Şimdi Ara

Peteklerin Yarısı bize düşman !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar muhtemelen bu konu çok fazla sorulup tartışılmıştır ama musadenizle bense sorayım.
    Peteklerin alt tarafı üste göre daha az ısınıyor.
    Alarko yoğuşmalı kombi kullanıyorum.9 m petek birde havlupan var.Kombiye 3 yıl önce geçtik bu yıl 4 yıl.Daha önce ortak kazan vardı. Kombiye geçtiğimiz ilk yıl petekleri temizlettik.Ekseriyetle 45 derede yakıyoruz.Havanın durumuna göre daha fazla yada daha düşük olabiliyor.Peteklerin alt tarafı üste göre daha soğuk aradaki fark bana göre fazla.Birden fazla usta getirdim.Ters bağlantı yok, hava yok.En son geçen hafta yine bir usta getirdim baya bir bakındı.Kombiyi bir saat çalolıştırdı.Fakat ters olan kombiyi 55-60derede çalıştırdı ve herşey normal dedi.Ki bana göre normal değil.Ne yapayım bilemedim.
    Teşekkürler

• aynı sorundan benden de müzdaripim 1 yıllık ev sıfır bina adam gibi bu sene yakmaya fırsat bulduk dediğiniz gibi petekklerin alt kısmı neredeyse buz gibi .

tesisatçıyı aradım pislik tutucu tapayı çıkartıp denememi söyledi ancak fırsat bulamadım.

Sizinde ustalar yapmadıysa kombi altındaki pislik tutucu tapaları söküp içindeki filtreyi bir temizleyin derim.

bir diğer kombi devirdaim pompanız yetmiyor olabilirmiş. Tabii bunun için kombi servisini çağırmanız gerekli.
  • Oncelikle petek altinin soguk olmasi gayet normal bir durumdur..saguktan kastim kombiniz 45 derecede calisiyorsa petek altinin sicakligida en fazla 35 dereceye kadar soguk olmasi normal denebilir..tabi bu ortalama tahmini soyledigim bir rakam..tesisat ve hava sartlarina gore tabiki degiskenlik gosterebilir..

Petek altinin soguk olmasi zarardan cok yakitin verimli yakilmasi icin cok faydali bir seydir..heleki yogusmali kombiler icin donus suyunun soguk olmasi yanma verimini ve yogusma veriminin ust duzeyde olusunu saglar.

Eskiden merkezi sistem kullananlar cayir cayir yakilan merkezi kazanin performansini kombilerden beklerler..evet kombide 60 70 derecelre kadar cayir cayir isitir lakin faturada kabarik gelir..

Eger siz 45 derecede konforlu isinabiliyorsaniz ve peteklerinizin alti ile ustu arasinda en fazla 10 derecelik isi farki var ise her sey gayet normal calisiyor diyebiliriz.

Yok hayir 10 derece fark yok ustu cok sicak alti el degmeyecek kadar buz gibi diyorsaniz ozaman tesisatinizda sikinti var demektir..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: isnuerog

Oncelikle petek altinin soguk olmasi gayet normal bir durumdur..saguktan kastim kombiniz 45 derecede calisiyorsa petek altinin sicakligida en fazla 35 dereceye kadar soguk olmasi normal denebilir..tabi bu ortalama tahmini soyledigim bir rakam..tesisat ve hava sartlarina gore tabiki degiskenlik gosterebilir..

Petek altinin soguk olmasi zarardan cok yakitin verimli yakilmasi icin cok faydali bir seydir..heleki yogusmali kombiler icin donus suyunun soguk olmasi yanma verimini ve yogusma veriminin ust duzeyde olusunu saglar.

Eskiden merkezi sistem kullananlar cayir cayir yakilan merkezi kazanin performansini kombilerden beklerler..evet kombide 60 70 derecelre kadar cayir cayir isitir lakin faturada kabarik gelir..

Eger siz 45 derecede konforlu isinabiliyorsaniz ve peteklerinizin alti ile ustu arasinda en fazla 10 derecelik isi farki var ise her sey gayet normal calisiyor diyebiliriz.

Yok hayir 10 derece fark yok ustu cok sicak alti el degmeyecek kadar buz gibi diyorsaniz ozaman tesisatinizda sikinti var demektir..

hocam cevabınıza teşekkürler ancak benim kombi 45 derecede en yakın petek üstü eli yakarcasına sıcakken sanki alt kısımlara sıcaklık hiç ulaşmıyor muş gibi geliyor özellikle kombiye uzak odalarda durum daha da belirgin. pislik tutucuyu bir temizlemeyi denicem .korktuğum kombiler dizayn grubun dandik taiwan malı ditroo sundan . daha 1 yılda 3 kere arızalandı apartmanda herkesin ki sorunlu özellikle fan motorları kronik sorunlu. Devirdaim pompası yetersiz olabilir diye korkuyorum açıkcası .

birde tesisatcılar sağ olsun petekleri takarken boruları özellikle dönüş borularını epey kırmışlar bu sıkıntı yaratabilir mi acaba?

• Donus borularini kirmislar derken..pprc plastik borular kirilarak yapilmaz.dirsek kaynatilarak yapilir..mumkunse kivrik yerlerin fotosunu atarmisiniz.

• isnuerog İ kullanıcısına yanıt
    hocam mobil sistem dedikleri kolektörlü borularda kullanılan kılıflı boruları petek giriş yerlerini bükmüşler yani epey kırmışlar haliyle o kısımlarda ciddi bir daralma söz konusu gibi geldi bana.
  • Pex mobil sistemlerde kose donuculer kullanilir.eger cok kivrilma veya yassilasma yoksa dolasim devam eder..kolektordeki vanalarin hepsini sonuna kadar acin..ayrica kombinin dolasim pompasi eger kademeli ise kademe seviyesini sona getirin..kombi alt baglantilarinda bir kusur soz konusu olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: isnuerog

Pex mobil sistemlerde kose donuculer kullanilir.eger cok kivrilma veya yassilasma yoksa dolasim devam eder..kolektordeki vanalarin hepsini sonuna kadar acin..ayrica kombinin dolasim pompasi eger kademeli ise kademe seviyesini sona getirin..kombi alt baglantilarinda bir kusur soz konusu olabilir.

işte ondan kullanmadan direk boru kilıfını çıkarmışlar haliyle vanaları takarken biraz eğilmiş ve bükülmüş . çok aşırı değilde kırılmış yani boru.

kombiye müdahale şansım yok ancak servis başak bir nedenden gelecek yarın onlara bir sormayı denerim .
  • isnuerog İ kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkürler...
    Açıkçası bende merkezi kazan sıcaklığını beklemiyorum kombiden.Ancak peteklere şöyle bir dokunduğumda bana alt üst sıcaklığı arasındaki ısı farkı normal gelmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.