Şimdi Ara

M.T.O.K, MTOK lar Hakkında Herşey ,,,mtok (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
307
Cevap
5
Favori
66.879
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: s-topmark

Topic'i baştan sona okudum ve inceledim.Her iki görüş için de çok yerinde gerekçeler var.Ben de bir Anadolu Teknik Lise öğrencisiyim.Normal bir Anadolu Lisesi'nin gördüğü bütün dersleri tam anlamıyla,fazlasıyla ve hakkıyla görüyoruz.Türevi, integrali, limiti, logaritmayı,karmaşık sayıları, organik bileşikleri, aromatikleri,ışık teorilerini,atom teorisini, genetik mühendisliğini, Tanzimat-Servet-i Fünun-Milli Edeb. dönemlerini ve aklıma gelmeyen tüm 2 konularını ve ayrıca haftada 16 saat alan derslerini alıyoruz.Bir Anadolu Liseli Lys-1 ve Lys-2 den ne kadar net çıkartıyorsa biz de çıkartıyoruz.Hatta dershanede 1. olan kişi stajını dershanede yapıyor görünen ve staj sürelerinde dershanede ders çalışan bir Meslek Liseli.2 sene önce okuldan Boğaziçi Böte ve Odtü Böte dahil olmak üzere 17 kişi 4 yıllık lisans programına yerleşti.Geçen sene de 2 kişi Bilgisayar Müh.(Müh. Fak.), 1 kişi Jeoloji Müh. , 1 kişi Orman Müh. , iktisat,işletme, halkla ilişkiler,biyoloji gibi bölümlere giden kişiler oldu.Yani bunun yok Meslek Lisesiymiş yok Fen Lisesiymiş tartışmasını yapmaya gerek yok.Ama M.T.O.K programlarının YGS'den almasına ben de anlam veremiyorum.Mutlaka Müh.Fakültelerinden mezun olanlardan bir farklarının olması lazım.Ayrıca Müh.Fak.'de okuyan birkaç kişiyle aynı ortamda çalışabilme fırsatını yakaladım stajımda.İşletim sistemi dahi kurmayı bilmeyen bir mühendisten nasıl program yazmayı bekleyebilirsin ki.Tabi bu tüm mühendisler için geçerli değil.Benim karşıma çıktı bir tane.Yani işini iyi yapıp-yapmamak mezun olduğun liseye bağlı değil.Ama Teknik Liseleri bu kadar da kötülemenin anlamı yok.Hiç olmazsa Anadolu Teknik Lisesi öğrencilerini net bir çizgiyle ayırın.Zaten bizim de en büyük sıkıntımız o.Aynı okulda 4 lise birden!Öğretmenler sınavları düşük gelen öğrencilere siz Anadolu'sunuz daha çok çalışmalısınız diye uyarılarda bulunuyorlar;ama düzlerle aynı okulda eğitim gördüğümüzü,aynı kantinden yiyip içtiğimizi unutuyorlar.Yani demek istediğim ayrıcalığa gelince siz eşitsiniz ayrıcalık yapamayız olayı.Neyse ki sesimizi duydular da Anadolu Teknik için yeni bir bina yapılıyor.Gerçi biz görür müyüz bilmiyorum.En iyisi siz herkesi aynı kefeye koymadan değerlendirin.Teşekkürler,iyi forumlar...

Bilincli insan böyle oluyor demekki.

• Mesajım bulunsun :)
  • selamlar,
    arkadaşlar ben endüstri meslek lisesi bilgisayar bölümü öğrencisiyim .benim okulumdan gelen okul puanım şimdi 0.15 'mi yoksa 0.12 ilemi çarpılıcak bi yerde başka bir yerde başka yazıyorr.(diyelimki 0.12 ile çarpılıyo ben Bilgisayar Müh.(MTOK) değil de İnşaat müh.(MTOK) tercih edebilirmiyim yani benim bölümüm dışında bir mühendislik??? ) Bide 2011 de yeni açılıcak teknoloji fakülteleri konusunda bilgisi olan varmı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Müh.Eray

selamlar,
    arkadaşlar ben endüstri meslek lisesi bilgisayar bölümü öğrencisiyim .benim okulumdan gelen okul puanım şimdi 0.15 'mi yoksa 0.12 ilemi çarpılıcak bi yerde başka bir yerde başka yazıyorr.(diyelimki 0.12 ile çarpılıyo ben Bilgisayar Müh.(MTOK) değil de İnşaat müh.(MTOK) tercih edebilirmiyim yani benim bölümüm dışında bir mühendislik??? ) Bide 2011 de yeni açılıcak teknoloji fakülteleri konusunda bilgisi olan varmı ?

1.) 0,12 ile carpılacak

2.) Ösym tablo6b2 ye bak . ve bakarken anlamaya calış. sadece bilgisayar ve elektronik tercih edebilirsin. Başkasını yazıpda kazansan bile gidemezsin. Mekatronikde vardı ama emin değilim Tablo6b2 ye bak anlarsın.

3.) Mersinde açılabilir. En az 3-5 ünide daha acılır bence

4.) Son olarak bence okulu stajı bırak otur Mat1 ve fen calış.

• peki anadolu meslek liselerinin aobpleri kaçla çarpılacak
  • slm arkadaşlar ben çok programlı lisesi elek.elektronik.bölm. öğrencisiyim. enerji sistemleri mühendisliğine gitmek istiyorum gide bilirmiyim.birde okul birinciliğim var yani okul birinciliği ile gide bilirmiyim.enerji sis.mühen. cevap verirseniz sevinirim .

e mail: genclikdunyasi25@hotmail.com

"ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER"
  • arkadaşlar yine bir sorum olacaktı. bu seneki YGS sınavı Sizce nasıldı.zormuydu kolaymıydı.bence meslek liseliler bu sınavda döküldü.yorumlarınızı bekliyoruz.meslek lisesi öğrencileri düşük puan alırsa MTOK puanları düşermi.
  • @mc leopard
    Puan kırılması konusunda ne yazıkki kılavuzun tamamını iyi bir şekilde okumamışsın yada okuduğunu anlamamış , insanları eksik ve yanlış yönlendirmişsin.
    1) Kısaca Açıklamak Gerekirse Teknoloji Fakültelerinin 2 tür kontejanı vardır.

a) Mesleki Teknik Okul Kontejanı( Teknik, Anandolu Teknik Endütri vb.,)
    b)Genel kontejan.

Açıklayacak olursak Bu kontejan türlerinden;

a)MTOK
    MTOK Teknoloji Fakültelerinin açılmasının başlca sebebi olan Meslek Liselilerin üniversite okuyabilmesine olanak sağlamak için oluşturulmuş bir kontejan türüdür. Bu kontejanı tercih ederken meslek liseli bir kişinin alan uyuşmasını bakılır. Bir meslek liseli MTOK larda kendi alanından bir kontjanı tercih etmesi durumunda hangi tür Meslek Lisesinden mezun olursa olsun puanı 0,15 ile çarpılır. Örnek vermek gerekirse EML Bilgisayar Yazılımdan mezun olmuş bir kişi Sakarya MTOK Bilgisayar Mühendisliğini seçtiğinde puanı 0.15 ile çarpılacaktır. Bu kontejan türündeki programlara GENEL liseler ve alanları dışındaki bir MTOK programına ANADOLU TEKNİK- TEKNİK , EM liselerinden mezun olanlar tercih bildiremezler.

b) Genel Kontejan

Teknoloji fakülterlerindeki bu kontejan türünü genel liseler ve bunun yanında diğer meslek liselerinden ayrıcalıklı olarak ANADOLU TEKNİK ve TEKNİK liseliler 0.15 paun katsayısı ile tercih edebilirler. Bu durum diğer meslek lisesi türlerinden mezun olmuş olnlara bir haksızlıktır. Herhangi bir genel liselinin girdiği Teknoloji fakültesindeki alana EM liseli o puanı yapmasına rağmen giremiyorsa bunun pekte mantıklı bir açıklaması olamaz.

@mc leopard
    Arkadaşım senin karıştırmış olduğun nokta şu. Sen diyorsunki EML den mezun olan biri MTOKlarda kendi alanında bile tercih yapsa puanı 0.12 ile çarpılır. Bu çok yanlış ve mesnetsiz bir söylem. Zaten meslek liseli biri alanı dışında bir program seçerken puanı 0.12 ile çarpılıyor. Birde kendisi için açılımış kendi alanındaki bir programda böyle bir puan kırılmasının olması saçma olur. Olayın doğrusu bu şekildedir. Anasayfadaki yazını değiştirmen insanları yanlış yönledirmemen açısından faydalı olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acr -- 4 Nisan 2011; 12:13:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mc_Leopard

quote:

Orijinalden alıntı: Müh.Eray

selamlar,

1.) 0,12 ile carpılacak

2.) Ösym tablo6b2 ye bak . ve bakarken anlamaya calış. sadece bilgisayar ve elektronik tercih edebilirsin. Başkasını yazıpda kazansan bile gidemezsin. Mekatronikde vardı ama emin değilim Tablo6b2 ye bak anlarsın.

3.) Mersinde açılabilir. En az 3-5 ünide daha acılır bence

4.) Son olarak bence okulu stajı bırak otur Mat1 ve fen calış.

arkadaşım
    bilgisayar öğretmenliğini tercih etmen durumunda puanın 0,21 ile
    kendi alanına giren yazılım, elketronik, bilgisayar mühnedisliklerinin MTOK programlarını tercih etmen durumunda puanın 0,15 ile çarpılacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: furpoy

slm arkadaşlar ben çok programlı lisesi elek.elektronik.bölm. öğrencisiyim. enerji sistemleri mühendisliğine gitmek istiyorum gide bilirmiyim.birde okul birinciliğim var yani okul birinciliği ile gide bilirmiyim.enerji sis.mühen. cevap verirseniz sevinirim .

e mail: genclikdunyasi25@hotmail.com

"ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER"

Ağa puanlar elbette düşerde cıkarda. Ona fazla takılmamak lazım. Bazı bölümlerde +- 10-50 arası bi oynama olur.

Bu arada metalurjiye gidemezsin malesef . O sogutma klima döküm v.s dallarından alıyor. Ösym klavuzunu incele daha önce önerdiğim sayfadan
  • @acr

hocam tablo6b2 deki açıklamaya takıldım . Ben buradan tam olarak anladığım şey şu: Meslek lisesinde Tek ve Ateklerin Aobpsi 0.15 ile diğer tüm adaylar 0,12 ile carpılacak. Alttaki resimde de tam olarak bundan bahsetmiş gibi. Biraz daha aydınlatırsanız çok iyi olur. Şayer EML lerinde 0,15 ile carpılması çok daha iyi bişey .

M.T.O.K, MTOK lar Hakkında Herşey ,,,mtok
  • bende 11.sınıf anadolu teknik lisesi öğrencisiyim.okulda lys konularının hepsini işliyoruz ve LYS den mühendislik tercih etmek istediğimizde aobp puanımız 0.12 ile çarpılıyor.Yani bizim hakkımız niye bir anadolu lisesi öğrencisiyle eşit değil.Madem bize YGS ye odaklanmamızı söylüyorlar ve lys ye çalışmanıza gerek yok diyorlar(MTOK saçmalığı yüzünden)peki niçin 10-11-12 de lys müfredatını gösteriyorlar.Bu kadar saçmalık olamaz ya.Ne zaman düzelecek bu katsayı sorunu anlamadım.Lütfen yetkili kişilere sesimizi duyuralım seneye kadar düzeltirler belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beşiktaşlı emre -- 5 Nisan 2011; 19:41:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: beşiktaşlı emre

bende 11.sınıf anadolu teknik lisesi öğrencisiyim.okulda lys konularının hepsini işliyoruz ve LYS den mühendislik tercih etmek istediğimizde aobp puanımız 0.12 ile çarpılıyor.Yani bizim hakkımız niye bir anadolu lisesi öğrencisiyle eşit değil.Madem bize YGS ye odaklanmamızı söylüyorlar ve lys ye çalışmanıza gerek yok diyorlar(MTOK saçmalığı yüzünden)peki niçin 10-11-12 de lys müfredatını gösteriyorlar.Bu kadar saçmalık olamaz ya.Ne zaman düzelecek bu katsayı sorunu anlamadım.Lütfen yetkili kişilere sesimizi duyuralım seneye kadar düzeltirler belki.

10-12 senede daha yeni düzltiyorlar bu katsayı olayını. Bence mesleklerin geçmişini bi araştır. Sonrada bu kadar olduğuna şükret bence

• quote:

@acr

hocam tablo6b2 deki açıklamaya takıldım . Ben buradan tam olarak anladığım şey şu: Meslek lisesinde Tek ve Ateklerin Aobpsi 0.15 ile diğer tüm adaylar 0,12 ile carpılacak. Alttaki resimde de tam olarak bundan bahsetmiş gibi. Biraz daha aydınlatırsanız çok iyi olur. Şayer EML lerinde 0,15 ile carpılması çok daha iyi bişey .

Yukarıda'da açıkladım 2 tür kontejan var. Mtok ve Genel kontejan. Bahsetmiş olduğun genel kontejandir. Bu kontejan öncellikle genel liseler içindir ama bir lütüf gösterilmiş teknik ve anadolu teknik liselerin 0,15 ile programlara mf-4 puanı ile tercih yapabilmesi sağlanmıştır. Bir eml mezunu bu kontejanı tercih ettiğinde alanı dahilinde bile olsa puanı kırılır.

Bir eml mezunun işi bu kontejanla olmaz. Onun işi MTOK kontejanı. Bu kontejan alanı dahilinde bir program ise onu tercih ettiğinde puanı 0,15 ile çarpılır.

Örnek vermek gerekirse bir atekli mtokta kendi alanındaki programı ygs 1 puanı ile tercih edebileceği gibi MF4 puanıyla 0,15 katsayıyla genel kontejan tercihide yapabilir.
    Bir eml mezunu ise sadece kendi alanındaki mtok programını 0,15 katsayısı ile tercih edebilir. Genel kontejanı tercihş durumunda puanı 0,12 ile çarpılır.
    Umarım açıklayıcı olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acr -- 5 Nisan 2011; 19:56:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: acr

quote:

@acr

Yukarıda'da açıkladım 2 tür kontejan var. Mtok ve Genel kontejan. Bahsetmiş olduğun genel kontejandir. Bu kontejan öncellikle genel liseler içindir ama bir lütüf gösterilmiş teknik ve anadolu teknik liselerin 0,15 ile programlara mf-4 puanı ile tercih yapabilmesi sağlanmıştır. Bir eml mezunu bu kontejanı tercih ettiğinde alanı dahilinde bile olsa puanı kırılır.

Bir eml mezunun işi bu kontejanla olmaz. Onun işi MTOK kontejanı. Bu kontejan alanı dahilinde bir program ise onu tercih ettiğinde puanı 0,15 ile çarpılır.

Örnek vermek gerekirse bir atekli mtokta kendi alanındaki programı ygs 1 puanı ile tercih edebileceği gibi MF4 puanıyla 0,15 katsayıyla genel kontejan tercihide yapabilir.
    Bir eml mezunu ise sadece kendi alanındaki mtok programını 0,15 katsayısı ile tercih edebilir. Genel kontejanı tercihş durumunda puanı 0,12 ile çarpılır.
    Umarım açıklayıcı olmuştur.

Saolasın aydınlattığın için . 0,15 ile carpılması çok daha iyi

• nasıl yani. normal meslek liseli(teknik değil) kendi alanıyla ilgili atıyororum Bilgisayar Müh. -Yazılım müh. seçtiğinde katsayısı 0.15 ilemi çarpılacak yoksa 0.12 ilemi?
    benim bildiğim 0.12 ile çarpılıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: k4n44t

nasıl yani. normal meslek liseli(teknik değil) kendi alanıyla ilgili atıyororum Bilgisayar Müh. -Yazılım müh. seçtiğinde katsayısı 0.15 ilemi çarpılacak yoksa 0.12 ilemi?

o,15 miş. teknikler lys kontenjanından secerken 0,15 oluyormuş. diğerleri tüm liseler eml de dahil 0,12 oluyor
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: k4n44t

nasıl yani. normal meslek liseli(teknik değil) kendi alanıyla ilgili atıyororum Bilgisayar Müh. -Yazılım müh. seçtiğinde katsayısı 0.15 ilemi çarpılacak yoksa 0.12 ilemi?

o,15 miş. teknikler lys kontenjanından secerken 0,15 oluyormuş. diğerleri tüm liseler eml de dahil 0,12 oluyor

• arkadaşlar şimdi ben anadolu teknik lisesi öğrencisiyim seneye sınava gireceğim.lys den tercih yapmak istediğimde aobp puanım 0,12 ile mi yoksa 0,15 ile mi çarpılacak?
  • Teknoloji fakültelerinin genel kontejanlı bölümlerini tercih etmen durumunda 0,15 diğer fakülteleri tercih etmen durumunda 0,12 ile çarpılacak.

Ayrıca teknoloji fakültelerinin okuduğun alandaki MTOK kontejanını lys veya ygs puanlarından yüksek olanı ile tercih edebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acr -- 8 Nisan 2011; 13:53:50 >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.