Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (19. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
17.651
Cevap
367
Favori
1.942.156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 30 YTL'ye UNİROSS X-PRESS700 ve 6 pilli olanı var onu alın. Fiyat performans çok iyi, Yada AT-508(10 YTL) veya AT908(12-15 YTL) alın ve ihtiyacınız olan pilide piyasadan temin edin derim.....AMAN dikkat edin elinizdeki Ni-CD pilleri Fotograf mak. Kullanmayın. Makineler yüksek akım çektiği için bu piller boşalırkende ısınır hemde verebildikleri akım yetersiz kalır. Zoom'u motorlu makinelerde bu çok sorun yaratır(Compact Mak. Zaten bu konuda Kullanım kitapçıkların da da UYARI vardır)
    quote:

Orjinalden alıntı: Powerful

Uniross marka 4 AA 2100mAh + 4 AAA 700mAh pil,altta teknik bilgisi mevcut şarj cihazı ile birlikte almayı düşünüyorum.
    Elimde uzun yıllar kullandığım Panasonic ve Varta 650ma/h - 750 ma/h ni-cd piller mevcut bunlarıda yeni şarj cihazı ile daha iyi kullanabileceğimi ümit ediyorum.
    AAA pilleri evdeki muhtelif uzaktan kumandalarda, AA pilleride kodak c875 fotoğraf makinasında kullanmayı düşünüyorum.
    Paketin fiyatı 19 ytl kdv dahil.F/P olarak bana oldukça cazip geldi.

http://www.pan-film.com/f/kk_sprint_classic.pdf

Yorumda bulunacak arkadaşlara teşekkür ederim.
  • bipekkan hocam pek saat tutma imkanım olmadı ama,benim 998 de de deşarz işlemi uzun sürüyor,2500 lük üniross lar emin değilim ama sanki 7-8 saat de deşarj oldu gibi.yani deşarj işleminin süresi insanı öldürecek gibi.(Tabi piller biraz veya tam doluysa)
  • Doğrudur, ben süreyi GP lere göre verdim. UNIROSS'ların şarjı da baya uzun sürüyor kendi cihazında ve atabaya taktım bayağı ISINDI, buradan,da hızlı şarja pek müsait değil anladığım ama istenilen akımıda verebiliyor. Doğru olanı deşarj süresinin uzun olması ve ısınma yapmaması. Hızlı deşarjlarda pil adeta ŞOK' a giriyor. Adeta Kısa devre yapılmış gibi etkileniyor ve Tabi bu da Arıza nedeni olabiliyor.....
    quote:

Orjinalden alıntı: uskan

bipekkan hocam pek saat tutma imkanım olmadı ama,benim 998 de de deşarz işlemi uzun sürüyor,2500 lük üniross lar emin değilim ama sanki 7-8 saat de deşarj oldu gibi.yani deşarj işleminin süresi insanı öldürecek gibi.(Tabi piller biraz veya tam doluysa)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 1 Nisan 2007; 19:11:52 >
  • bu şartlarda genelde deşarz olayının uzunluğuna rağmen alette bir sorun yok diye anlıyorum,ısınma olayı doğru sankim ateş topu,dediğin gibi havalandırmanın yetersizliğinden kaynaklı ısınmada mevcuttu,tavsiyelerine uyup aleti yan çevirip havalandırma olayını rahatlattım, farketti ama ısınma olayı var maalesef.Hocam birde bu ısınmanın arıza nedeni olduğunu belirtmişsiniz,bu arıza ısınma sonucu pilde oluşan bir arıza mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi de-ka -- 1 Nisan 2007; 19:43:30 >
  • birde bu pillerde maalesef bir standart yok bunuda bipekkan hocam dan ve sayesinde at-998 den öğrendik,A610 un pilleri bittiğinde hemen deşarj işlemine aldım,durum burada netleşti,kapasitesi düşük olan pil ile ondan birz daha hallice pilde normal standartlarda olsaydı,makine daha devam edebilirdi sanıyorum,bunu da 998 sayesinde tesbit etmiş olduk,burada insanın aklına ister istemez şu soru geliyor,pillerin şarzını ve deşarzını (Üniross da deşarz yok maalesef) (at-508 de mevcut) tek tek kontrol edemeyen ikili pilleri bir ışık yardımıyla kontrol edebildiğimiz şarz aletlerindeki durum gerçekte nedir?
  • bipekkan üstadım keşke mesajınızı daha erken görseydim:) bugün yazıcıoğluna şarj aleti ve pil almak için gittim bahsettiğiniz uniross x700 marka şarj cihazı 6 tane 2500 lük pil yanında araç kitiyle 35 YTL'ye buldum almak üzereyken birde yan dükkanda ne varmış dedim orda da ataba 998 buldum neyse efendim satıcı paşa önce 40 ytl fiyat çekti 30'a anlaştık yanında da sony'nin 2500 lük 4 tane pilini 25 ytl ye aldım yani unirossa göre biraz tuzluya geldi:) şimdi bipekkan üstad fazladan verdiğim 20 YTL gerçekten fazla mı yoksa karlı bir alışveriş mi oldu ne dersiniz?
    quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

30 YTL'ye UNİROSS X-PRESS700 ve 6 pilli olanı var onu alın. Fiyat performans çok iyi, Yada AT-508(10 YTL) veya AT908(12-15 YTL) alın ve ihtiyacınız olan pilide piyasadan temin edin derim.....AMAN dikkat edin elinizdeki Ni-CD pilleri Fotograf mak. Kullanmayın. Makineler yüksek akım çektiği için bu piller boşalırkende ısınır hemde verebildikleri akım yetersiz kalır. Zoom'u motorlu makinelerde bu çok sorun yaratır(Compact Mak. Zaten bu konuda Kullanım kitapçıkların da da UYARI vardır)
    quote:

Uniross marka 4 AA 2100mAh + 4 AAA 700mAh pil,altta teknik bilgisi mevcut şarj cihazı ile birlikte almayı düşünüyorum.
    Elimde uzun yıllar kullandığım Panasonic ve Varta 650ma/h - 750 ma/h ni-cd piller mevcut bunlarıda yeni şarj cihazı ile daha iyi kullanabileceğimi ümit ediyorum.
    AAA pilleri evdeki muhtelif uzaktan kumandalarda, AA pilleride kodak c875 fotoğraf makinasında kullanmayı düşünüyorum.
    Paketin fiyatı 19 ytl kdv dahil.F/P olarak bana oldukça cazip geldi.

http://www.pan-film.com/f/kk_sprint_classic.pdf

Yorumda bulunacak arkadaşlara teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devilsadvocate -- 1 Nisan 2007; 22:06:20 >
  • bipekkan keşke senin yazılarını daha önca okusaydım bin pişman oldun bende c.f.l quıck charge die bir şarz aleti ve c.f.l 2500 mah 4 adet pil bulunmakta üzerlerinde standard charge 14 hrs at 250 ma fast charge 4.5 hrs at 750 mah bunlar pilin üzerlerin de yazanlar anbalışında ise 2 saat te 4 pili dolduracagı yazıyor
    şarz aletini arkasında yazanlar ise output AA:800 mA AAA:300 mA
    cok pişmanım ne kulanasını bildik nede verim alabildik her şarz edişimde farklı zamalar ortayacıktı
    piller hic gitmiyor cok pişmanım şimdilik idare ediyorum bulursan ataba yi alcam tabi fiyatı uygun olursa
    şimdilik volkmen le deşarzediyorum ama yinede verim alabileceimi sanmıyorum
  • Sadece biten pilleri şarj ederler veya etmiş gibi görünürler, Foyası makineye takınca çıkar, ancak çoğunlukla hatalı pili de bu konu hk. bilginiz yoksa tespitte edemezsiniz. AT serisi şarj cihazlarının bu özelliği var. Amatöre de yardımcı oluyor.UNIROSS gelince oldukça standart bir şarj aleti ama fiyat pillerle birliklte 30 YTL civarında olunca alınabilir. Ama kesinliklte AT serisini tutmaz.(508 dahil)
    quote:

birde bu pillerde maalesef bir standart yok bunuda bipekkan hocam dan ve sayesinde at-998 den öğrendik,A610 un pilleri bittiğinde hemen deşarj işlemine aldım,durum burada netleşti,kapasitesi düşük olan pil ile ondan birz daha hallice pilde normal standartlarda olsaydı,makine daha devam edebilirdi sanıyorum,bunu da 998 sayesinde tesbit etmiş olduk,burada insanın aklına ister istemez şu soru geliyor,pillerin şarzını ve deşarzını (Üniross da deşarz yok maalesef) (at-508 de mevcut) tek tek kontrol edemeyen ikili pilleri bir ışık yardımıyla kontrol edebildiğimiz şarz aletlerindeki durum gerçekte nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 2 Nisan 2007; 0:26:24 >
  • Pİl konusunda, uzak durmanız gereken pil markalarını, bu topiğin başlarında bir soru üzerine yazmıştım. Burada şarj aletine hemen yüklenmeyin. En rezil şarj aleti bile 1.42-1.65 Pil başına gerilim veriyorsa şarj işlemini ama kısa sürede ama uzun sürede yapar. Tabi pilleriniz standartlara uygunsa. Burada asıl sorununuz pillerde gibi geliyor bana.
    quote:

Orjinalden alıntı: asig

bipekkan keşke senin yazılarını daha önca okusaydım bin pişman oldun bende c.f.l quıck charge die bir şarz aleti ve c.f.l 2500 mah 4 adet pil bulunmakta üzerlerinde standard charge 14 hrs at 250 ma fast charge 4.5 hrs at 750 mah bunlar pilin üzerlerin de yazanlar anbalışında ise 2 saat te 4 pili dolduracagı yazıyor
    şarz aletini arkasında yazanlar ise output AA:800 mA AAA:300 mA
    cok pişmanım ne kulanasını bildik nede verim alabildik her şarz edişimde farklı zamalar ortayacıktı
    piller hic gitmiyor cok pişmanım şimdilik idare ediyorum bulursan ataba yi alcam tabi fiyatı uygun olursa
    şimdilik volkmen le deşarzediyorum ama yinede verim alabileceimi sanmıyorum

• Ankara'da bir arkadaşımız 22.5 YTL' ye almış 998' i ama genelde 25-30 YTL civarında alınıyor. SONY piller bana az biraz pahalı geldi ama hiç kullanmadım, ama genellikle arkadaşlarımızın memnun olduklarına dair mesajlarını okuyorum.
    Bu konuda sadece Yazıcıoğlu hanına değil Kilise meydanındaki Kitap-Kırtasiyecileri ve elektrik malzemesi satanlarla 2. el mağazalarını da dolaşsaydınız.Çok enteresan şeyler çıkıyor. Her İstanbul' a geldiğimde muhakkak uğrarım .
    quote:

Orjinalden alıntı: devilsadvocate

bipekkan üstadım keşke mesajınızı daha erken görseydim:) bugün yazıcıoğluna şarj aleti ve pil almak için gittim bahsettiğiniz uniross x700 marka şarj cihazı 6 tane 2500 lük pil yanında araç kitiyle 35 YTL'ye buldum almak üzereyken birde yan dükkanda ne varmış dedim orda da ataba 998 buldum neyse efendim satıcı paşa önce 40 ytl fiyat çekti 30'a anlaştık yanında da sony'nin 2500 lük 4 tane pilini 25 ytl ye aldım yani unirossa göre biraz tuzluya geldi:) şimdi bipekkan üstad fazladan verdiğim 20 YTL gerçekten fazla mı yoksa karlı bir alışveriş mi oldu ne dersiniz?
  • hocam,sorumu teknik alt yapımın yetersizliğine ve öğrenme merakıma verin,şu uniross la at-508 i karşılaştıracak olursak,öncelikle üniross un malzeme ve işciliği daha iyi gözüküyor,ayrıca deşarz özelliğinin bulunmamasına karşın delta algılayıcısı var malumunuz vede hatalı pilleri tesbit özelliğide bulunmakta,bunların dışında mA nin yüksekliğinden kaynaklı 508 e göre daha hızlı, 508 e gelince sadece deşarz özelliği farkına karşılık onda da hatalı pilleri tesbit özelliği bulunmuyor ve daha yavaş,ayrca prize direk takılması avantaj mı,dezavantaj mı bilemedim,ancak bu özelliği taşıma kolaylığı sağladığı için seyahat amacına uygun gibi,bu bilgiler ışığında 508 in daha iyi olması hususunu nereden kaynaklandığını merak ettim,acaba iç malzeme kalitesinden mi? yoksa hatalı pilleri tesbit edememesine rağmen deşarz özelliğinden mi?vereceğin bilgiler için şimdiden teşekkürler.

quote:

Sadece biten pilleri şarj ederler veya etmiş gibi görünürler, Foyası makineye takınca çıkar, ancak çoğunlukla hatalı pili de bu konu hk. bilginiz yoksa tespitte edemezsiniz. AT serisi şarj cihazlarının bu özelliği var. Amatöre de yardımcı oluyor.UNIROSS gelince oldukça standart bir şarj aleti ama fiyat pillerle birliklte 30 YTL civarında olunca alınabilir. Ama kesinliklte AT serisini tutmaz.(508 dahil)
    quote:

birde bu pillerde maalesef bir standart yok bunuda bipekkan hocam dan ve sayesinde at-998 den öğrendik,A610 un pilleri bittiğinde hemen deşarj işlemine aldım,durum burada netleşti,kapasitesi düşük olan pil ile ondan birz daha hallice pilde normal standartlarda olsaydı,makine daha devam edebilirdi sanıyorum,bunu da 998 sayesinde tesbit etmiş olduk,burada insanın aklına ister istemez şu soru geliyor,pillerin şarzını ve deşarzını (Üniross da deşarz yok maalesef) (at-508 de mevcut) tek tek kontrol edemeyen ikili pilleri bir ışık yardımıyla kontrol edebildiğimiz şarz aletlerindeki durum gerçekte nedir?

• Uniross'ta hatalı pil tespit özelliği yok, Delta V sensörü sadece 2 ayrı pile göre şarj akımını ayarlama için kullanılan bir algılayıcı. Kaldı ki ben Uniross' ta o sensörün olduğundan bile kesin emin değilim ama şüphedeyim.,İçindeki devreler benim gördüğüm kadarıyla uyarı ledleri ve akım sınırlamaları için ve uyarı devreleri için comparator devreleri (Kıyaslayıcı) kullanılmış. Deşarj edebilme özelliği 508'i sadece bir adım öne çıkarır. Daha iyisi ise 908 dir.
    quote:

hocam,sorumu teknik alt yapımın yetersizliğine ve öğrenme merakıma verin,şu uniross la at-508 i karşılaştıracak olursak,öncelikle üniross un malzeme ve işciliği daha iyi gözüküyor,ayrıca deşarz özelliğinin bulunmamasına karşın delta algılayıcısı var malumunuz vede hatalı pilleri tesbit özelliğide bulunmakta,bunların dışında mA nin yüksekliğinden kaynaklı 508 e göre daha hızlı, 508 e gelince sadece deşarz özelliği farkına karşılık onda da hatalı pilleri tesbit özelliği bulunmuyor ve daha yavaş,ayrca prize direk takılması avantaj mı,dezavantaj mı bilemedim,ancak bu özelliği taşıma kolaylığı sağladığı için seyahat amacına uygun gibi,bu bilgiler ışığında 508 in daha iyi olması hususunu nereden kaynaklandığını merak ettim,acaba iç malzeme kalitesinden mi? yoksa hatalı pilleri tesbit edememesine rağmen deşarz özelliğinden mi?vereceğin bilgiler için şimdiden teşekkürler.

quote:

Sadece biten pilleri şarj ederler veya etmiş gibi görünürler, Foyası makineye takınca çıkar, ancak çoğunlukla hatalı pili de bu konu hk. bilginiz yoksa tespitte edemezsiniz. AT serisi şarj cihazlarının bu özelliği var. Amatöre de yardımcı oluyor.UNIROSS gelince oldukça standart bir şarj aleti ama fiyat pillerle birliklte 30 YTL civarında olunca alınabilir. Ama kesinliklte AT serisini tutmaz.(508 dahil)
    quote:

• anladım hocam da ambalajında verilen kartondaki ve ambalaj içerisindeki değişik dillerde yazılı kullanım klavuzunda (Türkçede mevcut) böyle bir bilgi var ayrıca gerçekden sorunlu bir pilde kırmızı şarz ışığı yanıp sönmeye başlamıştıda.
    Ayrıca,aynı klavuzun altında delta v sensöründen ve simgesinden bahsediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi de-ka -- 2 Nisan 2007; 22:35:51 >
  • http://img116.imageshack.us/img116/7420/img0005dj9.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi de-ka -- 2 Nisan 2007; 22:15:15 >
  • yeni aldığım ataba 998 ile sony 2500 mah pilleri ilk kez şarj etmeye başladıktan 5 dakika sonra bir pil doldu! yaklaşık 4 saat sonra bir diğeri doldu ve yeşil ışık yandı lakin 5 saat geçmesine rağmen diğer iki pil halen dolmakta. ataba 998'in kullanım klavuzunda 2500 mahlık bir pilin 3.5 saatte dolması gerektiği söyleniyor. şaşırdım kaldım. bu arada bugün yedek pil olarak duracell 2650 Mah lık 4 pili 20 YTL'ye aldım yazıcıoğlundan kullandıkça sonylerle kapıştırıcam hangisi üstün merak ediyorum doğrusu. bu arada üşenmeyip cevap yazan uskan ve bipekkan üstadlara çok teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devilsadvocate -- 3 Nisan 2007; 0:59:34 >
  • Bu gün bende Bursa'dan ataba 998 şarj cihazı aldım 25 ytl ye.4 adet gp 2600 pilide 15 ytl ye aldım.Toplamda 40 ytl harcadım.
    Akşam eve gidince sarj ederim.Teşekkürler bipekkan
  • Kodak 2500
    Sanyo 2300
    GP 1800

Pillerimi 998 ile desarj ve sart ettim, pillere hata vermedi. new kadar surede dolduklarina da bakacaktim ancak unutmusum, bakmaya gittigimde 4-5 saat gecmis oluyordu ve hep dolu durumda buldum.

Her neyse, Samsung S800 (pil canavari) ile hepsini test ettim.

Sanyo 2300 bir kac kez objektifi acti toplamda 10-15 (flasli-flassiz) foto cekti ve rahmete kavustu. Su an obektifi bile kipirdatamiyor. BERBAT!!!

Kodak 2500 ile 50-60 adet foto ve 7-8 dk. film cekimi yaptim ve o da anlamsiz sekilde son noktayi buldu.

GP 1800 ile bir haftadir cekiyorum bitmiyor, 200 fotoyu gectim yine 5-6 dk. kisa film cekimi yaptim, pek yapmadigim birsey olan geriye donuk cekimlerimi inceledim. Halen makinayi ilk actigimda pil full gorunuyor, bir sure sonra 3'ten 2 kademeye geriliyor.

Kapasitesi en dusuk olan GP'nin hala bitmemesi cok tuhaf. Aciklamak isteyen var mi?

Bu arada en son VARTA 2700 aldim. Henuz denemedim, ancak denildigi gibi performansli ise manyak birsey olur.
  • Büyük bir pardon, Evet varmış ama dediğim gibi sadece "Dedection Vmax DeltaV" Delta V (ile) max. Gerilim algılama, yani Ni-Cd ve NiMH için şarj gerilimini tespit için kullanılıyor. Bendeki sorunlu pilde ise 2 dk da yeşil ışık yanmıştı... ! Tabi aynı Modelden mi bahsediyoruz. XPress-700 bendeki...
    quote:

anladım hocam da ambalajında verilen kartondaki ve ambalaj içerisindeki değişik dillerde yazılı kullanım klavuzunda (Türkçede mevcut) böyle bir bilgi var ayrıca gerçekden sorunlu bir pilde kırmızı şarz ışığı yanıp sönmeye başlamıştıda.
    Ayrıca,aynı klavuzun altında delta v sensöründen ve simgesinden bahsediyor.
  • Özellikle Pilleri iyi kapatmışsın.... nede olmasa hemşerilik, Valla Ankara' nın hiç acıması yok, ANINDA TIK. !
    quote:

Bu gün bende Bursa'dan ataba 998 şarj cihazı aldım 25 ytl ye.4 adet gp 2600 pilide 15 ytl ye aldım.Toplamda 40 ytl harcadım.
    Akşam eve gidince sarj ederim.Teşekkürler bipekkan
  • Sanyo İçin bir şey diyemem ama Kodak'lar bildiğim kadarıyla Türkiye' ye gireli 3-4 ay oldu ve satılanların tamamı USA malı. Gerçi Kodak pil üretmez FASON yaptırtır ama gerçekten iyi olması gerekir. Kodakları ve Sanyolaları 2-3 defa deşarj ve şarj edin, Kodakların en az GP'ler ve hatta sizin makinede en az 80-100 Fotograf daha çekebilmeniz gerekir. Valla GP için tek yorumum eski mal olması. Yani kendini kabul ettirme dönemine ait olması.......
    quote:

Orjinalden alıntı: tk152

Kodak 2500
    Sanyo 2300
    GP 1800

Pillerimi 998 ile desarj ve sart ettim, pillere hata vermedi. new kadar surede dolduklarina da bakacaktim ancak unutmusum, bakmaya gittigimde 4-5 saat gecmis oluyordu ve hep dolu durumda buldum.

Her neyse, Samsung S800 (pil canavari) ile hepsini test ettim.

Sanyo 2300 bir kac kez objektifi acti toplamda 10-15 (flasli-flassiz) foto cekti ve rahmete kavustu. Su an obektifi bile kipirdatamiyor. BERBAT!!!

Kodak 2500 ile 50-60 adet foto ve 7-8 dk. film cekimi yaptim ve o da anlamsiz sekilde son noktayi buldu.

GP 1800 ile bir haftadir cekiyorum bitmiyor, 200 fotoyu gectim yine 5-6 dk. kisa film cekimi yaptim, pek yapmadigim birsey olan geriye donuk cekimlerimi inceledim. Halen makinayi ilk actigimda pil full gorunuyor, bir sure sonra 3'ten 2 kademeye geriliyor.

Kapasitesi en dusuk olan GP'nin hala bitmemesi cok tuhaf. Aciklamak isteyen var mi?

Bu arada en son VARTA 2700 aldim. Henuz denemedim, ancak denildigi gibi performansli ise manyak birsey olur.
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.