Şimdi Ara

Lütfen Trafikte Öndeki Araç İle Aranızda Uzun Mesafe Bırakmayın! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
2.820
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: War Rock

öndeki araç hareket edince bende hareket ettim diyelim , 1 metre sonra araç önümde yeniden durdu ve yeniden ilerledi.Bu şekilde elli kere dur kalk mı yapacağım ? Saçma bence.Yakıt israfı ayrıca.

Alıntıları Göster

Evet aynen öyle yapmalısınız.

Siz önünüzdeki araçla, araya 1 tır mesafesi bıraktığınız vakit (yani sırf 3 kuruş yakıt tasarufu yapmak adına bencilce davrandığınız vakit) arkadaki trafik kilometrelerce uzuyor.

Şahsen bunu yapanlara ben kendi hakkımı helal etmiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Ayni sey sol serit dolu zaten deyip bos konvoy yapanlar icin de gecerli. Adam selektor atmiyor hepsi 70-80 ile gidiyor en sol seritte.

Yavas gitmek isteyen, uyusmus takilmak isteyen en saga gecsin ne yapiyorsa yapsin

Onlarca ülke gezdim (buna Afrika ülkeleri de dahil), sağ şeridin sol şeritten daha hızlı aktığı tek ülke Türkiye.

Bencil ve düşünemeyen vatandaşlarımızın sayısı bir hayli fazla çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IslakFasulye -- 29 Ocak 2021; 15:34:7 >
  • Sağ şeridin daha hızlı aktığı konusuna katılıyorum, konuda anlattığınızın gerisine katılmıyorum. Özellikle Antalya'da trafik sağdan akıyor. Benim sayemde zincirleme kasadan kurtulmuş bir çok insan olduğunu da biliyorum. Ben mesafe bırakmasam ve yumuşak frenleme imkanı tanımasam, şimdiye kadar benim aracıma çok defa çarpmışlardı. "Trafikte akıcı seyretmek" diye bir olay var. Siz bunu istiyorsunuz. Bunu da herkesin yapmasını beklemek zor. Aracın otomatik veya manuel vites olmasıyla alakalı değil, sürücülerin alışkanlıkları ile ilgili.

Bence araç sürmekten bir bıkkınlık gelmiş ve stres yapmışsınız. Araç sürmeyi seviyorsunuzdur ama tavsiyem sakin kalın. Dolup taşmışsınız ve buraya konu açmışsınız, bunu da anlıyorum ve hak da veriyorum. Gelin görün ki, zararı sadece size psikojik olarak yansıyor.

Sürüş eğitimleri verenler, hiçbir sürücüye akıcı sürüş, kazadan kaçınma, ahlaki sürücü davranışlarının eğitimini vermiyor. Bunlar, sizin yetiştiğiniz çevre ile alakalı olarak gelişiyor. Sinir olduğunuzu biliyorum. Yapacak bir şey yok, allahın sopası yok derler ya, eninde sonunda bu şikayet ettiğiniz kişiler bir belaya bulaşıyor zaten...

• Eğer hiçkimse boşluk bırakmazsa akan trafik tamamen ölür.

bosluk bıraktığında çoğu zaman dur-kalk yapmadan akıcı şekilde ilerleyebilirsin. Heleki makasçılar olmasa.

trafigin sıkıştığı noktada tapagaz gidenler olmasa, sık sık şerit değiştirerek milletin frene basmasına sebep olanlar olmasa, yol ayrımlarına sol ve orta şeritten kaynak yaparak girmeye çalışanlar olmasa trafik sıkışmaz bu kadar. Kazalarda azalır.

yani akıcı trafik icin senin söylediğinin tam tersi lazım. Hatta aktif hız sınırları koyulup ilerdeki yolun sıkışıklığına göre hız sınırlarının azaltılması lazım.

bu Honda kullananların hepsi mi böyle olur dedirten bir konu olmuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARES007

Eğer hiçkimse boşluk bırakmazsa akan trafik tamamen ölür.

bosluk bıraktığında çoğu zaman dur-kalk yapmadan akıcı şekilde ilerleyebilirsin. Heleki makasçılar olmasa.

trafigin sıkıştığı noktada tapagaz gidenler olmasa, sık sık şerit değiştirerek milletin frene basmasına sebep olanlar olmasa, yol ayrımlarına sol ve orta şeritten kaynak yaparak girmeye çalışanlar olmasa trafik sıkışmaz bu kadar. Kazalarda azalır.

yani akıcı trafik icin senin söylediğinin tam tersi lazım. Hatta aktif hız sınırları koyulup ilerdeki yolun sıkışıklığına göre hız sınırlarının azaltılması lazım.

bu Honda kullananların hepsi mi böyle olur dedirten bir konu olmuş.

Anlamanız için daha açık nasıl anlatabilirim gerçekten benim Türkçem yetmiyor.

Pazartesi günü Türk Dili ve Edebiyatı öğretim görevlisi bir arkadaşın doğum günü. Onun doğum gününü kutlarken bu konuyu da soracağım. Belki o bir çözüm sunar da sizin gibilere daha açık bir şekilde anlatırım, anlarsınız.

Arkadaşım ya dediğimi anlamakta ciddi problemler yaşıyorsun ya da cidden araç kullanmayı bilmiyorsun.

Şu "akan trafik" hayallerinizden vazgeçin artık EYY İSTANBULLULAR!

İstanbul'da yaşıyorsanız özellikle iş çıkış saatlerinde öyle bir şey im-kan-sız!

Havadan, karadan, denizden, magmadan, başka gezegenlerden, başka samanyollarından da yol yapsalar; İstanbul'da iş çıkış saatinde Dur-Kalk trafiğe MAHKUMUZ!

Küçücük şehire 20 milyon kişi gelmeden önce düşünecektiniz onları. Şahsen benim memleket İstanbul, aslen de İstanbulluyum. Ben göç etmedim.

Madem hepimiz mahkumuz bu trafiğe, herkes bi düşünsün "tek başıma ne yapabilirim bu trafiği rahatlatmak için?"

Bencil olmayın da belki bir şeyler değişir.

Bana laf yetiştirmeyi bırakın da, dediğim şeyleri biraz olsun düşünmeye çalışın. Biraz hayal edin. Hatta deneyin. Fakat güzelce anlayın önce. Ondan sonra laf yetiştirin.

Hatta varsa sizin bir çözüm öneriniz, buyrun yazın. Konuşalım.

Hemen "OLMAZ BÖYLE SAÇMA ŞEY. SALAK MISIN? APTAL MISIN?" yazmayın.

Biraz düşünün ya, tek istediğim şey bu. Biraz çalıştırın saksıyı.

• Okumaya başladım, dedim heralde konu sahibi ironi yapıyor mesajın sonunda bağlayacak bir yere, adam ciddiymiş 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ussuz -- 29 Ocak 2021; 18:48:56 >
  • IslakFasulye kullanıcısına yanıt

Bütün hondacilar boyle heralde.

yolun belli bir akış hızı ve kapasitesi vardır. Sen o belli hızın üzerine çıktığında arac birikmesine ve dur kalka yol açıyorsun. Trafik yaratıyorsun. Öndeki araçların icinden geçeceğim diyorsan birsey diyemem. Egzoz Gazi yapar boyle seyler.

bildigin yada düşündüğün şey yanlış. Türkçende bir problem görmedim.

• quote:

öndeki araç hareket edince bende hareket ettim diyelim , 1 metre sonra araç önümde yeniden durdu ve yeniden ilerledi.Bu şekilde elli kere dur kalk mı yapacağım ? Saçma bence.Yakıt israfı ayrıca.

Alıntıları Göster

burada şunu idrak etmek gerek, öndeki araçla aramda kısa mesafe varsa ilerlemeye tenezzül etmem ama en az 3-4 araçlık yer açıldıysa ilerlerim, trafik kültürü bence bunu gerektirir.

• quote:

Dur kalk sayısı artmaz aksine azalır tabi eğer mesafe bırakırsanız

Alıntıları Göster
    Sanırım bu konuda mantıklı hareket eden bir tek biz varız. Ne kadar fazla fren, o kadar uzun trafik, o kadar fazla sıkışıklık.

Uzun mesafe bırakırsanız daha az fren yaparsınız. Siz az fren yaparsanız arkanızdaki de o kadar az fren yapacak (ya da yeterince boşluk varsa frene bile basmayacak). Bu zincirleme bir etki yapıyor zaten. En kötü ihtimalde fren yapsanız bile arkanızdaki sert fren yapmayacağı için trafiğin kendini ayarlaması için fırsat tanıyacak.

Dip dipe gittiğiniz zaman siz fren yaptığınız anda arkanızdaki daha sert fren yapacak. Onun arkasındaki daha sert fren yapacak ve bu yüzden trafiğin artış hızı ciddi oranda artacak.

Yazıklarımı anlamayanlar üstteki 5 dakikalık videoyu izlerse durumu kavrayacak.

2:40 ile 3:20 arası söylediklerim.

Not : İstanbul'da bunu uygulayacak yeterli IQya sahip insan yok gibi bir şey. Önünüzde 1,5 araçlık mesafe olursa hemen birisi şeridinize atlamaya çalışıyor. Sonuç olarak siz fren yapıyorsunuz ve sonra ne olduğunu biliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Legend -- 29 Ocak 2021; 21:2:9 >

• Uzunu kısası hızlısı yavaşı bir kenara bırakın, sağ sağlim gideceğim yere vardığım da şükrediyorum. Adam arkamdan telefonla oynarak geliyo, görüyorum dikiz aynasından (kesin vuracak diyorum 1 saniye de düşünüyorum herşeyi) Sonra yol vereyim önümden gitsin diye sağa çekiliyorum. Emin olun gunde en az 10 tane arkadan vurmalı kazaya denk geliyorum. Benim arka tamponun dili olsa teşekkür edip alnımdan öpmek isterdi. Yani masafeye gelene kadar 50 tane konu var. Trafiğin sebebi de mesafe falan değil ayrıca.. bunu bir bilin öğrenin. En sağ yavaş, orta normal, sol şerit ise hız sınırı seviyesinde akar. Ancak bizde tam tersi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 kuruş mu ? Milletin 10 litre yaktığı trafikte ben 8 yakıyorum, millet niye 10 litre yakıyor bilinçsizce dip dibe gittiği için.Ayrıca trafik olmasının nedenide dip dibe gidenler, tüm dünya yanlış biliyor bir tek siz mi doğrusunuz? Videolar paylaşarak gösterdik doğrusunu anlatmaya çalıştık ama hala doğru bildiğiniz yanlışları savunuyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARES007

Bütün hondacilar boyle heralde.

yolun belli bir akış hızı ve kapasitesi vardır. Sen o belli hızın üzerine çıktığında arac birikmesine ve dur kalka yol açıyorsun. Trafik yaratıyorsun. Öndeki araçların icinden geçeceğim diyorsan birsey diyemem. Egzoz Gazi yapar boyle seyler.

bildigin yada düşündüğün şey yanlış. Türkçende bir problem görmedim.

Evet beyfendi bütün Hondacılar aynı.

• Mr.Legend kullanıcısına yanıt

Konu sahibinin tarfikte uyusuk davranip uzun mesafeler acan kisiler hakkinda dedikleri bence dogru. Ayni zaman sizin ve videonun dedikleri de dogru ancak Turkiye sartlarinda uygulanabilir degil. Ben ne zaman mesafe biraksam bir mal on tamponumu silerek onume gecti hic sasmadi, ustelik hem yavas hem hizli trafikte. Ozellikle Tem de.

• War Rock W kullanıcısına yanıt

Sadece yakıt olur mu efendim ya frenler, debriyaj, lastikler, aracın motoru, genel sanziman aksamı ne olacak? Dunyaya verdiğin yalandan zarar ne olacak?

ama anlatamazsın o yolun akış hızı ortalama 20km/sa ise 21 ile gidince trafik yarattığını. O eğitim de yok, o egitimi sağlaması gerekenlerde.

yanlis bildiği şeyi dogru birseymis gibi anlatamadığı icin Türkçesinden daha doğusu bizim anlayışımızdan yakınmış. Hesap et. Duzgun anlatsa yada anlasak yanlış dogru olacak. Teşekkürler ... artık bu teşekkür kime gidiyorsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ARES007 -- 29 Ocak 2021; 23:19:34 >

HOCAM WARROCK NİCK NEDİR :D

• Yahu bu nasıl bir matematik, nasıl bir bilmezlik. İzmite yol olurmuş. 1000 tane araç olsun ip gibi dizilmiş hepsi ekstradan 1 metre boşluk bıraksın 1kilometre yapıyor ya. Öndekinin arkasına yapıştığınız zaman kazanılacak bir şey yok, zaten tüm trafik arkadan değil en önden oluşuyor yani arkalar boşluğu kapasada kapamasada en önde ilerleme olması lazım ki sizin ilerlemenizin anlamı olsun.

Ek olarak yoğun trafikte geldi başıma arkadan aynı bu mantık arkaya yapışan biri geldi lönk diye vurdu. Bende öndekine yapışmış olsam bide önden diğer kişiye girecektik.

• Hyperfex kullanıcısına yanıt
    Niye Nesi var
  • Konu sahibinin anlamakta güçlük çektiği nokta trafik oluşmasının nedeni öndeki ile olan mesafeniz değil, senin önündeki mesafeye ve trafik kurallarına rivayet etmeyen, insanların hakkına neden olmayan diğer sürücüler.

Bir olayın yüzeysel nedenini değil kök nedenini düşünürsen daha huzurlu yaşarsın.

Yoksa yok benim önüme niye atladın, yok orası benim yolum namus bekçisi gibi şeridini savunursan, şerit değiştirmelerine izin vermeyip sapağı kaçırtırsan ya da trafikte kavga ya da kaza yaparsan trafiği daha fazla kilitlersin.

Genel olarak akan trafikte takip mesafesini uzun bırakırsan öndeki arabanın her fren yaptığında sen de fren yapmazsın, ama kısa bırakırsan sen ani fren yaptın 50, sen 20 e düştün ve sonra yine 50 hızına geri döndün mesela 2 km sonra o trafik duruyor.

Buna kelebek etkisi deniyor. Takip mesafesi sadece frenlemede yeterli mesafe değildir daha fazlasıdır, şunları anlayamadan bir de konu açıp akıl veriyorsun

Toynak falan demişsin, bu seviyesizliğine dikkat et.

[DHTUBE=https://youtu.be/MtwY9xKfaYo]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 30 Ocak 2021; 12:32:55 >

oyundaki nickiniz nedir diye sordum :D bende oynuyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Hyperfex

oyundaki nickiniz nedir diye sordum :D bende oynuyorum

Hatırlamıyorum ki en son 10 12 sene önce oynadım sanırım
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.