Şimdi Ara

190M2 3 KATLI EV İÇİN KOMBİ TAVSİYESİ LÜTFEN

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
11.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    3 Katlı bir villa için kombi önerisi rica ediyorum yardım edebilecek varsa şimdiden teşekkür ederim.

Ev 190 m2 iki yıllık ve YERDEN ISITMA ama daha önce hiç oturulmamış.

Giriş katta SALON+MUTFAK+HOL+KÜÇÜK BİR WC var
    İkinci Katta 3 ODA+BANYONU WC
    Üçüncü katta Genişçe 1 ODA+BANYOLU WC
    Bulunmakta ve binanın dış cephe yalıtımı yapılmış durumda.

Böyle bir eve kaç kw kombi gereklidir. Gereğinden fazla olursa gaz tüketimi artar mı?
    Hangi markayı tavsiye edersiniz.

• mbasoguz kullanıcısına yanıt
    evde ısıtılacak net alan (balkonlar..vs hariç) kaç m2? hangi şehirdesiniz?, tek kollektör mü var yoksa bir den fazla mı?
  • Merhaba;
    Net 160 m2 civarında kalıyor. İzmitteyim her katta bir kollektör var ve bu kollektörlerde de 2şer tane vana var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbasoguz -- 7 Nisan 2016; 14:52:05 >
    evinize 30-33kW civarında premix yoğ kombi yeter, alttan ısıtma olduğu için premixten başka yoğ kombi yani 3eşanjörlü yarım yoğ kombilerden düşünmeyin
    30-33kW premix yoğ kombi:
    29kW airfel digifel premix
    30kW eca confeo premix
    30kW bosch comfort condense
    31kW termoteknik logic
    33kW baymak duo tec
    33kW baymak lambert lpy

olurda 3katta sirkülasyonda sıkıntı yaşarsanız yani kombinin pompasının gücü yetmezse ilave pompa+denge kabı taktırabilirsiniz o zaman üçüncü katta en odanın zemini bile ısınır
    bu kombiler arasında pompası en güçlü eca confeo premix, 110pW grundfos marka pompası var

bir de kombiden itibaren kollektörlere giden ana bağlantı pprc borular 32mm veya en kötü ihtimale 25mm yani 3/4 çap olmalı bazı cahil ustalar 20mm ile tesisat ana borusu döşüyorlar
    ona dikkat edin,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 7 Nisan 2016; 15:10:20 >
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim yardımlarınız için. Küçük bir sorum daha olacak. Ariston kombileri oldukça uygun fiyata alma şansım var. Ariston kombiler için fikriniz nedir. Birde 45 Kw bir kombi alsam bana zararı olur mu? Yakıt vs
    ariston un servis yapılanması iyi değil çok sorun yaşayan arkadaşlar oldu linki ekliyorum siz karar verin

ariston kombi rezaleti

http://forum.donanimhaber.com/m_113141404/tm.htm

45kW kombi alabilirsiniz ama hangi marka model olacağına bağlı baymak duo tec gibi çok geniş aralıkta modülasyon yapabilen bir kombi olacaksa olur zararı olmaz
    minimum ısıl güç 10.8kW ve modülasyon aralığı %24 - %100

aynı şekilde 42kW baymak duo tec minimum ısıl güç 9.8kW ve modülasyon aralığı %23 - %100

ama 33kW baymak duo tec sizin eve yeter, başka kombilerin 45kW versiyonlarında minimum ısıl gücü daha yüksek olabiliyor uygundur dediğim baymak duo tec için geçerli

http://baymak.com.tr/UserFiles/ProductDocument/63%209810.0551%20-%20KULLANMA%20KILAVUZU%20DUOTEC_V2%20-%2006.06.14.pdf

aynı şekilde 40kW airfel digifel premix ve 35kW eca confeo premix te benzer tüketimler var

http://www.airfel.com.tr/tr/urunler/urun_detay/digifel-premix-cp1-40sp.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 7 Nisan 2016; 18:50:15 >

Üstadım gerçekten bu konu ile ilgili olarak tam manası ile bilgi dolu olmanız beni oldukça etkiledi. Öncelikle bir yön verdiğiniz için çok çok teşekkür ederim. Size son bir soru sormak istiyorum. Kendi kendime araştırmalarım sonucu üç kombi arasında kaldım. Bana bir yardım ederseniz çok minnettar kalacağım. Bu üç kombi için bana artıları ve eksileri şekilde yorum yapmanızı rica edeceğim.

http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-baymak-duo-tec-premix-45-fiyati,2878724.html

http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-viessmann-vitodens-100-w-35-kw-fiyati,146760.html

http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-buderus-gb172-35-ik-fiyati,5678574.html

buderus gb172 yılbaşından önce piyasaya çıktı kullanım kılavuzu hala olmadığı için net değerlendirme yapmak zor ama kombinin içine baktığımızda malzeme kalitesi üst düzeyde bir cihaz,ayrıca 1:10 modülasyon yapabilmesi de büyük avantaj,aynı şekilde vitodens 50 de malzeme kalitesi iyidir
    ama fiyat farkı olarak baymak duo tec ile aralarında çok fiyat farkı var,en önemlisi de uygulamada ise 3 kombi arasında büyük fark hissetmezsiniz,ayrıca ilerde olası arızalarda eca ve baymak gibi markalarda düşük işçilik ve parça maliyeti ile avantajlıdır
    kişisel fikrimi soruyorsanız bence 45kW kombi almayın gereksiz fazla evinize maximum 35kW bir kombi yeterlidir ama baymak duo tec gibi kombiler geniş aralıkta modülasyon yapabildiği için 42kW ta olabilir ama 33kW bence en ideali

bence f/p premix yoğ kombi alın aynı performansta çalışır. 35kW eca confeo premix & 33kW baymak duo tec

http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-e-c-a-confeo-premix-35-kw-fiyati,2221769.html

http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-baymak-duo-tec-premix-33-fiyati,2668959.html

Merhaba öncelikle bu konunun cahili olduğum için kusura bakmayın size kolay gelen bazı sorular sorabilirim.
    Maddi imkanlardan dolayı uzun bir süre sonunda kombiyi aldım hem kişisel araştırmalarım hemde sizin fikirleriniz ile birlikte. Eca Confeo Premix S 35 Kw kombiyi satın aldım.
    Şimdi sizin bir kaç değerli bilginize daha ihtiyacım var. Kombiyi aldım fakat bağlantısını yapabilecek adam gibi bir ustaya ihtiyacım var. Telefon açıp konuştuğum ustaların hava ayırıcı, pislik tutucu gibi parçalardan haberi bile yok. Sizden ricam şudur. Araştırmalara göre spirovent,flamco,caleffi diye çeşitli markalar var bunlardan hangisini tercih etmeliyim? Kocaeli de nereden satın alabilirim? Birde benim evim yerden ısıtma daha önce hiç kombi takılmamış yani sıfır bina. Borular oksijen bariyerlimi değilmi bilmiyorum güvenlik olsun diye Hava ayırıcı ve tortu pislik tutucu ve otomatik hava pürjörü takmak istiyorum.
    Ürünlere bakınca 3/4" 1" gibi ibareler bu ölçüler borunun kalınlığını ifade ediyor sanırım. Kombi bağlantıları için hangi kalınlıkta boru kullanıldıysa onu mu satın almam gerekli?
    Birde daha önceki mesajlarınızda;

"bir de kombiden itibaren kollektörlere giden ana bağlantı pprc borular 32mm veya en kötü ihtimale 25mm yani 3/4 çap olmalı bazı cahil ustalar 20mm ile tesisat ana borusu döşüyorlar
    ona dikkat edin,"
    demişsiniz 3/4 25mm olarak yazmışsınız bu 25mm dış çap mı oluyor bende ona göre ölçmek istiyorum. Ekte bir kattaki kollektörün resmidir.  190M2 3 KATLI EV İÇİN KOMBİ TAVSİYESİ LÜTFEN

spirovent,flamco,caleffi hepsi olur izmitte bulacağınızı sanmıyorum istanbuldaki sitelerde satılıyor
    1'' veya 3/4 olması önemli değil usta redüksiyon (daraltıcı) ile çap düşürür bunu da beceremeyen ustayı evinize sokmayın gitsin
    3/4 çap alabilirsiniz ama 1'' alsanızda sıkıntı olmaz usta çap düşürerek montajı yapar sorun değil
    tortu ayıcı ve hava ayırıcı montaj resimlerini ekliyorum montajı yapacak ustaya gösterin
    resimlerdeki beyaz borular sanırım 25mm,zaten borunun üstünde dn 25x4.2mm PN25 gibi ifadeler yazar

• Üstadım merhaba en sonunda bağlantıları yaptırdım yerim biraz dar olduğu için fotolar biraz kötü. Şimdi merak ettiğim bir şey daha var ben bu hava ayırıcı ve pislik tutucuyu nasıl kullanacağım ? Yani yapmam gereken bir şey var mı? Var ise hangi sürelerle yapmalıyım. 190M2 3 KATLI EV İÇİN KOMBİ TAVSİYESİ LÜTFEN

tesisattaki kirlilik durmuna göre tortu ayırıcındaki musluktan pisliği akıtacaksınız,aynı şekilde tesisatta dolaşan havayı da hava ayırıcıdan arada tahliye edeceksiniz
    kış sezonunda 1-2 defa yapmanız yeterli
  • Merhaba

Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim, benim de benzer bir sorum olacak, natamam durumdaki 3 katlı villanın bodrum katına kombi yerleştirmeyi ve yerden ısıtma sistemi döşetmeyi düşünüyoruz. Keşif için çağırdıgım ustalardan bazıları bodrum katta kombinin gücünün 2. kat için yetersiz olacağını, kazan tipi kombi kullanmam gerektiğini ve bu işin yüksek maliyete neden olacağını söylüyor. 32kw kombinin bu iş için düşük kalacağını belirtiliyor. Ev 80m² taban üzerine 3 kat, yerden ısıtma döşenecek alan yaklaşık 160m², bina Ankara'da;

1. sıkıntı yaşamadan bodrumda kullanabileceğim kombi öneriniz olur mu?

2. Baymak 45kw kombi modelleri üst kat odaların ısınması ve banyo sıcak suyu için yeterli olur mu?

3.Ekstradan denge kabı ve pompa koymalı mıyım?

4.Bunları koymak gerekmese de denge kabı ve pompa faydalı olup kombiyi rahatlatirlar mi?

5. Maliyet uygun farklı herhangi bir öneriniz olur mu?

Şimdiden cevaplar için çok teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ywznmsl -- 7 Mayıs 2020; 8:7:3 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.