Şimdi Ara

Lütfen yardım kuşum ölecek galiba

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
4.839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar muhabbet kuşum 3 4 yaslarinda 1 yildir bizle beraber ancak 4-5gundur 1 gram yem yemedi takip ediyorum yemedigine eminim şuan son çare önüne serdim 2 3 tane aldı yine bıraktı. Yem her zaman yedigi yem. Hayvan iyice güçten düştü akşama kadar tuneginde oturuyor hiç ötmuyor lütfen bi yardim edin ölecek diye korkuyoruz. Cinsiyeti dişi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adsızdoktor -- 16 Mart 2017; 20:44:3 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• bir vet götürün. kuş soğukta kaldımı yem suyu var değil mi özellikle suyu.
  • Var var herseyi tam evde sicak soğukta kalma gibi durum söz konusu degil.

• son duurm ne
  • Bir tanıdık pet shopa sordum vitamin verdi ishaldir o siz anlamıyorsunuzdur dedi. Suyuna ishal ilacı attık 5 gün sonra vitamine başlıycaz şuan hala aynı

• adsızdoktor A kullanıcısına yanıt
    petshoplar ne anlasın hocam onlar sadece ticari yönüne bakıyor bilgisiz herifler
    en azından bi veterinere götürün veya üretici bulabilirseniz onlara danışın neye göre ishal ilacı verdiler acaba ?
    Böyle durumlarda kuş uzun süreli yemiyor içmiyorsa ve bitkinse yüzde 99 gidicidir. Hastalığın son evresine gelmiştir. Muhabbet kuşları doğada vahşi yırtıcılardan korunma içgüdüsüyle hastalıklarını son ana kadar gizler. Çünkü avcı hasta kuşu hedef seçer. Evde beslediğiniz kuşlarda da durum aynıdır. Eğer beslediğiniz kuşlarda böyle belirtiler varsa vakit kaybeden kuşçuya değil veterinere götürmelisiniz. Muhabbet kuşları hastalandığında bağışıklık sistemleri hastalığı yenecek kadar güçlü olmadığından kendi kendine yada vitaminle iyileşemez. Antibiyotik tedavisi gerekir. Eğer veteriner imkanınız yok ise son çare genel soğuk algınlığı, üst solunum yolları ve diğer rahatsızlıklarda kullanılan antibiyotiklerden (Amoklavin Bid yada muadili) olabilir mercimek tanesi kadar kırıp ezerek toz haline getirip, o tozu yarım çay bardağı suda karıştırıp suluğuna katın. Her gün suyunu ve ilacını tazeleyerek 3-5 gün tedaviye devam edin. İçmiyorsa da bir kaç damla içmesini sağlayın.

Tabi bu yazdıklarım gerçekten hasta muhabbet kuşlarında veteriner bulunmadığı durumlarda son çare olarak uygulanmalıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi supernova034 -- 19 Mart 2017; 5:26:16 >

• supernova034 kullanıcısına yanıt
    Haklısınız geç olmadan veteriner bulup gotureyim o zaman benimde aklıma yatmadı ishal olsa niye yem yemesin

İshal olduğunu zaten dışkısından anlardınız, ayrıca su içmiyorsa ne işe yarayacak ishal ilacı mantıksız, dediğim gibi vakit kaybetmeden antibiyotik tedavisi uygulnmalı veteriner gözetiminde.
    Su içiyor zaten. şimdi dışarı çıkarttım konsolun önüne döktüm yemi yemeye başladı sanırım iyileşme var

• 1- kafesi eskimi telleri paslı mı zehirleniyor olabilir
    2- Kuşun ishal olup olmadığını anlamak çok basit değilmi dışkısına bakın ishal olmayan hayvana neden ishal ilacı vereceksiniz petshop verir satsın yeter (bir kısmı tabi hepsini aynı kefeye koymayalım)
    3- kaliteli yem, kum, mürekkep balığı kemiği, vitamin (sera 2-3 günde bir), hergün değişen ve zaman zaman su ve bezle güzelce temizlenen bir suluk gibi genel şartları kontrol edin
    4- Hava akımı mahveder bu hayvanları sıcak olsa bile hava akımı varsa tehlikeli olur
    5- taze meyve sebze verin ishal yoksa tabi taze sebze meyve yiyen hayvanın hafif ıslak dışkısı olur bu normaldir. İshal demek 1-2 kez ıslak dışkı yapması demek değildir sürekli fazla cıvıksa ishal denebilir.
    6- kafes dışında yediği şeyler varsa ona dikkat edin ilaçlı saksı bitkileri vs.
    Yemeye başladıysa iyiye gidiyor, sevindim.
  • benonur kullanıcısına yanıt
    Kafes çok eski değildi bugün yenisini aldım ve ishal evet dışkıdan anladık bugün. Ilaç koydum birde kuş hiç alışmıyor böyle içine sebze yada en basitinden uzun yumurtalı kraterlerden bile korkup kaçıyor. Dışarı ciktigindada aynanın önünden ayrılmıyor öyle aktif bir kuş değil yani.

Teşekkürler tavsiyeniz için

• ayanaya sürekli erişimine izin vermeyin eğer uzun süre yalnız kalıyorsa aynasız morali bozulabilir ama zaman zaman kapayabilirsiniz aynayı
  • lütfen banada yardımcı olun

• benonur kullanıcısına yanıt
    Kuşu arada bir ılık suyla yavaş yavaş yıkamakta sakınca olur mu ? Kendisi girmiyor suya da

sakın hocam , havalar ısınınca siz kaba suyu koyun 2-3 cm olcak şekılde o yıkanmak ısterse gırer yıkanır
    en kötü fısfıs tarzı şişelere ılık su koyup püskürtün ama zorla suya sokmayın sakın
  • quote:

Orijinalden alıntı: adsızdoktor

Kuşu arada bir ılık suyla yavaş yavaş yıkamakta sakınca olur mu ? Kendisi girmiyor suya da

Yıkanıyordur o suluğundada sen görmüyorsundur ,sakın yıkamaya falan çalışma hasta edersin kusu ,ayrıca fıs fısta pek iyi bir öneri değil burnuna su kaçabilir ,koy kafesin icine bi tabak su alışırsa kendi yıkanır ,alışmaz ise suluktan yıkanmaya devam eder...

Beslediğim kuslardan birine ne denediysem kâr etmedi ,neler denemedimki ,yinede gidip suluktan yıkanıyordu ,birbaşkasıda musluk açıkken gitti altına girdi suyla oynamaya basladı ,mizaç meselesi sanırım ,o yüzden fazla takma kafaya ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi memo84 -- 20 Mart 2017; 1:18:53 >
  • Eyvallah kafesle birlikte yıkamayı düşünmüştüm artık hiç yıkanmıyor çünkü. sulukla yıkaniyorsa problem yok

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.