Şimdi Ara

Scarra 4 sene önce Riot'un geleceği noktayı görmüş.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
346
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Biliyorsunuz ki Reddit'te dolaşan, prof oyuncular ve prof yatırımcılarla LoL Ceo'sunun aralarındaki muhabbetler epey arttı. Açıkçası reddit yıkılıyor. Ve orda dönen muhabbetlerin her birini, Riot'un tek amacının para kazanmak olduğunu, bütün competetive arenayı elleri altına alıp metayı kendi istekleri doğrultusunda değiştirebileceklerini, Riot'un başarılı olmasının tek sebebinin çalışanlarının ve sahiplerinin oyun pazarlamayı çok iyi bildiğini ve bunun bir yerden açık vereceğini yaklaşık dört yıl önce görmüş adam.

Tüp olarak vermiyorum linki çünkü asıl muhabbet 1:56 da başlıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_i5676n11NA&feature=youtu.be&t=1h13m56s

• Doğru, evet.
  • Tandoğu yani olay dönüp dolaşıp 2 aydır bizim konuştuğumuz noktaya geliyor , oyun güç kaybediyor . Biz eski oyuncular olarak bunu ilk gözlemeleyip dediğimiz zaman bizi gömüp üstüne kürek atmışlardı ama şuan olayın perde arkasını profesyonel kişiler tarafından öğreniyoruz . Bence şuan oyun şuanlık tahtında ama ciddi bir alternatifi çıktığı anda o tahtan direk iner .

- Teoman -

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kataffaz -- 25 Ağustos 2016; 23:31:33 >
  • Oyun güç kaybediyor konusuna ben de inanmaya başladım, ama iki ay önceki argümanlar "arkadaşlarım hep bıraktı lol bitiyor" veya şu anda çöp bir ranked sistemine sahip olan overwatchın leaguei bitirebilecek oyun olduğunu iddia eden bir şekildeydi. Daha mantıklı cümlelerle gelinseydi desteklenebilirdi, şu anda ben de League'in zirvesini yaşadığını düşünüyorum

Edit : son cümlede kendimi iyi anlatamamışım. league zirvesini yaşadı ve düşmeye başlayacaktır diyecektim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BRIDGIT MENDLER -- 25 Ağustos 2016; 23:39:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: katafaz

Tandoğu yani olay dönüp dolaşıp 2 aydır bizim konuştuğumuz noktaya geliyor , oyun güç kaybediyor . Biz eski oyuncular olarak bunu ilk gözlemeleyip dediğimiz zaman bizi gömüp üstüne kürek atmışlardı ama şuan olayın perde arkasını profesyonel kişiler tarafından öğreniyoruz . Bence şuan oyun şuanlık tahtında ama ciddi bir alternatifi çıktığı anda o tahtan direk iner .

- Teoman -

Aynen öyle. Bu muhabbetlerin başlamasının bizim konuşmamızdan biraz sonra çıkması da tuhaf birazcık. Demek ki kafası olan ve oyunu ilk çıktığı zamanlardan beridir oynayan herkes bizim gibi düşünüyor olmalı. Alternatif olarak birinin çıkıp bu tahtı zorlaması çok zor olacak gibime geliyor. Millet ya dota'ya kaçacak ya da smite'a falan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bloodimir

quote:

Orijinalden alıntı: katafaz

Tandoğu yani olay dönüp dolaşıp 2 aydır bizim konuştuğumuz noktaya geliyor , oyun güç kaybediyor . Biz eski oyuncular olarak bunu ilk gözlemeleyip dediğimiz zaman bizi gömüp üstüne kürek atmışlardı ama şuan olayın perde arkasını profesyonel kişiler tarafından öğreniyoruz . Bence şuan oyun şuanlık tahtında ama ciddi bir alternatifi çıktığı anda o tahtan direk iner .

- Teoman -

Aynen öyle. Bu muhabbetlerin başlamasının bizim konuşmamızdan biraz sonra çıkması da tuhaf birazcık. Demek ki kafası olan ve oyunu ilk çıktığı zamanlardan beridir oynayan herkes bizim gibi düşünüyor olmalı. Alternatif olarak birinin çıkıp bu tahtı zorlaması çok zor olacak gibime geliyor. Millet ya dota'ya kaçacak ya da smite'a falan.

Overwatch 200 lira olmasaydıda keşke bitseydi lol
  • Eskiden oynayanlar bilir , loading screende ikonlar gözükmüyordu. Sadece bu ufacık şeyi loading screen'e ekleyerek , iconlardan belki milyonlarca dolar kazandı adamlar. Ward skinleri de yoktu. Hey yavrum hey. Adamlar biliyor işini.

Bir de oyuncu sayısı azalıyor eheuheu biliyodum zaten demek saçma. Her oyunda illa ki düşüşler olur. HoS çıkacağı zaman LoL biter dediler bitmedi , HoS bitti. Hearthstone çıkınca biter dediler bitmedi. Overwatch çıkınca biter dediler yine bitmedi. Kolay kolay da bitmez. Oyuncu sayısı kesinliklr azalıyor çünkü tonlarca yeni alternatif oyun çıkıyor. Olsun o kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mithrandir. -- 26 Ağustos 2016; 0:10:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mithrandir.

Eskiden oynayanlar bilir , loading screende ikonlar gözükmüyordu. Sadece bu ufacık şeyi loading screen'e ekleyerek , iconlardan belki milyonlarca dolar kazandı adamlar. Ward skinleri de yoktu. Hey yavrum hey. Adamlar biliyor işini.

Bir de oyuncu sayısı azalıyor eheuheu biliyodum zaten demek saçma. Her oyunda illa ki düşüşler olur. HoS çıkacağı zaman LoL biter dediler bitmedi , HoS bitti. Hearthstone çıkınca biter dediler bitmedi. Overwatch çıkınca biter dediler yine bitmedi. Kolay kolay da bitmez. Oyuncu sayısı kesinliklr azalıyor çünkü tonlarca yeni alternatif oyun çıkıyor. Olsun o kadar.

hocam oyuncu sayısında azalma olayı da şu şekilde, artık oyuna yeni başlayan adam yok ortalıkta. Az çok oyun oynamayı seven herkes ya lol'e başlamış beğenmemiş bırakmış ya da hala oynuyor. Bu yüzden 10 kişi bırakıyorsa 3-4 kişi sıfırdan başlıyor. unranked hesapta diğer unranked oyuncularla oynarken " no ban amumu gg" tarzı konuşunca millet s2,s3 ten konuşmaya başlıyor. Ya da ne bileyim, sıfırdan smurf kasmaya başlayınca sanki gold-plat elodaymış gibi geçiyor normal game ler dakika 20 herkesin farm 180-200. Artık oyuna sıfırdan başlayan adam kalmadı. Riot'un yapması gereken de zaten millet başlamıyor oyuna, o zaman elindeki oyuncuları tutmasını bil. Ama yok illa ki bir yolunu bulup kaçırıyorlar onlarıda. Na,Euw,Eune boards'ı düzenli takip ediyorum çok uzun zamandır yardım konusuna rastlamadım. Eskiden sürekli yardım konuları olurdu şu hero nasıl counter'lanır şu item ne zaman alınmalı vb tarzı şimdi sanki herkes 5 yıllık oyuncuymuş gibi muhabbetler dönüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bloodimir

quote:

Orijinalden alıntı: Mithrandir.

Eskiden oynayanlar bilir , loading screende ikonlar gözükmüyordu. Sadece bu ufacık şeyi loading screen'e ekleyerek , iconlardan belki milyonlarca dolar kazandı adamlar. Ward skinleri de yoktu. Hey yavrum hey. Adamlar biliyor işini.

hocam oyuncu sayısında azalma olayı da şu şekilde, artık oyuna yeni başlayan adam yok ortalıkta. Az çok oyun oynamayı seven herkes ya lol'e başlamış beğenmemiş bırakmış ya da hala oynuyor. Bu yüzden 10 kişi bırakıyorsa 3-4 kişi sıfırdan başlıyor. unranked hesapta diğer unranked oyuncularla oynarken " no ban amumu gg" tarzı konuşunca millet s2,s3 ten konuşmaya başlıyor. Ya da ne bileyim, sıfırdan smurf kasmaya başlayınca sanki gold-plat elodaymış gibi geçiyor normal game ler dakika 20 herkesin farm 180-200. Artık oyuna sıfırdan başlayan adam kalmadı. Riot'un yapması gereken de zaten millet başlamıyor oyuna, o zaman elindeki oyuncuları tutmasını bil. Ama yok illa ki bir yolunu bulup kaçırıyorlar onlarıda. Na,Euw,Eune boards'ı düzenli takip ediyorum çok uzun zamandır yardım konusuna rastlamadım. Eskiden sürekli yardım konuları olurdu şu hero nasıl counter'lanır şu item ne zaman alınmalı vb tarzı şimdi sanki herkes 5 yıllık oyuncuymuş gibi muhabbetler dönüyor.

Evet de daha kim başlasın ki oyuna ? dota , cs gibi oyunların core kitlelerini çekebilecek kadar iyi bir oyun değil bence onun dışında çok fazla insan oynuyor. İnternet kafeciyim oradan biliyorum. Bizim bu küçük şehirde bile bu kadar oynayan varsa

Ve insanlar eskiye nazaran çok daha iyi oynuyor evet. Çünkü kaynak çok daha fazla. Eskiden rehber olarak mobabuilds , lolking 1-2 site vardı. 3-5 LoL kanalı vardı. Şimdi 150 site 3500 milyon kanal var. İnsanlar çok daha kolay bi şekilde doğru şeyleri öğrenebiliyor. 10 20 level oyunları rank gibi doğru diyosun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mithrandir. -- 26 Ağustos 2016; 0:41:01 >
  • Her oyunun sonu er yada geliyor. Eski bir ko oyuncusu olarak söylenmesi lazım ki fire drake patchinden sonra oyundaki class dengesi bozulmuştu. Oyunla playerlar arasında yavaş yavaş kopmalar oldu Riot ise s5 den beri yaptığı değişikliklerle oyundaki denge kavramını yok edip (misal sezon 5'in başındaki warwick) tamamen para amaçlı bir firmaya dönüştü. Muhtemelen bu sezon da fırtına gibi esecek ama s7 oyunun son sezonu olacak gibi geliyor.

• Oyun geçen sezon en üst pikini attı.
    Duraklama döneminde.
    Yakında gerilemede başlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aspiratör -- 26 Ağustos 2016; 6:05:28 >
  • Oyunun bitmesinin sebebi sayın reginaldın veya scarranın parayı götürememesi değil tabikide.riotun para kazanmak için iş yapması da değil.

Sonuçta bunlar bir şirket ve yaptığı oyunu para kazanmak için yapıyorlar o yüzden zaman zaman belli şampiyonları bufflayıp skin çıkartıp skinini sattıktan sonra da nerfliyolar yollarını buluyolar başka bi heroyu bufflıyolar onunda skinini satıp onuda nerfliyolar bu olağan bişey bütün oyunlar değişik şekillerde buna benzer şeyler yapıyorlardır.En basit örneği ashe tozu dumana katmış giderken birden project skini çıkarttılar op heroyla oynarken kendini rekkles zanneden veletlere 1820 rplik skini sattılar sonra da nerfü bastılar bu hemen hemen her patchde oldu.

Profesyonel arenadaki oyuncuların bütün sene çalıştıkları şampiyonların metadan düşürülmesi de oyunu bitirmez çünkü 10milyon aktif oyuncu varsa toplasan 1000 tane lcs oyuncusu yoktur yani 10000de 9999 kişi için olağan/sıradan bi patchtir

Oyunun güç kaybetmesinin sebebi tamamen temelden süregelen olaylardan ötürüdür;
    1-biliyosunuz lolü dotadan ayrılan bi grup yaptı tabiri caiz ise blizzard oyunlarını gibi belli bi kesmin oynayabiliceği değil wolfteam gibi herkesin ipini koparanın oynayabildiği diğer mobalara göre çok daha basit 6 yaşında çocuğun bile oynayabiliceği şekilde tasarladılar buda f2p ile combolanınca oyuna yaş olarak küçük yol yordam bilmeyen konuşmayı bile bilmeyen amipleri doldurdu. COMMUNITY ÇÖP

2-oyunu basit yapmaları oyunu bi noktadan sıradan hale getirdi son 2 sezonu es geçersek eskiden baron minionları bile güçlendirmiyordu baron alıyodun hiç bi anlamı yok drake sadece gold veriyordu başka mobalardan özenip benim gözlemlediğim kadarıyla hotsdan özenip oyuna daha fazla görev eklediler yapılan görevler oyuna daha fazla etki etmeye başladı objektiflerin anlamı arttı ama bunları riotgames kendi kendine bakıp düzeltmedi oynayanların verdiği fikirlerle yaptı yada gitti diğer mobalardan kopya çekti hiç bi zaman kendisi sıfırdan yol açmadı başka oyunların yaptığı şeyleri lole monte etti.

sen bu oyun sektöründe ambulans olmak yerine ambulansın arkasına takılan türk zekalı olursan herkesi geçsende önündeki aracı geçemezsin en fazla onun gittiği kadar hızlı gidebilirsin buda seni batırır lol her zaman diğer oyunları 3-5 adım geriden takip ettiği için oyun zevki olan insanları gözü açık olan insanları daimi müşterisi oyuncusu olarka tutamaz günü birlik bebeleri soyar anca yada benim gibi kafasını rankla bozmuş hırslı tipleri

Şahsen 1000 oyun hots oynamışlığım var çokta kolay rank1 olduğum için devam etmiyorum uğraşıcak bişey yok lolde rank spamlıyorum çünkü çok fazla zamanım var ve oynadığım oyunda hırslı bi insanım ama oyun oynayaların %80 i benim gibi değildir iyi oyunlar oynayıp gülüp eğlenip boş bi kaç saatini öldürüp konuyu kapatır bu tür insanlarıda lol elinde tutamaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ionia köylüsü

Oyunun bitmesinin sebebi sayın reginaldın veya scarranın parayı götürememesi değil tabikide.riotun para kazanmak için iş yapması da değil.

Sonuçta bunlar bir şirket ve yaptığı oyunu para kazanmak için yapıyorlar o yüzden zaman zaman belli şampiyonları bufflayıp skin çıkartıp skinini sattıktan sonra da nerfliyolar yollarını buluyolar başka bi heroyu bufflıyolar onunda skinini satıp onuda nerfliyolar bu olağan bişey bütün oyunlar değişik şekillerde buna benzer şeyler yapıyorlardır.En basit örneği ashe tozu dumana katmış giderken birden project skini çıkarttılar op heroyla oynarken kendini rekkles zanneden veletlere 1820 rplik skini sattılar sonra da nerfü bastılar bu hemen hemen her patchde oldu.

Profesyonel arenadaki oyuncuların bütün sene çalıştıkları şampiyonların metadan düşürülmesi de oyunu bitirmez çünkü 10milyon aktif oyuncu varsa toplasan 1000 tane lcs oyuncusu yoktur yani 10000de 9999 kişi için olağan/sıradan bi patchtir

Oyunun güç kaybetmesinin sebebi tamamen temelden süregelen olaylardan ötürüdür;
    1-biliyosunuz lolü dotadan ayrılan bi grup yaptı tabiri caiz ise blizzard oyunlarını gibi belli bi kesmin oynayabiliceği değil wolfteam gibi herkesin ipini koparanın oynayabildiği diğer mobalara göre çok daha basit 6 yaşında çocuğun bile oynayabiliceği şekilde tasarladılar buda f2p ile combolanınca oyuna yaş olarak küçük yol yordam bilmeyen konuşmayı bile bilmeyen amipleri doldurdu. COMMUNITY ÇÖP

2-oyunu basit yapmaları oyunu bi noktadan sıradan hale getirdi son 2 sezonu es geçersek eskiden baron minionları bile güçlendirmiyordu baron alıyodun hiç bi anlamı yok drake sadece gold veriyordu başka mobalardan özenip benim gözlemlediğim kadarıyla hotsdan özenip oyuna daha fazla görev eklediler yapılan görevler oyuna daha fazla etki etmeye başladı objektiflerin anlamı arttı ama bunları riotgames kendi kendine bakıp düzeltmedi oynayanların verdiği fikirlerle yaptı yada gitti diğer mobalardan kopya çekti hiç bi zaman kendisi sıfırdan yol açmadı başka oyunların yaptığı şeyleri lole monte etti.

sen bu oyun sektöründe ambulans olmak yerine ambulansın arkasına takılan türk zekalı olursan herkesi geçsende önündeki aracı geçemezsin en fazla onun gittiği kadar hızlı gidebilirsin buda seni batırır lol her zaman diğer oyunları 3-5 adım geriden takip ettiği için oyun zevki olan insanları gözü açık olan insanları daimi müşterisi oyuncusu olarka tutamaz günü birlik bebeleri soyar anca yada benim gibi kafasını rankla bozmuş hırslı tipleri

Şahsen 1000 oyun hots oynamışlığım var çokta kolay rank1 olduğum için devam etmiyorum uğraşıcak bişey yok lolde rank spamlıyorum çünkü çok fazla zamanım var ve oynadığım oyunda hırslı bi insanım ama oyun oynayaların %80 i benim gibi değildir iyi oyunlar oynayıp gülüp eğlenip boş bi kaç saatini öldürüp konuyu kapatır bu tür insanlarıda lol elinde tutamaz.

2014 yılında hollanda da kitabım için evsiz olarak yaşamanın nasıl olduğunu anlamak adına sosyal deney yapıyordum, siyahi bir ülkesinde milletvekiliyken idam cezasına çarptırılıp hollandaya kaçan dayıyla tanışmıştım. Epey siyasetten tartışmıştım. Ve bana dediği şuydu, " Bütün başbakanlar, devlet başkanları, milletvekilleri çalıyor. Önemli olan çalarken hizmet vermesi. Böylelikle kimse onun çalıp çalmamasıyla ilgilenmez." Riot'un hatası da burda işte. Herkes a'dan z'ye riot'un paracı bir şirket olduğunu biliyor. Ama bunun karşılığında hizmet vermiyor oyuncularına. İlk sezonlar veriyordu. Kimse önemsemiyordu paracılığını. Sonra ne olduysa ipin ucu kaçtı işte.

Dediklerinde %100 haklısın. LoL'e şuan başlasaydım bu ne böyle karmaşık ve saçma der Dota ile devam ederdim. Onun o çekiciliği en basit MobA oyunlarından birisi olması ve oynarken keyif vermesiydi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Notasummoner

Her oyunun sonu er yada geliyor. Eski bir ko oyuncusu olarak söylenmesi lazım ki fire drake patchinden sonra oyundaki class dengesi bozulmuştu. Oyunla playerlar arasında yavaş yavaş kopmalar oldu Riot ise s5 den beri yaptığı değişikliklerle oyundaki denge kavramını yok edip (misal sezon 5'in başındaki warwick) tamamen para amaçlı bir firmaya dönüştü. Muhtemelen bu sezon da fırtına gibi esecek ama s7 oyunun son sezonu olacak gibi geliyor.

Hatırlıyorum o zamanları. KO, Silkroad , UO gibi nice oyunlar bir anda bittiler. Silkroad oynarken botlar fırladı oyuna deli gibi gold kasarlardı gerçek parayla satış için. Muhtemelen oyun o zamanlar bu botlardan kendisi de para kazanıyordu ve 1-2 yıl boyunca hiç dokunmadılar onlara. Sırf bu botlar yüzünden oyuncular bıraktı oyunu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BRIDGIT MENDLER

Oyun güç kaybediyor konusuna ben de inanmaya başladım, ama iki ay önceki argümanlar "arkadaşlarım hep bıraktı lol bitiyor" veya şu anda çöp bir ranked sistemine sahip olan overwatchın leaguei bitirebilecek oyun olduğunu iddia eden bir şekildeydi. Daha mantıklı cümlelerle gelinseydi desteklenebilirdi, şu anda ben de League'in zirvesini yaşadığını düşünüyorum

Edit : son cümlede kendimi iyi anlatamamışım. league zirvesini yaşadı ve düşmeye başlayacaktır diyecektim

Hocam bende bitmez diyordum ama gidişatı kötü bence. Ayrıca en tepe noktası sezon 5 di.

• Thablion kullanıcısına yanıt
    Sana zıt bir şey demedim ki benzer düşünce yapılarına sahibiz. Bence sezon4 worlds- sezon5 msi arası zirvesiydi League'in

• BRIDGIT MENDLER kullanıcısına yanıt
    Bende destekleyici şeyler söyledim zaten hocam

• tahminimce sonraki sezon düşüşe başlar iyice. Riot oyuncuların azaldığını fark edince de birşeyler yapmaya başlar. 5-6 tane account kastım diamond'a her bir hesap için 1000tl falan harcamışımdır. Her maaş, harçlık vb sonrası çekiyordum 100-150tl lik rp öyle öyle epey harcadım lol için. Son smurf hesabıma 2012 de aldığım skinler dışında hiçbir skin almadım. Henüz hiç rp çekmedim bu saatten sonra da bir kuruş harcamam zaten. Skinpreview kullanımı serbest sonuçta. Ben böyle düşünüyorsam eminim benim gibi artık para harcamam oyuna diyen adamlar vardır etrafta. bunların sayısı artarsa riot oyuna adam çekmek için ya da zaten oynayanların bırakmaması için yine saçma sapan işler yaparlar ve o da oyunun sonunu getirir gibime geliyor. işte rune'leri ücretsiz yaparlar millet kriz geçirir biz o kadar rune'ü zamanında boşuna mı aldık. Şampiyonların ip lerini düşürürler falan filan çünkü bu saatten sonra oyunun içeriğini değiştirerek birşey elde edemezler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodimir -- 26 Ağustos 2016; 19:04:29 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.