Şimdi Ara

Değer Kaybı Klozu veren kasko şirketi var mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sıfır ya da hiç işlem görmemiş bir araçta karşı tarafın kusuruyla meydana gelen kaza sonrası araçta oluşan değer kaybını da karşılayan kasko şirketleri var mı? Yani dava açmadan kendi eksperinin belirlediği oran üzerinden doğrudan müşteriye tazminat verip daha sonra bunu avukatları aracılığıyla karşı taraftan tahsil eden bir sigorta şirketinden bahsediyorum.

• Zannedersem yok..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x15 -- 14 Nisan 2015; 21:26:30 >
  • Söylediğiniz gibi bir işlem olmasının imkanı yoktur.

Bunu şöyle düşünebilirsiniz.Allah göstermesin bir duvara çarptınız.Hasarınız 3000 lira.Kasko şirketi sigortanın özü gereği sizin 3000 liralık hasarınızı karşıladı.

Lakin aracınızın değeri 50.000 lirayken 48.500 liraya düştü.Size aradaki 1500 lirayı değer kaybından verirken kendisinin rücu edeceği bir yer olmayacak.Bu yüzden istediğiniz şeyin imkanı yok.Muafiyetli düzenlenmesi gerektiğinden davaların ardı arkası kesilmez.

Kazalar sırf şahıslar veya kurumlar arası olsa yapılabilir ama şahısın hatası nedeniyle hiç bir firma rücu edememe riski varken bunu göze almaz.

Bunun yerine bir kaza anında siz karşı tarafa dilekçe ile başvuruyorsunuz veya değer kaybı davası açıyorsunuz.Sigorta firmaları dünyanın her yerinde olduğu gibi size sadece hukuksal destek(avukatlara yönlendirmek) verebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spacewolf -- 15 Nisan 2015; 10:01:42 >

• Değer kaybı klozu sadece karşı tarafın verdiği hasarlara karşı belirli yaşın üzerindeki araçlara teminat olarak verilebilir elbette.Sözleşmeye bu açık bir şekilde yazılırsa sorun olmaz.Sigorta bizi mahkeme avukat vs.uğraştırmamak için bu teminatı verecek zaten.Davayı kendisi açacak böyle durumlar için özel olarak bünyesinde tuttuğu eksperlerin belirlediği orandaki parayı müşterisine verecek sonra karşıdan tazmin edecek.Prim oranını da bu teminata göre düzenleyebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: x15

Değer kaybı klozu sadece karşı tarafın verdiği hasarlara karşı belirli yaşın üzerindeki araçlara teminat olarak verilebilir elbette.Sözleşmeye bu açık bir şekilde yazılırsa sorun olmaz.Sigorta bizi mahkeme avukat vs.uğraştırmamak için bu teminatı verecek zaten.Davayı kendisi açacak böyle durumlar için özel olarak bünyesinde tuttuğu eksperlerin belirlediği orandaki parayı müşterisine verecek sonra karşıdan tazmin edecek.Prim oranını da bu teminata göre düzenleyebilir.

Bu söylediğinizün dünyada bilinen bir örneği yok değerli hocam.

Keşke yapsalar evet uğraştırmamış olurlar lakin kendileri de uğraşmak istemez böyle şeylerle. Sonuçta sizin yerinize dava açmış oluyorlar üstelik size bir ödeme yapıldıktan sonra hakimin ne kadar vereceği belli değil. Yani değer kaybını daha düşük belirleyebilir.

Ne olursa olsun önü kapalı ve riskli bir konu. Kimse bu riski almaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spacewolf -- 16 Nisan 2015; 9:41:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• spacewolf kullanıcısına yanıt
    Ben bunu zaten prim ödeyerek teminat altına alıyorum.Normal bir poliçe yaparken de firma herhangi bir hasar anında kendilerine ne kadara mal olacağını bilmiyor değil mi? Ancak belirli istatistiklere bakarak bir prim bedeli sunuyor kişiye özel.Yine aynı şekilde yapılır.Çokta güzel olur.
  • Değer kaybı taleb edilebilinir.
    İnternetten araştırabilirsiniz.
    Artik prensip gereği forumda sigorta konularında yorum yapmıyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • frenze kullanıcısına yanıt
    Ben dava açmadan demiştim.Yoksa bu gibi durumlarda dava ile tazmin olanağı mümkün.Yargıtayında bu konuda içtihatları var.Değer kaybını karşı tarafın trafik sigortasından alabiliyoruz.Bunun için ekspere başvurma ve diğer prosedürleri doğrudan bizim adımıza yapan bir kasko şirketinden bahsediyorum.Şimdi 50 bin tl lik maddi hasarlı imm dahilinde olan bir kaza sonrası kasko 29 bin tl yi karşının tarfik sigortasından alıyor geri kalan 21 bin tl yi de sorumluluğu olan kişiye rücu ettiriyorsa aynı işlemi de pekala yapabilir diyorum.
  • x15 kullanıcısına yanıt
    Kusurlu tarafın trafik sigortasının bulunduğu şirkete talebte bulunabilirsiniz.
    Güncel olarak hesaba geçmesini beklediğimiz bir dosyamiz var. Ornek vermesi açısından 27.100 TL lık hasarda 10.000tl değer kaybı ödemesi yapilacak sigortalima.
    Lakin her araç ve hasar için değerlendirme kriteri farklıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: x15

Ben bunu zaten prim ödeyerek teminat altına alıyorum.Normal bir poliçe yaparken de firma herhangi bir hasar anında kendilerine ne kadara mal olacağını bilmiyor değil mi? Ancak belirli istatistiklere bakarak bir prim bedeli sunuyor kişiye özel.Yine aynı şekilde yapılır.Çokta güzel olur.

Lakin istediğiniz şeyin dünya sigortacılığında da örneği yok. Mantık olarakta sigortacılığa uymuyor. Örnek olarak Amerika Birleşik Devletlerinde böyle tip olaylara danışman şirketler destek veriyor. Türkiyede de onlarla anlaşarak prim alınabilir ve yönlendirilir.

Bir dahaki toplantıda sizin için kendilerine iletirim :)

• quote:

Orijinalden alıntı: frenze

Kusurlu tarafın trafik sigortasının bulunduğu şirkete talebte bulunabilirsiniz.
    Güncel olarak hesaba geçmesini beklediğimiz bir dosyamiz var. Ornek vermesi açısından 27.100 TL lık hasarda 10.000tl değer kaybı ödemesi yapilacak sigortalima.
    Lakin her araç ve hasar için değerlendirme kriteri farklıdır.

Kusurlu tarafın sigorta şirketine başvurdum benden bir takım belgeler ve dilekçe istedi bu evrakların kendilerinde bulunması gerekmezmi? Birde ayrıca değer kaybı için eksper raporu istediler bu raporu Nasıl alabiliyoruz acaba? Cevaplarsanız sevinirim

• aligbt_18 A kullanıcısına yanıt
    Artık bireysel başvurulardan ziyade değer kaybı belirlenmesini eksper kanalı ile istiyorlar.
    Değer kaybı raporunu bir eksperden tekin edip sigorta şirketine iletebilirsiniz.
    Veya raporu düzenleyen eksper sizin adınıza başvuruda bulunabilir.

• Peki her eksper bu işi yapmıyor anladığım kadarıyla. Sizin önerebileceğiniz birisi varmı ve ortalama ne kadar ücret istiyorlar bu rapor için?

• aligbt_18 A kullanıcısına yanıt
    Benim çalıştığım bir eksper var tahkim komisyonunda ve mahkemelere bilirkişilik yapan biri dilerseniz yardımcı olabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meliii -- 20 Mayıs 2016; 10:19:51 >
  • Tabiki iyi olur özelden numarasını mesaj atarsanız iletişime geçebilirim

• Tabi İstanbul'da olması gerekiyor

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.