Şimdi Ara

Laiklik Din ve Vicdan özgürlüğü değil midir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
0
Favori
1.432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkesin dinini rahatça yaşadığı dinsel baskının olmadığı bir laikliği bugün bazı kesimler dinsel inanışına göre yaşayan bir bayanı Laik Türkiye Cumhuriyetinin kurumuna böyle giremessin diyebilecek desteği nereden alıyor ? Dindar kesime laiklik böyle gösterildi. Türkiyenin köklü sorunlarından ve hala böyle düşünen insanlar var. Çok yanlış yollardalar. Hem ülkesine hem kendiaine hemde başkalarının haklarına giriyorlar. Yani atatürkçü yoldan halkçılık laiklik ilkesinden uzak bir yaşam içinde olmuş oluyorlar. Ve utanmadan Atatürkçüyüm diyebiliyorlar.

Düzenleme: Konunun amacı gelen geçenler yüzünden saptırılmış şeriat laiklik kavgasına sönüşmüş. BENİM AMACIM GERÇEK LAİKLİK ADINA BİR TARTIŞMA YAPMAKTI BİR ÇOK KULLANICI TARAFINDAN KONUNUN AMACI SAPTIRILDI. ve çok bayatladı lütfen yazmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilk100aslanı -- 24 Ağustos 2016; 17:37:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bülent Ecevit'in merve kavakcı denilen sahsiyeti kovma videosunu izle. Orda ecevit durumu izah ediyor.

• Şu laikliği o kadar iğrenç emeller de kullandılar ki laiklik denince akla 28 şubat geliyor. Yaşanan rezaletler geliyor.
  • evet din ve vicdan ozgurlugudur. Ancak bu ozgurlukten once devletin bir takim kurallari vardir.

mesela verdigin ornekte anladigim kadariyla turbanlilarin alinmadigindan bahsetmissin. Sadece onlar degil, ayni sekilde devletin belirledigi kurallara gore giyinmeyen bikini dinine inanan bikinili kadin da turbanlinin giremedigi kuruma dini kiyafetiyle giremiyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

evet din ve vicdan ozgurlugudur. Ancak bu ozgurlukten once devletin bir takim kurallari vardir.

mesela verdigin ornekte anladigim kadariyla turbanlilarin alinmadigindan bahsetmissin. Sadece onlar degil, ayni sekilde devletin belirledigi kurallara gore giyinmeyen bikini dinine inanan bikinili kadin da turbanlinin giremedigi kuruma dini kiyafetiyle giremiyordu.

Bunlar işin bahanesi istense o kıyafetler belirlenirken batı değil yöresel gelenekler gözetilirdi. Amaç burda toplumu değiştirmekti bunda da kıyafetlerin büyük önemi vardı bu yüzden bunlar yaşandı.

• Empati yapmanız biraz zor olacak ama yinede şansımı deneyeceğim

Açık öğretim sistemi neyse laiklikte odur. Açık öğretim ne kadar okulsuz olmaksa laiklikte o kadar dinsiz olmaktır.

Hiç düşünmediniz mi neden üniversiteler de yüzde 20 devamsızlık var neden sınavlara girme zorunluluğu var neden uygulama derslerinde önlük vb gibi şeyler var? İlla meslekle alakalı bir şeyler öğrenmek için bunlara gerek var mı? Tabi ki yok pek alada sınava girmeden okula gitmeden öğrenmek isteyen en güzel şekilde mesleğini öğrenebilir lakin eğer üniversitelerde sınav ve devam durumu ortadan kalkarsa nitelikli eğitim alan kişi sayısı artar mı azalır mı? Azalır hatta o kadar azalır ki 100 öğrenciden 90 ı çöp olarak mezun olur.

Aynı şekilde eğer sen laiklik kisvesi altında özgürlük denen şeyi insanlara sunarsan; korkarım pek çok kişi cehennemin dibini boylar. Şeriat denen şey insanların uhrevi kalitesini arttırır.

İşin garibi kimse dünyeni dayatmalara ses etmiyor. Etmesin zaten ama dini dayatmaların konuşmasına bile tahammülü olmayan kitle dünyevi şeyler söz konusuyken sesini çıkarmıyor. Dine gelince biz özgürüz ister yaparız ister yapmayız diye kendini savunur ama dünyevi dayatmalara gözleri kördür.

Şeriat gelmeli. Zaten Şeriat kuralları Müslümanlar içindir eğer sen bu kurallara uymak istemiyorsan kimliğine gayri müslim yazdırırsın olur biter.

İnşAllah bu ülkeye tekrar Kuran Şeriatı gelecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TinyAngel -- 24 Ağustos 2016; 2:35:12 >

• quote:

evet din ve vicdan ozgurlugudur. Ancak bu ozgurlukten once devletin bir takim kurallari vardir.

Dinsel baskıdıe bu. Dinsel baskının olmadığı ülkede dinsel baskının olmadığı kurumda . Dinine karışırım demektir bu Laikliğe paket açıyorsun sen böyle bir şey olamaz. Laik düşmanı sizlersiniz güzel kardeşim o adam dininin gereğini yapıyor yani o bayan

• orientem kullanıcısına yanıt
    tabii ki isin bahanesi.

aniden amerikan vatandasi bir kadin turkiyeye gonderiliyor, bu kadin sectittiriliyor, ve meclisi karistirip gorevini bitirdikten sonra tekrar abdye donuyor. hatta son zamanlarda acilip sacildigina yonelik haberleri de vardi.
  • gonul ister ki herkes dinini guzelce yasayabilsin, isteyen istedigine tapsin.

Ancak turkiye gibi uc noktalarda bu pek mumkun olmuyor. ilk mesajimdaki gibi ne bikiniliyi ne de turbanliyi aliyorlardi. orta yol bulup birisini az birsey kapattilar, birisini az birsey actilar.

hatta bugun bile laiklik dogru duzgun uygulanamiyor. mesela bugun turbanli ziyaretciler meclisi ziyaret edebilir ama bikinili ziyaretciler meclise giremez. simdi bu dinsel baski degil mi?

turkiyede dinsel baski hicbir zaman bitmedi ve bitmeyecek, sadece bir gun bir tarafin elinde, diger gun diger tarafin elinde olacak.

not: simdi sen bikini dinine inanan mi olurmus diyebilirsin. ama bikini dinine inanan insanlari bulmak cok zor birsey degil. itude ogrenciler cami istiyor diye cami yapan rektorluge, biz de budizm tapinagi istiyoruz diye karsi atakta bulunanlari hatirla. (hatta cami isteyenlerden daha cok imza toplanmisti) ancak bu kadar istege ragmen turkiyede dinsel baski oldugundan budizm tapinagi acilmamisti.

• quote:

tabii ki isin bahanesi.

aniden amerikan vatandasi bir kadin turkiyeye gonderiliyor, bu kadin sectittiriliyor, ve meclisi karistirip gorevini bitirdikten sonra tekrar abdye donuyor. hatta son zamanlarda acilip sacildigina yonelik haberleri de vardi.

Ben sana eskilerden bahsediyorum laiklik tek başına uygulansaydı bir mağduriyet oluşmazdı laiklik batı standartlarıyla beraber halkı değiştirmek amacıyla kullanıldı ben bunu 100yıl önceki milliyetçilik ve batı yanlısı akımlardan dolayı bir şekilde anlayabilirim ama bu zamana kadar bunları diretmek hataydı. Kıyafette standart belirlenebilir ama bu topluma uygun olmalı çalışma hayatını standartize etmek için toplumun durumuna bakmadan bundan sonra herkes işe çıplak gelicek desem uygun olur mu?

• quote:

gonul ister ki herkes dinini guzelce yasayabilsin, isteyen istedigine tapsin.

Ancak turkiye gibi uc noktalarda bu pek mumkun olmuyor. ilk mesajimdaki gibi ne bikiniliyi ne de turbanliyi aliyorlardi. orta yol bulup birisini az birsey kapattilar, birisini az birsey actilar.

hatta bugun bile laiklik dogru duzgun uygulanamiyor. mesela bugun turbanli ziyaretciler meclisi ziyaret edebilir ama bikinili ziyaretciler meclise giremez. simdi bu dinsel baski degil mi?

turkiyede dinsel baski hicbir zaman bitmedi ve bitmeyecek, sadece bir gun bir tarafin elinde, diger gun diger tarafin elinde olacak.

not: simdi sen bikini dinine inanan mi olurmus diyebilirsin. ama bikini dinine inanan insanlari bulmak cok zor birsey degil. itude ogrenciler cami istiyor diye cami yapan rektorluge, biz de budizm tapinagi istiyoruz diye karsi atakta bulunanlari hatirla. (hatta cami isteyenlerden daha cok imza toplanmisti) ancak bu kadar istege ragmen turkiyede dinsel baski oldugundan budizm tapinagi acilmamisti.

kankacım bikini dediğin şey gündelik şeymi Türkiye şu anda laik mini etek giyebilende var bu söz biraz kalitesiz ama kullanıcaz napıcaz başörtülü dolaşabilen kurumlara girebilende var. Eğitimde mini etek giymek toplumsal resmi olarak bir sorun ki yine vardı galiba yani hep varda altında hiçbirşey olmasan giyebilen vardı hala demek istedim.
    Toplumsal sorun la Dinsel ilişkileri karıştırma.
    İlk önce kimliklerinde değiştirerek inançlarını ciddileşsinler ardınden resmi dilekçeler eylemler yapsınlar belli bir nüfusa ulaştığında bunu yapmak zorunda diyanet bütçesiyle yapılmak zorunda üniversitede olay olsun diye toplanmış yani çok ciddi anlaşılmaz tabiki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilk100aslanı -- 24 Ağustos 2016; 2:48:04 >

• İşinize gelince nasıl da özgürlükçü oluyorsunuz değil mi ? Nasıl da millet size karışmasın istiyorsunuz . Sizin özgürlüğünüz bu çünkü Nöbetlerde de gördük . SAdece siz yaşayın, havaya silah sıkın , gece 4 e kadar kornaya basın , açık giyinenlere laf atın , gözleriniz ile iyice süzün ama kimse sizin karınıza eşinize kızınıza bakmasın yoksa namustan öldürürsünüz .

O camiden çıkıp nasıl da etek giyen bir kadına bakarsınız ama değil mi ? EE kusursuz olan İslam sonuçta siz değilsiniz . Evli olduğunuz halde Face'te karıya kıza nasıl da laf atıp dadanırsınız ?

Madem özgürlük olsun diyorsunuz İslam Hoşgörü dini iken

Mısır'da hristiyan kadına tecavüz edildi haç takıyor diye

Arabistan'da kadın insan mıdır semineri verildi geçen aylarda , vites topuzu cinsel obje diye araba kullanmasın denildi , başörtüsü takmayan kadınlar kırbaçlandı dövüldü yakıldı , kadınlar saçlarını kazıtmak zorunda kaldı .

Bunlara bir şey diyemezsiniz çünkü gerçek İslam o değil . Elin Arabına inen İslam'ı siz daha iyi bilirsiniz ama size gelince de her insan hatalı olabilir değil mi ?

Etek giymiş , biraz açık giyinmiş biri var ise o zaten isteniyordur ama Türbanlı biri etek giydiğinde , deri pantolon giydiğinde o da insan canım ALLAH ile kul arasında demeyi biliyorsunuz

İki yüzlüsünüz Şeriat falan da gelmeyecek bu ülkeye öyle hayaller kuran var ise hemen yüzüne soğuk su çarpsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 24 Ağustos 2016; 2:54:43 >

• orientem kullanıcısına yanıt
    anladim.

hatta anladigim kadariyla degisen kiyafetler nedeniyle cumhuriyeti suclayacaksin. ancak ilk olarak bu zorunluluklar abdulhamitin yenilikleriyle ortaya cikti, hatta kendisini de bu kiyafetlerle gorebilirsin.

Ancak bu durum halkta zorlama yapmadi. sokaktaki vatandas istedigini o zaman da giyebiliyordu simdi de giyebiliyor. yapilan sadece devlet gorevi bulunanlarin cagdas ve sik goruntu icinde bulunmasini ve devleti temsil ettigini gostermek icindi. bu bugun bile devam eder. mesela ben yari uzun(5-10 cm), taranmamis, sac bas daginik, hafif sakalli, ustume tisort, altimda esofman, ayagimda terlikle derbeder gorunumlu bir sekilde daha rahat ediyorum. hatta daha da ileri gidip bu sekilde yasamanin benim inancim oldugunu dahi iddia edebilirim. Ama devleti temsil ettigimden dolayi bu sekilde gorev basinda bulunamam. bu hem devletin bana verdigi goreve hem de vatandasa saygisizlik demektir.

bu nedenle devlet bir takim standartlar koymustur( koymak zorunda kalmistir)

• Yanlış olan birşey yapılmadı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: orientem

quote:

tabii ki isin bahanesi.

Ben sana eskilerden bahsediyorum laiklik tek başına uygulansaydı bir mağduriyet oluşmazdı laiklik batı standartlarıyla beraber halkı değiştirmek amacıyla kullanıldı ben bunu 100yıl önceki milliyetçilik ve batı yanlısı akımlardan dolayı bir şekilde anlayabilirim ama bu zamana kadar bunları diretmek hataydı. Kıyafette standart belirlenebilir ama bu topluma uygun olmalı çalışma hayatını standartize etmek için toplumun durumuna bakmadan bundan sonra herkes işe çıplak gelicek desem uygun olur mu?

Topluma uygun olmalı derken müslümanlar çok diye türbanı, çarşafı serbest bırakırsan diğer inançların kıyafetlerine de saygı göstermek zorunda kalırsın çünkü aksi ayrımcılık olur, azınlıkların yok sayılması olur. O zaman nudist diye biri çıplak gelmeye kalkarsa ne olacak? Dini kıyafetler serbest, herkes istediği gibi gelsin dedikten sonra orada kalır mı? Orada kimin hangi kesimden olduğu belli olacağı için baskı, gruplaşma olmaz mı? Bundan dolayı din devlet işlerine karışmış yani laikliğe aykırı bir durum oluşmaz mı?

Bu sadece kıyafet ile ilgili durum. Bu toplumun osmanlı zamanında nasıl yönetildiği belli. Değişimler zorlanmasaydı, olmadı bırakalım deseydi ülke eski haline dönebilirdi. Cumhuriyeti bile kaybedebilirdik yani. Çünkü bu millet cumhuriyet ile gelen yeniliklere alışkın olmadığı için kabullenmesi zaman alıyor. Batıda bu tarz hak ve özgürlükleri halkın kendisi yıllarca uğraşarak elde ettiği için onlar da öyle bir sorun olmadı.

• quote:

anladim.

hatta anladigim kadariyla degisen kiyafetler nedeniyle cumhuriyeti suclayacaksin. ancak ilk olarak bu zorunluluklar abdulhamitin yenilikleriyle ortaya cikti, hatta kendisini de bu kiyafetlerle gorebilirsin.

Ancak bu durum halkta zorlama yapmadi. sokaktaki vatandas istedigini o zaman da giyebiliyordu simdi de giyebiliyor. yapilan sadece devlet gorevi bulunanlarin cagdas ve sik goruntu icinde bulunmasini ve devleti temsil ettigini gostermek icindi. bu bugun bile devam eder. mesela ben yari uzun(5-10 cm), taranmamis, sac bas daginik, hafif sakalli, ustume tisort, altimda esofman, ayagimda terlikle derbeder gorunumlu bir sekilde daha rahat ediyorum. hatta daha da ileri gidip bu sekilde yasamanin benim inancim oldugunu dahi iddia edebilirim. Ama devleti temsil ettigimden dolayi bu sekilde gorev basinda bulunamam. bu hem devletin bana verdigi goreve hem de vatandasa saygisizlik demektir.

bu nedenle devlet bir takim standartlar koymustur( koymak zorunda kalmistir)

Benim dediğim şu bu belirlemeler halkın önemli bir bölümünü mağdur ediyorsa yanlış belirlenmiş demektir eski zamanlarda inkılap olarak yaptıkları için halka bakılmaması normal ama artık o zamanlar geçti halka nasıl bir şekilde nasıl bir düzenleme uygun geliyorsa o uygulanmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: TinyAngel

Empati yapmanız biraz zor olacak ama yinede şansımı deneyeceğim

Açık öğretim sistemi neyse laiklikte odur. Açık öğretim ne kadar okulsuz olmaksa laiklikte o kadar dinsiz olmaktır.

Hiç düşünmediniz mi neden üniversiteler de yüzde 20 devamsızlık var neden sınavlara girme zorunluluğu var neden uygulama derslerinde önlük vb gibi şeyler var? İlla meslekle alakalı bir şeyler öğrenmek için bunlara gerek var mı? Tabi ki yok pek alada sınava girmeden okula gitmeden öğrenmek isteyen en güzel şekilde mesleğini öğrenebilir lakin eğer üniversitelerde sınav ve devam durumu ortadan kalkarsa nitelikli eğitim alan kişi sayısı artar mı azalır mı? Azalır hatta o kadar azalır ki 100 öğrenciden 90 ı çöp olarak mezun olur.

Aynı şekilde eğer sen laiklik kisvesi altında özgürlük denen şeyi insanlara sunarsan; korkarım pek çok kişi cehennemin dibini boylar. Şeriat denen şey insanların uhrevi kalitesini arttırır.

İşin garibi kimse dünyeni dayatmalara ses etmiyor. Etmesin zaten ama dini dayatmaların konuşmasına bile tahammülü olmayan kitle dünyevi şeyler söz konusuyken sesini çıkarmıyor. Dine gelince biz özgürüz ister yaparız ister yapmayız diye kendini savunur ama dünyevi dayatmalara gözleri kördür.

Şeriat gelmeli. Zaten Şeriat kuralları Müslümanlar içindir eğer sen bu kurallara uymak istemiyorsan kimliğine gayri müslim yazdırırsın olur biter.

Okudum da bu kadar saçmasını okumadım. Şeriat istiyorsanız pılınızı pırtınızı toplar gidersiniz. Bu ülkenin rejimini değiştirecek güç daha anasının karnından doğmadı.

• ne yani bikini giymek niye dinsel bir inanc olmasin ki? kadinin dinini kendisinden daha iyi mi bileceksin?

ayrica devlet kurumlarinda mini etek giyilemez, etek boyu diz altinda kalacak sekilde ayarlaniyor. yoksa kisinin muduru uyarir ve hakkinda islem dahi yapabilir.( ozel kuruluslarda ise musterinin zayifligindan yararlanmak icin mini etek sart gibi birseydir) gordugun gibi devlet kurumlarinda birak bikini giymeyi kadina istedigi etegi bile giydirmiyorlar. oysa kadinin inanci bikini giymesini emrediyordu.

yoksa sokakta isteyen istedigini giyebilir, ama biz devlet kurumlarindaki dinsel baskiyi konusuyoruz.

universite olayina gelince, cami icin imza toplarlarken kimliginde ne yazidigina bakmislar mi peki? :)

hazir konusu acilmisken, su diyanete butce ayrilmasina asiri derecede karsiyim. yurt disinda oldugu gibi vatandaslara din vergisi konulmali. isteyen maasinin bir kismini camiye verir, isteyen kiliseye, isteyen baska bir tapinaga verir. en azindan bu sekilde vatandasin din-laiklik-imam hatip sorununu cozmus oluruz. zaten diyanetin butcesi 6.5 milyar lira, turkiyede yaklasik 78milyon insan var. bu da kisi basi yillik 83 lira aylik 7 lira yapar. dedikleri gibi ulkenin %99'u muslumansa muslumanlardan aylik 7 lira alinmasi diyanetin butcesini hayli hayli cikarir.

• quote:

Orijinalden alıntı: *ORION*

quote:

Orijinalden alıntı: TinyAngel

Empati yapmanız biraz zor olacak ama yinede şansımı deneyeceğim

Okudum da bu kadar saçmasını okumadım. Şeriat istiyorsanız pılınızı pırtınızı toplar gidersiniz. Bu ülkenin rejimini değiştirecek güç daha anasının karnından doğmadı.

Gün gelecek devran dönecek. Dinin ülkemiz üzerinde ki baskısını kaldırtmak için demokrasiyi getirdiniz. O demokrasiyle gün gelecek Şeriat gelecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TinyAngel -- 24 Ağustos 2016; 3:06:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

quote:

Orijinalden alıntı: orientem

quote:

tabii ki isin bahanesi.

Topluma uygun olmalı derken müslümanlar çok diye türbanı, çarşafı serbest bırakırsan diğer inançların kıyafetlerine de saygı göstermek zorunda kalırsın çünkü aksi ayrımcılık olur, azınlıkların yok sayılması olur. O zaman nudist diye biri çıplak gelmeye kalkarsa ne olacak? Dini kıyafetler serbest, herkes istediği gibi gelsin dedikten sonra orada kalır mı? Orada kimin hangi kesimden olduğu belli olacağı için baskı, gruplaşma olmaz mı? Bundan dolayı din devlet işlerine karışmış yani laikliğe aykırı bir durum oluşmaz mı?

Bu sadece kıyafet ile ilgili durum. Bu toplumun osmanlı zamanında nasıl yönetildiği belli. Değişimler zorlanmasaydı, olmadı bırakalım deseydi ülke eski haline dönebilirdi. Cumhuriyeti bile kaybedebilirdik yani. Çünkü bu millet cumhuriyet ile gelen yeniliklere alışkın olmadığı için kabullenmesi zaman alıyor. Batıda bu tarz hak ve özgürlükleri halkın kendisi yıllarca uğraşarak elde ettiği için onlar da öyle bir sorun olmadı.

Din hayatın bir çok noktasını etkiler ama bu demek değildir ki etkilediği her şeyi dine bağlamalıyız senin standart gördüğün şimdiki kıyafetleri de çoğunlukla hristiyanlar giyiyor aslında o zaman bunların da laikliği ihlal etmesi gerekiyor böyle bir yere varmayız ki laiklik dinlerin ilişkiği olan her alanı onlardan temizlemek demek değildir onlardan bağımsız düşünmektir yani birisi çıplak giyiniyorsa sadece çıplak olduğu manasına gelir birisi kapalı giyiniyorsa bu devlet için sadece kapalı giyinme manasına gelir dinler ile ilgili bir anlama gelmez onlara devlet karışmaz din işi ayrı devlet işi ayrı.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.