Şimdi Ara

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Eğitimleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
128
Cevap
3
Favori
13.880
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Egitime 500 liradan fazla vermeyin doldu artık benden soylemesi
  • Pazartesi günü benim kurs başlıyor. Yazıldığım dersaneyi pek gözüm tutmadı. Yangın eğitimi, ödediğim ücrete dahil mi, ayrıyeten verecekler mi ne olacak belli değil, sorduğumda mem küm ettiler.. Kesin papaz olacam heriflerle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darkness

Hizmet almayan işletmelere yönelik bu ceza, tespit edilen her nakliye başına mı, veya yıllık mı? TMGD çalıştırılması için ne kadar zorlayıcı bir ceza olduğunu anlamaya çalışıyorum da.. İki kere girdim sınava, ikisi de hüsran.. İş bulabileceksek ona göre vakit ayırıp ders çalışalım.

Merhaba,

Yönetmelik kapsamındaki faaliyetleri gerçekleştiren işletmelerin, ADR Bölüm 1.8.3’te yer alan hükümlere göre tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etmesi veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alması zorunludur.

Yönetmeliğin 28 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (ğ) bendine göre idari para cezası karar tutanağı düzenlenen işletmeye, ihlali düzeltmesi için 30 (otuz) gün süre verilir. Bu sürenin sonunda Bakanlığa ait U-Net Otomasyon sistemi üzerinden yapılacak denetimlerde, ihlal giderilinceye kadar aynı işletmeye her ay tekrar idari para cezası uygulanır.

* Bu madde değişiklik ile eklenmiştir. 30 gün içerisinde TMGD ile anlaşması gerekir veya her 30 günde bir 3114 TL ceza alacaktır.

Yönetmelikteki cezaları incelerseniz taşıma başına cezalarda bulunmaktadır. Gönderen şirket, taşıyan şirket ve sürücü de bu cezaları alabilmektedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: michael j fox

İptal edilme ihtimali olan soru var mı? 65 le kaldım.

sorular açıklanmadığı için bir fikrim yok. sorular açıklanırsa netleşir.
  • Merhaba Arkadaşlar,

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD), ülkemizin 2010 yılında ADR’ye “Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması”na taraf olması sonucunda ortaya çıkan yasal bir zorunluluktur.

Karar Sayısı : 2009/15454 - 30/11/2005 tarihli ve 5434 sayılı Kanunla katılmamız uygun bulunan ekli “Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması”na katılmamız; Dışişleri Bakanlığının 22/5/2009 tarihli ve HUMŞ/1156 sayılı yazısı üzerine, 31/5/1963 tarihli ve 244 sayılı Kanunun 3 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 8/9/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

22 Mayıs 2014: Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: TMKTDGM-01)

Bu Tebliğin amacı, tehlikeli maddeleri; taşıyan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan işletmelerin yaptıkları işlemleri, insan sağlığına, diğer canlı varlıklara ve çevreye zarar vermeden, güvenli bir şekilde taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalar ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında yapmaları için işletmelere yardımcı olmak amacıyla istihdam edilecek veya hizmet alınacak tehlikeli madde güvenlik danışmanlarının (TMGD) nitelikleri, eğitimleri ve belgelendirilmeleri ile görev, yetki ve sorumluluklarına dair usul ve esasları düzenlemektir.

Tebliğe buradan ulaşabilirsiniz.

TBMM: 10 Şubat 2015, Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşmasını Tadil Eden Protokole Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar ve ilgili mevzuat hükümleri kapsamında, tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde işletmelerin yaptığı işlemleri çevreye ve insanlara zararsız ve güvenli bir şekilde yapmaları için işletmelere yardımcı olmaktır.

TMGD'nin görevi nedir?

Danışmanın asıl görevi, işletmenin başındaki kişinin sorumluluğu altında, yapılan işin gereklilikleri kapsamında en uygun araç ve faaliyetleri belirleyip kullanımını sağlayarak, en güvenli yolla bu faaliyetlerin yönetimini kolaylaştırmaktır.

Kimler Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Olabilir?

Üniversitelerin fen ve mühendislik alanlarından lisans veya tehlikeli madde ve güvenlik programı/bölümü ön lisans mezunu olmak.

64 saatlik bir eğitim alıp daha sonra bakanlığın açacağı ilk sınava girebiliyorsunuz.

Eğitim almak isteyen kişiler UDHB tarafından yetkilendirilen eğitim merkezlerinden eğitim alabilirler. * Eğitim almak isteyenler bana ulaşabilirler.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı 2017 Yılı Sınav Takvimi

* 2017 yılı içerisinde yapılacak Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) sınav takviminde değişiklik yapılmıştır. Güncel sınav tarihleri 08 Temmuz 2017 - 09 Aralık 2017 olmuştur.

* Sınavların Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Samsun, Sivas ve Trabzon’da yapılması planlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler: adr, tmgd, dgsa, tehlikeli madde, güvenlik danışmanı

Konu sürekli güncellenecektir. Ayrıca konu içerisinde de güncellemeler yapmaktayım.

* Konu içerisinde ve özelden gelen sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Giuly -- 23 Mayıs 2017; 12:19:17 >

• Merhaba,

Çok güzel bir haber. Bende bunu duymuştum, buraya eklemen çok iyi olmuş.
    Konu ile alakalı bazı web sitelerinde sınavların yazılı, bazı web sitelerinde ise çoktan seçmeli test şeklinde olacağı yazıyor.
    Bu konu hakkında bir bilgin var mı?

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: EDROUSS

Merhaba,

Konu ile alakalı bazı web sitelerinde sınavların yazılı, bazı web sitelerinde ise çoktan seçmeli test şeklinde olacağı yazıyor.

Teşekkürler

Merhabalar,

Sınavlar Bakanlık tarafından, test şeklinde yapılmaktadır. 40 soru çıkmaktadır.

Sınavlarda, tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin ilgili uluslararası sözleşme/anlaşma dokümanlarının haricinde başka dokümanların kullanımına izin verilmez.

Söz konusu dokümanların güncel hallerini sınav esnasında bulundurmak adayın sorumluluğundadır. Söz konusu uluslararası mevzuat Türkçe olabileceği gibi İngilizce, Fransızca, Almanca veya Rusça olabilir. Ancak, sınav Türkçe olarak yapılır.

Sınavda ADR kitapları yanınızda bulunabilir.

Tebliğe de bakabilirsiniz. tehlikeli-madde-guvenlik-danismani-egitimi-tebligi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Giuly -- 9 Ocak 2017; 15:45:46 >

• Tehlikeli Maddelerin Deniz Yoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik 29284 sayı ile 03 Mart 2015 Salı günü yayınlanmıştır.

tehlikeli-maddelerin-deniz-yoluyla-tasinmasi-hakkinda-yonetmelik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Giuly -- 9 Ocak 2017; 15:45:21 >
  • Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etme
    GEÇİCİ MADDE 4 – (1) 33 üncü maddede yer alan tehlikeli madde güvenlik danışmanı istihdam etme veya tehlikeli madde güvenlik danışmanından hizmet alma zorunluluğu (Değişik ibare:RG-27/8/2014-29101) 30/6/2015 tarihine kadar aranmaz.

30 Haziran 2015'ten sonra

Karayolu ile yapılan tehlikeli madde taşımacılığını, tehlikeli maddeleri gönderenleri ve bu maddelerin alıcılarını, tehlikeli maddeleri dolduran, yükleyen, boşaltan ve paketleyenleri, maksada uygun teknik özelliklere sahip her türlü taşıt ile taşıma yapan taşımacıları, tehlikeli madde yüklü her türlü taşıtı kullanan sürücü ve operatörleri, işletmecileri ve bu faaliyetlerde kullanılan her türlü taşıt, araç, gereç, paket ve benzerlerini kapsamaktadır.

yukarıda yazanları kapsar.

• Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlanmıştır. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150402-4.htm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Giuly

quote:

Merhaba,

Teşekkürler

Merhabalar,

Sınavlarda, tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin ilgili uluslararası sözleşme/anlaşma dokümanlarının haricinde başka dokümanların kullanımına izin verilmez.

Söz konusu dokümanların güncel hallerini sınav esnasında bulundurmak adayın sorumluluğundadır. Söz konusu uluslararası mevzuat Türkçe olabileceği gibi İngilizce, Fransızca, Almanca veya Rusça olabilir. Ancak, sınav Türkçe olarak yapılır.

selam
    şunu anlamadım, sınav esnasında kaynak dökümanlar yanımızda bulunabiliyor mu,cümleden öyle bir anlam çıkıyor
    ve kursa gitmeden direkt olarak sınava girilebiliyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: ornitolog

quote:

Orijinalden alıntı: Giuly

quote:

Merhaba,

Teşekkürler

Merhabalar,

selam
    şunu anlamadım, sınav esnasında kaynak dökümanlar yanımızda bulunabiliyor mu,cümleden öyle bir anlam çıkıyor

kursa gitmeden paranı almadan böyle bir hak tanınacağına inanmıyorum açıkçası..

• kurs ücretleri hakkında bir fikriniz var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ornitolog

selam

Merhabalar,

ADR Cilt 1 ve ADR Cilt 2 sınavda yanınızda bulunabilir. Bunun dışındaki dokümanların sınava sokulması yasaktır. Kursa gitmeden sınava giremezsiniz. Eğitime katılım zorunludur. İlgili tebliği yukarı da paylaşmıştım. Dileyenler buradan bakabilirler:

• quote:

Orijinalden alıntı: mixerteam

kurs ücretleri hakkında bir fikriniz var mı ?

Eğitim ücretleri 1500-1600 tl'den başlamaktadır.
  • Kurs ve akabindeki sınavı başarı ile tamamlayan katılımcının daha sonra izleyeceği yol hakkında bir bilgi verebilirmisiniz. Yani sertifikayı elde eden bir kişi çalışacağı müesseseyi nasıl buluyor? Hemen işe başlaması mümkünmü? İş ilanlarında pek göremediğim için soruyorum. Belkide bu zorunluluk yeni getirildiği içindir. Cevaba şimdiden teşekkürler.
  • Nasıl bır sektör kı bu ? Herkese gore olmasa gerek ? Nıtelıkler neler mesela ? Oyle sınavdan 70 al gel eğitıme falan bu kadar mı şimdi ?
  • Kurs, sınav tamam ya sonrası nasıl olacak? İşe giriş, işe başlama süreci?

@Giuly
  • bende bugün arastırmaya basladım. kurs ücreti 1850+kdv dediler. bunun yanında yangın söndürme belgesi eğitimi ücretsiz vereceklermiş. normal fiyatı 340 tl imiş. eger olaki kazanamazsan diğer sınav için bi 1850 tl dahamı ödeyecez benim aklımda bu soru var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ivery

bende bugün arastırmaya basladım. kurs ücreti 1850+kdv dediler. bunun yanında yangın söndürme belgesi eğitimi ücretsiz vereceklermiş. normal fiyatı 340 tl imiş. eger olaki kazanamazsan diğer sınav için bi 1850 tl dahamı ödeyecez benim aklımda bu soru var?

hocam bir kurs ile 4 sınav hakkınız bulunmaktadır.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.