Şimdi Ara

Şehirde ve Şehirlerarası Bisiklet Tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.212
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Selamlar cümleten, Kocaelide yaşıyorum. Yaklaşık 15 km'lik yolu işe bisikletle gidip gelebilmek için (en azından haftada birkaç gün) uygun ve kaliteli bir bisiklet aramaktayım. Bisiklet terimleriyle alakam yok denecek kadar az, ama bisiklet binmek kadar zevk aldığım başka da çok şey yok.

İşe gidip gelirken kondisyonumu geliştirebilirsem eğer çevre illere de bisiklet gezileri yapmak istiyorum.

Marka da model de çok bilmemekteyim. 1.500'ü geçmeyecek şekilde (şu bisiklet iyi biraz da pahalı ama hem iş yolunda, hem şehirler arası çok rahat edersin dediğiniz varsa sorun olmaz dinlerim tavsiyenizi) önerebileceğiniz bisiklet var mıdır ? Boy pedal direksiyon mesafesi falan ayarlama kısmını bisiklete karar verdikten sonra başınızı ağrıtarak sorarım tekrar.

Şimdiden okuyan, yardım eden herkese teşekkür ederim.

• Mümkünse bu haftasonu bisikletçileri gezerek, önerileriniz üzerine bulabileceğim modelleri sorarak uygun fiyat arayacağım, fiyat aralığı da iyiyse alacağım. Haftasonundan başlamak üzere pedallemek istiyorum.

Her türlü fikre de açığım. Yardım lütfen ^^
  • sedona 410'u araştırabilirsin. Ben kullanmadım da almayı düşünüyorum
  • Teşekkür ederim, hemen bakıyorum hocam. Farklı markalar da varsa baktığın, onlara da bakayım ?
  • Sedona , carraro , salcano , kron gibi markaların iyi olduğunu duydum.

Ben enerji harcamayı istemediğim için düz maşa almak istiyorum.

Sedona 410
    Salcano cityfun 70
    Carraro sportive 121
    Carraro sportive 323

Bunlar benim kendime uygun gördüklerim , düz maşalı.

Eğer amörtisörlü istersen vs. Bu markaların sitelerine bakabilirsin , fiyatları da yazıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Custard Pie

Sedona , carraro , salcano , kron gibi markaların iyi olduğunu duydum.

Sedona 410
    Salcano cityfun 70
    Carraro sportive 121
    Carraro sportive 323

Eğer amörtisörlü istersen vs. Bu markaların sitelerine bakabilirsin , fiyatları da yazıyor.

Hocam kilitlenebilirde düşünülebilir. Salcano Ng450 kullanıyorum. Kilitlediğim zaman düz maşadan tek farkı birkaç yüz gram daha fazla ağır olması. Ama istediğinde açıp arazi yollarına girmek, kapatıp asfalt yollarda kullanmak için bu kadar bi ağırlığın benim için fazla bi önemi olmuyor. Kilitlenebilirlerde alınabilir yani

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: muzafferste

quote:

Orijinalden alıntı: Custard Pie

Sedona , carraro , salcano , kron gibi markaların iyi olduğunu duydum.

Sedona 410
    Salcano cityfun 70
    Carraro sportive 121
    Carraro sportive 323

Hocam kilitlenebilirde düşünülebilir. Salcano Ng450 kullanıyorum. Kilitlediğim zaman düz maşadan tek farkı birkaç yüz gram daha fazla ağır olması. Ama istediğinde açıp arazi yollarına girmek, kapatıp asfalt yollarda kullanmak için bu kadar bi ağırlığın benim için fazla bi önemi olmuyor. Kilitlenebilirlerde alınabilir yani

Başlarda ben de kilitlemeli istemiştim de farkettim ki ben hiç arazi gitmemişim hayatımda. Amörtisöre karşı antipatim oluştuğu için de düz maşa alacağım , en önemli faktör beni yormaması.

Şu an kullandığım , daha doğrusu bozulmuş bisikletim amörtisörsüz bir dağ bisikletiydi. Amortisörlerinin olmaması çok işime yaradı. Kilitli alsam da enerjim boşa gitmesin diye açmazdım herhalde uygun fiyata bulursam düşünebilirim

• bisikleti boyunuza göre seçin.180 boyumla 26" bisikletle uzun turlar yaptım sonra satıp 28" bir bisiklet satın aldım. 26" ile boş yere kendimi yormuşum yıllarca.boyunuza göre kadro seçmeniz önemli. belirttiğiniz bütçe uygun. çok pahalı bir bisiklet alıp sonra ben bunu satayım demeniz mümkün paranıza yazık olmasın. defalarca karşılaştım. şehirler arası gidecekseniz amortisör olup olmaması çok önemli değil aslında. sedona olsun carraro olsun kron olsun değerlendirilebilir markalar. daha iyi paralara iyi bisikletlerde var. specilaized sirrus vardı alınıp ufak tefek değişikliklerle dünya turu bile atarsınız o kadroyla. sedona carroro ve kron da daha iyidir. kardeşim trabzonda okuyor gitmediği şehir kalmad :)
  • Hocam Sedona ve Carraro'ların 2si de hoşuma gitti ama Salcano markası niyeyse bana hep dandik, ucuz kalite bir ürünmüş gibi gelmiştir. Isınamadım :)

Amortisör ekstra yorgunluğa sebebiyet veriyorsa elzem değil benim için. Şu an Carraro 323 çok güzel göz kırpıyor diğerlerini de iyice bir araştırayım. Teşekkürler tekrardan ilgin ve yardımın için.
  • muzafferste kullanıcısına yanıt
    Hocam bir önceki mesajda dediğim gibi Salcano'ya karşı sebebini anlayamadığım bir antipatim var :) Bir de önerdiğin bisiklet Dağ bisikletiymiş tekerleri araba lastiği gibi, asfaltta yorucu olmaz mı onla seyir etmek? Kilitlenebilir maşanın ne olduğunu ve nasıl bir artısı veya eksisi olduğunu çözmeye çalışıyorum, ona göre de arama yapcam şimdi. Teşekkür ederim yardım için.
  • mhasansanli M kullanıcısına yanıt
    185 boyum var hocam. Dediğim gibi bisikletin özellik ve detaylandırmalarından hiç anlamadığım için tüm bu uyarıları dikkate alarak ve sorup öğrenerek seçim yapmak istiyorum. Boy - Kol mesafesi - Sele yüksekliği - Teker büyüklüğü,kalınlığı vb. şeylerin hepsini birlikte 1 mesajda sorarsam eğer, sıkıcı görünür de yardım alamam diye, senin gibi yardımsever öneriler yapan arkadaşlara sorarak yapayım istedim :) 28'' (Jant sanırım) bir de kadro (doğru yazdıysam eğer) boyu varmış onu da araştırıp C.tesi alayım istiyorum. Bu 28'' doğru anlamışım değil mi ?
  • Bence fazla kilolu değilseniz ki zannetmiyorum ( lütfen beni yanlış anlama) bence al bir tane yol bisikleti yani tura çıkana kadar hem performans, hem antrenman yaparsın. Birde bisiklete iyice alışınca off bee çok ciddiyim araçlar ve motorlora kafa tutmaya başlarsın. :D ama aldıktan sonra fren pabuçlarını 3 renkli olan bir tane vardı markasını hatırlamıyorum ama bulabilirsin tur vaktinden 1-1,5 aya sonrada satar alırsın bir mtb alışmak için. Yani fikir tabiki.

• Cumartesi bisikletleri denemeye bisikletçiye gitcem. (İş yerimin karşısında zaten de hangilerini denemeliyim diye uğraşıyordum.) Modelleri belirledim, şimdi küçük ayrıntılar kaldı. O konularda da bisikletçilerin doğru ve dürüst bir şekilde ilgilenip yardım edeceklerini umuyorum yine de öncesinde fikir alayım. 185 boy, 75-80 aralığında değişen kilom var. 28'' jant istiyorum ama kadro boyu konusunda arasam da pek fikir edinemedim. Bir de alır almaz bisikletle beraber neleri alayım ? Reflektör,ışık - Eldiven - Jel dolgulu sele var aklımda sadece. Pedaller için birşey almam lazım mı ? Viteslere ve zincirle pedallerin birleştiği yerlere birşeyler yapmam gerekiyor mu ? Küçük ama önemli olan ayrıntı nelerdir ki acaba onun da cevabını alsam tamamdır :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: BuzParmak

Cumartesi bisikletleri denemeye bisikletçiye gitcem. (İş yerimin karşısında zaten de hangilerini denemeliyim diye uğraşıyordum.) Modelleri belirledim, şimdi küçük ayrıntılar kaldı. O konularda da bisikletçilerin doğru ve dürüst bir şekilde ilgilenip yardım edeceklerini umuyorum yine de öncesinde fikir alayım. 185 boy, 75-80 aralığında değişen kilom var. 28'' jant istiyorum ama kadro boyu konusunda arasam da pek fikir edinemedim. Bir de alır almaz bisikletle beraber neleri alayım ? Reflektör,ışık - Eldiven - Jel dolgulu sele var aklımda sadece. Pedaller için birşey almam lazım mı ? Viteslere ve zincirle pedallerin birleştiği yerlere birşeyler yapmam gerekiyor mu ? Küçük ama önemli olan ayrıntı nelerdir ki acaba onun da cevabını alsam tamamdır :)

Söylediklerinizi kesinlikle alın birde kaskı sakın unutmayın benim bir arkadaşım 2 hafta hastanede yattı hala kontrole gidiyor, siz dikkatli olsanızda sağolsun çoğu sürücü resmen trafik canavarı. Neyse birde bisikleti internette ucuza bulup almaya kalkarsanız birçoğunda pedal yok kendiniz takıcaksınız. Yol bisikleti için kesinlikle ya jel destekli bisiklet taytı, veya sele jel destekli zımbırtı, frenler v fren ise 3 renkli fren pabuçları var markası aklımda değil yağmurlu havalarda sağlam, zincir için imkanınız varsa würth hhs 2000 adında sıvı gres var fazlasıyla kaliteli yoksa sanayide tamircilerden yanık yağ olur onları kullanabilirsiniz. Pedallara birşey yapmaya gerek yok, zincir yağlandıktan sonra kesinlikle direkt olarak sorüşe çıkmayı jantın fren çemberine veya diske damlayıp frenlerin tutmamasına ve ses yapmasına sebep olur şöyle ufaktan bakın ne var ne yok diye sıkıntı varsa bi bezle silin yeter. Ayna kolu yağlamanıza gerek yok arka dişli ve zincir yağı ona yeter fazla yağlayayım iyi olsun diye birşey de yok. Arka ve ön aktarıcının hareketli kısımlarını yağlayabilirsiniz, sele ayar civatası yağlanıp siline bilir. Zincir ve kendiliğinden sökülmesini istemediğiniz parçalar hariç geriye kalan yağlamalar wd-40 ile yapabilirsiniz kolay gelsin.

• Bu arada yol bisikleti için kron rc 1000 güzel bir model ve hayalimdeki model.

• stump-s41 kullanıcısına yanıt
    Hocam kaskı yazmayı unutmuşum, fizyoterapistim ve yeteri kadar boyun kırığı hastam oldu. Almam gerekenlerden saymıyorum bile onu. Benim için bisiklet alınca teker-pedal-gövde-kask şeklinde var aklımda zaten :) Allah kimseye kaza vermesin de özellikle 2 tekerlilerde risk daha fazla olduğu için gerekliden ziyade mecburiyet kask. İnternetten almayı düşünmüyorum, sanki internetten alırsam buraya toplamaya götürdüğümde neden bizden almadın deyip dandik iş yapar gibime geliyor :) Burada bir tanıdık aracılığıyla gideceğim bisikletçiden pazarlıkla da uyguna getirebilmeyi umuyorum.http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/wurth-hss-2000-zincir-yaglama-spreyi-500-ml-230499589 şu dediğiniz sanırım, onu da alırım hemen. Geri kalan kısımlarda da bunu kullanabilir miyim ?

Bu arada kararımı Sedona 410 olarak verdim gibi. Hala bakınıyorum ama 410 çok uygun gibi geldi. Pazarlıkla 1000 liraya alabilirim sanırım. Geri kalan malzemelere de 300 civarı gibi giderse benim için çok güzel bir miktarda alınış olacak. Kondisyonumu yaza kadar artırıp, bisiklet sevgimi de harmanlayıp yol bisikletine geçerek şehirler arası tur yapmak istiyorum. O zamana kadar bu bisiklet işimi görür gibi geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BuzParmak -- 28 Temmuz 2016; 13:57:21 >

• quote:

Hocam kaskı yazmayı unutmuşum, fizyoterapistim ve yeteri kadar boyun kırığı hastam oldu. Almam gerekenlerden saymıyorum bile onu. Benim için bisiklet alınca teker-pedal-gövde-kask şeklinde var aklımda zaten :) Allah kimseye kaza vermesin de özellikle 2 tekerlilerde risk daha fazla olduğu için gerekliden ziyade mecburiyet kask. İnternetten almayı düşünmüyorum, sanki internetten alırsam buraya toplamaya götürdüğümde neden bizden almadın deyip dandik iş yapar gibime geliyor :) Burada bir tanıdık aracılığıyla gideceğim bisikletçiden pazarlıkla da uyguna getirebilmeyi umuyorum.http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/wurth-hss-2000-zincir-yaglama-spreyi-500-ml-230499589 şu dediğiniz sanırım, onu da alırım hemen. Geri kalan kısımlarda da bunu kullanabilir miyim ?

Bu arada kararımı Sedona 410 olarak verdim gibi. Hala bakınıyorum ama 410 çok uygun gibi geldi. Pazarlıkla 1000 liraya alabilirim sanırım. Geri kalan malzemelere de 300 civarı gibi giderse benim için çok güzel bir miktarda alınış olacak. Kondisyonumu yaza kadar artırıp, bisiklet sevgimi de harmanlayıp yol bisikletine geçerek şehirler arası tur yapmak istiyorum. O zamana kadar bu bisiklet işimi görür gibi geldi.

Hocam almak istediğiniz bisiklet (Sedonna 410) size şehiriçi de şehirler arasıda yeterli olur. Yol bisikletinin acelesi yok. Diğer malzemelerinde bi kısmınıda şehirinizdeki bisikletçilerden veya bisiklet tamircilerinden uygun fiyatlara alabilirsiniz. 50 tl kask 20 tl eldiven 3 tl gözlük(çinden) 10 tl ön aydınlatma ve reflektörler- Sele altı çanta ücretsiz (dijital kamera çantasından kendim yaptım)- çanta içindeki malzemeler 10tl (bıçak, yama seti, cırt kelepçeler, ufak japon yapıştırıcı, Matara ve Kafesi 6 tl- Pompa 6 tl (kadroya takılan) Toplam 105 liraya hepsini almış oldum. Yakında Decathlondaki Km Saatinden Alıcam 35 tl ye hepsi 140 liraya bitmiş olucak.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bende aynı fikirdeyim yalnız uzun yola yol bisikleti ile değil tur bisikleti veya mtb ile çıkmanızı tavsiye ederim, çünkü; yol bisikletleri yük (uzun yol için fazlasıyla malzemeye ihtiyacınız var) :) için değil hız için tasarlanmıştır. Yolda ufak bir aksilikte (yani ALLAH korusun ufak bi kaza, bisikletin yere düşmesi çukurlan falan) hem turunuzun berbat geçmesine hemde bir daha bisikletin direksiyonuna dahi dokunmamanıza sebep olur. Bunlarda kadro çatlaması veya kırılması veya ciddi eğikler, jant akordunda bozukluklar, rampalarda fazla zorlanma vs. Siz şimdilik alın sedonayı başlayın antrenmana daha sonra ya satıp yada bazı parçaları değiştirerek tura hazır olabillrsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: muzafferste

quote:

Hocam almak istediğiniz bisiklet (Sedonna 410) size şehiriçi de şehirler arasıda yeterli olur. Yol bisikletinin acelesi yok. Diğer malzemelerinde bi kısmınıda şehirinizdeki bisikletçilerden veya bisiklet tamircilerinden uygun fiyatlara alabilirsiniz. 50 tl kask 20 tl eldiven 3 tl gözlük(çinden) 10 tl ön aydınlatma ve reflektörler- Sele altı çanta ücretsiz (dijital kamera çantasından kendim yaptım)- çanta içindeki malzemeler 10tl (bıçak, yama seti, cırt kelepçeler, ufak japon yapıştırıcı, Matara ve Kafesi 6 tl- Pompa 6 tl (kadroya takılan) Toplam 105 liraya hepsini almış oldum. Yakında Decathlondaki Km Saatinden Alıcam 35 tl ye hepsi 140 liraya bitmiş olucak.

Herşeyi daha ucuza alabilirsiniz ancak hayatınızı etkileyecek bir faktöre 50 tl vermek bence çok saçma, düşüpte adi kask yüzünden çok var komaya giren. 50 tl verdiğin kask heryeri plastik içi sert plastik bir iki yerinde bulaşık süngerinden hallice bir kaplamalı sünger ohh 50 tl kask, sonra bir ufak kaza (ALLAH korusun ) hastanelik. Değer mi sizce, bence HAYIR. He bu arada sulukların içine güneş ışığı almaması gerekir eğer alırsa yosun oluşumu sırasında oluşan mikrooplar vs. yüzünden hasta olabilir veya mide rahatsızlığı geçirebilirsiniz(6 tl ye natara olmaz demiyorum sadece içine ışık almasın) kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stump-s41 -- 28 Temmuz 2016; 14:59:10 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.