Şimdi Ara

Klavye teknolojisinde devrim: e-ink ekranlı klavyeler geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
577
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Klavye teknolojisinde devrim: e-ink ekranlı klavyeler geliyor

E-ink ekran teknolojisini daha önce muhtemelen duymuşsunuzdur. Elektronik ya da dijital mürekkep olarak ifade edilen bu ekranlar, 1997 yılında bir tür dijital kağıt olması amacıyla ortaya konulmuştu. 11 katmanadan oluşan e-ink teknolojisinde iş pozitif yüklü beyaz pigmentler ile negatif yüklü siyah pigmentlere elektrik verilerek görüntü oluşturulması esasına dayanıyor.

Amazon Kindle başta olmak üzere bir çok e-kitap okuyucu markasının kullandığı teknoloji, YotaPhone 2 modelinde de karşımıza çıkmıştı. Şimdiyse bilgisayarlarda kullandığımız geleneksel klavyelere uyarlanmaya hazırlanıyor.

Avustralya’lı bir startup olan Sonder, Bluetooth E-ink klavye üreterek bu yılın önemli işlerinden birine imza atmıştı. Standart QWERTY dizilimindeki klavyede her bir tuş bağımsız birer e-ink ekran aynı zamanda. Bu sayede butonları kullanıcı kendi isteğine göre kişiselleştirebiliyor. Örneğin Türkçe F klavye ile Q klavye arasında geçiş yapmak istediğinizde klavye üzerindeki fontlar birkaç saniye içerisinde tek bir tıklama ile değiştirilebiliyor.

Klavyenin üreticisi ürüne 199 dolar fiyat biçmiş ve satışa sunmuş. E-ink ekranlar sadece görüntü değişikliği yaparken çok asgari düzeyde enerji tükettiğinden pil tüketimi anlamında da bir problem yaratmıyor.

Apple'dan Satın Alma Hamlesi 

Sonder tarafından üretilen bu klavye henüz emekleme aşamasındayken Wall Street Journal’dan çok ilginç bir iddia geldi. Özel kaynaklara dayandırılan habere göre Apple, Sonder için satın alma hazırlığı yapıyormuş. Sonder’in E-ink klavye teknolojisini kullanarak kendi e-ink klavyesini geliştirmek istediği söylenen Apple, mümkün olduğu takdirde de aynı klavyeyi Macbook’lar için entegre olarak sunabilir deniyor. Bu sayede elde edilecek dinamik klavyeler, her bölge için kullanılabilir olacak ve kurulum aşamasında seçilecek dile göre klavye bölgeye uygun bir yapıda kendini ayarlayacak. Daha da güzeli ise kullanıcıların sık kullandığı eylemler için kendi kısayollarını özel karakterler kullanarak dinamik bir şekilde tasarlayabilecek olmaları.

Konuya ilişkin her iki taraf da şu an sessizliğini koruyor ancak E-ink ekranlar gerçek anlamda patlamayı belki de bu kullanım senaryosunda yapar.

• sevdim bu klavyeyi.

• Renkli olmali . Duruma gore emojiler de sik kullanilan tuslarla atanabilmeli :)

• 15 yıl önce düşünmüştüm. Teknoloji düşüncelerimden 15 yıl geride. :D

• Yıllardır bekliyorum sonunda biri yapmayı başardı.

Klavye tuşlarına gelmese bile klavye üstünde kontrol/bildirim barı olarak olmalı en azından. Renk pek önemli değil.

• bende haberi 15 gün önce falan okumuştum. DH kendini aşıp İnternet Explorer'ı da geçti.

• yıl 2004 lazer kalvye diye bir teknoloji çıkartılmıştı, nokia 6600 üzerinden gösterilmişti, o yıldır hala şu klavye dizaynını göremedim.

• Bunun benzeri yaklaşık 10 sene önce falan yapılmıştı, ama gerçek hayata uyarlama işi yine apple'a kaldı anlaşılan. Merak edenler "artlebedev keyboard" diye aratabilir.

• On parmak klavye kullanıyorum. Benim gibi insanlar için hiç bir anlam ifade etmiyor
  • Ben olsam Apple'ın şirketimi almasını istemezdim. Bu tür klavye işi tutar, bence Apple'a verip harcayacağına üretim lisansı verirdim sadece...

• Bunun yanında çağ dışı duruyor...https://www.youtube.com/watch?v=A2RhpllpDn4

• quote:

Orijinalden alıntı: lterlemez

Ben olsam Apple'ın şirketimi almasını istemezdim. Bu tür klavye işi tutar, bence Apple'a verip harcayacağına üretim lisansı verirdim sadece...

Apple'ın satın alma hamlesi olmasa şimdi bu teknolojiden bile haberin olmayacaktı. Apple'a verip kendini harcayacağına demişsin... Komik.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xtrud

Bunun yanında çağ dışı duruyor...https://www.youtube.com/watch?v=A2RhpllpDn4

Hocam o klavye 2.500 dolar civarıydı :D saçma olmaz mı sence?
  • Yıllardır düşününüyorum, bir türlü diller ve uygulamalar arasında geçiş yapılabilen bir klavye yapamadılar diye. Ama düşünmek yetmiyor. Allahın Avustralyalısı oturmuş yapmış. Bunu yapan şirket zengin olur, çok bariz.
    (Apple o şirketi satın aldıysa 2020-2021 yılı macbook pro'larda görme ihtimalimiz var)

Amazon kindle diye bir bariz cihaz var. E-ink teknolojisini en yaygın kullanan firma Amazon.
    Bir Rus telefonu vardı, önü normal lcd, arka ekranı e-ink'li.
    Razer marka Blade Pro modeli bir laptop var, touchpad bölümünde kodlanabilen ekranları olan tuşları var.

İllada e-ink'li olmasına gerek yok, güç tasarrufu yapacak diye. Kablolu klavyeler lcd'li de olabilir.
    Laptopların monitörleri kapak dahil 3-4 mm kalınlık olabiliyorsa, basbayağı lcd'den klavye de yapılabilir.
    Bu güne kadar neden yapılmadı hayret.

Ama tabi mevcut örnekler gibi 1000dolar olmayacak. Aydınlatmalı mekanik klavyelere 200-300 USD verebilen kesim varsa, maksimum o kesime hitap edecek kadar pahalı olmalı.

Şiddetle bekliyorum. Acilen klavye olarak çıkması ve piyasaya sürülmesi lazım.

Değişik-güzel yazılımlarla mesela; kullanmadığın zaman klavyeye yayılı olarak bir resmi wallpaper yapabilmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xagdas -- 20 Ekim 2016; 10:05:04 >

• E-link teknolojisini ilk uyarlayan büyük firma Sony sanırım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Road.Runner -- 20 Ekim 2016; 12:30:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • topraaam şimdi bu klavya çıkarsa bizim " F " klavye ölecekmi?

• Dur savaşı başlatalım durduk yerde...

Şimdi bu klavyenin yurt dışı fiyatı 250 lira diyelim, bizim buralara geldimi en az 450 lira. Yaşasın Türk vergi sistemi...!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7A1E308D7 -- 20 Ekim 2016; 14:43:39 >
  • F10'un isyani

• Aydınlatma da lazım bunlara hatta tuşlar renkli olsa süper olur bu haliyle pek ilgi çekici değil bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok iyi fikir ancak fiyat çok yüksek.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.