Şimdi Ara

fan sesi çekilmez noldu nası düzelir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    512 ddr ram
    asus a7v8x anakart
    80 gb hdd
    tv kartı
    ses kartı
    dvdrw
    cd sürücü
    kart okuyucu
    1 ay önce kazara bios a girdim ve orda sanırım hız ayarlarıyla ilgili bi yeri tıkladım,sonra pc windows ekranına geçemedi bi türlü daha sonra deneme yanılma yöntemleriyle bios da bazı ayarlarla oynayıp format atabilecek duruma getirdim,bazı tanıdıklarım anakart yanmıştır dedi kimisi hdd de sorun çıkmıştır dedi,kimisi işlemcin gitmiş olabilir dedi xp ekranına geçemeyince ,ama bi şekilde düzelttim ve format attım ,ancak sistemim sorun çıkarttıgnda kasayı açmışken temizlik yaptım,toz aldım sildim ,bütün fanları ancak ondan sonra kasa fanı mı denir neyse işte o fanda şu anda acayip bi sesle çalışıyor daha önce normaldi.fanı ters takmış ta olamam sanırım,işlemcinin üstündeki fana yakın bi yerde kasanın içine dogru üflüyor işte tam yeri güç girişinin hemen altında bi yerde sanırım kasa fanı deniyor ona ,çalıştırmamayı denedim soketin baglantısını çıkarıp buseferde sanki donmalar başladı gibi ,1 gün fansız çalıştı ,ses gitti ama bu seferde nolur nolmaz diyerekten tekrar bagladım,sizce bu ses artışı nedendir,temizlikten sonra pc daha sessiz çalışır sanarken tam tersi yaşanıyor.sizce bu fanı devre dışı bırakayımmı sürekli,yada ses sorunu neden çıkmış olabilir.ayrıca bios ayarlarımın düzgünlügünden şüpheliyim.illaki bi teknik servise gitmem şartmı ,nakit sıkıntım var bu aralar.bios tan ve bu fanın oldugu bölgenin fotolarını gönderebilirim.buraya yada msn ye.sedosude@hotmail ,yardımlarınızı bekliyorum.

• fan temilyim derken daha bi kirletmiş olabilirmisin fanı devre dışı bırakman doğru diil ve ayrıca bios u default hale getirebilirsin böyle bir seçenek olması lazım
  • fanı kirletmek nası oluyor yani?.çıkardım kasadan fanı zaten çok basit çıkıyor,sonra soketten çıkardım 4 vida ile tutunuyor kasaya.
    daha sonra süpürge ile tozları alıp pervane nin altını üstünü sildim,geri taktım,kasayı kapattm.
    ancak şöyle bi durum var kasa bu sesle çalışırken fanın hava girişi yada çıkışı nası derseniz işte elimle kasaya bastırınca bu ses biraz azalıyor.dışardan fanın oldugu bölüme dogru bi baskı yapınca yani.böyle de bi durum var.4 vida da normal bi şekilde sıkılı durumda.
  • fan biryerlere sürtüyor ben ses kesmek için fanı yağlamıştım gülceksiniz ama cidden işe yaradı ses kesildi senin fan süretüyor derken dönen haraketli ksımları benim başıma gelen olayla benzer sanırım ben bu şekilde hallettim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi opr -- 4 Kasım 2006; 15:03:51 >
  • Arkadaşım,o fan egzost fanıdır ve normalde dışarıya doğru üflemesi gerekir.Mantık olarak kasanın önünden giren taze hava psu fanı ve egzost fanı tarafından dışarı atılır.Fan yönünü düzelt ve tekrar dene.Bu arada kasanın ön tarafında yer varsa 120mm bir fan takıp 7 volt çalıştırırsan sistemin rahatlayacaktır.Kolay gelsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.