Şimdi Ara

170 m2 net dublex daire için kombi değişimi tavsiyesi lütfen.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
5.850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Dairem İstanbul Avcılarda, dublex alt kat net 115 m2 üst kat net 55 m2 evin yalıtımı tam yapılı o
    konuda bir sorun hiç yaşamadım tavsiyelerinizi yalıtımın tam olarak yapıldığını düşünerek yapmanızı
    rica ederim. Şu an içinde servisin belirttiğine göre 26.000 kcal. İmmergas iona standart kombi bulunuyor
    yaklaşık 15 senedir kullanıyorum. Isınma sorunu hiç yaşamadık bu süre zarfında gerçi faturalar epey
    yüksek ama küçük çocuk olduğundan evde doktor yerine doğalgaza ödemeyi tercih ettim birazda.

Ekonomik ömrünü tamamladığını düşündüğümden hem yoğuşmalı hemde f/p açısından ekonomik olan
    bir modelle değiştirmeyi düşünüyorum.

Son kış 7 aylık dönemde 1890 m3 doğalgaz kullanıp 2,460 tl doğalgaz faturası ödedim.

Alt kat 3 oda 1 salon 3*100cm 2*120cm 1*180cm 1*60cm 1*50cm havlupan toplam 730cm petek (yükseklik 60 cm) 3 adet ECA termostatik vana
    Üst kat 3 oda 2*120cm 1*60cm toplam 300cm petek (yükseklik 60 cm) 3 adet ECA termostatik vana

Not: Evdeki hiç bir petekte hepsi çalıştığı zaman zarfında bile ısınmama problemi yaşanmamıştır ve
    10 senelik bir süre boyunca peteklere hiçbir zaman basınç düşmesinden dolayı su basma
    ihtiyacı olmadı ve basmadım.

Değerli yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

• Hiç tavsiye yokmu arkadaşlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • srr S kullanıcısına yanıt
    evinize 28-30kW kapasitede premix yoğ kombi yeter, 24kW kapasitede premix yoğ kombi teorik olarak yetse de bir üst kapasite kombi almakta fayda var
    termostatik vanalar görevini yapıp petekleri kısıyorsa sorun yok demektir
    kombi olarak f/p premix yoğ kombi öneririm yazdığım kombilerin kronik sorunu yoktur logic hariç hepsi yerli üretimdir
    28kW baymak duo tec
    29kW airfel digifel premix
    30kW eca confeo premix
    31kW termoteknik logic
  • quote:

Orijinalden alıntı: srr

Merhaba,

Dairem İstanbul Avcılarda, dublex alt kat net 115 m2 üst kat net 55 m2 evin yalıtımı tam yapılı o
    konuda bir sorun hiç yaşamadım tavsiyelerinizi yalıtımın tam olarak yapıldığını düşünerek yapmanızı
    rica ederim. Şu an içinde servisin belirttiğine göre 26.000 kcal. İmmergas iona standart kombi bulunuyor
    yaklaşık 15 senedir kullanıyorum. Isınma sorunu hiç yaşamadık bu süre zarfında gerçi faturalar epey
    yüksek ama küçük çocuk olduğundan evde doktor yerine doğalgaza ödemeyi tercih ettim birazda.

Ekonomik ömrünü tamamladığını düşündüğümden hem yoğuşmalı hemde f/p açısından ekonomik olan
    bir modelle değiştirmeyi düşünüyorum.

Son kış 7 aylık dönemde 1890 m3 doğalgaz kullanıp 2,460 tl doğalgaz faturası ödedim.

Alt kat 3 oda 1 salon 3*100cm 2*120cm 1*180cm 1*60cm 1*50cm havlupan toplam 730cm petek (yükseklik 60 cm) 3 adet ECA termostatik vana
    Üst kat 3 oda 2*120cm 1*60cm toplam 300cm petek (yükseklik 60 cm) 3 adet ECA termostatik vana

Not: Evdeki hiç bir petekte hepsi çalıştığı zaman zarfında bile ısınmama problemi yaşanmamıştır ve
    10 senelik bir süre boyunca peteklere hiçbir zaman basınç düşmesinden dolayı su basma
    ihtiyacı olmadı ve basmadım.

Değerli yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

kullandığınız petek

1 - pkkp mi yoksa pkp mi

2 - petek yüksekliği nedir ?

3 - bina yalıtımlı mı ?

----------------------------------------
    petek pkkp + yalıtım varsa = 20 binlik yoğuşmalı kombi al (Petek yüksekliği 60 cm den yüksek olmamak koşuluyla)

petek pkkp + yalıtım yoksa = 24 veya 26 binlik yoğuşmalı kombi al

petek pkp + yalıtım varsa = 20 binlik yoğuşmalı kombi al

petek pkp + yalıtım yoksa = 20 binlik yoğuşmalı kombi al

-----------------------------------------------------------------------
    Yine de mekanı görmek lazım şu yapılan bile falcılık kafan rahat olsun istiyorsan 24 binlik yoğuşmalı al

Buderus GB062 - Bosch Condense 2500 model olarak bu ikisinden birisini al parça olarak birbirinin aynısı fakat beyin olarak buderus daha iyi

Bende u62 var bu kış 24 saat x 5 ay 20-22 C de ısınma + ocak + banyo = 1400 - 1500 tl (Binada yalıtım yok tüm tesisatı değiştirip kendim döşedim)

Isı kaybı hesabı yaparak verimli şekilde petek seçimini yaptım burada taşkafa birisi vardı petek seçimini bilmeyen millete yanlış bilgi veren 3 tane çarpma bir tane bölme yapıp petek seçiyordu

Yazın aylık ocak + banyo = 70 - 90 TL fatura geliyor

ısı kaybı böyle yapılır tek tek her mekanı böyle yapacaksınız 3 tane çarpma 1 tane bölme yapmayacaksınız

Her markanın petek verimi farklıdır hangi marka petek aldıysanız ona göre seçimini yapacaksınız

Hermetik kombi ile yoğuşmalı kombinin verimli çalışma sıcaklığına göre petek seçimi en doğru yöntemdir ( 90-70 / 80 -60 / 75 -65 / 40 - 55 C )

Yoğuşmalı kombide sistem çalışmasını 40 - 55 seçiniz yoğuşma en fazla bu aralıkta olur petek miktarı artar

örnek 90 - 70 C (kömürlü sistem) sistemde petek miktarınız 1 metre ise

40 - 55 C (Yoğuşmalı kombi) petek miktarınız 1,4-1,6 arasında olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yenerbalcı -- 1 Ağustos 2016; 2:40:30 >

• Merhaba,

Sayın Disintegration ve sayın Yener Balcı'ya ve sayın erhan547'ye verdikleri tavsiyeler için teşekkür ederim.
    Bu konu ile ilgili verdiğim bilgileri tekrar güncelleyip biraz vakit ayırıp uğraşarak, yardımda bulunan arkadaşlar
    için sadece m2 cephe vs yazmayıp evin planlarını çizip ekleyerek en son kararımı vermek için son bir yardım
    rica etmek istedim forumdaki bilgili ve yardımsever arkadaşlardan.

- Konum İstanbul Avcılar
    Çatı dublexi
    - Boyut Alt kat 130 m2
    Üst kat 55 m2
    - Yalıtım Alt kat dışardan mantaloma Üst kat Komple taş yünü içerden çatı dahil
    - Kombi İmmergas 24 kw hermatik eolo iona standart
    - petek ECA pkkp 60 cm yükseklik
    Her odada 1 adet ECA termostatik vana
    Alt kat 780 cm radyatör + 50 cm havlupan
    Üst kat 300 cm radyatör

24 kw immergas kombi ile ilgili yıllardır bir ısınma sorunu yaşamadım evim kışın 7 aylık dönemde 1890 m3
    doğalgaz kullanmışım, kışın üst kat sadece bir odada akşamları yatarken petek açılıyor üst kata geçişte kapı
    olmadığı için genelde ılık, camlar çiftcam pimapen evdeki 3 adet balkonda kapalı

- Kış ayları üst kat sürekli bütün petekler yanmıyor, gündüz 830cm sürekli akşam 18:00-08:00 arası 950cm
    petek yanıyor diğer odalar sürekli kullanılmadığı ve ılık olduğu için Yoğuşmalı kombiye geçmelimiyim ?
    - Marka olarak f/p olarak önerileriniz
    - Kombinin gücü ne olmalı ? (Mevcut 24kw immergas hermatik kombi bütün petekleri sorunsuz ısıtıyor)
    - Her odada 1 adet termostatlı vana var Oda termostatı kullanmamın tasarruf açısından faydası olur mu,
    olur ise hangi kombiye hangi termostatı almalıyım.

Kış başlamadan bu hafta içinde kombiyi karar verip almak istiyorum, verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler
    için simdiden teşekkür ederim.

• eğer mevcutta ısınma sıkıntınız yoksa değiştirmek ekonomik olmayabilir

kaç tl lik doğalgaz tükettiniz , yoğuşmalı %30 tasarruf sağlar kaç yılda amorti eder bakmak lazım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçen kış 7 aylık dönemde 1960m3 2460₺ doğalgaz faturası ödemişim. Kombimde arıza var 500-600 civarı bir masrafı olacağını söylediler o yüzden bayağı eski olduğu için değiştirmeyi hazır değiştirirken eğer faydalı olacaksa yoğuşmalı bir kombi almayı düşünüyorum. Forumda bu konuda tecrübe sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,
    Forumda yaptığım okumalara dayanarak bidesisin gb062 ve modülasyonlu oda termostatı almaya karar verdim ama 10.5 mt petek ve dubleks Daireye yeterli olurmu diye düşünüyorum .

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,

Ariston genius premium evo 30 kW + sensys modülasyonlu oda termostatı + dış hava termostatı aldım önce kombiyi taktırdım evin içinden kablo geçmesini istemediğimden balkonda bulunan kombiden hem salona hem de kuzeyde olan cepheye hat çekmem 15 gün sürdü bu süre zarfında kombiyi tek başına kullandım.

Her gün kayıt tuttum gece ve gündüz olarak daha sonra SENSYS ve dış hava termostatı devreye alıp o şekildede 15 gün kullandım. Sonuç zaten diğer kombime göre inanılmaz bir fark oluşmuştu, ama termostatlar devreye girince ekstra %15 tasarrufun yanında getirdiği konfor inanılmaz. Dedikleri gibi kombinizin yerini unutuyorsunuz.

Bu konuda görüş bildiren ve yol gösteren forumdaki sayın disintegration, sayın Yener balcı ve sayın erhan547 arkadaşlara çoook teşekkür ediyorum. Çok iyi bir seçim yaptığımı düşünüyordum bir aylık bir deneme sürecinden sonra özellikle yazıyorum bu yazıyı tasarruf için yalıtım vs bütün gerekenleri tamamladıysanız eğer iş kombiye kaldıysa muhakkak premix yoğuşmalı ve modülasyonlu bir kombi ile birlikte oda termostatı ve dış hava termostatı ile kombinizi tamamlayın marka olarak ustaların yönlendirmeleri muhakkak çok önemli ama kombinizi oda termostatı ve dış hava sensörü ile destekleyin.

Tekrar teşekkürler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.