Şimdi Ara

Zaman Nasılda Geçmiş Gün Geçtiikçe Kötüye Gidiyor (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
2
Favori
3.248
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2008de şimdiki polo parasına 116i alınıyordu
     Zaman Nasılda Geçmiş Gün Geçtiikçe Kötüye Gidiyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konudaki en başarılı mesaj "allah emeği geçen herkesin teker teker belasını versin"""

o da zaten canı sıkılıyordu kimin belasını versem diye..

böyle böyle zaten havale ede ede, fukara tesellisi yakarışlarla yer gök yeşil sermaye oldu, her yer, ümmetçi, cemaatçi, tarikatçı, allahçı dolu.

İrtica da böyle birşey işte, cumhuriyet ilk yıllarında daha savunmasız bir çocuk gibiydi, o dönemde yobazlar da agresif ve cüretkardı.

Atatürk'ün zamanında bertaraf ettiği bu güruh yine ayaklandırılmaya çalışılıyor..

Böyle kekolar ile zaten toplum ileri felan gitmez. Adama bilimsel bir soru soracan herşeyi allah'a havale edecek ondan sonra bok ilerlersin..

Böyle mala bağlar ülke işte.. Bu ülkenin vasıflı, medeni, bilgili, aydın insanlarını al, başka ülkeye koy, bir ay içinde herkes aç kurt gibi birbirini yer...

He osmanlı geliyo hüloooo yav he he... 20 milyon km2 toprağın olunca daha büyük olmuyorsun, modern hormonlu tavuk gibi kendi vücut ağırlığın altında çökersin..

Japonya'ya bak, kaç tane Türkiye çıkarır cebinden...

• Bilgisayar Bağımlısı kullanıcısına yanıt
    Bu tür bir yaklaşım, yani devletin merkezde ve merkezi planlamada yer aldığı ve ekonomiyi yönettiği ortam denendi ve başarısızlıģa uğradı. insanlık tarihi boyunca başarılı bir örnek var mıdır ?

Insan serbest kaldığı zaman, iyi eğittiğiniz zaman, serbestçe aktivitesini sürdűrdüğü zaman, ekonominin içinde serbestçe hareket ettiği zaman teknolojik atılımlar ve refah meydana geliyor.
    Para da bu eksende vucuttaki kan gibi işlev görüyor. Çok esneklik sağlıyor.

Abd bunun biraz canavarlaşmış örneği. Gelir dağılımı çok bozuk. Ancak en başta Kanada, biraz Avrupa, en çok ta iskandinav ülkeleri bu noktada hem sosyal hem de serbest ekonomiye sahipler ve insanlar güzel sayılabilecek gelire, düzgün gelir dağılımına ve sosyo kültürel düzeye ve rehafa sahiptir.

Insan(lar) fizibilite yapıp, mikro ve makro düzeyde işletmeler kuracak, iş aş verecek ancak zalimleşmemesi için sistemin tepesinde devlet olacak ve kanuni düzenlemelerle ve yaptırımlarla sistemin bozulmasını ve sömürüyü engelleyecek. Aynı zamanda bu ülkeler günümûz teknolojisinde ileri noktalarda olacak. Yukarıdaki ülkeler de bu önemli oranda var. Gerisi bana insan doğasına da aykırı geliyor... O yüzden başarılı olamadı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: acc04

Bu tür bir yaklaşım, yani devletin merkezde ve merkezi planlamada yer aldığı ve ekonomiyi yönettiği ortam denendi ve başarısızlıga uğradı. insanlık tarihi boyunca başarılı bir örnek var mıdır ?

Insan serbest kaldığı zaman, iyi eğittiğiniz zaman, serbestçe aktivitesini sürdurdüğü zaman, ekonominin içinde serbestçe hareket ettiği zaman teknolojik atılımlar ve refah meydana geliyor.

Abd bunun biraz canavarlaşmış örneği. Gelir dağılımı çok bozuk. Ancak en başta Kanada, biraz Avrupa, en çok ta iskandinav ülkeleri bu noktada hem sosyal hem de serbest ekonomiye sahipler ve insanlar güzel sayılabilecek gelire, düzgün gelir dağılımına ve sosyo kültürel düzeye ve rehafa sahiptir.

Insan(lar) fizibilite yapıp, mikro ve makro düzeyde işletmeler kuracak, iş aş verecek ancak zalimleşmemesi için sistemin tepesinde devlet olacak ve kanuni düzenlemelerle ve yaptırımlarla sistemin bozulmasını ve sömürüyü engelleyecek. Aynı zamanda bu ülkeler günümûz teknolojisinde ileri noktalarda olacak. Yukarıdaki ülkeler de bu önemli oranda var. Gerisi bana insan doğasına da aykırı geliyor... O yüzden başarılı olamadı.

Denetimli özgürlük , yani şartları belli olan her alanda bir takım düzeni,sağlığı,doğayı koruma maksadıyla örülmüş güvenli çitler her zaman için çitsiz bir bahçeden daha iyi bir yaşam alanıdır.

Ben demiyorum ki her şey yasak olsun,kısıtlı olsun.

Parayı çıkartın ve tüm işlerin öyle yapıldığını düşünün.

Şirket kurmak isteyen kursun. Tabi bunlar şuanda para sisteminin bu kadar yoğun olduğu dönemde birden ütopik olabilecek çözümler.

Bir gün belki hiç çalışmadan yaşayan insanların olduğu ülkeler olacak.

Önemli olan şuan için yapmamız gereken tüm ideolojileri mantıklı bir şekilde ortak çatı altında adaletli ve düzenli olarak ilerletmek. Bizim için şuan bu kadar ütopik yönetim sistemlerinden önce bir nebze olsun örnek olarak gösterdiğimiz avrupa ülkeleri gibi olmak bile yeterli.

• quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

quote:

Orijinalden alıntı: r0x

emeği geçen herkesin teker teker allah belasını versin.

çok şükürde ekmek bulamıyodunuz eeeeeeey nankörleer ne istedinizde vermeedik

senin fetöcü olmandan şüpheleniyorum ufuk reyiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilgisayar Bağımlısı

quote:

Orijinalden alıntı: acc04

Bu tür bir yaklaşım, yani devletin merkezde ve merkezi planlamada yer aldığı ve ekonomiyi yönettiği ortam denendi ve başarısızlıga uğradı. insanlık tarihi boyunca başarılı bir örnek var mıdır ?

Insan serbest kaldığı zaman, iyi eğittiğiniz zaman, serbestçe aktivitesini sürdurdüğü zaman, ekonominin içinde serbestçe hareket ettiği zaman teknolojik atılımlar ve refah meydana geliyor.

Denetimli özgürlük , yani şartları belli olan her alanda bir takım düzeni,sağlığı,doğayı koruma maksadıyla örülmüş güvenli çitler her zaman için çitsiz bir bahçeden daha iyi bir yaşam alanıdır.

Ben demiyorum ki her şey yasak olsun,kısıtlı olsun.

Parayı çıkartın ve tüm işlerin öyle yapıldığını düşünün.

Şirket kurmak isteyen kursun. Tabi bunlar şuanda para sisteminin bu kadar yoğun olduğu dönemde birden ütopik olabilecek çözümler.

Bir gün belki hiç çalışmadan yaşayan insanların olduğu ülkeler olacak.

Önemli olan şuan için yapmamız gereken tüm ideolojileri mantıklı bir şekilde ortak çatı altında adaletli ve düzenli olarak ilerletmek. Bizim için şuan bu kadar ütopik yönetim sistemlerinden önce bir nebze olsun örnek olarak gösterdiğimiz avrupa ülkeleri gibi olmak bile yeterli.

Özgürlük, hür irade işin merkezinde olduğu zaman her sistem denenebilir. Ancak dünya ile entegre de olmalıyız. Sermaye de mobil olmalı. Kolayca aktarılabileli.

• Zamaninda (ilk cikti zamandi sanirim) komsu 30bine megane 2 almisti. Adamlar 10 sene sonra araci sattiginda ayni paraya sattilar dusunebiliyor musunuz?? 200kusur binde kazali arac.. Sunuda ozellikle not geceyim; o zaman ailemdeki kazanilan para su an hic degismedi ama fiyatlar gordugunuz gibi 3e katlandi, her anlamda kiralar, arabalar vs vs.

• Wol4onak kullanıcısına yanıt
    Bu anlattigin olaya normal diyen var iste konuda. Var dusun

• 2010'da 21 bin liraya hyundai getz almıştık.

• BOLDVIPER kullanıcısına yanıt
    İşte o herifler..

• Bugun sayın c.başkanımız 'Vatandaşlarımızın geliri artıyor, Türkiye 14 yıl öncekinden 3 kat daha zengin' dedi

• quote:

Orijinalden alıntı: Mendieta58

Bugun sayın c.başkanımız 'Vatandaşlarımızın geliri artıyor, Türkiye 14 yıl öncekinden 3 kat daha zengin' dedi

Dünya 3.5 kat zenginleşmişse o zaman durumlar kötü, Ki buna benzer oldu.

• akşam akşam çok fena sinirlerim tepeme çıktı gene
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wol4onak

Zamaninda (ilk cikti zamandi sanirim) komsu 30bine megane 2 almisti. Adamlar 10 sene sonra araci sattiginda ayni paraya sattilar dusunebiliyor musunuz?? 200kusur binde kazali arac.. Sunuda ozellikle not geceyim; o zaman ailemdeki kazanilan para su an hic degismedi ama fiyatlar gordugunuz gibi 3e katlandi, her anlamda kiralar, arabalar vs vs.

O adam bugün Megane 4 almak istediğinde en az 70-80 ödeyecek bu arada.

• quote:

Orijinalden alıntı: r0x

emeği geçen herkesin teker teker allah belasını versin.

amin kardeşim
  • Peki bu fakirleşmenin sebebi nedir ? Nasıl kurtulabiliriz?

• 2010 yılında 30.500 TL ye 1.6 Trend Manuel Ford Focus aldığımı hatırlarım.. Titaniumu da 38.500 dü hiç unutmam.. Dizel trendle benzinli titanium un fiyati ayniydi.Dizel titanium Focus da 42 bin tl di. Şimdi o paralara bırak dolu C segmenti dizel araba almayi 2. El uyduruk B segmenti benzinli araba bile alamıyorsun.

Hedef 2023 cüler konuya bekleniyor.. Bu gidişle 2023 te C segmenti arabalar 150.000 TL den başlayacak..

• aNTIWIRUS kullanıcısına yanıt
    100 liraya ürettiğin ürünü 500 liradan satamadığın için fakirsin.

Yüksek teknoloji üretip kar oranını artırıp hayvan gibi ihracat yaparsan zenginleşirsin.(Almanya)

Diğer türlü petrol veya çok değerli bir madenden bolca olması lazım ki böyle olsa bile teknoloji olmazsa yine batarsın.(Araplar)

Turizmin iyi döviz getirir yine bir şekilde ekonomi çarkları döner.(Kıbrıs)

Tarımdan über verim alırsın teknoloji ile birleştirip yine zengin olursun.(Hollanda)

Ya da %207 Ötv koyarsın halkın hepsini kırbaçtan geçirirsin.(Çomaristan)

Bir de din kılıfı koyarsın işin içine oh ne rahat!

• Bir sayfa mesaj yazdım, korkup sildim. Evet yazı yazmaya korkar hale geldik.

Ümidim kayboldu artık benim, bir yerden sağlam para çıksa köy gibi bir yere yerleşip insanlardan kaçma hayalim var.

• Leyla ile Mecnun izliyordum. Toyota Corolla 39.000 liradan başlayan fiyatlarla diye reklam çıkıyor

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.