Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Lütfen başlıklar ve mesajlar konusunda duyarlı olalım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
5
Cevap
0
Favori
389
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> İşletim Sistemleri ve Yazılımlar >> GNU/Linux >> Lütfen başlıklar ve mesajlar konusunda duyarlı olalım
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  2920 Mesaj
  Uzun zamandır rahatsız olduğum ve yazayım dediğim ve Ceviz.net forumunda da dile getirildiğini gördüğümde "şimdi yazsam iyi olur" diye düşündüğüm bir konu var.

  Konu başlıkları seçilirken son derece özensiz davranıldığını görüyorum. Bu aslında sadece burası için değil, tüm Donanım Haber forumu için geçerli gibi. Sorunlarınızı bildirirken, sorununuzun çözülmesi için acele ediyor ve sabırsızlanıyor olabilirsiniz. Ancak bunu burada konu açarken yazılan başlıklara yansıtmak pek hoş görünmüyor. Örneğin; "YARDIIIIIIMM!!!!!!!!!!!", "SORUNUM VAR NAPCAM?????? :(((((" gibi başlıklar son derece kötü görünmesinin yanında, sorununuz hakkında hiçbir ipucu içermiyor. Ek olarak "suse", "mandrakede sorun" gibi cevaplar da sorununuzu anlatamayacak kadar çok sade.

  Foruma girdiğim zaman bütün açık başlıkları okuyup onlara cevap verecek kadar vaktim yok. Birçok kişinin de böyle olduğunu düşünüyorum. Ek olarak herkes sizin sorununuzun çözümünü bilmiyor olabilir. Bu durumda açılan konular arasında sadece cevap verebilecek olduklarını okumak ve kısıtlı zamanını onlar için harcamak isteyebilir. Ancak, yukarıdaki örneklerdeki gibi bir başlık kullanıldığında, cevap verebilecek birisinin sorununuzu anlayabilmesi için mutlaka konuyu okuması gerekiyor. Bu durumda gerçekten yardım edebileceği insanlara yardım etmek için harcayacağı süreyi boşa harcamış oluyor. Ek olarak, sizinle aynı sorunu yaşayan başka birisi de forumda sorununa daha önce bir çözüm bulunup bulunmadığını ararken çok zorlanabilir. Başlıklar hiçbir şekilde ona yardımcı olmayacaktır. Üstelik foruma yeni giren birisi de bu tarz başlıkları görünce, burasının bir "çöplüğe" benzediği fikrine kapılabilir.

  Eğer gerçekten insanların bize yardımcı olabilmelerini istiyorsak ve bizim sorunumuz çözüldükten sonra, aynı sorunu yaşayan başka insanların da açtığımız konu aracılığı ile kendi sorununa çözüm bulmasını istiyorsak, yazdığımız başlıklara dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

  Belirtmek istediğim bir başka rahatsızlık da sorunların bildirilirken açıklayıcı olunmayışı. Sorununuzu anlatırken birisinin size yardımcı olabilmesini istiyorsanız yeterince açıklayıcı olmalısınız. Sorununuzun ne olduğunu, hangi durumda ortaya çıktığını, yaptığınız çözüm denemelerini ve ek olarak kullandığınız dağıtımı da bildirirseniz sorununuza daha çabuk cevap alabilir ve çözüme ulaşabilirsiniz. Bu ek bilgileri vererek size cevap vermek isteyenlerin işini kolaylaştırabilirsiniz.

  Son olarak beni en çok rahatsız olan konuya değinmek istiyorum. Yaşadığı sorunu buraya bildirdikten sonra, herkesin kendisine cevap vermek zorunda olduğunu düşünen ve kendisine cevap verilmediği zaman "burası ne biçim forum?", "hiçbiriniz bilmiyor musunuz?", "bilenler neden cevap vermiyor?", "ben sizden daha iyi linux kullanıyorum" gibi azarlama şeklinde tepkiler verenler var. Burada hiç kimse kimsenin sorusuna cevap vermek, çözüm bulmak gibi bir yükümlülük altında değildir. Forum denen şey, insanların boş vakitlerinde başka insanların sorunlarına çözüm bulduğu, bilgisini paylaştığı ve yapıcı tartışmaların yapıldığı ortamlardır. Forumlar tamamen gönüllü olarak işler.

  Herkesin bu konuda daha duyarlı davranmasını rica ediyorum.  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3269 Mesaj
  Güzel açıklama olmuş, bir süre üst konu kalsın.
  |
  |
  _____________________________
  let your children play.
 • Yüzbaşı
  496 Mesaj
  ayrıca bazılarına ukalaca gelebilir ama buhttp://belgeler.org/howto/smart-questions.html belgesini okumanızı şiddetle öneriyorum.
  |
  |
  _____________________________
  To follow the path:
  look to the master,
  follow the master,
  walk with the master,
  see through the master,
  become the master
 • Yarbay
  3269 Mesaj
  Hayır ukalalık olmaz. Çok gerekli bir link.
  |
  |
  _____________________________
  let your children play.
 • Binbaşı
  1212 Mesaj
  Çok değil, çita az biraz yükselse, daha faylalı olunacak.
  |
  |
 • Yüzbaşı
  262 Mesaj
  gurol
  |
  |
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
üniversite
haberler
son dakika
Masal
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,266
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.