Şimdi Ara

Mühendislik yazacaklar dikkat (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
253
Cevap
14
Favori
7.946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
38 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bendeki sorun nedir sizce? Size canlı örnek veriyorum, 7 firmada çalıştım, etrafımda gördüklerimi de sayın. Gördüğüm mühendisler hep böyle.

Konu sahibi arkadaş hemşire olun demiş yuhalamadıkları kalmış. Şu an lise mezunu hemşire kızın yaşı 22 galiba eline geçen para 2700tl. Döner sermaye falan dahil sma eline geçene bak. Benim okula harcağım para olmuş 50-60bin tl. Artı 10bin küsur öğrenim kredisini hala ödüyorum, yaş oldu 28 hala okula giden parayı amorti bile edemedim.

Rahat olmanız için torpiliniz olacak ya da harbi iyi üniversite bitirip büyük bir firmaya gireceksiniz.

Şunu da ekleyeyim, patronlarınız çok büyük kısmı ya tornacı ya tüccar ya lise mezunu çekirdekten yetişme insanlar olacak. Hala anlamamakta direniyorsanız mühendis olun kendiniz deneyimleyin arkadaş.

Türkiye gibi Avrupa'nın işçiliğini yapan bir yerde çalışıyorsunuz, mühendislik falan yok bu ülkede net. Kopyalama var, işçilik var, al sat var.

Şu an durumu iyi olan koca 120 kişilik sınıftan tek arkadaşım var o da babasının genel mudur olduğu fabrikada çalışıyor, maaşı 3000e yakın ama mesailerle 4500-5000 arası alıyor her ay. Bu arada sanayilerde kobilerde %90 mesai parası verilmez mühendise.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: waleur5

karabüğe kötü diyorsan ülkeyi terk et sizin gibi insanlar yüzünden burdaki kardeşlerimiz daha zor iyi yerlere geliyor adama bak ya iki 380 yapıyor diye laflara bak

aynen karabüğe kötü diyorum 136 bin ile kapatmış süper okul mu diyeyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: SemiÇevik

Beyler inanmayın bu arkadaş kesin mühendis olacak kendine rakip istemiyor

Torpilin olsun istediğin yerden mezun ol en az 3000 ile iş başı yaparsın.

Arkadaşlar vallahi dünyadan haberiniz yok. Burda bir iki kişiye umarım faydam olmuştur ama bakıyorum seviye aşağı iniyor. Ciddi fikir isteyen arkadaşlara pm den mesajlaşırız. 3000miş peh... Bekle alırsın 3000 in birini :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Rigsby

quote:

karabüğe kötü diyorsan ülkeyi terk et sizin gibi insanlar yüzünden burdaki kardeşlerimiz daha zor iyi yerlere geliyor adama bak ya iki 380 yapıyor diye laflara bak

aynen karabüğe kötü diyorum 136 bin ile kapatmış süper okul mu diyeyim

hala 136 binleremi bakiyorusn guzel okul orasi 30 sene gwrideyiz sayenizde boyle devam edin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Odysseus348

Bendeki sorun nedir sizce? Size canlı örnek veriyorum, 7 firmada çalıştım, etrafımda gördüklerimi de sayın. Gördüğüm mühendisler hep böyle.

Konu sahibi arkadaş hemşire olun demiş yuhalamadıkları kalmış. Şu an lise mezunu hemşire kızın yaşı 22 galiba eline geçen para 2700tl. Döner sermaye falan dahil sma eline geçene bak. Benim okula harcağım para olmuş 50-60bin tl. Artı 10bin küsur öğrenim kredisini hala ödüyorum, yaş oldu 28 hala okula giden parayı amorti bile edemedim.

Rahat olmanız için torpiliniz olacak ya da harbi iyi üniversite bitirip büyük bir firmaya gireceksiniz.

Şunu da ekleyeyim, patronlarınız çok büyük kısmı ya tornacı ya tüccar ya lise mezunu çekirdekten yetişme insanlar olacak. Hala anlamamakta direniyorsanız mühendis olun kendiniz deneyimleyin arkadaş.

Türkiye gibi Avrupa'nın işçiliğini yapan bir yerde çalışıyorsunuz, mühendislik falan yok bu ülkede net. Kopyalama var, işçilik var, al sat var.

Şu an durumu iyi olan koca 120 kişilik sınıftan tek arkadaşım var o da babasının genel mudur olduğu fabrikada çalışıyor, maaşı 3000e yakın ama mesailerle 4500-5000 arası alıyor her ay. Bu arada sanayilerde kobilerde %90 mesai parası verilmez mühendise.

bende lise mezunu ysda normal uni mezunu olup 5000 6000 alanlar aliyorum hala bu ulke icin umit var partonlarda deisir ins yoksa 30 sene geriden geliriz saolun bilgiler icin hocam bu is birazda kismet birde sakaryadanda iyi maasa baslayanlar duymusudm sizin meslekle alakidir belkide..benim bahsettigim bilisim agirlikli buda zaten bilisimin farki kisisel gelisim ondandir belkide bukadar fazla ornek olmasi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi waleur5 -- 3 Temmuz 2015; 21:39:23 >

• mühendislikten sonra en fazla üniversite öğrencisi alan lisans bölümü tıptır. Mühendislikte gene özel sektör veya şahsi iş gibi olaylar mezunların büyük kısmını karşılıyor . bir kısmıda devlete giriyor ama tıpta herkes devlette ve çoğu doktor oluyor. pek azı özelde veya eğitim görevlisi olarak kaılıyor bide öyle düşün. yakında tıp mezun sayısı o kadar artacak ki hastanelere alamayacaklar. Zaten tus a çalışıp iyi bir yere kapak atmak mühendislikte kpss kazanıp devlete kapak atmaktan daha zor. DOKTOR LARIN HEPSİ DOKTOR AMA MÜHENDİSLİKTE ALANLAR VAR. BİLGİSAYAR EE MAKİNE İNŞAAT VS. herkes kendi bölümünde ve tıptan daha fazla iş olanağı ile mezun oluyor. Doktorlar gibi tek çalışma alanı hastane sayılmaz
  • Konuyu açan arkadaş haklı, gerisi hayalperest. Mezun olunca kafasını duvarlara vurmak istemeyenler için açmış konuyu. Görüşlere saygılı olun.
  • quote:

konuyu açan arkadaş sallamış.Okulun önemi artık çok azaldı özellikle pc müh gibi bölümlerde.İtü odtü boğaziçi hariç okul seviyeleri yakın şanlıurfada okuyup çok iyi maaşlar alanda var mesela kendini geliştirip programlama dillerini vs öğrenmek.Diğer ana mühendislik dalları içinde böyledir sevdiğiniz işi yapın nerde olursa olsun.Herkes 15.000 e giremez zaten yapcagın meslek'de sana kimya vs sormayacaklar sıralama saçma ama mecburen bu sistem var 4 senedir çalışıp giremeyenler de var 1 sene çalışıp girenlerde 1300 lerde başlangıç olarka başlanıyor sanırsam ama ilerde tecrübe kazandıkça şanslama kazancınız var 10bin mezun var ama işi bilen yok Türkiye burası herkes kendini usta sanıyor.işe alımlarda sadece okula bakma devride yavaş yavaş kalkıyor kalkınmak içinde buna ihtiyacımız var artık ne bildiğine bakıcaklar nerde okuduğuna değil mülakatta şunu yaz yada burda nedemek istiyor diye sorduğunda bak bakalım 15kda ilgisiz biri cevap verebelecekmi boş konuşmayın he senin dediğin gibi olursak 20 sene geriden gelmeye devam ederiz kısacası takmayın konu başındaki arkadaşı doktorluk dışında her mesleği ezen birşey bilmeyen bir arkadaş iyi forumlar.bu arada 110k vs iseniz yazmayın nedir abi artık oralardada güzel devlet okulları var normal seviyesede hertürlü iş bulursunuz kendinizi geliştirirseniz ama okurken yatarsanız olmaz

bu sıralamada hatalı sakarya mugla düzce gibi üniler neden geride bilecik nasıl 90. sırada? ağır saçmalamışlar şanlıurfadaki okulda geride ama ordan çıkıp çok iyi yerlere giren var ağır saçmalamışlar zaten kocaeli ile sakaryanın sıralamassından belli böyle işler hikaye iş sizde bitiyor
    edit:yabancı dilde 45 50 olan iyi okullar var agır saçmalık

bu sıralamada hatalı sakarya mugla düzce gibi üniler neden geride bilecik nasıl 90. sırada? ağır saçmalamışlar şanlıurfadaki okulda geride ama ordan çıkıp çok iyi yerlere giren var ağır saçmalamışlar zaten kocaeli ile sakaryanın sıralamassından belli böyle işler hikaye iş sizde bitiyor
    edit:yabancı dilde 45 50 olan iyi okullar var agır saçmalık

aynı şeyi konuşuyoruz hocam, sıralama konusuna da gelecek olursak bu tarz sıralamaları dünyada çeşitli kurum ve üniversiteler yapıyor ve objektif olması açısındanda kriterleri net seçiyorlar mesela; Prof sayısı, akademisyen başına düşen yayınlanan bilimsel makale sayısı ortalaması, akademisyen başına düşen öğrenci sayısı gibi eğitim kalitesiyle doğrudan ilişkili olan kriterlerle sıralanıyor o yüzden o bahsettiğiniz okullar yoksa demek ki ilgili alanda zayıflar zaten urapın sitesinde şu yazıyor

''URAP'ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktır.
    Hedefimiz, çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını farketmelerine yardımcı olmaktır.''

AYNI ŞEYİ SÖYLÜYORUZ demiştim, işe alımlarda, ÜNİVERSİTE - NOT ORTALAMASI - TECRÜBE - DİL BİLGİSİ - PROGRAM BİLGİSİ - İLETİŞİM YETENEĞİ - SOSYALLİK - ARAÇ KULLANABİLME - DIŞ GÖRÜNÜŞ gibi çok fazla faktör dikkate alınır, mesela ben işe adam alsam gözüm tutmasa yani herşey iyi hoş ama kanım ısınmadı almam kimsede birşey diyemez buda bu hesap işte çok farklı faktörler ve ama en önemlisi TECRÜBE tabi ki

• quote:

Orijinalden alıntı: Skayn

Konuyu açan arkadaş haklı, gerisi hayalperest. Mezun olunca kafasını duvarlara vurmak istemeyenler için açmış konuyu. Görüşlere saygılı olun.

Saygı diyorsunuz, bizi görüşlerimiz dolayısıyla hayalperest olarak nitelendiriyorsunuz. Şimdi biz saygısızız, siz saygılısınız öyle mi?

Evladınız olsa 4 yıllık mühendislik fakültesi yerine 2 yıllık yüksekokula mı kayıt olmasını istersiniz? Ben istemem. Lise mezunu biri bile iki yıllık okuyan birinden daha şanslı iş bulma konusunda. Çünkü işverenler diyor ki; "bu adama lise mezunu maaşı versem olmaz okul okumuş, üniversite mezunu maaşı versem 4 yıl okuyan boşuna mı okumuş ona haksızlık"

Dolayısıyla yüksekokul mezunları pek tercih edilmiyor. Kaldı ki mühendislikle kıyaslanamaz bile.

Ben Gıda Mühendisiyim. Mezun olduğum gibi iş başı yaptım. Şartlar beklediğim gibi miydi? Hayır. 1-2 sene özel sektörde çalıştım sonra devlete geçtim. Ziraat Mühendisi ve Veterinerler, Gıda Mühendislerinin rakibi. Biz 85 ile atanamazken, onlar 70 ile atanabiliyorlar. Bu büyük sıkıntı kabul ediyorum.

Ama bu durum mühendisliğe ilgilisi olan birine "bu alanda iş yok, sürünürsün" gibi tavsiyeler vermeyi gerektirmiyor. Önemli olan yaptığı işi sevmek. Adam der ki; "bana mühendislik, tıp, dişçilik, öğretmenlik hepsi uyar" işte o zaman dersiniz ki TIP seç daha garanti. Ama ben mühendislik dışında bir meslekten zevk almam, mühendisliğe daha yatkın hissediyorum kendimi diyen birine de hemşirelik ya da sağlık meslek yüksekokulu önerilmesi saçmalıktan öte bir şey değil.

• Birde kimsenin değinmediği bişeye değineyim. Türkiyede elektrik elektronik mühendisliği aslında 3 e ayrılır:

Elektrik ağırlıklı
    Elektronik ağırlıklı
    Haberleşme ağırlıklı.

Bu durum Üniversiteden üniversiteye değişir. Bunu araştırıp öyle tercih yapmalsıınz.
  • quote:

Mesai ücreti alamamanız sizin probleminiz. Haklarınızı bilmiyor ya da işi kaybedeceksiniz diye haklarınızı kullanmaktan korkuyorsunuz.

Benim de özel sektörde mesailerim verilmiyordu. Sözleşmemi feshettim. Dava açtım, hakkım olan ücretleri faiziyle aldım.

Ülke şartları kötü, o konuda size ve sizin gibi düşünen herkese hak veriyorum. Fakat Mühendisliği kötülemenize ya da Mühendisliğe alternatif olarak önerdiğiniz meslekleri mantıklı ve sağlıklı bulmuyorum.

Önerilen 2 yıllık bölümleri falan bir yana bırakıyorum, mühendislik yerine öğretmenlik önerilmiş... Kolay mı sanıyorsunuz kadrolu öğretmen olmayı? 2009'da mezun olmuş öğretmen arkadaşım 5 senedir atama bekliyor, atanamıyor. Şimdi 2 yıldır 1000 lira maaşla özel okulda hocalık yapıyor. Mühendislik okusaydı en kötü ihtimal bugünün şartlarında minimum 1500 TL'ye iş başı yapıyor olurdu.

Neyse, benim düşüncem zaten bunlardan ziyade insanın severek bir mesleği icra etmesi. Dolayısıyla mesleğini de buna göre seçmesi. Başka bir şey değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nicotinell

Bazen 2 yillik mezunu 4 yillik mezunundan kolay is bulur. 400.000 iibf mezunu, 300.000 ogretmen issiz su an. Lisans her zaman önlisanstan iyi degildir. Askerligi kisa yapma konusunu konusmuyoruz su an. Amac askerlikse acikogretim oku. Burada is ve maas meselesini konusuyoruz

Evet, bir Catering firmasına Gıda Mühendisi ve Gıda Teknikeri beraber başvurur. Gıda Teknikeri asgari ücrete razıdır, Mühendis değildir. İşe tekniker alınır. Fakat Tekniker asgari ücrete razı olmaz, bu sefer daha yüksek maaş verilir ve Mühendis işe alınır.

2 yıllık yüksekokullar hiçbir şekilde Mühendislikle kıyaslanamaz. Mühendislik okuyan insan kendi alanında iş bulamazsa, 4 yıllık üniversite bitirme koşulunu sağlayarak birçok alanda işe girebilir.

Ülke şartlarını konuşuyorsak, iş ve maaş dışında ZORUNLU askerlik diye bir gerçeği es geçmek olmaz. Bu göz ardı edilecek bir durum değil erkek öğrenciler için. Şimdi siz diyorsunuz ki; 4 yıllık Mühendislik fakültesi programı kazanacak kadar puan alacağım, sonra 2 yıllık bölüm tercih edeceğim, sonra da kısa dönem askerlik yapayım diye 4 yıllık aöf bitireceğim... Ne anladım ben bu işten?

Sadece biraz mantık...

• reguse kullanıcısına yanıt
    ben meslek önermedim, karıştırdınız sanırım.

mesai ücretine gelince. yargıtayın kararını gayet iyi biliyorum ama önemli olan uygulanabilirlik. siz o dava açtığınız yere bir daha adım atabilir misiniz? benim iş dinamiklerim bunu kabul etmeye mecbur kılıyor beni çoğu kişi gibi. ben kabul etmezsem, edecek çok kişi var hele ki daha yeni mühendislerin diretme şansı hiç yok. adam hem işi öğrenecek hem de patrona rest çekecek öyle mi? gerçek hayat şartlarını konuşalım lütfen. çoğu yerde sözleşme bile yoktur. dava açarsınız 2 sene sürer. madem hakkınızı biliyordunuz, baştan niye kabul ettiniz?
  • Geleneksel rakip azaltma çalışmaları başladı.

• Ben 2013 te girmiştim sınava bu adam yine yazmıştı, ve o zamanda ilk yazışı değildi. Her sene insanların aklını bulandırmak için mühendisliği kötüleyici şeyler yazıyor, takmayın arkadaşlar, kendiniz verin kararınızı.
  • quote:

ben meslek önermedim, karıştırdınız sanırım.

mesai ücretine gelince. yargıtayın kararını gayet iyi biliyorum ama önemli olan uygulanabilirlik. siz o dava açtığınız yere bir daha adım atabilir misiniz? benim iş dinamiklerim bunu kabul etmeye mecbur kılıyor beni çoğu kişi gibi. ben kabul etmezsem, edecek çok kişi var hele ki daha yeni mühendislerin diretme şansı hiç yok. adam hem işi öğrenecek hem de patrona rest çekecek öyle mi? gerçek hayat şartlarını konuşalım lütfen. çoğu yerde sözleşme bile yoktur. dava açarsınız 2 sene sürer. madem hakkınızı biliyordunuz, baştan niye kabul ettiniz?

Tekrar adım atacak olsam istifa etmezdim. Memnun değilmişim ki istifa etmişim. Memnun olmadığım bir işyerine neden tekrar adım atayım?

Sözleşme yaparken "Sana mesai vermeyeceğiz" diye bir açıklama yapmaz genelde patronlar. Bunlar sonradan ortaya çıkar. Dolayısıyla mesai problemini biliyordum da peşinen kabul ettim diye bir şey söz konusu değil. Söz konusu olsayfı zaten istifa edip dava açmazdım.

Evet zaten belirtmiştim, ya haklarınızı bilmiyorsunuz ya da işinizi kaybetme korkunuzdan dolayı haklarınızı kullanmıyorsunuz. Sizin durumunuz, kendinizin de dile getirdiği gibi ikinci durumla örtüşüyor. Bu konu da sizin probleminiz. Siz kötü bir durum yaşadınız diye atıyorum tüm Makine Mühendisleri sizin şartlarınızda çalışacak diye bir şey yok.

Adam o puanı düşük diye eleştirilen üniversitelerin birinin (Dumlupınar) Makine Mühendisliği bölümünden mezun ama Coca-Cola gibi bir firmada mühendis.

Tekrar söylüyorum size hak vermiyor değilim. Ama kötü örneklerle bir meslek yerilmez. İyi örneklerle daha başarılı olmaya teşvik edilir. Bu bağlamda konuyu ve Mühendisliği kötüleyip daha düşük seviyede meslekleri tercih etmeye yönelik tavsiyeleri anlamsız bulduğum için cevap yazmak istedim.

Dileyen konu sahibi veya konu sahibi gibi düşünen sizlerin tavsiyelerini baz alsın, dileyen de idealinin peşinde koşan bizlerin. Karar tercih yapacak öğrencilerin ve ailelerinin. Ha unutmadan aile gerçeği de Türkiye'nin meslek seçiminde oldukça önem taşıyor.

Saygılar.

• imzanızın gerekli olduğu mühendisliklerde aç kalmazsınız ama her mühendis de iyi para kazanacak değildir.

İnşaat makine elektrik bilgisayar bu dalların dışına asla çıkmayın
    ingilizceniz süper olursa hiçbir zaman işsiz kalmazsınız
  • reguse kullanıcısına yanıt
    Arkadaş sen asıl milleti yanıltıyorsun. Benim ideali olmayan biri olduğumu nereden çıkardın? Olmasa bu kadar eşek gibi çalışmazdım.

İyi örnekler de var haklısın ama iyi/kötü bir oranla bakalım. İyi en fazla %10 dur. Torpili olmadan, büyük üniversite bitirmeden o yüzdeye girmek için en az 2 sene sürünmek gerekiyor. 5000tl alan, şirket aracı olan arkadaşım da var. Kendisi gidişat olarak benim işe aynı sayılır ama yaşça büyük. Yani benim geleceğim gibi. Bunun gibi olamayan %90 lık kesim bu gerçekleri görsün bilsin.

Daha fazla kişisel polemik istemiyorum, yszacağımı yazdım zaten, ciddi insanlar anlar. Hepinize bol şans arkadaşlar.

Ek: İdeal dediğiniz şey bir şirkette yükselmekse ya da coca cola da makina bakımları yapmaksa o ideal de dediğim %90 ın ideali zaten. Sıfırdan makina yapamayan, hesap kitap bilmeyen, patenti ya da faydalı modeli olmayan mühendislerin alayı al birini vur ötekine. Türkiye bunlarla dolu. Zaten Türkiye de daha iyisinin de hakkı yenir, meyve veren ağacı taşlarlar adam da yurtdışına kaçar gider.

Bir gerçek hayat notu daha: Türkiye de mühendislik yok dedim ya. Benimle beraber çalışan diğer arkadaş da ilkokul mezunu hadi bakalım. Benimle aynı maaşı alıyor ama benimle de aynı işi yapıyor. Kim iyi kim kötü tartışılır, mühendis bakışı gereken yerler illa ki oluyor ama gene %90 lık kesimin çalışacağı kobiler için bu durum geçerli. Buyrun hani mühendislik neresinde bu işin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Odysseus348 -- 3 Temmuz 2015; 23:14:52 >

• türkiyede teknoloji bilişim alanında çok fazla açık var.işsiz kalmak istemiyorsanız buna göre seçim yapın:)
  • Nicotinell N kullanıcısına yanıt
    Allah aşkına,şu yazıyı dikkate almayın,amacı ne bilmiyorum ama kaderinizi böyle bir troll'e bırakmayın
    evet 100000. olup mühendis olan çok dezavantajlıdır,ama özellikle üst dilimde dedikleri tamamen caydırmadır.

şu tıp mühendislik olayını da aşın artık,kafa basma meselesi,müh.seversin o olur tıp seversin o olur.
    bunu yazan vatandaş üç sene sonra doktor arzı talebi geçecek fazla oluşacak bunu biliyor mu

bu arada iyi bir okuldan donanımlı bir ee mezunu açığa kalmaz.
    benim düşük bir özel okuldan mezun mühendis tanıdıklarım bile var argede çalışıyor

eğer üniversitede yatılmazsa,adam gibi okunur,lale devri yaşanmazsa herkese iş var merak etmeyin.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.