Şimdi Ara

fiat uno 70 1,4 2001 ateşleme sorunu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
8.969
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar aracı yeni aldım ve arada istop ediyor. Ustalara gösterdim. Sebebi ateşleme beyni olabilir dediler. işin ilginç olanı ise bu parça tempra tipo unoda kullanılmasına rahmen sıfırı piyasada yokmuş. Yada ben bulamadım.
    Çıkma bakacan dediler.

Bi önerisi veya sorunun başka çözümü var mı?

• mustafa1403 kullanıcısına yanıt
    Digiplex 2 ateşleme beyni tofaşların en dayanıklı parçasıdır,ömürlüktür diyebilirim. Bu yüzden çok üretilmedi ama sıfırı yinede var 750 tl falan,çıkmasını 150 tl ye bulursun. Hiç bulamazsan bile mekanik ateşlemeye çevirebilirsin,motor bloğunda yuvası var kör tapayla kapatmışlar. Distribitör alıp mekanik ateşlemeye çeviriliyor. Bence 1-2 ustaya daha göster sorun gaz ayarında vs. olabilir ateşleme beyni son seçenek bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: caner4141

Digiplex 2 ateşleme beyni tofaşların en dayanıklı parçasıdır,ömürlüktür diyebilirim. Bu yüzden çok üretilmedi ama sıfırı yinede var 750 tl falan,çıkmasını 150 tl ye bulursun. Hiç bulamazsan bile mekanik ateşlemeye çevirebilirsin,motor bloğunda yuvası var kör tapayla kapatmışlar. Distribitör alıp mekanik ateşlemeye çeviriliyor. Bence 1-2 ustaya daha göster sorun gaz ayarında vs. olabilir ateşleme beyni son seçenek bence.

Onerin icin cok teşekkür ederim.
    Sorunun beyin olduğu internetteki araştırmalarim ile örtüşüyor.
    Arada devir göstergesi sapitiyor. 1000 2000 devir arasi araba sirkeleniyor bazen ozellikle kucuk viteslerde
    simdi bir yerde cikma buldum hafta sonu takıp deniyecegiz. Aldigim arac 60 binde gecen yila ladar hep benzinle binilmis. Bir yıldir tüp ile kullanılıyor. 2001 model.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: mustafa1403

quote:

Arada devir göstergesi sapitiyor. 1000 2000 devir arasi araba sirkeleniyor bazen ozellikle kucuk viteslerde
    simdi bir yerde cikma buldum hafta sonu takıp deniyecegiz. Aldigim arac 60 binde gecen yila ladar hep benzinle binilmis. Bir yıldir tüp ile kullanılıyor. 2001 model.

Rica ederim.
    Ateşleme bobini ve beyine giden volan sensörü arızaları bahsettiğiniz silkelemeyi ve stop etmeleri yapar. Dediğim gibi beyin en zor bozulan parçadır,diğerlerini kontrol etmekte fayda var.
    Çıkmacıyla anlaştın mı bilmiyorum ama geri iade garantisiyle alsaydın daha iyi olurdu. Bu arada aracın üzerindeki digiplexin parça kod numarasına bak yani uno için olanını al. Tempranın tiponun ve unonun digiplexleri farklıdır. Örneğin tiponun beyinini tempraya takarsın çalışır ama aşırı ısınma yapar buda bozulmasına sebep olabilir.
    Beyin uyduramazsan önceki mesajda da belirttiğim gibi tofaş distribitör al ateşlemeyi elektronikten mekaniğe çevir,kafan rahat binersin.Ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
    Geçmiş olsun

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mustafa1403

quote:

Rica ederim.
    Ateşleme bobini ve beyine giden volan sensörü arızaları bahsettiğiniz silkelemeyi ve stop etmeleri yapar. Dediğim gibi beyin en zor bozulan parçadır,diğerlerini kontrol etmekte fayda var.
    Çıkmacıyla anlaştın mı bilmiyorum ama geri iade garantisiyle alsaydın daha iyi olurdu. Bu arada aracın üzerindeki digiplexin parça kod numarasına bak yani uno için olanını al. Tempranın tiponun ve unonun digiplexleri farklıdır. Örneğin tiponun beyinini tempraya takarsın çalışır ama aşırı ısınma yapar buda bozulmasına sebep olabilir.
    Beyin uyduramazsan önceki mesajda da belirttiğim gibi tofaş distribitör al ateşlemeyi elektronikten mekaniğe çevir,kafan rahat binersin.Ben elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
    Geçmiş olsun

daha alıp verdiğim birşey yok cumartesi gideceğiz bu dediklerini ustama anlatacam bakalım nediyecek.

• caner4141 kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Benim uno 70 sxie digiplex hata verdiği için değiştik. Ama sürekli 3000 devirde silkeliyor. Devre dışı yapıp düz ateşlemeye çevirmek için distribütör aldık düz bobin aldık. Tam bağlantısını besceremedik. Yardımcı olabilir misin?

• İe derken ?

Araç karbiratörlüyse yardımcı olurum ama enjeksiyonluysa birsey diyemem.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sxie araç çalışmıyor ateşleme yapmıyor bu digiplex arızası ise mekanik ateşleme nasıl yapılır

• Aynı sorun bendede var marşa basınca ateşleme yapmıyor.Kısacası araba çalışmıyor...

• Arkadaşlar sorun beyin değil. Sorun fiatin kalitesiz sigorta kutusu. Arac kablolarinin hepsinin buluştuğu yer olan sigorta kutusunun lehimleleri zamanla çatlıyor ve temassızlik arabada sacma sorunlara sebep vermektedir. Ve ustalar beyin diyip çıkıyor beyinde değişmiş olsa ayni sorun devam ediyor. Ama sigorta kutusunu elden gecirip tekrar lehimleri isitip yenilerseniz tum sorunlar gidecektir. Bu islemi iyi bilen bir elektrikciye yaptırabilirsiniz.

• Benim sorunum digiplex den değil krank mili sensöründen kaynaklanıyormuş değiştirince düzeldi ve araba çalışdı..

• quote:

Orijinalden alıntı: kamban

Benim sorunum digiplex den değil krank mili sensöründen kaynaklanıyormuş değiştirince düzeldi ve araba çalışdı..
    Gerçekten cok sevindim. Biz onuda değişmiştik sorun geçmemişti.
    Almanyadan beyin getirttim gene sorun geçmedi. Lehim kutusu zahmetli ama bu sorunu duzeltecegi ve arabanızın uzun süre sorunsuz severek binmenize vesile olacagini dusunmekteyim. Bu sorunu olanlar bu dedigim mevzuya uzak kalmasin elektrikciler ugrasmak istemez masakatli bir is diye.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.