Şimdi Ara

konteyner ev hayatı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
7.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler suan calisiyorum ve ailemle birlikte oldugum icin para biriktirme sansim var cok sukur.

Yalniz bu parayla bmw alayim, residanslarda oturayim vs gibi hayallerim yok. Bunlara ulasmak icin onca caba gostericez omrumuzu yicez ve bir gun geberip gidicez. Hayat bu maddi seylere ulasmak icin cok kisa bence.

Aklimda biraz para biriktirip imar izni olmasa da (pahali oldugu icin) bir arsa almak ve romorklu bir konteyner koymak var. Gunes paneli, jenerator vs zamanla param biriktikce gerekli ihtiyaclari da halledip boyle bir hayat kurmak istiyorum.

Sizce bu yapilamayacak bir sey mi yani boyle omur boyu bos hayaller icin calisip 65 yasinda emekli olmayi mi beklemeliyiz? Yoksa boyle bi duzen kurup kenarda 30 35 bin para birakarak aylik 300 350 tl faiz alarak gecinilir mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BES- -- 19 Haziran 2016; 15:50:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• o arsa, ev, panel parasına bmw alınmaz mı?
  • PeerNet* kullanıcısına yanıt
    Ben bi hayat kurmaktan bahsediyorum siz bi bmw alinip alinmayacagina takilmissiniz.

Konteyner 6 bin tl civari
    300 m2 denize sifir arsayi ise daha gecen ay arkadasim sakaryadan 22 bin tlye aldi

Diger masraflar konusunda bilgim yok zaten konuyu acma amacim da bu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BES- -- 19 Haziran 2016; 15:51:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PeerNet*

o arsa, ev, panel parasına bmw alınmaz mı?

Alınır ama konu o değil

• Bana kötü görünmedi bayanlar yadırgar evlenmek gibi saçma düşüncen varsa/gireceksen bu iş yatar elektrik konusu sıkıntılı kış için güzel yalıtım yapman gerekir soba yada elektrikli ısıtıcı lazım, elektrik güneş paneline jeneretöre dayanmaz ama ben doğa hayatı yaşayacağım dersen olur.

• Az cok yasamis tecrubesi olan birileri cikar mi. Masraf ve tecrube acisindan yorumlari bekliyorum

• ...

• hayaller hayaller
  • römork yerine direk karavan düşünmez misin? Hem seyehat edip hemde barınırsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: There goes your life

römork yerine direk karavan düşünmez misin? Hem seyehat edip hemde barınırsın

Karavan da dusunuyorum tabiki ama muayenesi neyse de sigortasi biraz pahali sanirim

• hocam şu faizle geçinme kısmını tamamen sil kafandan. faiz düşündüğünüz gibi işlemiyor.

şu anda iş bankası güncel faiz oranı: %9.0

ülkedeki enflasyon oranı: %8

bu ne demek 1000 liranızı alıp yastıgınızın altına koyarsanız gelecek sene çıkardıgınızda %8 yani 80 lira zarar etmiş olursunuz.

nasıl? derseniz, şöyle: sizin 1 sene once de 1000 liranız vardı şimdi de. paranız aynı ama değişen şey değerler. mesela ekmeğin fiyatını düşünün. ben 15 kuruşa ekmek aldıgımız zamanı hatırlıyorum su anda 1 lira bulundugum yerde. ben o zamanda kenara 1000 lira bıraksam bırakırken o paraya 6666 ekmek alabiliyordum. koydum yastıgımın altında 10 sene geçti geldik bugune. bir çıkardım yine 1000 liram var ohh ne güzel diyorum bir gidiyorum fırına adam bana 1000 liraya 1000 ekmek veriyor. yani param 10 senede 6.66 kat değersizleşmiş.

işte faiz de bu işe yarar. ben o zaman paramı yastık altı yerine bankaya atsam her sene benim paramı az az artıracaktı. yani yükselen ekmek, patates, teknoloji ürünü, aklına gelebilecek her türlü ürünün fiyatı yükselirken bunlara yetişebilmek icin param da büyüyecekti. ama aslında değeri hep aynı kalacaktı.

eğer gidip 30 bini bankaya atıp sadece faizini yerseniz 10 sene sonra bankada ana para 30 bin liranız hala duruyor olur. ama değer olarak kat kat kat düşmüş olur. su anda 30 bine alabilecek oldugunuz arabayı sonra asla alamazsınız mesela. ya da su anda 30 bin ekmek alabilirken sonra 5 bin ekmekte falan kalabilirsiniz.

• uyumak istemeyen adam U kullanıcısına yanıt
    Evet bu konuda haklisiniz bu da kafami kurcaliyordu. belki alacagim arsa yada karavanin degeri artacak ama kenardaki paranin degeri zamanla azalacak ve yetmemeye baslayacak.

Bunun icin nasil bi cozum bulabilirim bilmiyorum..

Bilgisayar mezunuyum ve internetten ufak miktarlarda para kazaniyorum belki bu konuda kendimi gelistirerek gelirimi arttirabilirim..

• Hocam konteynır yerine prefabrik evler var. Onlardan kurabilirsin.

• Sauron kullanıcısına yanıt
    Hocam bildigim kadariyla prefabrik ev icin imar izni olan bi arsa gerekiyor. Bu da daha yuksek maliyetli bi arsa demek. Su sekilde bi ev tasinabilir mal oldugu icin her turlu arsaya koyabilirim
    Bu mesaja eklenen görseller:

konteyner ev hayatı?

• dediklerini bilmem ama evlenmek bana saçma geliyor resmen devlete yeni müşteriler yetiştiriyoruz ve kurallar çok daha bağlı oluyoruz hem dini hem yasal
  • imarlı arsanın üzerine koysak elektrik su almasak
    belediyeden izin almaya gerek var mı?

subasman bile dokulmeyecek.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.