Şimdi Ara

McIntosh Club-Guç, Kalite, Tasarim, Teknoloji ve Zerafetin Birlesimi-Yeni konu (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
125
Cevap
2
Favori
4.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: altanpsx

quote:

Orijinalden alıntı: by@li

Bir örnek vermem gerekirse Mcintosh MA8000'i kafaya taktım bu aralar. :)

Mcintosh high end değil. Kötü cihazda demek değil. Ancak sorduğun gurup içinde kıyaslanmazlar. Her ne kadar 5-10 dergideki setuplara bakarak, japonların %90 nın Mcintosh kullandığını bilsekte.

High end giriş veya orta seviye aklıma gelenler(high end en üst segmentte benim aklıma gelen entegre yok, ki aşağıdaki amfiler 20k-60k usd fiyat aralığında);

Constellation Argo (henüz onboard dac ve phono modülleri çıkmadı ama eli kulağında)

Gryphon Diablo (onboard phono öodülleri var dac sanıyorum yok)

D'Agostino Momentum (hiçbir şey eklemek mümkün değil)

Dartzeel entegre (phono modüller var, dac bildiğim yok)

Vitus rp100(dac ve phono modül var)

Hepsini dinledim, büyük kısmını kendi sistemimde. Constellation ve Vitus tam senin soruna uygun cihazlar. Benim dinlediklerimde malesef phono board ve dac yoktu. Alacak olsam dac ta phono modül de taktırmam. Bunu amfinin performansını etkilemesinden ziyade, daha iyi cihazlarla eşleştirmek istediğim için yaparım.

Altan, Altuğ ve Korhan bey sizlere bir sorum daha olacak MA8000 almaktan vazgeçirdiniz beni, peki,
    Yukarıda sayılanlar arasına Luxman L505-507-550 modellerinin girme şansı var mı? Luxman hakkında ne düşünüyorsunuz?

Devialet 400 tr fiyatını araştırmadım sanırım iyi bir fiyata sahiptir.

Geriye kalan son iki çözüm olarak; ya iki kanal power ve pre alacağım yada ASR1 veya ASR 2 alıp noktayı koyacağım.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: simsek07

Sahte paylaşımların cirit attığı bu tür sanal platformların statü konusunda insana bir şeyler kattığını düşünmüyorum. Bu bölümde paylaşımları ciddiye alınacak kişilerin (bu konu dahil) hangi sistemi kullandığı belli değil.

Sadece Ali Bey Kuga'nın Sony müzik sistemini kullanıyor gibi.

İnsanlar kullandığı sistemi ortaya çıkan gereksiz tartışmalardan dolayı paylaşmıyor ve paylaşmak istemiyor.
    Birisi diğerine bir laf ettiğinde konuşmanın sonu sistemin kadar konuş noktasına geliyor. Sebebi bu.

Bu sebepledir ki bir çok kişi kullandığı sistemle ilgili paylaşımda bulunmak istemiyor.

Tartışmaya örnek; Anthem konusundakiler.

O kişi tutupta en iyisi benimki derse tabi itiraz olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Mcintosh un tasarımı da anthem kadar olmasa bile kötü bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: teknika

Garaj ürünleri ve butik tarzı 3-5 adet üretilen ürünler bugün olup yarın olmayabilirler. Ama bir Mcintosh 65 yıldır prestijinden bir şey kaybetmeden halen ayakta ve onlarca kendine münhasır patenti cabası. Bir Mcintosh'u 30 yıl sonra bile rahatlıkla iyi bir rakama ve üstelik de tok satıcı rolüyle zorlanmadan satabilirsiniz. Mcintosh bu işe nokta koymak için iyi bir emeklilik amplisidir.

Teknika'nın bu yorumuna katılıyorum, Mcintosh seri üretim olabilir, ana sahibi büyük firma olabilir ama Bugatti Veyron' da seri üretim ve VW'de ana firma. Egzotik garaj arabaları alacağıma Koenigsegg gibi, Veyron'u tercih ederim. Hiç olmazsa bozulduğunda etrafta bir VW servisi bulunur..

Bu benim yorumum tabii bu forumda yazan oldukça tecrübeli ve teknik bilgileri yüksek arkadaşlardan farklı ama ben biraz daha kalender bir yapıya sahibim..

Sayın altanpsx'in bir mesajındaki hoparlöre baktım biraz önce 165000 USD çiftinin fiyatı.. Magico Q7 http://www.magico.net/images/Reviews/Q7/TAS%20229%20Q7.pdf

Bu link'te de yapım aşamalarını göstermiş, 165000 dolar ve hoparlör, hitap ettiği kesim muhakkak vardır, 100000 euro'ya kalem satılabildiğine göre ama ben açıkçası verilen fiyatın aradaki farkı rasyonalize edecek kadar mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

Yıllar önce Yamaha Z11'i alırken the_cantan üstad sonuçta bunlar elektronik devreler o kadar para verilmez gibilerinden bir yorumda bulunmuştu, hep aklımın bir köşesinde var.

Neyse benimki sosyal bir yorumdu, teknik detaylar ve dinleme tecrübeleri hakkında yapılan yorumları büyük bir ilgi ile okuyorum..

sayın by@li, bence bu kadar çabuk vazgeçmeyin, benim de son zamanlarda böyle all-in-one cihazlar ilgimi çekiyor ama yaşam koşullarım almamı engelliyor yoksa Sayın Kdundar'ın bahsettiği Devialet'in online satış mağazasını epey ziyaret etmiştim, bu cihazın kendini hoparlöre göre modifiye etmesi de çok ilgimi çekmişti..

• quote:

quote:

quote:

Mcintosh high end değil. Kötü cihazda demek değil. Ancak sorduğun gurup içinde kıyaslanmazlar. Her ne kadar 5-10 dergideki setuplara bakarak, japonların %90 nın Mcintosh kullandığını bilsekte.

High end giriş veya orta seviye aklıma gelenler(high end en üst segmentte benim aklıma gelen entegre yok, ki aşağıdaki amfiler 20k-60k usd fiyat aralığında);

Constellation Argo (henüz onboard dac ve phono modülleri çıkmadı ama eli kulağında)

Hepsini dinledim, büyük kısmını kendi sistemimde. Constellation ve Vitus tam senin soruna uygun cihazlar. Benim dinlediklerimde malesef phono board ve dac yoktu. Alacak olsam dac ta phono modül de taktırmam. Bunu amfinin performansını etkilemesinden ziyade, daha iyi cihazlarla eşleştirmek istediğim için yaparım.

Altan, Altuğ ve Korhan bey sizlere bir sorum daha olacak MA8000 almaktan vazgeçirdiniz beni, peki,
    Yukarıda sayılanlar arasına Luxman L505-507-550 modellerinin girme şansı var mı? Luxman hakkında ne düşünüyorsunuz?

Geriye kalan son iki çözüm olarak; ya iki kanal power ve pre alacağım yada ASR1 veya ASR 2 alıp noktayı koyacağım.

Benim amacım herhangi bir hedefinizden vazgeçirmek değildi. Yoksa yine yanlış mı anladım...
    Luxmanlar için sorduğunuz soru sizin beklentiniz ile ilgili, yazdıklarınız içinde a ve ab klas olan cihazlar bile çok farklı, dolayısı ile ma8000 gibi yüksek güçlü bir cihaz beklentiniz veya arayışınız mı var? Yoksa yüksek güç gereksiniminiz yok ama değişken empedans ile başa çıkacak yüksek akım kapasiteli bir cihaz mı bakıyorsunuz?
    Sorduğunuz soruya gelirsek bu cihazlarn sesini dinleyip beğendiğiniz ve hoparlörünüz ile uyuşacağını tahmin ettiğiniz cihaz veya cihazlar var mı? Belki ona göre daha yararlı yorumlar gelebilir...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: asukrumercan

quote:

Orijinalden alıntı: teknika

Garaj ürünleri ve butik tarzı 3-5 adet üretilen ürünler bugün olup yarın olmayabilirler. Ama bir Mcintosh 65 yıldır prestijinden bir şey kaybetmeden halen ayakta ve onlarca kendine münhasır patenti cabası. Bir Mcintosh'u 30 yıl sonra bile rahatlıkla iyi bir rakama ve üstelik de tok satıcı rolüyle zorlanmadan satabilirsiniz. Mcintosh bu işe nokta koymak için iyi bir emeklilik amplisidir.

Teknika'nın bu yorumuna katılıyorum, Mcintosh seri üretim olabilir, ana sahibi büyük firma olabilir ama Bugatti Veyron' da seri üretim ve VW'de ana firma. Egzotik garaj arabaları alacağıma Koenigsegg gibi, Veyron'u tercih ederim. Hiç olmazsa bozulduğunda etrafta bir VW servisi bulunur..

Bu benim yorumum tabii bu forumda yazan oldukça tecrübeli ve teknik bilgileri yüksek arkadaşlardan farklı ama ben biraz daha kalender bir yapıya sahibim..

Sayın altanpsx'in bir mesajındaki hoparlöre baktım biraz önce 165000 USD çiftinin fiyatı.. Magico Q7 http://www.magico.net/images/Reviews/Q7/TAS%20229%20Q7.pdf

Bu link'te de yapım aşamalarını göstermiş, 165000 dolar ve hoparlör, hitap ettiği kesim muhakkak vardır, 100000 euro'ya kalem satılabildiğine göre ama ben açıkçası verilen fiyatın aradaki farkı rasyonalize edecek kadar mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

Yıllar önce Yamaha Z11'i alırken the_cantan üstad sonuçta bunlar elektronik devreler o kadar para verilmez gibilerinden bir yorumda bulunmuştu, hep aklımın bir köşesinde var.

Neyse benimki sosyal bir yorumdu, teknik detaylar ve dinleme tecrübeleri hakkında yapılan yorumları büyük bir ilgi ile okuyorum..

sayın by@li, bence bu kadar çabuk vazgeçmeyin, benim de son zamanlarda böyle all-in-one cihazlar ilgimi çekiyor ama yaşam koşullarım almamı engelliyor yoksa Sayın Kdundar'ın bahsettiği Devialet'in online satış mağazasını epey ziyaret etmiştim, bu cihazın kendini hoparlöre göre modifiye etmesi de çok ilgimi çekmişti..

Şükrü bey kısmet diyelim bu arayış sonunda bakalım nasıl bir sonuç elde edeceğim bende merak ediyorum. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: kdundar

quote:

quote:

quote:

Benim amacım herhangi bir hedefinizden vazgeçirmek değildi. Yoksa yine yanlış mı anladım...
    Luxmanlar için sorduğunuz soru sizin beklentiniz ile ilgili, yazdıklarınız içinde a ve ab klas olan cihazlar bile çok farklı, dolayısı ile ma8000 gibi yüksek güçlü bir cihaz beklentiniz veya arayışınız mı var? Yoksa yüksek güç gereksiniminiz yok ama değişken empedans ile başa çıkacak yüksek akım kapasiteli bir cihaz mı bakıyorsunuz?
    Sorduğunuz soruya gelirsek bu cihazlarn sesini dinleyip beğendiğiniz ve hoparlörünüz ile uyuşacağını tahmin ettiğiniz cihaz veya cihazlar var mı? Belki ona göre daha yararlı yorumlar gelebilir...

Yüksek güç gereksinimim var doğrudur. Bu sebeplede yüksek güce sahip power veya entegre almalıyım diyordum kendime. Lakin entegre amfinin bir takım dezavantajları yukarıda bahsedildiği için vargeçtim, yani kasten size bir sorumluluk yüklemiş değilim. Konudan haberdar olmanız için sizide ekleyip amacım yorum almaktı. Vazgecirdiniz kelimesi yanlış anlamaya yol açmış üzgünüm bende şimdi farkettim. vazgeçtim olacaktı.

Şansımı birde luxman amfilerde denemek istedim açıkçası. Yorumları merak ettim.

Bu gün yaptığımız dinleti sonrası sohbette; Altuğ haklı olarak dac ile ilgili ileriki yıllarda çözemeyeceği dosya formatı konusunda sorun yaşayabilirsin dediği için vazgeçtim. Dac, phono katı powerı ayrı almak daha mantıklı olacak gibi ilerisi için.

Hoparlörümle hangisi uyuşur bilmiyorum, ne hoparlörü alıp götürme şansım nede amfileri alıp eve getirip demo etme şansım var.

Bu yüzden saçma sapan gel gitler yaşıyorum. :) Luxman amfileri dinlemiş değilim. :)

• by@li kullanıcısına yanıt
    Devialet iyi öneri, extreme audio da iki cihazı karşılaştırma şansıda bulurs
  • asukrumercan A kullanıcısına yanıt
    Fiyat farkını rasyonalize etmekten fazlasını yapıyor üst segment ürünler. Aynen z11 gibi. Sizde pekala giriş seviyesi avr alabilirdiniz.

Resimde böyledir. 100k verip bir Mehmet Güleryüz tablosu alırsınız, biri gelir bizim kızda bunu çizer der. Mesele idrak edebilecek kadar haşır neşir olmakta.

High end falan savunmuyorum, kimsede gidip almasın. Bu işler büyük yalan dolan. Paranızın karşılığını alıyorsunuz buna lafım yok, ancak mesele müzik dinlemek. Hep övünerek söylüyorum ki arşivimin değeri sistemin çok üzerindedir. Bnşara para harcayacağınıza düzgün bir müzik arşivi oluşturun, müzik kültürünüz olsun. En iyi sistem bile beş test şarkısı ile çok sıkıcı.
  • quote:

Fiyat farkını rasyonalize etmekten fazlasını yapıyor üst segment ürünler. Aynen z11 gibi. Sizde pekala giriş seviyesi avr alabilirdiniz.

Resimde böyledir. 100k verip bir Mehmet Güleryüz tablosu alırsınız, biri gelir bizim kızda bunu çizer der. Mesele idrak edebilecek kadar haşır neşir olmakta.

High end falan savunmuyorum, kimsede gidip almasın. Bu işler büyük yalan dolan. Paranızın karşılığını alıyorsunuz buna lafım yok, ancak mesele müzik dinlemek. Hep övünerek söylüyorum ki arşivimin değeri sistemin çok üzerindedir. Bnşara para harcayacağınıza düzgün bir müzik arşivi oluşturun, müzik kültürünüz olsun. En iyi sistem bile beş test şarkısı ile çok sıkıcı.

Baz kaliteyi tutturmak icin para harcamak gerekir bunu tartismak anlamsiz zaten, bu sebeple Z11 almistim, bir de 4 zonu destekledigi icin, o zamanlar network uzerinden bu kadar multimedia uygulamasi gelismemisti.

Bununla beraber konu olan 165000 dolarin justifikasyonu dinleme bazinda olamaz. Ancak haz alma bazinda, tatmin olma bazinda olabilir. Bu hoparlorun maliyet bilgilerini oldukca merak ediyorum, uzerine ar-ge de koysak ne kadar fiyat konabilir.

Yukarida verdiginiz resim ornegi ise bu konuya tam uyuyor, Bu sebeple bu firma hala calisiyor ve bu fiyattan urun satabiliyor. Her urunun alicisi muhakkak olur ki uretiliyor.

Bu yorumlardan bu alisverisi yapanlari sadece elestirdigimi dusunmeyin, belki bende TC'ye dondugumde boyle bir hoparlor alirim ama bu demek degildir ki bu sesi sadece bu kadar para verince duyabiliyorum. Dergilerin nadir olarak yaptiklari gozleri kapali dinleme testleri bu paralari justifiye edemiyor..

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kdundar

quote:

quote:

quote:

Yüksek güç gereksinimim var doğrudur. Bu sebeplede yüksek güce sahip power veya entegre almalıyım diyordum kendime. Lakin entegre amfinin bir takım dezavantajları yukarıda bahsedildiği için vargeçtim, yani kasten size bir sorumluluk yüklemiş değilim. Konudan haberdar olmanız için sizide ekleyip amacım yorum almaktı. Vazgecirdiniz kelimesi yanlış anlamaya yol açmış üzgünüm bende şimdi farkettim. vazgeçtim olacaktı.

Şansımı birde luxman amfilerde denemek istedim açıkçası. Yorumları merak ettim.

Bu gün yaptığımız dinleti sonrası sohbette; Altuğ haklı olarak dac ile ilgili ileriki yıllarda çözemeyeceği dosya formatı konusunda sorun yaşayabilirsin dediği için vazgeçtim. Dac, phono katı powerı ayrı almak daha mantıklı olacak gibi ilerisi için.

Hoparlörümle hangisi uyuşur bilmiyorum, ne hoparlörü alıp götürme şansım nede amfileri alıp eve getirip demo etme şansım var.

Bu yüzden saçma sapan gel gitler yaşıyorum. :) Luxman amfileri dinlemiş değilim. :)

Ayrı parçalar kullanmak upgrade yapmayı kolaylaştırır bu bir gerçek, tek parça cihaza nazaran bu konu başlığında ayrı cihazlar avantaj sağlıyor. Ancak esnek platformlar üzerine kurulan bir takım cihazlarda kendi üzerlerinde upgrade yapmaya veya gelişime açık oluyor.

Hoparlörünüz ile (hatta sizin kendi mekanınızda) dinlemeden burada önerilen tüm cihazlar havada kalıyor. Bu öneriler benimkilerde dahil sadece dinleti öncesi kısa liste hazırlamak için kullanılabilir.

Paylaşmak istermisiniz bilemedim ama hoparlörünüzün marka modeli belki öneriler için yardımcı olabilir daha nokta atış öneriler gelebilir.

Piyasada o kadar çok marka model var ki hepsini dinlemek zaten mümkün değil bu sebeple en azından yakın olunan veya sesi hoşunuza giden cihazlar hangileri tespit etmeniz lazım, yoksa dipsiz kuyuda kaybolur gidersiniz :)

Benim önerim öncelikle hoparlörünüzün özelliklerini/yeteneklerini iyi tanımlamanız. Hangi noktalarda güçlü, nerelerde zayıf nerelerde iyileştirme gerekiyor v.s. Gibi güzel bir analiz yaparsanız diğer bileşenler için size gayet iyi yol gösterebilir. Buna örnek vermem gerekirse, hoparlörünüzün yatay ve dikeyde sahne oluşturma kabiliyeti iyi ama derinlik ve 3d konusunda yazıf olabilir buna göre seçeceğiniz cihaz bu özellikleri tekrarlamamalı, yine büyük sahne oluşturan bir cihaza ile oluşacak eşleşme yapaylığa doğru kayabilir ama derinliğe ve 3d ye odaklanman bir cihaz tam uyum sağlayabilir veya tonal olarak olması gerekenden daha soğuk çalıyorsa eşleştireceğiniz cihazlar bu eksiklikleri kapatacak cihazlar olmalı nötral veya bir miktar sıcak tarafta bir cihaz daha doğru sonuç verebilir. Yine örnek olarak hoparlörünüzün bas definisyonu iyi ama kontrolü zayıftır sizin aramanız gereken cihaz bu kontrolü arttıracak bir cihaz olmalıdır. siz yine aynı karakterde cihaz alımı yaparsanız sorunlarınız artar ve hiçbirine çare bulmamış olursunuz. Temel olarak "bence" eşleşmeye başlangıç nasıl olmalıyı umarım anlatabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 8 Mart 2015; 12:29:59 >

• Kolonların özelliklerini aşağıda paylaşıyorum, multi driver bir kolon hem stereo performansı hem de sinema performansı bana göre yüksek bir kolon. Hangi amfiyle en iyi eşleşme gerçekleşir onun arayışındayım. Mutlaka bir çok amfi ile eşleme yapılmıştır ancak benim mekanımda benim şartlarımda bana nasıl bir ses verecek ve hangi amfi ile eşlersem daha iyi sesi alırımın peşindeyim ama malum yukarıda da bahsettiğim gibi ne kolonları alıp götürme, nede bir çok amfi modelini alıp evimde deneme şansım var.

Şöyle şıkır şıkır çaldıracak bir amfiyi inşallah tez zamanda bulurum.

Alternatiflerim;

Aynı marka ve model Pre-power ve diğer bağımsız ekipmanlar

Entegre amfi ve geriye kalan diğer ekipmanlar

Farklı marka ve modellerde power amfi ve pre amfi, diğer ekipmanlar

Ev ve araba alırken hepsini sattığım için elimde iki kanal primare a34.2'den başka hiç elektronik ekipman yok. Yani bu işe sıfırdan başlıyorum.
    Ufak tefek tecrübe kırıntıları olmasına rağmen çok alternatifli bir hobi olduğu için doğru seçimleri yapmak ve sonuca ulaşmak biraz zaman alacak gibi.

Kolonlarımda aynı zamanda sinema altyapısı da var. İyi bir eşlemeyle her türlü iyi sonuçlar alınabileceğini düşündüğüm bir takım.

Design

6-driver, 3-way floorstanding

Crossover

3rd-order electro-acoustic at 2.0 kHz; 2nd-order electro-acoustic at 230 Hz (bass drivers)

Frequency Response On-Axis

±2dB from 39 Hz - 45 kHz

Frequency Response 30° Off-Axis

±2dB from 39 Hz - 20 kHz

High Frequency Driver

25-mm (1 in) P-Be™ dome, ferro-fluid damped / cooled, rear damping chamber with ARB™ fins and integrated heatsink, dual super-neodymium ring magnets, die-cast heatsink chassis, IMS/SHOCK-MOUNT™

Midrange Frequency Driver

178-mm (7 in) Co-PAL™ cone, ferro-fluid damped / cooled, ATC™ chambers, 38-mm (1-1/2 in) dual-layer voice-coil, super-neodymium ring magnets, AVS™ die-cast heatsink chassis, IMS/SHOCK-MOUNT™

Low Frequency Driver

Four 178-mm (7 in) mineral-filled polypropylene cones, overmolded NLC™ surrounds, 38-mm (1-1/2 in) four-layer long-excursion voice-coils, massive hard ferrite magnets, AVS™ die-cast heatsink chassis, IMS/SHOCK-MOUNT™

Low Frequency Extension

24 Hz (DIN)

Sensitivity Room / Anechoic

92 dB / 89 dB

Impedance

Compatible with 8 ohms

Suitable Amplifier Power Range

15 - 500 watts

Maximum Input Power

250 watts

Weight

202 lbs. (91 kg) pair

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by@li -- 8 Mart 2015; 12:56:25 >

• Ali bey
    kolonların marka/modelini merak ettik
  • bodrum25 kullanıcısına yanıt
    Ben buldum ama ali bey açıklar herhalde. :)))

Edit:marka modeli yazmıştım ama şık olmaz diye değiştirdim mesajı.ali bey kusura bakmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi htokyay -- 8 Mart 2015; 13:53:25 >
  • asukrumercan A kullanıcısına yanıt
    Bu sesi bu parayı verince duyabiliyorsunuz, sadece dinleme bazında da anlamlı. Acı ama gerçek.
  • Ali abi paradigm dan vaz geçmez

Paradigm sa aldığı hoparlör kesinlikle signature. Serisinden. Dir altını almaz bu saatten sonra

Ben alacak olsam en ust serisini alırdım

• Ali dün hoparlörlerin ile ilgili konuşmuştuk ama gene hayırlı olsun demek isterim.

Bu amfiyi de listene ekle istersen bakarsın biryerlerde rastlarsın.Ben ikisinin mükemmel ekleneceğini düşünüyorum.

McIntosh Club-Guç, Kalite, Tasarim, Teknoloji ve Zerafetin Birlesimi-Yeni konu

• Hepinize tskler :)

Altug pass uzun suredir takibimde ama hiç satışta gormedim :(

• Extreme de Classe CP700 ve CAM300 vardı ikinci el satılmadıysa bir bak istersen ...
     McIntosh Club-Guç, Kalite, Tasarim, Teknoloji ve Zerafetin Birlesimi-Yeni konu

• HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    Su güzelige

Bak

Fetishist olduk yaw

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.