Şimdi Ara

YENİLEME ve YENİ EHLİYET İÇİN HARÇ ÜCRETİ NE KADAR VE HANGİ BANKAYA YATACAK DİYENLER!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
187.697
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AŞAĞIDA YAZILANLAR B SINIFI EHLİYET İÇİNDİR.

NOT: Aşağıdaki Harç ücretleri her yıl artmaktadır güncel harç ücretlerini kontrol edip paranızı ona göre ayarlayınız.
    2017 Yılı için B SINIFI HARÇ ÜCRETİ: 433,10 TL + KART BEDELİ: 117 TL + VAKIF PAYI: 22 TL

Ocak'ta direksiyon sınavına girip yeni nesil ehliyetimi 3 mart 2016 tarihinde almış bulunmaktayım.Tabi bu süreç bilgi kirliliği ve yetersizlikten dolayı zorlu bir süreç oldu benim için.
    Öncelikle belirteyim kurstan dosyanızı aldıktan sonraki işlemleri anlatacağım.Ondan önceki işlemleri zaten kurs hallediyor, ki halletmiyorsa bence kursunuzu değiştirin.Bazı kurslar sağdan soldan bilmem ne odasından dosya toplamanızı istiyormuş, kayıt olmadan önce bunu öğrenin, ona göre kaydolun, çünkü bu saçmalık resmen.Benim dosyam herşey hazır şekilde verildi. 700 TL KURS ÜCRETİ + 531 Emniyet işlemleri +30-40 ıvır zıvır toplam 1300 lira civarına B Sınıfı Ehliyeti aldım.

Sadece dosyaya eklemeniz gerekenleri sıralıyorum;

1-Dosyayı aldıktan sonra yapmanız gereken ilk şey;https://surucurandevu.egm.gov.tr/ adresinden randevu almak olacak.
    2-Dosyanızda 2 adet ''biometrik'' fotoğraf olacak.Özellikle buna dikkat edin 5x6 arka fon beyaz olmak zorunda, kesinlikle zorunda.
    3-Sürücü Belgesi Dosyası, Nüfus cüzdanı, Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası, Sürücü Sağlık Raporu.(Bunlar zaten kurs tarafından dosyanın içine koyulmuş olacak dolayısıyla size sadece kontrol etmek düşüyor.)
    4- En önemli konu burası burayı dikkatle okuyunuz.
    Sürücü Belgesi Harcı, Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz.Bu olay biraz karışık çünkü sistem tam oturmamış.Çoğu kişi ücretleri yanlış yatırmakta.

SIFIRDAN YENİ EHLİYET ALACAKLAR İÇİN

Sürücü Belgesi Harcı, Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli ve Sürücü Belgesi Hizmet (Vakıf Payı) Bedeli

Sürücü Belgesi Harcı = 433,10 lira olan bu ücreti Halkbank'a yatırabilirsiniz.Eğer bankaya yatırmada sorun çıkarsa en kesin çözüm Vergi Dairesi'ne gidiyorsunuz ve Harçlar veznesi hangi katta ise o kattaki vezneye 433,10 lira olan harç bedelini ödeyip makbuzu alıp dosyaya ekliyorsunuz.

Sürücü Belgesi Değerli Kağıt Bedeli = 117,00 lira olan bu ücreti yine Halkbank'a yatırabilirsiniz.Alternatif olarak yine Vergi Dairesi'nde harçlar veznesinden yatırabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Hizmet (Vakıf Payı) = Arkadaşlar bu ücreti yatırmak için 5 banka gezdim ve tecrübelerimi aktarıyorum.Bu ücret de Halk Bank'a sorunsuz bir şekilde yatırılabiliyor.Bu ücreti yatırırken vezne memuruna ''Ehliyet için Türk Polis Güçlendirme Vakfı'na 22 lira yatırmak istiyorum'' demeniz yeterlidir.Ehliyetini daha önceki yıllarda almış olanlar ve yenilemek için başvuranlara ise bu ücret 2 liradır.Karıştırmamak adına tekrarlıyorum.Sıfırdan ilk defa ehliyet alacaklar 22 lira yatıracak, yenilemek isteyenler ise 2 lira yatıracak.Bu konu önemli çoğu sıfırdan alacak kişiler, vezne memurunun yanlış yönlendirmesiyle bu ücreti 22 lira yerine, 2 lira olarak yatırıyorlar aman dikkat.

YENİLEMEK İÇİN BAŞVURANLAR İSE ;

EHLİYET HARÇ ÜCRETİNİ ÖDEMİYOR. Yalnızca Vakıf Bank'a değerli kağıt bedeli olan 13 lira ve vakıf payı olan 2 lirayı yatırıyorsunuz(Sıfırdan alacaklar için bu ücret 117 lira karıştırmayın, sadece yenilemek isteyenlere indirimli, yalnızca 13 + 2 lira veriyor yenileyecek olanlar. Ziraat Bankası bu ücreti yatırmıyor boşuna gitmeyin.Direk Vakıf Banka gidin. vezneye ''Ehliyet için değerli kağıt bedelini yatırmak istiyorum deyip 13 lirayı yatırıyorsunuz. Sonra ''Ehliyet için Türk Polis Güçlendirme Vakfı'na 2 lira yatırmak istiyorum'' diyip vakıf payını da yatırıyoruz.(2 lira olduğunu belirtin yoksa memur, sıfırdan yeni ehliyet alacağınızı sanıp 22 lira yatırabilir.) vakıf payını da ödedikten sonra işiniz bitiyor. Böylece toplam 15 lira yatırıp ehliyet yenileme işlemleri için ücretleri halletmiş oluyorsunuz.

5- KAN GRUBU KARTI
    Arkadaşlar kan grubunu bilenler gidip boşuna hastane köşelerinde sürünmesin.Bilenler için bu karta gerek yok.Dosyanızdaki kimlik fotokopinizin altına Kan grubumun şu şu olduğunu beyan ederim yazıp, imza atmanız yeterlidir.Bazıları herkes için gerekli falan demiş, tecrübeyle sabit, bilenler için gerek yok uğraşmayın boşuna.
    6-İKAMETGAH
    Emniyetin sitesinde yazmıyor fakat gerekli mi emin değilim.Şöyle ki kurstan bana ikametgah alıp dosyaya koymam gerektiğini söylediler.5 dk sürmez, alın koyun ne olur ne olmaz. (İkametgah artık E-Devletten alınabiliyor, almayan kalmasın :))

Evet arkadaşlar gerekli olan şeyleri elimden geldiğince yazdım, aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DemirAtlıAdam -- 31 Mart 2017; 15:45:9 >

• Bugün itibari ile ehliyet yenileme işlemimi tamamladım.
    Yapılması gerekenler sırası ile

İlk öncehttps://surucurandevu.egm.gov.tr/ randevu alın. (Ankara'da yaşıyorum ocak ayında başvuru yaptım anca mart 13 randevu alabildim)

Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
    Sürücü sağlık raporu (Aile Hekimine gittim göz için hastaneye sevk etti orda Uzman Hekim ücreti 50₺ istediler. Bende özel poliklinikten 50₺ tek seferde halletim. Sağlık raporu için biyometrik vesikalık fotoğraf bulundurun yanınızda)

15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz (Vakıf Bank yatırdım hepsini 13₺+2₺=15₺ olarak sorunsuz şekilde)

2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan (eski ehliyetimde olduğu için gerek kalmadı)

Fotoğrafçı sağolsun 25 adet biyometrik foto dayadı yeni kimlik ve ehliyet için toplam 4 adet yetiyor aç gözlü esnafın lafına aldırış etmeyin.

14:30 Randevu almıştım ama saat 09:30 orada oldum kimse niye erken geldin demiyor önemli olan o güne randevunuzun olması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geogercostanza -- 13 Mart 2017; 13:3:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Olcars

Bugün itibari ile ehliyet yenileme işlemimi tamamladım.
    Yapılması gerekenler sırası ile

İlk öncehttps://surucurandevu.egm.gov.tr/ randevu alın. (Ankara'da yaşıyorum ocak ayında başvuru yaptım anca mart 13 randevu alabildim)

Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
    Sürücü sağlık raporu (Aile Hekimine gittim göz için hastaneye sevk etti orda Uzman Hekim ücreti 50₺ istediler. Bende özel poliklinikten 50₺ tek seferde halletim. Sağlık raporu için biyometrik vesikalık fotoğraf bulundurun yanınızda)

15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz (Vakıf Bank yatırdım hepsini 13₺+2₺=15₺ olarak sorunsuz şekilde)

2 adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf)

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan (eski ehliyetimde olduğu için gerek kalmadı)

Fotoğrafçı sağolsun 25 adet biyometrik foto dayadı yeni kimlik ve ehliyet için toplam 4 adet yetiyor aç gözlü esnafın lafına aldırış etmeyin.

14:30 Randevu almıştım ama saat 09:30 orada oldum kimse niye erken geldin demiyor önemli olan o güne randevunuzun olması.

ben sağlık raporuna biyometrik fotoğraf vermedim sıradan eski fotolardan verdim bir sorun olur mu ki

• Geçenlerde bir arkadaş, internet üzerinden nasıl randevu alındığıyla ilgili bir bilgi istiyordu. Yeni dönem ehliyet randevularından ilk kez alanlar ve mevcut olan ehliyeti yenilemek isteyenler olarak ikiye ayrılıyor. ilk defa alanlar için zaten prosedür belli. Ehliyet sınavında başarılı olursa alacağı ehliyet yeni olacaktır. ha bunun için de tabi randevu almak gerekiyor.
    şu adres üzerinden hem ehliyeti ilk kez alanlar hem de mevcut ehliyetini değiştirmek isteyenler, internet üzerinden nasıl hallediliyor diye bilgi alabilir.

Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enescooo -- 17 Mart 2018; 0:41:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: enescooo

Geçenlerde bir arkadaş, internet üzerinden nasıl randevu alındığıyla ilgili bir bilgi istiyordu. Yeni dönem ehliyet randevularından ilk kez alanlar ve mevcut olan ehliyeti yenilemek isteyenler olarak ikiye ayrılıyor. ilk defa alanlar için zaten prosedür belli. Ehliyet sınavında başarılı olursa alacağı ehliyet yeni olacaktır. ha bunun için de tabi randevu almak gerekiyor.
    şu adres üzerinden hem ehliyeti ilk kez alanlar hem de mevcut ehliyetini değiştirmek isteyenler, internet üzerinden nasıl hallediliyor diye bilgi alabilir.

Ehliyet Yenileme Randevusu Nasıl Alınır?

randevu almadan gidemiyormuyuz ? gün bile alamıyorum full dolu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Coskun Marley kullanıcısına yanıt
    Malesef kardeşim. Randevu almadan gittiğinde oradaki memurların insafına kalıyorsun bir nevi. İçeride tanıdığın falan varsa halledersin. Diğer türlü imkansız.
    https://m.neoldu.com/ehliyet-yenileme-randevusu-nasil-alinir-30167h.htm bu sayfada diğer ihtimaller de yer almış. Ama en sağlıklısı randevu almak tabi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enescooo -- 18 Mart 2018; 9:19:33 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Çıkmış ehliyet sınavı sorularına çalışmak isterseniz sitemizdeki 2015-2016-2017-2018 yılında çıkmış tüm ehliyet sınav soruları bulunuyor. Ayrıca sınavı bitirdikten sonra doğrularınızı ve yanlışlarınızı da görebilirsiniz.
    www.ehliyetsinavsorularii.com
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.