Şimdi Ara

İnternet hızım hakkında soru??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar şu an da rpket hizmetini aktif ettim göründüğü gibi 100 mpbs ama speedtest ve indirmede 65 megabit civarlarında sizce neden olabilir İnternet hızım hakkında soru??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak550 -- 19 Ağustos 2016; 13:44:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Testi kablo ilemi wifi ilemi yapıyorsun ?
  • cat5e kablo ile yapıyorum
  • bilgisi olan varmı acaba
  • Pek çok şeyden olabilir. İndirdiğin sunucuların kapasitesi doymuş olabilir, ya da SpeedTest sunucusunun kapasitesi. Binanızda ya da bağlı olduğunuz sokak santralinin kapasitesi doymuş olabilir. Hani size 100 Mbit hız verse de santralden ana sunuculara olan bağlantı yoğun kullanım nedeniyle o hıza ulaşamıyordur belki. Evde hattı kullanan başka biri daha olabilir.
    Modeminizi bilmiyorum ama dandik modemler de bu hızı olumsuz etkileyebiliyor.
  • Td 9970 modem tplink cat 5 kablodan olurmu acaba cat 7 alsak?

• burak550 B kullanıcısına yanıt
    İşin içine TP Link girince olabilir gibime geliyor ama yine de kesin bir şey söyleyemem, o modemi bilmiyorum. Muhtemelen yeni çipsetlidir ki sıkıntı olmaması gerek. Cat 6, 7 vs. kablolar denenebilir ama ne düzeyde etkisi olur bilemem.
    Bence sadece roket hizmeti ile kullanıyorsanız çok da büyük bir engel değil ama tabi kısıtlı anda maksimum değeri alabilmek güzel olurdu.
  • Önereceğiniz 150 250 arası modem varmı airties 5750 nasıl bir modem acaba bugüne kadar airtiesde problem yaşamadım ama önerileriniz benim için önemli şimdiden teşekkürler

• burak550 B kullanıcısına yanıt
    DSL kullanmıyorum ben, modemim yok hani. TP Link kullanıyordum ama o çok kişinin kullanımına dayanamayınca Tenda AP almıştım bir tane. Ama DSL olarak önerebileceğim bir modem yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

DSL kullanmıyorum ben, modemim yok hani. TP Link kullanıyordum ama o çok kişinin kullanımına dayanamayınca Tenda AP almıştım bir tane. Ama DSL olarak önerebileceğim bir modem yok.

Dsl kullanmıyorum derken nasıl bir bağlantınız var tam olarak?
    Eve kadar fiber mi geliyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak550

Merhabalar şu an da rpket hizmetini aktif ettim göründüğü gibi 100 mpbs ama speedtest ve indirmede 65 megabit civarlarında sizce neden olabilir İnternet hızım hakkında soru??

Paketiniz fibernet mi hipernet mi?
    fibernet ise bağlantı türünüz tam olarak nedir, fiber kutusu binanın altında mı?
    fixnet.com.tr üzerinden telefon numaranız ile sorgulama yaparakta sonucu yazmanızı rica ediyorum.

• cagriyil C kullanıcısına yanıt
    Hayır. WiFi sağlayıcı kullanıyorum. 4 Mbit 35 TL sınırsız.

• Sorgu Sonucu: FİBERNET:EVET FTTB sistemVDSL2:EVET
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak550

Sorgu Sonucu: FİBERNET:EVET FTTB sistemVDSL2:EVET

FTTB ( bina altına kadar fiber ) sistemlerinin bir kısmında ( özellikle de ilk yapılanlar sanırım ) bant genişliği sıkıntısı oluyor diye tahmin ediyorum. Çünkü bende de fttb sistem var, binaya kadar fiber gelmesine rağmen sizinle benzer durumdayım 100mbps hız almak istediğimde. Binanın altında kabin / kutu olmalı, onu bulup üstünde ne yazdığını söyleyebilirseniz fikir edinmiş oluruz. Daha da iyisi, bağlı olduğunuz Telekom müdürlüğüne gidip durum hakkında bilgi almak ve gerekirse ölçüm yapmalarını istemek olacaktır.
    Ayrıca tek apartman mı yoksa sitede mi yaşıyorsunuz?
    Apartmansa daire sayısı fazla mı?
  • @mustaf @Ö1f1

Hatırlarsanız yaklaşık 1 ay önce fibernet ana konuda benzer bir problemden bahsetmiştim, bazı fttb sistemlerde de böyle bir durumun olduğunu görüyoruz.
    Hatta fttb sistem olan bir arkadaşımda da tam 100mbps alamayacağı gözüküyordu.
  • cagriyil C kullanıcısına yanıt
    mustifb M kullanıcısına yanıt
    Şimdi öyoe bir durum olmuş mudur bu konuda tabi bir bilgim yok ancak 100mbps alınamıyorsa ilk önce bina içi kablolama'dan şüphelenirim ben. Ayrıca belirtlemk isterim FTTB diye illaki binasında kabin olması gerekmiyor. Zira bazı az katlı binalardan oluşan yerlerde bir kaç binayı tek bina kabul edip bir tanesine kabin koyabiliyorlar yani 2 katlı 3 binayı 6 katlı tek bina kabul etmek gibi ancak FTTC gibi gözükse de aslında FTC sistemlerden bir çok farkı var. En nihayetinde bakırlarda sorun yoksa bu tür bir sistemde de 100mbps alınabilir olması gerekir.

-----------
    @mustifb Hocam burada ilk konulan FTTB kabinlerinde band genişliği sorunu olabileceğinden bahsedilmiş böyle bir soru var mıdır ? Ayrıca binamdaki kabin 2011 senesinde kuruldu ve böyle bir sorun yok ilk FTTB kabinler ne zaman konulmaya başlandı bunu da hazıe yeriyken sormak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 21 Ağustos 2016; 2:53:55 >
  • Tek apartman 3 kat

• Çok fazla rastlanan bir durum olmasa da FTTB kabinlerin band genişliği sorunu olabiliyor. Bunun sebebi ise bir binaya koyulan kabin ile iki binaya hatta üç binaya hizmet verilebiliyor. Eğer kabinin kapasitesi de yetersizse böyle sorunlar yaşanıyor. Ancak kesin olarak bundan kaynaklandığını söyleyemeyiz. FTTB kabinin bağlı olduğu santral/kabinin kapasitesi yetersiz olabilir. O sırada bağlı olduğunuz veri merkezinin hızı düşük olabilir. Yani bununla ilgili onlarca sebep sayılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustifb

Çok fazla rastlanan bir durum olmasa da FTTB kabinlerin band genişliği sorunu olabiliyor. Bunun sebebi ise bir binaya koyulan kabin ile iki binaya hatta üç binaya hizmet verilebiliyor. Eğer kabinin kapasitesi de yetersizse böyle sorunlar yaşanıyor. Ancak kesin olarak bundan kaynaklandığını söyleyemeyiz. FTTB kabinin bağlı olduğu santral/kabinin kapasitesi yetersiz olabilir. O sırada bağlı olduğunuz veri merkezinin hızı düşük olabilir. Yani bununla ilgili onlarca sebep sayılabilir.

O halde arkadaşınkiyle benim durumum farklı, zira bizde birçok bina tek bir kabine bağlıyken arkadaş tek apartmanda sadece 3 kat olduğunu söylemiş. Yan binaları da oraya bağlamadılarsa sorun başka. Sizce en mantıklı çözüm bölge Telekom müdürlüğüne gitmek mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Ö1f1

Şimdi öyoe bir durum olmuş mudur bu konuda tabi bir bilgim yok ancak 100mbps alınamıyorsa ilk önce bina içi kablolama'dan şüphelenirim ben. Ayrıca belirtlemk isterim FTTB diye illaki binasında kabin olması gerekmiyor. Zira bazı az katlı binalardan oluşan yerlerde bir kaç binayı tek bina kabul edip bir tanesine kabin koyabiliyorlar yani 2 katlı 3 binayı 6 katlı tek bina kabul etmek gibi ancak FTTC gibi gözükse de aslında FTC sistemlerden bir çok farkı var. En nihayetinde bakırlarda sorun yoksa bu tür bir sistemde de 100mbps alınabilir olması gerekir.

-----------
    @mustifb Hocam burada ilk konulan FTTB kabinlerinde band genişliği sorunu olabileceğinden bahsedilmiş böyle bir soru var mıdır ? Ayrıca binamdaki kabin 2011 senesinde kuruldu ve böyle bir sorun yok ilk FTTB kabinler ne zaman konulmaya başlandı bunu da hazıe yeriyken sormak isterim.

Hocam sizde de fttb sistem var ve 100mbps alabiliyorsunuz yani.
    Ben sadece tahmin yürütmüştüm, bir bilgim olduğundan değil yani. Üstelik bizim fttb kabini 2012 de kuruldu, yani en az sizinki kadar belki de daha yeni bir model olması lazım. Ama belirttiğim gibi bizim site az katlı çok binadan oluşmakta ve hepsi bu kabin / kutuya bağlı. Kutuya uzak olan bloklarda hız alınamamasını anlarım ama ben kutuya en yakın dairede oturmaktayım. Bina da öyle eski değil...
    Birde ilk fiber geldiğinde aşağı yukarı 100mbps hız alabilirken bir süre sonra çalışma yapıldığı söylendi. O çalışmadan sonra roket hizmetinde 100 e yakın hızlar alamamaya başladım. @mustaf

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.