Şimdi Ara

LucidLogix Virtu MVP

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
2
Favori
6.917
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Konuyu tam olarak nereye, hangi başlık altında, açmam gerektiğine karar veremedim. Biraz sistem tavsiye, biraz işlemci, biraz boardla ilgili karışık bir durum.

İvy bridge ile gelen yeni z77 boardların desteklediği, LucidLogix Virtu MVP'nin, Cpu ya entegre edilmiş HD 4000 grafik yongasının harici kartla birlikte çalışmasına olanak sağladığı ne kadar doğru, konuyla ilgili bilginiz var mı?

Eski serilerde Cpu daki grafik yongası onboard vga gibiydi, yani ekran kartın varsa driverları kurmaman gerekıyordu, çakışıyorlardı. Yeni seride ise anladığım kadarıyla ekran kartıyla beraber çalışarak ekran kartına fazladan 30 hatta 45 fps kazandırabiliyormuş, ama bu bildiklerimin hepsi z77 boardlardaki kısa açıklamalardan ibaret; ne bir test sonucuna ne de konuyla ilgili bir makaleye rastlamadım.

Eğer bu olay gerçek dışıysa ivy bridge almak benim için mantıksız, daha az voltaj harcamış harcamamış, kolay o.c. oluyormuş; açıkçası beni etkileyen unsurlar değil. Onun yerine daha fazla bant genişliğine sahip X79 chipsetli bir board alıp extreme işlemci kullanmayı daha mantıklı buluyorum. Her yuvası 16X çalışan bir board da Sli çok daha başarı olacaktır. Tabi aynı zamanda epeyce daha pahalı olmak gibi bir dezavantajı da var. Aşağıda verdiğim sistemdeki boarddaysa sli yapmak biraz zor zaten o sistemi kurarsam sli yapmayı düşünmüyorum, daha sonra ekran kartını, özel soğutuculu ideal fiyatlı modeller iyice yerleştiğinde, gtx 690’la değiştireceğim.

İvy'nin eli kulağında, uzun zamandır gelişini bekliyorum ve notebook kullanmaktan illallah geldi. Konuyla ilgili bilgi ve görüşlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Bir an evvel tekrar masaüstüne kavuşmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

An itibariyle kurmayı planladığım sistem:

İNTEL I7 ivy 3770K
    ASUS MAXIMUS V (RoG) Z77 Matherboard
    COOLER MASTER HAF X 942 BLACK EDITION FULL TOWER
    THERMALTAKE TOUGHPOWER GRAND 80PLUS GOLD 850W
    GSKILL 16GB(4X4GB) RIPJAWSZ DDR3 1866MHZ CL9 1.5V
    CORSAIR 240GB FORCE 3 SERISI SATA 3.0 SSD
    THERMALTAKE FRIO OCK INTEL İŞLEMCİ SOĞUTUCU
    PIONEER DVR-S19LBK 24X ± DOUBLE LAYER LABELFLASH SATA DVD YAZICI
    MSİ GTX 580 TWİNFROZE II (ALINDI)
    SAMSUNG 27” 2 MS 3D LED [ACTİVE 3D] (ALINDI)
    LOGITECH G510 GAMING KEYBOARD (ALINDI)
    LOGITECH G9X GAMING LAZER MOUSE (ALINDI)
    LOGITECH WIRELESS GAMING HEADSET G930 (ALINDI)
    LOGITECH Z-906 5+1 500W THX SPEAKER

• tamamen uydurma bi olay. Onchip gpu ile harici gpunun güçlerini birleştirme olayı yok. Monitörün refresh hızına göre performans veriyo. Mesela monitörün 60hzde oyun oynuyorsun.

60hz de iken 60 fps alıyorsan mvp ile yine 60 fps. 60 hz de 100 fps alıyorsan 120 fps mvp ile örnek olarak.
    60 hz de iken 30 fps alıyosan mvp ile 20 fps performans oluyor. Özetle:

Zaten oyunu rahatça oynayabiliyoken mvp nin buna katkısı: sıfır
    Oyunda çok yavaşlamalar oluyo performansa ihtiyacın var, mvpni buna katkısı : negatif
    Oyun refresh rate' in altındaki fps değerlerine iniyorsa (lowest fps) mvp ile daha da düşmekte.

Hızlı olan oyuna katkısı yok gereksiz fps artışı, anlık olarak yavaşlayabilen çok fazla efekt durumunda mvp ile daha çok yavaşlamakta. Zararı var yani.

Tek artısı eğer oyunda çok yüksek fps den ötürü (vsync açmayınca) tearing oluyorsa bunu engelliyor başka bi cacık değil bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robinhoof -- 26 Nisan 2012; 14:37:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: robinhoof

tamamen uydurma bi olay. Onchip gpu ile harici gpunun güçlerini birleştirme olayı yok. Monitörün refresh hızına göre performans veriyo. Mesela monitörün 60hzde oyun oynuyorsun.

60hz de iken 60 fps alıyorsan mvp ile yine 60 fps. 60 hz de 100 fps alıyorsan 120 fps mvp ile örnek olarak.

Oyunda çok yavaşlamalar oluyo performansa ihtiyacın var, mvpni buna katkısı : negatif
    Oyun refresh rate' in altındaki fps değerlerine iniyorsa (lowest fps) mvp ile daha da düşmekte.

Hızlı olan oyuna katkısı yok gereksiz fps artışı, anlık olarak yavaşlayabilen çok fazla efekt durumunda mvp ile daha çok yavaşlamakta. Zararı var yani.

Tek artısı eğer oyunda çok yüksek fps den ötürü (vsync açmayınca) tearing oluyorsa bunu engelliyor başka bi cacık değil bence.
    quote:

tamamen uydurma bi olay. Onchip gpu ile harici gpunun güçlerini birleştirme olayı yok. Monitörün refresh hızına göre performans veriyo. Mesela monitörün 60hzde oyun oynuyorsun.

Vallahi gün geçtikçe daha da kafam karışıyor. Sanırım yaklaşık 3 ay önce bilgisayar toplamaya karar vermiştim. Neler olup bitiyor biraz araştırıp öyle sistem kurayım derken, yok onu bekle yok bu daha iyidir diye oradan oraya atlayınca ortada kaldım. Neyse artık vatanın ilk indiriminde gidip o an kafama esen neyse onu toplayacağım. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: evilallwin

quote:

Vallahi gün geçtikçe daha da kafam karışıyor. Sanırım yaklaşık 3 ay önce bilgisayar toplamaya karar vermiştim. Neler olup bitiyor biraz araştırıp öyle sistem kurayım derken, yok onu bekle yok bu daha iyidir diye oradan oraya atlayınca ortada kaldım. Neyse artık vatanın ilk indiriminde gidip o an kafama esen neyse onu toplayacağım. Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Alıntıları Göster
    http://www.youtube.com/watch?v=hvoMWXPzTlg&feature=related
    yukaridaki linkte guzel bir video var. bilgilendirici olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: bozce

http://www.youtube.com/watch?v=hvoMWXPzTlg&feature=related
    yukaridaki linkte guzel bir video var. bilgilendirici olabilir.

Alıntıları Göster
    Ben çalıştırabilmiş değilim ASUS P8Z77 V-PRO board GF 560 Ti 301.42 sürücüsü ve son VirtuMVP yazılımıyla.

.ini dosyası hatası alıyorum açılışta.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E7830F89C

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Kulaktan dolma bilgilerle faydası yok demeyin. Ben oyunlarla %10-20 performans artışı gördüm hyperformance ile. Artık benim 5870 Bf3'de herşey ultrada, 2 x aa ile hiçbir durumda 30 fpsnin altına düşmüyor. Herkese öneririm: bir deneyin. Bu arada çalışmayan olursa yardımcı olabilir; dili amerikan ingilizcesi yapmalısınız(windows dili değil).
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerokeso

Kulaktan dolma bilgilerle faydası yok demeyin. Ben oyunlarla %10-20 performans artışı gördüm hyperformance ile. Artık benim 5870 Bf3'de herşey ultrada, 2 x aa ile hiçbir durumda 30 fpsnin altına düşmüyor. Herkese öneririm: bir deneyin. Bu arada çalışmayan olursa yardımcı olabilir; dili amerikan ingilizcesi yapmalısınız(windows dili değil).

LucidLogix Virtu MVP bu programı senin i3 le kullanıyorsun birde nerden indirebilirim
  • quote:

asus p8z68 vlx ve i3 2100 işlemci ile uyumlu program beni,m ekran kartı gtx550ti performans artısı olurmu bunu kursam
  • quote:

normalde virtu green gpu software kuruyordum ben bu program dahamı iyisi LucidLogix Virtu MVP
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bilgisayar Teknisyeni

quote:

LucidLogix Virtu MVP bu programı senin i3 le kullanıyorsun birde nerden indirebilirim

Alıntıları Göster
    i3le artış çok azdı(83 fps'den 85'e arttı multide, metroda dolapların orda. ) i5 3570k ile artış daha fazla. Metroda dolapların orda aynı noktada 92 fps oldu.(Multiplayerda bench olmaz derlerdi; aynı noktaya gidip(64 kişilik serverda) aynı noktaya bakınca fps hep aynı kalıyor bende.

• quote:

i3le artış çok azdı(83 fps'den 85'e arttı multide, metroda dolapların orda. ) i5 3570k ile artış daha fazla. Metroda dolapların orda aynı noktada 92 fps oldu.(Multiplayerda bench olmaz derlerdi; aynı noktaya gidip(64 kişilik serverda) aynı noktaya bakınca fps hep aynı kalıyor bende.

bu arada yeni işlemcin hayırlı olsun
  • quote:

peki bu programı LucidLogix Virtu MVP sitesinden indirip kurunca monitörün kablosu harici ekran kartında takılı olacak degilmi onboard da degil
  • quote:

quote:

peki bu programı LucidLogix Virtu MVP sitesinden indirip kurunca monitörün kablosu harici ekran kartında takılı olacak degilmi onboard da degil

Alıntıları Göster
    Haricide takılı olacak da 30 gün kullanım süresi var. Sonra format atmak veya registry'den silmek gerekiyor.

• quote:

Haricide takılı olacak da 30 gün kullanım süresi var. Sonra format atmak veya registry'den silmek gerekiyor.

asus p8z68 vlx anakartlarla uyumlu program denemiş biri olarak sorun cıkartıyormu 30 gün kullanım süresi dışında
  • quote:

quote:

asus p8z68 vlx anakartlarla uyumlu program denemiş biri olarak sorun cıkartıyormu 30 gün kullanım süresi dışında

Alıntıları Göster
    Virtu'nun FPS ye getirdiği artış tamamen fake, gerçek değil. Sistemin mouse ile faln düzgün tepki vermesini sağlamak. En kabaca v-syncin gelişmiş hali. Eğer FPS'niz monitörün refresh rate üstünde ise görünüşte FPS artışı sağlarsınız. Gerçekte dahili GPU'yu harici GPU ile beraber kullanıp FPS artışı yapmıyor. Yani karenin ekrana çizilmemesi gerektiğine karar vermek için dahili GPU'yu kullanıyor. Eğer tearing gibi bişey olacağına yada mouse vs. ile senkronizasyon sorunu olacağına karar verirse o kareyi içi boş olarak çiziyor. Böylece mesela 10ms de çizilmesi gereken frame 1ms de çizilmiş giib oluyor, çünkü içi boş. Ekran kartı ben o frame'i çizdim diyor, çünkü içi boş bişeyi hemen işler. FPS ölçen algoritma da, ekran kartı daha hızlı frame çizildi dediği için gerçek FPS 'yi hesaplayamıyor.

Eğer refresh rate 60hz olan bi monitörde FPS 60'dan ne kadar çok yukarı doğru çıkarsa, bu virtu ile FPS'niz daha da yüksek gibi gözükür. Tam tersi durumlarda FPS 60'ın altına inince de FPS'de daha kötü bozulma olur. Min fps ye bakarsanız, virtu yokken daha yüksek olması lazım.

35 FPS de iken virtu devreye aldınız, direk bi akıcılık geldi diyorsanız zaten sorun yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Virtu'nun FPS ye getirdiği artış tamamen fake, gerçek değil. Sistemin mouse ile faln düzgün tepki vermesini sağlamak. En kabaca v-syncin gelişmiş hali. Eğer FPS'niz monitörün refresh rate üstünde ise görünüşte FPS artışı sağlarsınız. Gerçekte dahili GPU'yu harici GPU ile beraber kullanıp FPS artışı yapmıyor. Yani karenin ekrana çizilmemesi gerektiğine karar vermek için dahili GPU'yu kullanıyor. Eğer tearing gibi bişey olacağına yada mouse vs. ile senkronizasyon sorunu olacağına karar verirse o kareyi içi boş olarak çiziyor. Böylece mesela 10ms de çizilmesi gereken frame 1ms de çizilmiş giib oluyor, çünkü içi boş. Ekran kartı ben o frame'i çizdim diyor, çünkü içi boş bişeyi hemen işler. FPS ölçen algoritma da, ekran kartı daha hızlı frame çizildi dediği için gerçek FPS 'yi hesaplayamıyor.

Eğer refresh rate 60hz olan bi monitörde FPS 60'dan ne kadar çok yukarı doğru çıkarsa, bu virtu ile FPS'niz daha da yüksek gibi gözükür. Tam tersi durumlarda FPS 60'ın altına inince de FPS'de daha kötü bozulma olur. Min fps ye bakarsanız, virtu yokken daha yüksek olması lazım.

35 FPS de iken virtu devreye aldınız, direk bi akıcılık geldi diyorsanız zaten sorun yok.

Alıntıları Göster
    Ben sadece hyperformance kullanıyorum. Virtu Vysync gerçekten berbat . Ama hyperformance 'ın performans arttırdığını söyleyebilirim.(min 26-30 arasıydı. 35-45 arası min fps oldu)

• quote:

Ben sadece hyperformance kullanıyorum. Virtu Vysync gerçekten berbat . Ama hyperformance 'ın performans arttırdığını söyleyebilirim.(min 26-30 arasıydı. 35-45 arası min fps oldu)

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar bende i3570k ve asus hd7950 dc2t v2 sistem var. ama bu virtua mvp yi çalıştıramadım. bir bilen madde madde yapılacakları yazsa. şimdiden teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CANBABA34

Arkadaşlar bende i3570k ve asus hd7950 dc2t v2 sistem var. ama bu virtua mvp yi çalıştıramadım. bir bilen madde madde yapılacakları yazsa. şimdiden teşekkürler.

Alıntıları Göster
    Bende bugün çalıştırmayı deniyeceğim ve gerçekten performans artışı sağlıyor ,işlemci içindeki ekran kartına göre %10 fark atıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheJudgé

Bende bugün çalıştırmayı deniyeceğim ve gerçekten performans artışı sağlıyor ,işlemci içindeki ekran kartına göre %10 fark atıyor

Alıntıları Göster
    Denemiştim önceden bende , daha kötüleşiyor gibi gelmişti , bir gelişme kesin birşeyler oldumu güncellemeleri ile vs ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: qdry

Denemiştim önceden bende , daha kötüleşiyor gibi gelmişti , bir gelişme kesin birşeyler oldumu güncellemeleri ile vs ?

Alıntıları Göster
    Bugün test ettim .netten indirdiğim virtu mvp programı ile vsync ve hyperformans ikisi açıkken mafia 2 oyununda blok blok yırtılmalar ve kaymalar yasadım özelliklerin birinden birini kapadığımda daha iyiydi .oysa incelemelerde iki özellik birden açık oldugunda işe yaradıgından bahsediliyordu bende işe yaramadı malesef :)
    Virtusuz sadece ekran kartının performansı daha akıcıydı igpu ile uyum sorunu var gibiydi ben bir artış göremedim :S

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.