Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (16. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.635
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • uniross un şarz makinasının özelliklerini,performansını ve pillerini merakla bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi de-ka -- 18 Mart 2007; 8:35:18 >
  • Varta'nin pilleri anormal uzun surede sarj eden 3 yil once aldigim sarj cihazini kullaniyorum. Ikili gruplar halinde 4 pil takiyorum. 1800-2500 MAh'lik pilleri 15 ila 20 saat arasi sarj ediyor, yani kirmizi ledler sonuyor. GP, Sanyo,Kodak marka pillerim var. Sarjlarin bu kadar uzun surmesi bir yana, yeni aldigim Samsung S800 fotograf makinasina yeni dolmus pilleri koyduktan ve 3-5 resim/video (kisa sureli) cektikten sonra, pil kademesi hemen dusuyor. 1-2 gun sonra makinayi actigimda ise "pil bitti" deyip kesip atiyor. Tatile falan bu pillerle gidemiyorum. Acikcasi duracell alkalin(m3) vb. piller daha uzun gidiyor. Forumda bu makina ile sarjli pillerden iyi verim alindigi yaziyor. Hatta 1800'luk full dolu Sanyo piller makinanin objektifini bile hareket ettiremiyor, ekran bile acilmiyor. Daha once baska fotograf makineleri kullandim, onlarda da bu pillerle cok iyi performans alamamistim ama en azindan yukarida bahsettigim 3 cift sarjli pil ile 3-4 gunluk bir tatilde 300-400 foto cekiyordum. Ama Samsung S800 tam anlamiyla bir felaket oldu gibi...

Acaba benim makina mi arizali, yoksa pillerim mi dandik, ya da sarj cihazi pilleri olduruyor mu? 20 saat sarj olur mu yaw?

Not: Yakinda Ataba-998 alip, anlatildigi sekilde pillerin durumunu kontrol edecegim. Bu arada bazen mecbur kaldigimda aslinda dolu olan pilleri sadece 5-10 dk. sarja tutup, hic olmazsa 4-5 foto daha cekebiliyorum. Pillere hafiften gaz vermek yani.
  • ARKADAŞLAR MERHABA,BENDE HP M 407 MAKİNE VAR. YANINA İYİSİNDEN OLSUN DİYE GP POWERBANK RAPİD 2 VE 4 ADET 2700 LÜK PİL ALDIM,6 SAATTE 4 PİLİ ŞARJ ETTİ.ANCAK İÇİNDE 1 GB KART OLAN M 407 YE TAKTIĞIMDA AYNEN SENİN GİBİ 3- 5 DK SONRA " BATTERY LOW" DEDİ,AÇTIKTAN VE 3-5 FOTO ÇEKTİKTEN SONRA ALET KAPANIYOR.YİNE AÇIYORUIM ALETİ YİNE 3-5 FOTO ÇEKİP KAPANIYO.BÖLE BÖLE ÇALIŞIYOR ANCAK.MORALİM BAYA BOZULDU VALLA...ACABA BENİM ALETTE Mİ Bİ SORUN VAR YOKSA PİLLER Mİ BU KADAR?PİLLERİN KULLANIM KLAVUZUNDA 3 DEFA FULL ŞARJ VE BİTİMDEN SONRA PERFORMANS ALABİLİRSİN DİYOR?NE DERECE DOĞRU ACABA?TEŞEKKÜRLER...
  • arkadaşlar,oğlumun kumandalı arabasının şarjlı pilleri sizlere ömür.Uzun süre şarjda durmasına rağmen arabayı hiç oynatmıyordu.Söktüm birbirine bitişik 5 tane kalem (AA)pil vardı.Ölçü aletiyle ölçtüm 4 tanesi good gösterdi,1 tanesi hiç göstermedi,zaten biraz da akmış pil.Bu grubu şarj eden bir adaptör var.Piller 5 li grup,soketi çıkarıp adaptöre takıp şarj ediyordum.Adaptörün çıkışı 6 VDC 200mA.Eskiyen pilin yerine kaç mA lik pil almalıyım ki yine aynı adaptör şarş etsin,yada yeniden 5 tane pil alırsam kaç mA lik olsun?Piller birbirine seri bağlıydı.
  • Diğer sağlam pillerin üzerinde yazan kapasitede olmalı ancak çok uzun süredir bu pilleri kullanıyorsanız 5 pili de değiştirmeniz daha UYGUNDUR. Varta-Kodak-UNIROSS veya Dracell marka 2500mA/h olabilir. GP' nin de 2300-2600mA/h olanları olabilir. 2700 mA/h lerden uzak durun....
    quote:

Orjinalden alıntı: coban393

arkadaşlar,oğlumun kumandalı arabasının şarjlı pilleri sizlere ömür.Uzun süre şarjda durmasına rağmen arabayı hiç oynatmıyordu.Söktüm birbirine bitişik 5 tane kalem (AA)pil vardı.Ölçü aletiyle ölçtüm 4 tanesi good gösterdi,1 tanesi hiç göstermedi,zaten biraz da akmış pil.Bu grubu şarj eden bir adaptör var.Piller 5 li grup,soketi çıkarıp adaptöre takıp şarj ediyordum.Adaptörün çıkışı 6 VDC 200mA.Eskiyen pilin yerine kaç mA lik pil almalıyım ki yine aynı adaptör şarş etsin,yada yeniden 5 tane pil alırsam kaç mA lik olsun?Piller birbirine seri bağlıydı.
  • Arkadaşlar,
    Malesef daha öncede yazıp uyardığım gibi GP' nin 2700 mA pilleri, GP distribütörlüğü Türkiye'ye geçtikten sonra kalite bozuldu ve ve genellikle her 4-6 adetten biri malesef şu veya bu nedenle defolu çıkıyor. Daha evvelki mesajlarımda da ambalaj farkını açıkladım. Bu nedenle fiyatı nedensiz 3.5 YTL'den 4.5-5 YTL'ye çıkan 2700 mA lerden uzak durun. AT-998 şarj cihazı böyle defolu pilleri max. 2-3 dk içinde tespit ediyor ve bunları garanti kapsamında değiştirebilirsiniz. Bu arkadaşımızın pillerinden biri veya daha fazlası çok çabuk şarj tuttuğundan o pil anında boşalıyor ve iç direnç aşırı arttığından diğer sağlam pillerin şarjı yeterli olmuyor ve "Low Battery" alarmı verip makineyi kapatıyor. Bu konunun, 3-5 defa şarj edip max. randıman olayı ile bir ilgisi yoktur.
    quote:

Orjinalden alıntı: faho

ARKADAŞLAR MERHABA,BENDE HP M 407 MAKİNE VAR. YANINA İYİSİNDEN OLSUN DİYE GP POWERBANK RAPİD 2 VE 4 ADET 2700 LÜK PİL ALDIM,6 SAATTE 4 PİLİ ŞARJ ETTİ.ANCAK İÇİNDE 1 GB KART OLAN M 407 YE TAKTIĞIMDA AYNEN SENİN GİBİ 3- 5 DK SONRA " BATTERY LOW" DEDİ,AÇTIKTAN VE 3-5 FOTO ÇEKTİKTEN SONRA ALET KAPANIYOR.YİNE AÇIYORUIM ALETİ YİNE 3-5 FOTO ÇEKİP KAPANIYO.BÖLE BÖLE ÇALIŞIYOR ANCAK.MORALİM BAYA BOZULDU VALLA...ACABA BENİM ALETTE Mİ Bİ SORUN VAR YOKSA PİLLER Mİ BU KADAR?PİLLERİN KULLANIM KLAVUZUNDA 3 DEFA FULL ŞARJ VE BİTİMDEN SONRA PERFORMANS ALABİLİRSİN DİYOR?NE DERECE DOĞRU ACABA?TEŞEKKÜRLER...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 18 Mart 2007; 22:08:20 >
  • BÜLENT ABİ TEŞEKKÜRLER CEVABIN İÇİN,HEPSİBURADA'DAN ALDIM BEN ŞARJ ALETİNİ VE PİLLERİ,HEPSİNE 50 YTL VERDİM 3 GÜN ÖNCE...O ZAMAN YOLAMAYA ÇALIŞAYIM DENEYİM EN AZINDAN AMA ALMAZLAR ZATEN,OLMAZSA 2500 LÜK SONY VEYA DURACELL PİL ALSAM,VE BUNLARI GP ŞARJ CİHAZINDA ŞARJ ETSEM DÜZELİR Mİ ŞARJ SORUNU?VEYA DİREK NE AL DİYOSUN PİL OLARAK?EN BABA PİL HANGİSİ SENCE?TEŞEKKÜRLER...

BU ARADA ALDIĞIM ŞARJ ALETİNİNİN,KLAVUZUNDA 385 DK DA(YAKLAŞIK 6 SAATTE) 4 ADET 2700 LÜK PİLİ ŞARJ EDECEĞİ YAZIYORDU BU SEBEBLE HIZLI OLSUN DİYE ALDIM ALETİ.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faho -- 19 Mart 2007; 11:51:17 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: bipekkan

Diğer sağlam pillerin üzerinde yazan kapasitede olmalı ancak çok uzun süredir bu pilleri kullanıyorsanız 5 pili de değiştirmeniz daha UYGUNDUR. Varta-Kodak-UNIROSS veya Dracell marka 2500mA/h olabilir. GP' nin de 2300-2600mA/h olanları olabilir. 2700 mA/h lerden uzak durun....
    quote:

Orjinalden alıntı: coban393

arkadaşlar,oğlumun kumandalı arabasının şarjlı pilleri sizlere ömür.Uzun süre şarjda durmasına rağmen arabayı hiç oynatmıyordu.Söktüm birbirine bitişik 5 tane kalem (AA)pil vardı.Ölçü aletiyle ölçtüm 4 tanesi good gösterdi,1 tanesi hiç göstermedi,zaten biraz da akmış pil.Bu grubu şarj eden bir adaptör var.Piller 5 li grup,soketi çıkarıp adaptöre takıp şarj ediyordum.Adaptörün çıkışı 6 VDC 200mA.Eskiyen pilin yerine kaç mA lik pil almalıyım ki yine aynı adaptör şarş etsin,yada yeniden 5 tane pil alırsam kaç mA lik olsun?Piller birbirine seri bağlıydı.

kardeş diğer pillerin üzerinde hiç bişey yazmıyor,düz yazısız sade bir mavi kılıfla kaplanmış üstleri.tamamen değiştirirsem yine 5 pil kullanmak mı gerekiyor.
  • Cevap için teşekkürler.

Bu arada, Ankara Ulus'tan, biraz dolaşarak 25 YTL'ye Ataba 998 aldım. (30, 28 YTL diyenler de oldu)

Sony 2500 ve GP 2700'leri (maalesef) birlikte taktım, önce deşarj sonra şarj etti.
    GP'leri taktım, çoğunlukla flaşlı 100 kadar fotoğraf çektim, bi de slayt tuşunu basıp tur attırdım. Piller hala iş görüyor.
    Benim GP'ler Çin malı değil...
    (Fotoğraf makinesi ise Sony H5 ve LCD ekran açık çalıştım)

Şimdi 2 pil daha almayı düşünüyorum, buradaki mesajları takipten sonra karar vereceğim.

quote:

UNIROSS ve PANASONIC ile ilgili testlerim tamamlanmak üzere, Yakında burada yayında.....
  • Madem Ankara'dasın, Tüfekçi ticarete git ve bu vatandaşta nereden bulduysa Varta 2500 mA ve ÖZELLİKLE FOTO için imal edilmiş Japon malı piller var ve ben bu pillerle Fujide 40 kadarı flaşlı 770 fotograf, Canon A-620 ile 360 çektim ve hala çalışıyor. Bunlara en son 6 YTL istiyordu. ki ben 15 gün önce 5 YTL' ye almıştım. 998'ün hayırlı olsun iyi günlerde kullan, Tam bu işlere göre bir cihaz aldın....
    quote:

Orjinalden alıntı: şavşatlı

Cevap için teşekkürler.

Bu arada, Ankara Ulus'tan, biraz dolaşarak 25 YTL'ye Ataba 998 aldım. (30, 28 YTL diyenler de oldu)

Sony 2500 ve GP 2700'leri (maalesef) birlikte taktım, önce deşarj sonra şarj etti.
    GP'leri taktım, çoğunlukla flaşlı 100 kadar fotoğraf çektim, bi de slayt tuşunu basıp tur attırdım. Piller hala iş görüyor.
    Benim GP'ler Çin malı değil...
    (Fotoğraf makinesi ise Sony H5 ve LCD ekran açık çalıştım)

Şimdi 2 pil daha almayı düşünüyorum, buradaki mesajları takipten sonra karar vereceğim.

quote:

UNIROSS ve PANASONIC ile ilgili testlerim tamamlanmak üzere, Yakında burada yayında.....

• Panasonic testi:
    Daha ewelce aldığım Panosonic 2100 mA 4 adet pil 2 defa şarj edilip Fuji de kullandım. Bu ilk 2 şarjda kapasitelerine uygun sürelerde şarj oldu ve GP'lerden belki 50-60 fotograf eksik çekti. Ancak 3 şarjda anormal bir durum ortaya çıktı ve Ataba 998 de şarj ederken el değmeyecek şekilde piller ısındı. ve hemen şarjı durdurdum. Cihazın ısısı normal seviyelerdeydi. ve pilleri yine aynı cihazla deşarj ettim ve tekrar şarja geçtiğinde yine bir saat civarında anormal ısındı..Şarja bağlı iken pil uçlarındaki gerilim 1.63 volt civarında idi ve 700 mA akım basıyordu ve cihazın açısından bu değerler son derece normaldi ama pil MALESEF RAPİD yani HIZLI ŞARJI Kaldırmıyordu. Bu defa pilleri tekrar deşarj ettim ve bu defa Canon A-620 yanında hediye aldığım UNIROSS xPRESS-700 şarj cihazına bağladım ve piller 8 saat civarında ve hafif ılınarak ve 1.52 Volt şarj gerilimi ve 340 mA le şarj oldu.
    SONUÇ: Piller tam hızlı şarja UYGUN DEĞİL

UNIROSS Şarj aleti ve piller:
    Şarj aleti ağırlıklı olarak Pilin iç direncine göre davranan, elektronikliği daha ziyade uyarı ledlerinin yanması ağırlıklı yarı otomatik bir cihaz. Ben hızlı şarj yanlısı olmadığım için rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir cihaz. Ancak fiyat yönünden pahalı(Tripot Foto' da etiket fiyatıı 55 YTL. Pilleri adedi 5 YTL kabul etseniz 6 pil 30 YTL eder cihaz 25 YTL ederki, gidin o zaman AT-998 alın, en azından tek pili bile şarj edebilirsiniz.. Bu alettede 2 pili aynı anda şarj etme mecburiyetiniz var)
    Pillere gelince Bana, şarj süresi kısa geldi deşarj etmeme rağmen gerek AT, gerekse kendi şarj cihazında 2.5 saatte şarj oldu. ancak ısınmadı. Kapasite testini yapacak fırsatım olmadı ve en iyi Canonda test edeceğim. Canon resmen pil canavarı, az daha dün arızalı kabul edip geri götürecektim. Fujide Alkalin pillerle 278 foto çekmiştim, Canonda ise 60 foto ve makina kapandı. O anda taze ama standar pil taktım. Makina ııh bile demedi. Beyenmedi hergele illa akım makinesi istiyor. Tabi bu durumda anormal değil makineyi her açış kapanışta ve zoomda motor efendi devrede buna pilmi dayanır. Piller bitsin UNIROSS'ları bağlayacağım. Bu akşam deşarj edip tekrar şarj edeceğim ki tam randımana da bu arada ulaşmış olur.....
  • Arkadaşlar dün hepsiburada'dan
    http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=81480&productid=bd70105#tablnk
    şarj cihazı aldım,yanında 4 adet AAA büyük pil geldi yanında
    mp3 player'a taktım.. pillerin içi oldukça dolu
    bunları fazla kullanmadan sıfırdan şarj etsem şöyle bi bi gün kadar bekletsem iyi olurmu sizce?
  • Bu konu ile biraz arkalara bakın, Çok geniş açıklamalarım var....
    quote:

Orjinalden alıntı: hasimbnl

Arkadaşlar dün hepsiburada'dan
    http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=81480&productid=bd70105#tablnk
    şarj cihazı aldım,yanında 4 adet AAA büyük pil geldi yanında
    mp3 player'a taktım.. pillerin içi oldukça dolu
    bunları fazla kullanmadan sıfırdan şarj etsem şöyle bi bi gün kadar bekletsem iyi olurmu sizce?
  • sn. bipekkan,

teşekkür

ilk fırsatta dediğin adreste olacağım

Dediğiniz piller de herhalde ni-mh'dir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi şavşatlı -- 21 Mart 2007; 14:58:48 >
  • EVET, 1. SINIF varta'lardan............
    quote:

Orjinalden alıntı: şavşatlı

sn. bipekkan,

teşekkür

ilk fırsatta dediğin adreste olacağım

Dediğiniz piller de herhalde ni-mh'dir
  • bipekkan hocam en sonunda AT-998 i aldım,kullandıkça sorularım olabilir,bu arada 1 tanesini şimdi sorayım,bu aletle tek (Bir) pil şarz etme imkanım var mı? sanki buna uygun gibi geldi de.
  • Geçen gp 2700lük 4 pili At-998e takıp adaptörü fişe taktım. Soldaki iki çiftin ışıkları yanıp söndü ve sesli ikaz verdi. BAD yazısı çıkmadı.
    Fişi çıkarıp aynı şekilde yeniden taktım bu defa normal şarj işlemi başladı.
    Bu ikinci şarj işlemim şu anda piller dolu ve kullanıyorum.
    Neden böyle bir durum olmuştur acaba? Cihazda aşırı yüklenme gibi bir ihtimal olabilir mi?
  • (AT-998) bendede soldan 2. bölüm diğer bölümlere göre daha hızlı işlem yapıyor,bu normal mi? yoksa bir sorunmu?
  • Evet şarj edebilirsiniz.
    quote:

Orjinalden alıntı: uskan

bipekkan hocam en sonunda AT-998 i aldım,kullandıkça sorularım olabilir,bu arada 1 tanesini şimdi sorayım,bu aletle tek (Bir) pil şarz etme imkanım var mı? sanki buna uygun gibi geldi de.
  • İlk önce cihazı çalıştırıp pilleri sonra takın. Boş iken şarj aleti 2 veya 3 defa ses vererek kendini test eder. Bu işlem bittikten sonra pilleri takınız.....
    quote:

Orjinalden alıntı: Akinci

Geçen gp 2700lük 4 pili At-998e takıp adaptörü fişe taktım. Soldaki iki çiftin ışıkları yanıp söndü ve sesli ikaz verdi. BAD yazısı çıkmadı.
    Fişi çıkarıp aynı şekilde yeniden taktım bu defa normal şarj işlemi başladı.
    Bu ikinci şarj işlemim şu anda piller dolu ve kullanıyorum.
    Neden böyle bir durum olmuştur acaba? Cihazda aşırı yüklenme gibi bir ihtimal olabilir mi?
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.