Şimdi Ara

Katlanır Bisiklet Önerileri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
149
Cevap
14
Favori
39.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Forumda bisiklet kullanan epeyce arkadaş var gördüğüm kadarıyla :)

Bende bir katlanır bisiklet edinmek istiyorum. 1750TL bütçe ayırdım.

Önerileriniz nelerdir?

Bisikleti işe gidip gelmek için kullanacağım.Beykoz'da oturuyorum. Her gün Ortaköy'e gidip geliyorum.

(26'' full deore mtb bisikletim var.)

• BoW_WoW kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Katlanır bisikletlerin avantaj ve dezavantajları konusunda bilgi sahibi olduğunuzu düşünerek doğrudan model önerisine geçeyim:

1- Tern Link D8
    2- Dahon MU P8

Yukarıda tavsiye edilen her iki bisiklet de alanında en iyilerden olup aslen birbirinin tam muadilidir. Ben Tern D8'i görünüm olarak daha başarılı bulduğum için ilk sıraya onu yerleştirdim.

8'li sistem yerine daha uygun 7'li modeller de tercih edilebilir, lakin yokuş çıkarken ya da iş çıkışı arabaların arasında sprint atmak gerektiğinde 8'li sistem kurtarıcı olabiliyor.

Bunun dışında bisikletinizi yükseltmeye meraklıysanız 8'li sistemle 2x10 gibi değişiklikler yapabilir, STI kollar ve dropbar kullanabilirsiniz. Kelebek gidon takıp uzun turlara çıkmak da olası elbette.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba, ben de 10 gün kadar önce Dahon Mu P8 modelini aldım. Bütçe olarak aynı fiyata bisiklet bakıyordum. Yaklaşık 1 ay kadar araştırıp bisiklet forum da konu açmıştım. Kafamda üç model vardı, Dahon Mu P8,
    GEOTECH FOLD-UP 20.2 ve yine GEOTECH marka başka bir modeldi. Bu iki bisikleti de (Dahon Mu P8 ve GEOTECH FOLD-UP 20.2) az da olsa deneme imkanım oldu. Açıkçası GEOTECH'in hidrolik disk frenli olması ve vites sisteminin Shimano Claris olması hoşuma gitmişti. Ancak genel tavsiye Dahon veya Tern almam yönündeydi. Geotech ile ilgili hiç kullanıcı yorumu bulamadım. Ben de tercihimi katlanır bisiklette daha çok tecrübe sahibi olan Dahon'dan yana kullandım. Ancak deneme imkanınız varsa bu modelleri denemenizi tavsiye ederim. Bir de sizin bütçenize uygun şu ürün varhttp://www.pedalla.com.tr/Dahon-Mu-D8-Katlanir-Bisiklet,PR-1019.html aksesuarlar fiyata dahil ise bence gayet iyi. Ayrıca Sadettin arkadaşımızın önerdiği Tern Link D8 de gayet güzel bir model. Youtube 'da inceleme videoları da vardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatihr1 -- 15 Mart 2015; 20:39:57 >

• Merhabalar tekrardan.

Verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim arkadaşlar.Evet bende tern d8 i inceleme fırsatı buldum.Bu yıl fuardada dahonun 2015 mariner d7 sini gördüm.Rengi nedense çok hoşuma gitti.metalik gri bi rengi vardı parıl parıl parlayan :) onu gözüme kestirmiştim.Tern d8 ile mariner derken 2015 dahon vitesse 8 de iyi gibi geldi bana.Tern tasarım olarak daha hoş duruyor.Dahonun vitesse ve mariner modelleri 1500tl civarında.link d8 içinse biryerden 1700tl fiyat aldım.Nakit alabilirsem belki bir nebze daha uygun olur tern bilemiyorum.Şimdi benim kaskım eskidi.Duzgun bir kask ile bisiklete çanta vs ufak tefek şeyler almayı düşünüyorum.Bunlarıda hesaba katınca butçeyi zorluyoruz tabii.O yüzden dahonun bu iki modeli arasında gidip geliyorum şuan.mariner d7 ya da tern d8.

Son olarakda dahon biraz daha ağır basıyor.Nedeni ise hem bu işte gerçekten işinin ehli bir firma.Ve de Türkiye'deki servis ağı şuan için diğer markalardan iyi durumda.

Siz olsaydınız hangisini seçerdiniz?

Tekrardan teşekkürler :)

• quote:

Orijinalden alıntı: BoW_WoW

Merhabalar tekrardan.

Verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim arkadaşlar.Evet bende tern d8 i inceleme fırsatı buldum.Bu yıl fuardada dahonun 2015 mariner d7 sini gördüm.Rengi nedense çok hoşuma gitti.metalik gri bi rengi vardı parıl parıl parlayan :) onu gözüme kestirmiştim.Tern d8 ile mariner derken 2015 dahon vitesse 8 de iyi gibi geldi bana.Tern tasarım olarak daha hoş duruyor.Dahonun vitesse ve mariner modelleri 1500tl civarında.link d8 içinse biryerden 1700tl fiyat aldım.Nakit alabilirsem belki bir nebze daha uygun olur tern bilemiyorum.Şimdi benim kaskım eskidi.Duzgun bir kask ile bisiklete çanta vs ufak tefek şeyler almayı düşünüyorum.Bunlarıda hesaba katınca butçeyi zorluyoruz tabii.O yüzden dahonun bu iki modeli arasında gidip geliyorum şuan.mariner d7 ya da tern d8.

Son olarakda dahon biraz daha ağır basıyor.Nedeni ise hem bu işte gerçekten işinin ehli bir firma.Ve de Türkiye'deki servis ağı şuan için diğer markalardan iyi durumda.

Siz olsaydınız hangisini seçerdiniz?

Tekrardan teşekkürler :)

Tern ve dahon baba oğul şirketi. Oğul ile baba arası açılınca oğlu kendi firmasını kurmaya karar veriyor ve Tern'i kuruyor. Geçen yıla kadar Türkiyeye gelişi vardı ancak 2014 itibariyle sadece dahon geliyor türkiyeye. O yüzden Tern alırsan yedek parça bulmakta sıkıntı yaşayabilirsin. Ama görünüş olarak katılıyorum hoş ve estetik bir görüntüsü var. Arkadaşımda henüz 100km yaptığı Tern d link8 modeli var ve 1000TL'ye satıyor. En ufak çiziği vuruğu hiçbirşeyi yok sıfır diyebilirim. Tek sıkıntısı arka arttırıcı çok çok az yamuk. Ancak vites geçişlerinde fln sıkıntısı yok. Düşünürsen özelden iletişim bilgilerini verebilirim.

• Giant halfway 2 ve dahon mu8 kullanmış biri olarak tercihimi dahon' dan yana kullanırdım.

Ama yine son tercihim katlanır olmayan bir bisiklettir :) geometrisi nedeniyle insanı gereksiz yoruyor katlanır bisikletletler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cocoban

Giant halfway 2 ve dahon mu8 kullanmış biri olarak tercihimi dahon' dan yana kullanırdım.

Ama yine son tercihim katlanır olmayan bir bisiklettir :) geometrisi nedeniyle insanı gereksiz yoruyor katlanır bisikletletler.

Şuan ne kullanıyorsunuz? :)
  • cocoban kullanıcısına yanıt
    Katlanır bisikletler de diğer tüm sınıflarda geçerli olduğu gibi kendi avantaj ve dezavantajlarına sahipler. Burada yönlendirme yaparken muhatabınızın sizden alacağı bilgilerden yola çıkarak satın alım yapacağını akılda tutmakta fayda var.
    Evet katlanır bisikletler bazı hallerde uygun çözüm değildir, ama hangi hallerde? Kullanım amacı, güzergah, mesafe, zemin, yol ve eğim şartları gibi parametreleri bilmeden "katlanır tercih etmiyorum, çünkü geometrisi yorucu" gibi bir yorumda bulunursanız karşınızdakini yanlış yönlendirebilirsiniz.
    Uzun sayılabilecek mesafelerde (50km üzeri) katlanır bisikletin bir yol bisikletinden daha yorucu olacağı aşikar. Ama arabanın bagajına koyup gittiğiniz yerlerde doğa gezisi yapmak, toplu taşımayı rahatça kullanmak, şehirler ve ülkeler arası araç seyahatini en sorunsuz şekilde yapmak isterseniz katlanır bisiklet en rahat edeceğiniz seçenek haline gelir.
    Bir adet Dahon VYBE C7A ve bir adet CYC02 cyclocross sahibi olarak kullanım amacına uygun olan bisikletin herzaman en rahat olduğunu düşünüyorum.

• Ben de şu sıralar katlanır bisiklet bakıyorum. Bilgi sahibi olmadığım bir konu o yüzden bu konuyu takibe aldım.

Yeni konu açmak istemedim. Benim bütçemde 1000 TL civarında. Listemde Carraro Flexi 106, Btwin Tilt 5 arasında kaldım. Mat renk bisiklet olsun istiyorum. Carraro'yu tercih etme amacım vites aralığının fazla olması ve kısmeten tilt'e göre hafif olması. Tilti tercih etme amacım sadece katlama mekanizması. :) Dezavantajı fazla olan bir bisiklet diğer katlanırlara göre daha ağır daha hacimli ve 3 vitesli fakat açması 1 saniye kapaması 3 saniye civarı sürüyor :) Muhtemelen "duygusal" düşünüp Carraro alacağım fakat bir de sizin düşüncelerinizi almak isterim. 1000 TL civarında önerebileceğiniz sade bir katlanır bisiklet var mıdır ?
  • Forumdan takip edebildiğim kadarıyla sporla profesyonel şekilde ilgilenen, birden fazla disiplinde bisiklet kullanan deneyimli bir kullanıcısınız.
    Bu durumda bir katlanır önerebilmek için temel referans fiyattan önce kullanım amacınız olmalı.
    Malum katlanır felsefesinin temelinde mümkün olan en pratik şekilde en küçük boyutlara ulaşmak yatar. Bu alanda kimse Brompton'un eline su dökemiyor, lakin giriş-orta seviye karbon kadro yol bisikleti fiyatına satılan bir katlanırı almak da zor. B'Twin in katlanır modelleri ağırlık ve katlandığında kapladıkları hacim nedeniyle benim listeme giremiyor. Carraro'yu incelemedim, ancak muadili Kron FD500'ü görüp nasıl katlanır bisiklet yapılmaz sorusunun cevabını almıştım.
    Muhtemelen baktığınız Carraro modelinde de katlama mekanizmasından ses gelmesi, gidonun esnemesi, jantların akor tutmaması gibi kronik sorunlar mevcuttur.
    Düzenli olarak kullanma hedefiniz varsa alt model de olsa bir Dahon öneririm. Mesela benim de kullandığım VYBE C7A 1200 TL civarındaydı. Muhtemelen 900 TL civarına temiz ikinci el alınabilir.

• sadettinz S kullanıcısına yanıt
    Merhaba sadettinz.

Kullanım amacım tamamen toplu taşımalara rahat bir şekilde binmek. Antrenmanlara giderken neyse de çıktıktan sonra adım atacak hal kalmıyor açıkçası geri dönüş yolu gözümde büyüyor Yarış bisikletini salonda bırakıp katlanırla gidip gelme düşüncem var. Elimdeki MTB'leri sattım. Şuan sadece yol bisikletim var. Biraz da farklı konseptte bisiklet sürmek onu tecrübe etmek istiyorum. Etrafımda katlanır kullananlar hep bayan arkadaşlarım olduğu için "Nasıl ?" sorusuna "Çok tatlı bir şey sürmesi çok hoş" tarzında cevaplar alıyorum Bana daha çok teknik bilgi lazım. Dediğiniz model aklıma yattı. Bir kaç farklı forumda yazılanları okudum olumlu şeylerdi.

• bu aralar katlanır bisiklete kafa yoruyorum.
    dahon tilt vb kaliteli markalar öğrendim.

ama bilindik ve servis yaygınlığı açısından
    ve ucuz:
    bianchi folding bike 20

ne dersiniz_?

bu işi iyi bilenlerin yorumuna ihtiyacım var.

dahon 1400 TL.
    tilt 1200 TL.
    binachi 800 TL.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hasanyy -- 17 Mart 2015; 17:17:23 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cocoban

Giant halfway 2 ve dahon mu8 kullanmış biri olarak tercihimi dahon' dan yana kullanırdım.

Şuan ne kullanıyorsunuz? :)

Şu anda yol bisikleti kullanıyorum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: hasanyy

bu aralar katlanır bisiklete kafa yoruyorum.

ve ucuz:
    bianchi folding bike 20

ne dersiniz_?

dahon 1400 TL.
    tilt 1200 TL.
    binachi 800 TL.

Merhaba,

konu başlığını açmış olmakla beraber hala bisiklet alamadım :) Btwin'i decathlon'a gidip gördüm.Bianchi yada benzer markalardan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.Fakat Dahon firması bu işin mucidi gibi bir şey.Fiyatı biraz tuzlu olabilir ama ucuz bir dahon modeli bile alsanız diğerlerinden daha iyidir kesinlikle.Benim attığım 2.mesaja bakarsanız Dahon ve Tern üstüne yoğunlaştığımı görürsünüz.Tern zaten Dahon'un sahbinin eski eşi ve oğlunun firması.2011'de ayrılıp Tern'i kurmuşlar. Bu iki markayı Türkiye'de katlanır olarak gözümüz kapalı alabileceğimiz markalardan.Daha iyileri de var fakat Türkiye'de bulunması biraz zor şu günlerde :) (brompton,bike friday)

• quote:

Orijinalden alıntı: sadettinz

Katlanır bisikletler de diğer tüm sınıflarda geçerli olduğu gibi kendi avantaj ve dezavantajlarına sahipler. Burada yönlendirme yaparken muhatabınızın sizden alacağı bilgilerden yola çıkarak satın alım yapacağını akılda tutmakta fayda var.
    Evet katlanır bisikletler bazı hallerde uygun çözüm değildir, ama hangi hallerde? Kullanım amacı, güzergah, mesafe, zemin, yol ve eğim şartları gibi parametreleri bilmeden "katlanır tercih etmiyorum, çünkü geometrisi yorucu" gibi bir yorumda bulunursanız karşınızdakini yanlış yönlendirebilirsiniz.
    Uzun sayılabilecek mesafelerde (50km üzeri) katlanır bisikletin bir yol bisikletinden daha yorucu olacağı aşikar. Ama arabanın bagajına koyup gittiğiniz yerlerde doğa gezisi yapmak, toplu taşımayı rahatça kullanmak, şehirler ve ülkeler arası araç seyahatini en sorunsuz şekilde yapmak isterseniz katlanır bisiklet en rahat edeceğiniz seçenek haline gelir.
    Bir adet Dahon VYBE C7A ve bir adet CYC02 cyclocross sahibi olarak kullanım amacına uygun olan bisikletin herzaman en rahat olduğunu düşünüyorum.

Doğru söylüyorsunuz, kullanım amacına göre değişiklik gösterebilir. Toplu taşım ve diğer etmenler işin içine girince sürüşten çok elde edeceğiniz fayda öne çıkacaktır.
    Ben arkadaşın daha önceden mtb kullandığını düşündüğüm için onunla bir kıyaslama yaptım. Yanlış yönlendirme yapmak istemem.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hasanyy

bu aralar katlanır bisiklete kafa yoruyorum.

ve ucuz:
    bianchi folding bike 20

ne dersiniz_?

dahon 1400 TL.
    tilt 1200 TL.
    binachi 800 TL.

Merhaba,

konu başlığını açmış olmakla beraber hala bisiklet alamadım :) Btwin'i decathlon'a gidip gördüm.Bianchi yada benzer markalardan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.Fakat Dahon firması bu işin mucidi gibi bir şey.Fiyatı biraz tuzlu olabilir ama ucuz bir dahon modeli bile alsanız diğerlerinden daha iyidir kesinlikle.Benim attığım 2.mesaja bakarsanız Dahon ve Tern üstüne yoğunlaştığımı görürsünüz.Tern zaten Dahon'un sahbinin eski eşi ve oğlunun firması.2011'de ayrılıp Tern'i kurmuşlar. Bu iki markayı Türkiye'de katlanır olarak gözümüz kapalı alabileceğimiz markalardan.Daha iyileri de var fakat Türkiye'de bulunması biraz zor şu günlerde :) (brompton,bike friday)

tilt 700 ü seçmemim nedeni, göbekten vitesli olması ve servis/ garanti üstünlüğü
    ayrıca zincir yerine kayış olması daha estetik olmuş.
    göbekten vites ise daha az sorun yaratır düşüncesindeyim.
    aksesuar ve yedek parça çokluğu da artı.

tabi ki bu işten anlamayan biri olarak
    herkesin yaptığı gibi arama motoruna " en iyi katlanır bisiklet" yazdığımda çıkan marka öneriniz dahon.

şeytan diyor ki al ucuz bianchi ama
    o kadaar verdikten sonra 400 daha ver tilt 700 al, 600 daha ver dahon al

ben almışken herşeyin iyisini alanlardanım, para kolay kazanılmıyor.
    ama profesyonel olarak çok ta kullanmayacağım. 1 pazarım var. her pazar da kullanmayacağım.
    bu koşulları alarak düşünüyorum.

• hasanyy H kullanıcısına yanıt
    Zaman söz konusu olduğunda çoğumuz benzer durumdayız. Lakin kişisel gözlemlerime göre boş zaman istenildiğinde bulunabilen bir varlık. Haftaiçi iş çıkışında veya sabah işe giderken de bisiklet kullanabiliyorsunuz.
    İşe toplu taşıma ile gidiyorsanız ineceğiniz duraktan 3-4 durak önce inip katlanır bisikletinizle hedefe varmanız da mümkün oluyor.
    Konu katlanır serisi olduğu için oradan devam edelim. Standart boy bir bisiklete göre en büyük dezavantajın lastik çapı ve (genelde) vites sayısı olduğu malum. Bunlar özellikle yokuş çıkarken veya hızlı gitmenizin gerektiği hallerde sorun oluyor. Bulunduğunuz bölge düz ve trafik sakinse single speed bir bisiklet bile işinizi görür. Ancak Istanbul'da yaşıyorsanız 7 tepenin arasında düz alan bulmak epey zor olabiliyor.
    Toplu taşıma demişken, sıkış tıkış zamanlarda bisikleti elde taşımanın da kolay olması için olabildiğince küçük ve hafif bir bisiklet gerekiyor. Ben Tilt700 ile metrobüs'e bindiğimi hayal etmek istemiyorum açıkçası.
    Dahon en iyi katlanır bisiklet değildir, yukarıda benim ve bir başka arkadaşın yazdığı gibi Brompton, Bike Friday, Hummer gibi markalar mevcut. Lakin ulaşılabilir düzeydeki en iyilerden biridir Dahon.
    Donanım yükseltme işi standart bir bisiklete göre daha karmaşık olduğu için çoğu kullanıcı katlanır bisikleti üzerinde değişikliğe gitmez. Bu durumda amaca en uygun modeli tercih etmek gerekiyor.
    Özetle, yokuş çıkmayacaksanız, hız gibi bir beklentiniz yoksa ve toplu taşımayla işiniz olmuyorsa Tilt iyi bir seçim. Bunlardan biri veya birkaçı söz konusuysa daha üst modellere bakmanız veya standart boy bir bisiklet düşünmeniz mantıklı.

• sadettinz S kullanıcısına yanıt
    BİANCHİ FOLDING BIKE 20 JANT

Bu nasıl, fiyatı uygun. hem bulunduğum yerdeki satıcısı mesai arkadaşımızın akrabası.
    bu avantajları da düşündürüyor.!!!
  • hasanyy H kullanıcısına yanıt
    Öyleyse kişisel tercihlere göre kötüden iyiye katlanır bisikletler için bir marka sıralaması yapalım :

Kron > Salcano > Carraro/Bianchi > B'Twin > Geotech > Dahon/Tern > Goccia > Brompton

Oldukça kaba olarak hazırlanmış bu sıralamada eksik olan markalar veya bulunduğu yerden daha iyisini / kötüsünü hakettiğini düşündükleriniz olabilir. Dediğim gibi tamamen kişisel deneyim ve beğenilere göre yapılmıştır.

Ayrıca bir markanın belirli bir modeli daha üst bir başka markanın belirli bir modelinden iyi olabilir. Sıralama yapılırken aynı klasmandaki rakip ürünler dikkate alınmıştır.

Bianchi Folding 20 modelini bizzat deneme imkanım olmadı, lakin benzer gruptaki Salcano ve Kron'da geçmiş yıllarda ciddi sıkıntılar mevcuttu. Bu nedenle hakkında kesin bilgi sahibi olmadan yorum yapmak doğru olmasa da ihtiyatla yaklaşılması gereken bir model olduğunu düşünüyorum.

• Merhaba arkadaşlar, Katlanır bisklet bakıyorum bende, burada yazılanları okudum. Ben 26" modellerle ilgileniyorum. İnternette gezinirken Mosso Marine 26" bisiklete rastladım. 740tl fiyatı. Samsun da oturuyorum. Evim sahile bisiklet yoluna yakın. Çok km.lerce bi yol katetme hedefim yok. Sadece spor amaçlı ve istenildiğinde toplu taşıma yada aracıma koyabilmeyi düşündüğüm için katlanır olmasını tercih ettim. Tavsiye edermisiniz?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.