Şimdi Ara

LTE'li Android tablet, peki mantıklı mı? “Samsung Galaxy Tab S7 FE incelemesi“

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Tab S7 ailesinin 3 ferdi var artık, Tab S7 FE en küçük kardeş, S7 ortanca ve S7+ da büyük abi.  S7 ve S7+’ın LTE  modelleri olmasına rağmen ülkemizde LTE modelleri değil Wi-Fi modeleri satılıyor, S7 FE ise direkt LTE olarak geldi, en azından ülkemiz için üst segmente bir LTE model konumlandırmış oldu. Ürün bana kutulu olarak ulaşmadı ama içerisinden kalemi ve Tip C kablosuyla 15W şarj adaptörü çıkıyor.

Temel bir benzerlik ve farktan bahsedeyim, tüm kardeşlerin ekran kasa oranları aynı, arka görünümleri de hayli benzer. S7 ve S7 FE’nin ekranları aynı çözünürlükte, aynı TFT ekranlar. S7+’da ise AMOLED ekran var, bir Galaxy Tab almak için en önemli sebebi oluşturuyor belki de, en azından benim gibi Netflix ve YouTube’da içerik tüketmeyi seven birisi olarak.

12.4 inçlik bir tablet, ekran kasa oranı %85 civarı lakin yine de bir tablet için hayli büyük. Altında pogo pinler göreceksiniz, evet buraya ekstra olarak satın alabileceğiniz bu klavyeli kılıfı takıyorsunuz, mıknatıslarla yeterince tutunuyor. Bir süredir incelemelerimi klavyesiyle Tab S7+ ile yazan biri olarak şunu söyleyebilirim, tuşları arasındaki mesafesi, geri bildirimi, genel olarak sessizliği ve toplam keyfi derken benim favorim haline geldi, tableti benim için 2si1 arada bir çözüm haline getirdi. Yalnız 608 gramlık tablete 505 gramlık klavye takmış oluyorsunuz, bunu atlamamak lazım, 2si1 arada bir dizüstüye göre yine çok hafif ama bu sefer bir tablete göre ağır kalıyor, gerçi iPad Pro’nun klavyesi de 600 gram civarlarında, rakibi için farklı bir durum söz konusu değil.

Bu Mystic Black rengi olarak geçiyor, nispeten mat bir renk, o kadar derin ve koyu değil dolayısıyla daha hoş geldi, cam yüzey kadar parmak izi tutmuyor. Alüminyum malzemenin hissiyatı da işçiliği de gayet güzel, gayet premium hissettiriyor. S7+ 5.7mm kalınlığında, belki de inceliğinde demek gerek, S7 FE ise 6.3mm, belirgin bir fark değil, yine gayet ince. iPad Pro 6.4mm, iPad Air 6.1mm kalınlığında. Ağırlık dengesi iyi kurulmuş, bu da olduğundan hafif hissettirmesini sağlamış, ekranın boyutunu gördükten sonra daha ağır olur diye düşünüyorsunuz ama elinize alınca o kadar da değilmiş dedim ben.

2560x1600 çözünürlüğünde, 60Hz tazeleme hızına sahip, 16:10 formatında, 243PPI, TFT bir ekran. Netflix’te YouTube’da içerik tüketirken tabii ki AMOLED’e göre performansı belli ama renkleri, canlılığı, ton ayrımı yine gayet iyi bir ekran,içerik tüketip gayet keyif alabileceğiniz bir ekran. Beyaz ekranda bir döküman üzerinde çalışırken S7+’ın piksel dizilimi dolayısıyla yanıp sönme tekniğiyle çalışan OLED ekranı eski OLED’ler kadar yorucu değil ama TFT sürekli aydınlatmasıyla göz için daha konforlu. Ekranın parlaklığı gayet iyi, ben kapalı ortamlarda %40-%50 civarlarında tuttum, güneş ışığı veya şiddetli ışık altında gayet görünür kalabiliyor. Bakış açıları iyi, renkler sapmıyor, sadece parlaklığı değişiyor ama oldukça düşük düzeyde. Toplamda tekrarlıyorum, bir AMOLED değil, özellikle de siyahlarda ama bu ekranı da ziyadesiyle doyurucu buldum. En azından 90Hz olabilir miydi, olurdu, çok da güzel olurdu.

Kalbinde Snapdragon 750G var, 8nm mimarili bir yonga. 2 performans odaklı, Cortex A77 bazlı çekirdek 2.2GHz, 6 verimlilik odaklı, Cortex A55 bazlı çekirdek 1.8GHz’de çalıyor. GPU tarafında Adreno 619 var. CPU gücü anlamında Snapdragon 845’in %7 kadar üstünde, GPU tarafında yarı yarıya geride. Fiyatı segmentinde Snapdragon 865’li 120Hz ekranlı Huawei tabletler bulunabiliyor aslında ama Google uygulamalarından mahrumlar, dolayısıyla en azından benim için bir anlam ifade etmiyorlar. 15 dakikalık stress testinde gücünün %88’ini koruyabiliyor, bu konuda hayli iyi, nispeten mütevazı yonga ve geniş termal bütçe meyvesini bu konuda veriyor. 4GB RAM ve 64GB depolamayla geliyor, okuma hızı 1GB/saniye civarı, yazma hızı da 500MB/saniye civarı, gayet iyi. İstenirse Micro SD hafıza kartıyla depolamayı arttırabilirsiniz.

PUBG Mobile ile test ettim, dengeli grafik ve aşırı kare/saniye ayarıyla 40FPS’nin üzerinde kalabiliyor, anlık kare/düşmesi, takılma, durma yok, belirgin bir ısı da hissetmiyorsunuz ama en kritik nokta şu, bu tablet 12.4 inç boyutunda, elle tutulabilir ne boyutta ne de ağırlıkta. Kucağınızdayken veya standındayken basit kontrolleri olan oyunlar oynanabilir tabii, mesela Heartstone çok keyifli böyle bir ekranda ama böyle FPS oyunları zor. Ekran boyutunun bir avantajı şu oluyor, oyun stream hizmetlerinden kullanıyorsanız, GeForce Now gibi, kol bağlayıp gittiğiniz yerde bir oyun makinesine çevirirebilirsiniz.

Arkada 8MP, önde 5MP kamera var, ikisi de 1080P 30 kare/saniye video çekebiliyor. Bir tablette kamerayı önemsemeyebilirsiniz ama artık toplantılarımızı evden yapıyoruz, eğitim hayatımızı çevrimiçi olarak sürdürüyoruz. Otomatik kadrajlama özelliğine sahip, optik değil elektronik bir süreç, yüzünüzü tespit ediyor ve buna göre kadrajı belirliyor. Özellikle ön kamera için konuşmak gerekirse detay gücünü toplantı ve eğitim amaçlı olarak yeterli buldum, loş ışıklı ortamlarda ortalığı noise’a boğmuyor, iyi ışık sağlandığında gayet kullanılabilir bir görüntü veriyor.

Android 11 üzerine kurulu, OneUI 3.1 arayüzüyle geliyor. Tablet genel olarak seri kalabiliyor ama beklediğiniz anlar da olmuyor değil, Snapdragon 865’li abileriyle oyunda da arayüzde de fark görülür düzeyde ama bu beklemeler hiçbir zaman sıkıcı noktalara ulaşmıyor, S6 Lite’da sıkıyor mesela. Ekranı bölebilmek ekran bu kadar büyükken inanılmaz işime yarıyor, bir tarafta metnim, bir tarafta tükettiğim YouTube içeriği. Taşınabilir, ölçeklenebilir pencereler halinde de kullanabilirsiniz, çoklu pencere başarımı genel olarak gayet iyi, alışkanlık oluştaracak kadar başarılı. Kutudan bir kalemle çıkıyor, ekstra satın almıyorsunuz.

Hızlıca not almak, görsel üzerinde bir şeyler işaretleyip iş arkadaşlarıyla paylaşmak, PenUP ile çizim yapmak, boyama yapmak, bunlar keyifli ve pratik şeyler. Ben S7+’ı kalemiyle beraber her gün aktif bir şekilde kullanıyorum, kalem benim yaptığım iş için elim ayağım oldu, çekimler için özellikle bol bol not alıyorum, kalemin ucundan ne kadar aktif kullandığım anlaşılıyordur sanırım.

Dex var, Dex arayüzü var diyelim biz ona, bir dizüstüye benziyor bu şekilde, ölçekleme değişiyor, pencere kontrolü, başlat menüsü, sağda tarih saat ve hızlı erişim kutusu gibi gibi özelleştirmeler var ama Android veyahut iOS bir tabletin, bir Windows ya da bir MacOS yerine geçebileceğini henüz düşünmüyorum, belirgin birkaç işyükünü telefi edebilir, mesela daha önceleri yanıma dizüstü alıyordum yazı yazmak için, çeviri yapmak için, şimdi tabletimi alıp götürüyorum klavyesiyle ama her şeyiyle tam bir alternatif değil olmaz dizüstüye.

İçerisinde 10090mAh kapasitede bir batarya var, S7+ ile aynı kapasite bu. SIM kart takılı değilken %50 ekran ışığı ve ses ile YouTube’da 720P/1080P video tükettim, saatte %9 civarı tüketiyor, toplamda da 10 saatin üzerine çıkabildim, gayet iyi. SIM kart takılı halde bu süre 6-7 saat civarında seyretti, sonuçta hücresel veri, güç tüketimi Wi-Fi’dan çok daha yüksek ama yine de fena bir süre değil. Ben %40-%50 ekran ışığı, hoparlörler %50’de, Spotify’den bir şeyler dinlerken, bölünmüş ekran modunda bir şeyler yazıyorum, Aliexpress, Gearbest gibi alışveriş sitelerinde geziyorum, YouTube ve Netflix’de hayli vakit geçiyorum, telefonda tablette pek oyun oynayan biri değilim, nispeten karma kullanımla 6-7 saatin üzerine çıkabiliyorum, kullandığınız hat ve çekim gücüne göre bu süre %25-%30 değişim gösterebilir. S7+’tan daha iyi olabilirdi kullanım süresi diyebilirsiniz lakin orada AMOLED, yani enerji verimliliği çok daha yüksek bir ekran var, burada TFT var, yonganın tasarruftaki payı ekrana gidiyor diyebiliriz. 45W şarj destekli aslında ama kıyasla pahalı abisi S7+’da bile 15W adaptör çıkıyor, haliyle Tab S7 FE’de de 45W’lık adaptörü göremiyoruz.

AKG imzalı ve Dolby Atmos’lu stereo bir hoparlör kurulumu var, S7+’ta dört hoparlör vardı. Tek hoparlör bir kulağınız sağırmış gibi hissettiriyor artık, stereo hoparlör mutlu ediyor, dört hoparlör güzel bir lüks. S7+ ile karşılaştırınca sadece maksimum seste belirgin fark var, onun dışında detayı, orta ve üst sesleri gayet güzel, düşük frekanslara da iniyor, baslar da var yani, maksimum sesi karşısındakini tatmin eder bence, ben beğendim.

Bluetooth 5.0 var, Sony WH-1000XM4 ile kullandım, LDAC açabiliyorsunuz, gecikme süresi düşük, keyifli bir ikili oldular içerik tüketirken. Wi-Fi 5 standardında bir Wi-Fi adaptörü var, ne menzili ne de hızı, sorun yaşatmadı, çekim gücü telefonlardan belirgin şekilde iyi, dizüstülerden bir iki tık gerisinde.

Samsung Galaxy Tab S7 FE. Bu videonun çekildiği tarih itibarıyla fiyatı 5200TL civarı, güncel fiyatına mutlaka kendiniz bakın. Abileriyle arasındaki en önemli, ihtiyaç durumunda karar değiştirebilecek özelliği LTE desteklemesi, hat takılabilmesi. Bu özelliğinden faydalanacaksanız güzel bir tablet, tavsiye edebilirim. Lakin benim LTE ile işim yok, kullanımım hat gerektirmiyor diyorsanız Tab S7 indirim takip ederseniz 5000TL’ye, Tab S7+ ise 6500TL civarlarına bulunabiliyor ki ekranları, işlemcileri, hoparlörleri, kameraları olsun daha dolu paketler, ben editör olarak Tab S7+ kullanıyorum mesela. Hat takılabilen, 128GB, 10 inç ekranlı iPad ise kalem hariç 5899 lira. Kalem yok, iki yönlü, stereo hoparlör yok, ekran kıyasla küçük ama CPU gücü olarak benzer GPU gücünde ise iki katı kadar daha güçlü ve iPad OS gibi bir işletim sistemi avantajı var. Uzun lafın kısası şu, Android özgürlüğüne sahip bu tabletin fiyatı segmentinde pek bir rakibi yok, LTE tabletler arasında iş görür bir çözüm Tab S7 FE. 

• Android tabletler esasen geçmiş yıllara göre hem donanım ve uygulama desteği olarak gelişme katedmelerine karşın hala Apple ipadOS gerisindeler

• Şunu merak ediyorum. Mesela google chrome eklentileri tablette bizzat chromede çalışabilir mi? Hani samsungda dex modu da var ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KSiber -- 27 Temmuz 2021; 21:33:4 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • KSiber K kullanıcısına yanıt
    Sanmıyorum, Dex modu olsa da mobil aygıt bu ve tarayıcılar vs doğrudan mobil aygıt olarak gördüğü için eklentileri kuramıyoruz ne yazık ki,özel bir işlem yapmıyorsanız laptop ihtiyacını ortadan kaldırıyor ama çok büyük fayda sağlıyor.

• joven kullanıcısına yanıt
    Mağaza olarak evet ama geri kalan konularda pek bir fark yok, bu sene M1 işlemciler tablete geldikleri için ciddi bir sıçrama yaşandı ama ülkemizde teknik olarak değil de fiyat odaklı kıyas yapmak gerek. Tablet olarak parası olan iPad tercih edebilir 5-7 bin lirası olan da bence Tab S7-S7 Plus tercih etmeli, not uygulaması kendini aşmış her ihtiyacınızı karşılıyor.

• Bir kez alayım ömürlük olsun diyorsanız bence M1 işlemcili iPadleri tercih edin çünkü Apple mobil cihazlarda anakart onarımı yapılabiliyor. Güvenilir ve uzman bir yere verdiğiniz zaman atıyorum 5 sene sonra cihaza bir şey olduğunda anakart onarımı yaptırabilirsiniz.

Android cihazlarda ne yazık ki böyle bir durum söz konusu değil çünkü yedek parça yok piyasada en fazla aynı anakarttan bir tane daha bulabilirseniz onarım yapılır o da garanti bir işlem değil, bunun dışında durumu iyi olanlar iPad geri kalanları da Tab S7 ailesinden birini tercih etmeliler.

Tab S7 ailesi mükemmel cihazlar olsa da gerek 2021 model iPad'lerin M1 işlemcisi gerekse mağazanın not uygulama desteği Android ekosistemine göre daha iyi, M1 işlemcili modeller çıkmasaydı hiç düşünmeden Tab S7 derdim ama M1 ailesi sektörü yok etti adeta, buna cevap verecek düzeyde işlemci yok henüz piyasada..

Son olarak tekrar söylüyorum aksesuarlarıyla beraber 20 bin harcayabilecek olanlar direkt İpad'e yönelsin, o kadar veremem ama en iyisi olsun diyenler Tab S7 ailesinden bütçesine göre olanı alsın tavsiyem Tab S7 Plus. 120 HZ ekran tazeleme ve süper amoled ekran büyük nimet :)

• Laptop daha mantıklı duruyor tabi. Daha doğrusu Windows. Yapacakların daha geniş oluyor. Çok yönlü kullanıma uygun.

• Aksesuarları pahalı kendisi de. Bence abisi LTE olsaydı daha iyi olurdu. Huawei4200 TL iken Samsung pahalı kalıyor. Google servislerinin hızlı ya da biraz uğraşarak yüklenmesine o kadar fark çok fazla.

• Şuan en iyi 2 tane samsung tablet var biri Tab S7 biride S6 lite

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.