Şimdi Ara

Lütfen yanlış anlaşılmasın

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
4.128
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herhangi bir ideolojisi ya da inancı olan biri degilim
    Fakat atatürk hakkinda denilenler dogru mu
    Yani
    Doktor rıza hatıratlarında
    Halit ziya uşakligilin oglu vedad uşakligil ile aralarinda olanlar dogru mu
    Yani öyle bile olsa lgbt haklarina sonuna kadar saygı duyan biriyim herhangi bir algi pozisyonum degişmeyecek sadece merak ettigimden soruyorum.

• Sen ne diyon ya?

Ne yazdığın bile belli değil zaten de...

Bizim millet bel altı iftirayı çok sever, hemen de inanır. İç dünyasında ne gibi sıkıntısı var bilmiyorum, Nietzsche daha iyi bilirdi onu.

Atatürk ile Erdoğan'ı kıyaslayanı zaten ciddiye bile almamak lazım. Zaten 600 sayfalık kendi "günlüğünü" kürsüden akıcı biçimde karıştırmadan ezbere okumasını bekleyen şahıstan ne gibi bir fikir çıkabilir ki?

Atatürk bi defa askerdi. Profesyonelliği askerlikti. O konuda zaten kendini ispatladığını düşünüyorum kurtuluş savaşı öncesi.

Kurtuluş Savaşı sırasında örgütlenmesi ve savaşın sırasında ve sonrasında kademe kademe ilerlemesindeki zekasına hayran olmamak mümkün değil. Tabii ki okuduğu kitaplar ve tarihten aldığı dersler sayesinde.

Ondan sonra yaptığı eğitimdeki, akademik düşüncesindeki, demokrasideki, insan haklarındaki, sanayideki devrimlerini görmemek için cahil olmaktan fazlası lazım.

Atatürk'ün güvendiği insanlar tabii ki vardı çevresinde. Bir insanın tek başına o kadar çok şey bilip, o kadar çok şeyi düzenli biçimde yapması için yarı tanrı olması lazım.

Mesele zaten herşeyi bilmek değil, bileni bulup dinlemek. Herşeyin en iyisini ben bilirim diyenin sonunu herkes biliyor artık.
  • Zaten vatan haini ve din dusmani full rizetim varken ayrintilara inemem lakin ataturk hic de yuceltildigi gibi biri degil
    Bagimsizlii illuzyonuna devam etmek isteyen milletlerin tamami gibi ortaya surulmus yuceltilmis ilahlastirilmis simgedir.
    Savundugu pozitif degerler negatiflerden ayiklanip yola devam etmedikce ulke din sarlatanlarindan kurtulsa bile bi arpa boyu yol alamayacak.alamadigi icin ulke bu halde.
    Simdi gelir ama gercek kemalizm bu degilciler...
  • sething S kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam biraz gerceklik payı var anladıgım kadarıyla
    Açıkçası bir insani yüceltmenin ben de yanlış olduğunu düşünüyorum
    Ve bilimi bati milletlerini taklit ederek degil onlardan ögrenip kendimize uyarliyarak yol alınabileceğini düşünüyorum
    Bugun bakildigi zaman ülke medeniyeti batilaşma olarak algiliyor ki bu çok yanlış
    Atatürk büyük bir liderdi en azindan bizi radikal islamin sapık yönünden bir nebze de olsa kurtardi
    Ama şuan kendisine bu kadar tapildigini hatta kendisi elştirmenin bile ceza sayilabilecegini görse ne derdi
    Açıkçası burasi onun hayal ettigi batili bir ülkede olmadi
    Deve kuşu gibi bir şey oldu
    Hem deve hem kuş ama ikisi de degil.
  • Hic bir devlet bi liderin masallarina kanan halkin pesine takilmayla kurulmafi kurulmayavakta.
    Nu isker liderle degik ekiple olur.
    Lider bazen konusmayi bile bilmez.

Zira onemli olan o toplumun ozendigi tapmaya hazir oldugu rol model ortaya koymaktit.
    Guzel konusmak oturup kalkmak barbar toplun neyine.
    Batinin istedigi yeni cumhuriyet ise bu barbarliktana rinmis daha modern bi liderlik mdoeliydi.
    Boylelikle kozmopolit etnik yapi ozentiyle tek dik millet bayrak tek yumruk=roma nin kolesi vassal tampon devketi olabilecek.kalacakti.bu ihaleyi alanlar osmanlinin tum tarihinde asahilanan son donemlerjnde siyaset uretmeyei ogrenen turk ve ermenilerdi.zira ermeniler daha basariki bilgiliydi.ihaleyi alarak ortaya bi lider portresi cizdiler halkin bi kismi eskicilikten biktigi bi kismi sevdigi icin bi kismida zorla bu midelin arkasinda birles TİRİLDİ.
    Toma 1400yil evvel ayni surecle arap islam devletinj kurdu..
    Ne zaman ki isler gucler rayina girdi.evvela ortak gelecek karsikigi akik fikir veren ermeniler sonrasinda ver elini kurt alevi yahudi arap dusmanligi..
    Hic birude turkculerin iddia ettigi ayaturkten habersiz onaysiz yapilmafi.zira onay veren zaten ataturk degildi.o simgeydi.birileri cik sunu konus.sjndan bahset.sucehpeye gitte arkadaslar 3 5 kare alsinlar.
    Ha bide bol bol kurt isareti yap.
    Hulllooogggg...
    Yarin roma nin isine gelirse apocu ekiple kurdistanda kurar.
    Bizde ey roma sen cingenesinde ya deriz..
  • Biri promptera bakmadan digeri kagida bakmadan a4 luk bildiriyi_nutugu okuyiyordu.
    Biri olduhu hakde digeri yasarken ilahlastirildi.

Ben fark goremiyorum..ha pardon boylari farkli..
    Biz atayurkculuk tayyipcilik yaparak yol alamyiz.

Laikcilik demokratcilikta yarisalim..bilim ve sanatta..

Yoruldugum ve anlayacak kapasitede oldugun icin mizahvari jargonla yazdim.anlakisindir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 6 Ağustos 2020; 17:28:52 >

• https://www.youtube.com/results?search_query=r%C4%B1za+nur+sinan+meydan
    Sen ne diyon ya?

Ne yazdığın bile belli değil zaten de...

Bizim millet bel altı iftirayı çok sever, hemen de inanır. İç dünyasında ne gibi sıkıntısı var bilmiyorum, Nietzsche daha iyi bilirdi onu.

Atatürk ile Erdoğan'ı kıyaslayanı zaten ciddiye bile almamak lazım. Zaten 600 sayfalık kendi "günlüğünü" kürsüden akıcı biçimde karıştırmadan ezbere okumasını bekleyen şahıstan ne gibi bir fikir çıkabilir ki?

Atatürk bi defa askerdi. Profesyonelliği askerlikti. O konuda zaten kendini ispatladığını düşünüyorum kurtuluş savaşı öncesi.

Kurtuluş Savaşı sırasında örgütlenmesi ve savaşın sırasında ve sonrasında kademe kademe ilerlemesindeki zekasına hayran olmamak mümkün değil. Tabii ki okuduğu kitaplar ve tarihten aldığı dersler sayesinde.

Ondan sonra yaptığı eğitimdeki, akademik düşüncesindeki, demokrasideki, insan haklarındaki, sanayideki devrimlerini görmemek için cahil olmaktan fazlası lazım.

Atatürk'ün güvendiği insanlar tabii ki vardı çevresinde. Bir insanın tek başına o kadar çok şey bilip, o kadar çok şeyi düzenli biçimde yapması için yarı tanrı olması lazım.

Mesele zaten herşeyi bilmek değil, bileni bulup dinlemek. Herşeyin en iyisini ben bilirim diyenin sonunu herkes biliyor artık.
    Atatürk'ü beğenmeyip, bi de utanmadan ne yazmışsın: "Laikcilik demokratcilikta yarisalim..bilim ve sanatta.."

Sen Atatürk'ü başkasıyla karıştırıyor olmayasın
  • Ataturkun din haric diger goruslerinin hepsini benimsiyorum
    Ama din konusunda hayir nasil zamaninda cumhuriyet kurulduktan sonra bi sure halifelik devam etti halk tepki gostermesin diye ayni sekilde dine de yapti
    Cami yapti hutbe okudu vs ama asil amaci dinden uzaklastirmakti bence tabi bu bnmi gorusum
    Ama M.Kemali severim sayarim
    Her turk sevmek zorunda degil ama SAYGI DUYMAK ZORUNDA
  • kyrie2 kullanıcısına yanıt
    Dinden uzaklaştırmak istedi tabiri tam doğru diyemem ama çok itiraz da etmem şahsen.

Konu dine dönmesin ama, din hakkındaki eleştiriler bi yerde otomatikman din karşıtlığı oluyor (tam tersi de din propagandası ya da yanlısı oluyor doğal olarak).

Din işlerini devletten ayırıp, milleti art niyetli hacı hoca tayfasından kurtarmak demek bi yerde din karşıtlığı demek.

Veya kadınlara seçme seçilme hakkı vermek. Eşit miras hakkı direk kitaba aykırı. Mahkemede eşit hak direk kitaba aykırı. Yaptığın an otomatikman karşısın, ama kötü mü oldu?

Mesela evrim var deyince otomatikman din düşmanı oluyorsun. E bilimsel bir gerçek, söylemeyelim mi?

Faizli-bankalı ekonomiye girmeden dünya piyasasına giremeyip ekonomiyi afganistandan yukarıya çıkaramazsın, çıkmasın mı?

Dini eğitim vs çağdaş eğitim. Fen lisesi vs imam hatip lisesi. Çok net. Vs vs...

20 yıl önce senin gibi ikilemlerim vardı. Şimdi niye olmadığını anlamışsındır 😁

Ama saçma iftiralar atmak yerine senin mantığın doğru bence. Sonuçta din olayında herkes kendine göre haklı. Var ya da yok diye ispatı da yok. Ama net olan dünyevi gerçekleri de görmek lazım.
  • asderty A kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle haklisin ama surda yanlisin var
    Benim din karsiti dememin sebeblerini nasil biliyorsun da yaziyorsun?
    Haci hoca turbe olaylarinda kesinlikle arkasindayim sonuna kadar
    Tekka zaviye kapatilmasinin arkasindayim
    Benim kendime gore.ve dine gore kriterlerim var ona gore degerlendirdim tesekkurler yazin icin
  • Büyük devlet liderlerine zaman zaman bir kişilik kültü yaratılıp halkın gözünde insani sıfatlardan, vasıflardan ve hatalardan arındırılarak "yüce lider" imajıyla yaşatıldıkları bir gerçek. Kruşçev'in Stalin için icat ettiği bir terim kişilik kültü. Bu kült yaratımı gerçekleşirken de büyük oranda devlet gücü kullanılır. Eğitimde o kişinin öğretilme biçimi, medyanın halkı bilgilendirirken bu külte destek verecek nitelikte haber yapması, büyük çapta yapılan anma günleri gibi gibi şeyleri kast ediyorum devlet gücüyle.

Rıza Nur olayına gelirsek, Rıza Nur'un hatıratı pek elle tutulur bir şey değil. Kitabı okursanız bütün bir vatanı Rıza Nur'un tek başına kurtardığını zannedersiniz. Açıkçası ciltlerin hepsini okudum da diyemem, hem zaman kaybı hem de o dönemde bulamamıştım. Bir de kitabı evde tutmam rahatsızlığa yol açmıştı Bir zamanlar suç teşkil ediyormuş, hala ediyor mu bilmiyorum. Ciddi bir çarpıtmalar silsilesi var kitapta. Kendisinin bu çarpıtmaları ve hayal ürünü iddiaları Murat Bardakçı'ya göre Rıza Nur'un yakın çevresi tarafından kendisinin morfinmanlığına veya "çatlaklığına" yorulmuştur hatta. Bu iddialar ne kadar gerçek bilemiyorum. Zaten hatıratların tarihe belge teşkil etmesi durumuna şüpheci bakmak gerekir. Bir insanın yahut devlet adamının hatıratını veya günlüğünü hesap vermek üzere mi yazdığını yoksa tarihi speküle etmek adına mı kaleme aldığından asla emim olmak mümkün değil. Dolayısıyla nereden tutarsanız tutun elinizde kalır Rıza Nur'un iddiaları. Gerçek olduklarını gösterecek hiçbir düzgün şeye isnad edilmemişler iddialar. Kaldı ki kitapta yapılan bütün o çarpıtmalar da (meşhur Lozan meselesi gibi) kitabın güvenilmez bir kaynak olduğunu delalet eder cinsten.

Şimdi ilk paragrafta bahsettiğim bu yaratılan külte karşı olarak bir takım tepkiler de doğabilir. Devlet eliyle yapılan yüceltmeden rahatsız olan bir takım gruplar aksi yönde hareket edebilecekleri bir düzlem o ülkede oluştuğu vakit başka türlü propaganda yapmaya başlayabilir. Atatürk örneği biraz buna benziyor. Genellikle Atatürk'ün ideolojisi ve politikalarından rahatsız olanlar kendini İslamcı olarak tanımlayanlar, bir cemaatle cari bir bağı bulunanlar oluyor. Dolayısıyla Rıza Nur'un alkolizm ve eşcinsellik iddiaları ellerini kuvvetlendiriyor zira saldırmak istedikleri yer Atatürk'ün İslami değerlerden uzak oluşu, sapkın işler yapmış olduğu. Dolayısıyla bu iddiaların ha bire gündeme gelme sebebi Rıza Nur'un hatıratının muteber bir kaynak olmasından değil, aksi yönde propaganda yapmak isteyen bir güruhun elini kuvvetlendirmesinden. Şöyle bir örnek vereyim, o devirde genç bir yazar sırf kendini denemek adına bir kurgu karalayıp Atatürk'ün alkolizmine vurgu yapıverseydi, o eser de bugüne bir şekilde intikal etseydi bugün o hikaye de bu propagandayı yapan İslamcı gruplara kaynak teşkil ederdi. Çünkü onlar için önemli olan şey kaynağın güvenilirliği değil, içinde yazanların işlerine yarayıp yaramaması. İster kurgu, ister hatırat. Hiç fark etmez, yeter ki karalayan bir şeyler yazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1AB9A40D5 -- 7 Ağustos 2020; 14:58:5 >
  • Atatürk'e o imayı yapanlar aynı zamanda 13 15 yaşındaki bir kızla yattığını, evlatlık aldığı kızlarıyla da yattığını söylüyor. Bunu açıkça yazalım da sonra herkes görsün bunu yazan n.m.s.zların yüzünü.
    Bir taraftan LGBT iması yapıyorlar bir taraftan ufak çocukla yattı diyorlar bu ikisi bir arada olmaz.

ölüye azıcık saygısı olan da böyle iftiralar inanmaz çünkü bunlar yalan
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.