DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
LEICA Efsanesi
49
Cevap
0
Favori
6.841
Tıklama
Giriş
Mesaj
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   26 Aralık 2006 22:57:45
   Leica bildiğiniz gibi tanınmış bir Almanya kaynaklı fotoğraf makinesi markası ve bilginiz bu kadarla yani sadece kaliteli bir isim olduğu ile sınırlı olabilir. Fakat neler kaçırdığınızı bilseydiniz belki de bir Leica hayranı hatta sahibi olurdunuz. Leica bazı modelleri cebe sığabilen, pil gerektirmeyen, bakım yapılmasa da sorunsuz olarak kırk yıl çalışabilen, soğuktan veya sudan etkilenmeyen, bunun yanında enstantane sürelerini saatinizi ayarlamakta kullanabileceğiniz bir fotoğraf makinesidir. Daha devam edersek günümüzdeki gibi 35 mm. genişliğinde ve 36 pozluk rulo negatif filmi belki de ilk kullanan, zamanında kullanışlılığı yüzünden gazetecilerin, lenslerinin kalitesi yüzünden ise fotoğraf sanatçılarının kesinlikle tercih ettiği bir fotoğraf makinesiydi. Kullanılmış olsa bile bazı eski modelleri bir otomobil fiyatına satılan bu makinenin bütün modellerinin dünyada oldukça yaygın bir tutku halinde birçok kişi tarafından koleksiyonu yapılmaktadır. Örneğin ABD’de Miami Üniversitesi Sanat Müzesi’nde bulunan bir koleksiyonda 1200 Leica sergilenmektedir.(1) Bir fotoğraf makinesinin böyle tanınmasının ve değer verilmesinin nedenleri nedir? Yazımızın bundan sonraki bölümlerinde bunun nedenini anlamaya çalışacağız.

   Leica Tarihi
   Leica fotoğraf makinelerinin ve üreticisinin tarihi, çok eski bir marka olduğu için dünya tarihi ile çok sıkı ilişki içindedir. Dünyada olan olaylar makinenin gelişimini etkilemiş ve belki de makinenin kendisi de kullanıcıları aracılığıyla dünya tarihini etkilemişti. Bu makine öncesinde fotoğraf makineleri ayaklı ve tahta büyük bir kutudan ibaretti. Fotoğraf çekimi de çok zahmetli bir işlemdi. Büyük film kartuşları fotoğraf makinesi içine konuluyor ve bunlarla her seferinde tek bir poz fotoğraf çekilebiliyordu. Bu tipte büyük ve ağır olan makineleri taşımak da çok zor oluyordu. Böyle bir devirde üretilmeye başlanan, lensi içeri doğru girebildiği için kolaylıkla cebe sığan ve arka arkaya 36 fotoğraf çekebilen bir makinenin yarattığı etkiyi sanıyoruz kimse küçümseyemez. Leica fotoğraf makinelerinin hünerleri sadece bunlarla sınırlı değildi. Aşağıda anlatacağımız daha birçok özellik de bu makinelerin belki de bütün zamanların en iyi fotoğraf makinesi ünvanını rahatlıkla elde edeceğini gösterecektir. Leitz-Weltzar şirketi ilk olarak 1849 yılında mercek ve mikroskop üretimi için başka bir adla kurulmuş, 1869 yılında kurucusunun ölümü nedeniyle şirkette mühendis olarak çalışan Ernst Leitz önce şirkete ortak olmuş daha sonra satın almıştı. Bunlar olurken Birinci Dünya Savaşı başlamış ve savaş nedeniyle mikroskop satışları çok azalınca şirket mali bir sıkıntı içine girmişti. Bu sırada şirkette çalışan fotoğraf çekmeye meraklı Oskar Barnack adlı bir mühendis sıradışı bir fotoğraf makinesinin prototipini kendi olanakları ile üretmişti. Barnack'ın amatör olarak fotoğraf çekerken karşılaştığı sorunları yoketmek amaçlı yaptığı bu makine o zamana göre çok sıradışı bir tasarıma ve çok farklı özelliklere sahipti. Bu makineyi 1913 yılında şirket yöneticilerine gösteren Barnack önce reddedildi. Mali krizin artması ve oğul Leitz’in babasının ölümünden sonra şirket yönetimi başına geçmesiyle, şirket içinde uzun tartışmalardan sonra Barnack fotoğraf makinesi üretimi fikrinde destek buldu. Mikroskop üretimi üzerine uzmanlaşmış bir şirketin fotoğraf makinesi üretimine geçmesi o zamanın koşullarında oldukça sıradışı bir durum olacaktı. Oğul Leitz, bu fotoğraf makinesini şirket için bir atılım aracı olarak görmüştü ve zaman kendisini yanıltmayacaktı. (2)

   Leitz bu fotoğraf makinesini Leica I (Leitz Camera sözcüklerinin birleşimi) isminde ilk olarak 1923 yılında bir endüstri fuarında kullanıcıların karşısına çıkardı. Bu makine o zamanlar için yeni olan çok sayıda kavramı fotoğraf sanatçılarına tanıştırıyordu. En başta makine çok küçüktü elde kolaylıkla taşınıyordu. Bunun yanında rulo biçiminde 36 poz için yeterli uzunlukta 35 mm. bir negatif film kullanıyordu. Böylece her fotoğraf çekiminden sonra yeni film koymak gerekmiyordu. Makine zamanının en ünlü optik uzmanlarından Prof. Max Berek tarafından tasarımı yapılmış Elmax (daha sonra Elmar) ismi verilmiş 50 mm. odak uzunluğuna ve f/3.5 diafram açıklığı özelliklerinde bir objektif taşıyordu. Bu objektif bir mühendislik harikasıydı ve bu küçük makinenin içinde film üzerine şaşırtıcı bir biçimde keskin odaklama yapabiliyordu. Böylece Leica ile çekilmiş fotoğraflar diğerlerinden ilk bakışta anlaşılabiyordu. Bu makine ile diğer bir önemli yenilik olarak, küçük grenleri olan 35 mm.lik sinema filmi kullanılması sayesinde “küçük film büyük fotoğraf” kavramı da ortaya atılmış oluyordu.
   1930 yılında Leica I (C) modelinde bir yenilik daha görüldü; değişebilen lensler. Bu makinenin lensi yerinden çıkarılıp başka amaçlı ve özellikli başka bir lens takılabiliyordu. Bu arada Leica dışında gelişen bir olay da Leica satışlarını iyice artırdı. Sinema endüstrisi Kodak ve Agfa şirketlerinin ürettiği renkli filmleri kullanmaya başlamıştı. Bu durumda renkli film kullanmak isteyen herkes bir 35 mm. fotoğraf makinesi yani Leica almak zorundaydı. (3) Bu arada Leica II ve III modellerini çıkardı. Leica makinelerdeki bu gelişmelerin olduğu zamanlarda İkinci Dünya Savaşının çıkmasıyla haber fotoğrafçılığı da çok önemli olmaya başlamıştı. Bu yıllarda her iki taraftan birçok savaş muhabirinin seçimi Leica yönündeydi. Böylece bir efsane başlamış oluyordu. Savaş sonrasının ilginç bir olayı da İngiliz ve Amerikan gizli servislerinin Leitz Fabrikalarını gezip üretim teknikleri hakkında ayrıntılı bir rapor hazırlanmasıydı. Elde edilen bu bilgiler daha sonra İngiliz Reid marka fotoğraf makinelerinin yapımında kullanılmıştı. (4)

   Altın Yıllar
   İkinci Dünya Savaşı'nın bitmesiyle Leica da kendini kanıtlamış oluyordu. 1954 yılında M serisi Leica fotoğraf makinelerinin üretilmeye başlanması ile Leica satış sıralarında en üste çıktı. İlk olarak üretilen M3 güvenilir, kullanımı kolay ve hafif bir makineydi. Kullanışlı bir bakaçla donatılmıştı ve önceki modellerde olduğu gibi keskin ve güzel fotoğraflar çekilmesini sağlıyordu. Böylece Leica modelleri arka arkaya gelmeye başladı, M2 ve M4 modelleri üretilmeye başladı. Bu günlerde neredeyse her fotoğrafçı veya habercinin elinde bir Leica görülüyordu. Leica makineler son derece güvenilir biçimde çalışan mekanizması ve zamanının en güzel lenslerine sahip olmasıyla birçok sanatçının yaratıcılık açısından özgür biçimde fotoğraf çekmesini sağladı. Bunlar arasında ilk akla gelen sanatçılardan biri Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson'du. Bu sanatçı biraz da bu makinenin verdiği olanaklar sayesinde sokak fotoğrafçılığı dalının temellerini attı. Cartier-Bresson sokaklarda fotoğraf avcılığı yapıyordu ve gereksinimini duyduğu hızlı ve hafif bir makine için de en uygunu Leica'ydı.
   Leica I, II ve III modelleriyle başlayan efsane M serisinin üretimi ile en tepe noktasına çıktı. Uzun süre boyunca M serisi satışları çok yüksekti ve neredeyse herkesin aklına fotoğraf makinesi denilince Leica geliyordu. Leica M serisi makinelerin modelleri biraz da kafa karıştıracak biçimde M3, M2, M1, M5 ve M4 şeklinde devam etmişti. 1954 yılında çıkarılan M3 modelinde objektifte zoom ringi yerine sabit olarak seçilebilen 3 odak uzunluğu ayarı vardı. Bu modelin pahalı bulunması ve bazı lenslerle uyumsuzluğu nedeniyle 1958 yılında daha basit ve ucuz M2 ile M1 çıkarıldı. M4 modelinde ise objektifte 4 odak uzunluğu vardı. 1971 yılında üretilen M5 ise tamamen yeni bir modeldi fakat fazla tutulmadı. Hatalar M4-2 modelinde düzeltildi. Model sayısı böylece tekrar geriye gitmişti. Bunu ise M6 ve M6TTL izledi. M6'larda 6 sabit odak uzunluğu vardı. M7 modeli ise tamamen elektronik ayarlı otomatik bir makineydi. Daha sonra üretilen MP ise eski iyi zamanlardaki gibi tamamen mekanik bir makineydi ve mekanizması M6 ve M3 karışımı özellikler taşıyordu.
   Leica, fotoğraf makinesi üretimi sırasında en kaliteli malzemeleri kullanmakta ve çok sıkı bir kalite kontrolünden geçirmektedir. Makinede kullanılan parçalar genellikle Leica fabrikası içinde veya kalitesi bilinen yan fabrikalarda üretilmektedir. Lens sistemlerinin ve gövdelerin mühendislikleri her modelde ortalamanın çok üzerindedir. Örneğin M7 modelinde kullanılan deklanşörün yıpranma belrtileri göstermesi için 100000 fotoğraf çekmelisiniz. Bir M7 makine iyi bir bakımla 100 yıl kadar çalışmasını sürdürecek biçimde üretilmiştir. Bir başka örnek de yüksek fotoğraf çekme hızıdır: bir M7 makinede deklanşöre bastıktan 12 milisaniye sonra fotoğraf çekilir. Bu değer normal bir SLR makinede 125 milisaniye, bir dijital makinede 400-1500 milisaniye olacaktır. Makine ve lens sistemleri üzerinde profesyonelleri memnun edecek kadar geniş skalada ayarlar mevcuttur. Örneğin ISO ayarı bütün M serisinde 6 ile 6400 arasındadır. Leica makineler çok zor çevre koşullarında dahi sorun çıkarmamaları ile ünlüdürler. M serisi makine gövdeleri genel olarak 500-600 gr. ağırlığındadır ve böylece birçok profesyonel makineden çok daha hafiftir, bu da makinenin taşınmasını ve kullanılmasını kolaylaştırmaktadır.
   M serisi Leica makinelerinin biçimi ve mekanik aksamı çok uzun zamandan beri bütün dünyada üretilen birçok marka için esin kaynağı olmuştu. 1950'li yıllarda Hasselblad, Contax, Contarex, Canon ve Nikon markaları ünlüydü fakat Leica'nın yarattığı kült hepsinin önüne geçiyordu. Bu sıralarda bütün fabrikalar Leica'nın yaptığı gibi “Rangefinder” denilen makinenin gövdesi üzerinde bakaçın (vizör) yerleştirildiği modelde fotoğraf makinesi üretiyordu. Bu tip makinelerdeki bakaç sistemi paralaks hatası denilen bakaçta görülen görüntü ile film üzerine düşen görüntü arasındaki farklılık olmasına ve ışık ölçümü hatalarına neden oluyordu. Fakat bu makineler daha basit olmaları nedeniyle daha hızlıydılar, sessiz çalışıyorlardı ve daha dayanıklıydılar. Leica yıllarca bu makinelerden üretmesinin nedeni de bu özelliklerin yarattığı avantajlardı. Fakat teknolojinin gelişmesiyle ve üretimin ucuzlamasıyla özellikle Japon fabrikaları tarafından SLR (Single Lens Refleks) denilen paralaks ve ışık ölçümü hatalarının olmadığı makinelerin üretilmeye başlaması Leica modellerinin satışını düşürdü. Böylece Leica kalıcı olarak geri planda kalmış oldu. Leica SLR tipinde ilk makineyi 1964 yılında Leicaflex adında üretmeye başladı. 1976 yılında ise Minolta firmasıyla birlikte fotoğraf profesyonelleri için R serisi üretimi başladı. Bu seride zamanımıza kadar R9'a kadar model üretildi. Estetik olarak belki de M serisi kadar güzel olan R serisi makinelerin Leica markasına yakışır teknik özellikleri vardır. R serisi makineler arasında dijital modeller de vardır.
   Leica ve Panasonic işbirliğinden ise dijital sensor içeren Digilux serisi ortaya çıktı. Ciddi amatörler için üretilen Digilux'lerin görünümleri M serisine benzetilmişti ve bir dijital makine için bu büyük bir sürprizdi. Fakat bu model de tasarım açısından birçok ödül alarak kendini kanıtlamış oldu.
   Leica fabrikasının 2004 yılında son yeniliği dünyada ilk defa aynı gövde üzerinde değisebilir dijital veya film kullanan bir R serisi makinenin üretilmesi oldu. Böylece her iki yöntemin olumlu özellikleri tek bir makine üzerinde birleştirilmiş oldu.

   Her İyinin Bir Taklidi Vardır Veya Taklidi Olan İyidir!
   Leica fotoğraf makinelerinin bir diğer özelliği de dünyada yaygın olarak koleksiyonu yapılmasıdır. Leica koleksiyoncularını bekleyen bir tehlike yanlışlıkla yüksek bir fiyatla sahte bir Leica almaktır. Bu tip Leica görünümlü makineleri birçok yerde özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde, internette hatta sokak satıcılarında görebilirsiniz. Taklit Leica'ların geriye doğru izini sürersek çoğunluğunun Rus yapımı FED makinelere dayandıklarını görürüz. FED makineleri eski Rusya'da devrim sonrasında sokak çocukları için oluşturulmuş bir komünde üretiliyordu. Bu özel topluluk kurucusu olan gizli servis başkanı Felix Edmundovich Dzerzhinsky'nin adını taşıyordu. Bu topluluğun diğer bir özelliği de o sıralarda çok yetenekli bir eğitimcinin sorumluluğunda olmasıydı. Burada ailesi olmayan Rus gençleri çok sıkı çalışıyor ve iyi bir eğitim alıyordu. Önceleri sadece klasik eğitim yapılan toplulukta Rus sanayi devriminin sonrasında makine üretimi başlamıştı. İlk yaptıkları makine de Amerikan Black-Decker elektrikli matkaplarının bir kopyasıydı. Bu topluluğun yetenekleri daha sonra 1932 yılında Leica fotoğraf makinelerini kopyalayacak kadar ilerlemişti ve ürettikleri bu makineleri de topluluğun isminin baş harflerini kullanarak kısaca FED olarak adlandırmışlardı. Bu fabrikada Leica modelleri model numarası olarak biraz da geride kalarak birebir kopya olarak üretiliyordu ve bunların kalitesi de Rus denetimcilere göre Leica'nınkileri aratmıyordu. Böylece Rusya'da İkinci Dünya Savaşı öncesinde 175000 adet FED makine satılmış oldu. (5)
   Sahte Leica üreticilerinin üzerlerinde Leica'ya daha benzemesi için küçük değişiklikler yaparak sattığı makineler işte bunlar. Sahte Leica makineler büyük bir sorun olduğu için Leica firması kendi internet sitesinde daha önce ürettiği makinelerin seri numaralarını vermiştir. Bunun yanında çeşitli internet sitelerinde aradaki farkları açıklayan bilgileri bulabilirsiniz. Bu konuyu bilen birinin sahte Leica alması çok olası değil gibi görünüyor. Fakat yine de bir satıcıda görseniz sahte bir Leica'ya tepkiniz ne olurdu? Gerçeğinin yüzde biri fiyatına, yüksek kalitede malzeme ile üretilmese de güzel fotoğraflar çekebilen bir makineyi kim istemez. (6)

   Sonuç Olarak
   Görüldüğü gibi ürettiği fotoğraf makineleriyle tartışmasız olarak dünyada fotoğraf sanatının temel taşlarından bazılarını yerleştiren Leica, çalışmalarına hala kalite ve estetik olarak liderlerden biri olarak devam etmekte. Satış rakamı olarak çok yüksek sayılardan artık uzak kalsa da bütün dünyadaki fotoğraf sanatçılarının kalplerinde Leica için her zaman bir yer vardır. Leica yıllar boyunca fotoğraf makineleri üzerine sayısız, bazıları teknolojik olarak neredeyse devrim yaratacak yenilikler eklemişti. Zamanımızın olanakları ile örneğin bilgisayar destekli lens tasarımı ile Leica daha güçlü lensler ve fotoğraf makineleri üretmeyi başarmaktadır. Şirket olarak Leica hiçbir zaman yüksek karlar peşinde koşmamış, reklamlarında en iyi olduklarını iddia etmemişlerdir. Leica şirketinin kurulmasından bu yana tek politikası, fotoğrafçılar için yüksek kalitede ekipman üretmek olmuştur. (7)

   Derleyen: Serdar Sarı   _____________________________

  • Yarbay
   5327 Mesaj
   27 Aralık 2006 00:09:51
   Almanların 2. dünya savaşında Özellikle leica fabrikalarını bombalamadığı doğru mu?


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   27 Aralık 2006 00:31:46
   Küçük layka(LEİCA) lar 5.5 cm falan

   Bu leica ccılar zaten koltuk altında taşırlar LEİCA larını bu bahsettiğim 5.5 cm lik model

   Türkiye de bilenler var mı ama Ara Güler Üstad Leicacıdır kendisi

   Dünyada bunun ödülü falan bile veriliyor her yıl EN İYİ LEİCA kullana falan diye
   _____________________________

  • Yarbay
   3219 Mesaj
   27 Aralık 2006 01:24:11
   ara güler de dijitale geçti yaw artık


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   327 Mesaj
   27 Aralık 2006 01:32:34
   hatta üstad ara hocamıza da böyle bir ödül verildi...

   quote:

   Orjinalden alıntı: BAy Ciddi

   Küçük layka(LEİCA) lar 5.5 cm falan

   Bu leica ccılar zaten koltuk altında taşırlar LEİCA larını bu bahsettiğim 5.5 cm lik model

   Türkiye de bilenler var mı ama Ara Güler Üstad Leicacıdır kendisi

   Dünyada bunun ödülü falan bile veriliyor her yıl EN İYİ LEİCA kullana falan diye


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   28 Aralık 2006 15:32:31
   Amam koltuk altında taşıyordur Leica sını
   quote:

   Orjinalden alıntı: nerazzuri

   ara güler de dijitale geçti yaw artık
   _____________________________

  • Binbaşı
   1336 Mesaj
   28 Aralık 2006 16:01:41
   @Gürcan1;
   Laica Efasanesi adında derlenmiş yazıyı büyük bir keyifle okudum. Teşekkür ederim paylaştığınız için...


   _____________________________

   Alehar
   ----------------------------------------
   "Yaptığınız herşey size geri döner!"
  • Yüzbaşı
   735 Mesaj
   28 Aralık 2006 18:44:48
   guzel yazi emegine saglik


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   28 Aralık 2006 19:16:54
   ellerine sağlık yazı için.Leica 'lar hakkında kötü bi yazı hiç görmedim zaten ama baya pahalı heralde bu aletler daha kimsede görmek kısmet olmadı bu leica'lardan.Peki leicaların bu kadar geri plana düşmesindeki sebep nedir yani ne bileyim hiç bir forumda leica alacağım alayımmı falan gibi bi konu görmedim hep canon-nikon arasında gidiyor herkes.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1948 Mesaj
   28 Aralık 2006 19:56:34
   teşekkürler..

   efsane malesef tarih oldu artık.


   _____________________________

  • Yarbay
   4205 Mesaj
   28 Aralık 2006 20:14:40
   efsaneler tarih olsa bile yinede efsane kalır


   _____________________________


   "Ben bir Türküm, dinim, cinsim uludur." Duyar duymaz içim titremişti. Şair bu şiiriyle 'Diril Ey Türk!' diye bağırıyor ve bizi uyanmaya çağırıyordu. Bu bağırışı duyduk, bu çağrıya uyduk. Bir arayış, uyanış ve sonunda diriliş başladı. Bir kuru kalabalık değil bir millet olduğumuzu anlamaya başladık. İbrahim Binbaşı doğru söylemiş, yeniden doğuyoruz, canlanıyoruz, diriliyoruz. Türk geri geliyor! Tarih bir millete bir kez dirilme hakkı verir. Yeniden uyursak, oyuna gelirsek, bir daha dirilemeyiz. Biz olmaktan çıkar, kaybolur gideriz. Bu sözümü unutmayın!
   Yüzbaşı Kadri Bey
   22 Nisan 1915

   Dokuz Eylül Üniversitesi-2011

  • Çavuş
   64 Mesaj
   28 Aralık 2006 21:57:00

   quote:

   Orjinalden alıntı: apolloturk2

   ellerine sağlık yazı için.Leica 'lar hakkında kötü bi yazı hiç görmedim zaten ama baya pahalı heralde bu aletler daha kimsede görmek kısmet olmadı bu leica'lardan.Peki leicaların bu kadar geri plana düşmesindeki sebep nedir yani ne bileyim hiç bir forumda leica alacağım alayımmı falan gibi bi konu görmedim hep canon-nikon arasında gidiyor herkes.


   bunun nedeni leica nın çok pahalı ve çoook ileri makineler üretmesi.


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   28 Aralık 2006 22:05:16
   Yok ALper_İleri abi

   LEİCA hala yaşıyor üretim teknolojisi olarak falan gerilerde mi bilemem ama

   LEİCA hala efsane Kullananlar da zaten Bu LEİCA ya gönül vermiş insanlar

   Dediğim gibi hala

   Dünya da en iyi LEİCA kullanıcısı diye falan ödüller veriliyor.

   Bazı modelleri zaten uçuk yani adamlar özel olrak Krokodil derisinden falan yapılıyor
   quote:

   Orjinalden alıntı: aLper_iLeri

   teşekkürler..

   efsane malesef tarih oldu artık.
   _____________________________

  • Binbaşı
   1948 Mesaj
   28 Aralık 2006 22:11:00
   evet yani de gene de teknolojik olarak hala manuel focus makine pek kullanan yok.
   bu iş için 'enthusiast' olmak lazım.

   Ben nasıl Zenit ET makinemi sırf zevk için bazen kullanıyorsam, çok zengin olsaydım
   zenit yerine leica kullanırdım belki.

   bir de şu var : auto-focus olayı eksi derecelerde çalışmıyordu hatırladıgım kadarıyla.
   Leica belki burada devreye girebilir :)


   _____________________________

  • Yarbay
   2629 Mesaj
   29 Aralık 2006 00:27:38
   Bu ay bir aksilik olmaz ise Leica D-Lux3 ü inceleyeceğim. Kompak makinada geniş açı tadına bakıcaz inşallah


   _____________________________

  • Çavuş
   64 Mesaj
   29 Aralık 2006 02:24:24
   bu arada arkdaşlar evet leica ölmüş falan değl. çok güzel ve çok pahalı d-slr makinalar çıkarıyolar hala.
   ama dediğim gibi çok pahalılar


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaLLoW -- 29 Aralık 2006; 2:44:55 >
   _____________________________

  • Çavuş
   64 Mesaj
   29 Aralık 2006 02:27:04
   quote:

   Orjinalden alıntı: aLper_iLeri

   evet yani de gene de teknolojik olarak hala manuel focus makine pek kullanan yok.
   bu iş için 'enthusiast' olmak lazım.

   Ben nasıl Zenit ET makinemi sırf zevk için bazen kullanıyorsam, çok zengin olsaydım
   zenit yerine leica kullanırdım belki.

   bir de şu var : auto-focus olayı eksi derecelerde çalışmıyordu hatırladıgım kadarıyla.
   Leica belki burada devreye girebilir :)


   bu arada dikkatimi çekti zenit et kullanıyormuşsun.
   benimde elime babam vasıtası ile (kendisinin eski makinesymiş lakin kendisi pek kullanmayı bilmiyor) elime bir zenit et geçti. öncelikle çalışıp çalışmdığını bilmyorum. biraz araştırdım ve 86 model olduğunu örendim. yarın ilk iş olarak bir fotoğrafçıya götürüp makine hakkında hem bilgi edinecem hemde nasıl kullanışlldığını örenmeye çalışacam.

   bana bu konuda biraz yardım edersen sevinirim


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HaLLoW -- 29 Aralık 2006; 2:44:37 >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1948 Mesaj
   29 Aralık 2006 08:06:38
   zenit et'yi kullanmak zordur biraz. pazometresi (ışıkölçer) güneş enerjisi ile çalışır, tamamen (saat pili bile yok) pilsiz bir cihazdır.

   3 önemli nokta bence :

   1. sol taraftaki düğmeden iso ayarını yapmayı bileceksin. iso100 kullan.(DIN normunda 24e filan tekabul ediyor sanırım, bazı zenitlerde ISO yok, DIN var)
   2. 36 poz çektikten sonra filmi geriye sarmayı öğreneceksin (ilk 36lığı içinde parçalamıştım zamanında)
   3. çekim esnasında acele etmeyeceksin, makine ışığı ölçerken makineyi çekeceğin ortama tutup çekmek biraz zor oluyor. sebebi ise ışık ayarını vizörden degil de tepeden görmen. tripod olmayınca cidden insan zorlanıyor.

   Onun dışında makine kurşun gibi ağır. 1/30'da bile titretmek çok zor. Vizör çok güzel, dSLR makinelerin vizörleri bunun yanında ufacık kalıyor (Eos 5d ve 1ds hariç :) Netleme olayı çok güzel. Prizmatik yardımcı harika.

   Bu makineyle fotograf çekmek cidden heyecan verici.. Tavsiye ederim.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   794 Mesaj
   29 Aralık 2006 09:15:53
   Sebebi tabiki HaLLoW'un da dediği gibi Leica modellerinin çok üst kesime hitap ediyor olması.
   Yani bu markadan alıp da kullanabilmeniz için hem şişkin bir cüzdanınızın olması hem de o kadar masraf yaptıktan sonra aldığınız makineyi kullanabilmek için gerçekten bu işi biliyor ve gönül veriyor olmanız gerekiyor. Çünkü alttaki linklere de bakacak olursanız Leica'nın model görünümleri ve ergonomileri, bu işi popüler olarak yapanların pek severek kullanabileceği cinsten değiller malesef. Leica tasarımlarında ergonomi ve elektronik teknolojisinin nimetlerine odaklanmak yerine bu işin özüne yani fotoğraf ve iyi bir görüntü elde edebilme noktasına odaklanmış gibi görünüyor. Diğer kriterleri 2. plana atmışlar sanırım.

   Leica modelleri:
   http://www.dpreview.com/reviews/specs/Leica/

   Kendi tasarımları olan top dijital modeli M8 :
   http://www.dpreview.com/articles/leicam8/

   Özellikle M8 linkini incelemenizi tavsiye ederim. Makinenin tasarımı kimilerine göre çok basit yada eski gelebilir. Ancak örneğin makinenin kasasının tamami 2 parçadan oluşan magnezyum alaşım. Ve fiyatı da $4000+ (sadece body)

   not: 2. link adresi değiştirilmiştir

   quote:

   Orjinalden alıntı: apolloturk2

   ellerine sağlık yazı için.Leica 'lar hakkında kötü bi yazı hiç görmedim zaten ama baya pahalı heralde bu aletler daha kimsede görmek kısmet olmadı bu leica'lardan.Peki leicaların bu kadar geri plana düşmesindeki sebep nedir yani ne bileyim hiç bir forumda leica alacağım alayımmı falan gibi bi konu görmedim hep canon-nikon arasında gidiyor herkes.
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melrock -- 29 Aralık 2006; 10:11:56 >
   _____________________________

  • Yarbay
   3604 Mesaj
   29 Aralık 2006 09:40:04
   way bea çok süper
   quote:

   Sebebi tabiki HaLLoW'un da dediği gibi Leica modellerinin çok üst kesime hitap ediyor olması.
   Yani bu markadan alıp da kullanabilmeniz için hem şişkin bir cüzdanınızın olması hem de o kadar masraf yaptıktan sonra aldığınız makineyi kullanabilmek için gerçekten bu işi biliyor ve gönül veriyor olmanız gerekiyor. Çünkü alttaki linklere de bakacak olursanız Leica'nın model görünümleri ve ergonomileri, bu işi popüler olarak yapanların pek severek kullanabileceği cinsten değiller malesef. Leica tasarımlarında ergonomi ve elektronik teknolojisinin nimetlerine odaklanmak yerine bu işin özüne yani fotoğraf ve iyi bir görüntü elde edebilme noktasına odaklanmış gibi görünüyor. Diğer kriterleri 2. plana atmışlar sanırım.

   Leica modelleri:
   http://www.dpreview.com/reviews/specs/Leica/

   Kendi tasarımları olan top dijital modeli M8 :
   http://www.dpreview.com/reviews/specs/Leica/

   Özellikle M8 linkini incelemenizi tavsiye ederim. Makinenin tasarımı kimilerine göre çok basit yada eski gelebilir. Ancak örneğin makinenin kasasının tamami 2 parçadan oluşan magnezyum alaşım. Ve fiyatı da $4000+ (sadece body)


   bu arada o kendi ürünleri aşırı şekilde pahalıı


   _____________________________

   Don't make me sad
   Don't make me cry
   Sometimes love is not enough
   and the road gets tough

   I don't know why
  • Binbaşı
   1336 Mesaj
   29 Aralık 2006 11:18:06
   Arkadaşlar, ben yorumlarınıza farklı bir bakış açısı eklemek istiyorum.
   Dediğim gibi yazıyı okurken büyük keyif aldım ama sonuna doğru Laica'ya kızdığımı da belirtmeliyim. nasıl olurda böylesine öncü ve yenilikçi bir firma, dijital çağa ayak uyduramaz, yakın geleceği görüp de ona ayak uyduramaz. Böyle söylüyorum çünkü, Laica, dijital treni kaçırmak üzere. Yıllarca elektroniğe ve dijitale anlamsızca direnmiş, gözlerini kapatmış.

   Tıpkı son senelere kadar, film dijitalden üstündür diye, eski film makinalarını bırakmayıp dijitalleri basit gören fotoğrafçılar gibi. Ama şimdi ise bir anda film makinalar piyasadan siliniverdi. Laica gibi bazı firmalar da hazırlıksız yakalandı. Fuji, Kodak, film ve makina üretimini durdurma kararı aldı.

   Lacia nın bu durumu önceden görüp, gerekli teknoloji hazırlıklarını en iyi şekilde yapmış hatta yine öncü olması gerekirdi. Ama adamlar film de kullanabilen dijital makina yapmışlar. Hala eskiden kopamamışlar yani. Son dijital modellerinde de ciddi filtre ve renk problemleri var.

   Ben şahsen üzülüyorum, umarım toparlar ve bizi şaşırtmaya devam eder. Yoksa sadece efsane olarak anılmaya devam edecek...


   _____________________________

   Alehar
   ----------------------------------------
   "Yaptığınız herşey size geri döner!"
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   29 Aralık 2006 11:48:44
   Hocam bu olay ayrı bir şey adamlar geniş kitlelere ulaşalım falan demiyorlar hitap ettikleri kesm belli zaten

   Bu markayı aşmış insanlar kullanıyorlar.
   Ara Güler, Gökşin Sipahioğlu.

   Adamların amaçları da farklı yani o LEİCA sı ile 300D den de 30 D den de daha iyi fotoğraf çekiyoryordur.

   Derse bizim hoca anlatıyor bunlar ELİCA larını koltuk altında taşırlar çekecekleri zamanda çıkarıp şlak çekerler.

   Ara Güler in bir fotoğrafı var Edirne de çektiği kesin bul bnu

   Arapça Allah yazısının altında arkadan çekilmiş bürüklü kadınlar mükemmel.

   Bulabilirsem koyarım

   quote:

   Orjinalden alıntı: Alehar

   Arkadaşlar, ben yorumlarınıza farklı bir bakış açısı eklemek istiyorum.
   Dediğim gibi yazıyı okurken büyük keyif aldım ama sonuna doğru Laica'ya kızdığımı da belirtmeliyim. nasıl olurda böylesine öncü ve yenilikçi bir firma, dijital çağa ayak uyduramaz, yakın geleceği görüp de ona ayak uyduramaz. Böyle söylüyorum çünkü, Laica, dijital treni kaçırmak üzere. Yıllarca elektroniğe ve dijitale anlamsızca direnmiş, gözlerini kapatmış.

   Tıpkı son senelere kadar, film dijitalden üstündür diye, eski film makinalarını bırakmayıp dijitalleri basit gören fotoğrafçılar gibi. Ama şimdi ise bir anda film makinalar piyasadan siliniverdi. Laica gibi bazı firmalar da hazırlıksız yakalandı. Fuji, Kodak, film ve makina üretimini durdurma kararı aldı.

   Lacia nın bu durumu önceden görüp, gerekli teknoloji hazırlıklarını en iyi şekilde yapmış hatta yine öncü olması gerekirdi. Ama adamlar film de kullanabilen dijital makina yapmışlar. Hala eskiden kopamamışlar yani. Son dijital modellerinde de ciddi filtre ve renk problemleri var.

   Ben şahsen üzülüyorum, umarım toparlar ve bizi şaşırtmaya devam eder. Yoksa sadece efsane olarak anılmaya devam edecek...
   _____________________________

  • Çavuş
   64 Mesaj
   29 Aralık 2006 17:09:25

   quote:

   Orjinalden alıntı: Alehar

   Arkadaşlar, ben yorumlarınıza farklı bir bakış açısı eklemek istiyorum.
   Dediğim gibi yazıyı okurken büyük keyif aldım ama sonuna doğru Laica'ya kızdığımı da belirtmeliyim. nasıl olurda böylesine öncü ve yenilikçi bir firma, dijital çağa ayak uyduramaz, yakın geleceği görüp de ona ayak uyduramaz. Böyle söylüyorum çünkü, Laica, dijital treni kaçırmak üzere. Yıllarca elektroniğe ve dijitale anlamsızca direnmiş, gözlerini kapatmış.

   Tıpkı son senelere kadar, film dijitalden üstündür diye, eski film makinalarını bırakmayıp dijitalleri basit gören fotoğrafçılar gibi. Ama şimdi ise bir anda film makinalar piyasadan siliniverdi. Laica gibi bazı firmalar da hazırlıksız yakalandı. Fuji, Kodak, film ve makina üretimini durdurma kararı aldı.

   Lacia nın bu durumu önceden görüp, gerekli teknoloji hazırlıklarını en iyi şekilde yapmış hatta yine öncü olması gerekirdi. Ama adamlar film de kullanabilen dijital makina yapmışlar. Hala eskiden kopamamışlar yani. Son dijital modellerinde de ciddi filtre ve renk problemleri var.

   Ben şahsen üzülüyorum, umarım toparlar ve bizi şaşırtmaya devam eder. Yoksa sadece efsane olarak anılmaya devam edecek...


   ben bu düşüncelerinize katılmıyorum.
   evet leica kendi modellerinde kalsik çizgisini bozmuyor fakat panasonic lumx gibi bir ürünün lenslerini yaparakta geniş kesimlere ulaşabiliyor, ve bu sayede dolaylı yoldan çoğu kişiye leica kullanma şansı veriyor.
   düşünürsek çoğu insan panaosonic lumix i leica lens için alıyor. yanni gene dolaylı yoldan panasonic sayesinde hem teknolojininde gerisinde kalmıyor.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1948 Mesaj
   29 Aralık 2006 17:48:22
   ara güler veya başkası : leica olmasa elinde zenit olsa o fotografı çekemeyecek miydi ?


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   29 Aralık 2006 21:36:06
   Hımm

   Bu bir yaşam tarzı.


   Ben şöyle bir örnek vereyim


   Dünyanın İLK FOTO MAK. Markası Kodak

   Bu Kodak ın 1910 larda çıkardığı bir model var Browni (ismini anlış yazıyor olabilirim)

   Yani bundan 90 sene önceki ne kadar iyi olabilirse.

   Adamın biri bununla USA e Japonların yaptığu Pearl Harber baskını(Bombalaması var) adama bu baskında manyak fotolar çekmiş yav ben diyorum biz elimizdeki bu teknolojik aletlerle neden çekemiyoruz.

   Ayrıca Bizim Çetin Özer hoca dan biraz bilgi alayım ama bayramdam sonra ki Pazartesi dersi var adamın ondan bilgi alıp koyarım LEİCA hakkında   quote:

   Orjinalden alıntı: aLper_iLeri

   ara güler veya başkası : leica olmasa elinde zenit olsa o fotografı çekemeyecek miydi ?
   _____________________________

  • Binbaşı
   1714 Mesaj
   29 Aralık 2006 22:00:09
   Belki pearl harber bombalamasındaki resimlerde adam PS kullanmıştır..

   Çok fantezik oldu galiba


   _____________________________

   Intel i5 4570 3,2 Ghz – Gigabyte Z87-DS3H – Corsair 2 x 4GB DDR3 1600 Mhz Vengeance
   Gigabyte GTX770 4 GB – Corsair GT 120 GB SSD - High Power 750W PSU
   Pioneer DVD-RW -Logitech G103 – Frisby G3265k – Zalman Z3-Plus – LG 23” 23MP55HQ-P IPS-LED
  • Binbaşı
   1948 Mesaj
   29 Aralık 2006 22:56:03
   yahu TR pearl harbor'u bombaladı da biz mi çekmedik :)


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   30 Aralık 2006 00:21:31
   Demek istediğim 90 sene önceki bir Kodak yani

   Öyle bir savaşta sizler 30 D yi alıp foto mu çekerdiniz yoksa postu kurtarmaya mı çalışırdınız.


   Bu LEİCA topicleri çok dağılıyor ya


   quote:

   Orjinalden alıntı: aLper_iLeri

   yahu TR pearl harbor'u bombaladı da biz mi çekmedik :)
   _____________________________

  • Binbaşı
   1948 Mesaj
   30 Aralık 2006 00:29:01
   Böyle bir durumda ha ben fotoğraf çekmemişim, ha ölmüşüm, aynı şey.


   _____________________________

  • Çavuş
   64 Mesaj
   30 Aralık 2006 15:47:28
   ben daha önce bi sitede leica nın çok ama çok eskilere dayandığını duymuştum
   neyse biraz araştırdım ve okdrda eski olmadığını öğrendim. 1849 da temelleri atılmış firmanın . ilk önce teleskop üretiyorlarmış daha sonra mikroskop ve fotoğraf makinesi üretmeye başlamışlar sırasıyla.
   Ernst Leitz başta mühndis olarak alınmış frmaya ve daha sonra sırasıyla firmaya ortak ve firmanın sahibi olmş arkadaşımız.
   1925 te ilk fotoğraf makinelerini üretmişler ve ogün bugündür piyasada kendi alanlarının en iyilerinden biriymiş bu firma.

   bana ilk babam anlatmıştı leica markasını. evsane diye anlatmıştı.

   bunuyanında bir iki evsane marka daha vardır.
   bunlar hasselblad ve mamiya markalarıdır.
   bu hasselblad mkinelerde ayda neil armstrong trafından çekilen fotoğrafların çekildiği makineymiş.

   neyse konu fazla sapmasın .
   kısacası fotoğraf makinesinden çok leica dünyanın en iyi lenslerini (teleskop, mikroskop ve fotoğraf makinesi lensleri ) üreten firmaymış.

   fazlasını leica nın sitesinde bulabilirsiniz.
   saygular

   http://www.leica.com/


   _____________________________

  • Binbaşı
   1796 Mesaj
   31 Aralık 2006 16:56:15
   leica nın D-Lux3 modeline bayılıyorum inanılmaz makinalar şu leicalar.. hayranım hepsine


   _____________________________

   Intel Core 2 Quad Q6600 B3 @3.6Ghz | Abit IX38 QuadGT | Sparkle 8800GTS G92 512MB @800/1850/2100 | OCZ Reaper-X 2x2GB | Tagan 580W PSU | PHILIPS 190X6FB 19"| 2x250GB Seagate Raid0 2xWD 80GB Raid0 + Seagate 320GB 7200.10 Depo Disk | Logitech X-530 5+1 | Creative X-Fi Xtremegamer Fatal1ty PRO | iPod Video 80GB | Nintendo Wii | Sony Playstation 3 60GB | Philips 42'' PFL7762 FULL HD LCD

   Su Soğutmam: Swiftech Apogee GTX Extreme | Swiftech MCR-320 Radyatör | Swiftech MCP655-B Pompa| EK-RES200 Rezervuar |1/2'' Primoflex Tube| 1/2''barbs |3x120mm Titan 80CFM
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   01 Ocak 2007 01:51:37

   quote:

   Orjinalden alıntı: Alehar

   @Gürcan1;
   Laica Efasanesi adında derlenmiş yazıyı büyük bir keyifle okudum. Teşekkür ederim paylaştığınız için...

   sende sagol arkadaşım ara sıra güzel yazılar elime geçiyor iyi seneler dilerim


   _____________________________

  • Binbaşı
   1336 Mesaj
   04 Ocak 2007 10:10:25
   Tabii ben de herkesin görüşüne saygı duyarım.
   ama "klasik çizgiyi bozmuyor" lafını zamana göre değerlendirmek lazım.
   yazıyı okudunuz, leica ilk çıktığında, zamanına göre klasik miymiş modern mi?
   geleneksel miymiş, yoksa öncü mü? zaman içerisinde yeni modellerinde hep farklılıklar koymamış mı? Lider olmamış mı?
   cevaplar evet sanırım...

   bu durumda, "laica'nın klasik çizgisini" korumasından bahsetmek, onu zaman içerisinde efsane olarak gömmeye yarar!
   ben bu anlamda, leica'dan dijital çağda öncü olmasını beklerdim. Ama sanırım firma eskiye göre değişmiş epey...
   _____________________________

   Alehar
   ----------------------------------------
   "Yaptığınız herşey size geri döner!"
  • Er
   11 Mesaj
   04 Ocak 2007 17:52:38
   Merhabalar arkadaşlar,

   Foruma bugün üye oldum ve bu da ilk mesajım.
   Leica hakkında Gürcan arkadaşımın yapmış ve paylaşmış olduğu araştırması için teşekkür ediyorum öncelikle. Ben bir Leica kullanıcısıyım ve elimden geldiğince Leica hakkındaki sorularınıza yanıt vermeye çalışacağım.
   Gerçek fotoğrafçılık kesinlikle analogdur ve analog filmin verdiği lezzeti, kontrastı hiç bir zaman hiç bir digital makina veremez. Analog makina ile tamamen fotoğrafçının yaratıcılığı konuşur. Hatta pek çok ustanın görüşüne göre siyah beyaz çekmeyen, çekmeyi bilmeyen hiç bir analog fotoğrafçı da gerçek sanatçı kabul edilmez. Ben de uzun süredir fotoğraf çekiyorum ve yarı profesyonel seviyedeyim. Digital makina kullanıyor muyum? evet kullanım kolaylığı ve masrafsızlığı nedeniyle digital SLR kullanıyorum.
   Gelelim Leica'ya ;
   Dünyanın en kaliteli fotoğraf makinalarını ve lenslerini hala Leica üretiyor. Eminim bir gün kullanma şansınız olursa ne demek istediğimi çok net anlayacak ve hissedeceksiniz. Ben Leica'yı ilk kez elime aldıktan sonra başka hiç bir makina kullanamaz oldum. Böyle de bir tehlikesi var, baştan söyleyeyim
   Leica Camera AG Digital pazara girmemek için direndi uzun süre. Çünkü Leica bir elektronik firması değil, en üst düzey optik firmasıydı. Hala da öyle. Elektronik yani digital segmentte makine üretmemesinin nedeni de tamamen buydu. Pazarın çok hızlı bir şekilde digitale kaydığını gördükten sonra da Panasonic ile işbirliği içine girip optik konusundaki dehasını ve bilgi birikimini Panasonic ile paylaştı. Aynı şekilde Panasonic'den de elektronik deneyimini aldı. Compact digital sınıftaki C-lux 1, D-lux2, D-lux3, V-lux1 makinalarını bu know-how ile üretti. Ki bu makinalar hala piyasada benim oyuncak diye tabir ettiğim pek çok markanın ürünü ile kıyaslanmayacak kalitede fotoğraf çekiyorlar. Fiyatları da 990 ytl ile- 1.300YTL civarında ve compact sınıfta tüm makinaları denememe rağmen D-LUX3 den aldığım fotoğraf kalitesini hiç bir makineden alamadım. Leica kullanmaya başlayana kadar Canonun DSLR bir makinasını kullanıyordum, kısmen memnundum da çünkü daha iyi bir makinem olmamıştı hiç. Leica dan sonra bana artık plastik bir oyuncak gibi geliyor Canon ama satmaya da kıyamıyorum, evde öylece yatıyor.
   Neyse konu dağılmadan yazmaya devam edeyim;
   Tabii ki Leica Camera AG Analog sınıfta da makine üretmeye devam ediyor ve çok elit bir müşteri kesimine hitap ediyor. Leica'nın amacı hiç biz zaman her yere yayılmak, çok ürün satmak, çok para kazanmak olmadı. Satış stratejileri tamamen az satayım, öz satayım, üst düzeyde müşteri memnuniyetini sağlayayım a dayanıyor. Mesela müşterilerine verdiği değer bakımından size bir örnek vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi Leica efsane olan modeli M7 den sonra tasarımı hiç bozmayarak analog tadına en yakın fotoğraf çeken M8 digital modelini dünyaya duyurdu ve 1954 yılından beri analog seri için ürettiği tüm M serisi lenslerle 2006 model digital makinesi olan M8 kullanılabiliyor. Diğer markalarda böyle bir şey görebilmeniz imkansız.


   Kısacası Leica sadece makine ve lens yapıp satmaz, o bir yaşam tarzıdır. Bu nedenledir ki dünya çapında pek çok magnum fotoğrafçı Leica'dan asla vazgeçmez.

   Vaktimi de zorlayarak bildiklerimi paylaşmak istedim. Bunun dışında sorunuz varsa her zaman yardımcı olmaya hazırım.

   Selamlar,   _____________________________

   No Perfection without PassioN...
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   04 Ocak 2007 21:37:18
   Yani LEİCA her zaman LEİCA dı ve her zaman öyle kalacak

   Zaten ok pahalı olmasalar ben de anloglar dan alıcam ama

   800 milyon falandı GG de vardı


   _____________________________

  • Çavuş
   64 Mesaj
   05 Ocak 2007 02:18:18
   benim dayım ve çevremdeki bir çok arkadaşımda fotoğrafçı yada fotoğrafçılıkla ilgileniyor.
   onların görüşlerinden yola çıkarak şunu demek istiyorum.
   evet leica kullanmak bir ayrıcalık evet leica bir efsane evet leica birçok şey.
   ama leica dünyanın en iyi objektif yada fotoğraf makinesi üreticisi değil en iyilerinden bitanesi.
   tabe ben kullanmadım görmedim bilmiyorum. çevremdekilerin yalancısıyım.


   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   05 Ocak 2007 15:22:18
   İşte ARA GÜLER ÜSTAD ın ünlü olmasını sağlayana ve en ünlü fotoğrafı ancak bunu bulabildim
   _____________________________

  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   06 Ocak 2007 09:39:17
   Ara Güler üstadın fotoğrasını yorumlayan yok mu acaba yavs
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BAy Ciddi -- 6 Ocak 2007; 15:59:24 >
   _____________________________

  • Yarbay
   4562 Mesaj
   06 Ocak 2007 16:49:28
   bu yazı için çok sağol.şimdi anlıyorum ARA GÜLER 'in neden bir leica fotoğrafçısı olduğunu


   _____________________________

   Türk insanı para gibidir, ışığı içine tut Atatürk yoksa sahtedir.
   Anne ve babaya üf bile deme.
  • Yarbay
   3126 Mesaj
   06 Ocak 2007 20:04:10
   Hakikaten Efsane bir marka. Ne canon ne Nikon, Allahtan Panasonic gibi sağlam bir marka ile işbirliğindeki digital makinalarınıda görebiliyoruz. Özellikle panasonic'in çok bilinmeyen ama çok güzel bi okadarda pahalı SLR-Like makinaları var. Arkadaşta vardı bitane çekimlerine bayıldım.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1280 Mesaj
   07 Ocak 2007 14:48:03
   Tamamen haklısınız Bu sayfayıda inceledikten sonra http://www.uruninceleme...incelemedetay.aspx?Id=59 fiyat etiketi beni bir hayli etkiledi diyebilirim.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1336 Mesaj
   08 Ocak 2007 10:28:50
   bence örnek çekimleri açsından çok başarısız bir inceleme olmuş. Örnek çekimlerini tek tek indirdim, ya titremiş ya da camın arkasında ya da hareket halineki bir arabadan çekilmiş. Böyle bir kapsamlı incelemeye bu tür örnek çekimleri hiç miş hiç yakıştıramadım. bu fotolara bakınca makina son derece başarısız algılanıyor!

   --------------------------------------------------------------------------------------
   ilhan_28
   Onbaşı
   Mesaj: 30

   7 Ocak 2007; 14:48:04

   Tamamen haklısınız Bu sayfayıda inceledikten sonra http://www.uruninceleme...incelemedetay.aspx?Id=59 fiyat etiketi beni bir hayli etkiledi diyebilirim.
   -----------------------------------------------------------------------------------------


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alehar -- 8 Ocak 2007; 11:04:30 >
   _____________________________

   Alehar
   ----------------------------------------
   "Yaptığınız herşey size geri döner!"
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   08 Ocak 2007 10:58:25
   @Alehar dostum

   Bak yukardaki Allah yazısı ve kadınlar fotoğrafına hiç bakmamışsın bile valla.

   Her neyse bu fotoğraf zaten Ara Güler in ününü getiren fotoğraftır.

   Bu fotoğrafla üstad ünlü olmuş.


   buna benzer çok fotoğraf çekilmiş


   Yer Edirne de Mimar Sinan Üstat ın camisi Selimiye Camii
   quote:

   Orjinalden alıntı: Alehar

   bence örnek çekimleri açsından çok başarısız bir inceleme olmuş. Örnek çekimlerini tek tek indirdim, ya titremiş ya da camın arkasında ya da hareket halineki bir arabadan çekilmiş. Böyle bir kapsamlı incelemeye bu tür örnek çekimleri hiç miş hiç yakıştıramadım. bu fotolara bakınca makina son derece başarısız algılanıyor!
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BAy Ciddi -- 8 Ocak 2007; 6:59:02 >
   _____________________________

  • Binbaşı
   1336 Mesaj
   08 Ocak 2007 11:03:21
   ben Leica yı değil, benimkinden bir önceki mesajda arkadaşın verdiği linkteki incelemeyi eleştirdim :)
   Böyle detaylı inceleme yapınca, şartları uygun örnek çekimler yapıp koymalısınız, aksi takdirde yanıltıcı olur!
   Malesef sırf bu yüzden (bizimkiler işini iyi-hakkıyla yapmıyor diye!) sürekli yabancı sitelerdeki incelemeleri takip ediyorum.

   Bu arada Ara Güler'in fotoğrafı bende "pul" kadar görünüyor! Bu kadar küçük bir fotodan makinayı değerlendirmek mümkün olmaz. Sadece fotoğraf hakkında yorum olur, zaten Ara Güler'i eleştirecek değiliz

   quote:

   Orjinalden alıntı: BAy Ciddi

   @Alehar dostum

   Bak yukardaki Allah yazısı ve kadınlar fotoğrafına hiç bakmamışsın bile valla.

   Her neyse bu fotoğraf zaten Ara Güler in ününü getiren fotoğraftır.

   Bu fotoğrafla üstad ünlü olmuş.


   buna benzer çok fotoğraf çekilmiş


   Yer Edirne de Mimar Sinan Üstat ın camisi Selimiye Camii

   Alıntıları Göster   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alehar -- 8 Ocak 2007; 11:08:45 >
   _____________________________

   Alehar
   ----------------------------------------
   "Yaptığınız herşey size geri döner!"
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   08 Ocak 2007 11:24:19
   yok dostum ben fotoğraf kalitesi değil fotoğrafı açıklama açısından bir yotum getirin dedim

   Hep teknik şeyleri konuştuğumuz için olayın sanatsal tarafına hiç bakamıyorz yavs
   quote:

   Orjinalden alıntı: Alehar

   ben Leica yı değil, benimkinden bir önceki mesajda arkadaşın verdiği linkteki incelemeyi eleştirdim :)
   Böyle detaylı inceleme yapınca, şartları uygun örnek çekimler yapıp koymalısınız, aksi takdirde yanıltıcı olur!
   Malesef sırf bu yüzden (bizimkiler işini iyi-hakkıyla yapmıyor diye!) sürekli yabancı sitelerdeki incelemeleri takip ediyorum.

   Bu arada Ara Güler'in fotoğrafı bende "pul" kadar görünüyor! Bu kadar küçük bir fotodan makinayı değerlendirmek mümkün olmaz. Sadece fotoğraf hakkında yorum olur, zaten Ara Güler'i eleştirecek değiliz


   Alıntıları Göster   _____________________________

  • Onbaşı
   21 Mesaj
   02 Mart 2007 14:09:47
   Flaş Flaş Flaş Leica resmi sitesinden bir LEİCA D LUX 3 ile çekilmiş bir resim...............


   http://www.leica-camera...p?filename=file_1281.jpg

   http://www.leica-camera...p?filename=file_1281.jpg
   _____________________________

  • Yazılım Uzmanı
   4121 Mesaj
   02 Mart 2007 14:29:43

   quote:

   Orjinalden alıntı: kaiserhose

   Flaş Flaş Flaş Leica resmi sitesinden bir LEİCA D LUX 3 ile çekilmiş bir resim...............


   http://www.leica-camera...p?filename=file_1281.jpg

   http://www.leica-camera...p?filename=file_1281.jpg   ben bu resimde noise dan bol bır sey goremıyorum


   _____________________________

  • Binbaşı
   1717 Mesaj
   02 Mart 2007 15:28:32
   benimde foto cekimi cok hoşuma gitmedi acıkcası


   _____________________________

   kicker L7*2 kicker 2500,1 mono anfi hertz esk 165 jbl 75.4
   canon sx20 digital foto mak
   2007 ford focus tdi ghia
  • Yüzbaşı
   621 Mesaj
   03 Mart 2007 02:33:56
   gerçekten efsane olmayı hak eden yenilikler yapmış
   fakat fiyatları oldukça yüksek,bu işe gönül vermiş profesyonellere hitap eden makinalar bence
   sitesinede baktım halen daha el emeği ürettikleri made in germany makineleri var.
   ayrıca panasonic gibi bir firmayada optik ekipman sağlıyor.
   bence tam bir alman firması.
   gelenekçi çok satmak yerine en iyisini yapıp daha az satmayı tercih ediyor.
   helal olsun


   _____________________________

  • Yazılım Uzmanı
   4121 Mesaj
   03 Mart 2007 02:50:36

   quote:

   Orjinalden alıntı: codexhoo

   gerçekten efsane olmayı hak eden yenilikler yapmış
   fakat fiyatları oldukça yüksek,bu işe gönül vermiş profesyonellere hitap eden makinalar bence
   sitesinede baktım halen daha el emeği ürettikleri made in germany makineleri var.
   ayrıca panasonic gibi bir firmayada optik ekipman sağlıyor.
   bence tam bir alman firması.
   gelenekçi çok satmak yerine en iyisini yapıp daha az satmayı tercih ediyor.
   helal olsun

   panosonıc lumıx tekı renk canlıglı ve keskınlık bu lecia lenslerıne borclu


   _____________________________

Sayfa: [1]
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.