Şimdi Ara

İphone 7 ve İphone 7Plus Yurt Dışı Cihaz Genel Konu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
224
Cevap
15
Favori
68.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar iyi forumlar herkese, malum iphone 7 kullanıcı başlığına gelen 10 mesajdan 7'si yurt dışı cihaz konusu hakkında. Cevabı genel olarak bir kullanıcı detaylı olarak yazdığı halde sorulmaya devam ediliyor bu nedenle bu başlığı açıyorum lütfen tüm yurt dışı cihaz soru ve sorunlarınızı bu başlık altında konuşun. Buyrun yurt dışı cihaz konusunda ki genel bilgilendirme mesajı;

1. ABD'den alınan iPhone 7 için A1778, iPhone 7 Plus icin A1784 model kodlu GSM cihazların garantisi Türkiye'de geçerli. Cihazın sim free olması şart değil (ki şu anda mevcut değil), full price/unlocked olarak alınması yeterli. İçindeki AT&T/T-Mobile SIM kartı çıkarıp kendi SIM kartınla etkinleştirmelisin. Bu durum ABD çıkışlı LL/A parça nolu cihazlara özel.

2. ABD'de satılan A1660 ve A1661 model kodlu CDMA cihazlar ise Türkiye'de garanti dışı oluyor. Bu cihazlar ABD, Çin, Porto Riko, Hong Kong, Japonya pazarlarındaki operatörlere yönelik. Cihazlar Türkiye'de de calışır ama garanti hizmeti alamazsın. Ayrıca Apple'ın sitesinde bu GSM/CDMA model ayrımı için kodlar yıllardır mevcut. Her sene de yeni cihazlar icin guncelleniyor:http://www.apple.com/iphone/LTE/

3. Arap cihazlarında Facetime bulunmaz, suudi krallığının emriyle yasak (part nosu AB/A ve AE/A ile biten cihazlar). Ama cihazlar GSM'dir, dolayısıyla garantisi Türkiye'de geçerli. Avrupa ülkelerinden iPhone alırken model koduna bakmaya gerek yok. Avrupa cihazlarının hepsinin garantisi TR'de geçerli.

4. Bir iPhone'un hangi ülke çıkışlı olduğunu nasıl anlarız? Kutunun altındaki etikete bakarız. Etikette seri no, IMEI no ve model no'nun olduğu yerde bir de Part No vardır. Her iPhone modelinin part nosu aynı olmakla birlikte, son kısımdaki harfler cihazın ülkesini gösterir. LL/A ise ABD cihazıdır. TU/A ise Türkiye cihazıdır (24 ay garantili), B/A ise İngiltere cihazıdır, ZD/A ise Fransa cihazıdır... Liste böyle gider. Kutuyu çevirip altına bakmanız yeterli.

LL/A - ABD çıkışlı cihaz
    B/A - İngiltere/İrlanda
    D/A - Almanya
    E/A - Meksika
    FD/A - Avusturya
    ZD/A - Fransa/Hollanda
    HN/A - Hindistan
    IP/A - İtalya (şu anda QL/A)
    J/A - Japonya
    GR/A - Yunanistan
    X/A - Avustralya/Y.Zelanda
    ZA/A - Singapur
    ZP/A - Hong Kong
    AB/A - S. Arabistan, Mısır, Ürdün çıkışlı cihaz (Facetime yok)
    AE/E - BAE çıkışlı cihaz (Facetime yok)
    ...
    ...
    TU/A - Türkiye çıkışlı cihaz (24 ay Apple Türkiye garantili ürün/nereden alırsan al fark etmez)

Kodlar stok/lojistik politikalarına göre bazen değişmekle birlikte genel olarak bu şekilde. Aldığınız cihazın kutusunun altına bakıp görebilirsiniz. Aynı şekilde Ayarlar > Genel > Hakkında bölümünden de görebilirsiniz.

İphone 7 ve İphone 7Plus Yurt Dışı Cihaz Genel Konu

• Yurtdışı garantilerinin süreside 1 yıl hatırlatmakta fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Knock Code

Yurtdışı garantilerinin süreside 1 yıl hatırlatmakta fayda var.

Teşekkürler hocam bütün ülkelerde ki Apple cihaz ürünler 1 yıl uluslararası garanti kapsamında ama Türkiye'den alınırsa 1 yılda türkîye garantisi olmuş oluyor yani 2 yıl.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LuxAeternaFB

quote:

Orijinalden alıntı: Knock Code

Yurtdışı garantilerinin süreside 1 yıl hatırlatmakta fayda var.

Teşekkürler hocam bütün ülkelerde ki Apple cihaz ürünler 1 yıl uluslararası garanti kapsamında ama Türkiye'den alınırsa 1 yılda türkîye garantisi olmuş oluyor yani 2 yıl.

Alıntıları Göster

Kasım ayında Dubai'den iPhone 7 Plus gelecek. Facetime'yi burada aktifşetirme gibi bir şey olduğunu duydum, aktifleştirilebilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: ysuleymany

Kasım ayında Dubai'den iPhone 7 Plus gelecek. Facetime'yi burada aktifşetirme gibi bir şey olduğunu duydum, aktifleştirilebilir mi?

Dubai de Apple Store veya Carrefour gibi yerlerden alacağınız cihazlarda FaceTime özelliği bulunmuyor.

Ve aktifleşmiyor. Jb ile açılabilir fakat jb kaldırılınca tekrar gider mi bilmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: brooqlyn

quote:

Dubai de Apple Store veya Carrefour gibi yerlerden alacağınız cihazlarda FaceTime özelliği bulunmuyor.

Ve aktifleşmiyor. Jb ile açılabilir fakat jb kaldırılınca tekrar gider mi bilmiyorum.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler. O zaman Dubai'deki yerel satıcılardan aldırayım.

• quote:

Teşekkürler. O zaman Dubai'deki yerel satıcılardan aldırayım.
    Çin den apple store dan A1778 model nolu iPhone 7 alsak hem garanti olarak hem bu GSM versiyonu vs. olarak Türkiye'de herhangi bir sıkıntı yaratır mı acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: `bELa

Çin den apple store dan A1778 model nolu iPhone 7 alsak hem garanti olarak hem bu GSM versiyonu vs. olarak Türkiye'de herhangi bir sıkıntı yaratır mı acaba ?

Alma. Çin'de Apple Store'da satilan cihazlar A1660/61 CDMA'dir, GSM degil. Dolayisiyla Turkiye'de garanti kapsaminda degil. Cin'de karaborsada ABD, avrupa, Avustralya vb. cikisli A1778 GSM cihaz bulursan alabilirsin.

Ayrica ister GSM al ister CDMA, hicbir iPhone 7 modeli Turkiye'de sebeke problemi yasatmaz. Mesele sadece garanti kapsami meselesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huysuz İhtiyar

quote:

Orijinalden alıntı: `bELa

Alma. Çin'de Apple Store'da satilan cihazlar A1660/61 CDMA'dir, GSM degil. Dolayisiyla Turkiye'de garanti kapsaminda degil. Cin'de karaborsada ABD, avrupa, Avustralya vb. cikisli A1778 GSM cihaz bulursan alabilirsin.

Ayrica ister GSM al ister CDMA, hicbir iPhone 7 modeli Turkiye'de sebeke problemi yasatmaz. Mesele sadece garanti kapsami meselesi.

yani çin de apple store larda A1778 satılmıyor mu ?
  • `bELa ` kullanıcısına yanıt
    Hayir satilmiyor. Nasil Turkiye'de (ve avrupada) A1660/A1661 satilmiyorsa, Cin'deki Apple Store'da da A17XX satilmiyor. Cunku Cin'deki operatorlar CDMA, GSM degil. Dedigim gibi, Cin'de A17XX serisini ancak yerel telefoncularda paralel ithalat, bavul ticareti vs. olarak bulabilirsin.
  • Örneğin cihazı ben İtalya'dan aldım. Türkiye'ye dönmeden önce Fransa ve İspanya'ya da uğrayacağım. TaxFree iadesini İtalya'dan çıkarken mi alacağım yoksa son uğrayacağım ülke İspanya'dan çıkarken mi? Herkes bu konuda farklı bir şey söylüyor, bilen varsa yardımcı olabilir mi?
  • +1 üstteki sorunun cevabını bende merak ediyorum. Banada lazım.bilenlerden açıklayıcı yardım...
  • Fink Ployd kullanıcısına yanıt
    Cikicağin ülkeden alicaksin tabi her ülkenin beli bi fiyati var ..!!
  • İtalyaya odediginiz vergiyi neden ispanya size iade etsinki hayatimda yurt disina cikmadim hicte anlamam bu konulardan sadece soruyu gorunce 15 saniye beynimi kullandim bu sonuca vardim belkide yanlistir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adorer -- 9 Ekim 2016; 11:47:06 >
  • Arkadaşlar düzgün cevap verenler olmuş onlara çok teşekkür ederim ama neden bir konu hakkında bilgisi olmayan bir insan soru sorduğunda gerizekalı muamelesi yapıyorsunuz? "15 saniye beynimi kullanıp" gibi tabirlerle ironi yapmak nasıl bir şeydir? Çevremdeki bazı kişiler ürünü aldığın ülkeden gümrükte onaylatıp iadesini ülkene dönüş yapacağın ülkenin TaxFree ofisinden alman gerekiyor şeklinde duymuştum dedi. Bu tarz şeyler söyleyenler birkaç kişi olunca kurcalama gereği duydum. Avrupa Birliği sınırları içerisinde oturan ve AB ülkeleri arasında seyahat eden kişi vergi iadesi alamıyor mesela. Bu kişi Almanya'da oturuyor olsun. Gitsin İtalya'dan telefon alsın, vergi iadesi alamıyor. Neden o İtalyan vatandaşı mı ki İtalya ona vergi iadesi vermiyor düz mantık ile bakarsak. Avrupa birliği dahilinde yaşayan kişilerin vergi iadesi alamama gibi bir durumu varsa eğer bunun bütünleşik bir yapı olmasından kaynaklı olabileceğini düşündüm. Belki de iadeyi farklı ülkeden de alabilme durumu söz konusu olabilir bu sebeple. Tıpkı sadece bir ülkeden aldığın Schengen vizesiyle tüm AB ülkelerini gezebilmek gibi. Kurallar kaideler laf üstünde olandan farklı olabilir. Mantık yürütmeyi ben de biliyorum ama buradan gerçek anlamda bilgisi olan arkadaşlara danışmak ve bilgilenmek çok daha mantıklı geliyor bana. İnternet üzerinde kanıtla ya da tecrübe ile desteklenmiş bir fikir bulamadım. Farazi fikirler istesem çevremdeki tüm insanların görüşünü alır öyle ilerlerim lakin benim istediğim tecrübesi olandan kesin bilgi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fink Ployd

Arkadaşlar düzgün cevap verenler olmuş onlara çok teşekkür ederim ama neden bir konu hakkında bilgisi olmayan bir insan soru sorduğunda gerizekalı muamelesi yapıyorsunuz? "15 saniye beynimi kullanıp" gibi tabirlerle ironi yapmak nasıl bir şeydir? Çevremdeki bazı kişiler ürünü aldığın ülkeden gümrükte onaylatıp iadesini ülkene dönüş yapacağın ülkenin TaxFree ofisinden alman gerekiyor şeklinde duymuştum dedi. Bu tarz şeyler söyleyenler birkaç kişi olunca kurcalama gereği duydum. Avrupa Birliği sınırları içerisinde oturan ve AB ülkeleri arasında seyahat eden kişi vergi iadesi alamıyor mesela. Bu kişi Almanya'da oturuyor olsun. Gitsin İtalya'dan telefon alsın, vergi iadesi alamıyor. Neden o İtalyan vatandaşı mı ki İtalya ona vergi iadesi vermiyor düz mantık ile bakarsak. Avrupa birliği dahilinde yaşayan kişilerin vergi iadesi alamama gibi bir durumu varsa eğer bunun bütünleşik bir yapı olmasından kaynaklı olabileceğini düşündüm. Belki de iadeyi farklı ülkeden de alabilme durumu söz konusu olabilir bu sebeple. Tıpkı sadece bir ülkeden aldığın Schengen vizesiyle tüm AB ülkelerini gezebilmek gibi. Kurallar kaideler laf üstünde olandan farklı olabilir. Mantık yürütmeyi ben de biliyorum ama buradan gerçek anlamda bilgisi olan arkadaşlara danışmak ve bilgilenmek çok daha mantıklı geliyor bana. İnternet üzerinde kanıtla ya da tecrübe ile desteklenmiş bir fikir bulamadım. Farazi fikirler istesem çevremdeki tüm insanların görüşünü alır öyle ilerlerim lakin benim istediğim tecrübesi olandan kesin bilgi.
    Kasım ayının başında Bahreyn'e gidecek bir arkadaşıma 32gb 7 plus aldıracağım. Facetime veya garanti konularda sıkıntı yaşarmıyım? Bahreyn'den almam gereken bir model kodu var mıdır? Bahreyn'den alınan ürünlerde herhangi bir vergi iadesi oluyor mu?

• brooqlyn kullanıcısına yanıt
    FaceTime niye yok saçmalığa bakar mısın
  • quote:

Orijinalden alıntı: OA

FaceTime niye yok saçmalığa bakar mısın
    Sahibinden'de A1778 kodlu sıfır cihazlardan satan bazı dükkanlar var. Buralardan alışveriş yapmak mantıklı mı ya da ilk mesajda yazılanların haricinde dikkat edilmesi gereken bir şey var mıdır?

Bir de tavsiye ettiğiniz bir satıcı varsa bilgilendirirseniz sevinirim, teşekkürler.
  • Bae yönetimi ile ilgili bir karar, dini açıdan uygun olmadığı için sanıyorum
  • Fink Ployd kullanıcısına yanıt
    Cihazı italyadan aldınız en son ispanyadan ab yi terk edecekseniz tax free yi ispanyadan cıkarken alırsınız. Almanyadan aldığım cihazın tax freesin slovenyadan cıkarken almıstım. Kredi kartına ödememi , nakit mi diye sormuslar nakit almıstım 5-10 euro nkit aldıgımız için kesmişlerdi.Bütün harcamalarımızın fisleri torpido gözündeydi , iphone faturasını ararken diğer fişler de ortaya cıkmıstı , görevli diğer market vs fişleride aldı içlerinden bazılarını secti neye göre vs hic bilmiyorum onlardanda taxx free almıstım.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.