Şimdi Ara

Yeni Yasa ile tecil için yüksek lisans okul önerileri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
2
Favori
3.040
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Son dönemde yeni çıkan yasa ile tezsiz yüksek lisanslar max 3 dönem olacak şekilde düzenlendi. Yani eskiden tezsiz yüksek lisansa girip 3 sene askerlik tecili yapabiliyordunuz, artık sadece 1,5 sene yapabiliyorsunuz. Maliyetini de düşününce bu pek mantıklı bir hal almıyor.

Tezli yapılırsa hala 3 yıl tecil oluyor, o 3 yılda okulu bitirirseniz +1 yıl daha hak kazanıyorsunuz, bitirmezseniz yeni bir yüksek lisansa girip +3, +3 diye 35'e kadar devam edebilirsiniz.

Ben çalışıyorum ve yüksek lisansa ayıracak vaktim yok, bu doğrultuda okula gitmeden 3 yıl boyunca askerliğimi tecil etmemi sağlayacak tezli yüksek lisans yapabileceğim bir üni arıyorum. Devlet/Özel farketmez, özel olursa fiyatı uygun olanlardan olması kritik.

Y.L kayıtlarının başladığını ve 2014 mezunları için tecil süresinin bitmeye yaklaştığını göz önünde bulundurarak benimle aynı durumdaki kişiler ne yapıyor, hangi okullara kaydoluyor?

Okul önerisi olanlarlar paylaşırsa sevinirim. En kritik nokta okula hiç gitmeden askerliğimi 3 sene ertelemekte sorun çıkartmayacak, yani askerlik şubesine 1. dönemin sonunda, bu adam okula gelmiyor bunu alın burdan demeyecek bir okul olması :)

Teşekkürler,

• Aynı durumdayım.Takip
  • Aynı durumu takip ediyorum. 3 yıl askerlik olayını erteletmem gerekiyor bazı şartlardan dolayı. Şimdi yeni yönetlikle tezsiz yüksek lisansta 1.5 yıl süre tanınmış fakat 1.5 yıl bitirmek +1 yıl da mezuniyet sonrası toplamda 2.5 yıl tecil sağlamıyor mu?
  • bende takipteyim
  • Ben Kasımda askere gitmeye karar verdim ama bunu düşünen arkadaşlarım var o yüzden takipteyim bakalım bug bulabilecek var mı veya iyi bir şeyler önerebilecek :)
  • yokmu arkadaş bu işin bir bugu 30.09.2016 tecil bitiyor
  • Ben de aynı durumdayım ve galiba yapılabilecek pek bir şey yok. Çalışanlar için en uygunu yine uzaktan tezsiz yüksek lisans yapmak.
  • kaçak gezsek ne kadar ceza öderiz acaba 3 yıl sonunda?
  • Ara dönemde zart diye nereden çıktı bu ya. Hiç haberimiz de olmadı başvurular başlayana kadar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar son durumu paylaşıyorum, devlet üniversitelerine girmek eğer okula devam etmeyecekseniz riskli çünkü YÖK zaman zaman denetim yapıyormuş ve devam etmeyenleri askerliğe bildiriyormuş.

En mantıklısı en ucuz özel okulu netleştirip Ahmet Yesevi vb. (lokasyonu önemli değil çünkü uzaktan eğitim olacak) bir e-mba vb. programa yazılmak gibi görünüyor.

Bu koşullarda okulu bitirirseniz 1.5+1 yıl tecil, okulu bitirmezseniz 1.5 yıl tecil çünkü 1.5 yılın sonunda okuldan atılıyorsunuz.

1.5 yıllık okulu bitirmezseniz arka arkaya istediğiniz kadar yapabilirsiniz, ancak 35 yaşına kadar.

Umarım yardımcı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi btuzlakss -- 13 Haziran 2016; 14:26:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: btuzlakss

Arkadaşlar son durumu paylaşıyorum, devlet üniversitelerine girmek eğer okula devam etmeyecekseniz riskli çünkü YÖK zaman zaman denetim yapıyormuş ve devam etmeyenleri askerliğe bildiriyormuş.

En mantıklısı en ucuz özel okulu netleştirip Ahmet Yesevi vb. (lokasyonu önemli değil çünkü uzaktan eğitim olacak) bir e-mba vb. programa yazılmak gibi görünüyor.

Bu koşullarda okulu bitirirseniz 1.5+1 yıl tecil, okulu bitirmezseniz 1.5 yıl tecil çünkü 1.5 yılın sonunda okuldan atılıyorsunuz.

1.5 yıllık okulu bitirmezseniz arka arkaya istediğiniz kadar yapabilirsiniz, ancak 35 yaşına kadar.

Umarım yardımcı olur.

Son kısımda demek istediğinizi anlamadım.

''Bu koşullarda okulu bitirirseniz 1.5+1 yıl tecil, okulu bitirmezseniz 1.5 yıl tecil çünkü 1.5 yılın sonunda okuldan atılıyorsunuz.

1.5 yıllık okulu bitirmezseniz arka arkaya istediğiniz kadar yapabilirsiniz, ancak 35 yaşına kadar.''

Okulu bitirirsek 2.5 yıl tecil. Bitirmez isek atılıyoruz ve tekrar yazılabiliyor muyuz?

• quote:

Orijinalden alıntı: btuzlakss

Arkadaşlar son durumu paylaşıyorum, devlet üniversitelerine girmek eğer okula devam etmeyecekseniz riskli çünkü YÖK zaman zaman denetim yapıyormuş ve devam etmeyenleri askerliğe bildiriyormuş.

Umarım yardımcı olur.

Bu +1 Yıl nerede yazıyor (veya kısaca nereden biliyorsunuz diyeyim ) , bilgilendirebilir misiniz?

Teşekkürler.

• "Tezli yapılırsa hala 3 yıl tecil oluyor, o 3 yılda okulu bitirirseniz +1 yıl daha hak kazanıyorsunuz, bitirmezseniz yeni bir yüksek lisansa girip +3, +3 diye 35'e kadar devam edebilirsiniz." Demissiniz.
    Bu bilgi kesin dostum ? Bende seninle ayni durumdayim. Bu arada 33 diye biliyorum max yas sinirini.

• mevcut yükseklisans yapanları da kapsıyor mu bu durum ?
  • Yeni düzenlemeden sonra yüksek lisansa kayıt olan kimse yokmu arkadaşlar? Askerlik durum belgesinde tarih ne yazıyor net öğrenebilsek?

• Ben 2015 ocakta tezsize başladım Askerlik şubesine gittim 2018 Ocağa kadar tecillisin dediler şuan da e devletten baktigimda halen aynı olduğunu görüyorum ayrıca eski başlayanlar için süreç 2016 bahar doneminden başlıyor. Ben bu dönem bitirip 1 yıl daha tecil alıp 2018 ağustosta gitmeyi planlamaktayim

• Arkadaslar ben eylül 2015 te tezsiz yuksek lisansa basladım ve askerligim 2018 eylül e kadar tecil oldu.2.5 yıl devam edip bitirecegim son dönem okuldan ayrılıp baska bir okulda yüksek lisansa baslarsam tezli veya tezsiz olarak askerligim yıne tecil alır mı ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba benimde tecil bitiyordu eylülde uzaktan eğitim tezsiz bi bölüme kayıt oldum şubat 2018 e kadar tecil etti. Ben şimdi 2017 eylülde kaydımı sildirip başka bir okulda tezsiz uzaktan eğitim yaparsam tecil oluyor mu tekrar? Bu şekilde oluyorsa kaydımı sildirmeden başka okula mı yazılıcam kaydımı sildirdikten sonramı ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.