DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Dünyanın En Büyük Kamyonu
175
Cevap
0
Favori
202.922
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: <<< önceki 1 2 3
Giriş
      14 Şubat 2009 22:51:39

quote:

Orjinalden alıntı: maraşlee

discovery channelde izlemiştim mega makinalarda fiyati 5.000.000dolar aylık bakımı 20.000 dolar tekeri 60.000 dolarmış ve bunu kadınlar bile sürüyor

Kutuplarda pırlanta madenleri oluyor.Orada mesella kadınlar sürüyor.discovery channel

• Yarbay
      4030 Mesaj
      26 Mart 2009 20:34:38

quote:

Orjinalden alıntı: CaRgO4030

Mahallede 2 drift, aç bi 50 cent.Olay budur,kızlar bizm .

Gerçi yukardan müziği nasıl duyurcan oda var

• Yüzbaşı
      716 Mesaj
      10 Nisan 2009 04:42:03
      bi zamanlar discoveryde agzım açık izlerdim

lastik değişimi izlemiştim. bu nasıl yapılıyor adlı bi program var discoveryde her ürünlerin yapılışı gosteriyor. bi bölüme denk geldim bunun gibi dev kamyonların lastik tamirini gosteriyordu. yırtılmış yarılmış lastikleri alıp (nasıl çıkarıldıgı gostermedi) bi makineye baglayıp yavaşça döndürülüyor ve disk şeklinde bıcakla lastiğin tüm dişleri kesiyor. yani bi nevi traş oluyor. sonunda lastik dümdüz pürüzsüz oluyor. sonra özel fırına sokulup su buharı veriliyor. bi kaç saat orda duruyo lastik kabarıyor. sonra yarılan yere kaynak yapılıyor içi zaten çelik halatlarla çevrili. iş bittikten sonra ilk başta traşlanan lastik kalıntılarını eritip kaynaklanmış yere sıva çeker gibi kaplıyorlar. tekrar fırına sokuyorlar. 1 gun durup lastik tamamen yenilenmiş oluyor. düz kalan kısımlar CNC denen makineler tarafında elektrikle ısıtılmış bıcaklar sayesinde keserek dişleri ortaya çıkarıyorlar. çok uzun suruyor.

ben şunu merak ettim acaba biri sinirlenip sibobu bozuk sabaha kadar tamamen inse sonra sibobu değiştirilip şişirmek ne kadar zamanı alır kaç psi gerekiyor

Tango dansı candır!
    • Yüzbaşı
      528 Mesaj
      28 Nisan 2009 02:40:22
      İstanbul trafiği için ideal araç

• Yarbay
      5066 Mesaj
      28 Nisan 2009 04:29:17
      buda dünyanın en büyük iş makinası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .:Romeo_Redline:. -- 28 Nisan 2009; 4:29:30 >

_____DH /// E30 KULÜBÜ___ __

/// Intel® Core™ i7-6700K /// ASUS ROG MAXIMUS VIII FORMULA /// G.SKILL RipjawsV 2xDual kıt 32GB 3000 Mhz CL14
      /// ASUS ROG GTX1080 STRİX Advanced Edition /// SAMSUNG 950 PRO 512 GB/// /// SAMSUNG 850 EVO 1 TB /// /// Corsair Force GT 240 GB /// Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion /// WD Caviar Green İntellipower 2 TB
      /// AeroCool XPREDATOR ROG MOD /// CORSAİR AX1200® /// ASUS VK278Q 27'' LED /// THERMALTAKE eSPORTS Challenger Pro & Tt eSPORTS Black Gaming Mouse
      ///
      Corsair H100 Push/Pull ///Logitech G27/// Logitech X-530 /// SHARKOON X-Tatic PRO 5.1 Gaming Headset[
    • Yüzbaşı
      716 Mesaj
      28 Nisan 2009 12:37:52
      bu iş makines, toprak kazıyor diye biliyorum. elmas madenleri derinleştirmek kullanılıyor olması lazım. discoveryde çok goruom. bunu kullanan adam dönen disk in yanındaki küçük kabinde :) hızıda epey düşük

Tango dansı candır!
    • Yüzbaşı
      716 Mesaj
      28 Nisan 2009 14:32:14
      bişey daha hatırladım discoveryde dirty job adında bi program yayınlıyor. programın birinde bu iş makinesinin paletli teker sisteminin paletleri yağlaması için görev vermişlerdi job e varil varil gres yağlarını badana boya fırçası silindir olanlardann onla yağlıyordu baya zor bi iş. paletlerden çıkan pis likler iş makineleri tarafından yüklenip götürüyorlardu job paletlerin arasına girip çıkıyordu o kadar büyük yani

Tango dansı candır!
    • Yarbay
      5066 Mesaj
      29 Nisan 2009 00:38:46
      bunun paletlerine bi kamyon dolusu gres yag anca yeter

_____DH /// E30 KULÜBÜ___ __

/// Intel® Core™ i7-6700K /// ASUS ROG MAXIMUS VIII FORMULA /// G.SKILL RipjawsV 2xDual kıt 32GB 3000 Mhz CL14
      /// ASUS ROG GTX1080 STRİX Advanced Edition /// SAMSUNG 950 PRO 512 GB/// /// SAMSUNG 850 EVO 1 TB /// /// Corsair Force GT 240 GB /// Creative X-Fi Titanium Fatal1ty Champion /// WD Caviar Green İntellipower 2 TB
      /// AeroCool XPREDATOR ROG MOD /// CORSAİR AX1200® /// ASUS VK278Q 27'' LED /// THERMALTAKE eSPORTS Challenger Pro & Tt eSPORTS Black Gaming Mouse
      ///
      Corsair H100 Push/Pull ///Logitech G27/// Logitech X-530 /// SHARKOON X-Tatic PRO 5.1 Gaming Headset[
    • Yüzbaşı
      716 Mesaj
      29 Nisan 2009 00:46:26

öleydi zaten job yorulmasın diye 1 varil gres verdiler dahası vardı

Tango dansı candır!
    • Teğmen
      171 Mesaj
      11 Mayıs 2009 14:57:56

quote:

Orjinalden alıntı: .:Romeo_Redline:.

bu makinalardan birebir aynısı afşin elbistan kömür işletmelerinde dökücü ve kazıcı olarak 11 adet hali hazırda çalışıyor..

• Yüzbaşı
      749 Mesaj
      20 Mayıs 2009 09:45:03

Aslında insanı en çok acıtan şey; hayal kırıklıkları değil. Yaşanması mümkünken, yaşayamadığı mutluluklardır. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
    • Yarbay
      3085 Mesaj
      27 Mayıs 2009 16:02:10
      o nasıl bir makinedir yaaa

bu insanoğlundan korkmak lazım

• Binbaşı
      1561 Mesaj
      28 Mayıs 2009 12:58:01
      bıde onlar oldukları yerlere nasıl gelıyor oda onemlı nerelerden gecıyorlar :S:S:S

OPEL İNSİGNİA CDTİ COSMO / SCANİA R480 XPİ TOPLİNE EURO5 OHNE ADBLUE / MB ACTROS 1846 MPII / EFEKENTLİ(09)
    • Binbaşı
      1034 Mesaj
      28 Mayıs 2009 13:15:23
      quote:

Orjinalden alıntı: jasberny

bıde onlar oldukları yerlere nasıl gelıyor oda onemlı nerelerden gecıyorlar :S:S:S

Parçaları tırlarla gideceği yere gönderiyorlar.Orda montaj yapıyorlar.

Edit:İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cargo3230C -- 28 Mayıs 2009; 13:16:10 >

• Yarbay
      2022 Mesaj
      30 Mayıs 2009 14:20:29
      Belki İzlemişsinizdir Ama Bakın Bakalım Mübarek Sanki Küçük Bir Setten Kasisten Geçiyor

http://www.youtube.com/...UvuQx0zo&feature=related

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bora_T -- 30 Mayıs 2009; 15:02:57 >

PS4 Pro & LG55EG920V
      PSN & World of Tanks ID : Phaldor_
    • Yarbay
      12563 Mesaj
      02 Haziran 2009 10:33:58
      Oha

• Teğmen
      195 Mesaj
      08 Haziran 2009 12:08:00
      bu kamyonların ve makinelerin kullanım yeri kanadadır orda donmuş şekilde petrol yatakları vardır ve topraga karışmış haldedir,ayrıştırma tesislerine bu kamyonlarla taşınıyordu,yakın zamanda kanadada çıkan petrol miktarı en büyük üretici olan sudiarabistanınkiyle eşit olacak yani günde 10 000 000 varil,petrol işinde kullanılıyor yani...

• Yarbay
      2353 Mesaj
      14 Haziran 2009 14:39:52
      Hey maşallah adamlar yapıyor be.

• Yarbay
      15550 Mesaj
      14 Haziran 2009 14:46:39
      Bunlar kadar büyük olmasa da, canlı canlı kendi çektiklerimi sizinle paylaşayım.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      16 Haziran 2009 14:51:58

quote:

Orjinalden alıntı: BmCpRo827

Bunlar kadar büyük olmasa da, canlı canlı kendi çektiklerimi sizinle paylaşayım.

Bu aletler nerede çalışıyor?

• Yarbay
      2012 Mesaj
      10 Temmuz 2009 11:17:45
      Bununla dere tepe engele tanımaksızın gezmek isterdim..

• Yarbay
      17217 Mesaj
      13 Temmuz 2009 13:29:02
      bunların bakımları kimbilir ne kadardır

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
      150 ps 320 nm 6 ileri Active Select
    • Yarbay
      3911 Mesaj
      14 Temmuz 2009 22:18:04
      aga ne makinaymış be

o araba alınır mı? bu araba satılır mı? ona bu kadar para verilir mi? bu araba o kadar etmezz... sen olsaydın ne alırdın, ben olsaydım nasıl satardım. yok benim arabam çok yakıyor, şu marka olsaymış daha iyiymiş... şu para olsun az yaksın çok kaçsın parçası vergisi ucuz olsun, hemen elden çıksın, yok sen delimisin ona kadar arabamı yoktu... EL AYA ÇIKTI, BİZDE HEP AYNI TATAVA...
    • Çavuş
      45 Mesaj
      28 Temmuz 2009 21:46:49
      Ben aldım bir tane ikitellide ocaklarda çalışıyor

• Yarbay
      2207 Mesaj
      31 Temmuz 2009 11:53:22
      geçekten güzel aletler.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      13 Ağustos 2009 03:59:47
      aboooowwwwwww

nasil alettir yav bu ?

Naim Süleymanoğlu

I'am TURKISH WEIGHTLIFTER
    • Teğmen
      181 Mesaj
      17 Ağustos 2009 08:44:25
      Manisa-Turgutlu kum ocağında o en büyük iş makinesinn birazdaha benzer ama küçüğnden görmüştüm.. Bizm traktöre yükliycektik Kum.. Az at çekmez dedik 5.5 ton yükledi adam

• Teğmen
      126 Mesaj
      28 Eylül 2009 02:24:27
      bunlara yeni lastik alınmıyormuş çok pahallıymış discovery de belgeselde söylemişlerdi lastiklerin üzerine kaplama yapıyolarmış :):)

• Yarbay
      4230 Mesaj
      03 Ekim 2009 16:24:21
      uçak gibi

• Er
      4 Mesaj
      06 Ekim 2009 12:18:52
      Bu aletlerden çok sayıda Atatürk barajında çalıştı.
      Sanıyorum 90 Tona kadar Yükleme yapıyorlardı. 3 Kepçede Doluyordu :) Kepçe haznesi 30 ton Felan.
      Aslında Kepçelerin resimlerini yayınlamak lazım. Barajda Torosla Altından Geçebiliyordun :)
      Çok Sağlam yapıları vardır kazaları felan olmuştur atatürk baraj gövdesini doldururken çalıştılar 80 li yıllarda italyadan getirtildiler sanıyorum. Büyükleri parça parça ortancaları ise bütün olarak geldi ama konvoy halinde .
      Mersin limanından gemilerden alındı. ve Şanlıurfa Atatürk Barajına Getirildiler.
      Ata inşaat (atatürk barajını yapan firma) iş bitiminde bu aletleri sattı işte bu kum ocaklarında vesaire inşaatlarda çalışan aletler bu eski makinalar genelde.
      Lastikleri Dublex yani iç lastik yoktur. Lastik yanakları janta yakılarak yapıştırılır vs. felan filan.
      otomatik vites ve ilk gördügüm hidrolik direksiyon araçtır :) joystick kontrollu olan versiyonları vs. vardır. çalışma ortamında görürseniz çok şaşırırsınız akrobatik hareketlerine tabi makinistin yeteneğide çok önemli iki teker üzerinde de kullanan var yarı tekeri uçurumda yükleme boşaltma yapanda var.

ha bide harbiden çok yakıyor.

• Çavuş
      75 Mesaj
      26 Kasım 2009 09:39:06

quote:

Orijinalden alıntı: ihtiyar balikcı

Ben aldım bir tane ikitellide ocaklarda çalışıyor

Maşallah..Nasıl bir alettir bu dehşet verici...

• Yüzbaşı
      251 Mesaj
      14 Aralık 2009 16:35:31
      http://www.akilli.tv/vi...in-En-Buyuk-Kamyonu.aspx
      ŞU VİDYOYA BAKIN
      dünyanın en büyük maden kamyonu. Liebherr tarafından üretilen bu kamyonun modeli T 282 B. Boş ağırlığı 203 ton olup yük kapasitesi 365 tondur. Şunu da söyleyeyim bizim yollarda gördüğümüz kamyonlar taş çatlasa 30 ton yük alıyordur. Yüklü haliyle 568 tonluk bir kütle haline gelmektedir. Değeri 3 milyon dolar olan bu kamyonda 2723-kilowatt gücünde iki adet elektrik motoru mevcut. Sizin anlayacağınız dille söylersek bu alet 3650 beygir gücünde. Büyüklüğünü anlamak için ölçüleri vermek yerine yanındaki adamın 2 metre boyunda birisi olduğunu söylemek sanırım daha etkili bir yöntem olacaktır :) Aracımızın maksimum hızı ise saatte 64 km/h. (Bize okulda öğretilen en hızlı kamyon 50 ile gidiyordu). Bu aracın en önemli sorunu hiç şüphesiz rampa aşağı hızını kesmek :) Bu aracın hızını rampa aşağı sabit tutabilmek için bir de cruise kontrol entegre edilmiş. Bunun sebebi de öyle tahmin ediyorum ki bu işi operatöre bıraksalar frendeki en ufak bir ani dozaj değişimi çok kötü sonuçlar doğurabilir. Ön frenler basınçlı hava ile soğutulmakta. Bu tür büyük kamyonlarda yükün boşaltılması genellikle alttan oluyor ama bu modelde nasıl olduğunun bilgisine kendi sitesinden bile ulaşamadım. Okuldaki bi hoca artık 300 tonluk kamyonların bile damperle boşaltma yapılabildiğini söylemişti ama bunda durum nedir bilmiyorum.
      Birde onun abisi
      Dünyanın en büyük kamyonu Terex Titan. 20 metrelik boyu ve 236 ton ağırlığı var. Ne varki bu ölçülerine ve arkadaki çift aksa rağmen taşıma kapasitesi 317 tonla sınırlıydı. GM'e bağlı Kanadalı bir şirket olan Terex araçtan sadece 1 tane üretmiş. Açık maden işletmelerinde kullanıldı ve şimdi British Columbia'nın Sparwood kasabasında sergieniyor.
      resmi

[image]local://upfiles/810465/6D9D21D2CF97452CBD072DA2FFB31EAE.jpg[/image]

bide birşey söyliyeyim ben bu makineyi hard truck apocalypse oyununda üzerine silah takıp modifiye ediyorum manyak çatışıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infazcı/tr -- 14 Aralık 2009; 16:42:51 >

Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk Ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir.
      M. Kemal ATATÜRK
    • Yarbay
      3602 Mesaj
      29 Aralık 2009 01:56:15
      esp'lidir bunlar kesin.

Yanlayamayan Bmw.............
    • Yüzbaşı
      251 Mesaj
      29 Aralık 2009 11:28:47

quote:

Orijinalden alıntı: mert107

esp'lidir bunlar kesin.
      derken

Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk Ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir.
      M. Kemal ATATÜRK
    • Onbaşı
      33 Mesaj
      13 Ocak 2010 19:28:55
      oh maşallah yaramış içtiği benzinler

• Er
      11 Mesaj
      04 Nisan 2010 12:45:14
      bunar Avatar filmindeki Navi dünyasına girildiğinde yeni gelen askerlerin önünden geçen kamyona benziyorlar:)

• Yüzbaşı
      977 Mesaj
      26 Nisan 2010 17:49:22
      TÜRKİYEDE HAYAL BÖYLE BİR ALET

2014 CLİO İCON 1.5 DCİ
    • Onbaşı
      29 Mesaj
      06 Mayıs 2010 03:21:14

quote:

Orijinalden alıntı: ilker_3792

TÜRKİYEDE HAYAL BÖYLE BİR ALET

Türkiyede uşak Kışladağ altın madeninde 120 tonluk CAT ler çalışıyor .

Fx 5800p
      Fx 991 es
      Qosmio F10-101
      Logitech Mx air
      Motorola Milestone
      Panasonic P42GT30 (wifi dongle + kamera)
      Logitech SqueezeBox Radio
    • Onbaşı
      29 Mesaj
      06 Mayıs 2010 03:27:07

quote:

Orijinalden alıntı: .:Romeo_Redline:.

Almanyada Garzweiler madeninden çekilmiş bir görüntü sanırım
      makinenin adı Dönen Kovalı ekskavatör
      Bölgede toprak yumuşak, linyit damarının yüzeye yakın ve sonsuz uzunlukta olduğundan ve zamanında bu makineler alındığından hala kullanmaya devam ediyorlar. Devasa bi makine bulduğum resmin linkini paylaşıyorum
      http://tr.wikipedia.org...ya:Bagger-garzweiler.jpg

Fx 5800p
      Fx 991 es
      Qosmio F10-101
      Logitech Mx air
      Motorola Milestone
    • Onbaşı
      29 Mesaj
      06 Mayıs 2010 03:29:12

quote:

Orijinalden alıntı: 67memetrix

bunlara yeni lastik alınmıyormuş çok pahallıymış discovery de belgeselde söylemişlerdi lastiklerin üzerine kaplama yapıyolarmış :):)

Dünyada metal fiyatlarının artmasıyla 2005 yılından sonra kapanan maden ler yeniden açılmaya başladı artık lastik bulunabiliyor ancak 2000 ile 2006 arasında bulmak gerçekten zormuş

Fx 5800p
      Fx 991 es
      Qosmio F10-101
      Logitech Mx air
      Motorola Milestone
    • Binbaşı
      1281 Mesaj
      12 Mayıs 2010 20:27:20
      Dünyanın en büyük iş makinesi üreticisi Liebherr değil Caterpillar'dır, bir ara 1990-2000 yaşadığı çalkantılı dönem dışında tarihi boyunca hep öyle kalmıştır ve bugün de hala en büyük iş makinesi üreticisidr.

Dünyanın en büyük kaya kamyonu ise girişteki Terex değil Warrior Saka'nın da belirttiği üzere The Liebherr T 282 B modelidir, 360 ton yük taşır onu Caterpillar 797B izler 340 ton taşır. Ama tahrik sistemleri farklıdır, Liebherr 2 tekerde elektirikli motorla tahrik edilirken (hibrid) Caterpillar full mekanik tahrik mekanizmasını haizdir.

Not: Bu arada Cat 797F geliyor ve 363 ton yükleme kapasitesi ile muhtemelen dünya rekorunu tekrar ele geçirecek...

Edit: Ekleme

quote:

Orijinalden alıntı: WESKEYY

o gorduklerinizin de buyugunu de izlemis olmalisiniz discoverey de.cunku ne GM in ne Caterpillarin ne de komatsu nun buyugunu gormemissiniz o belgesellerde.iste liebherr vinclerin babasi liebherr in brezilya elmas ve altin madenlerinde calisan modellerinin ustune hala yok.dunyanin en buyuk is makinalari ureticisi alman liebherr muhendislerinin becerisi bu olsa gerek.

[image]local://upfiles/114752/6DA4D40569794FD6BA9DBEC74DD1ADC7.jpg[/image]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tralles -- 12 Mayıs 2010; 20:52:41 >

• Yarbay
      3980 Mesaj
      19 Mayıs 2010 15:43:51
      böyle bişeyi dikiz aynanda gördüğünü düşünsene ..

http://www.youtube.com/watch?v=HRSBU0S4QjY&NR=1

• Binbaşı
      1299 Mesaj
      18 Aralık 2011 16:54:23
      KOMATSU 960E-1

14-15-9.8 (Y) (U) (G) metre
      4572 hp
      8,3 litre v20 silindir
      68 km/h
      576 ton kapasite
      7834 lt mazot deposu
      7.6m lastik çapı

LG G2 16Gb 5.0.2
      2005 Clio Symbol 1.4 75hp Auth.
      2010 Seat Ibıza Bocanegra 1.4 TSI 180hp DSG
      Gemi mak. Gemi İnş. Müh.
    • Binbaşı
      1042 Mesaj
      18 Aralık 2011 22:57:23
      En büyük araçlar Terex, Caterpillar, Liebherr ve Komatsu markasını taşıyor.
      Çinliler bu araçları lisansla veya kopya ile yapmayı mutlaka denemişlerdir.
      Birde bu kadar büyük ve güçlü aracı bir kişi kullanıyor görünüyor.
      Zor iş!

Yerli araç kullan Türkiye kazansın,bizim insanımız kazansın..
      http://otolist.blogspot.com
      http://otorama.blogspot.com
      http://panorama24.blogspot.com

• Teğmen
      138 Mesaj
      30 Ağustos 2013 20:09:06

quote:

Orijinalden alıntı: hasanevcek

Alıntıları Göster

bu makinalardan birebir aynısı afşin elbistan kömür işletmelerinde dökücü ve kazıcı olarak 11 adet hali hazırda çalışıyor..

Bu hareket ederken yanındaydım elektirikli bunlar öyle yürüyor çok büyük :) baya incelemistim o zamanlar güzel makinalar :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Hızlı yaşa genç öl :)
    • Binbaşı
      1683 Mesaj
      30 Ağustos 2013 20:23:05
      quote:

Orijinalden alıntı: Byvagabond

Alıntıları Göster

Bu hareket ederken yanındaydım elektirikli bunlar öyle yürüyor çok büyük :) baya incelemistim o zamanlar güzel makinalar :)

Hareket ederken ne titretir yerleri.

• Teğmen
      138 Mesaj
      30 Ağustos 2013 23:51:27
      quote:

Orijinalden alıntı: Emre Guven

Alıntıları Göster

Hareket ederken ne titretir yerleri.

anlamadım ?

• Binbaşı
      1683 Mesaj
      31 Ağustos 2013 18:04:58
      quote:

Orijinalden alıntı: Byvagabond

Alıntıları Göster

anlamadım ?

Cümle bayağı bir devrik olmuş kusura bakmayın.

Hareket ederken yerde hissedilir derecede bir titreşim ve sarsıntı yaratır demek istemiştim.

Tekrar özür dilerim,
      Hayırlı günler,
      Emre.

• Teğmen
      138 Mesaj
      31 Ağustos 2013 18:30:56

quote:

Orijinalden alıntı: Emre Guven

Alıntıları Göster

Cümle bayağı bir devrik olmuş kusura bakmayın.

Hareket ederken yerde hissedilir derecede bir titreşim ve sarsıntı yaratır demek istemiştim.

Tekrar özür dilerim,
      Hayırlı günler,
      Emre.

Öyle olmuş :)
      Zaten kocaman yanından geçerken insan tırsıyor :)

• Binbaşı
      1523 Mesaj
      02 Eylül 2013 11:30:23
      quote:

Orijinalden alıntı: supremum

Alıntıları Göster

Devrildiyse orada bırakıp gitmiştirler zaten.
      Kim kaldıracak bunu?

• Binbaşı
      1370 Mesaj
      02 Eylül 2013 22:03:56

"Baratheon"
      I never asked for this, no more than I asked to be king. "We do not choose our destinies. Yet we must...we must do our duty, no? Great or small, we must do our duty."
    • Yarbay
      7551 Mesaj
      05 Eylül 2013 11:10:04
      Tunçbilek Linyit Ocakları İşletmesinde bu tip büyük kamyonlardan çokça var. En büyükleri 120 tonluktu.

Amcam sanat okulu motor bölümü mezunu ve bu işletmede bu kamyonların tamir-bakım atölyelerinde uzun yıllar çalıştı.

Bir kaç kere atölyeye beni de götürdü, bu kamyonların sökülüp takılmalarını, tamir edilmelerini falan gördüm. Bir kere de beni bu kamyonla 1km kadar gezdirdi. Araçların kabinine 7-8 basamaklı merdivenle çıkılıyor. Felaket bir motor sesi var.

Size tekeri nasıl söktüklerini anlatayım :

Öncelikle şunu söyliyeyim tekerler (lastik değil) çok nadiren sökülüyor. Lastik patladığında falan tüm tekeri sökmeden sadece lastiği çıkartarak tamir ediyorlar (jant sökülmüyor) çünkü tekeri sökmek çok çok zor.

Normal arabada 4-5 bicon olur, bunlarda 60 kadar var ve çok uzun zaman sökülmediği için iyice küf-pas tutmuş, sıkışmış oluyor. Devasa boyutlarda + şeklinde bildiğimiz bicon anahtarı var. Bu + anahtarını bicona taktıktan sonra, + anahtarının bir koluna 6-7 metre uzunluğunda çelik başka bir boru takıyorlar. Amaç kuvvet kolunu uzatmak ve biconu gevşetmek için gereken kuvveti azaltmak. + anahtarının da koluyla birlikte toplamda 7-8 metrelik bir kuvvet kolu olmuş oluyor.

Teker sökerken atölyeler arası yardımlaşma oluyor. Yan atölyelerden de işçiler geliyor ve toplamda 8-9 kişi boruyu tutup var gücüyle asılıyorlar. Genellikle ilk bir kaç asılmada bicon gevşemiyor, daha sonra müteakip denemelerde kulak tırmalayan bir sesle bicon gevşiyor. Bu şekilde tek tek 60 biconu söküyorlar. Bir tekerin biconlarını gevşetmeleri bir günde bitmiyor, çoğu zaman bir kaç gün sürüyor. Yani tekeri sökmek demek 8-9 işçinin 2-3 gün boyunca çalışması demek.

"Eletrikli tabanca yok mu ?" diye soran olabilir. Hiç bir elektrikli tabancanın gücü o biconları gevşetmeye yetmiyor. Bicon gevşetildikten sonra sökerken kullanılıyor elektrikli tabancalar.

Bir de bu kamyonların devasa kasalarını söküp indirmeleri ve sonra vinçle yerine takmaları var ki akıllara zarar bir iş. Özellikle o devasa kasaları vinçle yerlerine oturtulmaları, bağlantı noktalarının yuvalarına yerleştirilmeleri falan ölüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeytinkoy -- 5 Eylül 2013; 11:11:21 >

• Binbaşı
      1726 Mesaj
      05 Eylül 2013 21:46:59
      Yaparken neyin kafasındalarmış ki?

• Yarbay
      2374 Mesaj
      18 Eylül 2014 21:07:56
      quote:

Orijinalden alinti: a4technic

Yaparken neyin kafasindalarmis ki?

Harbiden bu nasyl bir araç yav.Ke?ke bir gün böyle bir kamyonumuz olsaArkada? bunlada ?ehir içinde gezemezsin ki.Ya köprüleri parçalarsyn ya birilerini yanly?lykla ezersin.

• Yüzbaşı
      709 Mesaj
      20 Eylül 2014 14:35:03
      Gta da ismi DUMPER'di

İPHONE 6 Plus 16GB Space Gray
Sayfa:   <<     < önceki   1 2 [3]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.