Şimdi Ara

ELECTROLUX BEYAZ EŞYA (ÇAMAŞIR-BULAŞIK-KURUTMA MAKİNESİ) ALACAKLAR OKUMALI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
4.110
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Uzun zaman süren kurutma makinesi araştırmalarım sonucunda 2015 yılı Kasım ayında kendime Electrolux marka kurutma makinesi (EDH 3897 SDE) almış, hakkında inceleme de yapmıştım.
    incelemesini buradan okuyabilirsiniz:
    http://forum.donanimhaber.com/m_112563900/tm.htm

Yazlıkta kullandığımız Arçelik 2200 çamaşır makinesi iflas edince, 1995 yılında aldığımız Bosch bulaşık makinesini de Ankara'daki evimizde kullanmak üzere oraya götürme kararı verince, yazlığa hem çamaşır hem de bulaşık makinesi alma ihtiyacımız oldu. Bunun üzerine forumda Electrolux çamaşır ve bulaşık makinesi kullananların olumlu görüşleri, Candoğan Bey'in referansları, benim de teknomarketlerde çok detaylı olmayacak şekilde incelemelerim üzerine yazlığa da yine aynı marka 1486 gdw2 çamaşır makinesi ve 8530ROW bulaşık makinesini N11.com'dan satın aldım. Ürünler hasarsız, sorunsuz bir şekilde teslim edildi ve servis tarafından kuruldu. Çamaşır makinesine 1,586 TL; bulaşık makinesine de çamaşır makinesi alışverişinden kazandığım 100 TL kupon sebebiyle 1,547 TL ödedim (Ankara'da bulunan Bağdat Ticaretten 9 taksitle satın aldım. Firmanın ambalajlaması oldukça iyiydi ve sipariş verdiğim gün kargolandı. Bu açıkdan firmayı da takdir ettim.)
    Ben burada ürün incelemelerine girmeden çamaşır ve bulaşık makineleri hakkında genel bir değerlendirme yapmak istedim ki alacak arkadaşlara bir ön bilgi olsun.
    Öncelikle her iki makine de işlevini fazlasıyla yerine getiriyor. Çamaşır makinesinde eco programda sadece 40 ve 60 derece seçeneğini bir olumsuzluk olarak görmezseniz, program sayısı, çeşitliliği, yıkama, durulama, sıkma performansı, ses şiddetini ben beğendim. Time manager özelliği oldukça iyi. birçok programı 7-8 kademe olacak şekilde süresini azaltıp uzatabiliyorsunuz. Tabi süreyi kısaltttığınıza elektrik-su tüketimi artarken, süreyi uzattığınızda tüketimin düştüğünü belirtmek gerek.
    Bulaşık makinesinin performansı ise beklentilerimin çok çok üzerinde. Hatta bu işlerden pek anlamayan annem bile çelik tencerelerin pırıl pırıl ve tertemiz çıktığın belirtti. Kurutma performansı ise mükemmel diyebilirim. Kendi gözlemlerim neticesinde üzerinde su birikintisi kalan ne cam ne proselen bardak gördüm ne de plastik materyal. Bu açıdan cihaz benden tam puan aldı. Hatta yıkama ve kurutma performansı tıpkı 90lı yıllardaki makineler gibi. ve hatta hatta 2011 yılında 2,300 TL'ye aldığım Bosch SMS69T68 model bulaşık makinesinden çok çok üstün bir kurutması var. Üstelik de bunu extra dry (ilave kurutma) fonksiyonunu seçmeden de yapıyor. Extra kurutmayı bir kere denedim ve süre tam 1:30 saat uzadı. Açıkçası ben arada bir fark göremedim. Hiç gerek yok bence bu fonksiyonu kullanmaya. Çatal-kaşık sepetinin üzerindeki 3. pervane sebebiyle bunların da yıkanması oldukça iyi. Mesela ben kendi kullandığım Bosch'ta 3. sepet yıkamasından memnun olmadığım için bunu çıkartıp, servisten klasik kaşık-çatal kutusu almıştım. Electroluxte ise eğer dizmeye üşenmezseniz, çatal-kaşık yıkaması 10 numara. Yine, Bosch gibi, program başlarken ya da su boşaltırken, vınnnnn diye pompa motor-pervane sesi yok cihazda. Gayet sessiz başlıyor çalışmaya. Aralarda da hiç Boschtaki gibi o sesi duymadım.

Gelelim olumsuz yönlerine:

Kurutma makinesi incelemesinde de belirttiğim gibi, çamaşır ve bulaşık makinelerinin de malzeme kalitesi iyi değil. Neye göre iyi değil dersek BSH ürünlerine göre oldukça vasat. Çamaşır makinesinin tambur kapağı örneğin, benim kullandığım Bosch WAS serisi Idos makinenin yanında oyuncak gibi. Program düğmesi ve deterjan kutusu da bir Bosch değil. Program seçimlerinde ekranda, o programın kaç kilo çamaşır kapastitesine sahip olduğu gösterilmiyor. Ekranı daha basit.
    Bulaşık makinesinde de aynı kalite(sizlik) var. Kapak ve sepetler Bosch'un yanında oldukça kalitesiz duruyor. Üst ve alt sepet kullanışlılığı da Bosch grubu gibi kullanışlı değil. Üst sepette çorba kasesinin sığacağı tellerin sayısı 3 ya da 4. Halbuki Bosch'ta çok daha fazla. Sepetler Boscha göre ince ve kalite hissi yok. Alt sepette ise hiçbir dizme aralığı, büyük yemek tabağı koymaya el vermiyor. Tüm aralıklar birbirine çok yakın. Sanki hepsine servis tabağı koymak zorundaymışız gibi. Ha, yemek tabağı koyulmuyor mu, koyulabiliyor. Ama bence en azından ya öndeki ya da arkadaki sıranın tabak koyma aralıklarının daha geniş olması gerekiyordu. Kapak kalitesi de yine benzer şekilde kaliteli hissi uyandırmıyor. Çok rahat bir şekilde sağ sola oynayabiliyor ve kolayca yamulacak gibi bir izlenim bırakıyor. Kapının kapanması ise kuvvet gerektiriyor. Servis bunu makinenin yeni olmasına bağladı ve zamanla düzeleceğini belirtti. Doğru mudur bilmem, ben de çok üzerinde durmadım (hassas terazi ile ayaklar ayarlandı bu arada) Tabi bu karşılaştırmam kendi kullandığım 2011 yılında 2,300 TL'ya aldığım Bosch'a göre yapılıyor. Paranın zaman değerini hariç tutsak bile arada 800 TL fark var.

Özetle, her 3 cihaz da işlevini çok iyi yerine getiriyor. Ancak satın almayı düşünen arkadaşlar dikkate alsın, malzeme kalitesi vasat. Neye göre nasıl vasat yukarda dilim döndüğünce açıkladım. Evet daha düşük fiyata güzel bir yıkama, kurutma vs performansı sağlıyor ama bunu malzemeden çalarak yapıyor.

Herkese iyi günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 18 Temmuz 2016; 22:54:32 >

• emrahsnr kullanıcısına yanıt
    Güzel bir inceleme olmuş.

Sizin bosch bulaşık makinesinin yıkama performansıyla karşılaştırınca kurutmayı ve 3.sepeti ayrı tutarsak bir fark var mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • batu25 kullanıcısına yanıt
    Frizz F kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim.

Bulaşık makinesinin yıkaması da sanki bana göre Electrluxte 1 tık daha iyi. Bunu da bendeki Bosch'tan çok daha fazla su ile yıkamasına bağlıyorum. Electrolux eco programda 10.5 ya da 11 lt su kullanırken, Bosch 6.5 ya da 7 lt su kullanıyor.
    Anladım teşekkür ederim, youtube da bi video izledim çok zorlu görünen kurumuş aşırı kirli bulaşıkları intensive eco 45 programında yıkıyordu arkadaş ve makine bittiğinde bulaşıklar tertemizdi. O video yu izleyince bizimkiler makine mi diye aklımdan geçmedi değil

Gerçi ben o kadar kirli hiç deneme yapmadım ama çıkaracağını da sanmıyorum bizim makinenin çünkü bazen çatal kaşıklarda bile kurumuş leke kalabiliyor ama yine de denemek lazım :)

• batu25 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Videsonu seyrettiğiniz makine ne marka? eco45 sanki Boschun M serisi bulaşık makinelerinde vardı. Bende yok mesela.

sizin mkineniz nedir?
    Hocam izlediğim videodaki makine siemens'di hatta videoyu paylaşayım siz de bi bakın, 45 derecede nasıl bu kadar etkili performans sergiledi hayret ettim ben.

Edit: Bizim makine beko d5001e idi dış kasayı değiştim ben es oldu :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batu25 -- 19 Temmuz 2016; 0:50:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Merhaba arkadaşlar.
    Uzun zaman süren kurutma makinesi araştırmalarım sonucunda 2015 yılı Kasım ayında kendime Electrolux marka kurutma makinesi (EDH 3897 SDE) almış, hakkında inceleme de yapmıştım.
    incelemesini buradan okuyabilirsiniz:
    http://forum.donanimhaber.com/m_112563900/tm.htm

Yazlıkta kullandığımız Arçelik 2200 çamaşır makinesi iflas edince, 1995 yılında aldığımız Bosch bulaşık makinesini de Ankara'daki evimizde kullanmak üzere oraya götürme kararı verince, yazlığa hem çamaşır hem de bulaşık makinesi alma ihtiyacımız oldu. Bunun üzerine forumda Electrolux çamaşır ve bulaşık makinesi kullananların olumlu görüşleri, Candoğan Bey'in referansları, benim de teknomarketlerde çok detaylı olmayacak şekilde incelemelerim üzerine yazlığa da yine aynı marka 1486 gdw2 çamaşır makinesi ve 8530ROW bulaşık makinesini N11.com'dan satın aldım. Ürünler hasarsız, sorunsuz bir şekilde teslim edildi ve servis tarafından kuruldu. Çamaşır makinesine 1,586 TL; bulaşık makinesine de çamaşır makinesi alışverişinden kazandığım 100 TL kupon sebebiyle 1,547 TL ödedim (Ankara'da bulunan Bağdat Ticaretten 9 taksitle satın aldım. Firmanın ambalajlaması oldukça iyiydi ve sipariş verdiğim gün kargolandı. Bu açıkdan firmayı da takdir ettim.)
    Ben burada ürün incelemelerine girmeden çamaşır ve bulaşık makineleri hakkında genel bir değerlendirme yapmak istedim ki alacak arkadaşlara bir ön bilgi olsun.
    Öncelikle her iki makine de işlevini fazlasıyla yerine getiriyor. Çamaşır makinesinde eco programda sadece 40 ve 60 derece seçeneğini bir olumsuzluk olarak görmezseniz, program sayısı, çeşitliliği, yıkama, durulama, sıkma performansı, ses şiddetini ben beğendim. Time manager özelliği oldukça iyi. birçok programı 7-8 kademe olacak şekilde süresini azaltıp uzatabiliyorsunuz. Tabi süreyi kısaltttığınıza elektrik-su tüketimi artarken, süreyi uzattığınızda tüketimin düştüğünü belirtmek gerek.
    Bulaşık makinesinin performansı ise beklentilerimin çok çok üzerinde. Hatta bu işlerden pek anlamayan annem bile çelik tencerelerin pırıl pırıl ve tertemiz çıktığın belirtti. Kurutma performansı ise mükemmel diyebilirim. Kendi gözlemlerim neticesinde üzerinde su birikintisi kalan ne cam ne proselen bardak gördüm ne de plastik materyal. Bu açıdan cihaz benden tam puan aldı. Hatta yıkama ve kurutma performansı tıpkı 90lı yıllardaki makineler gibi. ve hatta hatta 2011 yılında 2,300 TL'ye aldığım Bosch SMS69T68 model bulaşık makinesinden çok çok üstün bir kurutması var. Üstelik de bunu extra dry (ilave kurutma) fonksiyonunu seçmeden de yapıyor. Extra kurutmayı bir kere denedim ve süre tam 1:30 saat uzadı. Açıkçası ben arada bir fark göremedim. Hiç gerek yok bence bu fonksiyonu kullanmaya. Çatal-kaşık sepetinin üzerindeki 3. pervane sebebiyle bunların da yıkanması oldukça iyi. Mesela ben kendi kullandığım Bosch'ta 3. sepet yıkamasından memnun olmadığım için bunu çıkartıp, servisten klasik kaşık-çatal kutusu almıştım. Electroluxte ise eğer dizmeye üşenmezseniz, çatal-kaşık yıkaması 10 numara. Yine, Bosch gibi, program başlarken ya da su boşaltırken, vınnnnn diye pompa motor-pervane sesi yok cihazda. Gayet sessiz başlıyor çalışmaya. Aralarda da hiç Boschtaki gibi o sesi duymadım.

Gelelim olumsuz yönlerine:

Kurutma makinesi incelemesinde de belirttiğim gibi, çamaşır ve bulaşık makinelerinin de malzeme kalitesi iyi değil. Neye göre iyi değil dersek BSH ürünlerine göre oldukça vasat. Çamaşır makinesinin tambur kapağı örneğin, benim kullandığım Bosch WAS serisi Idos makinenin yanında oyuncak gibi. Program düğmesi ve deterjan kutusu da bir Bosch değil. Program seçimlerinde ekranda, o programın kaç kilo çamaşır kapastitesine sahip olduğu gösterilmiyor. Ekranı daha basit.
    Bulaşık makinesinde de aynı kalite(sizlik) var. Kapak ve sepetler Bosch'un yanında oldukça kalitesiz duruyor. Üst ve alt sepet kullanışlılığı da Bosch grubu gibi kullanışlı değil. Üst sepette çorba kasesinin sığacağı tellerin sayısı 3 ya da 4. Halbuki Bosch'ta çok daha fazla. Sepetler Boscha göre ince ve kalite hissi yok. Alt sepette ise hiçbir dizme aralığı, büyük yemek tabağı koymaya el vermiyor. Tüm aralıklar birbirine çok yakın. Sanki hepsine servis tabağı koymak zorundaymışız gibi. Ha, yemek tabağı koyulmuyor mu, koyulabiliyor. Ama bence en azından ya öndeki ya da arkadaki sıranın tabak koyma aralıklarının daha geniş olması gerekiyordu. Kapak kalitesi de yine benzer şekilde kaliteli hissi uyandırmıyor. Çok rahat bir şekilde sağ sola oynayabiliyor ve kolayca yamulacak gibi bir izlenim bırakıyor. Kapının kapanması ise kuvvet gerektiriyor. Servis bunu makinenin yeni olmasına bağladı ve zamanla düzeleceğini belirtti. Doğru mudur bilmem, ben de çok üzerinde durmadım (hassas terazi ile ayaklar ayarlandı bu arada) Tabi bu karşılaştırmam kendi kullandığım 2011 yılında 2,300 TL'ya aldığım Bosch'a göre yapılıyor. Paranın zaman değerini hariç tutsak bile arada 800 TL fark var.

Özetle, her 3 cihaz da işlevini çok iyi yerine getiriyor. Ancak satın almayı düşünen arkadaşlar dikkate alsın, malzeme kalitesi vasat. Neye göre nasıl vasat yukarda dilim döndüğünce açıkladım. Evet daha düşük fiyata güzel bir yıkama, kurutma vs performansı sağlıyor ama bunu malzemeden çalarak yapıyor.

Herkese iyi günler.

Emrah Bey merhaba. Öncelikle anneniz ürünleri güle güle kullansın.

Fonksiyonellik ve performans bakımından ben de size katılıyorum. Özellikle ben de AEG çamaşır makinemin yıkama performansına bayılıyorum. Önceden 40 derecede bile renklileri rutubet kokusuyla çıkaran makineler varken AEG 30 derecede yumuşatıcı kullanmasam bile çamaşırları mis gibi çıkarıyor. Hem de şimdiki sözde tasarruflu makineler gibi 80 90 litre su harcamıyor, tüketim aralığı 65-70 lt civarında.

Electrolux'ün dış görsel parçalara çok özenmediği konusunda ben de size katılıyorum. Sadece, siz de belirtmişsiniz ama, Bosch/Siemens ile kıyasladığınız ürün segmentlerinin aynı olmadığını vurgulamak gerekiyor. Örneğin I-Dos tanklı bir deterjan çekmecesine sahip olduğundan tokluk hissi veriyor. Ancak 1486'nın deterjan çekmecesinin plastik kalınlığı ve su akış yapısı bence I-Dos olmayan Bosch/Siemens'ten daha iyi. Mağazalardan kıyaslayabilirsiniz. Benim 8530'da beğenmediğim tek konu kilit ve ekran yapısı. Kontrol paneli fiyatına göre orta sınıf kalıyor, kilidi de dediğiniz gibi sert kapanıyor. Bunun dışında sepet kalitesi konusunda da bence BSH'tan geri kalır yanı yok. Hatta asansör ayarı, katlanan raf tasarımını daha başarılı buluyorum. Çamaşır makinesinde 1497 seviyesine geçseydiniz kg gösterme gibi ekstra seçeneklere sahip olacaktınız, tabi bu fiyat farkını da getiriyor. Aslında bu ürünleri Bosch WAT serisi çamaşır ve SMS78M02TR bulaşık ile kıyaslamak daha doğru.

Bulaşık makinesinde daha iyi performans almanızın sebebi bence tartışmasız olarak tabandaki uydu kollu püskürtücü ile tavantaki püskürtücünün kol şeklinde olması. Su dağılımı daha iyi olduğundan performansı da daha yüksek. Bahsettiğiniz 6-7 lt su harcayan makinelerin çalışma prensibini arkadaşımız açıklamış, dediği doğrudur. Aslında o makineler son durulama suyunu depolayıp bir sonraki ön yıkamada kullanıyor, yani onlar da 11 lt civarı harcıyor aslında. Ses konusunda Inverter kartının yaptığı çınlama sesini katmazsak makineden ses duyabilmek çok zor, özellikle pompa motoru dediğiniz gibi çok sessiz. Hele su alırken düdüklü tencere gibi fışşşşşşşş yapan Arçelik bulaşık makineleri ile asla kıyaslamam bile. Ayrıca Electrolux'ün reallife bulaşık makinelerinin XXL hacimle mükemmel bir alt sepet yüksekliğine sahip olduğunu vurgulamadan edemeyeceğim. O kocaman tencere tavaları hiç uğraşmadan kolayca sığdırmanın rahatlığı için bile Electrolux'ten vazgeçmem şahsen. Hiçbir markada bu kadar yükseklik yok.

Bulaşık makinesinin sepet düzeni farklı ama alışınca aslınca bence daha kullanışlı. Neden derseniz tabak aralıklarının sık olması tabakların gereksiz yer tutmasını önlüyor. Normal bir makinede tüm sepet raflarını kullanmak zorunda kalırken bunda tüm tabakları doldurup bir de katlayabilecek bir tabak rafı bırakabiliyorsunuz. Böylece tencereler çok rahat konuyor. Sadece hangi tabağı nereye koymanız gerektiğini iyi bilmeniz lazım. Derin yemek tabaklarını katlanan tellere, ya da sol ön bölümdeki daha yatık olan bölmeye koyarsanız bahsettiğiniz sorun olmuyor. Ben sol ön tarafta eğik ile dik teller arasında kalan 2 boşluğa da sahanları veya derin tencere kapaklarını koyuyorum. Kullanışlı oluyor.

Size fikir vermesi açısından zamanında çektiğim dolu sepet fotoğrafları ekledim. Fikir verebildi isem ne mutlu. Aslında ben de paylaşım yapmak istiyorum ama vakit bulamıyorum, makinem yaşını doldurdu halen inceleme yapamadım :D

• quote:

Orijinalden alıntı: batu25

Hocam izlediğim videodaki makine siemens'di hatta videoyu paylaşayım siz de bi bakın, 45 derecede nasıl bu kadar etkili performans sergiledi hayret ettim ben.

Edit: Bizim makine beko d5001e idi dış kasayı değiştim ben es oldu :)

Yıkama performansı yıkanan malzemeye göre de çok değişiyor bence. Bulaşık makineleri porselen gibi malzemeleri harika şekilde yıkarken aynı performansı çelik eşyalarda gösteremiyor mesela.

Burada şaşırtıcı temizlik sonucu vermesinin temel sebebi bence fırın kabının seramik olması. Çelik bir kap olsa bence böyle bir sonuç alması çok zor olurdu.

Mesela ben de porselenlerde kurumuş kir kalsa dahi o kadar önemsemiyorum ama çelik eşyaları mutlaka elden geçiyorum. (Kurumuş kirlere bulaşık teli sürüyorum, ya da süngerle sıyırıyorum) Aksi taktirde makine lekeleri tamamen çıkarsa da lekeli bölge gökkuşağı gibi renklenmiş veya beyazlamış gibi çıkıyor, kireç de buna neden oluyor olabilir. Ama sıyırıp atarsam ışıl ışıl çıkıyor.

Intensive Eco programı yoğun program ile birebir aynı akışa sahip, tek farkı yıkama fazını 45 derecede gerçekleştirmesi. Son durulama yine 70 derece. Hem yoğun, hem ekonomik yani :)

• 8530ROW'un kurutması o kadar iyi ki, arkası çukur büyük çay bardağı 8530ROW'da kupkuru çıkarkan, aynı bardak Bosch SMS69T68'de çukurun içinde su ile çıkıyor. Üstelik Electroluxte extra kurutma seçilmediği halde.
  • ikibuçuk yıllık aeg çamaşır makinası kullanıcısı olarak belirtmeliyim ki, aeg-electrtolux grubu bende hayal kırıklığı yarattı. iki-üç haftadır gürültülü çalışan cihaz on günde lütfedip gelen servisin tespitine göre kazan bozmuş. önceki arçelik de garanti süresinde üç kez kazan arızası vermişti. bu cihaz da aynı yolda ilerliyor. her program için yük sensörü ve deterjan dozaj tavsiyesine harfiyen uyarak kullandık. ayrıca hem evin ana su girişinde 10" ikili süzgeç sistemi ve hem de makinanın su girişinde kireç önleyici süzgeç var. kullandığımız deterjanlar da alo-omo-ariel vb. bütün bu özene rağmen kısa sürede kazan arızası kalitesiz malzeme duygusu uyandırıyor. servis ise ayrı bir rezalet. - on günden önce gelmiyor.
    - ilk aradığım servis yüksek sesle çalışmanın arıza sayılmayacağını ısrarla iddia edip yüz lira servis yol bedeli almadan gelmeyeceğini, çanım nereye isterse oraya şikayet edebileceğimi belirterek beni başından kovaladı.
    - aeg merkez müşteri temsilcisine durumu anlattım, bana başka bir servis önerdi, onu aradım ve on günde geldiler. gelmeden önce beş altı defa arayıp arıza çıkmaz ise başıma gelecekleri tekrar tekrar hatırlattılar. sessiz ve iyi yıkayan makinenin, sesli ve kötü yıkama moduna geçmesinin "arıza" nevinden sayılmasının gerekliliğini bıkmadan hatırlattım vatandaşlara.
    - gelen elemanlar; aşırı yükleme, yanlış deterjan dozlaması, kötü deterjan gibi argümanlarla kullanıcı hatası durumu sağlamaya çalıştılarsa da, cihazın yük sensörü ve deterjan tavsiyesi özelliği olduğundan haberlerinin olmadığı ortaya çıkınca mecburen garantiden tamir etmeye yanaştılar.
    - üstteki maddeyle ilintili olarak servis verdikleri cihazla ilgili sıfır bilgiye sahipler. muhtemelen cihazın kullanma kılavuzuna yalancıktan olsun açıp bakmamışlar. yandaki kurutma makinesini ikinci çamaşır makinesi zannedip "yedek cihazınız varmış ne güzel" diye tebrik ettiler. cevap vermedim. ama en çok güldüğüm kısmı sona sakladım. sekiz kiloluk makine demek, sekiz kilo ıslak çamaşır demekmiş. yük sensörlü cihazlarda "çamaşırı makineye yerleştirirken leğende ıslatalım mı?" sorusunu duyunca suratlarının aldığı şekli hayatım boyunca unutmayacağım.
    - cihazı alıp götürdüler, merkezden parça isteyeceklermiş, parça gelince de yapıp getireceklermiiş. biz de bu sürede ihtiyacımızı mahalle çeşmesine kazan kurup halledeceğiz muhtemelen. geçici makine verme gibi uygulamaları yokmuş arkadaşların.
    - bu benim ilk ve son aeg-electrolux tecrübem olacak. yeni cihaz bakan arkadaşlara bedava yaşanmış tecrübe sunuyorum, kıymetini bilin. eski makinem de sık sık arızalanırdı ama evde bir gün bile çamaşır derdi yaşamamıştık.

selam ve sevgilerimle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elmaci -- 31 Temmuz 2016; 19:02:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: elmaci

ikibuçuk yıllık aeg çamaşır makinası kullanıcısı olarak belirtmeliyim ki, aeg-electrtolux grubu bende hayal kırıklığı yarattı. iki-üç haftadır gürültülü çalışan cihaz on günde lütfedip gelen servisin tespitine göre kazan bozmuş. önceki arçelik de garanti süresinde üç kez kazan arızası vermişti. bu cihaz da aynı yolda ilerliyor. her program için yük sensörü ve deterjan dozaj tavsiyesine harfiyen uyarak kullandık. ayrıca hem evin ana su girişinde 10" ikili süzgeç sistemi ve hem de makinanın su girişinde kireç önleyici süzgeç var. kullandığımız deterjanlar da alo-omo-ariel vb. bütün bu özene rağmen kısa sürede kazan arızası kalitesiz malzeme duygusu uyandırıyor. servis ise ayrı bir rezalet. - on günden önce gelmiyor.
    - ilk aradığım servis yüksek sesle çalışmanın arıza sayılmayacağını ısrarla iddia edip yüz lira servis yol bedeli almadan gelmeyeceğini, çanım nereye isterse oraya şikayet edebileceğimi belirterek beni başından kovaladı.
    - aeg merkez müşteri temsilcisine durumu anlattım, bana başka bir servis önerdi, onu aradım ve on günde geldiler. gelmeden önce beş altı defa arayıp arıza çıkmaz ise başıma gelecekleri tekrar tekrar hatırlattılar. sessiz ve iyi yıkayan makinenin, sesli ve kötü yıkama moduna geçmesinin "arıza" nevinden sayılmasının gerekliliğini bıkmadan hatırlattım vatandaşlara.
    - gelen elemanlar; aşırı yükleme, yanlış deterjan dozlaması, kötü deterjan gibi argümanlarla kullanıcı hatası durumu sağlamaya çalıştılarsa da, cihazın yük sensörü ve deterjan tavsiyesi özelliği olduğundan haberlerinin olmadığı ortaya çıkınca mecburen garantiden tamir etmeye yanaştılar.
    - üstteki maddeyle ilintili olarak servis verdikleri cihazla ilgili sıfır bilgiye sahipler. muhtemelen cihazın kullanma kılavuzuna yalancıktan olsun açıp bakmamışlar. yandaki kurutma makinesini ikinci çamaşır makinesi zannedip "yedek cihazınız varmış ne güzel" diye tebrik ettiler. cevap vermedim. ama en çok güldüğüm kısmı sona sakladım. sekiz kiloluk makine demek, sekiz kilo ıslak çamaşır demekmiş. yük sensörlü cihazlarda "çamaşırı makineye yerleştirirken leğende ıslatalım mı?" sorusunu duyunca suratlarının aldığı şekli hayatım boyunca unutmayacağım.
    - cihazı alıp götürdüler, merkezden parça isteyeceklermiş, parça gelince de yapıp getireceklermiiş. biz de bu sürede ihtiyacımızı mahalle çeşmesine kazan kurup halledeceğiz muhtemelen. geçici makine verme gibi uygulamaları yokmuş arkadaşların.
    - bu benim ilk ve son aeg-electrolux tecrübem olacak. yeni cihaz bakan arkadaşlara bedava yaşanmış tecrübe sunuyorum, kıymetini bilin. eski makinem de sık sık arızalanırdı ama evde bir gün bile çamaşır derdi yaşamamıştık.

selam ve sevgilerimle

Üstadım geçmiş olsun.Mesajını okudum yaşadıkların yaşadıklarımın benzer bir kopyası. Başıma gelenleri de burda ilgi görmüş şu başlıkta tıkla satır satır detaylı yazdım.Bu firmanın malları çok kötü Türkiyeden silinip gitsinler demiyorum,çünki teknik analiz yapmak ve aynı fiyatlı benzer ürünlerle kıyas etmek gerekiyor. Yalnız servis sayısı,yedek parça,çözüm reaksiyonu ve süreci, genel merkezin olaya ilgisi bağlamında müthiş bir amatörlük var.Çözemedikleri bariz sorunlara kullanıcı hatası demeyi sanat edinmişler.Bana da istediğin yere git şikayet et dediler.Bir dünya para verip kaymakamlıklarda icraa müdürlüklerinde dolaştım.Git gel arabayla yaktığım mazot bir yana zaman kaybı sinir stres de cabası oldu.Ayrıca çevremden "bu firmadan mal mı alınır sen haketmişsin" cümlesine karşısavunma yapamayışım da işin farklı bir detayı..Sorunu tamir sonrası çöezemezler ve ürün garantisi devam ediyorsa tüketici hakem heyetine başvurun çünki firmayla boğuşmak zaman kayı oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: pruventa

quote:

Orijinalden alıntı: elmaci

ikibuçuk yıllık aeg çamaşır makinası kullanıcısı olarak belirtmeliyim ki, aeg-electrtolux grubu bende hayal kırıklığı yarattı. iki-üç haftadır gürültülü çalışan cihaz on günde lütfedip gelen servisin tespitine göre kazan bozmuş. önceki arçelik de garanti süresinde üç kez kazan arızası vermişti. bu cihaz da aynı yolda ilerliyor. her program için yük sensörü ve deterjan dozaj tavsiyesine harfiyen uyarak kullandık. ayrıca hem evin ana su girişinde 10" ikili süzgeç sistemi ve hem de makinanın su girişinde kireç önleyici süzgeç var. kullandığımız deterjanlar da alo-omo-ariel vb. bütün bu özene rağmen kısa sürede kazan arızası kalitesiz malzeme duygusu uyandırıyor. servis ise ayrı bir rezalet. - on günden önce gelmiyor.

selam ve sevgilerimle

Üstadım geçmiş olsun.Mesajını okudum yaşadıkların yaşadıklarımın benzer bir kopyası. Başıma gelenleri de burda ilgi görmüş şu başlıkta tıkla satır satır detaylı yazdım.Bu firmanın malları çok kötü Türkiyeden silinip gitsinler demiyorum,çünki teknik analiz yapmak ve aynı fiyatlı benzer ürünlerle kıyas etmek gerekiyor. Yalnız servis sayısı,yedek parça,çözüm reaksiyonu ve süreci, genel merkezin olaya ilgisi bağlamında müthiş bir amatörlük var.Çözemedikleri bariz sorunlara kullanıcı hatası demeyi sanat edinmişler.Bana da istediğin yere git şikayet et dediler.Bir dünya para verip kaymakamlıklarda icraa müdürlüklerinde dolaştım.Git gel arabayla yaktığım mazot bir yana zaman kaybı sinir stres de cabası oldu.Ayrıca çevremden "bu firmadan mal mı alınır sen haketmişsin" cümlesine karşısavunma yapamayışım da işin farklı bir detayı..Sorunu tamir sonrası çöezemezler ve ürün garantisi devam ediyorsa tüketici hakem heyetine başvurun çünki firmayla boğuşmak zaman kayı oluyor.

üstat size de geçmiş olsun. verdiğiniz linki birkaç gün önce tamamen okumuştum zaten. son durumda değişim ile sorununuz bir nebze halloluyor gibi. bununla geçmiş olsun. ama işin zor yanı siz de benim gibi bu cihazı görmeye tahammül edemeyeceksiniz galiba. ama parayı çöpe atmaktansa garantisi bitene kadar bir süre daha Allah bizi bu marka ile sabır imtihanına tabi tutacak zannediyorum. tekrar geçmiş olsun.

• Bulaşık makinesine nazar değdi. Alındığı tarihten itibaren 2 ay boyunca mükemmel derecede yıkayan, durulayan ve kurutan makinede, son 3-4 yıkamada bardaklarda sanki ruj izi gibi beyaz lekeler, tüm bulaşıkşlarda elle silinince geçen beyaz kirece benzer bir tabaka oluyor. Hatta makinenin tabanında da gördüm bugün bu beyaz tabakayı.
    Sular çok kireçli burda. Ancak tabletin kaldırabileceği deger olan 21dhnin altında. Bu nedenle hepsibirarada finish kullanıyor ve ilave tuz kullanmıyorduk. Kurutması iyi olsun diyede en düşük ayarda parlatıcı ayarlandı. Sorun ne olabilir? Neden 2 ay boyunca mükemmel iken birdenbire böyle oldu? Deterjan aynı, su aynı.
    Tabletteki tuz yetersizse, neden 2 aydır düzgün yıkadı da şimdi birdenbire böyle oldu? Sorun sadece beyaz tabaka da değil. Dediğim gibi bardaklarda falan değişik lekeler de var.
    Yarın tablete ilaveyen tuz da ekleyeceğim en düşük ayarda. Bundan sonra da yorum bırakırım.

• quote:

Bulaşık makinesine nazar değdi. Alındığı tarihten itibaren 2 ay boyunca mükemmel derecede yıkayan, durulayan ve kurutan makinede, son 3-4 yıkamada bardaklarda sanki ruj izi gibi beyaz lekeler, tüm bulaşıkşlarda elle silinince geçen beyaz kirece benzer bir tabaka oluyor. Hatta makinenin tabanında da gördüm bugün bu beyaz tabakayı.
    Sular çok kireçli burda. Ancak tabletin kaldırabileceği deger olan 21dhnin altında. Bu nedenle hepsibirarada finish kullanıyor ve ilave tuz kullanmıyorduk. Kurutması iyi olsun diyede en düşük ayarda parlatıcı ayarlandı. Sorun ne olabilir? Neden 2 ay boyunca mükemmel iken birdenbire böyle oldu? Deterjan aynı, su aynı.
    Tabletteki tuz yetersizse, neden 2 aydır düzgün yıkadı da şimdi birdenbire böyle oldu? Sorun sadece beyaz tabaka da değil. Dediğim gibi bardaklarda falan değişik lekeler de var.
    Yarın tablete ilaveyen tuz da ekleyeceğim en düşük ayarda. Bundan sonra da yorum bırakırım.

Emrah Bey merhaba, sorun suyunuzdaki yüksek orandaki kireçten kaynaklanıyor. Makinenin tuz kutusundaki reçine suyu süzer ve kireçten arındırır. Suyu süzen reçinenin üzerinde kireç ve diğer artıklar birikir. Belirli bir su alımından sonra tuz kutusundaki tuzlu su reçineden tersine geçirilir. Tuzun katıldığı kimyasal tepkime sonucunda kireç reçineden ayrılır ve su ile karıştırılarak makineden atılır.

Sularınız çok kireçli olduğundan makinedeki reçine suyu güzelce süzdü ve su kireçten arındığından bulaşıklar tertemiz çıktı. Ancak reçine şu an kirece doymuş durumda. Ondan tuz ile yenilenmesi gerekiyor. Vakit kaybetmeden makineye tuz doldurun, hatta mümkünse başta en yüksek seviyeye ayarlayarak 1 yıkama yapın, ardından olması gereken seviyeye geri çekin. Makine düzelecektir.

• candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Tşk ederim Candoğan Bey hızlı dönüş için. Tuz ilavesi sonrasındaki ilk yıkamayı makine boşken mi yapalım yoksa içinde bulaşık olabilir mi? @candogan62

• quote:

Tşk ederim Candoğan Bey hızlı dönüş için. Tuz ilavesi sonrasındaki ilk yıkamayı makine boşken mi yapalım yoksa içinde bulaşık olabilir mi? @candogan62

Merhaba, bulaşıkları etkileyen bir durum yok. Makinenin hemen yenileme işlemi yapması için ayarı yükseltmenizi önerdim. Verilebilecek en kötü zarar yine kötü yıkanan bulaşıklar olabilir en fazla :)
    Hani aşırı yumuşak tuz bulaşıklara zarar verebilir diye düşündüm de. Bir zararı yoksa ok. Teşekkürler.

Candoğan bey noolur noolmaz diye makineyi boş olarak, en yüksek tuz ayarında, auto programında çalıştırdım. Program bitip kapağı açınca, makinenin tabanının kapak ile birleştiği yerdeki siyah lastiğin dibinde boylu boyunca beyaz bir katman vardı. Diğer yerlerde yoktu. Bunun ne olduğunu anlayamadım.
    Tuz ayarını da 2 yaptım. Tuz içeren finish kullanıyoruz. Bu ayar iyi midir? Tuz içermeyen tablet kullanmıyo olsaydık ayarın 5 olması gerekiyor bu arada.

Sorun makinede değil şebekede. Tuz ayarını optimum seviyeye getirin deneyerek

• quote:

Candoğan bey noolur noolmaz diye makineyi boş olarak, en yüksek tuz ayarında, auto programında çalıştırdım. Program bitip kapağı açınca, makinenin tabanının kapak ile birleştiği yerdeki siyah lastiğin dibinde boylu boyunca beyaz bir katman vardı. Diğer yerlerde yoktu. Bunun ne olduğunu anlayamadım.
    Tuz ayarını da 2 yaptım. Tuz içeren finish kullanıyoruz. Bu ayar iyi midir? Tuz içermeyen tablet kullanmıyo olsaydık ayarın 5 olması gerekiyor bu arada.

Yazlık bölgesi nerede bilmiyorum. Ancak İstanbul'da 0 kademesine ayarlı olan Siemens bulaşık makinemizi Bodrum'da 0 ile 7 arasında 5. kademe tuz ayarı ile kullanıyoruz. İlaveten Quantum olduğu halde sorun yaşamıyoruz. Bence tabletteki tuz etkisini yok sayarak ayarlama yapabilirsiniz. 3-4 daha iyi sanki. Daha sonra bulaşıklar gözlemlenerek ayar değiştirilebilir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.