Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (28. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.656
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • forumda ve fotoğrafçılkta yeniyim,canon a 630 makinem için NiMh pil ve şarz aleti olarak ne önerirsiniz,net ve tek lütfen...
    pil?????????
    şarz aleti???
  • birazcık baksan-okuyup, araştırsan ataba at-998 şarz cihazı ile birlikte önerilen pilleri görmen işten bile değil,kolay gelsin.
  • Bende GP'nin 30dk'da şarj eden cihazı var, 2500ma veriyor her pile. Ama nedense ara sıra saçmalıyor, piller tam dolmadan dolmuş gösteriyor yada pilleri bozuk gösteriyor falan çıkarıp takmak gerekiyor bu durumlarda.

Birde piller şarj olurken el yakacak derecede ısınıyor Bu şekilde 1 senedir 2000mah'lik GP pilleri kullanıyorum bir sorununu yada kapasite azalması gibi birşey görmedim.
  • forumu inceledim,yararlı bilgiler var.ancak topic çok uzamış ustalardan birisi bunu özetlemeli.ben anladıklarımı özetlemeye çalışayım...
    1.Kalitesiz fason üretilmiş MADE İN CHİNA,MADE İN RPC(aslında iki ifade de çin malı ya neyse)yazan ürünlerden uzak durun!!!
    2.Şarj cihazlarında aranacak özellikler de şöyle sıralanmalı,deşarj özelliği olmalı,pilinizin analizini yapacak,onun niteliği hakkında size bilgi verecek bir cihaz olmalı.
    Peki ben ne yaptım?Burada nitelikleri anlatılan ATA-BA AT 998 şarj aletini almadım.Satıcının elinde çok olmasına rağmen,gözüm hiç tutmadı.Satıcı da pek matah bir şey olmadığını ısrarla söyledi zaten.Piller konusunda da zaten burada yazılan bir çok görüşe katıldığı muhakkak.
    Sonuçta varta 2500 nimh AAx4 ve duracell 2650 nimh AAx4 for photo pil ve varta easy energy plug charger
    şarj aletini aldım.Bu ürünlerin hepsi doğruysa MADE İN JAPAN yazan ürünlerdi.Eve gelince önce vartaları takıp şarj ettim.Tam 8 saat sürdü,ertesi gün duracelleri de yaklaşık aynı sürede şarj ettim.Her iki pil gurubunda da ısınma sorunu yaşamadım.Bu setin bana peşin maliyeti makine canon powershot a 630,580 ytl,piller ve şarj cihazı 65 ytl,kingston 2 gb sd kart 35 ytl,çanta 15 ytl...ne etti?695 ytl gibi bir rakam...
  • quote:

Orjinalden alıntı: nedimsevim

forumu inceledim,yararlı bilgiler var.ancak topic çok uzamış ustalardan birisi bunu özetlemeli.ben anladıklarımı özetlemeye çalışayım...
    1.Kalitesiz fason üretilmiş MADE İN CHİNA,MADE İN RPC(aslında iki ifade de çin malı ya neyse)yazan ürünlerden uzak durun!!!
    2.Şarj cihazlarında aranacak özellikler de şöyle sıralanmalı,deşarj özelliği olmalı,pilinizin analizini yapacak,onun niteliği hakkında size bilgi verecek bir cihaz olmalı.
    Peki ben ne yaptım?Burada nitelikleri anlatılan ATA-BA AT 998 şarj aletini almadım.Satıcının elinde çok olmasına rağmen,gözüm hiç tutmadı.Satıcı da pek matah bir şey olmadığını ısrarla söyledi zaten.Piller konusunda da zaten burada yazılan bir çok görüşe katıldığı muhakkak.
    Sonuçta varta 2500 nimh AAx4 ve duracell 2650 nimh AAx4 for photo pil ve varta easy energy plug charger
    şarj aletini aldım.Bu ürünlerin hepsi doğruysa MADE İN JAPAN yazan ürünlerdi.Eve gelince önce vartaları takıp şarj ettim.Tam 8 saat sürdü,ertesi gün duracelleri de yaklaşık aynı sürede şarj ettim.Her iki pil gurubunda da ısınma sorunu yaşamadım.Bu setin bana peşin maliyeti makine canon powershot a 630,580 ytl,piller ve şarj cihazı 65 ytl,kingston 2 gb sd kart 35 ytl,çanta 15 ytl...ne etti?695 ytl gibi bir rakam...

arkadaşım ataba 998 in neyini sevmedinde gözüne hoş gelmedi.bence çok güzel bir cihaz.ben kullanıyorum ve çok memnunum.ayrıca şunuda söylemeden geçemiyeceğin canon a 630 u pahalı almışsın.biraz araştırmış olsaydın daha hesaplı bulabilirdin.neyse almışsın.hepsi için hayırlı olsun.güle güle kullan.saygılar.
  • nedimsevim
    iyi yapmışsın.sen memnunmusun kardeş gerisini boşver. Evet topiği incelemen gerektiği tavsiyesi hemen yapıverirler. Ya topik açılalı kaç ay olmuş bir dünya mesaj. birini okurken diğeri aklında kalmıyor. Ne var yani birinin iyi dediğini diğeri kötü diyor.
    kimse kullandığını doğru düzgün anlatmıyor.
    pil denince kardeşim 2500ma lik bir pil markası ne olursa olsun. yeterlidir.bu mereti sokakta yapmıyorlar. Mühendisleri var inceden inceye hesabını kitabını yapıp üretiyorlar.milyarlarca dolarlık yatırım yapıp para bağlıyorlar. ona kötü buna kötü demek bence yersiz. ben aldım ...digimaks 2700 ma lik pil. şarj aletini kendim yaptım. bişey söyleyeyimmi, bir hafta önce pilleri ters bağlayarak şarja koymuşum. hiç bişey olmadı. 6 7 saat öyle şarja takmışım. taş gibi maşallah. ahanda yine kullanıyorum.
    tanesi üç milyona almıştım.
    makinam a540, hafıza kartıda 1 gb big boy diyebir marka hepsi sorunsuz çalışıyor..
  • @rondo1194,
    Dual-Up bağlanıyorum,Ankara'da değilim. Bu nedenlede herşeye cevap vermiyorum ki sizin mesajınızı görene kadar.
    Sadece "iyi yapmışsın.sen memnunmusun kardeş gerisini boşver" tümcene katılabiliyorum. Diğerlerine ne diyebilirimki, Pillerini ters bağlamışsın, adeta herkese de tavsiye ediyorsun bağlayabilirsiniz, birşey olmuyor diye..... Ne diyebilirim ki ! Digimax'lar en berbat şarjlı pildir. Uzak durun diye dilimde tüy bitti. Almışsınız, hayırlı olsun, ne diyebilirim ki ! Şarj aletini siz yapmışsınız. Ama anladığım akü şarj ediyorsunuz, Ne diyebilirim ki ?! Elbette hiçbir cihaz sokakta yapılmıyor, ama biri 6 YTL diğeri 3 YTL ise, elbet vardır bir hikmeti. Ne diyebilirim ki ?
    Ömrünüzde hiç ders kitabı okumadınız galiba, aradığınız bilgiyi de hiç sayfalar arasında aramadınız zannederim. Faydalanmak isteyen için bu topik herkes için acayip zengin bir kaynak ama hazır ağzıma çiğneyipte koyuverin diyorsak, ben ne diyebilirim? Elbette bu tip topikler eğer gerçekten bir şeyler öğrenilmek isteniyorsa incelenecektir, Tekrar tekrar yazmak öğrenmek yerine hazıra konmak isteyen için yararlı olacakmıdır? Elimden binlerce öğrenci geldi geçti, yararlı olduğunu da HİÇ GÖRMEDİM.....
    quote:

Orjinalden alıntı:

nedimsevim
    iyi yapmışsın.sen memnunmusun kardeş gerisini boşver. Evet topiği incelemen gerektiği tavsiyesi hemen yapıverirler. Ya topik açılalı kaç ay olmuş bir dünya mesaj. birini okurken diğeri aklında kalmıyor. Ne var yani birinin iyi dediğini diğeri kötü diyor.
    kimse kullandığını doğru düzgün anlatmıyor.
    pil denince kardeşim 2500ma lik bir pil markası ne olursa olsun. yeterlidir.bu mereti sokakta yapmıyorlar. Mühendisleri var inceden inceye hesabını kitabını yapıp üretiyorlar.milyarlarca dolarlık yatırım yapıp para bağlıyorlar. ona kötü buna kötü demek bence yersiz. ben aldım ...digimaks 2700 ma lik pil. şarj aletini kendim yaptım. bişey söyleyeyimmi, bir hafta önce pilleri ters bağlayarak şarja koymuşum. hiç bişey olmadı. 6 7 saat öyle şarja takmışım. taş gibi maşallah. ahanda yine kullanıyorum.
    tanesi üç milyona almıştım.
    makinam a540, hafıza kartıda 1 gb big boy diyebir marka hepsi sorunsuz çalışıyor..

• Aynen katılıyorum.... Pillerinizi mahvetmek istiyorsanız, Özellikle 30 dk. da şarj eden aletleri TERCİH ETMELİSİNİZ..... Ne kaaa hız, Okaaa maffff!!
    quote:

Orjinalden alıntı: LORD_DIABLO

Cok hizli sarj eden cihazlar iyi degil.Pilleri sokluyor sadece.mesela piyasada 30 dakikada 1 saatte sarj edebilen cihazlar var.Bence cok verimli degiller.Varta kullaniyorum ben 12 saatte sarj ediyor.3yildir kullaniyorum ve cok iyi.Pillerim ise ilk aldigim zaman 2100 ma lik sanyo/2000lik gp/6 adette suzuki 2200 luklerim ve 3 yildir sorunsuz lar.
  • Demekk ki yazılanları hiç mi hiç incelemişsiniz. Bende de UNIROSS' un en gelişmişi xPRESS-700 ü var ama çok sıradan bir alet. AT-998 Bunun yanında RollyRoss kalır. Göz aşinası ile hüküm vermek ya da sattığını ne olduğunu bilmeyen eski meslekleri Halıcı-Yorgancı olanların lafı ile hareket etmek ne derece doğrudur, ben kestiremiyorum. Ne diyeyim. Hayırlı olsun....
    quote:

Orjinalden alıntı: nedimsevim

forumu inceledim,yararlı bilgiler var.ancak topic çok uzamış ustalardan birisi bunu özetlemeli.ben anladıklarımı özetlemeye çalışayım...

• sayın bipekkan
    ikimizinde anlatmak istediği aslında aynı. Siz pusula ile kuzeyi gösteriyorsunuz. Bense karınca yuvaları ile
    ama gösterilen nokta aynı. sanırım sizin fikir ve bilgilerinize TAM TALGA DOĞRULTMAÇ konusunda olduğu gibi ters düştüğümüzü sandıran noktalar var. O konudan hatırladığım " Tam dalga doğrultmaç " ile " tam dalga doğru akım kaynağı nın " ayrımının yapılamaması idi.
    şunu söyleyebilirim. bir kişi şarj cihazı alacak. Kafasının ne kadar karışmasımı iyidir. aldığı ürünü acaba iyimi kötümü diye yorum yapıp durmasımı iyidir. biri iyi diyor diğeri kötü,,,,hiçbiri
    Arkadaşlar pillerinizi ters bağlamayım. Ben HUNG CHANG HC 2010 BA ölçü aletimi dalgınlıkla şarj cihazı ile piller arasına ters bağladığım için sonuçta pillerin artı ve eksisini ters bağlamışım. Bu yüzden yanılarak ters şarj yapmışım. Kimseyede böyle bişey tavsiye etmiyorum.
    lisede epey kopya çekmek için ters ten kitap okumuşumdur,
    1- birinin kötü dediğini diğeri iyi diyor. MESELA BEN,,,, DİGİMAKS 2700MA PİLLERİM MÜKEMMEL fasonsa bile beni tatmin ediyor ama siz ve diğer arkadaşlarımız kötü diyor.
    2- şarj cihazının deşarz özelliği çok önemli değil sonuçta pillere küçük bir yük uyguluyor.
    Bunu yapacak kadar hepimizin aklı var
    3-bir saatte şarj yapan makine varsa vardır arkadaşım. Bunu yapan mühendisler ölçüp biçim ona göre yapıyor. verimli olmayıp tutulmayacağını bile bile kimse yatırım yapmaz.
    4-tiestorn demiş bir yıldır kullanıyorum hızlı şarj yapan makine bir sorun yok diyor. yalanmı konuşuyor arkadaşımız.pillerini iki yıldan sonra randımanlı kullanan kaç kişi varki. en fazla 2.5 yıl sonra verimi düşmeye başlar
    5-elektroniğe ilk başladığımız yıllarda kol saatlerimizin o küçücük pilleri biterdi. 1.5 volt lup pil,,,,,, 12 voltu 10-20 sn verirdik iki ay saatimizi çalıştırırdı.
    son olarak şunu söyleyebilirim şarj cihazı alacak arkadaşlar forumda söylendiği gibi ataba 998 anlatılanlar sonucunda iyi bir makina,,bende almanızı tavsiye ederim.
    piller-gp, duracell, varta anlatılanlar doğrultusunda iyi piller. benim digimakslar kötü , lakin bende çok iyi
    yorum ve alıp almamak sizlerin elinizde,
  • aslında işin en güzeli şöyle herkezin yapabileceği ve fazla detayı olmayan bir şarj aletinin şemasını yayınlamak,
    ne yazıktırki benim elimde olanlar eski tip ve zamanında 2500 ma gibi yüksek kapasiteli piller olmadığından şimdiki pillere göre uyumlu değil,
    evet
    varsa elinde şema olan ve herkezin yapabileceği basit ve kullanışlı bir şema sunsun, Öyle gidip pazar pazar, o dükkan benim şu dükkan senin aramayalım,
    yapalım kullanalım,
    ben yaptım ama bazı arkadaşlarımız beğenmiyor,
    olabilir
    beni tatmin ediyor,
    ama daha güzeli varsa tabiki bende yaparım,
    arkadaşlar varsa elinde böyle şema yayınlayalım,
    4 adet 2500-2800ma lik pilleri şarj yapan bir devre, deşarj özelliği olmasın, piller dolduğunda otomatik akımı kesmesin, gerek yok,
    piller ölümü dirimi yarı ölü yarı canlı orasına burasına bakmasın, onada gerek yok,
    5-7 saatte şarj yapsın yeterli,
    boşuna tartışmak bilgi paylaşımımızı engelliyor, kimse ben daha çok bilgiliyim ben daha çok öğretirim hesabını yapmamalı , herkes bildiğini sunmalı karşı tarafta faydalanmalı, değilmi
    bu topikte baştan sona okuyun şarjlı pil diye açılmış
    2-3 kişi haricinde sorununa çözüm bulan yok,
    herkez aldığını övüyor,
  • kendi çapında haklı olabilirsinde, şemada olsa ben uğraşamam,yapamam,herkesinde böyle bir altyapıya sahip olduğunu zannetmiyorum, ayrıca bence deşarz özelliği pillerin uzun vadede sağlıklı olarak kullanılması için gerekli, deşarz özelliği ni-mh ler için zaman zaman gerekli olsa da, ni-cd piller için olmazsa olmaz,benim için bu zaman da şarz kesme özeliğide olmazsa olmazlar arasında,hep şarz aletinin başında bekleyecek değiliz ya,gerekirse akşamdan bırakır sabaha alırız veya bırakır gider işimiz bitince şarzolan pilleri alır kullanırız,bu zamanda bu imkanlar varken neden nuh nebiden kalma dönemlere dönelim,bende at 998 aldım hemde 2 tane çok memnunum ve de rahatım,gerçekden mükemmel bir alet şahsen herkese tavsiye ederim,topik olmasa idi böyle bir alete de sahip olmam imkansızdı.
  • uskan kardeş o zaman tavsiye üzerine aldığınız ürünü kesinlikle beğenmeniz gerekecek.
    iyi olmasada kötü deme şansınız olmayacak.
    benim anlatmak istediğim bu şekilde değil tabiki herkesin el becerisi yada yapabileceği şeyler farklı.
    Bende bu topikler olmasa şu an sahibi olduğum fotoğraf makinamı beğenerek kullanmazdım. ama bundan önceki makinamı da bu topikler sayesinde almıştım.o nu ise beğenmemiştim ve aldığıma pişman olmuştum. Yani anlattığınız şekilde sonuç görecelidir. araştırır sorar soruşturursunuz. herkesin beğendiğini benim gibi alırsınız birde bakarsınızki hiç beğenmeyeceğiniz bir makina sonra iki taksidini feda edip satar benim gibi,,, yeni bir makina alırsınız. e kimi suçlayacağım hiç kimseyi suçlamaya hakkım yok.
    yani bipekkan abimizin de sizinde benimde birbirimize faydalı olabilme şansımızı ve birbirimizden daha fazla bilgi öğrenebilme ve bilgi dağarcığımızı geliştirme amacımızı anlatmak istiyorum.
    varsa güzel bi şema yayınlarız kimi yapar kimi yaptırır kimi yapmaz.
    ama sonuç mutlaka mutlu son olmalı.
    ben bunu demek ve anlatmak istiyorum yani.
    niye yazdığımızı sonra açıklamak zorunda kalıyoruzki anlamıyorum.
  • tavsiye üzerine aldığım bir ürünü beğenme ve bunu ifade etme zorunluluğum olduğunu düşünmüyorum,bunu söylemeye zorlayan bir güç de olamaz, kaldı ki, beğenmesem farklı tarihlerde aynı üründen 2 tane almazdım,bu da samimi olarak beğendiğimin bir göstergesidir.
  • Niyetim tartışma açmak değildi ama"birşey olmuyor" demek benim bildiğim Türkçe' de yanlışlıkla da olsa böyle yaparsanız "korkmayın bir şey olmuyor" anlamına gelir ki , bilerek ya da bilmeyerek dolaylı TAVSİYE anlamındadır.
    Gelelim Şema konusuna:
    1. Ni-CD ile Ni-MHd pillerin şarj mantığı tamamen farklıdır. ve bir anlamda teknoloji gerektirir. Ni-Hd pilleri şarj ederken belirli sürelerle kesikli akım gönderilir ve bu akım şarj müddetince sabit değildir. Pilin yükselen gerilimine göre pil zaman zaman dinlendirilir. Ve bu işlemler programlanmış bir IC tarafından yerine getirilir. Bu ülkede bu işi yapan IC yi bulmanız mümkün değil....
    2. Geri kalan devreler ise bilinen devreler ama bunun dışında Comparator (Karşılaştırıcı) olarak çalışan yani belirli voltaj eşiğine geldiğinde uyarı ledlerini yakan bir yığın da ek devre var. (Hepsi IC)
    3. Tüm bu devreleri bilinen klasik malzemelerle de yapmak mümkün ama o zamanda yapılan devrelerin ölçüsü orta boy bir PC anakartı boyutlarında olur ki, bunun da bir mantığı olamayacağı açık.
    4. Böyle bir devreyi yapmaya kalktığınızda maliyet o kadar yüksek olur ki, yapılan iş, ürkütülen kurbağaya değer mi ? BİLMEM (200 YTL civarında)
    5. Ni-CD pilleri tek bir diyotlada şarj edebililirsiniz ama Ni-Hd pillerden max şarj akımını ve max. ömrü almak istiyorsanız, şarj kurallar dizisine mutlaka uymanız gerekir. Diğer bir değişle radyo, mp3 çalar vb. cihazlar için yapılmış herhangi bir DC akım kaynağını gerilimleri, hatta şarj akımını sınırlasanızda, KESİNLİKLE UYGUN değildir.
    6. Hızlı şarj aletleri ile iddia edilen şarj akımları ile şarj süreleri artık Mantık dışı ve Çılgınlık noktasına geldi, Kabul edersiniz ya da etmezsiniz ama bu böyle..... Türkiye dahil Tüm dünya artık tüketici taleplerine göre şekilleniyor. Evet, Tüm bu cihazları tasarlayanlar mühendisler ama, tüketici hakları da herşeyin üstünde. Lütfen Pillerin üzerinde mikroskopik harflerle yazılmış yazıları bir okuyun. Photo Akku olarak lanse edilen Varta'ların üzerinde bile şarj akımı için 250 mA- 10-14 Uhr(Hour-saat) yazar.... N E D E N ?, Acaba ?

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

7. Sonuç olarak:
    Bazı arkadaşlarımız bazı şeyleri öğrenmek istiyor, sorular soruyor. Olabildiğince akademik dil kullanmadan kısa ve öz olarak anlatmaya çalışıyoruz. İmkanlar ölçüsünde alıp kullanıp tavsiyelerde bulunuyoruz.(Tavsiye ettiğim her şarj cihazı tarafımdan satın alınarak belki 20 defa deneye tabi tutulmuş, şemaları çıkartılarak sonuçlar arşivlenir.) Ancak arada öylesine saç, baş yolduracak cevaplar, tavsiyeler (!) geliyor ki, doğru yanlış ama temel elektronik bilgileri olmadan tamamen deneysel ve yanıltıcı neden-sonuç ilişkilerine dayanan temelsiz-tutarsız bilgiler ortalığı toza dumana boğuyor ve bu nedenle de her yazdığımızı tekrar tekrar açıklamak mecburiyetinde kalıyoruz ve adeta hiç bir mecburiyetimiz yokken, doğruları, tekrar tekrar ispatlamak zorunda kalıyoruz ki kafalar karışmasın.
    Bence gereksiz ve lüzumsuz bir mesai....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 20 Mayıs 2007; 18:21:58 >
  • bülent abi seni gerçekten anlamak isteyen zaten anlıyor ;) bu arada hoşgeldin yoktun epeyidir ortada
  • @djinn_inc,
    5 Mayıstan bu yana Yazlıktayım ve buradaki bağlantım malesef dial-up. Hem yavaş, hem zor bağlanıyorum, buna karşılıkta korkunç pahalı. Bu nedenle sadece pazar günleri o da 1-2 saat için bağlanabiliyorum. Böylece 3-5 yerden fazla yere ve posta kutularıma bakmaktan başka şey olamıyor malesef. Temmuz başında hem sağlık kontrollarım ve bu arada oy kullanmak için yaklaşık 3 hafta için Ankara'ya döneceğim. hem daha fazla ilgileneceğim hemde şu ana kadar 3000 nin üzerinde fotograf çektim bunları düzenleyip bazılarını ilgili topiklerde yükleyeceğim....
    quote:

Orjinalden alıntı: djinn_inc

bülent abi seni gerçekten anlamak isteyen zaten anlıyor ;) bu arada hoşgeldin yoktun epeyidir ortada
  • arkadaşlar ben böyle forum görmedim,bu ne şiddet bu ne celal?burada soru sormak suç,alışveriş yapmak suç.alınanı söylemek suç,paylaşım suç.pes doğrusu.herkes kendini allema cihan sanıyor.o zaman herkes diplomasını ortaya koysun...
  • 1 cümle-----------tam talga doğrultmaç,,,,tam dalga doğru akım kaynağı
    2 cümle-----------bir hafta önce pilleri ters bağlayarak şarja koymuşum. hiç bişey olmadı. 6 - 7 saat öyle şarja takmışım. taş gibi maşallah. ahanda yine kullanıyorum.

konuştuğum cümleleri lütfen iyi inceleyiniz. her ikiside sizinle benim çatışmamıza sebep olan cümleler...
    birincisi ve yine açıklamak ihtiyacı duyduğum konu bana karşı tutumunuzun ilk kaynağı olan hem fikir olamadığımız konu idi, tam dalga doğrultmaç sizinde tarifini yaptığınız devre idi. ama benim anlatmak istediğim tam dalga doğru akım kaynağıidi,,,yani farklı bir şeydi.
    ikincisi ise baştan sona bir kereye mahsus ve yanlışlıkla yapılan bir hatayı vurgular. Bir şey olmuyor demekle bir şey olmadı demenin arasında bir dünya fark var.
    neyse,
    ben bu konu hakkında acizane olarak bilgilerimin sizin kadar olmadığının kanaatine vardım. Zaten olamazda, malum pm den bunu bana anlattınız. Ne yazıktırki ben sizden bir şeyler öğrenmeye çalışırken, bu sonuca vardık. İlim 40 yaşındada peşinden koşturulur, 59 yaşındada. Ancak hevesi kırılan bir kişi o ilmi yakalasada artık iş işten geçer. Ah bende bir okuyabilseydim, bodrum katlarında lambalı radyolarla ve sıfır imkanlarla bir şeyler yapmaya çalışmadan birileri öğretseydi, karşınızda herhalde böyle pes etmezdim.
    üzgünüm,,,,,,
    ama bu konuya ARTIK CEVAP VERMEYECEĞİM. Nede olsa gereksiz ve lüzumsuz bir mesaj,
    size iyi tatiller dilerim, canınızı sıkmak istemem. Nede olsa büyüğümsünüz.
    Ve sizden öğrenebildiğim o yüksek bilgi için yani ataba 998 in çok güzel makina olduğunun bilgisi için teşekkür ederim.
    sağlıcakla,
  • Ya arkadaşlar yanıldım yazıldım bi digimax şarz aleti aldım ama pili farklı kullanmayı düşünüyorum han gi pili kulllanalım acaba...
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.