Şimdi Ara

Lutfen Yardim Edin. Evimin tavani kuflendi.. :(

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
5.041
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Forumda ve internette cok arastirma yaptim ama kesin bir sonuca varamadim.

Evim 3 katli binanin en ust kati. Binada isi yalitimi var ancak catida yok. 4 yillik bir bina. Camlar pimapen. Yer Ankara.

Sorunumu dile getireyim. Evim 3 cepheli. Dogu ve batiya bakan kisimlarda tam kornis hizasinda zamanla kuflenme meydana geldi. Bati kismina bakan tarafda bu durum daha fazla. Yani tavanin duvarla birlestigi yerden iceriye dogru yaklasik 20 cm genisliginde koseden koseye kuf var. Zamanla asagiya dogru yani duvara da sicradi ve her gecen gun dahada artiyor. Ust katta oturan diger komsularda da durum ayniymis. 1.5 yasinda cocugum var. Sagligini etkilemesinden cok korkuyorum. İceride agir bir koku var.

Camlar pimapen. Evin neredeyse tum camlarinda asiri terleme mevcut. Hatta bazi camlarin onu golet gibi oluyor. Camlarin kasasinin duvarla birlesim yerlerine seffaf silikon sktim ama pek fayda saglamadi. Evde camasir bile kurumuyor.

Bu kufu rutubeti ve camlarda olusan asiri terlemeyi nasil cozebilirim?

Lutfen yardim edin. :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu sorun sadece üst kattaki komsulardami varyoksa aynı hizada katlarda var catidankaynakli olabilir evi havalandirin camlar için havalandırma delikleri açtırip deneyin en ivedi yalıtımı yaptırın kornislerin orasının kuflenmesi uca yakın yerler dıştan soğuğa direk maruz kalan yer

• quote:

Orijinalden alıntı: Cambalkoncu

Bu sorun sadece üst kattaki komsulardami varyoksa aynı hizada katlarda var catidankaynakli olabilir evi havalandirin camlar için havalandırma delikleri açtırip deneyin en ivedi yalıtımı yaptırın kornislerin orasının kuflenmesi uca yakın yerler dıştan soğuğa direk maruz kalan yer

Cevabiniz icin tesekkur ederim.

Bizim binada ust kattaki komsularin evleride ayniymis. Komsulardan birisiyle birlikte cam yunu serdirecegiz catiya. Sizce cam yunu sermek sorunu cozer mi?

• Çözer elbet işini iyi yapan bir usta bulun terleyen yerlerin üstüne biraz daha ozensin

• Camsil kutusuyla camasir suyunu kuflerin uzerine sikin. Sakin bezle surerek silmeyin. Kufler kuculecektir. Odayi havalandirin. Kesin cozum icin yalitim yaptirin. Kuf son derece sagliga zararli olabilir. Camasir suyundan sonra ayni yeri boyayin. Ihmal etmeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: ekonomi doktoru

Camsil kutusuyla camasir suyunu kuflerin uzerine sikin. Sakin bezle surerek silmeyin. Kufler kuculecektir. Odayi havalandirin. Kesin cozum icin yalitim yaptirin. Kuf son derece sagliga zararli olabilir. Camasir suyundan sonra ayni yeri boyayin. Ihmal etmeyin.

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Rutubet icin ozel boya varmis. O boyadan aldim. Dediginiz gibi yapip boyayacagim. 15 gune kadar da cam yunu serilecek. İnsaallah sorun cozulur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilalafsar3 -- 25 Ocak 2016; 1:04:19 >
  • Biz de küf sorunuyla epey uğraştık. Sorun sanırım dış yalıtımın kalitesiz oluşu olsa gerek. Ancak bizim ev hem kuzeye bakıyor hem de ilk çıkma kat.
    Herneyse, biz küfleri çamaşır suyu ile yok ettikten sonra küf boyası ile boyadık, kurtulduk şimdilik ama cam akmasına çözüm bulamadık.
  • Arkadaşlar isim gereği kimyasallar konusunda az çok bilgi sahibiyim. Aynı sorun bende de oldu. Mantolama olmadığından küf problemi yaşayınca araştırdım,boyacılarda satılan kimyasalın msds(yasal olarak zorunlu bır dokuman)belgesinde, içinde qac denen dörtlü amonyum bileşikleri oldugunu gordum. Ki bu kimyasal gıda üretim tesislerinde kullanılan en yaygın dezebfektandır. boya markalarının küçük kutulara istediği rakamdan çok daha uyguna ve çok daha konsantresinı temin edebilirsiniz. Ben Metro marketten 5 litrelik Sumabac isimli olanını sanırım 70 tl civarına aldım, kütlenen yerleri silip sonra %10 civarında sulandırıgım (bidonda %2 tavsiye ediliyor) kimyasalı spreyle duvarlara sıktım ve kurumasını bekledim, hiç silmedim 2 yıldır küf yok, tekrarlamadım bile kimyasalı... Yanlış hatırlamıyorsam, boyacılarda satılan 250 ml ve çok daha seyreltılmıs kimyasal 30 TL filandı... Hem 5lt hem de konsantresinı alarak aynı zamanda 2 yıldır, mutfak banyo dezenfeksıyonunda da kullanıyorum. Kimyasalın içeriğini iyi biliyorum, kesinlikle bu kullanım metoduyla sağlığa zararlı değil, sadece Gıdaya temas eden yüzeylerde kullanılacaksa kullanım sonrası 20 dk. Bekleyip güzelce durulamayı ihmal etmeyin. Umarım bu bilgi işinize yarar be küf sorunundan kurtulursunuz, özellikle siyah renkli küflenmiş duvar sağlık açısından çok tehlikeli, bakınız:aspergillus Niger

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşlar isim gereği kimyasallar konusunda az çok bilgi sahibiyim. Aynı sorun bende de oldu. Mantolama olmadığından küf problemi yaşayınca araştırdım,boyacılarda satılan kimyasalın msds(yasal olarak zorunlu bır dokuman)belgesinde, içinde qac denen dörtlü amonyum bileşikleri oldugunu gordum. Ki bu kimyasal gıda üretim tesislerinde kullanılan en yaygın dezebfektandır. boya markalarının küçük kutulara istediği rakamdan çok daha uyguna ve çok daha konsantresinı temin edebilirsiniz. Ben Metro marketten 5 litrelik Sumabac isimli olanını sanırım 70 tl civarına aldım, kütlenen yerleri silip sonra %10 civarında sulandırıgım (bidonda %2 tavsiye ediliyor) kimyasalı spreyle duvarlara sıktım ve kurumasını bekledim, hiç silmedim 2 yıldır küf yok, tekrarlamadım bile kimyasalı... Yanlış hatırlamıyorsam, boyacılarda satılan 250 ml ve çok daha seyreltılmıs kimyasal 30 TL filandı... Hem 5lt hem de konsantresinı alarak aynı zamanda 2 yıldır, mutfak banyo dezenfeksıyonunda da kullanıyorum. Kimyasalın içeriğini iyi biliyorum, kesinlikle bu kullanım metoduyla sağlığa zararlı değil, sadece Gıdaya temas eden yüzeylerde kullanılacaksa kullanım sonrası 20 dk. Bekleyip güzelce durulamayı ihmal etmeyin. Umarım bu bilgi işinize yarar be küf sorunundan kurtulursunuz, özellikle siyah renkli küflenmiş duvar sağlık açısından çok tehlikeli, bakınız:aspergillus Niger

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba, buradan yardım alabilirsiniz, 24 saat sonra cevabınızı vermiş olacaklardır.

http://www.ambarla.com/Profesyonel-Danisman,DFO-2.html
  • Zaman ayırıp cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Edindiğim bilgiler sonucunda önceliğim çatıya cam yünü sermekti. Ancak üst katta oturan diğer komşuların; "Bireysel hareket etmesen daha iyi olur, çatı sadece bizim değil." diyerek izolasyon için diğer bina sakinlerinden destek alma düşünceleri sonuçsuz kaldığı için alternatif yöntemlere başvurmaya karar verdim.

Çamaşır suyu sıkıp boyama önerisini bir başka arkadaşımda söyledi. Küf için özel boya almıştım, evde mevcut. Odanın yerleşimi gereği biraz daha havaların düzelmesini bekliyordum. Boya yapabilmem için hemen hemen tüm eşyaların yerini değiştirip tabi ki boyama bittikten sonra iyice havalandırmam gerekiyor. Hava düzeldi. 10 gün içerisinde bu metodu uygulayacağım.

Tekrar hepinize teşekkür ederim.
  • Sonuç hakkında bilgi verirsen sevinirim. Bizde de çok ciddi bir küf problemi var.
  • Malesef daha uygulayamadim. Ramazandan sonra izne cikip konuyla ilgilenecegim. Sonucu burada paylasirim.

• Merhaba. Kullandığınız kimyasallar ve çamaşır suları kesinlikle yanlış yöntemdir, hatta yöntem bile değildir. Boşuna içeriğini bilmediğiniz kimyasalları satın almak sadece üreticiyi zengin eder. Ayrıca kullanacağınız temizleme veya bu görevi görebilecek kimyasal ürün kullanacagınız malzeme üzerinde yarar yerine daha fazla zarar oluşturabilir. Yaptıracağınız ısı yalıtımı binanızda oluşan nemi önlemez. Konuyu açan arkadaşın evinde muhtemelen şimdi küf daha azdır. Çünkü kış sezonu bitti artık bina eskisi gibi nemi tutamaz. Özelden mesaj atın ,elimden geldigince yardımcı olmaya çalışayım.
  • Merhaba arkadaslar.

Biraz gec oldu ama ancak firsat buldum. Benim durumumda olanlara yardimci olmak adina tecrubelerimi paylasmak istiyorum.

İlk olarak burada ki onerilerle kuflu bolgeye hic bir mudahale etmeden fis fis ile ozon sktim. Bu islemi 3 gun tekrarladim. Gercekten tum kufler yok oldu.

Ozonun iyice kurudugundan emin olduktan sonra 4 kat dyonun kuf boyasi ile o bolgeyi boyadim.

Daha sonra da catiya izocam 400 cam yunu serdim.

Sonuc mukemmel. Kuf ve rutubetten kurtuldum.

Yalniz kisin yaptigim icin cok zorladim. Tavsiyem boyle sorunu olan arkadaslarin bahar ya da yaz aylarinda yapmalari.

Yalniz cam yununun camlarda olusan damlalara bir faydasi olmadi. Bu sorun hala devam ediyor. Camlarin onleri hatta yerler sirilsiklam oluyor. :(

Herkese onerilerinden dolayi cok ama cok tesekkur ederim. Allah hepinizden razi olsun.

• bilalafsar3 B kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. Ozon siktim yazmissiniz ya bu ozonu ner den aldin ve nasil uyguladiniz acaba? Benim evde berbat oldu bu kis. Baharda el atmak gerekecek...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu küf sorunu benim iş yerimde oluştu, önce jel kıvamında çamaşır suyunu boya fırçası ile küflü yerlere sürdüm. Ertesi gün fairyli bulaşık süngeri ve kuru bez ile sildim. Küf kirini duvardan çıkardım, ardından da tekrar jel kıvamındaki çamaşır suyu ile daha önceden küflü yerlerin hepsine boya fırçası ile tekrar sürdüm. Nem alma cihazı ve havalandırmayıda 2 günde bir çalıştırıyorum. Yaklaşık 2-3 hafta oldu zannediyorum ve tek bir küf henüz görmedim. Bendeki sorun dükkanım çok nemli idi sanıyorum sorun yaz boyunca daha gözükmez. Kışada Allah kerim...
  • iandi İ kullanıcısına yanıt
    Ben bimden aldim camasir suyunu. Bir de camsil aldim, skmak icin onun kabini kullandim. Direk kuf olan yerlere 3 4 kere sktim, tabi kuruduktan sonra. Kuf falan kalmadi. Sonra da dyonun kud boyasiyla boyadim. 2 3 ay oldu kuften eser yok.

• Ve küf geri döndü arkadaşlar çamaşır suyuda geçici bir çözüm...
  • Belkide kuf boyasi ile boyadigim icin tekrarlamadi ama benim evimde sorun yok. Gerci catiya da cam yunu serdim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.