Şimdi Ara

HDMI ARC sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Aşağıdaki şekilde bir kurulum yaptım:

Teledünya(HDMI out) -----> (HDMI in) LG SoundBar NB5540 (HDMI out) -------> (HDMI ARC) Samsung F8500 Plazma TV

bu şekilde teledünyanın sesi soundbar'dan, görüntü TV'den geliyor ama asıl istediğim TV'ye taktığım HDD'den açtığım filmin sesini soundbar'dan almak ama olmadı. Hatta HDD'ye geçip film açınca hala teledünya'daki kanalın sesi geliyor.

ARC'nin özelliği aynı kablo üzerinden sesi geri döndürmesi ve TV'de de ses çıkışı harici seçildiğine göre neden HDD'de oynayan filmin sesini alamıyorum? Amacım HD sesleri TV'nin çözmesine gerek kalmadan direkt soundbar'a verebilmek.

• Doğru mu anladım bilmiyorum ama Hdd yi tv ye bağlamışsınız ve filmin sesini almak istediğinizde teledünyanın sesini alıyorsunuz. Bu doğru bağlantı mı bilmiyorum ama tv nin ses çıkış ayarlarını kontrol etmenizde fayda var.

Eğer yine olmuyorsa, teledünya yı direk tv ye tv den de sound bara bağlantı yapin. Böylelikle tv den her türlü sesi alırsınıs. teledünya direk değil de dolaylı yoldan sesini almış olursunuz. Kalite farkı olur mu bilemiyorum. Siz ilk seçenek ile olmazsa ikinciyi deneyin. Çünkü teledünya açık iken onun sesini alıyor, tv den ses almak istediğinizde sound bar iki sesi vermeyeceğinden demek ki bir yerde ayar yada bağlantı var.

Belki hdd den film izlerken teledünya yı kapatırsanız ses alınabilir, denemek lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: virtue28

Doğru mu anladım bilmiyorum ama Hdd yi tv ye bağlamışsınız ve filmin sesini almak istediğinizde teledünyanın sesini alıyorsunuz. Bu doğru bağlantı mı bilmiyorum ama tv nin ses çıkış ayarlarını kontrol etmenizde fayda var.

Eğer yine olmuyorsa, teledünya yı direk tv ye tv den de sound bara bağlantı yapin. Böylelikle tv den her türlü sesi alırsınıs. teledünya direk değil de dolaylı yoldan sesini almış olursunuz. Kalite farkı olur mu bilemiyorum. Siz ilk seçenek ile olmazsa ikinciyi deneyin. Çünkü teledünya açık iken onun sesini alıyor, tv den ses almak istediğinizde sound bar iki sesi vermeyeceğinden demek ki bir yerde ayar yada bağlantı var.

Belki hdd den film izlerken teledünya yı kapatırsanız ses alınabilir, denemek lazım.

Teledünya'yı kapatınca birşey değişmedi hocam. Zaten eski sistem aşağı yukarı dediğin gibiydi:

Teledünya ------>(HDMI) TV (Optik) ----------> Soundbar

Bu sistemde hiç bir problem yok. teledünya ve tv'ye bağlı hdd'den sesi soundbar'dan alıyorum.

ARC'yi denemek ve ses çözmeyi tv'ye bırakmadan soundbar'a hdmi ile göndermek istedim ilk mesajımdaki bağlantı şekliyle. Teşekkürler yine de.

• Tvnize bakmadım ama bazı tvlerde tüm portlar arc destekli değil. Bende sesi optikten alıyorum uğraşmıyorum optikten sorun yoksa öyle devam et bence. Bu şekil baglantiyla hdmi arctan ses alırsan yazarsın merak ettim .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karakaya_o -- 2 Ağustos 2016; 1:12:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dnz_ksr kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Kullanmakta olduğunuz soundbar, hdmi arc özelliği için uygun değil gibi geldi bana, sorunu çözmek anlamında şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz; Teledünya'yı hdmi ile soundbara bağlamaya devam edin,

televizyonun optik çıkışı ile soundbarın optik girişini optik bir kablo ile bağlayın. (umarım cihazlarda optik giriş ve çıkış vardır) Televizyona hdd vs taktığınızda ses soundbardan gelecektir. Bu şekilde izlerken teledünya yı kapatmanız gerekebilir.
  • dnz_ksr kullanıcısına yanıt
    HDMI arc yi kullanabilmek için hem tv nizin hemde ses sisteminizin HDMI arc desteğinin olması lazım. Bununla ilgili bilgi cihazlarınızın kullanma kılavuzunda vardır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Soundbarınızın ARC desteği var ancak TV'nizin yok
  • Sanıyorum ki kurulumunuz yanlış.
    Öncelikle TV nizin HDMI ARC ve ses sisteminizin de HDMI Arc bağlantılarının olduğunu varsayıyorum. Buna göre:

Teledünya(HDMI out) -----> (HDMI in) Samsung TV (HDMI ARC ) -------> (HDMI ARC) Soundbar.
    TV ses ayarlarıından HDMI ARC yi aktif hale getirmelisiniz. Böylece TV nin herhangi bir HDMI girişinden gelen sesleri direk HDMI ARC ye yönlendirilecek. TV ye bağlı USB deki filmler de aynı şekilde.
    TV kumandasından sesikısarak soundbar ın da sesini kısmış olacaksınız.
  • Herkese çok teşekkür ederim.

Bu başlığı açtıktan 1-2 gün sonra bir de sisteme LG BP450 bluRay player ekledim. Bağlantıları da en son optik'le soundbar'a bağladım. ARC marece uğraşmamaya karar verdim. Memnunum. Soundbar'ın sesini, BD player'da film seçimini, Teledünya'da kanal değiştirmeyi... hepsini tek kumanda ile kontrol edebiliyorum. Ses de gayet canavar gibi. Atraksiyona gerek yok :)

LG BP450 BD Player (HDMI) ---> (HDMI-2) TV
    Teledünya (HDMI) ---> (HDMI-1) TV

TV (Optik) ---> (Optik) LG NB5540 SoundBar
  • Hocam söylediğiniz şekilde arc bağlantısını yaptıktan sonra tvnizin menüsünden arc olarak bağladığınız soundbar ı tv tarafından tanınmasını sağlamalısınız böylelikle siz source değiştirdikçe her seferinde ses otomatikman soundbar dan gelecektir. Ayrıca HDD den izlediğiniz filmlerin ses codecleri DTS hd master ve Dolby TRUE HD ise bu aktarımı optik kablo ile yapamazsınız.
    Keyifli günler...
  • Hocam teledünyada kanal değişimini nasıl tek kumandayla yapıyosunuz?
    Benim ev sinema sistemi, arc-hdmile tvye bağlı. Teledünya da arc olmayan hdmi ile bağlı. Tv ile ses sisteminin kumandaları entegre oldu ama teledünyanın kumandası hala zorunlu.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Hocam teledünyada kanal değişimini nasıl tek kumandayla yapıyosunuz?
    Benim ev sinema sistemi, arc-hdmile tvye bağlı. Teledünya da arc olmayan hdmi ile bağlı. Tv ile ses sisteminin kumandaları entegre oldu ama teledünyanın kumandası hala zorunlu.

Sanırım 2 yıl önce bağlamıştım Samsung kumandası ile Teledünya'yı. Yanlış hatırlamıyorsam:
    TV'nin yanında verilen bir uzaktan kumanda vericisi var, kibrit kutusu kadar, ince bir kabloyla tv'ye bağlı.
    Bunu hem tv'yi hem teledünyayıı hem de soundbar'ı görecek bir noktaya koydum.
    TV'nin evrensel kumanda ayarlarından STB (SetTopBox) tanıtmaya girdim, Teledünya yazınca bulamadı ama teledünya kutusunun arkasındaki seriNumarasını aratınca buldu.
    benim kumanda TV'nin yanında gelen ortası TouchPad'li gri bir kumanda.

• Bende de benzer sorun oldu.
    Teledünyayı modüle çevirdim.
    Diyelim ki tv nin 4 hdmi girişi var siz ses sistemine bağlasanız dahi arc çalışması için başka hdmi bağlantısı tv ye yapılmamalı. Yani tüm hdmilar çıkartılmalı
    Ayrıca hdmi kablonun bunu desteklemesi lazım. Aldığınız da kutusunda arc yazmalı.
    Uhd tv ise hdmi çıkışı formatı da etkiliyor. Ben 4.4.4 gibi bir şey seçtim.
    Yine ses sistemi analog dijital gibi ayarları uygun olmalı. Birden fazla giriş çıkış varsa arc yazana bağlanmalı. Örneğin benim avr de ctrlhdmi diye bir menü var ve onun on olması gerekiyormuş kılavuzunda öyle yazıyor. Karma karışık bir olay.

Bu arc olayı biraz gıcık zor hallettim. Ama tek tv kumandası ile aynı anda ses sistemini açıp kapatmayı teledünya kumandasından da ses sistemi kumandasından da kurtulmamı sağladı.

Bazı kanallarda dobly 2.0 2.1 veya 5.1 ses almaya başladım. Spor ve belgesel gibi.

Bendeki tv Android. Youtube veya internet radyo gibi şeylerden dolayı çok iyi oluyor. Youtube dan 3D 4K veya dobly şeyler olmuyor. Ancak kodi de vimeo uygulamasında bunlar çalıştı.

• Tv de hdmi arc portuna bağlamalısın soundbar da arc hdmi portu olmalı

• Ayrıca arc kablosu 1.4 olmalı ethernetli olacakmış bende 1 hafta uğraştım meğer Ethernet kablosu önemliymiş versiyon durumları

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.