Şimdi Ara

Sistem mi uyumsuz Ram mi Bozuk?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
0
Favori
213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Byeler benim pc 768mb ekran kartı ise NVDI Geforce fx 5200 128 mb
    Eskiden 256 mb idi 512 mb daha taktırdım 3 ay sonra pc de sorunlar çıkmaya başladı:

-Durup dururken pc nin kendi kendine reset atması
    -Resetten sonra monitörün açılmaması gibi hatalar oluştu.
    -1 gün bekledikten sonra açtım 5 dk açıldı tam bir dosyaya gircektim çat kapandı tekrar.

Bunun gibi hatalar oluştu ben bir kaç kişiye danıştım ve ramden kaynaklandığını söylediler.Yeni aldığın 512 den dir dediler.Ben 256 yı çıkarttım sadece 512 ile çalıştırdım hiç bir sorun çıkmadı bütün hatalar kalktı.
    (Ben bu 256 ı çok önceden almıştım)

Sizce sorun 256 mb ramde mi?Yoksa beni sistemimde bir uyumsuzluk mu var?(Ayrıca işlemci AMD athlon xp 2000+)

Lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler

• büyük ihtimal ramlerin uyumsuz aynı marka ve hızda olmalarına dikkat et. tavsiyem 256 ramin markasından alman 512 yi. ama 3 ay kullandım diyorsun sorun olmamış galiba bios ayarlarını default a çek işlemci ısısını kontrol et.
  • Benim donanım alanında pek bir bilgim yok=) Bios ayarlarını default a çekmek ne demek ve nasıl yapılır?Ayrıca işlemci ısısını bir firmada mı yaptırcam?O nasıl olcak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UçanPırasa -- 17 Kasım 2006; 22:31:47 >
  • bilgisayarı yeniden başlat ve del ya da F1 e basıp biosa gir oradan load default settings yada load optimized settings yap ve save and exit setup yazan yere gelip y ya da ok deyip çık bu kadar.

edit: yazmayı unutmuşum işlemci ısısına yine biostan bakabilirsin. 55 dereceden fazlaysa termal macunu kurumuştur. teknik servise götürmelisin makineyi. biosta sıcaklığa hardware monitor yazan yerden ulaşabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakoşsayar -- 17 Kasım 2006; 22:34:24 >
  • 256yi cikartman iyi olmus. Ama genede ayni marka aliyim hizlari farkli olsun gibi birsey yapma. Mesela bilgisayarinda 256+128 markalari ayni ram olsun. Bu bilgisayar 128 rami cikardiginda daha yuksek bir performans sunacaktir. Cunku bilgisayar dusuk olan rami baz alacak.
  • Ben bios ayarlarını default a çekip 256 yı takçam baklaım sorun olcak mı?Ayrıca bios ayarlarını defaulta çekince neyi sağlamış oluyoruz, bunu açıklarsanız sevinirim...

Paylaşım olduğu için teşekkürler sonra bir sorun olursa yazarım...
    quote:

256yi cikartman iyi olmus. Ama genede ayni marka aliyim hizlari farkli olsun gibi birsey yapma. Mesela bilgisayarinda 256+128 markalari ayni ram olsun. Bu bilgisayar 128 rami cikardiginda daha yuksek bir performans sunacaktir. Cunku bilgisayar dusuk olan rami baz alacak.

Sence 512 yi takmalı 256 yı takmamalıyım.Bunu mu demek istiyorsun?İKİ tane 512 mi takmalıyım?
  • Bence 256 yi yaninda takma. Anlatmak istedigim gibi sadece 512 ile daha yuksek performans alacaksin. Veya yanina bi 512 daha takabilirsin.
  • Bilgisyarın Ram miktarları 2nin katları yani 128 256 512 1024 tarzındaki rkamlarda olursa herzaman daha hızlı olur.Benimde bi aralar 384 mb idi ama sürekli mavi ekran çıkıp hata kodları yazıodu ama 512 ounca kesildi.Bide öle deneyin...
  • Peki neden o hata çıkıyor buna cevap yazınn..

Ayrıca 256 yı çıakrınca yavaşlama oldu gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UçanPırasa -- 18 Kasım 2006; 10:37:10 >
  • donanımsal olabilir. mavi ekran genelde aygıt çakışmalarından ya da aygıt uyumsuzlukları sebebiyle çıkabilir.
  • iki farklı ram kullanmak, fener taraftarları ile bjk taraftarlarını tribünde aynı yere koymak gibi olur, anlaşamaz onlar imkanı yoktur anlaşmalarının (linux için durum farklı tabi windows için konuşuyoruz), eski 256 ramine veda et windows kullanıcaksan 512yle devam et
  • quote:

Orjinalden alıntı: FixXxeR

iki farklı ram kullanmak, fener taraftarları ile bjk taraftarlarını tribünde aynı yere koymak gibi olur, anlaşamaz onlar imkanı yoktur anlaşmalarının (linux için durum farklı tabi windows için konuşuyoruz), eski 256 ramine veda et windows kullanıcaksan 512yle devam et

hayır anlaşamaz diye birşey yok bazıları anlaşamaz sadece

ben kingston 512 mb cl2.5 ddr 400 ve veritech ddr400 kullanıyorum tamamen uydu birbirine hiç sorun yok. çok hızlı.
  • ancak şu an çok yawaşlama oldu oyunlar çok kasıyor..
  • quote:

Orjinalden alıntı: hakoşsayar

quote:

iki farklı ram kullanmak, fener taraftarları ile bjk taraftarlarını tribünde aynı yere koymak gibi olur, anlaşamaz onlar imkanı yoktur anlaşmalarının (linux için durum farklı tabi windows için konuşuyoruz), eski 256 ramine veda et windows kullanıcaksan 512yle devam et

ben kingston 512 mb cl2.5 ddr 400 ve veritech ddr400 kullanıyorum tamamen uydu birbirine hiç sorun yok. çok hızlı.

sana öyle gelmiş
    sen ikisini de cl2.5 kingstona çevir bak neler farkediyor

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: hakoşsayar

quote:

sana öyle gelmiş
    sen ikisini de cl2.5 kingstona çevir bak neler farkediyor

veritech in 2.5 teki timingleri kingstonla aynı ve 2.5 te çalıştırıyorum daha ne olsun.

• Beyler siz uymaz diyorsunuz ama ben yaklaşık 3 ay boyunca kullandım bunu ve hiç sorun çıkmadı.
    Fakat sonradan çıktı böyle sorunlar.Ve ben 256 çıkarttığımda çok ağırlaştı pc oyunlar baya kasmaya başladı..
    Bir sonuca varalım lütfen biriniz 256 ya veda et diyor biriniz farklı bişi?
  • eğer 512 takılıyken çok fazla yavaşlama oluyorsa 256 dan bile o zaman 512 de problem var demektir bu. garantiye gönder bence.
  • sorunun cevabını kendin yazmışsın zaten.cevap ram:uyumsuzluğu.illa olacak diye bi şey yok..bazı pc lerde farklı cl,farklı mhz hızlarında bile farklı marka ramler sorun çıkarmazken bazılarında çıkabiliyor..bu yüzden riski baştan almayıp mümkün olduğunca aynı marka ve aynı cl,mhz ye sahip ramleri kullanmak en iyisi.
  • Herkese Teşekkürler cevaplar için..Ben izmrde oturuyorum 512 yi ise ankarada almıştım.Bir daha gittiğim zaman garantiye vercem.

Saolun..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.