Şimdi Ara

FM 2015 Taktik Rehberi (Az yiyin, çok atın)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
5
Favori
50.856
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Oyunda taktik oturtmakla ilgili sıkıntı çeken, özellikle çok gol yemekten dertli olanlara yönelik bir taktik paylaşacağım. (Sadece 1 taktik olacak)

Amacımız; çok gol yemeyen, ancak hücum futbolu oynayan bir takım yaratmak olacak.

Hazır taktik dosyası paylaşmayacağım ama yapacağım resimli anlatımla kendiniz bizzat uygulayabileceksiniz.

Genelde birçoğumuzun (özellikle de benim ) düştüğü temel hata elimizde iyi bir 10 numara oyuncu varsa direk 4-2-3-1'e atlamak oluyor. (Örn; Sneijder, Diego vs..)

Ve sonra yediğimiz gollere çare bulamıyoruz. Çünkü 4-2-3-1 oynayacaksak eğer, özellikle 2 MC miz üst düzey oyuncular olmak zorunda..

Benim tavsiyem özellikle oyuna yeni başlıyorsanız, şimdi anlatacağım taktikle başlamanız ve 2 yıl sonra da isterseniz 4-2-3-1'e geçebilirsiniz. (kadro kaliteniz de artacağından)

Şimdi taktiğimize geçelim.

Taktiğimizin şablonu ve talimatlarımız bu şekilde..

ANLAYIŞ HAKKINDA

Oyunumuz paslaşmaya ve topa sahip olmaya dayalı olacak. Ancak bu, yavaş tempodaki bir tika-taka (Barça) taktiği olmayacak.

Dizilişimiz aslında bir geniş alan dizilişi olmasına rağmen biz "dar alanda" oynayacağız. Bu fazla efor sarfetmemizi engelleyecek.

Yalnız, Bruma gibi patlayıcı bir kanat oyuncumuz varsa eğer, sadece ona "geniş alanda oyna" komutunu vereceğiz. (oyuncu talimatlarından)

Fazla pres yapacağız ancak, sahadaki kolektif bütünlüğümüzü bozmamak adına bu tam saha pres olmayacak. Serbest bir oyun anlayışından ziyade daha taktiğe riayet esaslı bir anlayışımız olacak.

OYUNCU ROLLERİ HAKKINDA

Üçgen 3 lü: İlk sağlama alınması gereken bölge burası. Çünkü takımın savunma yükünü çekecek, hem oyun kurma ve ataklarda rol üstlenecek.. Özellikle 2 yönlü orta sahanız iyi olsun..

Stoper: Top kontrolü, pası ve tekniği iyi olan bir defansınız varsa "pas dağıtan" rolünde oynatmanız geriden oyun kurmamıza yardım edecek.

Bekler: Ofansif özellikli bekleriniz varsa, en fazla birini ofansif bek olarak oynatmanızı tavsiye ederim. (Mesela Fener'de Caner de, G.Gönül de ofansif oynar, ancak sadece biri ofansif olacak )

Kanatlar: Kanatlardan birini "normal kanat", diğerini "içe kateden" olarak oynatmak hücum organizasyonlarında çeşitlilik kazandıracaktır. Ayrıca kanatlardan birini hücum, birini destek seçeceğiz, enazından birinin takım savunmasına katkısı olması açısından.. (İçe kateden oyuncunun ters ayaklı olmasına da özen gösterin)

Forvet: Santrafor'a vereceğimiz rol ya "Fırsatçı golcü" yada "Komple forvet" olacak. Kafa toplarına hakim bir oyuncuysa (Demba Ba) Komple forvet, ara koşuları yapabilecek hızlı bir oyuncuysa (Burak) Fırsatçı golcü..

3 BÜYÜKLER

3 büyükler için önerdiğim diziliş ve oyuncu rolleri..

ACİL Transfer Gerektiren Mevkiler

Galatasaray : 1 Kanat, 2 MC, 1 Sağ Bek (Sneijder' e gerek yok bu taktikte)

Fenerbahçe : 2 Kanat, 1 DC, 1 MC (oyun kurucu)

Beşiktaş : 1 MC (iki yönlü) 1 DC, 1 Sağ Bek

DURAN TOPLAR HAKKINDA

Duran top ayarlarını Galatasaray üzerinden anlatacağım.

Tüm bu ayarları yaparken oyuncu bazlı değil "Mevki bazlı" olduğunu unutmayın. Mesela biz korner kullanırken, DMC'miz çizgiden hücuma kalkacak vs.

Duran top ayarlarda, önce hangi mevkinin nerede duracağını ayarlayın.. Sonra kullanacak kişileri gücüne ve ayağına göre seçin..

Taç atışını sadece sağ ve sol beklere verin. Taç atma gücü kötü olsa bile..

1.Köşe Atışları

Biz kullanırken; ceza sahasının dışında duracak ve kaleciyi engelleyecek bir oyuncumuzun olduğuna dikkat edin..

Onlar kullanırken, ceza sahası dışında ve ileride bir oyuncumuzun kaldığına ve bir kanat oyuncumuzun köşeyi kapattığına dikkat edin..

2.Freekick'ler

Biz kullanırken, 1 kanat oyuncumuzun barajı bozmasına ve 1 stoperimizin kaleciyi markaj ettiğine dikkat edin.

Onlar kullanırken, barajın kanat oyuncularımızdan kurulduğuna ve forvetimizi ileride bıraktığımıza dikkat edin.

3.Taç Atışları

Soldan kullanırken, soldaki orta saha ve kanatın yakına geldiğine, sağdakilerin ileri gittiğine dikkat edin.

Sağdan kullanırken, sağdaki orta saha ve kanatın yakına geldiğine, soldakilerin ileri gittiğine dikkat edin.

İki durumda da forvetimizi yakın direğe, ters taraftaki beki ileri gönderdiğimize dikkat edin.

OYUNCU TALİMATLARI HAKKINDA

Bazı oyuncularınıza has özellikler var ise bunları oyuncu talimatlarından ayarlayın. Ancak mümkün olduğu kadar az bulaşın buraya..

Örneğin; Burak Yılmaz için..

Ya da mesela Sneijder için, "uzaktan şut çek" diyebilirsiniz.

Bruma için, "geniş alanda oyna" gibi.

ROLLERE GÖRE ALINABİLECEK EN İYİ OYUNCULAR

(DC) Pas dağıtan stoper : Eder Alvarez Balanta

(DR) Standart sağ bek : Gino Peruzzi, Corchia

(MC) İki yönlü ortasaha : Lucas Romero, Gil Romero

(MC) Oyun kurucu : Sergi Roberto

(DMC) Defansif ortasaha : Kranevitter

Kanat : Lucas Ocampos, Dorin Rotariu

Fırsatçı Golcü : Carlos Fierro, Richario Zivkovic

Komple Forvet : Calleri, Mitrovic

GERİYE DÜŞTÜĞÜMÜZ MAÇLARDA NE YAPMALI

Geriye düştüğümzde paniklemiyoruz.. Eğer ki son yarım saate girmişsek, şunları yapabiliriz..

- Dizilişle oynamıyoruz

- Dikine pas yap

- Bekleri ileri çıkart

- Yüksek tempo

Daha da sıkıntılıysak ve son 10-15 dk ise, oyun içi konuşmadan oyunculara ileri çıkmalarını söyleyebiliriz.

ÖNDE OLDUĞUMUZ MAÇLARDA SKORU KORUMAK İÇİN NE YAPMALI

- Dizilişle oynamıyoruz

- Rakipten güçlüysek, anlayışı "kontrollü". Rakip bizden güçlüyse "kontra"..

- Daha geride savunma çizgisi

- Daha disiplinli oynayın

- Düşük tempo

Umarım işinize yarar arkadaşlar, benim yaradı şahsen.. GALATASARAY KARİYERİ v15.3.2 konusundaki 2. sezonu bu taktikle oynadım, skorlara, lig tablosu vs ye oradan bakabilirsiniz..

Yorumlarınızı, sorularınızı, denediyseniz sonuçlarını bu konu altında paylaşın..

Edit: İstek üzerine Taktiği paylaşmaya karar verdim. Buradan direk yükleyip kullanabilirsiniz. http://www.dosya.tc/server/8h3yno/taktik.rar.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IbraKadabrA -- 10 Haziran 2015; 13:40:54 >

• Ben maçları son hızda oynuyorum çabuk bitsin diye bir de maç içinde talimatları ne olursa olsun değiştirmiyorum oyuna etkisi olur mu acaba?
  • İbrahim GS kariyerlerini zevkle takip ediyoruz. Bu taktikle nasıl başarılı olduğunu hepimiz gördük.Paylaştığın için sağol. Bende çok merak ediyordum. En kısa sürede deneyeceğim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cane®

Ben maçları son hızda oynuyorum çabuk bitsin diye bir de maç içinde talimatları ne olursa olsun değiştirmiyorum oyuna etkisi olur mu acaba?

Hocam öyle oynayınca işte oyun sıkıyor. Acele etmeden maçları en azından "genişletilmiş" te izlemeni öneririm. Çünkü yaptığın taktiği ozaman hissediyorsun.

Talimatların oyuna etkisi var tabiki. Ancak dediğim gibi genişte izlersen görürsün. Mesela "kaleyi görünce vur"a geçince pas vermek yerine şut çekip seni çıldırtacaklar
  • quote:

Orijinalden alıntı: AthabaskA

İbrahim GS kariyerlerini zevkle takip ediyoruz. Bu taktikle nasıl başarılı olduğunu hepimiz gördük.Paylaştığın için sağol. Bende çok merak ediyordum. En kısa sürede deneyeceğim

Evet kardeşim, herkes soruyordu taktik diye. Bende yazacam diyordum ama bir türlü başlayamamıştım. Bu sefer yazdım bakalım umarım işinize yarar
  • Genişletilmiş yerine önemli pozisyonları izlesek cok fark eder mi?
  • Burjuva9 kullanıcısına yanıt
    Ben çok kolay maçları "önemli"de izliyorum, yada mesela farkı 2 ye çıkarmışsam
  • Peki genişletilmişte bir maç ortalama kaç dk sürüyor?
  • Eklendi
  • İyi gibi duruyor, sence?
  • Şuan oynamıyorum oyunu ama güzel konu.
  • Gençlerbirliğinde deneyeceğim bakalım ne olacak. Ligin ilk yarısı bitti 9. sıradayım kalan 17 maçtan baya puan toplamam lazım avrupa ligine gitmek için inşallah taktik işime yarar stancuyu sattım mehmet akyüzü aldım kaleye takviye yapacağım. Birde takımımda şöyle bi sorun vardı ligin ilk yarısında stancu ve artun 2 si toplamda sadece 6 gol attı bakalım bu sistemde mehmet akyüz ne yapacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeunes Turc -- 11 Haziran 2015; 15:10:06 >
  • Balıkesirspor maçı ile taktiğe başladım ve sonuç ortada 7 maç 5 galibiyet 2 beraberlik taktik çok işe yaradı ellerine sağlık

• Çok sevindim Başarılar..
  • Her şey iyi hoş da, rolleri oyunculara göre yapsan daha iyi olmaz mı? Veli'ye İYO vermek ölüm olmuş. SO oynatarak ben de 9 gol 13 asist yaptı seneye 14 milyona sattım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Al-Tair

Her şey iyi hoş da, rolleri oyunculara göre yapsan daha iyi olmaz mı? Veli'ye İYO vermek ölüm olmuş. SO oynatarak ben de 9 gol 13 asist yaptı seneye 14 milyona sattım.

Hocam benim taktikte olay; oyuncuya göre taktik değil, taktiğe göre oyuncu bulmak.. Örnek olması açısından verdim o 11'leri.. Mecburen koydum Veli'yi oraya

Dikkat edersen, "ACİL Transfer Gerektiren Mevkiler"de BJK için MC (iki yönlü ortasaha) diye yazmıştım.
  • Eyvallah hocam sağolun.
  • İyi de hocam özellikle Galatasaray için bu taktiğe ilk sezon transfer lazım, transfer de yapılmıyor. Var olan kadroyla Sneijder için tam verim alarak nasıl bir taktik yapabiliriz, keşke onu da yazsaydın :)
  • Güzel rehber teşekkürler ama diego sneijner gibi oyunculardan yararlanmak lazım, takımın yapısına göre taktik yapmak gerek, güçlü rakip gelir Snijder'i orta sahaya çeker orta sahadan birini dmc'ye çeker kapanırsın, maç kurtaracak adamları oynatmamak olmaz, çoğu kişinin hata yaptığı dediğiniz taktikle yarısı emanet oyunculdan oluşan Deportivo ile ilk sezonumda gayet iyiyim, takım ve oyuncu komutlarıyla tek tek uğraşmak oyun içi komutları sık sık kullanmak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: at bükücü

İyi de hocam özellikle Galatasaray için bu taktiğe ilk sezon transfer lazım, transfer de yapılmıyor. Var olan kadroyla Sneijder için tam verim alarak nasıl bir taktik yapabiliriz, keşke onu da yazsaydın :)

Hocam ilk sezon Galatasaray için en iyisi:

Sneijder'i satıp, bir sol açık ve bir ortasaha almak.. Rotariu ve Lucas Romero mesela..

Eğer Sneijder'i ederine satamıyor veya satmak istemiyosanız, haliyle transferde yapamayacaksınız. Bu durumda da yukarıda gösterdiğim diziliş (Sneijder solda) en iyisi Sneijder'i oyun kurucu olarak MC'de şahsen önermem ben.. Orada defansif yönü de olan Selçuk en iyisi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IbraKadabrA -- 15 Haziran 2015; 22:00:59 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.