Şimdi Ara

*_* YENİ YARİS 1.0 ve 1.3 TARTIŞMA GRUBU *_* (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
2.163
Cevap
9
Favori
203.810
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • malesef kırmızı yok, bir an önce yakıt almanızı öneririm, ilk yanıp sönmeye başladığında bizimki menzili 30 km gösteriyor risk almayın derim
  • quote:

Orjinalden alıntı: kir-pi

malesef kırmızı yok, bir an önce yakıt almanızı öneririm, ilk yanıp sönmeye başladığında bizimki menzili 30 km gösteriyor risk almayın derim

benim yaris le menzil de 0 km yazdıktan sonra 30 km gittim daha da bitmedi.korktum yolda kalırım diye.hemen benzinliğe gittim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: bucegu60

quote:

malesef kırmızı yok, bir an önce yakıt almanızı öneririm, ilk yanıp sönmeye başladığında bizimki menzili 30 km gösteriyor risk almayın derim

benim yaris le menzil de 0 km yazdıktan sonra 30 km gittim daha da bitmedi.korktum yolda kalırım diye.hemen benzinliğe gittim.

0 yazarken 6lt kaliyor sehir ici 80 km gider.
  • Merhaba arkadaşlar,
    Km de 220 kuruş yakan aracımı bugün fulledim ve lastik basıncınıda kontrol edeyim dedim ve sonuç malesef 28 çıktı , bende hepsini 32 yaptım. Bilemiyorum bu yakıt tüketiminin bu kadar çok olmasını etkilemişmidir? Ben yan sanayi polen , yağ ve hava filitresi almıştım ve hepsi toyota ürünleriydi sizce bu ürünler yakıt tüketimini negatif yönde etkilemiş olabilirmi ?

Yağ filitresi 7 YTL
    Polen filitresi 12 YTL
    Hava filitresi 15 YTL
    Castrol Magnetec 40 YTL 10W/40
    Ustayada 10 YTL verdim.
  • Arkadaşlar Lastik seçimi ne tavsiye ederseniz? Hem fiyatı uygun olsun hemde kaliteli olsun .
  • selolim kardeş nacizane kendi fikirlerimi söylemek istiyorum.
    200-230 bin bence normal .geçen hafta 10 bin bakımına götürmüştüm arabayı (90 km uzaklıkta- yol edremit balıkesir arası berbat ötesi kötü, aslında o yolda sürmek bile ayrıca servis bakımı gerektiriyorya neyse ) ortalama gidişte 6 lt gösterdi yol bilgisayarı
    bakımdan sonra dönüş bittiğinde 5.6 diyordu ekran (bu da demektir ki toyota servisin kullandığı orjinal ürünler işeyarıyor). bence şehirlerarası için çok iyi değer
    ama gelgelelim şehiriçi yoğun ve çok yavaş trafikte (edremitte tafiğin hızlı aktığını gömedim daha) ben yol bilgisayarının 8 den aşağıyı gösterdiğini göremedim karışıkta senin dediğin değerleri görüyorum. bir önceki arabamda ortalama 300-350 den aşağısını göremedim onuda söyliyeyim.
    bu arada ben arabayı 2000-3000 devirler arasında sürmeye gayret gösteriyorum 3000 araç sollamak dışında geçmem yarisin (benimki 1.3 terra) bir avantajıda 3000 devirde bile 100'ü rahat geçmesi birçok arabanın 5. viteste 100 bulmadığını gene forum konularında okumuştum. haa güle güle bin hayırlı olsun :)
    şunuda söyleyeyim balıkesiri çok seviyorum ama yollar bir felaket böyle güzel memlekete bütçeden yeterince pay verildiğine inamıyorum. ülkenin tüm geliri batıya akıyor diyenler büyük palavra sallıyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-058B8D3E6 -- 19 Ocak 2008; 12:12:42 >
  • Arkadaslar, siz hic Yaris Verso gordunuz mu? ben bugun (yurtdisinda) gordum. yanimda fotograf makinam olmadigi icin cekemedim. cok ilginc geldi, sizlerle de fotograf olarak olamasada fikir olarak paylasayim istedim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ^Biotech^

Arkadaslar, siz hic Yaris Verso gordunuz mu? ben bugun (yurtdisinda) gordum. yanimda fotograf makinam olmadigi icin cekemedim. cok ilginc geldi, sizlerle de fotograf olarak olamasada fikir olarak paylasayim istedim.

ben hiç görmedim.zaten görsek de yabancı plaka olur.ben ankara da sedan yaris görmüştüm.
  • Bakım işe yarar tabi ama sizin yakıt değerlendirme sisteminiz yanlış. Aynı güzergah bile olsa gidiş geliş tamamen aynı olacak diye bir şey yok. Sizin burdaki gerçek veriniz ortalama 5.6 lt olduğudur. Sonuçta gidiş istikametinde daha çok rampa vardır, rüzgari daha çok karşıdan alırsınız, yada giderken trafik daha sıkışık olabilir. Tüm bunlar yakıtınızı etkiler. Bu konuda size örnek olması için söyleyeyim, Eskişehir Balıkesir arası sürekli gider gelirim. Eskişehir-Balıkesir arası 5.5-6 lt civarı yakarken (scenic ile yaris ile bir kez gittim 4.5 litre çıktı), Balıkesir eskişehir arası en iyi zamanda 6.5 litrenin altına düşemedi. hatta genelde 7 lt yakıyorum. (yaris ile de gelirken 5.5 litre yakmıştım) . Bunun dışında ülkenin bütün geliri batıya akıyor düşüncesinin yanlış olduğuna gerçekten katılıyorum. Balıkesirin öyle köyleri vardır ki doğudan daha kötüdür.
    quote:

Orjinalden alıntı: hakanto

selolim kardeş nacizane kendi fikirlerimi söylemek istiyorum.
    200-230 bin bence normal .geçen hafta 10 bin bakımına götürmüştüm arabayı (90 km uzaklıkta- yol edremit balıkesir arası berbat ötesi kötü, aslında o yolda sürmek bile ayrıca servis bakımı gerektiriyorya neyse ) ortalama gidişte 6 lt gösterdi yol bilgisayarı
    bakımdan sonra dönüş bittiğinde 5.6 diyordu ekran (bu da demektir ki toyota servisin kullandığı orjinal ürünler işeyarıyor). bence şehirlerarası için çok iyi değer
    ama gelgelelim şehiriçi yoğun ve çok yavaş trafikte (edremitte tafiğin hızlı aktığını gömedim daha) ben yol bilgisayarının 8 den aşağıyı gösterdiğini göremedim karışıkta senin dediğin değerleri görüyorum. bir önceki arabamda ortalama 300-350 den aşağısını göremedim onuda söyliyeyim.
    bu arada ben arabayı 2000-3000 devirler arasında sürmeye gayret gösteriyorum 3000 araç sollamak dışında geçmem yarisin (benimki 1.3 terra) bir avantajıda 3000 devirde bile 100'ü rahat geçmesi birçok arabanın 5. viteste 100 bulmadığını gene forum konularında okumuştum. haa güle güle bin hayırlı olsun :)
    şunuda söyleyeyim balıkesiri çok seviyorum ama yollar bir felaket böyle güzel memlekete bütçeden yeterince pay verildiğine inamıyorum. ülkenin tüm geliri batıya akıyor diyenler büyük palavra sallıyorlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: selolim

Arkadaşlar Lastik seçimi ne tavsiye ederseniz? Hem fiyatı uygun olsun hemde kaliteli olsun .

nokian yada dunlop araclar yol sesini cok aliyor bu lastiklerle bunu asabilirsin ama ucuz değil kaliteli...
  • kir-pi söylediklerinize katılıyorum, gidiş-geliş olması nedeniyle örnek gösterdim
  • Arkadaşlar selam,
    Yarisimizi fulledik bakalım bu depoyla nekadar gideceğiz. MErak ettiğim bir başka konu dur kalklar.2 yada 3 metre aralıklarla dur kalk yaparken sadece debriyajı hafif ayaktan kaldırarak mı daha az yakarız yoksa birazda gazlı gitsekmi daha az yakarız? sormamın nedeni debriyajdada arabayı götürebiliyor ama arabayı fazla titreterek hareket ettiğinden ve zorlandığından belki daha fazla yakıyordur diye şüphelendim. 2. merak ettiğim diyelimki büyük bir otoparkta kendinize yer arıyorsunuz yada dar bir sokakta yavaş ama devamlı hareket etmek zorundasınız 1. viteste giderken arabanın devri 1500 ü geçmiyor , sizce 2. vitese takıp devammı etmeli yoksa 1. viteste zaten devir 2000 olmamış değiştirmeden devam mı etmeli? bu sorumdaki nedense 1. vites en çok güç gerektiren vites olduğundan acaba daha fazla yakıyor olabilirmiyim diye düşündüm.

Teşekkürler.
  • Şu lastik basıncı konusunu malesef daha rayına oturtamadım. OPET e gidip lastiklerimin havasını kontrol edeyim dedim birde baktım ön lastikler 38 psi. Evet şok oldum öyle baka kaldım. Yani arabayı teslim aldığım haldeki ön teker basınçlarını pompa 38 gösterdi. Bende tavsiye 32 psi yapayım dedim lastik epey indi. Tekrar 38 yaptım bu seferde ilk halinden daha fazla basıncı arttı gibi geldi. başka bir pompaya da gitmedim daha. Sanırım o pom pa arızalıydı. Tekrar başka yerde yine kontrol edeceğim sizinle paylaşmak istedim. Gerçekten ön lastiklere 38 psi bastıysam ne gibi zararları olur?
  • quote:

Orjinalden alıntı: orheen

Şu lastik basıncı konusunu malesef daha rayına oturtamadım. OPET e gidip lastiklerimin havasını kontrol edeyim dedim birde baktım ön lastikler 38 psi. Evet şok oldum öyle baka kaldım. Yani arabayı teslim aldığım haldeki ön teker basınçlarını pompa 38 gösterdi. Bende tavsiye 32 psi yapayım dedim lastik epey indi. Tekrar 38 yaptım bu seferde ilk halinden daha fazla basıncı arttı gibi geldi. başka bir pompaya da gitmedim daha. Sanırım o pom pa arızalıydı. Tekrar başka yerde yine kontrol edeceğim sizinle paylaşmak istedim. Gerçekten ön lastiklere 38 psi bastıysam ne gibi zararları olur?

sert keskin cukurlarda lastiği yarabilirsin. birde rot balansi bozarsin cok uzun süre oyle kullanirsan..
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: kythera

Ben sanayi mahallesindeki sanayide bi lastikçiye gittim adam arka ve öne 32 basmaya kalktı bende hayır öne 32 arkaya 30 bas dedim zira kıiş şartlarında bu şekilde yapmanın daha uygun olduğunu duymuştum gerçektende yakıt tüketiminde düşüş olduğpunu farkettim

quote:

1.0 yarislerde direksiyondan müzik kontrolü yok. Ama müzik ayarlama yeri direksiyona yakın olduğundan bir elle direksiyonu tutup diğer elle müzik ayarlamaları yapılabiliyor insan mecburiyetten zamanla uyum sağlıyor.

Bence asıl problem yol bilgisayarı tuşlarının uzak olması. Yani ben anlık yakıt tüketimimi görürken dış hava sıcaklığını görmek istediğimde baya bi uzanıp yola olan konsantrsyonumu bozup düğmeye basmalıyım ki çok fena. Şu anda arabada beni en çok rahatsız eden durum bu. Belki o kontroller direksiyona yakın yerelere konmuş olsaydı daha bilgilendirici bir yolculuk yapmış olurduk.
    Sanırım o tuşların yerleri bütün yaris modellerinde standart. Belki ilerleyen zamanlarda bunada uyum sağlarım :)

Bir eklenti. internetten indirdiğim manuel kullanım kitabında ön arka 32 psi araba ile birlikte alınanında da ön arka 30 psi olarak gördüm. Bu basınçlar neye göre nasıl ayarlanıyor merak ediyorum.

kythera, ön lastiklere 32 arka lastiklere 31 bassam nasıl olur sence? şu an 30 a 30 basılı sanırım bende de lastikler yola çok sürtüyor ve sürtünme katsayısı da yükseliyor tabi. Bu seferde arabanın tutunuşu azalacak. Bakalım bu optimum basıncı nasıl bulacağız :)

Dostum ben söylediğim şekilde yaptım ve yakıtta gerçekten çok fark olduğunu anladım şu an 5.3 lere kadar gerilemiş durumdayım tabi bunun arabaya alışma ile de ilgisi biraz var. Lastiklerin yere tutunuşu ile ilgili bi srun yaşamadım ben şimdiye kadar hem havalar gayet iyi bu aralar. Hatta geçen ben geçen buz jkaplı bir yoldan yukarı bile çıkacaktım ki yokuişta corsa kalınca bende mecburen geri çıkmak zorunda kaldım arabalan daha yeni onun için bence dişleri daha yeni olduğundan sürtünme ile ilgili problem yaşamazsın derim ben
  • quote:

Ben yol bilgisayarı 0 gösterdikten sonra 25 km gittim arkadaşlar otobanda. ışık yanmaya başaldıında 5 veya 6 litre benzin kaldığını duymuştum bir yerden bu da 70 km felan eder
  • quote:

Orjinalden alıntı: ceyhunberber

quote:

Orjinalden alıntı: bucegu60

quote:

0 yazarken 6lt kaliyor sehir ici 80 km gider.

bende cevapları okumadan atlamışım yahu :)
    sağol ceyhunberber
  • quote:

Arkadaşlar selam,
    Yarisimizi fulledik bakalım bu depoyla nekadar gideceğiz. MErak ettiğim bir başka konu dur kalklar.2 yada 3 metre aralıklarla dur kalk yaparken sadece debriyajı hafif ayaktan kaldırarak mı daha az yakarız yoksa birazda gazlı gitsekmi daha az yakarız? sormamın nedeni debriyajdada arabayı götürebiliyor ama arabayı fazla titreterek hareket ettiğinden ve zorlandığından belki daha fazla yakıyordur diye şüphelendim. 2. merak ettiğim diyelimki büyük bir otoparkta kendinize yer arıyorsunuz yada dar bir sokakta yavaş ama devamlı hareket etmek zorundasınız 1. viteste giderken arabanın devri 1500 ü geçmiyor , sizce 2. vitese takıp devammı etmeli yoksa 1. viteste zaten devir 2000 olmamış değiştirmeden devam mı etmeli? bu sorumdaki nedense 1. vites en çok güç gerektiren vites olduğundan acaba daha fazla yakıyor olabilirmiyim diye düşündüm.

Teşekkürler.

selolim benimde yakıt en büyük kaygımdı bana da 20 kuruş çok fazla geliyordu ama maalesef türkiye de benzin çok pahalı sebebi tamamen b.
    Ama ben çok fazla vites değiştirerek yakıtı gerçekten düşürdüm geçen adapazarına gittim ve geldim ikisinde de 5.0 ortlama gösterdi şehir içinde ise 5.3 ve 5.6 arasında gidiyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: kythera

quote:

Arkadaşlar selam,

Teşekkürler.

selolim benimde yakıt en büyük kaygımdı bana da 20 kuruş çok fazla geliyordu ama maalesef türkiye de benzin çok pahalı sebebi tamamen b.
    Ama ben çok fazla vites değiştirerek yakıtı gerçekten düşürdüm geçen adapazarına gittim ve geldim ikisinde de 5.0 ortlama gösterdi şehir içinde ise 5.3 ve 5.6 arasında gidiyorum.

Çok fazla vites değiştirmeyi açıklarmısın? Uzun yolda 5.0 olabilir ama şehir içinde 5.3 yada 5.6 olması aşırı iyimser. Arabanın farbrika değerleri bile aşağıdaki gibi;

Birleşik 5,8 lt/100km
    Şehir dışı 5,3 lt/100km
    Şehir içi 6,7 lt/100km
  • Arkadaşlar benzinli 1.3 yaris kullananlar , yokuşlarda arabamız sizce yetersizmi kalıyor ? 2 .viteste yokuşa hızla girdiğimde 3.cü vitese atınca araba toparlanamıyor , gazada fazla bamak istmediğim içinde çok can sıkıcı oluyor. Clio dizel araba kiralardım yokuşta araba canavar kesilirdi tabi arabanın torku 200 müş bizim yaris 120 tork a sahip. Peki sizce bu yokuşta yetersiz kalmaması için arabayı daha başka bir şekilde kullanmayı bilen varmı?
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.