DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
KARTUŞ DOLUMU HAKKINDA BİLGİLER
397
Cevap
6
Favori
162.009
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Yazıcı/Tarayıcı >> KARTUŞ DOLUMU HAKKINDA BİLGİLER
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   11 Aralık 2006 20:44:36
   İnkjet Yazıcıların Çalışma Prensibi;

   Renkli çıktı verebilen inkjet yazıcılar CMYK (Cyan,Magenta,Yellow, Black) sistemiyle 16.7 milyon renk üretirler ve genelde iki ayrı mürekkep kartuşuyla çalışırlar. Birinin içi tamamen siyah, diğeri ise birbirinden ayrı odalarda, mavi, kırmızı ve sarı mürekkep ile doludur (Bazı yazıcı modelleri tüm renkler için ayrı kartuş kullanırlar). Cyan ve Magenta renklerini, mavi ve kırmızı olarak ifade etmemizin sebebi, bu kelimelerin Türkçe’de tam karşılığının bulunmamasıdır.
   Şekil 1’de bir resim editörü ile C-M-Y-K renkleri oluşturulmuştur. Görüldüğü gibi mavi ve kırmızı diye ifade ettiğimiz renkler aslında daha farklıdır. Bu arada gerçek Cyan rengi Şekil 1’de ki gibi değildir. Çünkü monitörler RGB sistemiyle çalışır ve CMYK sistemiyle üretilmiş Cyan rengini tam anlamıyla veremezler.

   Şekil 1


   CMYK Renk Sistemi

   Baskıda dört temel işlem (Proses) rengi (Cyan, magenta, yellow, black) Bu renkler tramlama yöntemi ile baskıda bütün renkleri oluştururlar. Aslında temel renk sayısı üçtür. Siyah bu renklere zorunlu olarak ilave edilmiştir. Teoride üç rengin karışımının siyahı oluşturması gerekirken, pratikte bu durum böyle değildir. Hem üç rengin mürekkepleri yeterli renk şiddetini sağlamadıklarından hem de üç renkli mürekkebin karışımı yerine siyah mürekkep kullanmanın maliyetinin daha düşük olması nedeniyle siyah renk sisteme ilave edilmiştir.
   Mürekkep Kartuşlarının Çalışma Prensibi

   Kartuşlar ısı yardımıyla mürekkep püskürtürler. Nozzle adı verilen kılcal kanallara gelen mürekkep, ısının ani değişimiyle genleşir ve kağıdın üzerine çok küçük bir nokta oluşacak şekilde püskürür. Kartuş üzerinde gördüğünüz elektronik devreler iyi iletkenlik için bakırdan yapılır. Çok hassastırlar. Bu yüzden elle dokunulmaması önemle vurgulanır. Hatta dokunulduğunda vücuttaki statik elektrikten etkilenerek çalışmaz hale gelebildikleri bile söylenir (ben buna inanmıyorum ama yinede dikkat ederim). Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise (eğer doldurulacaksa) mürekkebin tamamen bitmeden dolum yapılması gerektiğidir. Çünkü bu kılcal kanallar, içleri boşken ısıya maruz kalırsa yanarlar ve yanan kanaldan bir daha asla mürekkep gelmez. Bazı kartuşların çıktılarda çizikler bırakmasının sebebi bu şekilde, bazı kanalların yanmış olmasıdır.


   KARTUŞ DOLUMUNDA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

   Öncelikle tamamen ekonomik kaygılarla piyasaya yayılan bazı YALANLARDAN bahsedeyim.

   1 NUMARALI YALAN: HP, Lexmark, Canon gibi ucuz yazıcı satıp, vurgunu pahalı kartuş satışından yapma politikası izleyen büyük firmaların ortaya attığı KARTUŞ DOLUMU YAZICINIZI BOZAR, ÇIKTILARINIZ KALİTESİZ OLUR yalanı,

   2 NUMARALI YALAN: Sermayesi biraz güçlü ama yöresel çalışan, dolum makinesi sahibi firmaların ortaya attığı ELLE DOLUM KARTUŞ ÖMRÜNÜ KISALTIR yalanı,

   3 NUMARALI YALAN: Sermayesi çok az, yöresel çalışan, dolum makinesi olmayan küçük firmaların ortaya attığı KARTUŞLARINIZI ÜSTTEKİ DELİKTEN SAKIN DOLDURMAYIN yalanı! (kendileri de sıklıkla üst delikten doldururlar ama işlemin bu kadar basit olduğunu bilmenizi istemezler)

   Yukarıda yazdığım 3 madde; dolum doğru yapıldığı, kaliteli malzeme kullanıldığı müddetçe gerçekten KOCAMAN yalanlardır. Sakın aldanmayın.
   ….

   Eğer dolumu bir firmaya yaptıracaksanız kullandıkları mürekkeplerin kalitesinden emin olmalısınız. Sadece kalitede yetmiyor. Ayrıca renk tonlarının yukarıda anlattığım gibi tam anlamıyla CMYK renkleri olması gerekli. Aksi taktirde, özellikle fotoğraf çıktılarınız orijinali gibi olmayacaktır. Kısacası renklilerde renk tonlarına, siyahta ise mürekkebin Pigment bazlı olmasına dikkat etmelisiniz. Mürekkebi koklayın, eğer baş ağrıtacak derecede ağır bir koku (ben bu kokuyu ispirto kokusunu benzetiyorum) alıyorsanız o mürekkepten uzak durun. Ayrıca bir peçeteye damlatın ve Şekil 1’de ki renklere benzeyip benzemediğine dikkat edin.

   Kalitesiz mürekkep yoğun olabilir ve tortulaşma oluşabilir. Bu da kartuşun, dolu olsa bile yazmamasına sebebiyet verir. Yada mürekkep olması gerekenden ince olabilir, yazıcınız bekleme modundayken akabilir, park bölümünün dolmasına ve yazma kafasının hareketsiz kalmasına sebep olabilir. İnce olduğu halde uçucu madde ihtiva ettiğinden zamanla koyulaşabilir ve yazma ağzının tıkanmasına sebebiyet verebilir.

   - Dolumu kendiniz yapacaksanız; Kaliteli mürekkep, kafa temizlemek için solvent ve vakum+dolum için kartuşunuza uygun aparat edinmelisiniz.

   - Bakır Plaka ve baskı kafası hassastır. Bu bölgeye itinalı davranmalısınız. Sert cisimlerle asla temas etmemelisiniz.
   - Kartuşunuzun ağzının tıkanmamasına özen göstermelisiniz. Bunun için çok uzun süre (1 aydan fazla) yazıcınızı kullanmamazlık yapmayın, kartuşunuzu belli periyotlarla, bitmeden doldurun. 10 Ml mürekkep alan siyah kartuş % 5 yoğunlukta yaklaşık 250 çıktı verir. Bu bilgiye göre kartuşunuzu bitmeden doldurmak için bir periyot oluşturabilirsiniz.
   - Eğer kartuş ağzı tıkalı değilse dolumu kartuşun üzerinde, etiketin altında bulunan delikten doldurabilirsiniz. Ağzın tıkalı olup olmadığını anlamak için şu an sorunsuz çalışan kartuşunuzu çıkarın ve yazma kafasını bir peçeteye hafifçe bastırıp çekin. Peçetede oluşan şekli hafızanıza kaydedin. Eğer dolum anında da aynı görüntüyü görürseniz kartuşunuz açık demektir.
   - Eğer kartuş ağzı tıkalıysa, ağza solvent püskürtüp 3-5 sn bekleyin. Bir peçeteye silip, oluşturduğu şekli kontrol edin. Eğer açılmamışsa, vakum aparatına takıp şırıngayı dışa çekerek vakum yapın. Oluşturduğu şekli kontrol edin. Eğer hala açılmamışsa son çare olarak 15-20 sn su buharına tutun. Tekrar vakum yapın. Açılmamışsa yapacak bir şey yok demektir. (Bu duruma düşmemek için bitmeden dolum yapmayı prensip haline getirin)
   - Eğer aparatınız varsa, ağızdan dolum yapmayı alışkanlık haline getirin. Ağız açık olsa bile aparat yardımıyla ağızdan yapılan dolum, tüm kanalların ters yönde çalışarak açılmasına sebep olacaktır. Bu, en sağlıklı dolum şeklidir.
   - Kartuşun içine hava basmamaya dikkat edin, dolum yaparken mürekkebin tamamını bir kerede boşaltmayın, 1-2 cc basıp, yarım santim geri çekerek hava alın. Kapalı bir hazneye hem hava hem mürekkep doldurmak kartuşunuzun sağlıklı çalışmasını engeller. Hava içeride sıkışır ve mürekkebe baskı uygular. Ya kartuş sızdırır ya da hiç yazdırmaz. Bu hava meselesi canınızı fazla sıkmasın. Zamanla, tecrübe ettikçe eliniz alışacak, mantığı kavrayacaksınız. Zira içinde hava bırakmış bile olsanız bunu sonradan tahliye edebileceğiniz için kartuşu bozmak gibi bir durum söz konusu olmaz.

   Netice;

   Kartuşunuzu kendiniz doldurun ve hem kendi ekonominize hem de ülke ekonomisine katkınız olsun. Çevre kirliliğine izin vermeyin. Kaliteli mürekkepler edinin ve yazıcı firmalarının, dolum firmalarının yalanlarına kanmayın. Kocaman bir dolum makinesi gözünüzü boyamasın. Dolum işini iyi bilen, makineden daha iyi dolum yapar bunu asla unutmayın.

   Not: Verdiğim dolum bilgilerini, HP 14-15-21-22-23-25-27-28-41-45-49-78-56-57--336-338, Lexmark 16-17-26-27-82-83-1970-1980 ve Canon’un chipli olmayan tüm kartuşlarında uygulayabilirsiniz.

   SRT TECHNICS

   http://www.mobildolum.com http://www.muadilal.com

   Piyasadaki en kaliteli mürekkeplerden yapılmış bir dolum setinizin olmasını istiyorsanız buraya tıklayın.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bir_Bilen -- 9 Mart 2012; 10:04:21 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   371 Mesaj
   12 Aralık 2006 10:05:26
   Sağolasın hocam ellerine sağlık yazdıkların çok işime yarayacak ben internetten çok araştırdım dolum işini kafam karışmıştı biri diyor üstten dolum yapmayın öbürü demiş üstten yapın iki arada bir derede kalmıştım. Ben yaklaşık 6-7 ay önce baya bir dolum malzemesi aldım şu anda bitmek üzere aldığım mürekkepler ,markası pigment'ti ve canon,lexmark,hp için ,ama bana verdikleri her marka için ayrı mürekkep bunların hepsi için kullanacağımız tek bir mürekkep yokmu? zaten üzerlerine kalemle işaretliyorlar hangi markaya ait olduğunu belki de hepsi aynı tam olarak emin değilim bir yardımcı olursan sevinirim.


   _____________________________

   Eğer rüyalarını gerçekleştirmek istiyorsan uykudan bir an önce uyanmalısın .!!!
  • Yüzbaşı
   400 Mesaj
   12 Aralık 2006 14:29:31
   ben dolum için bi yer buldum
   benim çift kartuşum var yazıcıda
   siyah beyaz için 10 ytl
   renkli kartuş için 15 ytl
   toplam 25 ytl istedi dolum için
   sizce bu fiyat normal mi?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   12 Aralık 2006 18:19:30
   Mürekkeplerin formülleri markalara göre değişir. Kalemle işaretleme yöntemini etiketlemede karışıklık olmasın diye yapıyorlar. Farklı farklı etiketlerle boğuşmamak için. Belki aynı belki farklıdır mürekkepler, yorum yaparak bir markaya çamur atmam yanlış olur.

   quote:

   Orjinalden alıntı: Tek-nolojik

   Sağolasın hocam ellerine sağlık yazdıkların çok işime yarayacak ben internetten çok araştırdım dolum işini kafam karışmıştı biri diyor üstten dolum yapmayın öbürü demiş üstten yapın iki arada bir derede kalmıştım. Ben yaklaşık 6-7 ay önce baya bir dolum malzemesi aldım şu anda bitmek üzere aldığım mürekkepler ,markası pigment'ti ve canon,lexmark,hp için ,ama bana verdikleri her marka için ayrı mürekkep bunların hepsi için kullanacağımız tek bir mürekkep yokmu? zaten üzerlerine kalemle işaretliyorlar hangi markaya ait olduğunu belki de hepsi aynı tam olarak emin değilim bir yardımcı olursan sevinirim.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   12 Aralık 2006 18:21:48
   Kartuş modellerini bilmem lazım.

   Eğer siyah 10 ML, Rekli 8 ML ise ( Örn. HP 27 - 28) fiyat pahalı. Şayet kartuşların HP 15-45-17-78 gibi, takoz diye tabir edilen cinslerdense verilen fiyat normal.

   quote:

   Orjinalden alıntı: forumcuabi

   ben dolum için bi yer buldum
   benim çift kartuşum var yazıcıda
   siyah beyaz için 10 ytl
   renkli kartuş için 15 ytl
   toplam 25 ytl istedi dolum için
   sizce bu fiyat normal mi?
   _____________________________

  • Binbaşı
   1290 Mesaj
   12 Aralık 2006 23:35:42
   canon chipli modeller için hala bir çare yok dimi?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   12 Aralık 2006 23:38:09
   Dolum yaparsın ama chipin ömrü bitine kadar malesef...

   quote:

   Orjinalden alıntı: vvv_com

   canon chipli modeller için hala bir çare yok dimi?
   _____________________________

  • Çavuş
   41 Mesaj
   13 Aralık 2006 09:56:06


   Sevgili arkadaşlar bende hp 3920 yazıcı var . bu yazıcının ilk kartuşu bitti ve bende doldurttum , fakat bilgisyarımı açınca yine kartuşta mürekkep

   kalmadı uyarısı vermeye devam ediyor . Böyle bir durumla karşılaşanınız var mı veya ne yapmam gerekir , şimdiden teşekkür ederim .


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   13 Aralık 2006 10:45:05
   Yazıcı kartuşu seri numarasından tanır. Tahmini bir sayaçla, tahmini olarak kartuşun boş olduğu uyarısını verir. Kartuş değişmediği için bu uyarıyı vermeye devam eder. Yazdırmada herhangi bir problem çıkarmaz ama bu kartuş boş uyarısı can sıkabilir.

   Hp yazıcıların 3 değişik kartuşun seri numarasını hafızada tutma gibi bir özelliği var. Farklı 3 kartuş takıp çıkarırsanız, sizin kartuşunuzun seri numarasını unutmuş olur ve bu uyarıdan kurtulabilirsiniz.

   quote:

   Orjinalden alıntı: ali hoca   Sevgili arkadaşlar bende hp 3920 yazıcı var . bu yazıcının ilk kartuşu bitti ve bende doldurttum , fakat bilgisyarımı açınca yine kartuşta mürekkep

   kalmadı uyarısı vermeye devam ediyor . Böyle bir durumla karşılaşanınız var mı veya ne yapmam gerekir , şimdiden teşekkür ederim .
   _____________________________

  • Çavuş
   41 Mesaj
   13 Aralık 2006 11:25:10


   Sevgili BİR BİLEN açıklamanız için sağolun . Sanırım kartuşu değiştirinceye kadar bu uyarıyı alacağız .

   Kartuşu ne zaman değiştirmek gerekir ?

   “Artık durumu düzeltmek için mutlaka Avrupa’dan öğüt almak, bütün işleri Avrupa’nın emellerine göre yürütmek, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi bir takım düşünceler belirdi. Oysa hangi bağımsızlık vardır ki, yabancıların öğütleri ile yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir. (TBMM 6.3.1922)” GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

   AB HAYIR


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   471 Mesaj
   13 Aralık 2006 15:58:15
   çok iyi olmuş paylaşım teşekkürler


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   13 Aralık 2006 16:21:00
   Bunun için bir süre veremeyiz. Değiştirmeniz gerektiğinde çıktı alamayacaksınız zaten.

   quote:

   Orjinalden alıntı: ali hoca   Sevgili BİR BİLEN açıklamanız için sağolun . Sanırım kartuşu değiştirinceye kadar bu uyarıyı alacağız .

   Kartuşu ne zaman değiştirmek gerekir ?

   “Artık durumu düzeltmek için mutlaka Avrupa’dan öğüt almak, bütün işleri Avrupa’nın emellerine göre yürütmek, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi bir takım düşünceler belirdi. Oysa hangi bağımsızlık vardır ki, yabancıların öğütleri ile yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir. (TBMM 6.3.1922)” GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

   AB HAYIR
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   371 Mesaj
   14 Aralık 2006 10:12:50


   quote:

   Orjinalden alıntı: Bir_Bilen

   Mürekkeplerin formülleri markalara göre değişir. Kalemle işaretleme yöntemini etiketlemede karışıklık olmasın diye yapıyorlar. Farklı farklı etiketlerle boğuşmamak için. Belki aynı belki farklıdır mürekkepler, yorum yaparak bir markaya çamur atmam yanlış olur.


   Alıntıları Göster

   Kardeş ben derdimi tam olarak anlatamadım herhalde zaten mürekkepler hakkında yorum yapmanızı istemedim Benim derdim böyle 4-5 çeşit mürekkeple uğraşmaktansa hp-canon ve lexmarkın birçok modelini sorunsuzca dolumunu yapacağım tek bir çeşit kaliteli bir mürekkep varmı onu öğrenmek istiyorum benim aldığım mürekkepler farklı olduğu için bir daha bu şekilde olmasını istemedim 4 tane mürekkep şişesi olsun bütün hepsinin işini görebilsin onun için sordum.   _____________________________

   Eğer rüyalarını gerçekleştirmek istiyorsan uykudan bir an önce uyanmalısın .!!!
  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   14 Aralık 2006 13:24:58
   Kardeş bende Mürekkeplerin formülleri markalara göre değişir dedim. Bu açıklama yeterli olmuştur diye düşünüyordum.

   quote:

   Orjinalden alıntı: Tek-nolojik
   Alıntıları Göster   Kardeş ben derdimi tam olarak anlatamadım herhalde zaten mürekkepler hakkında yorum yapmanızı istemedim Benim derdim böyle 4-5 çeşit mürekkeple uğraşmaktansa hp-canon ve lexmarkın birçok modelini sorunsuzca dolumunu yapacağım tek bir çeşit kaliteli bir mürekkep varmı onu öğrenmek istiyorum benim aldığım mürekkepler farklı olduğu için bir daha bu şekilde olmasını istemedim 4 tane mürekkep şişesi olsun bütün hepsinin işini görebilsin onun için sordum.

   _____________________________

  • Yüzbaşı
   371 Mesaj
   14 Aralık 2006 14:36:40
   Tamam hocam sağolasın benim aradığım mürekkep senin imzandaki 1.5 ytl'ye kartuş dolum fırsatı yazan yerdeki mürekkep olabilir tam benim tarif ettiğim gibi oradada yazmışşınız zaten hangi modellere uygun olduğunu orayı okudum işte bu mürekkep işini görür demenize gerek kalmadan aradığımı buldum sanırım yanılıyormuyum.? Yani sorduğum mürekkep işte burda diyebileceğiniz kadar yakınınızdaymış.


   _____________________________

   Eğer rüyalarını gerçekleştirmek istiyorsan uykudan bir an önce uyanmalısın .!!!
  • Yarbay
   4205 Mesaj
   19 Aralık 2006 22:49:22
   çok yararlı bilgiler eklemişsin eline sağlık


   _____________________________


   "Ben bir Türküm, dinim, cinsim uludur." Duyar duymaz içim titremişti. Şair bu şiiriyle 'Diril Ey Türk!' diye bağırıyor ve bizi uyanmaya çağırıyordu. Bu bağırışı duyduk, bu çağrıya uyduk. Bir arayış, uyanış ve sonunda diriliş başladı. Bir kuru kalabalık değil bir millet olduğumuzu anlamaya başladık. İbrahim Binbaşı doğru söylemiş, yeniden doğuyoruz, canlanıyoruz, diriliyoruz. Türk geri geliyor! Tarih bir millete bir kez dirilme hakkı verir. Yeniden uyursak, oyuna gelirsek, bir daha dirilemeyiz. Biz olmaktan çıkar, kaybolur gideriz. Bu sözümü unutmayın!
   Yüzbaşı Kadri Bey
   22 Nisan 1915

   Dokuz Eylül Üniversitesi-2011

  • Teğmen
   192 Mesaj
   26 Aralık 2006 14:17:43
   quote:

   Orjinalden alıntı: Bir_Bilen


   Mürekkep Kartuşlarının Çalışma Prensibi

   Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise (eğer doldurulacaksa) mürekkebin tamamen bitmeden dolum yapılması gerektiğidir. Çünkü bu kılcal kanallar, içleri boşken ısıya maruz kalırsa yanarlar ve yanan kanaldan bir daha asla mürekkep gelmez. Bazı kartuşların çıktılarda çizikler bırakmasının sebebi bu şekilde, bazı kanalların yanmış olmasıdır.
   Bu bilgi ne derece kesin acaba? Canon ip1500 isimli yazıcının kartuş kafası ayrı yani bittiğinde sadce mürekkep tankı alıyoruz dediğinize göre mürekkep bittiğinde yazdırmaya devam edersek kafanın kılcal kanalları yanıyor
   öyle mi?

   ip1500 kullanan arkadaşlar böyle bir problemle karşılaştınız mı? Yani yeni kafa mı almamız gerekecek tankla beraber bizim???


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   27 Aralık 2006 09:34:26
   Kafası sabit olan yazıcı modelleri, ısı yerine mekanik bir sistem kullanırlar. Dolayısıyla rezistans yanma gibi bir durumu olmaz ancak, mekanik sistemler de boş çalıştığında arıza verebilirler (sisteme hava girmesi gibi). Neticede kartuşu boş çalıştırmak ZARARLIDIR.

   quote:

   Orjinalden alıntı: onurti


   Alıntıları Göster   Bu bilgi ne derece kesin acaba? Canon ip1500 isimli yazıcının kartuş kafası ayrı yani bittiğinde sadce mürekkep tankı alıyoruz dediğinize göre mürekkep bittiğinde yazdırmaya devam edersek kafanın kılcal kanalları yanıyor
   öyle mi?

   ip1500 kullanan arkadaşlar böyle bir problemle karşılaştınız mı? Yani yeni kafa mı almamız gerekecek tankla beraber bizim???
   _____________________________

  • Teğmen
   192 Mesaj
   27 Aralık 2006 15:08:27
   quote:

   Orjinalden alıntı: Bir_Bilen

   Kafası sabit olan yazıcı modelleri, ısı yerine mekanik bir sistem kullanırlar. Dolayısıyla rezistans yanma gibi bir durumu olmaz ancak, mekanik sistemler de boş çalıştığında arıza verebilirler (sisteme hava girmesi gibi). Neticede kartuşu boş çalıştırmak ZARARLIDIR.
   Kafası sabit demedim ki kafası ayrı takılıyır yani 2 parça.

   Bildiğim kadarıyla bu da termal sistemle çalışıyor


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   27 Aralık 2006 20:49:00
   o iki parça dediğin sisteme biz kısaca sabit kafa deriz. Dalgınlıkla canon'u epson olarak algılamışım, dediğin doğru canon ip1500 termal sistemdir. Epsonlar Piezo denen termalle alakası olmayan bir sistem kullanırlar. Neticede sistem ne olursa olsun nozzle ları boş çalıştırmak zararlıdır.

   quote:

   Orjinalden alıntı: onurti


   Alıntıları Göster   Kafası sabit demedim ki kafası ayrı takılıyır yani 2 parça.

   Bildiğim kadarıyla bu da termal sistemle çalışıyor
   _____________________________

  • Çavuş
   72 Mesaj
   14 Ocak 2007 14:28:39
   BEnim sorunum şu HP 56 kartuşumu doldurttum. Yazıcıya takınca aynen bu uyarı geldi:

   Yazıcı kartuşlarını çıkarıp kontrol edin.

   Çıkarıp kontrol ettim ama hiçbirşey değişmedi. Ne yapmam gerekli acaba yazıcıyla ilgili HP PSC 2410 bi sorunmu var. Eğer öyleyse hemen servise götiriyim. Yardımlar için şimdiden teşekkürler.


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   14 Ocak 2007 18:01:16
   Kartuşun arka tarafındaki bakır blakayı iyice temizle, bakır plakanın makine içinde oturduğu yuvayıda iyice temizle. Eğer sorun çözülmezse kartuş yanmış demektir, yenisini satınalmak icabeder.

   quote:

   Orjinalden alıntı: thagran

   BEnim sorunum şu HP 56 kartuşumu doldurttum. Yazıcıya takınca aynen bu uyarı geldi:

   Yazıcı kartuşlarını çıkarıp kontrol edin.

   Çıkarıp kontrol ettim ama hiçbirşey değişmedi. Ne yapmam gerekli acaba yazıcıyla ilgili HP PSC 2410 bi sorunmu var. Eğer öyleyse hemen servise götiriyim. Yardımlar için şimdiden teşekkürler.
   _____________________________

  • Yarbay
   2475 Mesaj
   14 Ocak 2007 18:31:14
   Bilgiler için çok sağol.Gerçekten çok işime yarayacak


   _____________________________

  • Binbaşı
   1290 Mesaj
   14 Ocak 2007 20:13:11
   bir de toner dolumu işine el atsak !!!


   _____________________________

  • Çavuş
   72 Mesaj
   14 Ocak 2007 20:33:19
   Söylendiği gibi bakır nokta veya herneyse onları özenle temizledim. Kartuşun oturduğu yeride temizledim. Sonuç değişmedi. Benim korktuğum nokta kartuştan çok yazıcıya bir hasar gelmemesi inşallah yazıcıya birşey olmamıştır. Yarın hemen servise götürücem zaten.

   Yardımlar içinde teşekkürler.


   _____________________________

  • Teğmen
   205 Mesaj
   28 Ocak 2007 23:13:31
   Benim için gerekli bir bilgi


   _____________________________

  • Binbaşı
   1302 Mesaj
   19 Şubat 2007 22:45:53
   Canon ip4300 iki tür siyah mürekkep kullanıyor
   CLI-8BK
   PGI-5BK
   CLI sanırım parlak siyak PGI mat siyah bunlar için mürekkep varmıdır?


  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   20 Şubat 2007 11:43:21
   Profesyonel resim baskıları için Pigment bazlı siyah, metin çıktıları için ise su bazlı siyah mürekkebi kullanır. Her iki kartuşu da Pigment bazlı mürekkep ile doldurmanızda bir sakınca yok, ancak her iki kartuş su (dye) bazlı mürekkep ile doldurulursa profesyonel resim çıktısı alamazsınız. Piyasada Pigment bazlı siyah mürekkep bulmanız mümkün. Bunun için imzamdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

   quote:

   Orjinalden alıntı: Ham-Solo

   Canon ip4300 iki tür siyah mürekkep kullanıyor
   CLI-8BK
   PGI-5BK
   CLI sanırım parlak siyak PGI mat siyah bunlar için mürekkep varmıdır?
   _____________________________

  • Teğmen
   205 Mesaj
   21 Şubat 2007 00:41:31
   Cafede kartuş işi ek olarak yapmak istiyorum sizce bana makinesi ne kadar mal olur
   birde ne kadar ederim
   bi arkadasim yuzde yuz kar ediyorsun dedi   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   21 Şubat 2007 19:37:35
   Makinelerin fiyatları 1000 - 1500 YTL den başlıyor. Ek iş olarak yapacaksan el ile dolum yapmanı öneririm. Karlılık olayı kişiden kişiye değişir. İşletme politikana bağlı.

   quote:

   Orjinalden alıntı: AlessandroNesta

   Cafede kartuş işi ek olarak yapmak istiyorum sizce bana makinesi ne kadar mal olur
   birde ne kadar ederim
   bi arkadasim yuzde yuz kar ediyorsun dedi

   _____________________________

  • Teğmen
   205 Mesaj
   23 Şubat 2007 00:30:50
   yari yariya gider mi kar durumu sizce


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   608 Mesaj
   22 Nisan 2007 19:13:42
   ya bnm de bı sorum olxcak ben canon mp600 alıcam da buna da dedıgın gıbı dolum yapabılır mıyım ve kartuslarrı chıplı mı acaba yardımcı olursan sevınırım


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   608 Mesaj
   22 Nisan 2007 22:08:57
   cvp yok mu yahu sımdı dolum olmıycak mp600 de   _____________________________

  • Yüzbaşı
   294 Mesaj
   23 Nisan 2007 00:36:25
   canon mp600 modeli kartuşları chipli orjinal veya muadil kartuş alabilirsin....


   _____________________________

   Canon Pixma MP970

   Photo All-In-One Printer

   Asus Striker Extreme nForce® 680i SLI DDR2,Ses+Eth-Intel Core 2 Quad Q6600 2.4GHz LGA 775 1066 Mhz 8MB-POWERCOLOR 1 GB 2900XT 512bit DDR4 PCIE 2xDVI-Kingston Hyper-x 2x2 GB 800 MHZ DDR2-Asus Atlas A55GA 550W Power Supply
  • Yüzbaşı
   608 Mesaj
   23 Nisan 2007 12:08:12
   yapma yahu bende oyazıcıyı alcaktım sımdı napsam ya ıyı gıbı de duruyodu hp mı alsam bı yardım edın hıc mı dolum olmuyor


   _____________________________

  • Binbaşı
   1311 Mesaj
   06 Mayıs 2007 11:10:16
   merhaba. bu nozzlelar çok mu hassas. ben renkli bir baskıyı yanlışlıkla kartuş boşken yaptım ve tabiki renkli basmadı. ama renklide makine ve nozzlar boş çalıştı. cevaplayabilirsen sevinirim. bir kerede yanması kötü bişey. bir kerede bişey olur mu nozzlara.
   bir de yandıysa garanti bakar mı? çünkü benim printerda nozzlar printerın üzerinde kartuşa bağlı değil.
   yazıcım canon ip pixma 1500. nozzlar da ayrıca çıkabiliyor. hepsi parça parça.
   teşekkürler.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonersec -- 6 Mayıs 2007; 11:21:12 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   06 Mayıs 2007 18:33:28
   Dolu kartuş takıp çıktı almayı dene. Problem olursa garantisi hakkında fikrim yok, kafayı değiştirirler mi bilemem.

   quote:

   Orjinalden alıntı: sonersec

   merhaba. bu nozzlelar çok mu hassas. ben renkli bir baskıyı yanlışlıkla kartuş boşken yaptım ve tabiki renkli basmadı. ama renklide makine ve nozzlar boş çalıştı. cevaplayabilirsen sevinirim. bir kerede yanması kötü bişey. bir kerede bişey olur mu nozzlara.
   bir de yandıysa garanti bakar mı? çünkü benim printerda nozzlar printerın üzerinde kartuşa bağlı değil.
   yazıcım canon ip pixma 1500. nozzlar da ayrıca çıkabiliyor. hepsi parça parça.
   teşekkürler.
   _____________________________

  • Binbaşı
   1322 Mesaj
   11 Temmuz 2007 23:28:48
   selam bir bilen arkadaşım, baya yararşı bilgiler vermişsin teşekkurler ellerine sağlık, ben aşağıdaki linkteki sorumada kısaca vcevap yazmışşsın teşekkurler..
   benim kartıuşlar şu şekilde;

   bunların tam oalrak neresinden doldurulması gerektiği ve üzerindeki chipin kullanıma engel olup olmayacağını bilmek istiyorum, bu konuda biraz aydınlatırsan çok memenun olurum...

   peki Ankara da kaliteli mürekkep bulabileceğmimiz bir yer var mı acaba?...


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memet -- 11 Temmuz 2007; 23:29:43 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   11 Temmuz 2007 23:39:38
   En üstteki resimde HP yazısının alt tarafından bir delik açabilirsin. Bunu bir iğnenin ucunu çakmakla ısıtarak kolayca yapabilirsin. Bu delikten mürekkebi enjekte et. Dolum bittikten sonra da elektrikçilerin kullandığı bantla kapat. Chipler bir sorun çıkartmaz. En sağlıklı dolum yöntemi budur.

   quote:

   Orjinalden alıntı: memet

   selam bir bilen arkadaşım, baya yararşı bilgiler vermişsin teşekkurler ellerine sağlık, ben aşağıdaki linkteki sorumada kısaca vcevap yazmışşsın teşekkurler..
   benim kartıuşlar şu şekilde;

   bunların tam oalrak neresinden doldurulması gerektiği ve üzerindeki chipin kullanıma engel olup olmayacağını bilmek istiyorum, bu konuda biraz aydınlatırsan çok memenun olurum...

   peki Ankara da kaliteli mürekkep bulabileceğmimiz bir yer var mı acaba?...
   _____________________________

  • Yarbay
   4620 Mesaj
   04 Ağustos 2007 15:28:08
   arkadaşlar hp c3180 model yazıcıyı kullanıyorum.hala içinde demo kartuşlar var siyah olanı bitti, renkli olan ise bitmek üzere.kuruma olmasın diye ara sıra renkli kartuşla bir şeyler basıyorum.bir kaç tane sorum olacak...

   siyah kartuş bitik olmasına rağmen baskı aldığım için kartuşda herhangi bir problem oluşmuş olabilir mi?
   tamamiyle bitik kartuş doldurulursa düzgün şekilde çalışır mı?
   dolum yapan yerlerdeki mürekkebin kaliteli olduğunu nasıl anlarız?
   demo kartuşlar ile piyasada satılan arasında ki fark sadece kartuşun içindeki mürekkep miktarı mı yoksa fiziksek bir fark da mevcut mu?
   bu kartuşların üzerinde chip var mı, dolum için uygun mu?
   son olarak aşağıda resmi gözüken kartuşların dolum masrafı ne kadar olur
   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xqw1 -- 4 Ağustos 2007; 15:31:37 >
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   04 Ağustos 2007 16:50:18
   Siyahın bitmiş olması, renkli çıktı alırken kullanılmadığı anlamına gelmez. Boş çalıştığı için püskürteçleri zarar görebilir. Kartuşun az yada tamamen bitmiş olması dolum performansını etkilemez. Mürekkebin kalitesini anlamak için kokusuna bak, rahatsız edici bir koku varsa kötüdür, belli belirsiz kokuyorsa iyi mürekkeptir. Demo kartuşların fiziksel olarakda farkı vardır, süngerleri ve haznesi daha küçlüktür. Bu kartuşlrın üzerinde chip yoktur, dolum için en uygun kartuşlardır.

   Piyasaya doldurtursan tanesini 5 ila 10 YTL arası doldururlar. Kendin doldurmak istersen 1,5 YTL ye kadar düşürebilirsin maliyeti.


   quote:

   Orjinalden alıntı: xqw1

   arkadaşlar hp c3180 model yazıcıyı kullanıyorum.hala içinde demo kartuşlar var siyah olanı bitti, renkli olan ise bitmek üzere.kuruma olmasın diye ara sıra renkli kartuşla bir şeyler basıyorum.bir kaç tane sorum olacak...

   siyah kartuş bitik olmasına rağmen baskı aldığım için kartuşda herhangi bir problem oluşmuş olabilir mi?
   tamamiyle bitik kartuş doldurulursa düzgün şekilde çalışır mı?
   dolum yapan yerlerdeki mürekkebin kaliteli olduğunu nasıl anlarız?
   demo kartuşlar ile piyasada satılan arasında ki fark sadece kartuşun içindeki mürekkep miktarı mı yoksa fiziksek bir fark da mevcut mu?
   bu kartuşların üzerinde chip var mı, dolum için uygun mu?
   son olarak aşağıda resmi gözüken kartuşların dolum masrafı ne kadar olur


   _____________________________

  • Yarbay
   4620 Mesaj
   04 Ağustos 2007 17:28:06
   quote:

   Orjinalden alıntı: Bir_Bilen

   Siyahın bitmiş olması, renkli çıktı alırken kullanılmadığı anlamına gelmez. Boş çalıştığı için püskürteçleri zarar görebilir. Kartuşun az yada tamamen bitmiş olması dolum performansını etkilemez. Mürekkebin kalitesini anlamak için kokusuna bak, rahatsız edici bir koku varsa kötüdür, belli belirsiz kokuyorsa iyi mürekkeptir. Demo kartuşların fiziksel olarakda farkı vardır, süngerleri ve haznesi daha küçlüktür. Bu kartuşlrın üzerinde chip yoktur, dolum için en uygun kartuşlardır.

   Piyasaya doldurtursan tanesini 5 ila 10 YTL arası doldururlar. Kendin doldurmak istersen 1,5 YTL ye kadar düşürebilirsin maliyeti.


   kısa sürede verdiğin bilgilendirici cevap için teşekkür ederim çok faydası oldu.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xqw1 -- 4 Ağustos 2007; 17:28:42 >
   _____________________________

  • Er
   13 Mesaj
   05 Ağustos 2007 17:59:49
   Merhaba,

   Bilgiler çok yararlı gerçekten. Ben de eskilerden Epson 895 'in T007 ve T008 kartuşlarının dolumu hakkında bilgi almak istiyorum. Chip resetter olduğunu bilmediğimden sanırım birçok orijinal kartuşumu daha önce kafa temizleme vb. nedenlerle heba edip erkenden attım. Oysaki chip resetter 'ım olsaymış birçok kartuşu sonuna kadar kullanıp hatta doldurabilirmişim.

   Artık orijinal kartuşlar çok pahalı olduğundan satın alamıyorum. En son Printlab marka bir muadil ürün aldım. Ancak onun içindeki mürekkep de birkaç gün kullanmayınca kuruyor, kafa temizleme vs. bana mısın demiyor, zaten renklisi bitti temizlemeyle uğraşırken.

   Şimdi sizce ne yapmalıyım ? Printlab kartuşları chip resetter satın alarak kendim doldurmayı denesem mi ? Yoksa orijinal kartş mu edinmeliyim önce. Mürekkeplerini ve doldurma aparatlarını nereden temin etmeliyim ( sizde satıyorsunuz sanırım ) ?

   Şimdiden teşekkürler.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   686 Mesaj
   22 Ağustos 2007 13:35:34
   merhaba

   benım bi sorum olcak bende mp160 canın yazıcı var ve murekkep bilgilerinde kartüşlar bitik gözüküyo ama hala son kalite yazmaya dvm ediyo bu bi sorun yaratirmi doldurmak için iyice bitmesini mi beklemek gerekiyo yoksa arada dediğiniz gibi yapmakmı

   ayrıca bu setle bn nasil dolduracam bu kartuşu

   tşkler


   _____________________________

   Mohw:araydin Steam Id:yusufaydin BFBC2:yusufaydin BF3:yaydin BF4:araydin BFH:araydin Twitch:araydintv

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   03 Eylül 2007 09:19:25
   Dolum hakkında bilgi almak için http://www.mobildolum.c...ask=view&id=18&Itemid=35 adresine bakabilirsin.
   quote:

   Orjinalden alıntı: _yusufaydin_

   merhaba

   benım bi sorum olcak bende mp160 canın yazıcı var ve murekkep bilgilerinde kartüşlar bitik gözüküyo ama hala son kalite yazmaya dvm ediyo bu bi sorun yaratirmi doldurmak için iyice bitmesini mi beklemek gerekiyo yoksa arada dediğiniz gibi yapmakmı

   ayrıca bu setle bn nasil dolduracam bu kartuşu

   tşkler
   _____________________________

  • Çavuş
   63 Mesaj
   15 Eylül 2007 22:31:16
   Bir_Bilen arkadaşım merhaba, bi kaç sorum olacak,

   chip li kartuş nedir chipsiz kartuş nedir. hangisi daha iyidir. bir kartuşun chipli olup olmadığını nasıl anlarız.
   bende benq cm3000 yazıcı var bunun kartuşları hangisindendir. kartuşlarım bitti . internette araştırma yaptım ama dolumu ile ilgili hiç bir bilgiye rastlamadım. kartuş fiyatları çok pahalı bu modelin bir tanesi 50 ytl. muadil kartuşunada rastlamadım bunun. sizin bilginiz dahilinde . bu modellerin muadil kartuşları varmıdır kaç liradır ve dolum yapılabilirmi bu kartuşlara.. renkli kartuş modeli QC20 , siyah kartuş modeli QB10
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   15 Eylül 2007 23:52:22
   Bahsettiğiniz kartuşların chip i yok. Dolum işlemi çok basittir. Üzerindeki etiketi kaldırdığınıza mürekkep haznelerine ait dolum deliklerini göreceksiniz. Bu deliklerden şırınga ile mürekkep basarak dolum işlemi yapılır. Renkleri tespit etmek için mutlaka deliklere kürdan batırarak kontrol etmelisin. Dolumdan tam verim almak için mürekkep tamamen bitmeden dolum yapmalısın. Muadilinin olacağını sanmıyorum piyasada.

   quote:

   Orjinalden alıntı: gumusalin1

   Bir_Bilen arkadaşım merhaba, bi kaç sorum olacak,

   chip li kartuş nedir chipsiz kartuş nedir. hangisi daha iyidir. bir kartuşun chipli olup olmadığını nasıl anlarız.
   bende benq cm3000 yazıcı var bunun kartuşları hangisindendir. kartuşlarım bitti . internette araştırma yaptım ama dolumu ile ilgili hiç bir bilgiye rastlamadım. kartuş fiyatları çok pahalı bu modelin bir tanesi 50 ytl. muadil kartuşunada rastlamadım bunun. sizin bilginiz dahilinde . bu modellerin muadil kartuşları varmıdır kaç liradır ve dolum yapılabilirmi bu kartuşlara.. renkli kartuş modeli QC20 , siyah kartuş modeli QB10


   _____________________________

  • Çavuş
   63 Mesaj
   16 Eylül 2007 14:34:24
   cevap için teşekkür ederim. denemek için bugün siyah mürekkep alarak siyah kartuşu doldurdum. tahmin ettiğimden de kolay oldu bu iş. fakat şöyle bir problem var. şimdi yazıcı economy seçeneğinde hiç bişey yazmıyor, normal seçeneğinde harf leri yarım basıyor, fine seçeneğinde gayet güzel çıktı alıyor. bunun nedeni ne olabilir. kartuşu bozdum mu yoksa


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   16 Eylül 2007 14:36:15
   kafada tıkanıklık olabilir. Yazıcı ayarlarından kafa temizleme işlemi yaptır bir kaçkez. Tekrar dene eğer olmazsa kartuşu bi dolumcuya götür kafayı temizlesin açsın. Yine olmuyorsa mürekkep kalitesiz demektir.

   quote:

   Orjinalden alıntı: gumusalin1

   cevap için teşekkür ederim. denemek için bugün siyah mürekkep alarak siyah kartuşu doldurdum. tahmin ettiğimden de kolay oldu bu iş. fakat şöyle bir problem var. şimdi yazıcı economy seçeneğinde hiç bişey yazmıyor, normal seçeneğinde harf leri yarım basıyor, fine seçeneğinde gayet güzel çıktı alıyor. bunun nedeni ne olabilir. kartuşu bozdum mu yoksa
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   273 Mesaj
   21 Eylül 2007 23:19:11


   Sevgili bir_bilen arkadaşım topiği okudum ve harika bilgiler edindim.Çok teşekkürler.

   Ancak aklımda büyük bir soru var.Lütfen biliyosanyardımcı ol.

   Elimde Epson dx4850 yaıcı var.Makine güzel hafıza kartı falan okuyo vs. sende bilirsin.Ancak kartuşu hem çabuk bitiyo hemde doldurtsan da erken bitiyo.Yani doldurtma da çok pahalıya geliyo.Ne yapacağımı şaşırdım. Ve bu alete çözüm bulamayacağım için yeni bişey almaya karar verdim


   Herkes bana canon önerdi.Benim sorum chipsiz, ŞIRINGA İLE PRATİK DOLUM YAPILABİLEN, kaliteli tarayıcılı, hafıza kartı okuyan, ev için çok fonksiyonlu yazıcı modelleri varsa bildiğin yardım edersen sevinirim.......


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   21 Eylül 2007 23:22:50
   Bence elkindeki yazıcıdan vazgeçme. Çünkü yazıcının kartuş kapasiteleri oldukça iyi, toplamda yaklaşık 50 cc mürekkep alıyorlar. Kapasite olarak piyasada daha yükseğini zor bulursun. Dolumcunda bir sorun var, onu araştır bence.

   quote:

   Orjinalden alıntı: Fatsalı_tamer   Sevgili bir_bilen arkadaşım topiği okudum ve harika bilgiler edindim.Çok teşekkürler.

   Ancak aklımda büyük bir soru var.Lütfen biliyosanyardımcı ol.

   Elimde Epson dx4850 yaıcı var.Makine güzel hafıza kartı falan okuyo vs. sende bilirsin.Ancak kartuşu hem çabuk bitiyo hemde doldurtsan da erken bitiyo.Yani doldurtma da çok pahalıya geliyo.Ne yapacağımı şaşırdım. Ve bu alete çözüm bulamayacağım için yeni bişey almaya karar verdim


   Herkes bana canon önerdi.Benim sorum chipsiz, ŞIRINGA İLE PRATİK DOLUM YAPILABİLEN, kaliteli tarayıcılı, hafıza kartı okuyan, ev için çok fonksiyonlu yazıcı modelleri varsa bildiğin yardım edersen sevinirim.......
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   273 Mesaj
   22 Eylül 2007 11:41:06

   quote:

   Orjinalden alıntı: Bir_Bilen

   Bence elkindeki yazıcıdan vazgeçme. Çünkü yazıcının kartuş kapasiteleri oldukça iyi, toplamda yaklaşık 50 cc mürekkep alıyorlar. Kapasite olarak piyasada daha yükseğini zor bulursun. Dolumcunda bir sorun var, onu araştır bence.


   Alıntıları Göster
   Aslında herkes niye epson aldın diyodu ama bi tek sen dedin iyi ki almışsın diye.Çünkü epson kartuşlarını almak da doldurmak da maliyetli...


   _____________________________

  • Yarbay
   2970 Mesaj
   22 Eylül 2007 16:47:48
   Teşekkürler,yararlı bilgiler paylaşılmış


   _____________________________

   i'm forsaken
  • Teğmen
   208 Mesaj
   22 Eylül 2007 20:50:16
   Hocam bu set ile canon mp600 ün kartuşları doldurulabilinir mi. Kalite kaybı olur mu olursa ne oranda olur. Bir de dolum şekli hakkında bilgi verebilirmisiniz...


   _____________________________

   YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ
  • Çavuş
   71 Mesaj
   23 Eylül 2007 00:38:37
   Merhabalar birbilen, lexmark'ımı bozduktan sonra yeni , kolay kartus dolumu olan bir yazıcı almayı düşünüyorum. HP c 3180 ve HP c 4280 arasında kaldım. 3180 ; hp336 ve hp342 model kartus kullanıyor... 4280 ise; hp150 ve hp151 kullanıyor. bu kartus cinsleri doldurulabilirmi? bunlardan hangilerini doldurmak daha kolaydır? dolumdan sonra hangisinden iyi performans alınır? kısacası hangi printeri dolumla kullanmak için tavsiye edersiniz? şimdiden teşk.


   _____________________________

  • Teğmen
   208 Mesaj
   23 Eylül 2007 22:28:17
   Bir bilen mp 600 ün kartuşları ciplimi ?.Cipliyse yinede dolum yapılabilinir mi?. Bilgi verebilirmisin?


   _____________________________

   YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ
  • Onbaşı
   26 Mesaj
   24 Eylül 2007 00:59:16
   Merhaba, Değerli bilgilerin için teşekkürler. Ben de evde kartuş doldurmayı denedim ama galiba beceremedim. Hp 3650 marka yazıcının siyah kartuşunu enjektör ile üstten doldurduğum da aldığım çıktılarda sona doğru yazıların bozulması silikleşmesi söz konusu oluyordu. Yazdır seçeneğinde yazdırma kalitesini normalden iyi ye getirdiğimde ilk başta problem vermordu ama son günlerde siyah yerine mavi çıktı alıyorum. Mürekkebi akacak kadar çok doldurduğum halde. Acaba ne tavsiye edersiniz İyi günler.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1117 Mesaj
   27 Eylül 2007 11:30:53
   Mürekkebi nerden alabilirim?
   Dolumu şırıngayla yapıyoruz sanıırm?


   _____________________________


   HONDA CİVİC VTEC ES 2001 MANUEL
  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   27 Eylül 2007 22:50:28
   Kusura bakmayın, konuya abone olmama rağmen mailime bilgi gelmedi bu yüzden cevabım gecikti. Her iki yazıcının da dolumları aynı ve perfons farkı yok. Her ikisi de uygun ;)

   quote:

   Orjinalden alıntı: utkudeniz86

   Merhabalar birbilen, lexmark'ımı bozduktan sonra yeni , kolay kartus dolumu olan bir yazıcı almayı düşünüyorum. HP c 3180 ve HP c 4280 arasında kaldım. 3180 ; hp336 ve hp342 model kartus kullanıyor... 4280 ise; hp150 ve hp151 kullanıyor. bu kartus cinsleri doldurulabilirmi? bunlardan hangilerini doldurmak daha kolaydır? dolumdan sonra hangisinden iyi performans alınır? kısacası hangi printeri dolumla kullanmak için tavsiye edersiniz? şimdiden teşk.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   457 Mesaj
   27 Eylül 2007 22:52:45
   Geç cevap için özür dilerim. MP 600 ün chipleri var ama dolum yapılmasına engel değil. doldurup kullanabilirsiniz rahatlıkla. Dolum işlemi de çok basittir.

   quote:

   Orjinalden alıntı: ufuk33

   Bir bilen mp 600 ün kartuşları ciplimi ?.Cipliyse yinede dolum yapılabilinir mi?. Bilgi verebilirmisin?
   _____________________________

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Yazıcı/Tarayıcı >> KARTUŞ DOLUMU HAKKINDA BİLGİLER
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.