Şimdi Ara

Netbook için hangi Linux? (Sony Vaio pcg 21313m)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sony Vaio pcg 21313m marka model netbook sahibiyim.
    Cihazda Intel Atom N450 1,83 Ghz işlemci, 2GB DDR2 Ram var.
    Windows'un hızı artık ben ince hastalığa bırakacak.
    Linux kurmak istiyorum, en azından daha istikrarlı çalışır. Sadece internet amaçlı kullanılacak.
    Hangi Linux sürümünü kurmamı önerirsiniz?
    Araştırmalarım neticesinde Xubuntu ve Linux mint sürümleri eski pcler için iyiymiş.
    Benim gibi Linux kuran netbookzede arkadaşların yardımını/yorumunu bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi system_25 -- 17 Şubat 2016; 17:42:50 >

• fikri olan yok mu?
  • linux mint xfce kurulu benim netbookta.windowsa gore daha stabil fakat islemci ve ram dan dolayi hiz yavas.remix os 32 bit cikti deniyor.android kurmayi deneyecegim cikarsa yazilim.manjaro linux denenebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Linux mint rosa xfce 32bit kurdum. Windowsa göre gayet iyi. İlk linux deneyimim. Çözmeye çalışıyorum bakalım.

• Hocam netbookta linux tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Daha önceden bir arkadaşımız android kurmuştu, memnun olmadığını ifade etmişti.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pc-system1

Hocam netbookta linux tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Daha önceden bir arkadaşımız android kurmuştu, memnun olmadığını ifade etmişti.

Windowsa göre oldukça hızlı çalışıyor. Mozilla Firefox ile birlikte geliyor. Tüm ayarların Windows karşılığı var, kurcalamak gerekiyor. Word, excel, aygıt yöneticisi, ctrl alt del paneli, başlat, çalıştır...vs tüm windows bileşenlerinin ve programlarının karşılığı var. Xubuntu kurdum, web tarayıcı daha hızlı idi fakat netbook yavaş çalışıyodu ve yazılım hataları alıyodum. Linux mint 17.3 rosa Xfce 32bit sürümünü yükledim. Basit arayüzü ve sistemi yormayan yapısıyla netbooklarda gayet iyi çalışıyor. Android versiyonunu da gördüm fakat yüklemedim. Netbooklar ve yavaş çalışan diğer pcler için Windowsa her türlü tercih edilir.

• Ubuntu 15.10 - 15.04
    Xubuntu 15.10
    Lubuntu 15.10 - 15.04
    Ubuntu Gnome 15.10
    Elementary OS 0.3.1 - 0.3.2
    Peppermint OS 6
    Linux Mint 17.3 Cinnamon
    Linux Mint 17.3 Xfce
    Korora 23
    Remix OS
    OpenSUSE
    ArchLinux

Yukarıdakilerin hepsini denedim. Netbook: HP Stream L3Q37EA
    Ubuntu kesinlikle kullanmayın Unity kasıyor, Gnome da aynı şekilde.
    Elementary Os uefi modda sıkıntı çıkarıyor ayrıca ben 14.04 LTS tabanlı linuxları tercih etmiyorum. Onun sebebi de rtl8723be (asagıda acıkladım).
    Linux Mint güzel ama o da 14.04 tabanlı.
    Korora'nın (Fedora tabanlı) performansından memnun kalmadım.
    RemixOS, fanteziye gerek yok.
    OpenSUSE, masaüstü yavas + genel sıkıntılar.
    ArchLinux kuramadım.

Lubuntu ve Xubuntu'nun ikisi de çok başarılı. Birazcık daha görsellik isterseniz Xubuntu derim. Kendi netbook'umda performans olarak bir fark göremedim.

Not: Bu değerlendirmeyi şu kriterlere göre yaptım.
    1- Sorunsuz UEFI kurulum (legacy mod kapalı olunca daha hızlı boot oluyor)
    2- Hepsinde Chrome (Chromium değil) kullandım ve flash player performansı benim için önemli. Firefox vs kullanmayın Chrome'a entegre olan flash playerın performansı çok güzel (pepperflash mı neydi)
    3- Intel Bay Trail graphics sorunsuz olmalı.
    4- Wireless + bluetooth sorunsuz olmalı. Ama hiçbirinde olmadı yanlız 15.10 kullanırken kolay bir çözümü var. Bu model için "ubuntu 15.10 rtl8723be wifi" yazınca google'da direk cözümü var.

• quote:

Orijinalden alıntı: CnZ

Ubuntu 15.10 - 15.04
    Xubuntu 15.10
    Lubuntu 15.10 - 15.04
    Ubuntu Gnome 15.10
    Elementary OS 0.3.1 - 0.3.2
    Peppermint OS 6
    Linux Mint 17.3 Cinnamon
    Linux Mint 17.3 Xfce
    Korora 23
    Remix OS
    OpenSUSE
    ArchLinux

Yukarıdakilerin hepsini denedim. Netbook: HP Stream L3Q37EA
    Ubuntu kesinlikle kullanmayın Unity kasıyor, Gnome da aynı şekilde.
    Elementary Os uefi modda sıkıntı çıkarıyor ayrıca ben 14.04 LTS tabanlı linuxları tercih etmiyorum. Onun sebebi de rtl8723be (asagıda acıkladım).
    Linux Mint güzel ama o da 14.04 tabanlı.
    Korora'nın (Fedora tabanlı) performansından memnun kalmadım.
    RemixOS, fanteziye gerek yok.
    OpenSUSE, masaüstü yavas + genel sıkıntılar.
    ArchLinux kuramadım.

Lubuntu ve Xubuntu'nun ikisi de çok başarılı. Birazcık daha görsellik isterseniz Xubuntu derim. Kendi netbook'umda performans olarak bir fark göremedim.

Not: Bu değerlendirmeyi şu kriterlere göre yaptım.
    1- Sorunsuz UEFI kurulum (legacy mod kapalı olunca daha hızlı boot oluyor)
    2- Hepsinde Chrome (Chromium değil) kullandım ve flash player performansı benim için önemli. Firefox vs kullanmayın Chrome'a entegre olan flash playerın performansı çok güzel (pepperflash mı neydi)
    3- Intel Bay Trail graphics sorunsuz olmalı.
    4- Wireless + bluetooth sorunsuz olmalı. Ama hiçbirinde olmadı yanlız 15.10 kullanırken kolay bir çözümü var. Bu model için "ubuntu 15.10 rtl8723be wifi" yazınca google'da direk cözümü var.

Yazdıklarınızı dikkate alacağım. Ben Xubuntu kurdum, daha doğrusu kuramadım. Nedendir bilinmez netbook fanı bir anda en yüksek seviyede durmamacasına dönmeye başladı. Pc yanıt vermedi, fanı durdurmak için bataryayı çıkarmak zorunda kaldım. Daha sonra Linux mint 17.3 kurdum fakat yine nedendir bilmiyorum modemin şifresini değiştirdikten sonra wifi açma listesi (saatin yanındaki) ile pil göstergesi kayboldu. Xubuntuyu ve Lubuntuyu pek kullanma fırsatım olmadı ama düşük performanslı pclerde Linux Mint gayet stabil çalışıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: system_25

Sony Vaio pcg 21313m marka model netbook sahibiyim.
    Linux kurmak istiyorum, en azından daha istikrarlı çalışır. Sadece internet amaçlı kullanılacak.
    Araştırmalarım neticesinde Xubuntu ve Linux mint sürümleri eski pcler için iyiymiş.

merhaba
    netbook ram 1 gb win 7 stater var çok yavaş win 7 format atıp linux yüklemek istiyorum
    türkçe olan wi fi sinde yani herhangi bir sorunu olmayan masaüstü görselliği iyi olan az ram harcıyan linux tavsiyeniz var mı
    ilk kez linux yüklücem

• quote:

Orijinalden alıntı: eren5x

quote:

Orijinalden alıntı: system_25

Sony Vaio pcg 21313m marka model netbook sahibiyim.

merhaba
    netbook ram 1 gb win 7 stater var çok yavaş win 7 format atıp linux yüklemek istiyorum
    türkçe olan wi fi sinde yani herhangi bir sorunu olmayan masaüstü görselliği iyi olan az ram harcıyan linux tavsiyeniz var mı
    ilk kez linux yüklücem

Görselliği olupta az ram harcayan tavsiye edemem fakat görsel pek önemli değilse Linux mint 17.3 xfce tavsiyemdir. En düşük netbooklarda bile gayet stabil çalışıyor.

• Uefi destekli olanlar önce Uefi Windows 10 denesin tavsiyem. Memnun kalmaz iseniz geçersiniz Linux a memnun kalırsanız da 60 TL ye bir oem Windows 10 keyi alıp devam edersiniz. Çünkü atom işlemcili tablet note book ikisi bir arada cihazlarda Windows 10 lar hep Uefi ve düşük donanıma rağmen iyi çalışıyorlar.

• Manjaro xfce öneririm. Görsel olarak da doyurucu.

• kesinlikle lubuntu,en hızlı çalışan dağıtım bu
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.