Şimdi Ara

2023’DE İHTİYAÇ FAZLASI DOKTOR VE HEMŞİRELER OLACAK!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sağlık Bakanlığı, mevcut sağlık çalışanlarının sayısını ve nüfus artış hızını dikkate alarak 2023 yılı işgücü hedeflerini belirledi. Bakanlık, meslek tercihinde bulunmayı düşünen öğrenciler, veliler ve okul yönetimlerini yakından ilgilendiren önemli bir rapor hazırladı.

HEKİMLERİN SAYISI 200 BİNE ÇIKACAK

“2023 Yılı Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi” başlığını taşıyan rapora göre 531 bin olan sağlık personeli sayısı, 2023 yılında 1 milyon 142 bin kişiye ulaşacak. Raporda, yer alan çarpıcı rakamlar ve değerlendirmeler şöyle:

-Bazı meslek gruplarında öğrenci alımı 2013-2014 öğretim yılından itibaren sıfırlansa bile (örneğin laboratuvar teknisyenliğiteknikerliği) arz, hedefin üzerinde olacak.

-Şu anda 128 bin olan hekim sayısı 2023 yılında 200 bine çıkacak.

-152 bin olan hemşire sayısı 315 bine ulaşacak.

-Okulların öğrenci alım hızı göz önüne alındığında, 2023 yılında hekimlikte 5 bin, hemşirelikte ise 6 bin mezun fazlası olacak.

-21 bin olan diş hekim sayısı 2023’te 38 bine çıkacak ve 6 bin 800 mezun ihtiyaç fazlası olacak.

-Okulların öğrenci alım hızına göre 2023’te anestezi teknisyenliği/ teknikerliğinde 21 bin 500, acil tıp teknikerliğinde 3 bin, acil tıp teknisyenliğinde 9 bin 400 fazladan mezun olacak.

-Diyetisyenlikte 12 bin 500, eczacılıkta 9 bin 100, fizyoterapistlikte 19 bin 200, laboratuvar teknisyenliği/ teknikerliğinde 34 bin 400, tıbbi görüntüleme teknisyenliği/ teknikerliğinde 11 bin 100 kişilik fazla ortaya çıkacak.

2023’TE 11 BİN DİŞ TEKNİKERİ 3 BİN EBE İHTİYACI OLACAK

2023 vizyonuna göre bazı sağlık meslek gruplarında ihtiyaç devam edecek. Buna göre halen 52 bin olan ebe sayısı, 2023’te 70 bine ulaşacak ve 3 bin açık olacak. 6.500 ağız ve diş sağlığı teknikeri sayısı 20 bini bulacak ve 11 bin mezuna ihtiyaç duyulacak. Ameliyat teknikerliğinde 3 bin, eczane teknikerliğinde 4 bin, tıbbi sekreterlikte 2 bin 700, diş protez teknisyenliğinde 500 çalışana ihtiyaç olacak.

EN ÇOK ATAMA BEKLEYEN GRUP ÖĞRETMENLER

Öğretmenlerin atamada yasal hakkı var. Diğer iş arayan mezunlar ise aynı statüde değil.

-ÖĞRETMEN: 350 bin aday (Milli Eğitim Bakanlığı)

-İKTISADI VE İDARI BILIMLER FAKÜLTESI MEZUNLARI: 350 bin aday (Çeşitli bakanlıklar)

-İŞ VE MESLEK DANIŞMANLARI: 10 bin aday (Çalışma Bakanlığı-İŞKUR)

-ZIRAAT VE GIDA MÜHENDISLERI: 70 bin aday (Tarım Bakanlığı)

-VETERINER HEKIMLER: 20 bin aday (Tarım Bakanlığı)

-SOSYOLOGLAR: 12 bin aday (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı)

-BESYO (ANTRENÖRLÜK, SPOR YÖNETICILIĞI VE REKREASYON): 5 bin 600 aday (Gençlik ve Spor Bakanlığı)

-ÖNLISANS ADALET MEZUNLARI: 100 bin aday (Adalet Bakanlığı)

-ARKEOLOG: 12 bin aday (Kültür ve Turizm Bakanlığı)

Lütfi ERDOĞAN / HT GAZETE

Aşağıdaki tablo ile ilgili açıklama: En sağdaki sütunda yer alan “oluşacak arz” sayısı, 2023 hedef sayısından yüksek ise o meslek grubunda ihtiyaç fazlası olacak demektir. Arz sayısı hedef sayıdan düşükse o meslek grubunda da personel ihtiyacı devam edecek demektir.

Kaynak:http://doktorlarsitesi.net/2015/07/30/saglik-bakanligi-raporu-2023de-ihtiyac-fazlasi-doktor-ve-hemsireler-olacak/

• Tamam!!!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Desenize 7 yıl sonra her yer yürüyen ego dolacak
  • Yaşlı nineler daha iyi hizmet görecek yuppi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ülkenin en alakasız yerlerine bile saçma sapan tıp fakülteleri açarlarsa olacağı buydu zaten.Daha 3 5 türkçe matematik fen sorusunun çoğunu yapamayan adamlar 20-30k ya girip tıpa gidiyorlar.Gerçek tıp eğitimi ygs/lys den daha fazla çalışma gerektiriyor.Daha bu sınava düzgün çalışamayıp başaramayanlar temel tıp eğitimini ne kadar düzgün alabilir?

tıp fakültelerinin öğrenci sayısı da kapasiteden çok fazla.çoğu yerde derslerde öğrenciler oturacak yer bulamıyor,doğru düzgün ders işlenemiyor.

Hacettepe,Cerrahpaşa Çapa Ankara,ege tıptan çıkan da doktor

Rte,Uludağ,Hitit,kocaeli,çukurova,erciyes,kırıkkale,sütçü imam,karabük tıp fakültelerinden çıkan da doktor olacak.
    Şahsen ben kendimi Türk hekimlerine emanet ederken 2 kere düşüneceğim.

• Hadi 30 binden özele giden ailesi zengin tıpçıyı eleştirmeni anlarım da 7 bine girip kocaeli tıpa girmiş adam. 2 bindeki cerrahpaşaya giden adamdan tek farkı 3-4 tane daha az soru yapmış olması. Sırf 3-4 soru az yaptı diye gideceğin doktoru düşünüyorsan özel hastaneye git hepsi koç çapa çıkışlı.

78 milyonluk ülkede sadece 3 üniversiteden mi doktor çıkacaktı ne istiyorsunuz anlamıyorum ki? Tıpın puanı gayet yüksek zaten 2 milyon üzerinde kişinin girdiği sınava sadece %0,5lik kısımın puanı tıpa yetiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GeneralBeterali -- 28 Ağustos 2016; 16:02:43 >
  • Mat fen yapamayip ne zamandir 15-16k olunuyor? Iyice sacmaladiniz.

• Öncelikle 2 milyon kişiden meslek liselileri,çalışmayanları filan çıkartırsan sınava hazırlanan 700 bin kişi anca vardır.

Benim demek istediğim şu.Daha ygs lys gibi bir sınavda bile 10-20 yanlışı çıkıp ilk 5k ya giremiyorsa,ya çalışamıyordur ya da kapasitesi yetersizdir.Tıp fakültesinde(düzgün olanları kastediyorum) bu sınavlardan çok daha fazla çalışması gerekecek.Bu kişiler bunu yapmak için yeterli değiller.

• Tıp a ihtiyaç bitmez.bi defa ihtiyaçtan dolayı yabancı doktorlar getirildi buraya.Ve yoğunluk hep büyük şehirlerde bakmayın hersene tıp tıp olduğuna.Kırsalda hala büyük boşluk var olmadı oralarda çalışılır ama açıkta kalma gibi bi ihtimal yok allahtan bi mani gelmediği sürece.

• Bu gençler daha 18 yaşında,kolay bir sınava girmiyorlar. Dünyada Üniversiteye giriş sınavı en zor ülkelerden birinde yaşıyoruz. Bence eleştirilmesi gereken 5 bine giremeyen öğrenciler değil, böyle bir sistemi inşa edenler. 10-20 yanlış yaptı diye doktorluk vasfını hak etmiyorsa dünya üzerindeki bütün doktorların kusursuz olması lazım. Doktor olması için harıl harıl üst düzey geometri çalışmak zorunda kalan gençler değil böyle bir sistemi meydana getirenler suçludur
  • Öğrenciler suçlu değil.Sistem yanlış.Keşke öğrenciler öğrenme kabiliyetleri ve yetenek,istekleri doğrultusunda eğitim alsalar.Ama durum Türkiye için böyle ne yazık ki.

Benim anlatmak istediğim,Tıp için çalışabilme becerisi gerekir.Şu anki sınav sistemi de bunu kısmen ölçebiliyor.

• bi insan niye doktor olmak ister ki çok saçma

• quote:

Orijinalden alıntı: Mehmetİnsancıl

Ülkenin en alakasız yerlerine bile saçma sapan tıp fakülteleri açarlarsa olacağı buydu zaten.Daha 3 5 türkçe matematik fen sorusunun çoğunu yapamayan adamlar 20-30k ya girip tıpa gidiyorlar.Gerçek tıp eğitimi ygs/lys den daha fazla çalışma gerektiriyor.Daha bu sınava düzgün çalışamayıp başaramayanlar temel tıp eğitimini ne kadar düzgün alabilir?

tıp fakültelerinin öğrenci sayısı da kapasiteden çok fazla.çoğu yerde derslerde öğrenciler oturacak yer bulamıyor,doğru düzgün ders işlenemiyor.

Rte,Uludağ,Hitit,kocaeli,çukurova,erciyes,kırıkkale,sütçü imam,karabük tıp fakültelerinden çıkan da doktor olacak.

Bu mesaj ne kadar + alırsa o kadar bilgisiziz.

• Tüh be tıp da bitmiş. Napacak ya bizim atamasever gencimiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mehmetİnsancıl

Ülkenin en alakasız yerlerine bile saçma sapan tıp fakülteleri açarlarsa olacağı buydu zaten.Daha 3 5 türkçe matematik fen sorusunun çoğunu yapamayan adamlar 20-30k ya girip tıpa gidiyorlar.Gerçek tıp eğitimi ygs/lys den daha fazla çalışma gerektiriyor.Daha bu sınava düzgün çalışamayıp başaramayanlar temel tıp eğitimini ne kadar düzgün alabilir?

Matematik ve feni full e yakın yaptım. Sözel yapamadığım için gecildim.

Fen lisesinde okudum. Millete kolay , bana zor yazılı soruları sorulduğu ve kopya cekmedigim için 2k geri gittim , 15k ile Kars tıpta okuyorum.

Bütün okulda ( 1,2,3. sınıfların toplamı) yaklaşık 100 öğrenci var. Sınıfların kapasitesi 150 kişilik falan herhalde. Cerrahpasa'da ise tek dönem 300 kişi.

En iyi okullarımızın bile Dünya çapında hiçbir önemi yok. Bu okulların en önemli özellikleri ülkedeki çalışkan öğrencileri alması. Başka pek de bir farkları yok bence eğitim olarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iwasmadeforthis -- 28 Ağustos 2016; 20:39:22 >

• Tıp bitti.Dis hekimligi bitti.Muhendislik bitti.Ogretmenlik bitti.Hemsirelik bitti.Hukuk bitti.Ulan hangi meslegi seçek biz.

• Sinava girmedigin ne kadar da belli ygs lys gibi bir sinavda 10yanlismis kapasitesi yetersizmis sinava girdikten sonra beni bir gor bakiyim ABİM

• quote:

Orijinalden alıntı: GergedanGörünümlüAyı

Tıp bitti.Dis hekimligi bitti.Muhendislik bitti.Ogretmenlik bitti.Hemsirelik bitti.Hukuk bitti.Ulan hangi meslegi seçek biz.

Bilişim
  • Bu açıklama bayağıdır var zaten...hatta sene içinde bunun için tıp kontenjanını azaltıcaz demişti bir yetkili ama aksine yeni kontenjanlar açtılar o da işin garip kısmı.. Maksat pretisyen doktor sayısını arttırmak şuan tusa 10.000 kişi giriyor revaçta olan bölümlerin kontenjanı 500 desek 5-6 sene sonra bu sayı 14-15 binlere ulaşacak ama uzman doktor kontenjanı gene 500-550lerde kalacak. Uzman doktor olurken ki rekabet artacak ama sonraki süreç gene aynı olacak..
    Bir arkadaş da demiş bir insan neden doktor olur anlamıyorum :D PARA için olmadığını bilsen yeter bro. Garanti meslek ve parası içinde tercih eden vardır muhakkak ama ben meslek hayatında çok başarılı olacaklarını düşünmüyorum. Çünkü 28 yaşında bir pilot 20-30 bin tl alırken sen o yaşlarda hala okumakla asistanlıkla vs uğraşacağın için içinde doktorluk aşkı yoksa zor katlanırsın bu kadar cefanın karşılığı bu muydu dersin. Ha ben nerden biliyorum 5-10 tane doktorla çık git konuş yaşını başını almış. Verdiği cevaplara bak. Aralarındaki fark çok belli hocam :)

• Kuşkusuz tıp çok önemli bir meslek ancak bu ülkenin daha çok bilişimde patlama yapması lazım. Diğer ülkelerle rekabet dahi edemiyoruz. Siz zeki arkadaşlar robot yapın, yapak zeka geliştirin, büyük veriyi dibine kadar kullanın ve ülkemizi geliştirin. Daha fazla vergi vermeye razıyım sırf maaşlarınız çok olsun diye. Tıp sadece sağlıktaki hizmet sektörüne etki ediyor ama bilişimle tüm sektörler ayağa kalkabilir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.