Şimdi Ara

Acer Predator XB271HU 27-inch (2560 x 1440) G-Sync & Ulmb - IPS Monitör (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
660
Cevap
14
Favori
32.093
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arada büyük bir fark mevcut çözünürlük anlamında haliyle esas sıkıntı burada. Ha bu sorunları 2k ya da 4k videoları izlerken yaşıyorsanız o zaman bir sıkıntı var diyebiliriz ancak durumun öyle olmadığını düşünüyorum açıkçası. 2k monitör üzerinde full screen 480p ya da 1080p izlemek en ideal yol değil bu tarz durumların testi için. Sorun olduğunu düşünüyorsanız renk bütünlüğüne bakmak gerekecek.

Bahsi geçen iki panel de AUO üretimi lakin aralarında yapısal farklılıklar mevcut bu yüzden ezbere bir kıyas yapmak doğru değil. Uniformity fotolarını eklerseniz çok iyi olacak, daha sağlıklı değerlendirme yapabiliriz böylece ve elbette 2k/4k videolarda benzeri karanlık ortamlarda aynı şeyin yaşanıp yaşanmadığını da test etmeniz fayda sağlayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nessarien -- 7 Haziran 2016; 20:52:43 >
  • Nessarien kullanıcısına yanıt
     Acer Predator XB271HU 27-inch (2560 x 1440) G-Sync & Ulmb - IPS Monitör

Parlaklık 70
    Kontrast 50

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cybernoid -- 7 Haziran 2016; 22:32:27 >

• cybernoid kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğiniz şey sanırsam color(gradient) banding. Özellikle karanlık koyu sahnelerde oluyor. Asus ekranınınızın renk geliştirmeleri daha iyi olduğu için bunu görmüyorsunuz sanırım. Bende xb280hk almıştım 4k g-sync olanı aynı olay vardı epey ugrasmıştım nedendir çözülürmü bu diye. Önceden 24 inç altı ekranlarda olan 8-bit renk yetiyordu göze batmıyordu. Ama şimdi ekran boyutu arttıkça vede görüntü upscale olduğunda direk göze batıyor vede sizdekide bendeki gibi çok çirkin. Asustada yok değil ama renklerde iyileştirici teknoloji efektler kullanılarak iyileştirilmiş. Birkaç yerden okuduğum anladığım kadarıyla bu renk iyileştirmeleri biraz daha monitörde görüntüyü işleyip zaman harcadığından (yani bir nevi input lag katıyor biraz) oyuncu monitörlerinde pek tercih edilmiyor. Bu seferde bu çirkin görüntü oluşuyor.

Nvidia panelde umarım renk ayarlarına hiç dokunmamışsınızdır. Bir kere dokunduktan sonra dahada berbat ediyor vede sürücüleri kaldırıp yeniden yüklemeden yada renk profilini sıfırlamadan düzelmiyor. Buna bakmanız için lagom sitesine girin gradient banding resmini bilgisayarınıza indirin vede windowsta acıp kontrol edin. o resimde normalde banding olmaması lazım eger varsa nvidia ayarları bozmuş demektir renk profillerini sıfırlamanız lazım. Tabi bu gene banding olayını kökünden çözmeyecektir siz eger nvidiada ugrasmışsanız yapmış olduğunuz daha fazla bozukluğu geri alacaktır.
    http://www.lagom.nl/lcd-test/gradient.php

Bu banding oyunlarda filan göze batmıyor ama aslında gölgelerde var dikkatli bakkınca. Özellikle biraz daha eski oyunlarda çok belli. Videolarda da ben k-lite codecde gelen mp classicle madvr kullanıyorum. Madvr'da reduce banding artifacts diye bir kısım var orda 2 ayarıda high yaptığımda banding bayağı gidiyor yalnız ince detay ayrıntıların bir kısmını azda olsa kaybedebiliyorsunuz. Ama ben o şekilde çirkin bir görüntü görmektense azda olsa detay kaybetmeyi tercih ediyorum. Tabi birde bütün izleyecegim dizi, film vs indirip izliyorum online videolarda bir çözüm bilmiyorum. Ekran kalibrasyon cihazıyla filan bu olay azalırmı onla ilgili kesin bilgi bulamadım. Kesin gececegini bilsem kalibrasyon cihazı bile alırdım bunun için.

Bu arada monitorunde bu sıkıntı olmayana tam olarak bu sorunu anlatmak biraz zor. Çünkü resimlere bakanın nasıl bir ekrandan bakacagı belli degil. Kimisi baktığı ekrana göre ne demek istediğinizi anlar kimisi anlamaz baktıkları ekranlarının özelliklerine göre

• Evet aynen dediğinz gibi karanlık sahnelerde. Aynı videonun aydınlık sahnelerinde 10 numara 5 yıldız dörünüyor. Ama dediğiniz mantıklı, diğer monitör daha çok durağan şeyler için tasarlanmış - Fotoğraf üzerinde vs. çalışmak gibi. Anladığım kadarı ile benim elimdeki monitörden değil, genel bir bir sorun.

Dediğinz sayfadan direkt indirme linkini bulamadım!?

Sağ tuş farklı kaydet diyerek indirip zoom yaptım;

Renk ayarlarına dokunmadım - sadece GAMA'yı +95 yapıyorum daha koyu bir siyah için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cybernoid -- 8 Haziran 2016; 0:56:33 >

Evet bende farklı kaydedin diyecektim. Ben şu anda sizin cektiginiz resimden birşey göremiyorum. Ama sizin suna dikkat etmeniz lazım: zoom yaptıgınızda her renk tonu için ayrı bir cubuk (bar) göreceksiniz iyicede zoom yapın. Bunlardan her biri tek tek görünüyorken hiç 2-3 tane birleşik görünen varmı? Eger yoksa nvidia'yla ilgili bir sorununuz yok demektir
  • Bir sorun görünmüyor gibi. Gerçi AIDA64'ün içeriğinde de monitör kararlılık testleri var, ordanda baktım sıkıntı yok gibi.

Fotolar sıkışıp yeniden boyutlandığı ve çekimin - ortam ışığının çok iyi olmadığı açık.

Tabi bir de parlaklık ve kontrast iyi ayarlanmadığında bu barların birleştiğini söylemek gerek. Aslında bu tip grafikleri kullanarak kalibrasyon yapılmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cybernoid -- 8 Haziran 2016; 1:05:30 >

Cektiginiz fotolardan maalesef cok iyi anlayamıyorum. Bu sıkıntı zaten koyu renklerde var vede normal cihazlarda zaten koyu renkleri iyi cekmezler. Siz eger zoom yaptıgınızda bir eşitsizlik görmüyorsanız o zaman nividiada bir sıkıntı yoktur. Ben şahsen benim monitörde bir kez dokundummu anında daha çok bozduğu için daha sonra dokunmadım hiç nvidiaya sadece monitör üzerindeki ayarları kullandım. Videolar için indirdiğiniz videolarda mp classicle madvr kullanın o zaman ayarlarını yapıp. Şimdilik bildiğim tek çözüm bu benim maalesef

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drhiziracil -- 8 Haziran 2016; 1:13:06 >
  • Youtube'da ki en kaliteli videolardan biri bu, 1080p - 1440p harika görünüyor (60fps) Hatta 2160p 60fps bile izleyebilrsiniz. Tam monitör testi videosu

Video gerçekten harika görünüyor bende 2160p izledim. 60 fps olmasıda cok akıcı olmasını saglıyor. Bu arada ekranınızı sabit 165 hz'demi kullanıyorsunuz? Videolarda videonun fps'si kacsa onun tamsayı katı olan bir hz'de izlerseniz daha akıcı oluyor. Tam katsayı olmadığı zamanlarda ufak stutter(takılmalar) görebiliyosunuz. Benim ekranımda da sadece 60 hz ve 24 hz var. 24 fps videoları 24 hz'de 30 fpsleride 60hzde izliyorum(25fpsde 60hzde mecbur). Tabi her videoda elle değişmiyorum madvr'da onunda ayarı var videoları acınca otomatik degişiyor hz'i fpsnin tamsayı katı hz'e. Kapatıncada eski haline geri dönüyor. Yalnız o şekilde kullanmak istemiyor olabilirsiniz ama sadece bir deneyin derim. Sizin ekranda 144,120,100 hz modları vardır tahminimce. Videolardaki fps'ye göre tam katsayısı olan hz'lerde bi deneyin derim. Birde online videolarda bakmayın indirdiğiniz videolarda bakın daha iyi anlarsınız.

Bu arada attığınız videonun full film versiyonu gelsede indirip izlesek. Ben 100 gb'dan fazlada olsa bile indirmesine razıyım transformersin 4k 60 fps'si için :)

• quote:

Orijinalden alıntı: drhiziracil

Video gerçekten harika görünüyor bende 2160p izledim. 60 fps olmasıda cok akıcı olmasını saglıyor. Bu arada ekranınızı sabit 165 hz'demi kullanıyorsunuz? Videolarda videonun fps'si kacsa onun tamsayı katı olan bir hz'de izlerseniz daha akıcı oluyor. Tam katsayı olmadığı zamanlarda ufak stutter(takılmalar) görebiliyosunuz. Benim ekranımda da sadece 60 hz ve 24 hz var. 24 fps videoları 24 hz'de 30 fpsleride 60hzde izliyorum(25fpsde 60hzde mecbur). Tabi her videoda elle değişmiyorum madvr'da onunda ayarı var videoları acınca otomatik degişiyor hz'i fpsnin tamsayı katı hz'e. Kapatıncada eski haline geri dönüyor. Yalnız o şekilde kullanmak istemiyor olabilirsiniz ama sadece bir deneyin derim. Sizin ekranda 144,120,100 hz modları vardır tahminimce. Videolardaki fps'ye göre tam katsayısı olan hz'lerde bi deneyin derim. Birde online videolarda bakmayın indirdiğiniz videolarda bakın daha iyi anlarsınız.

Bu arada attığınız videonun full film versiyonu gelsede indirip izlesek. Ben 100 gb'dan fazlada olsa bile indirmesine razıyım transformersin 4k 60 fps'si için :)

Akk sizi teğet geçiyor anlaşılan3dklık video 700mb.Hem 4K hemde 60fps bir transformer 100gbdan bile fazla olması lazım. 15 günde falan iner bende herhalde.Edit:İ5 işlemciden midir media playerdan mıdır nedir,stabil olarak izlemekte bile zorlandı benim pc.Demekki 4K,bırak oyunu video bile benim için...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -SKYNET- -- 8 Haziran 2016; 11:54:01 >

• Akk teget gecmiyor maalesef önceden kaldığım yerdede sadece adsl vardı. Şimdi baska bir yere tasınıp nakil alıdırdım hattı adsl diye nakil aldırdılar. Yalnız burda hipernette varmıs aradım ttneti hipernete geçirsinler diye 2-15 gün arasında gecer dediler 10 gündür bekliyorum geçmedi. Eger hipernete geçtiginde bir sıkıntı yasamazsam 200 gb kotalı pakete geçip taahhüt yapıcam. Taahhütlerde 2 yıldan asagısı yok bulundugum yerdede ttnete mahkumum baska servis saglayıcı yok.Yoksa dediginiz gibi bi 15 gün sürer 3mbitle indirmesi O yüzden geleceğe yatırım, madem 2 yıl taahüt yapıcam 200 gb yapayım diyorum sırf bu 4k videolar cıkar yaygınlaşırsa o zamana diye. Tabi birde yeni oyunlar bile kimisi 50 gb olmuş artık tek oyunda doldurur normal akkyı

Superonline olsa gecekuşu tarifesi varmış ne güzel gece 00:00 sabah 06:00 arası akk'ya takılmadan indirme yapılırdı. Ttnete mahkumum bulunduğum yerde

Videoyuda ekran kartınız kaldırmıyodur muhtemelen. 4kda işlemciden ziyade ekran kartı zorlanıyor. bazen hdd'dende kaynaklanabiliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drhiziracil -- 8 Haziran 2016; 12:51:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: drhiziracil

Akk teget gecmiyor maalesef önceden kaldığım yerdede sadece adsl vardı. Şimdi baska bir yere tasınıp nakil alıdırdım hattı adsl diye nakil aldırdılar. Yalnız burda hipernette varmıs aradım ttneti hipernete geçirsinler diye 2-15 gün arasında gecer dediler 10 gündür bekliyorum geçmedi. Eger hipernete geçtiginde bir sıkıntı yasamazsam 200 gb kotalı pakete geçip taahhüt yapıcam. Taahhütlerde 2 yıldan asagısı yok bulundugum yerdede ttnete mahkumum baska servis saglayıcı yok.Yoksa dediginiz gibi bi 15 gün sürer 3mbitle indirmesi O yüzden geleceğe yatırım, madem 2 yıl taahüt yapıcam 200 gb yapayım diyorum sırf bu 4k videolar cıkar yaygınlaşırsa o zamana diye. Tabi birde yeni oyunlar bile kimisi 50 gb olmuş artık tek oyunda doldurur normal akkyı

Superonline olsa gecekuşu tarifesi varmış ne güzel gece 00:00 sabah 06:00 arası akk'ya takılmadan indirme yapılırdı. Ttnete mahkumum bulunduğum yerde

Videoyuda ekran kartınız kaldırmıyodur muhtemelen. 4k işlemciden ziyade ekran kartınızdandır. bazen hdd'dende kaynaklanabiliyor

Ekran kartı sorun edeceğini sanmıyorum Gtx970 var i5 4690 işlemci ve 256 gb raid0 ssd(yaklaşık 1000mb/sn) var.İndirip deniyorum da ya oynatıcılar oynatmıyor ya işlemci yetmiyor çünkü işlemci kullanımı 100% oluyor. Splash player var ama süresi doldu...

Şuan en ideali Süperonline gece kuşu tarifesi de işte bulunduğun yerde olması gerekiyor üstelik fiber alt yapının da bulunması gerekiyor. Ttnet belkide müşteri kaçırmamak için bu alt yapıyada geçmiyordur. Olsa bir an durmam ttnette, tviubuymuş zart zurtla adam bağlamaya çalışacaklarına adam gibi alt yapıyı iyileştirsinler halen hız düşmeler, kopmalar falan ara ara devam ediyor, arayıp sorsan bizde sorun gözükmüyor, klasik cevap.Neyse şimdi ttnet konusuna girersek selam edeceğimiz çok kişi çıkar,yeri değil

Bu videolar bu monitörlerin esas hakkını verecek videolar, imkan oldukça bu monitörlerde fullhd altında video izlememek lazım ama Türkiye şartlarında malüm...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -SKYNET- -- 8 Haziran 2016; 12:54:20 >

• Evet ttnete girersek cıkamayız yeri degil dedigin gibi :) Sistemininde kaldırması lazım bence. İşlemcine o kadar yük binmemesi lazım işlemcinde gayet iyi. Splash player hic kullanmadım. Normal k-lite codec indirip mp classicle denesene bi.

Film dizileri full hd olsa bile online izlememek lazım aslında kaliteli mkv indirmek lazım. Onlarda bile 1080p 10gb oluyor zaten, bakalım 4k'sı nasıl olacak. Türkiye şartlarında cok zor tabi ama ona degecek film varsa indirilir. Ben tranformersı cok sevdigim için 15 günde olsa bile indirmeye razıyım 4ksını
  • Şu ayarı nasıl kullanıyorsunuz arkadaşlar? Bunun lag vs. gibi etkileri var mı?

2.yi mi seçmek lazım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cybernoid -- 8 Haziran 2016; 17:24:32 >
    Ayar doğrudur öyle kalıyor. İlkinde normal tam ekranda calısıyor sadece. 2.sinde hem tam ekran hemde pencere modunda calısıyor yazdığı gibi. Ben ilkinde bırakıyorum hiç pencere modunda kullanmadığım için. Oyunlarda pencere modunda da kullanacaksan 2.ye alırsın yoksa olduğu gibi bırak.
  • Ben de bu monitoru amazondan almayı dusunuyorum
    Deger mi daha iyi bir alternatifi var mi
  • ASUS ROG SWIFT PG278/79Q ile bunun arasında gidip geliyorum son 3-4 gündür. Gezmediğim forum, okumadıgım konu kalmadı neredeyse. Ama yine de çok pis arada kaldım beyler :)
    kardeş senin asus ile karşılaştırma konusunda ki tecrübelerin çoğu insana yardımcı olmuştur. öyle monitörü ilk kez alıpta, ohhh gsync ohhh ips ohhh 165hz bundan daha iyisi yok diye üstünkörü malını övenlerden bin kat daha faydalı bir iş çıkartmışsın forum adına sana teşekkür ediyorum.

tecrübelerime göre oyuncu monitöründe 144hz+ ve gsync kesinlikle olmalı ama;

genel olarak oyun ağırlıklı kullanılacak monitör ips mi olmalı tn mi olmalı

hatta 24" mi 27" mi olmalı asla işin içinden çıkamadığım sorular.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mad_Wolf

Ben de bu monitoru amazondan almayı dusunuyorum
    Deger mi daha iyi bir alternatifi var mi

quote:

Orijinalden alıntı: A517

ASUS ROG SWIFT PG278/79Q ile bunun arasında gidip geliyorum son 3-4 gündür. Gezmediğim forum, okumadıgım konu kalmadı neredeyse. Ama yine de çok pis arada kaldım beyler :)

Hemen hemen benzeri sorular yer aldığı için hepsine tek bir mesaj altında yanıt vermek istedim.

Muadili olarak (Ips) Asus Rog Swift PG279Q var.

34" curved modellere bakmak isterseniz de, Acer tarafında X34, Asus tarafında PG348Q mevcut. Fakat bu her anlamda bir üst model olarak adlandırılamaz çünkü artıları da var eksileri de.

Curved olması, çözünürlük ve boyut artışı (3440x1440 & 34" vs 2560x1440 &27") gibi artılar mevcut fakat bununla birlikte vazgeçmek zorunda olduğumuz şeyler de var.
    Refresh rate seviyesi 60Hz (Oc ile 100hz) seviyesinde (144hz oc ile 165hz seviyesine oranla bu büyük bir kayıp).
    ULMB yok.
    Curved olması sebebiyle köşe noktalarında doğal bir açıya sahip olduğundan IPS Glow'un büyük oranda köşe noktalarında rahatsız edebilmesi mümkün. Bu elbette ki size denk gelen panele göre minimum seviyede de olabilir yüksek oranda da olabilir. İş bu noktada şansa kalıyor.

Haliyle seçim yaparken bu faktörleri ele alıp kendinize en uygun olanı bulmanız gerekiyor. Ezbere bir şekilde bu daha iyidir bu daha kötüdür demek zor, en güzeli artıları ve eksileri ortaya döküp hangisinin size hitap ettiğini bulmak.

Gelelim IPS vs TN meselesine. Arka sayfalarda daha detaylı şekilde bu konu konuşuldu ama çok basit bir şekilde özetleyecek olursak;

4 ms vs 1 ms =>
    Daha canlı ve dolgun renkler vs Daha cansız ve sönük renkler

Bu tamamen sizin bireysel seçiminize kalıyor. Ben şahsen Asus Rog Swift PG278Q, PG279Q ve şuandaki monitörüm olan Acer Predator XB271HU'yu birebir deneyimleyip hatırı sayılır bir süre kullandıktan sonra rahatlıkla IPS diyorum zira 1ms vs 4ms farkı bir çok kullanıcı gibi bana pek bir şey ifade etmiyor ve renklere daha çok önem veriyorum zira bu noktadaki kazanım çok daha büyük.

Bu noktadan sonra da mühim olan satın aldığınız monitörün sorunsuz çıkması. Başlığı takip eden herkesin de göreceği üzere nadiren ilk seferde güzel bir panel size denk geliyor. Lakin her şeye rağmen Acer tarafında blb ve ips glow'a denk gelme şansız Asus'a oranla çok daha düşük. Tipik monitör sorunları olan ölü piksel, takılı piksel ya da toz gibi sorunlara denk gelmediğiniz süre arzu ettiğiniz monitöre kavuşmuş oluyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nessarien -- 10 Haziran 2016; 13:00:59 >

• Bir kez IPS kullanırsanız bir daha TN kullanmak istemezsiniz, tıpkı Gsync gibi. Renklerin zaten çok güzel görünmesinin yanısıra, monitör karşısında istediğiniz gibi kaykılın, görsel olarak bir şey kaybetmiyorsunuz. Özellikle yazı - metin okurken TN panelde bu silik görünme mevzularını yaşadığım için, bedava altın kaplama TN panel verseler yüzüne bile bakmam artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cybernoid -- 10 Haziran 2016; 13:13:41 >
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.