Şimdi Ara

Türksat 4A , Astra 19.2 , Azerspace i aynı anda kullanmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
23
Cevap
1
Favori
11.139
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar. Digiturk kullanıcısıydım İngiltere lig yayını iptal olduğu için aboneliğimi iptal ettirdim. Şimdi Hd bi alıcı alıp ccam server satın alarak maçları izlemek istiyorum. Sizden öğrenmem gereken bi kaç bişey var.

1 - Binada merkezi sistem var. Bu sisteme sadece Türksat bağlı. Bu 3 uydu sinyalini bu sistem üzerinden alabilir miyim?

2 - Çatıya bağlama iznini alamazsam balkona takacağım. Turksat ve Azerspace i bi çanağa Astra yı ayrı bi çanağa mı takacağım ?

3 - Çatıya bağlatabilirsem tek çanağa sinyal sorunu olmadan bağlanır mı tavsiye eder misiniz?

Bulunduğum yer : Ankara, Mamak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zendo -- 7 Ağustos 2016; 17:50:35 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 1) Astra'dan verim alamazsın yüksek ihtimal. Oturduğun şehir için işin zor gibi görünüyor. Şuradan haritaya bakarak anlarsın. Ayrıca anten çapı etkiler aldığın uydu sayısını. Ben Tekirdağ'da oturmama rağmen bana Astra'nın bazı frekansları için 60-75 cm arası çanak lazım mesela. LNB NF(noise figure/gürültü faktörü) değeri de işi değiştiriyor. LNB üzerinde NF değeri 0'a ne kadar yakınsa o kadar iyi, ne kadar uzaksa o kadar kötü. 1dB nfli lnb olsa çanak çapı 75-90'a çıkıyor mesela. Ama Azerspace'i tek çanaktan alırsın Türksatla. Multifeed nedir diye yaz google'a, oradan mantığını kavrarsın.

2) İlk soruda dediğim gibi, oturduğun yer bozuyor işi. Astra'dan ya hiç, ya da birkaç kanal ya alırsın ya alamazsın. Çanak çapın büyük olmalı. 120cm ile çoğu kanalı yakalayamayan olduğunu okumuştum.

3) Tek çanak üzerinden birden fazla uydu yayını alma işlemine "multifeed" deniyor, ilk cevapta da yazdım. Multifeed nedir diye yaz google'a, resimlere bak.

Türksat+Azerspace için tek çanak, iki lnb, bir diseqc, yeterli uzunlukta kablo, tercihe bağlı multifeed aparatı işini görür. Astra için 150cm gerekebilir. Lyngsat Astra buraya tıkla, en solda frekansların altında ufak rakamlarla 49-51 gibi rakamlar yazması lazım. O rakamlar 0'a ne kadar yaklaşırsa, o kadar büyük çanak demek. Hiç yoksa o frekans bölgende yakalanmaz demek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tmp341 -- 7 Ağustos 2016; 22:41:47 >

• Hocam detaylı anlatım için çok teşekkürler. İnternetteki araştırmalarım sonucunda Astra'nın Ankara'da çektiğini öğrendim.

ÇANAKLARIN HEPSİ BU TARAFA BAKIYOR ÇEVREMDE Türksat hafif sağ Astra onun 20-25cm sağına

Bu balkona 135 offset ve Türksat Azerspace için küçük çanak taksam verimli olur mu ve sığar mı ? Sağda binada var belki o da sinyal alışverişlerde sıkıntı çıkarır

Balkonun ön tarafındaki demiri 130cm ve öne çıkık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zendo -- 11 Ağustos 2016; 18:05:48 >

• Zendo kullanıcısına yanıt

Adımı nereden buldunuz

Öncelikle resimlerden hiçbirşey anlamadım.Ankara da Türksat a bakan antenlere bakıp evinizin balkonunun yönünün uygun olup olmadığını teyit etmeniz lazım, ondan sonra yardımcı oluruz.

Ben İstanbuldayım ve benim antenler yukarıda

Soldaki Türksat, sağdaki astra hotbird vs.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Zendo kullanıcısına yanıt
    Çevre açıksa balkona, çevre açık değilse çatıya takılıyor antenler. Bazısı da görüntü kötü olmasın diye çatıya takıyor tabii.

Uydudan gelen yayını alabilecek kadar açıklık varsa balkonda, deneyin. Fotoğrafla anlaşılabilecek bir şey değil ne yazık ki. Denemeniz lazım.
  • benim eski evde balkondaydı ama balkonun önü açıktı. yanılmıyorsam 120'lik çanak vardı. astra odaklı hotbird ve eutelsat da multifeed olarak alıyordu.
  • ulusalonur kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Bu lnb'lerin sırasıyla hangi uydular için olduğunu yazabilir misiniz? Bende 60'lık digitürk çanağı şu anda boşta duruyor ve 3'lü multifeedim var. Manisa'dayım ve olursa başka uyduları bu çanakla seyretmek istiyorum.
  • yy982 kullanıcısına yanıt
    İlk çanak soldan sağa: Türksat ve Azerspace

2. çanak soldan sağa: Thor- Sirius- Hotbird- Astra 19- Astra 23

Bende de boşta Digitürk çanağı vardı,Manisada durum ne olur bilmiyorum ama İstanbul'da 60 lık çanak ile Thor ve Sirius çekmiyor.Diğerlerinde de multifeed açısından dolayı sinyaller zayıf oluyor.

Hiç uğraşmayıp 90 lık çanak alıp denemenizi tavsiye ederim..
    Normal şartlarda en az 90 cm gerekiyor çoğu uyduya. 60 cm ile çoğu tp yakalanmaz.
  • Teşekkürler.

Öyleyse şöyle yapabilirim. Eskiden tek çanakta birden fazla lnb kullanılabildiğini bilmiyordum ve Azerspace için ayrı 90'lık çanak kullanmıştım. Şimdi onun lnb'sini multifeed ile Türksat'ın yanına ekleyip, çanağını Digitürk'ün çanağıyla değiştirebilirim.

Önceki gün 60'lık çanağı sağa sola çevirdim, receiverde sinyal gücü yüksek görünüyordu ama kalite hiç yoktu. Bu işten çok anlamam. Diyelim ki belirttiğim çanak değişimini yaparsam, receiverde nasıl bir değişiklik yapmalıyım? Çanağın doğru yönde olduğunu nasıl bilebilirim?
    Birisi televizyonun karşısında olacak ya da uyducular gibi uydu+tv ile çatıda ayar yapacaksınız. Diğer seçenekler uydu bulma cihazı ya da motor. Ama bunlara para gerekli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tmp341 -- 26 Eylül 2016; 14:40:57 >
  • Tmp341 kullanıcısına yanıt
    Çanak mutfak balkonunda ve mutfaktaki televizyonu görebiliyorum. Yukarda bahsettiğim denemeyi o şekilde yapmıştım. türksat'a takılı kabloyu digitürk'ün lnb'sine takmıştım ama sonrasında ne yapılır bilememiştim. Şayet büyük çanağa geçersem, deneme amaçlı türksattaki kabloyu bu çanağa takıp ayar yapabilir miyim?

Mutfaktaki receiverda Astra uydusu tanımlı ve bazı tp'ler de kayıtlıydı ama arama yaptığımda kanal bulamadım. Önce receiver'a bir tp girip sonra o tp üzerindeyken çanağı mı çevirmem gerekiyor? Öyleyse o tp nedir?
    Tp Frekans işte. Aynen, önce ana frekansı girmen gerek, sonrasında çanağı döndürmen gerek. Uydu sinyali bulan ufak cihazlar var, kablo arasına takılıyor. Belki o işini görür. Fiyatları nasıl bilemiyorum. Daha rahat çözersin sorunlarını onunla ucuza bulursan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yy982

Teşekkürler.

Öyleyse şöyle yapabilirim. Eskiden tek çanakta birden fazla lnb kullanılabildiğini bilmiyordum ve Azerspace için ayrı 90'lık çanak kullanmıştım. Şimdi onun lnb'sini multifeed ile Türksat'ın yanına ekleyip, çanağını Digitürk'ün çanağıyla değiştirebilirim.

Önceki gün 60'lık çanağı sağa sola çevirdim, receiverde sinyal gücü yüksek görünüyordu ama kalite hiç yoktu. Bu işten çok anlamam. Diyelim ki belirttiğim çanak değişimini yaparsam, receiverde nasıl bir değişiklik yapmalıyım? Çanağın doğru yönde olduğunu nasıl bilebilirim?

http://www.turkey forum.com/satforum/showthread.php?t=750306

Linki kopyalarken turkey ile forum arasındaki boşluğu kapatın.

Yukarıdaki konuyu baştan sona okuyun, daha sonra işi pratiğe dökersiniz, bu işler deneme yanılma yöntemi ile öğrenilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulusalonur -- 26 Eylül 2016; 20:35:59 >

• Teşekkürler.

Sitelerde Next 18" motor kolu diye bir şey var. (http://www.atomsan.com/urun/next-18-inch-motor-hareket-kolu_245.aspx?CatId=143) Bu motor mudur yoksa ek bir parça mı? Yani bunu alınca çanağı motorlu gibi kullanabilir miyim?

Daha geniş anlamda ise en uygun fiyata motorlu bir sistemi nasıl kurarım, bunun için öneriniz var mı? Önceki gün Next Machina 3d sipariş ettim. Multifeed ya da birden fazla çanak kullanamazsam motorlu sisteme dönebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yy982 -- 28 Eylül 2016; 9:52:52 >
    O büyük ihtimalle aradaki parçadır. Bu konuda uydu forumlarında daha bilgili kişilere sormanda fayda olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yy982

Teşekkürler.

Sitelerde Next 18" motor kolu diye bir şey var. (http://www.atomsan.com/urun/next-18-inch-motor-hareket-kolu_245.aspx?CatId=143) Bu motor mudur yoksa ek bir parça mı? Yani bunu alınca çanağı motorlu gibi kullanabilir miyim?

Daha geniş anlamda ise en uygun fiyata motorlu bir sistemi nasıl kurarım, bunun için öneriniz var mı? Önceki gün Next Machina 3d sipariş ettim. Multifeed ya da birden fazla çanak kullanamazsam motorlu sisteme dönebilirim.

Motorlu sistemlerden anlamam, sabit sistem her zaman daha sağlam ve stabil olur.

Keşke o cihaz yerine vu zero alsaydınız, hem broadcom işlemcili hemde enigma 2 yazılımlı...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    Tmp341 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.

Machina çok övülüyordu. Fiyatı da uygun geldi (369TL). Çift tuner olması da cezbediciydi benim için.

Vu hakkında bilgim yok ama son zamanlarda gördüğüm kadarıyla bayağı kaliteli bir marka ve cihazları da çok tutuluyor. Ancak gördüğüm modelleri hep 1000 lira civarı ürünler olduğundan modellerini araştırmadım. Şimdi baktım zero modeli 480 civarıymış fiyatı.

Neyse aldım bir kere, iyi günlerde kullanırım inşallah.
  • Eskiden sistemim şu şekildeydi: Türksat ve Azersat için 2 ayrı 90'lık çanak vardı. Tek çanakta birden fazla uydu kullanılabileceğini bilmediğim için ayrı çanak kullanmıştım.

Ayrıca digitürk abonesiydim, sonlandırınca onun 60'lık çanağı boşa çıktı.

Dün Azersat'ın lnb'sini aparatla Türksat'a ekledim ve 90'lık çanak da boşa çıktı. Yayında da/sinyalde de herhangi bir sıkıntı olmadı.

Digitürk'ün anteni 3. kat balkonunda, diğerleri zemin kat balkonundaydı. Digitürk'ün 60'lık çanağı yerine boşa çıkan 90'lık çanağı taktım. bu çanağa yanındaki Türksat çanağındaki kabloyu takarak deneme yaptım. Hotbirdden %40 civarı sinyal aldım. Ama Diğer uyduları denediğimde hiçbiridnen sinyal alamadım.

Deneme yaptığım receiver Sunny'nin fta 14 bin küsürlü eski bir modeli. Uydu ayarlarına girdiğimde yaklaşık 35 tane uydu var. Her uyduyu teker teker seçip çanağı çevirdim, sadece Hotbirdden düşük sinyal aldım. Hatta uydu ayarlarında uydu seçince ekranda kapsama alanının haritası çıkıyor. Orda Manisa'yı gören uydulara özellikle dikkat ettim ama maalesef sonuç alamadım. Çanağın önünde sinyal kesecek hiçbir şey yok.

Amacım bu uyduyla hotbird, astra, sirius gibi tek çanakla izleyebileceğim uyduları izlemek. Hatta olursa 60'lık digitürk çanağını da aynı/farklı uyduda değerlendirmek isterim.

Nerede yanlış yapıyorum ya da nasıl istediğime ulaşırım?

Helal olsun çok güzel anlatmış.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.