Şimdi Ara

200bin verip Bilkent EE okumak mantıklı mı? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
140
Cevap
3
Favori
3.069
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: xRoot

Bu yaz çok büyük bi firmada staj yaptım.
    Ben bilgisayar m. öğrencisiyim ve normal dereceli bir devlet üni.sinde eğitim görüyorum.
    Staj yaptığım şirkette bilkentli bir arkadaş vardı. ikimizde aynı departmanda staj yaptık.

İlk bir hafta neyi bilip bilmediğimizi anlamaya çalıştılar.

Bir hafta sonunda ne mi oldu? Şirkette bir kişinin 40 dakikada yaptığı işi 3 saniyede yapacak bir program yazmaya başladım.
    Şuan program orada kullanılıyor. Bende eksik kısımları tamamlayarak güncelleme veriyorum.
    Bilkent'li arkadaş ise telefonuna yüklediği pdf reader üzerinden sabahtan akşama kadar kitap okuyordu.

Staj bitti. Bölüm müdürü cep telefonunun yazılı olduğu bir kağıt vererek "okulun bitince bana bir alo de" diyerek teşekkür etti.
    Diğer arkadaşa ise sadece " teşekkür etti "

Demem o ki onlarca, yüzlerce binlira vereceğinize sevdiğiniz bölümü devlet ünisinde okuyun. Bölümü severseniz okuduğunuz okuluda seversiniz. Siz işi değil, iş sizi kovalar. özellikle mühendislik okuyacaksanız kendinizi geliştirmeniz önemli. Dil çok önemli. Mühendislikte bir şeyi tam bilmek zorundasınız. Bir çok şey hakkında bilginiz olmak zorunda.

Bu başlığı açan arkadaşa söyleyeceğim şey şudur.
    Ailen zaten borç harç içinde. Alt tarafı öğretmenler. ömürleri boyunca çalıştılar. 200binlira emekli ikramiyeleri olacak. O parayı yazık etme. O insanların emeğine de yazık etme.
    EEM okumak istiyorsan bu bölümü sevdiğin için oku. Bilkent'te yada ODTÜ'de olduğu için değil. Okuduğun bölüm senin tutkun haline gelmemişse ODTÜde okusan da boş Hakkari üniversitesinde okusanda boş.

Olay budur.

Millet de gelsin burada Bilkent üzerinden hayal tacirliği yapmaya devam etsin.

• Bi sene daha çalış en kaliteli dershaneye falan git,odtü hedefle bare birader. Zaten kapasite var gibi. Adamların ellerinden alma bütün birikimlerini. Yarın bi hastalık falan geldimi Allah korusun ne yapacaksınız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilkentte okumak ayrıcalıktır, adı üniversite olan ülkemizde onlarca kurum var bunlarda sıradan bir eğitim almaktansa kesinlikle bilkent gibi ülke şartlarının çok üstünde bir eğitim veren bir üniversiteyi tercih etmelisin. Ayrıca eğitim dışında bilkent sana almayı bilirsen birçok şey katacak altın fırsatlar sunacaktır.
  • Hocam ailen okey dediyse sorman gereken kişi kardesin. Onunla konus boyle boyle diye. Anlat herşeyi. O gercekten izin verirse git

• quote:

Orijinalden alıntı: SultanHakim

Yaylada oturma hayalleri varsa çocuk yapmayacaklardi

Senin bu lanet dünyaya gelmenin sebebi onlar, emin ol daha çok şey borçlular sana.

Son zamanlarda gordugum en guzel yorum

• quote:

Orijinalden alıntı: gold5555

200.000e uni açicağima iş kurarim salakliktir.

Ne işi kuracaksın 200 bine çiğ köfte dükkanı mı ?

Adam mühendis olacak ünvan satın alabilir misin sen 200 bine? Çomar olarak anılmaktansa Mühendis bey derler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dtsaykopat

quote:

Orijinalden alıntı: gold5555

200.000e uni açicağima iş kurarim salakliktir.

Ne işi kuracaksın 200 bine çiğ köfte dükkanı mı ?

Adam mühendis olacak ünvan satın alabilir misin sen 200 bine? Çomar olarak anılmaktansa Mühendis bey derler.

Hahaha gülüp geçiyorum siz o para ünvan satin alin :)

• quote:

Orijinalden alıntı: xRoot

Bu yaz çok büyük bi firmada staj yaptım.
    Ben bilgisayar m. öğrencisiyim ve normal dereceli bir devlet üni.sinde eğitim görüyorum.
    Staj yaptığım şirkette bilkentli bir arkadaş vardı. ikimizde aynı departmanda staj yaptık.

İlk bir hafta neyi bilip bilmediğimizi anlamaya çalıştılar.

Bir hafta sonunda ne mi oldu? Şirkette bir kişinin 40 dakikada yaptığı işi 3 saniyede yapacak bir program yazmaya başladım.
    Şuan program orada kullanılıyor. Bende eksik kısımları tamamlayarak güncelleme veriyorum.
    Bilkent'li arkadaş ise telefonuna yüklediği pdf reader üzerinden sabahtan akşama kadar kitap okuyordu.

Staj bitti. Bölüm müdürü cep telefonunun yazılı olduğu bir kağıt vererek "okulun bitince bana bir alo de" diyerek teşekkür etti.
    Diğer arkadaşa ise sadece " teşekkür etti "

Demem o ki onlarca, yüzlerce binlira vereceğinize sevdiğiniz bölümü devlet ünisinde okuyun. Bölümü severseniz okuduğunuz okuluda seversiniz. Siz işi değil, iş sizi kovalar. özellikle mühendislik okuyacaksanız kendinizi geliştirmeniz önemli. Dil çok önemli. Mühendislikte bir şeyi tam bilmek zorundasınız. Bir çok şey hakkında bilginiz olmak zorunda.

Bu başlığı açan arkadaşa söyleyeceğim şey şudur.
    Ailen zaten borç harç içinde. Alt tarafı öğretmenler. ömürleri boyunca çalıştılar. 200binlira emekli ikramiyeleri olacak. O parayı yazık etme. O insanların emeğine de yazık etme.
    EEM okumak istiyorsan bu bölümü sevdiğin için oku. Bilkent'te yada ODTÜ'de olduğu için değil. Okuduğun bölüm senin tutkun haline gelmemişse ODTÜde okusan da boş Hakkari üniversitesinde okusanda boş.

Cok buyuk firma dedigin firma belki o Bilkentli'nin seyinde(aklinda) bile degild ve adamin amaci da ABD'de master/doktora yapip cok daha buyuk olcekli ABD/Avrupa firmalarinda calismakti belki. Dolayisiyla orada bulunma amaci da sadece mezun olmasi icin gerekli olan "zorunlu staj"i tamamlamakti haliyle.

Kendi kendinize gelin guvey olmayin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Amentos

Şöyle düşün: Bu okulu bitirdikten sonra o parayı kazanmak için maaşından aylık 4166 ayırman gerekecek. Hem de dört yıl boyunca ve her ay. Onun yerine adam gibi hazırlanıp, orayı bursu kazanırsın. Bir yılda 200 bin lira kazanmış olursun.

Adam gibi calismak ilk 400'e girmeye yetseydi ohoooo. Gercekci gaz verin verecekseniz. %50'si bile 4000'den daha dusuk siralamayla aliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: James Kendrick

öncelikle, ygs/lys de 6 bininci olmuş birisi var karşında

burssuz bilkente giren birisi -sınavda bi' terslik olmamışsa- lise eğitimini tamamlamamış demektir.yani eğitimi iyi değildir.1 yıl mezuna kalsa hem lise eğitimini iyi bir şekilde tamamlar hem de burs kazanır, 200 bin lira cebine kalır.kapiş?

Sen 6 bin siralamayla bilkent ee'ye %50 burslu bile giremiyorsun. Farkinda misin

• farkındayım.sen neye dikkat çekmek istedin burada?
  • quote:

farkındayım.sen neye dikkat çekmek istedin burada?

"ygs/lys de 6 bininci olmuş birisi var karşında"

diye artistlik yapmaya calisip, sonra da

"burssuz bilkente giren birisi -sınavda bi' terslik olmamışsa- lise eğitimini tamamlamamış demektir.yani eğitimi iyi değildir."

su sekilde kendini gomdugunun farkinda olmaman ilginc biraz.

• ilk bin ile ilk 6 binin arasında çok fark yok.aradaki farkı şans ve sınav heyecanı kontrol ediyor.bunu bilmezsen ironi yapmışım gibi görünmesi doğal

ayrıca onu yazan adam bana torbacı olur bu dedi.o yüzden yazma gereği duydum artislik için değil.tırnak içine aldığın sözü de 15k-20k veya daha fazlası için yazdım
  • mantıksız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PoloClassic75

adam gibi git derslerine çalış hakkınla üniversiteye gir.200 bin nedir ya

Sana göre adam gibi çalışmamış adam 20-30bin arası bir sıralama yapmış.Bilmeden ne çok ezbere konuşan var şu forumda.Gören de bilkent ee 200bininci sıralamadan alıyor sanır.
  • quote:

ilk bin ile ilk 6 binin arasında çok fark yok.aradaki farkı şans ve sınav heyecanı kontrol ediyor.bunu bilmezsen ironi yapmışım gibi görünmesi doğal

ayrıca onu yazan adam bana torbacı olur bu dedi.o yüzden yazma gereği duydum artislik için değil.tırnak içine aldığın sözü de 15k-20k veya daha fazlası için yazdım

Anladim. Yalniz 1000 ile 6000 arasinda fark var. Edebiyata gerek yok. Zeka farkindan bahsetmiyorum. 6000'deki bir adam cok calisirsa ilk 100'e de girebilir.

Ancak 6000'deki adamin, ilk 1000'deki adama gore bilgi/pratik eksigi vardir.

• 1. Lig üniversiteleri olarak bahsedeceğim okullarda(Mühendislik fakülteleri için) şöyle bir durum vardır. (Odtü, Boğaziçi, Sabancı, Koç, Bilkent ve kısmen İtü) siz isteseniz de istemeseniz de bir ekosisteme dahil olursunuz. Bu ekosistemde yine isteseniz de istemeseniz de çalışıp kapasitenizi arttırıp vizyonunuzu genişletirsiniz. İş hayatında da belli bir kurumsallığın üzerindeki şirketlerde bu ekosistem korunur. Takım halinde çalışma, pratik anlama kavrama ve katma değer katma yetenekleriniz isteseniz de istemeseniz de gelişir. Bunları yapmazsanız mezun olamazsınız zaten. Gitmeyen anlamaz, bunu büyük şirketler de biliyor. Bu üniversiteler farklıdır. Tabiki her iki taraf için de istisnalar vardır. Bu üniversitelerden dandik adam çıkabileceği gibi, diğer üniversitelerden de çok başarılı kişiler çıkabilir. Ama bu üniversitelerin etiketleri çoğu zaman sizin önünüzdeki birçok kapıyı açacaktır, bu bir gerçektir.
    Diğer noktaya gelirsek, iş hayatına başlamamış olan bilemez. Gerçekten öğrenciyken istediğiniz okulu bitirin mezun olduğunuzda bir şey bilmiyor olacaksınız. Elektrik elektronik mühendisliği 2 tane transistörlü devre çözmekle, 2 direnç lehimlemekle olmuyor. Üniversitede tasarımını yaptığım en büyük çip 8-10 pinli iken iş hayatında 2000 tane pini olan çipleri kullanarak devre tasarlarsın. Öyle 10 tane malzemeyle değil 3000 tane malzemeyle kurarsın devreyi. 1 sene boyunca uğraşıp da yapmaya çalıştığınız o üniversite projeleri, gerçek hayatın yarım günü etmez. Kod kısmı için de öyle, her tarafı bug dolu, security ile alakası olmayan 3-5 satır kod yazamazsın iş hayatında. O yüzden adı üniversite oranın. İşin mantığını öğren, her şeyden önce öğrenmeyi öğren diye. İşi zaten işte öğreneceksiniz. Bunu şirketler de biliyor ki, öğrenme yeteneği çok gelişmiş, takım halinde çalışma yeteneği gelişmiş insanları arıyor. Bu insanların da büyük çoğunluğu o 1.lig üniversitelerinde bulunur. Zaten iş hayatında kendinizi yeterinde geliştirdiğinizde, iyi bir yerde çalıştığınızda üniversiteye verdiğiniz parayı birkaç senede çıkarıp üzerine bile koyabileceksiniz. Altın bilezik her zaman değerlidir. İş kurmak fikrine karşı değilim. Git bu üniversitelere ufkun gelişsin vizyonunu kap sonra yine kurarsın zaten. Ama diğer türlü her yıl kurulan şirketlerin %85'i 2 sene içerisinde batıyor ve bu istatistiğe katkı koyarsınız. Cahil cesaretiyle iş yapmayın.

• Birçok kişi yorum yapmış,öncelikle bunu ailenizle konuşmanız gerektiğini düşünüyorum,ben de öğretmen çocuğuyum, ve şunu da söylemek istiyorum: Bilkent gibi iyi bir vakıf üniversitesine bu ücret verilebilir ancak merak ettiğim bir diğer şey ise yurtdışı gibi bir planinizin olup olmadığı?

• Bugun götü boklu "youtuber" ler bile aylık 8-9 k para kazanıyorlar,

Sizde gidin 200K yatırın okula sonrada 2-3 K ya işe başlarsın o parayı 10 yılda amorti edebilirsin. (belki 10 yıl)
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.