Şimdi Ara

★ Xiaomi Mi5s Plus ★ Ana Konu & Kullanıcı Kulübü ★

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.952
Cevap
80
Favori
278.897
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ★★★ Konu İçeriği ★★★

• Teknik Özellikler
    • İnceleme ve Testler
    • Sıkça Sorular Sorular
    • Çin Rom'u Yüklü Olan Cihazlara Google Servislerini Yükleme
    • Güncelleyici Uygulaması İle Yazılım Yükleme
    • Bootloader Kilidini Kaldırma Başvurusu
    • Bootloader Kilidini Kaldırma
    • MiPhone Aracı ile Orijinal ROM Kurulumu
    • TWRP Recovery Kurulumu
    • Root Yapımı
    • Xiaomi.eu Tabanlı ROM Yükleme
    • Kullanıcı Kulübü İmzası
    • Uyarılar

★★★ Teknik Özellikler ★★★

• Tanıtılma Tarihi: Eylül 2016
    • İşletim Sistemi: MIUI 8.0 - Android 6.0.1 (Android 7.0 Güncellemesini Aldı.)
    • İşlemci & GPU: Qualcomm Snapdragon 821 (2x2.35 GHz & 2x2.2 GHz) - (MSM8996Pro), Adreno 530
    • Ram: 4 & 6 GB Ram (64 GB Depolama Modeli 4 GB Ram, 128 GB Modeli 6 GB Ram)
    • Depolama: 64GB/128GB (MicroSD kart takılamıyor!)
    • Ekran: 5.7inç, Full HD (1080 x 1920 ~ 386 ppi), IPS LCD Ekran, 74.6% ekran kasa oranı
    • Bağlantı Özellikleri;
    • 4.5G (1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500))
    • Batarya: 3800 mAh çıkartılamayan batarya. (Fast Charging 3.0 Desteği)
    • Ön Kamera: 4 MP (f/2.0 diyafram açikligi)
    • Arka Kamera: 2 tane 13 MP (f/2.0 diyafram açıklığı, 4K video çekim imkanı)
    • Renkler: Gümüş, Gri, Altın Sarısı, Rose Gold. Mat Siyah
    • Ek Özellikler: Parmak İzi Okuyucu, USB Thype-C, Çift Sim, NFC, IRDA sensörü
    • Daha fazla detay için burayı ziyaret edin.

★★★ İnceleme ve Testler ★★★

(TechTablets İnceleme)

★★★ Sıkça Sorular Sorular ★★★

• Soru: Telefon hangi android sürümü ile geliyor?
    • Cevap:Telefon Android 6.0.1 ile geliyor, android 7 güncellemesi yüklenebilir.

• Soru: Telefonda Antutu'dan kaç puan alıyor?
    • Cevap: Telefon antutu'dan 150.000-160.000 arasında puan almakta.

• Soru: Telefonda bildirim ledi var mı?
    • Cevap: Evet, renkleri değiştirilebilen bir bildirim ledi bulunuyor.

• Soru: Telefonda radyo bulunuyor mu?
    • Cevap: Hayır, radyo bulunmuyor.

• Soru: Telefonda OTG desteği var mı?
    • Cevap: Evet, telefonda OTG desteği bulunuyor.

• Soru: Telefonda NFC desteği var mı?
    • Cevap: Evet, telefonda NFC desteği bulunuyor.

• Soru: Telefonda 4.5G desteği var mı?
    • Cevap: Evet, telefonda 4.5G desteği bulunmakta.

• Soru: Telefonun altında bulunan kapasitif tuşlar ışıklı mı?
    • Cevap: Evet, tuşlarda beyaz ışıklandırma mevcut.

• Soru: Telefonun arka kapağı çıkartılabiliyor mu?
    • Cevap: Hayır, çıkartılamıyor.

★★★ Çin Rom'u Yüklü Olan Cihazlara Google Servislerini Yükleme ★★★

1. Telefon üstünden "Ayarlar" uygulamasına girin.
    2. "Ek ayarlar" seçeneğine tıklayın, ardından "Gizlilik" seçeneğine tıklayın.
    3. "Bilinmeyen kaynaklar" özelliği aktif hale getirin.
    4. Burada yer alan "Google Installer" uygulamasını indirin, telefona kurun. (İndirme Bağlantısı)
    5. Telefona yüklenen çince isme sahip uygulamayı çalıştırın.
    6. Uygulama yer alan Mavi butona tıklayın, ardından Google uygulamaları sırayla yüklenecektir.

★★★ Güncelleyici Uygulaması İle Yazılım Yükleme ★★★

1. Telefona yükleyeceğiniz yazılım dosyasını indirin. (Mi5s Plus Yazılım Dosyaları)
    2. Telefonda yer alan "Güncelleyici" (Updater) uygulamasını açın.
    3. Yukarıda yer alan üç noktaya tıklayın, ardından "Güncelleme Dosyasını Seçin" (Choose update package) seçeneğine dokunun.
    4. İndirdiğiniz yazılım dosyasını seçin.
    5. Güncelleme işlemi başlayıp telefon 5-6 dakika içinde açılacaktır, bu aşamada telefona müdahale etmeyin.

★★★ Bootloader Kilidini Kaldırma Başvurusu ★★★

Bootloader kilidini kaldırmak için Mi Hesabına ihtiyacınız var. Mi Hesabınız yoksa buradan yeni bir hesap oluşturun. (Üye Olma Bağlantısı)
    1. Burada yer alan "Bootloader Kilidi Kaldırma Bağlantısı" sayfasyna gidin. (Bootloader Kilidi Kaldırma Bağlantısı)
    2. Karşınıza gelen ekranda yer alan bilgileri eksiksiz doldurun. Doldurulacak bilgiler resimdeki gibi olmalıdır. (Resim)
    3. Telefonunuza gelen mesajda yer alan doğrulama kodunu karşınıza gelen ekrandaki kutucuğa yazın, ardından yeşil butona tıklayarak devam edin.
    4. İşlem tamamlanmıştır, 3 ile 30 gün arasında bootloader kilidinin açıldığını belirten bir mesaj telefonunuza sms olarak gelecek.

★★ Bu işlemi hızlandırmanın bir yolu yoktur. Telefona rom yükleme veya başka modifikasyonlar yapmak istiyorsanız bu işlemi yapmanız gerek.

★★★ Bootloader Kilidini Kaldırma ★★★

Bu adımı uygulamak için yukarda yer alan "Bootloader Kilidini Kaldırılma Başvurusu" anlatımını uygulamış ve telefonunuza başvurunun kabul edildiğine dair mesaj gelmiş olması gerekli.
    ★★ Sorunsuz bir şekilde kilidin kalkması için en son sürüm "China Developer" sürümünün telefonda kurulu olması gerek.
    ★★★ Bu işleme başlamadan önce telefonunuzun GPS'i açık olmalı ve i.mi.com adresinde telefonun konumunu belirlemeniz gerek.
    1. Burada yer alan Bootloader Kilidi Açma uygulamasını indirin. (Bootloader kilidi açma uygulamasını)
    2. Uygulamayı açın ve telefonunuzda da giriş yaptığınız Mi hesabına giriş yapın.
    3. Telefonunuzu kapatın ve ses kısma ve güç tuşuna basılı tutun. Mi logosu gelince tuşları bırakın.
    4. Telefonu usb kablosu ile bilgisayara bağlayın ve uygulamadan unlock tuşuna basın.
    5. Bootloader kilidi herhangi bir hata almazsanız kalkacaktır. Bir hata alırsanız yorumlar kısmında mutlaka @Cenkay KESER'i etiketleyerek ekran görüntüsü ile birlikte belirtin.

★★★ MIUI ROM Flashing Tool İle Stock Rom Kurulumu ★★★

Bu anlatımdaki işlemleri yapmak için telefonunuzun Bootloader Kilinin açık olması gerekir!
    ★★ Yükleme sırasında oluşacak bir hata sonrasında telefonunuz yazılımsal olarak bozulabilir, açılmayabilir. Bootloop, brick gibi terimleri bilmiyorsanız bu işlemleri yapmayın.
    1. MIUI ROM Flashing Tool Uygulamasını indirip bilgisayarınıza kurun. (İndirme Bağlantısı)
    2. Mi5s Plus için uygun yazılım dosyasını indirin. Bu yazılım dosyası kurtarma yazılımı olmalı. Xiaomi Mi5s Plus ile uyumlu resmi yazılım dosyaları (Mi5s Plus İle Başlayanlar!) --> (Mi5s Plus Yazılım Dosyaları)
    3. İnen .tgz uzantılı yazılım dosyasını winrar aracılığı ile klasöre çıkartın. (İnen dosyanın içindeki dosya açılmazsa uzantısı .tar.gz olacak değiştirip çıkartın.)
    4. Çıkartma işlemi tamamlandıktan sonra telefonu kapatın, ses kısma ve güç tuşuna basılı tutun. Android logosu gelince tuşları bırakın.
    5. Telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.
    6. MiFlash uygulamasını çalıştırın.
    7. Gelen ekrandan "Browse" butonuna tıklayın winrar ile çıkarttığınız dosyanın konumuna gidip "Ok" butonuna tıklayın.
    8. Ardından "Refresh" butonuna tıklayın, sonrada "Flash" butonuna tıklayın.
      ★★★ Tüm verileri silmek isterseniz uygulamanın en altında bulunan "Flash all" seçeneği seçili olsun. Uygulamalar silinsin ancak hafızadaki veriler silinmesin derseniz "Flash all except storage" seçeneği seçili olsun.
    9. "The operation complated succesfully." uyarısı gelirse yükleme işlemi başarılıdır. 3-4 dakika içinde yükleme tamamlanıp telefon açılacaktır.
    10. Telefon hiçbir tepki vermiyorsa ses kısma, ses açma ve güç tuşlarına 10 saniye kadar basılı tutun. Telefon açılacaktır.
    11. İlk açılış 10 dakikadan uzun sürebilir, bu aşamada telefona müdahale etmeyin.

★★★ TWRP Recovery Kurulumu ★★★

Bu anlatımdaki işlemleri yapmak için telefonunuzun Bootloader Kilinin açık olması gerekir!
    ★★ Yükleme sırasında oluşacak bir hata sonrasında telefonunuz yazılımsal olarak bozulabilir, açılmayabilir. Bootloop, brick gibi terimleri bilmiyorsanız bu işlemleri yapmayın.
    1. MIUI ROM Flashing Tool uygulamasını indirip bilgisayarınıza kurun. (İndirme Bağlantısı)
    2. TWRP recovery dosyasını indirin. (İndirme Bağlantısı)
    3. Adb dosyasını indirin. (İndirme Bağlantısı)
    4. Telefonu kapatın. Kapandıktan sonra ses kısma ve güç tuşuna basılı tutun. Mi logosu gelince tuşları bırakın.
    5. Telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.
    6. İndirdiğiniz recovery dosyasını adb klasörüne kopyalayın.
    7. Ardından klasörde Shift tuşuna basılı tutarak sağ tıklayın, ardından "Komut penceresini burada aç" seçeneğine tıklayın.
    8. Gelen CMD penceresine şu kodu yapıştırın. "fastboot flash recovery twrp-3.1.0-2-natrium.img"
    9. Aynı ekrana şu kodu yapıştırın. "fastboot boot twrp-3.1.0-2-natrium.img"
    10. Telefon 4-5 saniye içinde recovery modunda açılacaktır.

★★★ Recovery moduna ses açma ve güç basılı tutarak girebilirsiniz.

★★★ Root Yapımı ★★★

Bu anlatımdaki işlemleri yapmak için telefonunuzun Bootloader Kilinin açık olması ve TWRP Recovery'nin kurulu olması gerekir.
    1. Buradan root dosyasını indirin. (İndirme Bağlantısı)
    2. İndirdiğiniz dosyayı telefona kopyalayın, telefonu kapatıp ses açma ve güç tuşuna basarak recovery moduna alın.
    3. Gelen ekrandan "Install" seçeneğine tıklayın, dosya seçme ekranında indirdiğiniz root dosyasını seçin ve aşağıdaki sürükleme barını sürükleyerek yüklemeyi tamamlayın.
    4. İşlem tamamlandıktan sonra "Reboot Now" diyerek telefonu yeniden başlatın.
    5. Telefonun ana ekranında "Super SU" uygulamasını görüyorsanız işlem tamamdır!

★★★ Xiaomi.eu Tabanlı ROM Yükleme ★★★

Bu anlatımdaki işlemleri yapmak için telefonunuzun Bootloader Kilinin açık olması ve TWRP Recovery'nin kurulu olması gerekir.
    1. Buradan telefon için uygun yazılım dosyasını indirin. (DOWNLOAD WEEKLY yazan her hafta güncelleme alan sürüm, DOWNLOAD STABLE yazan ise kararlı sürümlerdir.) (İndirme Bağlantısı)
    2. İndirdiğiniz dosyayı telefona kopyalayın, telefonu kapatıp ses açma ve güç tuşuna basarak recovery moduna alın.
    3. Bu aşamada telefonda sıfırlama işlemi yapmamız gerek. Bu sıfırlama işlemi sonrasında telefonunun hafızasında dosyalar hariç her şey silinecektir. (Uygulamalar, sistem ayarları vs.)
    4. Xiaomi.EU dışında bir rom kullanıyorsanız bu işlemi yapmak zorundasınız! Xiaomi.EU romu kullanıp güncelleme yapacaksanız bu adımı atlayabilirsiniz. Sıfırlama işlemini yapmak için Wipe bölümüne gidin. Advanced Wipe diyerek devam edin. Dalvik/ART Cache, System, Cache, Data kutucuklarını işaretleyin. Ardından aşağıdaki sıfırlama barını sürükleyerek sıfırlamayı tamamlayın.
    5. Ardından kontrol butonları ile ana menüye dönün. Reboot bölümünden recovery butonuna tıklayıp telefonu yeniden başlatın.
    6. Gelen ekrandan "Install" seçeneğine tıklayın, dosya seçme ekranında indirdiğiniz yazılım dosyasını seçin ve aşağıdaki sürükleme barını sürükleyerek yüklemeyi tamamlayın.
    7. Yükleme işlemi başlayacaktır, herhangi bir sorun olmaz ise "Successful" yazısı ekranda görünecektir.
    8. Ardından reboot now diyerek telefonu yeniden başlatın.

★★★ İşlemlerden sonra telefonun açılması 10-15 dakika kadar sürebilir.
    ★★★★ İşlemlerden sonra telefonun açılmaması, boot ekranında kalması durumunda konuda yer alan "MIUI ROM Flashing Tool İle Stock Rom Kurulumu" anlatımındaki adımları uygulayın.

★★★ Kullanıcı Kulübü İmzası ★★★

[center][link=https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi5s-plus-ana-konu-kullanici-kulubu--120707006]
    [image]https://store.donanimhaber.com/a8/05/aa/a805aa72b3b8c1e585b7bd9f67432329.png[/image][/link]

[link=https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi5s-plus-ana-konu-kullanici-kulubu--120707006][b][color=#E30A17]▓▓►Xiaomi Mi5s Plus Ana Konu & Kullanıcılar Kulübü◄▓▓[/color][/b][/link]

★★★ İmzanın Görünümü ★★★

▓▓►Xiaomi Mi5s Plus Ana Konu & Kullanıcılar Kulübü◄▓▓

★★★ Uyarılar ★★★

• Konuda yer alan tüm anlatımlar denenmiş, çalıştığı doğrulanıp konuya eklenmiştir.
    • Herhangi bir soru veya sorun için bana özel mesaj atmayın. Soru veya sorun içeren hiçbir özel mesaja geri dönüş yapılmayacaktır! Sorununuz ne ise konudan belirtin.
    • Konuda yer alan tüm anlatımları uygulamak sizin sorumluluğunuzdadır, herhangi bir sorun yaşamanız durumunda ben veya donanım haber bu durumdan sorumlu değildir.
    • Konu tüm DonanımHaber üyelerine aittir. Eklenmesini veya düzenlenmesini istediğiniz bir konu hakkında beni haberdar etmeniz yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cenkay KESER -- 12 Haziran 2017; 14:27:18 >

• merhabalar.

lg v30'um serviste olduğundan ağustos başından beri 5s plus kullanıyorum. cihazımın garantisi de dolduğu için bazı müdahalelerde bulundum ve faydasını gördüm. deneyim paylaşmak iyidir sonuçta :)

cihazın ısınma problemi var kesinlikle. sd821 ilk çıktığında ısınmayan ve düşük enerji tüketimi olan bir işlemciydi ama nasıl bu hale geldi bilmiyorum (bknz.güncellemeler). ısınma problemini alışılmadık bir yolla çözdüm. cihazın termal macununu yeniledim. xiaomi cihazlarının çoğunda ısı borusu ne yazık ki. genelde ekran arkasındaki herşeyin monte edildiği alüminyuma aktarıyor cihaz ısıyı. cihazın içini açıp anakartını söktüğümde akışkanlığından eser kalmamış katılaşmış bir termal macunla karşılaştım. termal macun seçimini bunun bir bilgisayar olmadığını aklıma getirerek yaptım. bu cihazın bir fanı yok ve termal macun cihazı soğutmak için yapabileceğim tek değişim. bakır heatsink de yapılabilir fakat çok uğraştırıcı olurdu. kesinlikle 11mw ya da üstü ısı iletkenliği olan bir macun seçecektim tercihimi CM Mastergel Maker'dan yana kullandım. Bundan iyisi sanırım sadece kryonaut, o da pek bulunmuyor. işlemciye uyguladıktan sonra dış kapakla arada kalan ısı kalkanlarına da uyguladım, parmak izi okuyucu ve kameraya bulaşmayacak şekilde. o metal plakaların altında ne var bilmiyorum ama olsun, serin dursunlar

faydası oldu mu derseniz oldu. miui romlarında throttling testingde cihaz 2.34ghz hızını neredeyse 10 saniye koruyamıyordu, yine oralarda çok kalamıyor ama faydası şu oldu; 1.55ghz seviyesine inip oralarda sabit kalıyordu hatta bazen onunda altına iniyordu. gibs değeri 72k civarı geziyordu. termal uygulamadan sonra 1.8ghz seviyelerinde kalıyor ve 83k gibs seviyelerinde dolanıyor. ısınmadan kaynaklı lag görmüyorsunuz oyunlarda en güzel yanı bu.

Bundan da iyisini keşfettim. Xda'da Bootleggers'ın EAS kernelli sürümü var. Abondoned diye geçiyor yani ekip dağılmış yeni sürümü gelmeyecek ama varsın gelmesin. throttling testinde 109 ile 92 gips arası geziyor cihaz ve güç kaybı miui.eu romlarında %25'ken, bootleggers'da %15 civarı oluyor. cihaz çok daha uzun süre 2.35 ghz civarında kalıyor.

sonuç olarak en iyi performans için termal macunu ve bootleggers eas romunu öneriyorum. telefonun içini açarken dikkat edin üstünden açarsanız üst tırnaklar çok kolay kırılıyor benim üst iki tırnakta kırık şuan
    https://forum.xda-developers.com/xperia-m5/development

TRXteam adlı tüm konularda çalışmalarımı görebilirsiniz,xperia m5 ana konusundada paylaştığım çalışmalarım mevcut,isteyene kaynak kodlarımıda paylaşmaktayım
    Bu arada bu lakayt tavırda konuşmanızın çok yanlış olduğunu düşünüyorum,gönder gelsin falan,birde karnel değil kernel denir senin o dediğin şeye,ben sizin kullandığınız romlar gibi 1-2 apk gömmem,direk sistem oluşturur çalıştırırım cihazda,android açık kaynak kodlu bir sistemdir,her nimetinden faydalanmak gerekir diye düşünmekteyim,umarım cevabınızı almışsınızdır,dahada boş konuşup kendinizi alçaltmazsınız.
    Arkadaşlar merhaba. Ben de 1 seneden uzun bir süredir mi 5s plus kullanıcısıyım. Telefonu stock rom ile kullanıyorum, herhangi ekstra bir şey yapmadım. Performansıyla alakalı bana yetersiz geldiği herhangi bir durum söz konusu değil. Ancak son birkaç haftadır bir sorunum var. Whatsapp'tan arka kamerayı açtığımda kamera çoğu zaman (%85 ihtimalle) çalışmıyor. Whatsapp ön kamera için ve whatsapp dışında her iki kamerada da herhangi bir sorunum yok. Sizde böyle bir sorunla karşılaştınız mı? Çözüm için ne önerirsiniz?
    Duymak istediğim birşey yok,sadece önyargılı davranan insanları anlamıyorum,farklı bir cihazda bir yazılımı deneyimleyip başka bir cihaz için konuşmak çok yanlış,kendi portladığım romların ne olduğu belli,isteyene kaynak kodumuda paylaşmaktayım,sadece port değil buildde yapmaktayım,denek değil destek arıyorum,fakat sizin gibi herşeye kötü yorum yapanlar yüzünden bu ülkede yazılım bir tık daha ileri gidemiyo,size daha fazla cevap vermicem,çalışmalara göz gezdirip,bardağa dolu yanından değil boş tarafından bakmakta ısrarcısınız,ne bu cihaz için nede başka bir cihaz için yazdığım romu sizin gibi saygısız lafta tecrübesi olan,benim kanaatimce yazılımdan anlamayan biri ile paylaşmam,çok kullanmak istersen çalışmalarımı takip edersin,diğer insanlar için xda da paylaştığımda kullanırsın.
    Edindiğim tecrübeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu anda aospextended v5.7 kullanıyorum. Önceden 17 saat civarı bekleme ve 5 buçuk saat ekran süresi alırken, rootlu cihazlarda yapıalbilen; data/system/battery stats.bin (her şarj oluşta bu dosya oluşuyor ve şarj verileri loglanıyor) dosyasını sildim. bu işlemi yaptıktan sonra 25 saat bekleme ve 7 saat ekran süresi aldım ve gözlerime inanamadım. bu işlemiBybapıp test edecek arkadaşların deneyimlerini merakla bekliyorum.

• TEST SONUÇLARI

ISI TESTİ ( Soldan sağa mi5-mi5s-mi5splus)

kullanıcı fotoları
    https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=120967616★ Xiaomi Mi5s Plus ★ Ana Konu & Kullanıcı Kulübü ★★ Xiaomi Mi5s Plus ★ Ana Konu & Kullanıcı Kulübü ★

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eediz -- 16 Kasım 2016; 16:50:39 >

• Tercih Dosyası: Xiaomi Mi5, Abisi Mi5s e karşı.
    Mi5 lansmanı yapılalı daha bir sene bile olmamıştı ki, Iphone 7 ve bu dönemde çıkan telefonların gerisinde kalmamak adına Xiaomi, yeni modelli Mi5s’i piyasaya sürdü. Peki bu telefon ne kadar tercih edilesi oldu?Ne yenilikler getiriyor? Hep birlikte bu tercih dosyasında inceleyelim.

Sadece birkaç yıl önceye kadar Xiaomi firması, genel olarak kullanıcının cebini düşünen bütçe dostu cihazlar üretiyordu. Zamanla artan ( özellikle Çin’de) fan kitlesi sayesinde güçlü bir şirket olma yolunda adımlar atarken, tamamı metal kasaya sahip ilk telefonu Redmi Note 3 ile, gerçekten güzel bir başarı yakaladı. Daha sonrasında çıkan Mi5 ile de Iphone veya benzeri fiyat segmentinde bulunan pahalı cihazlara gücü yetmeyen kullanıcıların adeta yüreğine su serper gibi 300 dolarlık fiyat etiketiyle büyük bir başarı sağladı. Elbette S7 , Iphone 6s gibi döneminin telefonlarının özelliklerinin tamamına sahip olmasa da Snapdragon 820 işlemcisi, 3-4 GB belleği ile fiyat/performans severlerin büyük beğenisini kazandı.

24 Şubat 2016 tarihinde tanıtılan Mi5’den sonra, geçtiğimiz haftalarda Mi5s ve Mi5s plus modelleri güzel bir etkinlikle tanıtıldı. Şu an için sadece bazı internet sitelerinden geniş kitlelere ulaşan cihazın, Xiaomi’nin fiziksel mağazalarında satışı ise şu günlerde başlayacak.Peki Mi5s , Mi5 e göre ne gibi üstünlükler sunuyor?
    İşlemci ve Ram
    2.15 ghz lik Snapdragon 821 işlemcisinin kullanıldığı Mi5s , aynı zamanda işlemciyi kullanan ilk telefonlardan biri olma özelliğini de taşıyor. Cihazın 64 GB’lık depolama alanı sunan modelinde 3 GB RAM , 128 GB’lık modelinde ise 4 GB DDR4 belleğe yer verilmiş. GeekBench 4 testinde ise 4185 puan alarak zirveye oynamış. Hatırlatmakta fayda var, Mi5 Snapdragon 820 işlemcisini kullanıyordu. Bu yeni işlemci ile hem güç tüketimi azalmakta hemde eskiye oranla daha iyi bir performans sergilenmekte.

Kamera Performansı
    Mi5s’in arka kamerası Sony’nin 12 MP çözünürlüğünde, IMX378(HTC10 da kullanıyor) sensörünü kullanıyor ve 1/2.3” boyutunda bir sensöre sahip. Mi5 ise Sony’nin IMX298 sensörünü kullanıyordu. Yapılan karşılaştırmalarda çok belirgin farklar görülmese de Mi5s’in sensörünün çok daha başarılı olduğu su götürmez bir gerçek. Fakat çok ilginçtir ki, Mi5 de bulunun OIS ( optical image stabilization) teknolojisine Mi5s’de yer verilmemiş.

Ön kamera da ise verilen bilgilere göre hiç bir değişiklik yapılmamış ve 4 MP(ultra-pixel) çözünürlüğünde fotoğraflar çeken, oldukça başırılı öz çekimler yapan kamerayla yola devam edilmiş.

Ekran, Parlaklık ve 3D Touch
    Mi5 ile boyut olarak aynı olan ekranın, geliştirildiği ve daha güzel görüntüler sunduğu söyleniyor. Aynı zaman 3D touch teknolojisiyle desteklenen ekran bu yönüyle eski kardeşi Mi5’den ayrılıyor.

Parmak izi Sensörü
    Lansmanda en çok dikkat çekilen özelliklerden biri de Ultrasonik parmak izi sensörüydü. Xiaomi mühendisleri bu teknoloji üzerinde senelerdir çalışmış ve Mi5 modelinden çok daha hızlı 360 dereceli bir parmak izi sensörü konumlandırmış yeni telefonuna. Mi5’den daha geniş bir ana ekrana dönme tuşu bulunan Mi5s de bu tuş aynı zamanda Iphone 7 ile benzer bir basma tecrübesi sunuyor kullanıcılarına. Bu yeni teknolojinin adı Qualcomm firmasının desteklediği SENSE ID.Yakında bir çok android telefonda göreceğiz gibi.

Boyutlar ve Kasa Kalitesi
    Mi5s çok büyük bir yenilikle geliyor. Mi5 in kolayca kırılan arka cam kapağının yerini Mi5s’de yekpare dayanıklı bir metal almış. Xiaomi dayanaklılığını oldukça güçlendirdiğini belirtmişti. Üst düzey alüminyum malzemenin kullanıldığı yeni Mi5s, en boy oranı olarak Mi5’den çok da farklı değil.Ama bu metal arka kasa cihazın biraz kalınlaşmasına neden olmuş.Kalınlık 7.3 mm den 7.95 mm’e çıkmış.

Fiyat

En önemli konulardan biri de yeni telefonun fiyatı. Mi5 çıktığında (1999Yuan) 300 dolarlık fiyatıyla çok ilgi çekmişti. Yine Mi5s in de 64 gb kapasiteli en düşük versiyonu bu geleneği bozmadı ve 300 dolarlık fiyat etiketiyle kullanıcıların ilgisini çekmeyi başardı. Tabi bu durumda eski cihazların fiyatlarında da indirime gidildi. Xiaomi’nin Apple’ın izlediği fiyatlandırma stratejisini izlediğini söylemek yanlış olmaz herhalde.

SONUÇ

Peki Mi5s kardeşi Mi5 den çok mu farklı? Mi5 kullanıcılarının geçmesi için bir kaç sebep var elbette, 2,5D ekran cihaza gerçekten güzel bir hava kazandırıyor, Snapdragon 821 gayet performanslı görünüyor, arka kamerası geliştirilmiş, en önemlisi 3D touch teknolojisi yeni ekranla kullanıcılara sunulmuş, ana ekran düğmesi iphone7 deki gibi baskının şiddetini algılayabiliyor, batarya 200 mah büyüyerek 3200 mah boyutuna ulaşmış, telefon güçlendirilmiş ve fırçalı alüminyum arka gövde sağlamlık hissini pekiştirmiş. Daha ne kaldı ki? Xaiomi mühendisleri çok iyi çalışmış ve Mi5’in eksik yanlarını ve teknoloji dünyasındaki yenilikleri tek tek bu cihaza koymuşlar. Bundan sonra karar vermek size kalmış. Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

YAZI TAMAMEN TARAFIMDAN KALEME ALINMIŞ OLUP ÇEVİRİ DEĞİLDİR. İZİNSİZ KULLANIMI SUÇTUR.

edit: hatalar varsa bilgilerde uyarırsanız düzeltelim arkadaşlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eediz -- 11 Ekim 2016; 23:52:25 >

• 5s mi 5s plus mu daha iyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: mamilim90

5s mi 5s plus mu daha iyi

5s plus 6 gb ram ve çift kamera var. Ben 5s plus alırım herhalde. Pil kapasitesi biraz korkuttu.
  • eediz kullanıcısına yanıt
    mi 5 alıcaktım 5s haberı gördüm şimdi 5s plus bı çıksında ona göre artık karar verırız bırde turkyeye kım bılır ne zaman gelır :)
  • Şubat tatilinde Almanya'dan temin edebilir miyiz ? Oraya gönderim yapan siteler var mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: UgandaBukalemunu

Şubat tatilinde Almanya'dan temin edebilir miyiz ? Oraya gönderim yapan siteler var mı ?

var arkadaşım. şubata kadar stoklara iyice girer. ocakta sipariş etseniz gelir. türkiye gibi almanya çok sorun çıkarmıyor. Ama yinede taraflıca araştırın derim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mamilim90

mi 5 alıcaktım 5s haberı gördüm şimdi 5s plus bı çıksında ona göre artık karar verırız bırde turkyeye kım bılır ne zaman gelır :)

türkiyeye hemen garantili olarak gelmeyebilir ama çinden getirenler illa olacaktır al satçılar. 1300-1400 isteyeceklerine eminim.
  • mesajımız bulunsun bakalım hepsiburada vs. tedarikçilerimiz ne zaman getirirler. 5s plus alınabilir bir model olmuş özellikle rakip ve fiyatlarını baz alırsak efsane !
  • Nasip olursa RN3Prodan geçmeyi düşünüyorum, Mi5 Pro alacaktım, bu çıkınca vazgeçtim. Çok şahane görünüyor. İnş Global satış ve rom desteği olur. Eu romlarına muhtaç etmez kullanıcıları. Konuyu favorilerime ekliyorum, hayırlı olsun konu. Keşke batarya 4500 olsaymış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ertanx -- 28 Eylül 2016; 9:27:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertanx

Nasip olursa RN3Prodan geçmeyi düşünüyorum, Mi5 Pro alacaktım, bu çıkınca vazgeçtim. Çok şahane görünüyor. İnş Global satış ve rom desteği olur. Eu romlarına muhtaç etmez kullanıcıları. Konuyu favorilerime ekliyorum, hayırlı olsun konu. Keşke batarya 4500 olsaymış.

batarya büyüdükçe kalınlaşıyor cihaz . zaten büyük bide çok kalın olması iyi olmazdı. Ama şuanda araştırdığım bişey var, 3d touch ekran ve 3d touch parmak izi galiba mi5s plus da yok gibi duruyor.
  • Plus olanda eski tip parmak izi okuyucu var ve arka tarafta.

• OIS olmadığı kesinmi arkadaşlar?

• quote:

Orijinalden alıntı: werty_tr

OIS olmadığı kesinmi arkadaşlar?

verilen bilgilerde yok. Yani kesin diyebiliriz. ama xiaomi mi5 de 4 eksenli ois vardı. Bunda olmaması mantıksız geliyor.
  • TAKİP
  • Bende rezerve yazayim, hehe!

• quote:

Orijinalden alıntı: StevenZA

Xiaomi Mi 5S Plus
    http://www.xiaomidevice.com/xiaomi-mi5-plus-4g-lte-4gb-64gb.html

fiyat şuan için çok fazla
  • Xiaomi Mi 5s VS Xiaomi Mi 5s Plus VS Xiaomi Mi5
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.