Şimdi Ara

Kasaya kola döküldü!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Slotlara geldimi emin misin biraz kokla yanık varmı bu bir teknoloji en ufak saçının kılıda kaçsa bir parçada takılıp kısa devre bile yapar çok yaşadım kola dokulduyse sıkıntı anakartın giderse gitsin demişsin anakart giderse diğerleri zarar görür ama maalesef ben bir ara doktum kola hemde tam icine şelale gibi sonra 1000 tl bayıldım ram+ekran kartı+anakart aldım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Theultimateforce -- 12 Temmuz 2015; 10:01:09 >
  • Arkadaşlar öncelikle merhaba, başlığa şaşırmış olabilirsiniz ama mobilde olduğum için nasıl olduğunu sonra anlatırım, işin içinde küçük bir bebek var onu söyleyeyim.

Havalar sıcak ve soğutma sistemim biraz dandik olduğu için kasa yan bir şekilde kapağı açık çalışıyordu.

Anakartin usb ve girişler kısmına Coca Cola zero (şeker önemliymiş) döküldü. Ekran kartına veya ram kısmına sıvı teması olmadı bilgisayar kapandı ama fanlar dönmeye devam etti. 3 4 saniye içerisinde bilgisayarın fişini çektim ve derhal ekran kartını söktum. Uzun bir süre temizledikten ve kuruttuktan sonra farklı bir ekran kartı takarak bilgisayarı çalıştırdım. Fanlar vs dönüyor ama ekrana görüntü gelmiyor, ayrıca fare veya klavyenin ışıkları yanmıyor.

Şu an için en büyük korkum ekran kartı veya işlemciye zarar gelip gelmediği. Durum biraz uçuk olduğu için nelerin bozulmuş olabilecegi hakkında kafan durmuş durumda. İnternette yaptığım araştırmalar ana kartın yüzde 99 ihtimalle gümlediğini gösteriyor. Anakart gittiyse önemli değil. Alabilecek durumum var. Ama diğer parçalara zarar gelme olasılığı nedir? Fikri olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

• işlemci ve Ramleri en az 24 saat Pirinçte beklet.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Theultimateforce

Slotlara geldimi emin misin biraz kokla yanık varmı bu bir teknoloji en ufak saçının kılıda kaçsa bir parçada takılıp kısa devre bile yapar çok yaşadım kola dokulduyse sıkıntı anakartın giderse gitsin demişsin anakart giderse diğerleri zarar görür ama maalesef ben bir ara doktum kola hemde tam icine şelale gibi sonra 1000 tl bayıldım ram+ekran kartı+anakart aldım

Yok hocam slotlara gelmedi sadece bahsettiğim bölge yanık kokusu yoktu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Think Again -- 12 Temmuz 2015; 12:07:22 >
  • Think Again kullanıcısına yanıt
    Ozaman usb portlarından içe sızmıştır tekniksel hata vardır değiştir derim yaptırsan bile sağlıklı olmaz 2 aya patlar anakart komple sok kasayı kutula parçalar tozlanmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Theultimateforce -- 12 Temmuz 2015; 12:22:58 >
  • quote:

Ozaman usb portlarından içe sızmıştır tekniksel hata vardır değiştir derim yaptırsan bile sağlıklı olmaz 2 aya patlar anakart komple sok kasayı kutula parçalar tozlanmasın

Valla inşallah dediğiniz gibidir hocam anakart gitsin önemli degil ekran karti giderse diye korkuyorum...
  • Beyler başka fikri olan var mı?
    Ekran kartın ney cok taktın ekran kartına
  • quote:

Ekran kartın ney cok taktın ekran kartına

Titan hocam...
    Boyle bir sistemin orda kolanin ne isi var hocam insan kiyamaz koymaya
  • Hocam bu gibi durumda neyin bozulduğunu bulmak için farklı parçalarla denemek lazım. Bencede ana kart gitmiş olabilir.
  • valla arkadaşın dediği gibi pirinç içine yatırmakda fayda var
  • quote:

Orijinalden alıntı: cabriolet1981

Hocam bu gibi durumda neyin bozulduğunu bulmak için farklı parçalarla denemek lazım. Bencede ana kart gitmiş olabilir.

Pazar olduğu için heryer kapalı, akşam kuzenin bilgisayarına anakart hariç tüm parçaları takip deneyeceğim tüm parcalar uyumlu onun anakart ile, PSU yu da denesem mi bilmiyorum, bozuksa bozmasın çocuğun bilgisayarını da
  • quote:

Boyle bir sistemin orda kolanin ne isi var hocam insan kiyamaz koymaya

Hiç sorma hocam malum yaz olduğu için tavan vantilatörünun altına yatirmistim. Tam da netten ekstra fan bakarken döküldü :(
    Psu nu tak kendinin yoksa ekran kartın yanar sakın dusuk guclu psu da deneme hocam titan bak evlat acısıdır
  • İşlemciyice su döktüm işlemci yerine ve anakarta geldi bozuldu sorun anakarta ozxaman
  • quote:

Psu nu tak kendinin yoksa ekran kartın yanar sakın dusuk guclu psu da deneme hocam titan bak evlat acısıdır

Diğer bilgisayarda denedik, ekran kartı sağlam, ramlerden biri gitmiş, işlemci gitmiş sanırım, bilgisayara taktığımızda görüntü alamadık. PSU'yu denemedik çünkü arızalı ise diğer PC'yi de bozmasından korktuk. Ama fanları, hard-diski döndürüyor. PSU'nun gitmiş olma olasılığı nedir acaba?
    Goruntu ramle alakalı işlemci sağlamdır bir ihtimal kendi psunu o pcde yeniden denersen işini garantiye alıp para çar çur etmezsin onuda dene hocam bir zahmet
  • Anakart disinda arizali parca yoktur buyuk ihtimalle islemci en zor bozulacak parcadir iyi test edin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.