha fazla aydınlatıyor çünkü. ZTE bu sorunu çözse çok iyi olacak.

* * * Son Söz * * *

Bana göre B05 şuana kadarki sürümler arasında en iyisi olmaya aday. Sadece hafıza kartına foto taşımada ciddi hız düşüşü canımı sıktı. Yüksek mb lı dosyalarda eskiye göre çok daha fazla bekletiyor. Zamanla ZTE bu telefonu 6.0.1 den çok daha iyi hale getirecek gibi.

* * * Güncelleme Linki ve Uyarıları * * *

İspanya B05 sürümü resmi ZTE sitesi indirme adresi:
    http://www.ztedevice.com/support/detail?id=1170789A90BA42E18B3364B80C7F5A26&utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

Eğer hala sürüm olarak 6.0.1 B11 sürümünün daha altında bir sürümde iseniz yukarıda verdiğim resmi sitede bulunan B11 i indirip telefonunuza kurmanız gerekmektedir. B05 in altında bir Nougat sürümünde iseniz B05 i indirip B05 e doğrudan geçebilirsiniz.

DİKKAT!

Aşağıda verdiğim ZTE Türkiye adresi dışındaki bir adresten telefona yapacağınız herhangi bir güncellemede bir sorun yaşarsanız ZTE nin telefonu garanti dışı bıraktığı uyarısını bilmenizde fayda var. Tüm riskler size aittir.

Türkiye B03 sürümü resmi ZTE sitesi indirme adresi:
    http://www.ztedevice.com/support/detail?id=3D7A4AAE019F4543879D0D2002223C38

B o S c H

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximilanos -- 8 Temmuz 2017; 19:55:10 >

• Yerimizi alalım detaylı bir şekilde okuyup yorumu editlerim şimdiden teşekkürler inceleme için

İncelemeni okudum kişişel yorumlarım şu şekilde; Öncelikle kamera kafayı takılacak bir durum yok belki güncel amiral gemi modelleri kadar iyi değildir ama bir çok kullanıcıyı tatmin edecektir bu konuda özellikle gündüz çekimlerinde,

Ses konusunda ise okuduğum yorumlara göre şuan piyasadaki en iyi model diyebilirim sanırım, Birde merak ettiğim asıl konu şu sadece bass değil'de kulaklıkla kullandığımızda genel olarak N91'mi yoksa axon 7'mi daha iyi performans sunuyor tabi bunu birde iyi model kulaklıklarla denemek lazım,

Malzeme kalitesi ve arayüz bence çok iyi kısa süre incelemiştim...

Son olarak inceleme için tekrardan teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Glorfindel1907 -- 2 Aralık 2016; 18:41:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: tayfn1907

Yerimizi alalım detaylı bir şekilde okuyup yorumu editlerim şimdiden teşekkürler inceleme için

Rica ederim
  • emeğine sağlık detaylı ve faydalı bir inceleme olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperen_26

emeğine sağlık detaylı ve faydalı bir inceleme olmuş

Rica ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: B o S c H

Bu bölümü kendime revize yaptım. Belki bir ekleme yapabilirim diye.

Ayrıca aklıma geldikçe yeni eklemeler ve telefonun kendi görsellerini de zamanla ekleyeceğim. Bugünlük vaktim kalmadı maalesef.

Elinize emeğinize sağlık

Yazı olarak oldukça doyurucu, cümle ve ifadeleri son derece düzgün, amatör ruhlu ama profesyonel anlayışta bir inceleme olmuş. Fotoğraf yükleme sorununu çözebilirseniz, inceleminin görsel zenginliği de artacaktır diye düşünüyorum.

Diğer yandan, detaylı anlatımlarda telefon özellikleri ile ilgili (şimdiye kadar kimsenin değinmediği/vey bizim fark etmediğimiz) ufak ipuçlarından ve bazı küçük olumsuzluklardan bizi haberdar ettiğiniz için de ayrıca teşekkürler.

Wifi ile görüntü aktarma yaptığınızda;
    - Telefonda ısınma ne düzeydeydi?
    - Görüntü aktarımını "mirroring" şeklinde (yani o anda ekranda ne görüntü varsa video, resim, internet sayfası, oyun, ana menu vb) birebir sorunsuz aktarıyor mu?
    -Bu aktarım sırasında telefonun mobil verisinde kesinti oluyor mu? Huawei P6 da bu sorun var.

Teşekkürler,

• Emeğinize sağlık hocam.Gayet faydalı ve objektif bir inceleme olmuş telefon hakkımda fikir edinmek isteyenler için.

Yakın zamanda bu fiyat bandında benzer özelliklerde bir telefon Türkiye piyasasına giriş yapmassa kararım Axon 7'drn yana olucak.

• emeğine sağlık çok değişik markalar türemeye başladı bunlara güvenemiyorki insan zte ilk defa duyuyorum alışmışız lenovo samsung htc lg iphone falan garip geliyor bu markalar .
  • quote:

Orijinalden alıntı: dasarum

quote:

Orijinalden alıntı: B o S c H

Bu bölümü kendime revize yaptım. Belki bir ekleme yapabilirim diye.

Ayrıca aklıma geldikçe yeni eklemeler ve telefonun kendi görsellerini de zamanla ekleyeceğim. Bugünlük vaktim kalmadı maalesef.

Elinize emeğinize sağlık

Yazı olarak oldukça doyurucu, cümle ve ifadeleri son derece düzgün, amatör ruhlu ama profesyonel anlayışta bir inceleme olmuş. Fotoğraf yükleme sorununu çözebilirseniz, inceleminin görsel zenginliği de artacaktır diye düşünüyorum.

Diğer yandan, detaylı anlatımlarda telefon özellikleri ile ilgili (şimdiye kadar kimsenin değinmediği/vey bizim fark etmediğimiz) ufak ipuçlarından ve bazı küçük olumsuzluklardan bizi haberdar ettiğiniz için de ayrıca teşekkürler.

Wifi ile görüntü aktarma yaptığınızda;
    - Telefonda ısınma ne düzeydeydi?
    - Görüntü aktarımını "mirroring" şeklinde (yani o anda ekranda ne görüntü varsa video, resim, internet sayfası, oyun, ana menu vb) birebir sorunsuz aktarıyor mu?
    -Bu aktarım sırasında telefonun mobil verisinde kesinti oluyor mu? Huawei P6 da bu sorun var.

Teşekkürler,

Rica ederim. Yazıya zamanla diğer deneyimleri mi yaşadıkça ya da hatırladıkça ekleyeceğim. Fakat bugünden itibaren yeni yapacağım eklemeleri bellirli bir süre koyulaştıracağım ki daha önce yazıyı okuyanlar hem yeni eklemelerden haberdar olurlar hem de yazıyı en baştan tekrar okumak zorunda kalmazlar.

"Wifi ile görüntü aktarma yaptığınızda" diye sormuşsunuz. Fakat sorudan neyi kasdettiğinizi anlayamadım. Wifi ile hangi görüntüyü nereye aktarıyoruz? Kastettiğiniz şey anlık ekran görüntüsünü kaydedip bir yerlere aktarmak mı? Biraz daha açarsanız ve eğer bir program ile yapılan bir şey ise program ismini verirseniz istediğinizi en kısa sürede deneyerek size geri dönüş yapabilirim.

• Her ayrıntısına kadar anlatmışsınız. Teşekkürler. Imgur sitesi işinizi görebilir sanki.

www.imgur.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Exfat -- 2 Aralık 2016; 22:17:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nasyonal Sosyalist

emeğine sağlık çok değişik markalar türemeye başladı bunlara güvenemiyorki insan zte ilk defa duyuyorum alışmışız lenovo samsung htc lg iphone falan garip geliyor bu markalar .

ZTE nin ürettiği telefonlar aslında yıllardır Türkiye'de. Fakat başka isimle geldiler. Turkcell T50 - T60 gibi modeller ZTE nin ürettiği telefonlardı. ZTE operatör telefonları ile yakaladığı başarıyı şimdi kendi adıyla model üreterek elde etmenin peşine düştü. Marka takıntısı olmayanlar için ZTE güvenilir bir firma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exfat

Her ayrıntısına kadar anlatmışsınız. Teşekkürler. Imgur sitesi işinizi görebilir sanki.

www.imgur.com

Rica ederim. Nasıl fotoğraf ekleniyor ki bu siteye?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximilanos -- 2 Aralık 2016; 22:22:55 >
  • Üst kısımdaki new post kısmından olması lazım bayadır kullanmıyorum bir ara yasaklanmıştı ülkemizde hala yasak olabilir.
  • quote:

Yerimizi alalım detaylı bir şekilde okuyup yorumu editlerim şimdiden teşekkürler inceleme için

İncelemeni okudum kişişel yorumlarım şu şekilde; Öncelikle kamera kafayı takılacak bir durum yok belki güncel amiral gemi modelleri kadar iyi değildir ama bir çok kullanıcıyı tatmin edecektir bu konuda özellikle gündüz çekimlerinde,

Ses konusunda ise okuduğum yorumlara göre şuan piyasadaki en iyi model diyebilirim sanırım, Birde merak ettiğim asıl konu şu sadece bass değil'de kulaklıkla kullandığımızda genel olarak N91'mi yoksa axon 7'mi daha iyi performans sunuyor tabi bunu birde iyi model kulaklıklarla denemek lazım,

Malzeme kalitesi ve arayüz bence çok iyi kısa süre incelemiştim...

Son olarak inceleme için tekrardan teşekkürler

Merhaba.
    Kulaklık konusunda eğer Creative EP630 um sağlam olsaydı N91 mi yoksa Axon 7 mi %100 kıyaslamayı yapabilirdim. Fakat şuan kullandığım kulaklık ile N91 bariz önde. Axon 7 de baslar kötü değil ama N91 kadar harika değil. N91 de Creative Ep630 da basların kulaklığı oynattığını kulaklarında net hissediyordun. Axon 7 de bu durum yok. Fakat keşke Creative EP630 ile deneme şansım olsaydı.

• Yıllar önce kullandigimdan yasağı görmemisim, pardon. Ne kadar boyuttan bahsediyorsunuz bilmiyorum ama en sonhttp://www.hizliresim.com
    sitesi çalışıyordu.

• quote:

Üst kısımdaki new post kısmından olması lazım bayadır kullanmıyorum bir ara yasaklanmıştı ülkemizde hala yasak olabilir.

Deniyorum.
    http://imgur.com/4oDNrme

Olmuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximilanos -- 2 Aralık 2016; 22:38:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exfat

Yıllar önce kullandigimdan yasağı görmemisim, pardon. Ne kadar boyuttan bahsediyorsunuz bilmiyorum ama en sonhttp://www.hizliresim.com
    sitesi çalışıyordu.

Deniyorum

Oldu teşekkürler. Yarın gündüz değişik fotoğraflar çekip akşam siteye eklerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maximilanos -- 2 Aralık 2016; 22:40:47 >

• Herşey güzel. Kulaklık için eqolizer ile bas arttırmayı dene bass alırsan kulaklık kaldırıyor. demektir. Kulaklık modeli olsa bas konusunda tam bilgi verirdim. Ama başka bir arkadaşında kulaklık ile deneyip bass konusunda emin olabilirsin.
  • Şu cümle için sormuştum >>>

Seçenklerde Yayınlama Ekranı nın olması sayesinde telefon ekranını, destekleyen televizyonlara sorunsuzca kablosuz olarak aktarabiliyorsunuz
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.