Şimdi Ara

M2 SSD Samsung 850 evo vs Intel 600p

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 250 gb m2 ssd almayı düşünüyorum yakın zamanda. Samsung'un bu konuda çok iyi olduğunu biliyorum fakat intel hakkında bir fikrim yok. Okuma hızı baya yüksekmiş fakat herşey hız değil tabi ki. Kalite, dayanıklılık, uzun ömür açısından bakınca bu iki markadan hangisini önerirsiniz acaba? Fiyatları hemen hemen aynı gibi.

• İntel'in ssd'leri iyidir. Daha çok server pazarına hitap eden ürünler yaptığı için dayanıklı ve uzun ömürlü olarak bilinirler.

Sorunuza gelince hangisi ucuzsa onu alın samsung da iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nacker -- 1 Şubat 2017; 23:31:21 >
  • İki ürün aynı klasmanda değil.

Intel'de NVMe kontrolcü var ve PCIe 3.0 X4 veriyolunu kullanıyor.

Samsung ise SATA veriyolunu kullanır.

Hangi anakart ile kullanacağınız önemli. İşlemcinizde 20 adet iş hattı yoksa ve bir adaptör yardımı ile SSD'yi kullanırsanız grafik kartınız X8 hızında çalışır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de takipteyim bu konuyu, notebookumda 512GB Intel 600P kullanıyorum.

M2 SSD  Samsung 850 evo vs Intel 600p
  • quote:

Orijinalden alıntı: -dehşet-

İki ürün aynı klasmanda değil.

Intel'de NVMe kontrolcü var ve PCIe 3.0 X4 veriyolunu kullanıyor.

Samsung ise SATA veriyolunu kullanır.

Hangi anakart ile kullanacağınız önemli. İşlemcinizde 20 adet iş hattı yoksa ve bir adaptör yardımı ile SSD'yi kullanırsanız grafik kartınız X8 hızında çalışır.

Samsung hem sata hemde pci modelleri kullanir . 850 evo m.2 sata arayüzlü , 950 de pci arayüzü kullanir . Kendimde sm951nvme kullaniyorum . Adaptör ile ekran karti slotuna takildiginda biraz daha hizli calisiyor , ama normal pci x4 slotunada takilabilir . Yada anakartta uygun 32GB/s lik m.2 slotu varsa oraya takilir , genelde bu slotu ultra m.2 adi altinda pazarliyorlar . Ekran karti x16 kalir bu durumda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trumpet -- 2 Şubat 2017; 0:58:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yardımınız için teşekkürler arkadaşlar. Fakat bu iki ürünü kıyaslamak çok doğru değil anladığım kadarıyla. Eğer bilgisayar PCIe 3.0 X4 destekliyorsa intel 600p'nin rakibi samsung 960 evo ürünü var. Samsung'un okuma ve yazma hızı daha yüksek fakat fiyatı da yüksek.
  • ıntel her zaman hızlıdır ayrıca iyi markadır.
  • M2 SSD Samsung 850 evo
  • Sevgili arkadaşlar, bir sorum olucak elimde m2 ssd intel 600p 256gb var,

anakartım msi gaming z270 m7, bu anakartta otomatik raid yapma vs özellikler var diye okudum,

sorum şu, elimde SanDisk Ultra II 240GB SATA III ssd var,

bu iki ssd'yi raid yapabilirmiyim ?
  • Samsung 960 evo vs Intel 600p karsilastirmasinda Samsung kiyaslanamayacak sekilde onde cikar

http://ssd.userbenchmark.com/Compare/Samsung-960-Evo-NVMe-PCIe-M2-500GB-vs-Intel-600p-Series-NVMe-PCIe-M2-512GB/m204072vsm168978

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Caralis C kullanıcısına yanıt
    Anlıyorum samsung hız olarak baya önde haklısınız. Fakat şöyle bir durum var. Amazon.de sitesinde samsung 960 evo 250 gb 540 tl'ye, intel 600p 500 gb 660 tl'ye geliyor yaklaşık. Her ne kadar 250 gb şimdilik işimi görsede uzun vadeli düşündüğüm için 500 gb daha iyi olacaktır. Bu durumda hangisini seçmek daha mantıklı olur acaba.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Intelin fiyati cazipmis, nerdeyse 2 kati kapasiteyi cok az bir farkla sunmus. Ben de kararsiz kalirdim acikcasi. Eger performans benim icin cok cok kritik degilse intel alirdim sanirim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bmw.

Sevgili arkadaşlar, bir sorum olucak elimde m2 ssd intel 600p 256gb var,

anakartım msi gaming z270 m7, bu anakartta otomatik raid yapma vs özellikler var diye okudum,

sorum şu, elimde SanDisk Ultra II 240GB SATA III ssd var,

bu iki ssd'yi raid yapabilirmiyim ?

Yapamazsın. Eşit hız ve özelliklerde olmak zorundalar.
  • arkadaşlar 3 seçenek var önümde:

-512gb intel 600p

-500gb samsung 850evo

-250gb samsung 960evo

alacağım ssd dışında 1tb hdd var sadece. o yüzden ssd depolaması da önem kazanıyor.

yorumlarınızı bekliyorum.

• Omara kullanıcısına yanıt
    Intel 600p ve Samsung 960 Evo NVME ssd modeli. Anakartnızda buna uygun yuva olması lazım veya PCIE x4 adaptör ile kullanabilirsiniz.

Samsung 850 evo ise SATA SSD.

NVME SSD'ler SATA olanlara göre oldukça yüksek okuma ve yazma hızlarına sahip.

Samsung 256GB 950 Pro kullanıyordum. Karşısında da RAID 0 olarak 2 adet Sandisk Ultra II SATA SSD kurmuştum.

Samsung 950'yi sattım ve SATA SSD'ye geri döndüm.

Kullanım amacınız da önemli ama genel olarak günlük kullanımda (genel programlar, oyun vb.) normal bir kullanıcı NVME yüksek hızları pek birşey anlam ifade etmiyor.

SATA SSD'lerin hızı yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 23 Mart 2017; 13:30:59 >
  • oup59 kullanıcısına yanıt
    msi b150i gaming pro ac kullanıyorum hocam. bildiğim kadarıyla nvme desteği var.

kullanım amacım günlük işler ve oyun oynamak hocam. aslında 850evo ve 600p arasında pek fiyat farkı yok. 600p'ye daha sıcak bakıyor gibiyim şu anda.

Anakartınızda yuva var. Direk kullanabilirsiniz. Ama pratikte pek bir faydasını görmeyeceksiniz. Hevesinizi alın hocam :)
  • ge62vr 6rf apache pro kullanıyorum 500 gb üstü ssd önerilerinizi bekliyorum teşekkürler
  • oup59 kullanıcısına yanıt
    hocam pratikte faydasını göremeyecek olsam da 600p tercih etmemeli miyim sizce? şu an seçenekleri ikiye indirdim. 500gb 850evo ve 512gb 600p.

Hocam
    Intel 512GB 600p 1775 MB/s okuma ve 560 MB/s değerlerine sahip

RANDOM READ : 128,500 IOPS
    RANDOM WRITE : 128,000 IOPS

Samsung 850 Evo 540 Mb/s okuma ve 520 Mb/s yazma değerlerine sahip
    RANDOM READ : 98,000 IOPS
    RANDOM WRITE : 90,000 IOPS

Teknik olarak 600p tabiki daha üstün. Benim söylemek istediğim günlük kullanımda bu performans çok hissedilmiyor.

Büyük boyutlu dosya aktarırken, Photoshop, video editleme, dosya yükleme, program açılışı vb. alanlarda aradaki farklar milisaniye ile birkaç saniye arasında olacaktır.

Aradaki fiyat farkı önemli. Vereceğiniz fark ile bu avantajı kullanma istek/ihtiyacınıza göre karar size kalmış.

Benim kullandığım 256GB Samsung 950 Pro 2300 Mb/s okuma ve 954 Mb/s yazma değerlerine sahipti. Söylediğim avantajlardan yararlanabilmek adına Sandisk Ultra II diskleri de RAID 0 yaptım (kabaca hızları 2 kat oluyor).

Sonra da SATA SSD'ye döndüm tamamen. Hevesimi aldım yani :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oup59 -- 23 Mart 2017; 15:43:6 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.